Zorgen om huren volkstuinen Vrouwenclubs: haast maken met verbouwen Dinsdag 27 oktober i98i „Ook WD wil handen na verkiezingen vrij houden j fes" AMVO: gehandicapten en bejaarden dupe van prijsverhoging Aanblijven Kuijers in raad te verwachten Leidse stadsrubriek Visie universiteit kern energie niet gevraagd Wetering- brug enkele weken afgesloten LEIDEN De wetering brug in de Roomburgerweg, de weg langs de oostzijde van het Rij- n— en Schiekanaal. wordt voor de duur van zes a zeven weken afgesloten in verband met een totale reconstructie. De bewoners en bedrijven langs het gedeelte dat daardoor af gesloten dreigt te raken, gen zo lang voor hun bedie nend en bestemmingsverkeer gebruik maken van een ande re aanrijroute: via Lammen- schansplein, Lammenschans- brug. Vlietweg langs Crone- stein en tenslotte via het fiets pad over de spoorlijn naar Alphen. Voor voetgangers en fietsers (schoolgaande jeugd) wordt naast de brug een tijdelijke noodverbinding gelegd. Reactie op strategie PvdA-bestuur: De brug bij de Roomburgerweg die wordt opgeknapt. LEIDEN - "Ook de WD wil de handen vrij houden om na de verkiezingen een andere dan de bestaande PvdA/WD-coalitie aan te gaan. In ons ontwerp ver kiezingsprogramma staat dat er gestreefd wordt naar een zo breed mogelijk samengesteld college op basis van een pro gramma". Dat is desgevraagd de reactie van WD-fractievoorzitter Kuijers op de stellingname van het PvdA- bestuur. Het PvdA-bestuur wil het beleid van het huidige colle ge niet tot inzet van de verkiezin gen maken. Ook zal het bestuur niet streven naar voortzetting van de coalitie. De argumenten van het PvdA-be stuur om niet naar samenwer- LEIDEN - Plannen van de gemeente Leiden om de prijzen van de volkstuingronden omhoog te trekken, zijn in het verkeerde keelgat geschoten van de AMVO, de Algeme ne Minder Valide Organisatie. Volgens bestuurslid Schelvis van de AMVO worden juist de gehandicapten en bejaarden de dupe van een drastische prijsverho ging. Schelvis heeft als AMVO-bestuurs- lid zitting in een van de werk groepen die wethouder Schoute heeft ingesteld om de integratie van minder validen te bevorde ren. Als lid van de werkgroep sport en recreatie zette Schelvis zich in om gehandicapten te acti veren een volkstuin te nemen. Een volkstuin is een goede ma nier om een gehandicapte uit zijn isolement te halen, zo betoogt Schelvis. Dat de prijzen van de volkstuinen omhoog zouden gaan was al lan- ger algemeen bekend. Volkstuin ders hielden er al enige tijd reke ning mee dat de grondprijs, die tot nu toe zo rond de twee dub beltjes per vierkante meter schommelde, zou stijgen. Hoe veel, daarover werd pas enige duidelijkheid verkregen bij het uitkomen van de bezuinigings nota van het Leidse college. Daarin wordt voorgesteld de grondprijs in twee drie jaar tot een gulden per vierkante meter te laten oplopen. Voor de gemeente betekent zo'n maatregel een opbrengst van een paar ton. "Voor de volkstuinders is het een onhaalbare kaart", zegt Schelvis op zijn beurt. "Hier doe je veel mensen de das mee om. De meeste volkstuinders moet je toch onder de minst betaalden zoeken, en die kunnen geen zes honderd gulden per jaar opbren gen voor een tuin". Hij noemt het een teken aan de wand dat van de acht gehandicapte gegadig den voor een volkstuin in de Cro- nesteinpolder, er maar een over bleef toen bekend werd dat de grondprijs wellicht tot een gul den zou stijgen. Ook ambtenaar Van Ingen, coördi nator van de gehandicapten- werkgroepen, zegt het te betreu ren wanneer de prijs zodanig stijgt dat een volkstuin voor ge handicapten een onhaalbare zaak wordt. Hij is ook van plan dit kenbaar te maken aan het ge meentebestuur wanneer straks een tussenrapportage moet wor den gegeven van de vorderingen van de werkgroepen. Wachten op huisvesting beu LEIDEN - De Leidse Vrouwen- I raad en de Vereniging van Huis vrouwen zijn het wachten zat. Al twee jaar geleden beloofde de ge- I meente hun huisvesting in de voormalige Reinwardtacademie aan de Caeciliastraat. De beno digde verbouwing laat echter nog steeds op zich wachten. Re den voor de twee vrouwenorga nisaties om een brief te schrijven 1 aan het college van burgemees ter en wethouders. In de brief dringen de 1 op aan nu eens haast te maken met de verbouwing zodat zij het pand aan de Caeciliastraat eind dit jaar nog kunnen betrekken. Volgens de heer De Beer, van be heer gemeentelijke gebouwen, is dat echter een onhaalbare zaak. Het dak lekt en moet eerst gere pareerd worden. Daar gaat nogal wat tijd inzitten omdat het om een monumentaal pand gaat en er dus een geheel restauratieplan moet worden opgesteld. En daar is een architect p het mo- j - »v king met de WD te streven vindt de liberale voorman op zijn minst zwak. De twee voorbeel den - erfpacht en economisch be leid - die het partijbestuur noemt zijn volgens Kuijers niet overtui gend. "Ons standpunt over erfpacht was in ook in 1978 bekend. Het ligt niet aan ons dat de kwestie nog niet in de raad is behandeld Maar bovendien wordt het nu zeer binnenkort, nog voor de be groting aan de orde gesteld", al dus Kuijers. "En wat had er dan volgens het PvdA-bestuur moe ten gebeuren op economisch ge bied?", zo vroeg Kuijers zich af. Ook de verwijzing van het bestuur naar het verslag van de Program Evaluatie Kommissie (een inter ne PvdA-werkgroep) vindt Kuij ers een zwakke onderbouwing van het standpunt. "De PEK heeft er juist meermalen op ge wezen dat de PvdA-wethouders zich niet mogen verschuilen ach ter het feit dat een bepaalde kwestie niet tot hun portefeuille behoort. Het beleid van het colle ge is volgens die werkgroep een gezamenlijke verantwoordelijk heid". "Ik had het correcter gevonden wanneer het bestuur gewoon had gezegd dat de samenwer king met de WD op het ver stand was gebaseerd en dat men nu de handen vry wil hebben. Maar ik begrijp wel dat het be- Fractieleider Kuijers VVD argumenten PvdA-bestuur zwak. stuur een gebaar wil maken naar de achterban", aldus Kuijers. Ook in de PvdA-fractie wordt er kritiek geuit op de formulering van het standpunt van het be stuur. "Als een party verant- woordelykheid voor het bestuur op zich neemt, dan moet men het ook verdedigen. Het gevoerde beleid moet altijd inzet tot de verkiezingen zyn. Alleen het CDA is zo laf om dat niet te doen. Mijn haren rijzen ten berge", zo stelt raadslid Eikerbout vast. De huren gaan 1 LEIDEN - Fred Kuijers, fractielei der van de WD in de gemeente raad, is waarschijnlijk toch kan didaat voor het raadslidmaat schap in de volgende periode ('82 tot '86). Eerder had Kuijers te kennen gegeven in 1982 te willen stoppen. Kuijers motiveerde zijn standpunt enige maanden geleden onder meer met de mededeling dat hij op routine draaide. Inmiddels is er vanuit zijn party enige druk op hem uitgeoefend om te blij ven. "Misschien dat ik dat ter wille van de continuïteit in de fractie wel doe We kunnen niet allemaal tegelijk weglopen", al dus Kuijers, wijzend op het ver trek van Van Duyn. "Bovendien is het werk in de trac tie wat lichter geworden nu Gys de Vries de fractie is komen ver sterken. De Vries kan nu een maal wat meer tijd vrymaken, dan Van Duyn dat de laatste tyd kon Ik moet in elk geval voor 15 december een beslissing ne- door René van der Velden Jaap Visser ment hard mee bezig. Hij moet een ontwerp maken voor het he le pand, waarvan de benedenver dieping nu onderdak verleent aan organisaties als het micro-- theater Imperium en het COC. Bij de uitvoering van het ont werp zal echter voorrang worden gegeven aan de bovenverdieping en de zolder. De eerste verdie ping is dan voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Leidse Vrouwenraad. Op de zolder komt een ruimte van 200 vierkante meter waarvan wel licht werkateliers worden ge maakt. Dat de verbouwing voor het eind van dit jaar kan worden uitge voerd is echter niet te verwach ten. De Beer: "We kunnen na tuurlijk wel tegen de vrouwenor ganisaties zeggen: trek er maar vast in. Maar dan krijgen ze veel te veel last van de lekkage. Dan zou je zo'n ruimte opnieuw schil deren en over een paar weken de bruine plekken alweer in het pla fond hebben". LEIDEN - De dagblad-advertentie waarin het hoe en 1 brede maatschappelijke discussie over energie uit de doeken werd ge daan, heeft voor enige verwarring gezorgd in gelederen van de Leidse universiteit. De Leidse Studenten Bond (LSB) las in de advertentie, die zaterdag 17 oktober in de landelijke en regionale dagbladen stond, dat universiteiten en hogescholen al om een standpunt over kernenergie was gevraagd. Wat voor antwoord is daarop gegeven en waarom is de universiteitsraad niet gehoord, zo vroeg de LSB gisteravond aan het College van Be stuur. Bij monde van voorzitter Cath kwam het antwoord: "Wij hebben nog geen brief van de Stuurgroep voor de brede maatschappelijke dis cussie binnen gekregen". Maar, zo voegde hij er direct aan toe: als die brief alsnog mocht binnenkomen, dan is het nog de vraag of de univer siteitsraad bij de beantwoording daarvan zal worden betrokken. Badzaal Toen het badhuis aan de Linde straat (Tuinstadwijk) in april '79 dicht ging, sprongen hon derden baders uit hun vel: "We worden weer veroor deeld tot de teil". De gemeente nam het uiteinde lijk op voor een schone stad. De honderden konden onder de douche in de sportzaal aan de Morssingel. Enkele uren in de week heet de zaal 'bad huis'. Dertig omgebouwde douches kreeg de sportzaal. Honderden douchers elke week? Dat zou je denken. "Drie tot vier heren; vrouwen zie je nooit", luidt de statis tiek van Jan Duivesteijn, di recteur van de sportstichting. Het aantal bezoekers loopt te rug. Vorig jaar kwamen door gaans veertien baders op za terdag en twee op dinsdag. Een bezoek aan het badhuis aan de Morssingel kan tegen woordig nog slechts één keer in de week, vrijdags tussen vijf en zeven uur. Zowaar mocht badhuis-beheerder Sjaak van de Berg afgelopen vrijdag twee vrouwen tot zijn publiek rekenen. Maar, zegt ook hij: "Vrouwen heb ik in weken al niet gezien". Zijn verdere klandizie bestond vrijdag uit drie genlijk kwamen de i te laat maar Sjaak streek c zijn hart: "Er komt toch mand', dus laat ik ze rr douchen". De drie mannen blijken s Uiterstegracht te wone hebben verder geen moge lijkheid om te douchen. "If this disappears, we wouldn't know where tot go", zeggen ze. ("Als dit verdwijnt, zou den we niet weten waar we heen zouden moeten gaan", vertalen wij.) Dat er iemand opstaat die het badhuis aan de Morssingel wil sluiten, ligt voor de hand. Het zou voor de gemeente wel eens goed koper kunnen zijn om voor die paar bezoekers gratis een douche thuis aan te leggen... Nog niet eens zo lang geleden maakten honderden of zelfs duizenden Leidenaars elke week de gang naar het bad huis. In de gemeentelijke badinrichting aan de Van der Werfstraat werden in 1965 maar liefst 80.000 douchers geteld, tien jaar eerder waren dat er zelfs 130.000. Tijden veranderen, de renovatie schrijdt voort; iedereen een Zij eigen douche. De badhuizen aan de Van der Werfstraat, de Medusastraat en de Linde straat gingen dicht. Duivesteyn moppert wat over de kosten van het 'badhuis' in de sportzaal aan de Mors singel: "Je zit met de kaar tjes. met het schoonmaken en ik kan de zaal in die uren niet verhuren". Maar van hem hoeven de badhuis-be zoekers niets te vrezen. "Er MOET gedoucht kunnen worden", verzucht hij, uit de grond van zijn hart. K. Anker Wie is de ware K Anker? Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne zegt serieus naar deze persoon op zoek te zijn De Leidse politic is ingeschakeld maar tast nog in het duister i de Morssingel: "we wouldn't Afgelopen zondag werden 8000 brieven, 'namens de minister' ondertekend door K. Anker, verspreid in Zuid-West. het Morskwartior. Transvaal en het Stationsplein. Onder het officiële bnevehoofd van het ministerie van volksgezond heid deelt K. Anker mee dat onomstotelijk bewezen is dat radio-actieve straling vrij komt bij gebruik van kern energie of kernwapens. Toch is volgens hem iedere vorm van ongerustheid ongegrond "Immers, tot nu toe heeft men nooit kunnen bewijzen dat er ook maar één Neder lander aan de gevolgen van radio-actieve straling overle den is". Even vrolyk legt K. Anker vervolgens nauwkeu rig uit dat radio-actief afval onder andere tot blocdkan- ker, misvormde baby's, mis kramen. kwaadaardige spier- gezwellen, leverkanker en schildkherkanker kan leiden. In 1965 kon het bord op het toenmalige badhuis aan de Van der Werfstraat nog deze openingstijden melden "Wy wilden de mensen met de ze brief wakker schudden. Eigenlyk zou het ministerie zo'n brief over de gevaren van kernenergie rond moeten sturen. Maar dat doet het niet" Daarom hebben leden van de "basisgroep tegen kernenergie in Leiden" de brief 'namens het ministerie' gemaakt en huis-aan-huis in delen van Leiden bezorgd Uiteraard vindt de basisgroep ongerustheid over kernwa pens en kernenergie wel de gelijk gegrond. "Zo'n opmer king dat ongerustheid onge grond zou zijn, is bedoeld als een lokkertje in 't begin van de brief om te zorgen dat de mensen ook de rest van de brief lezen". Wie verder heeft gelezen, ziet inderdaad de conclusie van de "Commissie Onderzoek Kernenergie" ("door de minister aangesteld om te rapporteren over de ge volgen voor het leefmilieu by toepassing van kernener gie"): "Het is onverantwoor delijk om radio-actieve stof fen te blyven produceren door de lange tyden dat deze stoffen straling blyven pro duceren en door de opname van deze stoffen in de biolo gische kringloop". "Die Commissie Onderzoek Kernenergie bestaat natuur lijk net zo min als haar voor zitter K. Anker", vertellen de 'vervalsers'. "Het briefpapier en de namen zyn vals. maar het verhaal erver de radio-ac tieve stoffen klopt precies". Op een enkel grapje na dan. Vitamine B-12 wordt even "vitamine B-52" genoemd, dat zal wel een vitamine zyn met evenveel energie als een bommrnwrrp<T van Arm ri kaanse makelij. In de brief roepen de leden van de basisgroep de bevolking op, zich voor nadere inlich tingen te wenden tot "post bus 365" (de postbus van de basisgmcpi <»f hoofdin specteur van volksgezond heid" te bellen, "tel 254438 en tel 254911 Een tiental mensen wilde inderdaad meer weten, belde en werd uiteraard niet verbonden met een hoofdinspecteur maar met de telefonistes van het stadhuis... Sommige brieflezers spoedden zich naar het Leidsch Dag blad; één van hen zeer boos. Hij had zelf aan kanker gele den. Het mag waar zyn datje van radio-activiteit kanker krygt, maar dan zet je dat nog niet zo cru in een brief, vindt de boze bneflezcr. De daders "Dat is rot voor die man. Maar anderzijds kun je de fei ten niet verbloemen hoe ver velend die feiten ook zyn. Daarom strijden we juist te gen kernenergie en vóór kleinschalige en milieuvrien delijke energie" Voorzover de politie serieus naar de anti-kernenergie de monstranten zoekt, wordt de opsporing bemoeilykt Dc Leidse basisgroep is inmid dels zo uitgedyd, dat dc groep binnenkort in twee groepen wordt opgesplitst. Bovendien is onafhankelijk van deze basisgroepen nog een derde basisgroep tegen kernenergie in oprichting in Leiden. Wie is dc ware basis groep?

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3