,,Wij willen altijd het volk van de arbeiders blijven 'Polen is een rijk land. En toch lukt het niet Leidse delegatie bezoekt Torun (2) Vragen over akkoord rond de Leeuwenhoek Krakers ruimen het veld VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 pi TORUN/LEIDEN - De burgemeester van Torun. Ro man Strowacki. verklaarde vorige week tegenover de Leidse delegatie die zijn stad bezocht dat hij dacht over twee jaar het licht in de donkere tunnel te zien. "Polen is een rijk1 land. Wij bezitten grond stoffen. mineralen en vruchtbare grond waar we veel mee kunnen doen". Toch lukt dit allemaal niet. De meningen over het on- staan van de economische crisis lopen nogal uiteen. De één wijt het louter en alleen aan een falend eco nomisch beleid, waar de regering debet aan is. De ander meent dat de boeren de schuldigen zijn. Zij verkopen geen koeien en varkens omdat ze naar hun zeggen, veel te weinig geld voor krijgen. "Oog sten mislukken door verouderde landbouwmetho des". Een lid van de boerenvakbond, aangesloten bij Solidariteit, meent dat er door de lage prijzen geen geld wordt overgehouden om te investeren. "Daarnaast is de invloed van het communisme te groot. Er nauwelijks een vrije markt om te concurre- De vrije vakbond Solidariteit wil dat de regering komt met hervormingen voor industrie en werkgelegen heid. "Voordat wij serieus met ze gaan onderhande len. moeten zij eerst met beleidsmatige plannen ko- De kerk staat er tussenin. Na de oprichting van Soli dariteit (meer dan 90% van de Poolse bevolking is katholiek) hebben zij weer meer vrijheden en kun nen zij zich inzetten voor het volk. Van de leus "opium voor het volk" willen de geestelijken niets weten "Wij willen eerlijk zijn tegenover de mensen en helpen waar nodig is. Er moet een steunpunt Over één ding zijn gemeentebestuur, kerk en Solidari teit het in elk geval eens: de hulpactie van Leiden aan Torun is hard nodig. Iedereen is bereid zich daarvoor in te zetten, zo goed mogelijk samen te werken en de spullen zo eerlijk mogelijk te verde len. Eensluidend wordt er gezegd: "We moeten de crisis zo vlug mogelijk te boven komen". LEIDEN - Schaarste in Polen. Het enige dat Nederland daar tot voor kort tegenover stelde: een overvloed aan in formatie in dag- en weekbla den. De Stichting Regio Leiden Helpt Polen gaat in navol ging van andere steden in Nederland nu daadwerke lijk hulp bieden. De Poolse stad Torun is daarvoor uit gezocht. Er is een enorm te kort aan vlees, boter, groen ten. babyvoeding, textiel, zeepproducten, schoenen en medicamenten. Een Leidse delegatie bezocht Torun om te kijken op welke manier kan worden gehol pen. Eerder in deze krant (zaterdag 24 oktober) ver scheen een artikel over dit bezoek, waarin werd inge gaan op het ontwrichte le ven in Torun. Vandaag het tweede deel van dit artikel: de rol van de kerk en de vrije vakcentrale Solidariteit. Tekst en foto's Saskia Stoelinga TORUN/LEIDEN - Aarts bisschop Marian Przykuc- ki denkt slechts een ogen blik na als we hem om een slaapplaats in Torun vra gen. "Het nonnenklooster natuurlijk", zegt hij met een twinkling in zijn ogen. Zijn collega-priester wijst hem erop dat heren daar niet worden toegelaten. Przykucki schiet in de lach: "Ach, ik dacht even op zijn Hollands". Het ijs is gebroken. Hier in zijn bisschoppelijk paleis te Pelplinie verklaart de geeste lijke de hulpactie van Leiden toe te juichen. Hij weet dat het voedsel in zijn land slechts mondjesmaat kan worden ver deeld. Hij vertelt ook eerlijk dat de kerk voldoende wordt ge steund door internationale cha- ritasbewegingen en derhalve niets wil hebben van de pakket ten van Leiden. "Waar wij kun nen proberen wij mensen indi vidueel te helpen. Voedsel en medicamenten moeten echter massaal worden verspreid on der het volk". Pastoor Nowakowski uit Torun zal als afgezant van de bisschop zit ting nemen in het plaatselijk co mité. Het is voor het eerst dat kerk en gemeentebestuur sa menwerken. De bisschop heeft alle. in het verleden ontstane vooroordelen maar opzij gezet. "We moeten nu met z'n allen de schouders eronder zetten". Pas in het afgelopen laatste jaar. na de oprichting van de vrije vak centrale Solidariteit, is de rooms- katholieke kerk zich vrijer gaan voelen en kan zy weer wat doen voor het volk. In deze moeilijke tijden groeit de aanhang met de dag. In Torun en omgeving zijn er de laatste jaren maar liefst zes tien kerken bijgekomen. Restauratie Pastoor Novakowski kan van de giften die binnenkomen de Ma- Aartsbisschop Marian Przykuc ki: "Voedsel en medicamenten moe ten massaal onder het volk worden verspreid". riakerk in het centrum van de stad laten restaureren. De men sen geven grif. Ze kunnen het geld immers toch nergens anders aan kwijt. Daar komt nog bij dat de kerkrestauratie-afdeling van de universiteit van Torun be kend staat om zijn vakbekwame mensen, die in staat zijn om de prachtigste muurschilderingen weer onbeschadigd onder de ver waarloosde muren vandaan te krijgen. Voor de groei van de kerk zijn ver schillende oorzaken aan te wij zen. Allereerst de verkiezing van een paus van Poolse afkomst. In geen kerk ontbreekt het versier de portret van de leider van de katholieke gemeenschap.Daar- naast voelt men dat de geestelij ken zich achter het volk hebben geschaard en alles in het werk stellen om een vuist te maken te gen de communistische invloe den en het beleid van de rege ring. Op verschillende kamers van de professoren en studenten van het semenarie in Pelplinie slingeren boekjes rond over Lech Walesa, de leider van de vakbeweging. Met speldjes waar op in rode letters het woord Soli Solidariteit-vakbondsman Jerzy Greszkiewicz: "Als we niet staken wordt er helemaal over ons heengewalst" De rector van het seminarie in Pelplinie "In de regering moeten econo men zitten en geen leger figuren" dariteit staat, heeft menig stu dent het behang gedecoreerd. De rector van semenarie Dr. Jerzy Buxakowski spreekt zich niet openlijk uit voor de vakbewe ging. Hij doet dat wel over het beleid van de regering. "De men sen weten niet voor wie ze werken. Er wordt veel geëxpor teerd naar Rusland, er worden dammen gebouwd in Egypte, hulp gegeven aan India en de be talingen daarvan geschieden al lemaal pas na 1990. Met de struc tuur zit het al jaren mis". Fel ver klaart hij, dat er in de regering economen moeten zitten en geen legerfiguren. Solidariteit De spanning is te snijden in het districtskantoor van Solidariteit, even buiten het centrum van To run. Een groot aanplakbord voor het oude pand meldt het laatste nieuws. De staatskranten publi ceren niet over de vrije vakcen trale en de andere kranten moe ten ten gevolge van de papier schaarste het nieuws beperken. Meer dan eenderde van de inwo ners van het district is lid van So- lidariteit.De secretaris van het bestuur, Jerzy Greszkiewicz denkt dat 80% van de werkende bevolking in zijn district bij de vakcentrale is aangesloten. Het is een komen en gaan van men sen in zijn kantoor. Het gonst van de activiteiten. Men is koortsachtig in de weer met de voorbereidingen van de stakin gen komende week. Iedere fa briek geeft elke dag de namen door van de mannen die dagen en nachten dienst hebben om elk gewenst uur het stakingsparool te kunnen uit roepen. Greszkiewicz: "De benoeming van Jaruzelski tot eerste man van de communistische partij maakt het beleid er niet duidelijker op. Het enige wat de regering voor ogen heeft is prijsverhogingen. Nog tijdens het laatste congres wer den de sigarettenprijzen zonder enig overleg verdubbeld. Van economische hervormingen is niets te merken". "Als we niet staken, wordt er hele maal over ons heengewalst. Wij - De Mariakerk in het centrum van Torun. De giften voor de restauratie stromen binnen. eisen een beleidsplan voor eco nomische hervormingen en tot 1 januari 1982 geen prijsverhogin gen meer. Of er moet een com pensatie tegenover staan. Aan de bonnen hebben we niets. Er is niets te krijgen in de winkels. De elementaire zaken ontbreken. Het gaat er niet om dat we rijk moeten worden. Wij willen altijd het volk van de arbeiders blijven. maar de vrijheden die we hebben verworven willen we behouden". De vakbondsman is blij dat Solida riteit betrokken is bij de hulpac tie van Leiden. "Jullie kunnen zeker zijn van een goede verde ling. Vooral met een strenge win ter voorzie ik veel spanningen. Wij zijn er voorlopig nog niet uit Maar, als ik geen optimist zou zijn, zou ik hier niet werken. Man gewond bij ongeluk LEIDEN - Bij een aanrijding op de Haagse Schouwweg is een 36-jarige Rotterdammer gister avond gewond geraakt, de man moest met een open beebbreuk en buitenbewustzijn worden overgebracht naar het Diacones senhuis. De Rotterdammer zocht zijn op de Haagse Schouwweg geparkeerd staande auto, waarbij hij niet op de rijbaan lette. Een 46—jarige chauffeur uit Noordwijk kon de man niet ontwijken en reed hem aan. Zijn auto werd zwaar be schadigd. De politie roept getuigen van het ongeluk op zich te melden. Politie pakt aangeschoten automobilist LEIDEN Door een spoor van olie en water tc volgen kon de Leidse politie gisteravond een 28-jarige Leidenaar aanhouden die na een aanrijding op de Ples- manlaan was doorgereden. De man. die onder invloed van alco hol was. had de bocht naar de Plesmanlaan te hard genomen en ramde op die manier een weg- bebakening, drie palen en een verkeersbord. De politic vond de man terug op de Van Hogen- lorpstraat waar hij in zijn auto og .Mt b|j tr komen van de hrik. M aseum Alle museumactiviteiten van het rijksmuseum voor volken kunde zullen op zaterdag 31 oktober, zondag 1 november en maandag 2 november in het teken staan van "Allerhei ligen en Allerzielen". Gedu rende bovengenoemde dagen zal er 's middags om 3 uur een speciale film worden ge draaid. Op de tentoonstelling zelf zullen wierookgeuren de neusgaten prikkelen en goud gele africanen 'de bloem voor de doden' zullen de graven sieren. Foto—montage In de centrale bibliotheek in Lei den is vanaf 29 oktober tot en met 18 november een foto-- montage te zien van het werk van de kunstenaar/ontwer- per John Heartfield. Tevens is er gedurende deze periode een boek—expositie, gewijd aan het onderwerp "kunst en politiek". Dit thema wordt vanuit verschillende invals hoeken belicht. Schenken Het rayon "Binnenstad van de Hartebrug" van de landelijke organisatie "Zonnebloem" wil dit jaar een groot sin terklaasfeest organiseren. Omdat hier veel geld voor no dig is wil het rayon op zater dag 31 oktober een braderie organiseren. Voor wie een geldelijke bijdrage wil stor ten staat gironummer 559910 t.n.v mevr. Ter Haar open. "Zonnebloem", dient wel ver meld te worden. Wie iets wil schenken in natura, kan even telefoneren: 120401 Het rayon komt de spullen dan ophalen. Sprookjes In november kunnen volwasse nen en kinderen (10 tot 15 jaar) een verhalencursus vol gen in het rijksmuseum voor volkenkunde. Bij de pro gramma's voor volwassenen gaat het om maandagmidda gen 2,9.16,23 en 30 november: de kinderen zijn van harte welkom op zaterdagmiddag 31 oktober.7,14.21 en 28 no vember. Voor nadere inlich tingen: 071—132641 Subsidie De chr. muziekvereniging "Concordia" heeft van het Anjerfonds een subsidie ont vangen van 5000 gulden voor de aanschaf van nieuwe uni- formen. Hulde, aldus de ver eniging, voor deze mooie re geling. Film In het buurtcentrum "Op eigen wieken" aan het Valkenpad wordt op dinsdag 3 november om half zeven een film ge draaid. Het zwaard van ko ning Arthur, zal op het witte doek worden geprojecteerd. Een dag later, op 4 november dus, start in het buurtcen trum het kinderbingo weer. Aanvang van de middag: 14.00 uur. Naar verwachting zal het om vier uur zijn afge lopen. Vissen 1 Visvereniging De Ruisvoom wierp de hengel uit in de ringvaart bij Lijnden. De vangst teas slecht, melden de vissers. De uitslag: 1 W. Wee- nink, 18 stuks, 2450 gram; 2 W. van Weizen, 10 st 2575 gr.. 3 Th. van Daalen, 14 st., 2075 gr.; 4 A. Sinteur, 8 st.. 2625 gr., 5 J. Nieuwenburg jr., 11 st.. 1750 gr., 6 A. van de Meer. 6 St.. 1625 gr., 7 J v.d. Berg, 12 St.. 975 gr., 8 J. Nieuwenburg sr.. 6 st, 1375 gr., 9J. Brouwer. 6 st.. 1375 gr 10 L. van De venter, 3 st., 700 gr. Vissen 2 Visvereniging Zuid-West viste zijn zevende wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag: 1 A. Ruis, 45 stuks, 6630 gr., 2 J. Boef, 18 stuks, 5530 gr., 3 1. Mazurel, 24 st., 5270 gr., 4 W. Mazurel, 24 st., 5230 gr, 5 J van Rijn, 17 st., 4240 gr., 6 H. van de Laan, 27 stuks, 4060 gr., 7 H. Moenen, 16 st., 3750 gr., 8 G. van de Laan, 18 st., 1360 gr., 9 C. Schouten, 11 st., 2590 gr., 10 W. Moenen, 6 st., 1510 ar. LEIDEN - De beheerder van het Gorlaeus-laboratorium aan de Wassenaarsweg, dr. S. J. Roorda maakt zich zorgen over het ak koord dat gemeente en universi teit hebben bereikt over de in vulling van de Leeuwenhoek. Als lid van de universiteitsraad stelde Roorda daar gisteravond enkele vragen over. Welke oplos singen voor op slag van radio-ac- tief afval zijn er gevonden, be staan er nadere voorschriften voor nog te bouwen laboratoria en zijn er milieu-deskundigen geraadpleegd over de bereikte overeenstemming, vroeg hij aan het College van Bestuur. Roorda zei het verder te betreuren dat er nu toch dichtbij woningen ko men, terwijl de eerdere filosofie was dat laboratoria juist zo ver mogelijk van woningen verwij derd moesten blijven. Een bevre digend antwoord kreeg Roorda niet van het College van Bestuur. Dat volgt nog, beloofde drs. Koornstra. Wel herhaalde hij nog eens dat er binnen een strook van 150 meter van de laboratoria geen woningen zullen komen. Dat is bestemd voor kantoren en bedrijven. LEIDEN - Uit twee woningen aan de Van Huisweg moesten gisteren krakers het veld ruimen voor de rechtmatige bewoners van het huis. De eerste keer. bij het pand nummer 28, trok een kraker in de woning vlak nadat de schilder er zijn werk had beëindigd en vlak voordat een gezin erheen zou verhuizen. Het tweede pand, nummer 36, was een dag eerder al gekraakt door een jong gezin. Ook dit huis was echter al aan een ander toegewezen. De krakers besloten de woning vrijwillig te verlaten. Olie maakt van weg glijbaan LEIDEN - De brandweer moest er gisteren aan te pas komen om olie, verloren op de Haagweg, van het wegdek te spuiten. De chauffeur van een tankwagen maakte gistermiddag een vergissing en draaide de ver keerde kraan van zijn tank open. Olie stroomde daardoor weg en veran derde het wegdek in een glijbaan. De brandweer had ongeveer een half uur nodig om de boel op te ruimen. Reizigers organisatie tegen gracht LEIDEN - De werkgroep Rover Leiden, de vereniging voor reizigers openbaar ver voer, heeft zich in een brief aan het gemeentebestuur uit gesproken tegen het gedeel telijk weer opengraven van het Kort Rapenburg. De re den: volgens Rover brengt de versmalling van de straat een te grote stagnatie voor het busverkeer met zich mee. Bovendien denkt de vereniging dat ook het interlocale bus- verkeer hinder gaat onder vinden zodra er een grachtje, is aangelegd. "Gevreesd kan ook worden dat de tijdwin sten die de bussen krijgen door middel van de reeds aangelegde vrije busbanen in zijn geheel teniet zullen wor den gedaan door de vertra gingen die ze zullen krygen op een versmald Kort Rapen burg". Rover stelt voor de huidige breedte te handhaven en een halte aan te leggen op de plaats waar vroeger ook de Blauwe Tram stopte. Een hal te voor beide richtingen en voor alle bussen. De hoofdstraat van Torun. Met lege winkels.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4