Nederland wijst EG-plan af AAN HOUDERS VAN EEN RIJBEWIJS. Economische groei in Duitsland valt tegen EG positief over Sinaï- vredesmacht EG-commissie wil straffere aanpak jeugdwerkloosheid Nieuw plan voor Namibië Boete op grotere melkproduktie Ceaucescu pleit voor ontmanteling kernraketten Bomaanslag IRA in centrum van Londen Astrada Sherry DINSDAG 27 OKTOBER 1981 Vluchtelingen verdronken bij Florida FLORIDA (Reuter) - Een man kijkt naar een bootje dat is komen aanspoelen op de kust van Florida. Gisteren zijn enkele tientallen vluchte lingen. afkomstig uit Haiti, in het zicht van de kust van Flo rida, verdronken toen hun boot in ruwe zee kapseisde en zonk. Er waren vijftig tot zestig mensen aan boord. Slechts zeventien van hen wisten zwemmend de kust te bereiken. In het afgelopen jaar kwamen maandelijks ongeveer dui zend Haitianen naar de Ver enigde Staten. Begin deze maand besloot de Ameri kaanse regering hieraan een eind te maken. Zij gelastte de kustwacht boten met vluch- BUITENLAND LUXEMBURG (ANP) - De Europese Commissie, het "dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap pen. wil dat er in de Europese Gemeenschap een "strategie op middellange termijn" komt die ten doel heeft te garanderen dat binnen vijf jaar alle jon geren beneden de achttien jaar kunnen rekenen op onderwijs, opleiding of mogelijkheden om arbeids ervaring op te doen als een alternatief voor werk loosheid. zegt dat in de voorstellen die ze heeft ontworpen om "het fundament te leggen voor het Europa van de tweede generatie". Die voorstellen heeft commissievoorzitter Gaston Thorn gisteren in Luxemburg openbaar gemaakt. Als tweede maatregel om de jeugdwerkloosheid te be strijden noemt de commissie het vergemakkelijken van de toegang tot de arbeidsmarkt voor de leef tijdsgroep van 19 tot 25 jaar. Ze denkt daarbij aan selectieve aanwervingssubsidies, bepaalde vormen van aanpassing van de arbeidstijd en praktische op leidingen waarvoor de oprichting van kleien onder nemingen kan worden bevorderd. De commissie vindt voorts dat kleine en middelgrote ondernemingen, of zelfs coöperaties, een rol kunnen spelen bij het terugdringen van de werkloosheid die. aldus Thorn, gisteren op zyn persconferentie, nu negen miljoen mensen treft. Thorn gaf overigens toe dat de EG-commissie niets kan doen aan het creëren van nieuwe banen en zich slechts kan beperken tot het stimuleren ervan. Daarvoor moeten klem- en middelgroot bedrijf een betere toegang tot nieuwe informatietechnieken en betere kredietwaardigheid bij financiële instellin gen krijgen. Verder moet het dit soort bedrijven ge makkelijker gemaakt worden om overheidsop drachten te verwerven en zij moeten ook geholpen worden bij het oplossen van hun exportproblemen. De commissie is van mening dat er vooral ook geld ter beschikking moet komen om de werkloosheid te be strijden en daarom dringt zij aan op een versterking van het Europees sociaal fonds De beschikbare fi nanciële middelen moeten vooral worden gebruikt in de het zwaarst door de werkloosheid getroffen gebieden in Europa. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) LUXEMBURG - Nederland wijst de nieuwe voorstellen van de Europese Commissie voor een drastische beper king van de melkproduktie van de hand. „Dat zien we helemaal niet zitten", reageerde minister Van der Stoel gisteren na een vergadering van de Europese ministers van buitenlandse zaken te Luxemburg op het plan van de commissie om vooral de melkproduktie van de mo derne grote veehouderijen door een extra boetesysteem af te remmen. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Gemeenschap, wil de stijging van de melkproduktie beperken tot een half procent per jaar. Bij overproduktie, die niet bestemd is voor direct gebruik, vervalt de gegarandeerde minimum ver koopprijs voor de boer en moet hij bijdragen in de extra kosten om dat teveel aan melk af te zet ten. Nederland heeft geen be zwaar tegen produktierichtlijnen en heffingen voor overproduktie in het algemeen, wel tegen het idee dat grote bedrijven meer heffingen moeten betalen naar mate ze meer produceren. BONN (ANP/AP) - De Roe meense president Nicolae Ceaucescu heeft gisteren in een interview met het West- duitse dagblad Frankfurter Rundschau gepleit voor ont manteling van Russische nu cleaire raketten in Europa in ruil voor het afzien van ver der stationering van Ameri kaanse middellange-af- standsraketten op fret Euro pese continent. Ceaucescu's oproep vormt een verrassende uitspraak voor een leider van een Oostblok land. Het is voor het eerst dat een zo hooggeplaatste func tionaris uit het Sowjetblok zich in het openbaar heeft uitgesproken voor terugtrek king van Moskou's SS-20 ra ketten als onderdeel van een overeenkomst over vermin dering van het aantal kernra ketten op het continent. De bijzondere NAVO-advies- groep, die gisteren in Brussel bijeen was, heeft zich in zeer voorzichtige bewoordingen uitgesproken voor de 'nulop tie'. Dit houdt in dat de NA- VO-landen geen Kruis- en Pershing 2-raketten op hun grondgebied opstellen als op haar beurt de Sowjet-Unie bereid is zijn SS-20-keten aan raketten te ontmantelen. In het communiqué dat aan het slot van de bijeenkomst, die door de Amerikaanse onder minister van buitenlandse za ken Lawrence Eagleburger werd geleid, wordt gezegd dat het niet billijk is van de Sowjet-Unie nu reeds over te gaan tot een bevriezing. Dat zou de superioriteit van de Sowjet-Unie alleen maar be vestigen. omdat Moskou reeds beschikt over 750 kern koppen". wil de bestaande mede-verantwoordelijkheidshef- fing voor overproduktie van 2,5 procent handhaven voor de grote bedrijven. De kleine bedrijven, die minder dan 30.000 liter melk per jaar produceren, worden daarvan vrijgesteld. Naar Neder landse maatstaven gaat het om bedrijven met 6 a 7 koeien, en dat is slechts zo'n tien procent van de Nederlandse melkproducen ten. Daarenboven moeten de mo derne bedrijven ook nog eens ex tra heffing betalen wegens hun intensieve produktiemethoden (voeden met krachtvoer). Minis ter Van der Stoel vindt deze maatregelen „oneconomisch". „Efficiency wordt gestraft", zei hij Nederland heeft alternatieve voor stellen gedaan om beperking van de produktie meer te zoeken door onder andere lagere prijs stijgingen toe te staan. De beper king van de melkproduktie werd gisteren door de commissie voor gesteld als onderdeel van een pakket landbouwmaatregelen variërend van produktierichtlij nen voor appels tot aan rund vlees. Het pakket is bedoeld „om het fundament voor het Europa van de tweede generatie te leg gen". Moeilijkheden Europa zit in grote financiële moei lijkheden. Engeland en West- Duitsland vinden dat ze teveel aan Europa moeten betalen en er te weinig voor terugkrijgen. Be perking van de landbouwuitga ven moet financiële ruimte scheppen om de lasten beter te verdelen en nieuw beleid op an dere terreinen mogelijk te ma ken. Nederland, zo maakte mi nister Van der Stoel duidelijk, hecht sterk aan dat nieuwe be leid. Men is wel bereid wat in te leveren op landbouwgebied, maar niet uitsluitend om daar mee de zaak van Engeland en West-Duitsland te spekken. De jongste voorstellen van de Eu ropese Commissie hebben de be staande meningsverschillen tus sen de Europese lidstaten over wijziging van het landbouwbe leid niet verminderd. De komen de maanden zal er druk verder over worden onderhandeld. Daarbij wordt dan ook de lasten verdeling betrokken. De com missie kon gisteren nog niet zeg gen hoe precies de landbouw voorstellen uitwerken op het to tale Europese budget Commissie-voorzitter Thorn riep de Europese regeringen wel op nu eindelijk „de hand aan de ploeg te slaan" en te tonen „hoe Europees men wel is". Thorn vindt dat men niet kan blijven vergaderen over de voorstellen. Minister Van der Stoel zei gisteren in Luxemburg echter te ver wachten dat er op de komende topconferentie op 26 en 27 no vember te Londen nog geen con crete besluiten voor het beleid in de komende jaren genomen zul len worden. „Het zou mooi zijn als we het wel over de richting eens kunnen worden", aldus mi nister Van der Stoel. ADVERTENTIE Moet u voor de vernieuwing een arts raadplegen? Bent u 60 jaar of ouder,of moet u om andere redenen arts raadplegen? Houdt u dan rekening met een aanvraagtermijn 5 maanden voor het rijbewij minimaal sneeuwruimers al t (Vanc orrespondent Hans Amesz) BONN - Het aantal werklozen in de Bondsrepubliek zal in 1982 oplopen tot minstens 1,6 miljoen. De economische groei zal waarschijnlijk niet meer bedragen dan één procent, wat ver onder de raming van begin dit jaar blijft. Deze sombere voorspellingen staan in een gisteren gepubliceerd najaarsrapport van vier onafhankelijke economische institu ten in West-Duitsland. De wetenschappers van een vijfde instituut uit Kiel verwachten zelfs dat de werkloosheid van nu 1,25 miljoen in 1982 zal stijgen tot 1,75 miljoen. Zij gaan uit van een negatieve groei van één procent. De instituten zijn van mening dat het werkloosheidsprobleem niet kan worden opgelost met zoge naamde werkgelegenheidspro gramma's, dus met behulp van conjunctuurprogramma's van de overheid. Het rapport vindt dat de investeringskracht van de on dernemingen versterkt moet worden, waarvoor vereist is dat de loonsverhogingen van vol gend jaar zeker één procent bij die van dit jaar (circa 5 procent) achterblijven. Het instituut uit Kiel is zelfs voorstander van een loonstop gedurende één jaar. Minister van economische zaken Lambsdorff (FDP) heeft net als de CDU-CSU-oppositie het rap port van de economische institu ten begroet. Lambsdorff, die be kend staat als een fervent aan hanger van een vrije-marktpoli- tiek, vindt de aanbevelingen van de instituten voor strenge maat regelen ter stimulering van de particuliere sector in overeen stemming met zijn financiële en economische politiek. Woordvoerders van de grootste re geringspartij SPD hebben er de nadruk op gelegd dat om de werkloosheid te bestrijden de „openbare infrastructuur ver sterkt moet worden". In feite komt dat neer op de wens naar werkgelegenheidsprogramma's. Verder zijn de economische insti tuten van mening dat het net rond de sociale voorzieningen strakker moet worden aange trokken. Met het tegengaan van misbruik alleen, kunnen de pro blemen volgens het rapport niet worden opgelost. Hoe en waar gespaard moet worden, laten de economische experts echter aan de politici over. Het myaarsrapport van de econo mische instituten is uitgekomen op een moment dat er binnen de regeringscoalitie voor de tweede keer dit jaar zeer hard onderhan deld moet worden over de begro ting van het volgend jaar. Nadat het kabinet begin september een begroting had gepresenteerd, bleek nog geen zeven weken la ter dat er een „nieuw gat" ter grootte van 8,3 miljard mark was ontstaan. Oorzaak van dit tekort vormden nieuwe voorspellingen die uit wezen dat er in 1982 circa 4,2 mil jard mark minder aan belasting ontvangsten binnenkomt dan het bedrag waar de regering nog begin september van uitging. Bovendien zou de grotere werk loosheid meerkosten van 2,8 mil jard mark met zich meebrengen. De staalindustrie en de steun aan de kolenindustrie zou ook nog eens 1,3 miljard meer kosten dan was geraamd. terugtrekt. Door deel te nemei. aan de vredesmacht moet Israël het vertrouwen krijgen om met de terugtrekking door te gaan. ook nu de grote voorvechter van de Israelisch-Egyptische vrede, de vermoorde president Sadat, er niet meer is. LUXEMBURG - De Europese Ge meenschap heeft gisteren bin nenskamers voorzichtig positief gereageerd op mogelijke deelna me van Nederland, Engeland. Frankrijk en Italië aan een inter nationale vredesmacht in de Si- nai-woestyn. Officiële publieke Europese steun voor deze deel name wordt binnen afzienbare tijd verwacht als de bezwaren van met name Griekenland hier tegen zijn overwonnen. De vredesmacht zou zich tussen de Israëlische en Egyptische gele deren moeten stationeren nadat Israel zich. overeenkomstig de Camp David-akkoorden. in april Minister Van der Stoel buiten landse zaken Cheysson had in de vergadering gisteren betoogd dat Europa „alles moet doen om de terugtrekking van Israël uit de Sinai te bevorderen. Als we wei geren daarvoor hulp te leveren, dan zullen we voor het oog van de wereld alleen nog maar een praatclub zyn", aldus Cheysson. 1982 geheel uit de bezette Sinaï woestijn heeft teruggetrokken. Nederland heeft aan deelname de voorwaarde gesteld dat ande re Westeuropese landen ook meedoen en dat de Europese Ge meenschap als geheel het plan politiek steunt. De ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-lidstaten waren wat dat laat ste betreft gisteren (nog) niet zover. „De gemeenschap gaat met zulke verklaringen nooit over een nacht ijs", zei minister Van der Stoel Hij verwacht dat die steun er wel komt en sprak van een „positieve gezindheid" tijdens de vergadering i gisteren met nadruk dat deelname vredesmacht niet betekent dat Europa terugkomt op de Mid- den-Oosten-verklaring van vorig jaar juni in Veneie Toen werd een eigen diplomatieke Europe se actie in het Midden-Oosten ge start omdat de onderhandelin gen tussen Amenka. Egypte en Israël in een impasse waren ver zeild. „Aan de verklaring van Ve netië wordt niets afgedaan door de deelname aan cfc.* Sinai-vre- desmacht Dat geldt met name ook voor het in Venctie erkende recht van zelfbeschikking voor het Palestijnse volk", aldus Van der Stoel. Verwacht wordt dat de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Camngton dit punt ook zal onderstrepen wanneer hy volgende week een bezoek brengt aan Saoedi-Arabié. De zaak ligt politiek zeer gevoelig De arabische landen hebben zich steeds tegen Camp David en de afzonderlijke Egyptisch-Israeli- sche vrede gekeerd omdat de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie Volgens minister Van der Stoel PLO er niet bij is betrokken. zou er ..een nieuwe situatie" ont- Gnekenland, dat nauwe relaties staan indien de Europese Ge met de PLO nastreeft, moet daar om weinig hebben van deze Eu ropese actie. De andere Europe se landen willen de arabieren en de PLO ook niet tegen zich in het harnas jagen, maar wensen an derzijds te voorkomen dat de be trekkingen tussen Israël en Egypte verslechteren als Israel zich niet op tijd uit de woestijn meenschap verdeeld zou raken over de deelname aan de vredes macht. Daar ziet het nu echter niet naar uit De vredesmacht zal behalve de verwachte vier Euro pese landen voorts bestaan uit troepeneenheden uit onder meer de Verenigde Staten en Austra lië. Nederland zou zo'n vijftig tot honderd man moeten leveren Van Westelijke contactgroep Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen Fotfeu* 5301 2280 HH ftfwijk ZH LONDEN (Reuter) Een bomexplosie heeft gistermiddag in het centrum van Londen zware schade aangericht en een slachtoffer geëist. Kort voor de bom in een toiletruimte van het hamburgerrestaurant Wimpy in Oxford Street explodeerde belde een man met een Iers accent het persbureau Reuter in Londen met de waarschuwing dat in de cafetaria en twee andere plaatsen bommen van de IRA op springen stonden. De politie stuurde een deskundige naar de aangeduide plek om te probe ren de bom onschadelijk te maken. Het pakket ontplofte echter toen de man het onderzocht. Hij was op slag dood. De explosie blies praktisch de gehele voorgevel van het eethuis weg De poliiie ontruimde alle gebouwen in de naaste omgeving in verband met de waarschuwing van de anonieme beller, dat er nog meer bommen waren geplaatst. Speurhonden ontdekten even later een bom in een naburige winkel. Volgens de politie is het aan de vooraf gegeven waarschuwing te danken dat er niet veel meer doden zijn gevallen. Er waren op het late midda guur veel bezoekers in de cafetaria. JOHANNESBURG (AFP) - In Na mibië zal onder toezicht van de Verenigde Naties een constitue rende vergadering moeten wor den gekozen voordat het onaf hankelijk wordt, aldus een plan van de contactgroep Namibië dat gisteren tegelijkertijd in Kaap stad en Windhoek is gepubli ceerd. De contactgroep wordt gevormd door diplomaten uit de Verenig de Staten. Canada. Frankryk. Groot-Brittannië en de Bondsre publiek Duitsland. De constituerende vergadering zal een ontwerp-grondwet opstellen dat met tweederde meerderheid moet worden aanvaard, aldus het westelijke plan die grondwet wordt de hoogste wet van het land en bekrachtigt de mensen rechten. Iedere persoon die klaagt over schending van die mensenrechten kan zich op de justitie beroepen. Het ontwerp verbiedt het i van strafwetten met terugwer kende kracht, waardoor het niet mogelyk zal worden tegen by- voorbeeld bepaalde leden van de Swapo een vervolging in te stel len tegen voordien begane ver meende misdaden. Het plan zegt niet welke soort volksraadpleging zal worden toe- gtpasl Het nu nog door Zuid-Afhka be stuurde gebied, dat tot de Eerste Wereldoorlog de Duitse kolonie Zuidwest Afrika was, krijgt als onafhankelyke staat scheiding tussen wetgevende, uitvoerende en rechterlyke macht. Staatsinstellingen, politie en strijd krachten zullen onder het ont werp open moeten staan voor ie der burger van het toekomstige Namibië en discriminatie wordt verboden. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Bo tha, had zondag verklaard een "wezenlijke vooruitgang in de Evenals Botha had Dirk Mudge, voorzitter van de Democrati sche Turnhalle-alliantie" en hoofd van de regerende "minis terraad" zich afgevraagd wie de naleving van de in de grondwet vastgelegde principes zou kun nen garanderen. Mudge had eerder al eens ver klaard van mening te zyn dat in geval van een verkiezingsover winning van de onafhankelyk- heidsbeweging Swapo in Nami bië vooraf vastgelegde grond- wettelyke garanties "niet het pa pier waard zyn waarop zy ge schreven staan". ADVERTENTIE U proeft de zon U van Jerez de la Fronten./ Keuze uit 5 excellente typen. Voorzien van garantiezegel Verknjgbaai bij slyicni cn |fc wijnhandel Import cn distribute DIURVC iel. 015 569324* td. OR334- 1413

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9