Supermarkt moet wanden afbreken CDA-aanval op subsidie manege Liethorp mislukt [=eidse agenda jUsciftK Wassenaar krijgt geen LEAO-school Raad van State stelt Wassenaar in het gelijk Festiviteiten rond orgel in Dorpskerk Bereikbaarheid arts en apotheek mogelijk beter in Wassenaar STAD EN RAND DINSDAG 27 OKTOBER 198L DEN HAAG/WASSENAAR - Het Digrosconcern moet de scheidingswanden in het nieuwe filiaal aan de van Starrenburglaan in Wassenaar weghalen. Dat is het gevolg van de uit spraak die de staatsraad van de afdeling recht spraak van de Raad van State Van Rijckevorsel vanmorgen deed. Hij wees namelijk het verzoek van Digros om het besluit van de gemeente Wassenaar te schorsen (niet uit te voe ren, totdat het beroep zou zijn behandeld) af. De ge meente Wassenaar heeft dus juist gehandeld door de supermarkt opdracht te geven tot de sloop van de wanden. Dc raadsman van Digros, mr. Van der Pluijm, betoogde gistermid dag dat de gemeente Wassenaar veel minder belang heeft bij het afbreken van de scheidingswand dan de supermarkt De gemeente heeft alleen een planologisch be lang: de winkel past niet in het nieuwe bestemmingsplan Hof- camp, dat nog vastgesteld moet worden. In het nieuwe bestem mingsplan is detailhandel in het pand aan de Satrrenburglaan uit gesloten Het huidige bestem mingsplan Zijlkwartier maakt een winkelvestiging wel moge lijk. Digros heeft echter veel meer be langen bij het laten staan van de wand. Het afbreken, een (weder om) verlate opening, het niet kunnen laten werken van het personeel in opleiding en het niet hebben van omzet zou enorm veel schade met zich mee brengen voor «Digros. Daarom zou het verzoek van de super markt om het besluit van de ge meente Wassenaar de wand af te breken al moeten worden ge schorst, aldus Van der Pluijm. Verder vond Van der Pluijm datje moeilijk kon spreken van een bouwwerk waar een vergunning voor nodig moet zijn. Als bewijs daarvoor hadden de Digros-men- sen een stuk van de ijzeren schei dingswand meegenomen dat ter plekke in een mum van tijd werd opgezet. Volgens Van der Pluijm was deze wand gelijk aan de stel lingen die in de winkel staan en waar de artikelen op uitgestald worden. Moet daar dan ook ver gunning voor worden aange vraagd, zo vroeg hy- De houten scheidingswand, die er eerst stond, was precies eender. Dat was dus ook geen bouwwerk. Di gros had nu gekozen voor een ij zeren wand, omdat die sneller opgezet kon worden en zo de ver traging van de opening zo kort mogelijk te houden. Omdat de gemeente de houten scheidings wand drie weken geleden door ambtenaren onder begeleiding van de politie had laten slopen en die wand hetzelfde was als de huidige vond Van der Pluijm dat de gemeente Wassenaar fout had gehandeld. De opdracht van Wassenaar om de wand weg te halen moest daarom nietig wor den verklaard. En de gemeente moest opdraaien voor de schade die was ontstaan door het afbre ken van de wand. Van der Pluijm betoogde verder dat Digros niet teveel ruimte voor de winkel gebruikte. De helft van het pand aan de Star renburglaan mag gebruikt wor den als winkel. De wand stond echter over de helft. Voor de wand staan nog een aantal toon banken en vitrines. Volgens Van der Pluijm mag de ruimte achter de toonbanken niet gerekend worden tot de winkel. Dat wordt gebruikt voor opslag en verwer king van bijvoorbeeld vlees en kaas. De advocaat van de gemeente Was senaar, mr. De Vries Robbé, was het - uiteraard - niet eens met het betoog van zijn collega. De wand was volgens hem wel een bouw- WASSENAAR/LISSE - "De uitspraak stemt tot voldoening", was de eerste reactie van de gemeente Wassenaar vanmorgen. De gemeentelijke woordvoerder zei dat Digros nu wel zal moe ten voldoen aan de lastgeving nu die eigenlijk bevestigd is door de Raad van State. Hij zei verder het logisch te vinden dat er een scheiding tussen magazijn en winkel moet komen, maar dat kan in geen geval de huidige scheidingswand zijn die te moeilijk te verplaatsen is. De gemeente Wassenaar geeft Digros tot vrijdag de tijd om de zaak ih orde te brengen of met andere alternatieven te ko men. Jan van den Broek, directeur van de Digros bv, zei vanmorgen dat er onmiddellijk zal worden begonnen met het afbreken van de wand. Die wand zal opnieuw worden opgebouwd op de juiste plaats. Verder zal de wand om de vijf meter onderbro ken worden, zodat het echte stellingen worden, zo zei Van den Broek. Het zijn dan geen bouwwerken meer, zo meent hij. De supermarkt gaat wel zoals gepland aanstaande vrijdag open, maar zonder brood- en kaasbetiek. Dat wordt nu zelfbediening met een kleiner assortiment. Later op de dag zou er waarschijnlijk overleg komen tussen de beide advocaten over de nu te volgen weg. Van den Broek: "Ik hoop dat we tot een akkoord kunnen komen. De winkel gaat toch wel open. Ik wil alleen dat de rust terugkeert". werk. Voor één stukje, zoals Di gros dat tijdens de zitting opzet te, hoef je misschien geen ver gunning te hebben, maar wel voor het hele stuk. De wand is totaal zo'n veertig meter lang en twee meter hoog. Volgens De Vries Robbé kan je in zo'n geval zeker spreken van een bouw werk. De meterkasten met elek trische leidingen aan de wand bewezen volgens De Vries Rob bé dat de wand wel degelijk een bouwwerk was. Hij zei verder dat de gemeente op dit moment "bestookt wordt met brieven van omwonenden, die vragen of de supermarkt niet te groot wordt". Het ligt daarom zo gevoelig, omdat "je de hete adem van de omwonenden in je nek voelt", zo zei de advocaat. Het nieuwe bestemmingsplan, dat nog niet in werking is getreden, heeft weerklank gevonden bij de bewoners. Digros had in een eer der stadium bezwaar moeten ma ken tegen dat nieuwe bestem mingsplan, zo vondt De Vries Robbé, maar dat hebben ze niet gedaan". Vanochtend bleek dat staatsraad Van Rijckevorsel de gemeente gelijk gaf. Zelfs het opzetten van een stuk wand heeft dus niet ge holpen. Leijnse neemt afscheid LEIDERDORP - De PvdA'er Leijnse heeft gisteravond af scheid genomen van de Leider- dorpse raad. Hij heeft een nieu we baan in Nijmegen en gaat, daar ook wonen. Burgemeester Van der Have sprak in zijn afscheidswoord van een "weemoedig moment". H(j zei namens de raad het te betreuren dat Leijnse hen gaat verlaten. Leijnse. zo zei hij. was een toege wijd. belangstellend raadslid met een grote wijsheid. Hij over handigde de PvdA'er bij zijn af scheid een stropdas met het wa pen van Leiderdorp en het boek "De vierde man" van Gerard Re- ve. Wesseling zal Leijnse in de raad opvolgen. Kleine letters LEIDERDORP - De raadstukken en de notulen van de Leider- dorpse gemeenteraad zijn voor de eerste keer op klein formaat gedrukt. Dat ontlokte de nestor van de raad Ticken (CDA) de op merking dat "je net als bij een verzekering de kleine lettertjes goed moet lezen". Burgemeester Van der Have rea geerde echter meteen. Het ver kleinen tot dit formaat beteken de alleen voor deze vergadering al een besparing van 10.425 vel len papier. Dat zijn 21 pakken pa pier, die per stuk bijna zes gul den kosten, zo zei hij. LEIDERDORP - De subsidie aan de stichting Ruiter- school Liethorp leidde gisteravond in de Leiderdorpse gemeenteraad tot flink wat opschudding. Het CDA gooi de de stok in het hoenderhok door mee te delen dat de maat vol is. Ieder jaar weer een subsidie van bijna 60.000 gulden toekennen om het exploitatietekort te dekken gaat deze partij te ver, zeker met ingrijpende bezuinigin gen in het vooruitzicht. Een door het CDA ingediende motie om de subsidie voor 1 maart opnieuw te bekijken haalde het net niet (zeven voor, negen tegen). Den Boefl (CDA) begon zijn be toog gelijk goed. "Namens mijn fractie deel ik u mede", zo zei hij tot de gemeenteraad, "dat er nu een einde is gekomen voor de manege wat het CDA betreft". Hij zei niet bereid te zijn ieder jaar weer een zo hoge subsidie te geven. "Dat kan niet. Onze frac tie wil een andere weg inslaan". Hij werd bijgevallen door Hewitt en De Water (beiden PvdA). De Water: "Er is toegezegd dat de begroting sluitend zou zijn. Dat is niet het geval en dat zal voorlo pig ook wel zo blijven. Dit schiet bij ons in het verkeerde keelgat". En Hewitt voegde daar nog aan toe dat niet duidelijk werd ge maakt hoe de tekorten nu eigen lijk zijn ontstaan. dPw De manege waar de stichting Ruiterschool Liethorp Het CDA wil daar vanaf. i zit, blijft de komende jaren Jlinke tekorten opleveren. Wethouder Gehner schoof de oor zaak van het tekort naar de raad terug. "Het is de schuld van de raad. De manege stond op grond waar we wilden bouwen (Buiten hof - red). We moesten een nieu we accommodatie bouwen en dit is het resultaat. Ik heb het gevoel dat het bestuur van de stichting er alles aan heeft gedaan om het tekort zo laag mogelijk te hou den". Een tariefsverhoging wees zij van de hand, want "dan prijs je je uit de markt". Zij zei in de toekomst wel te verwachten dat het tekort terug zou lopen. Den Boeft wees het antwoord van de wethouder van de hand. "Het betoog van wethouder Gehner komt op één enkel woord neer: hoop Ik kijk liever naar de reali teit. Ik vraag daarom aan de raad of hij bereid is 60.000 gulden in een tyd van ingrijpende bezuini gingen beschikbaar te stellen voor deze sympathieke maar kostbare sport. Het antwoord van het CDA is nee". Steun voor dit betoog kwam niet uit de hoek van de WD. Het raadslid Scheffer: "We hebben ja gezegd tegen de manege. Dan moet je de afwikkeling nemen zoals die is". Wethouder Gehner bleef ook bij haar standpunt. Geen subsidie meer geven zou de nekslag zijn voor de ruiterschool. Zij vroeg het CDA de discussie over de subsidieverdeling, die over enige tijd wordt gehouden, af te wach ten. Het CDA was daar echter niet toe bereid. En werd daarin gesteund door de beide eigen wethouders. Verdier: "We moe ten ons herbezinnen op andere activiteiten Daar hoort ook de manege bij". Den Boefl kwam na een korte schorsing van de vergadering met een voorstel. Hij wilde een onderzoek naar een goedkopere exploitatie dat voor 1 maart 1982 afgerond zou zijn. Maar alleen het CDA (inclusief zijn wethou ders) en de PvdA'er Leijnse ble ken bereid het voorstel te steu nen, zodat het met negen stem men tegen en zeven voor werd verworpen. De WD stemde te gen. Ook de PvdA'ers De Water en Hewitt wilden ondanks de kritiek die ze eerder die avond hadden gespuid het voorstel niet ondersteunen. Een dergelijke be slissing zomaar even nemen von den de PvdA'ers bestuurlijk on juist. WASSENAAR - Na enig onder zoek is gebleken dat de gemeen te Wassenaar bij lange na niet voldoet aan de stichtingsnorm voor een school of afdeling voor lager economisch en administra tief onderwijs (LEAO). Voor een combinatie met de openbare ma vo-school zijn 188 leerlingen no dig, maar dat aantal wordt niet gehaald. Wethouder Dijkstal deed deze mededeling tijdens de commissievergadering van gis teravond. De stichting scouting 'Willibrord' krijgt op voorstel van burge meester en wethouders alsnog een subsidie 2300 gulden, voor de activiteiten in de jaren 1975 tot en met 1979. Het college is tot de slotsom gekomen dat het advies van de rechtskundige commissie in deze zonder be zwaar kan worden gevolgd. Maar in de toekomst zal, aldus het col lege, een scherper opstelling ten aanzien van bepaalde ledenacti viteiten worden ingenomen. In de vragenronde over de komen de begroting kwamen nog enke le belangrijke zaken aan de orde. Desgevraagd deelde de wethou der mee dat hij nog voor de ver kiezingen van 1982 een paar stukken aan de raad zal voorleg gen. Die hebben betrekking op de onderwijsnota, de notitie peu terspeelzalen en de sportnota. Veel problemen geeft het finan cieel aspect van deze onderwer pen, aldus Dijkstal. Hij zei geen tegenstander te zijn van meer deeltijdarbeid op scholen, maar anderzijds bij de ouders niet veel behoefte daaraan te bespeuren. Ten slotte stelde Dijkstal vast, dat het zeer intensieve welzijnsover- leg nog maar moeizaam van de grond komt. Dit onder meer als gevolg van de enorme verschei denheid aan instellingen in Was senaar. LEIDERDORP - In de Dorpskerk in Leiderdorp wordt zaterdag uitgebreid de tweehonderdste verjaardag gevierd van het ker korgel. Voor die dag staat een kleinkorenfcstival op het pro gramma, waaraan in totaal zes kamer- en kleine koren uit deze regio zullen deelnemen Tijdens het middagprogramma zullen het Leiderdorps, het Leids en het Voorschoten» kamerkoor diver se werken ten gehore brengen. Ook treden op Quod Libet, de Leidse Cantorij en het Collegium Musicum. Een jury zal na afloop ook een winnaar aanwijzen. Het middagprogramma begint om tww uur Het avondprogramma staat geheel in het teken van het jubilerende orgel. Er zal een concert gegeven worden door Gert Oost. Verder volgt nog een optreden van het winnende koor van het middag programma en uiteindelijk zul len alle koren nog eens gezamen lijk onder leiding van Gert Oost optreden. Het orgel in de Dorpskerk werd in 1781 voltooid door de uit Oosten rijk afkomstige orgelbouwer Joannes Josephus Mitterreither. LCZlIIg Deze kunstenaar had eerst enke le jaren bij een orgelbouwer in Gouda gewerkt, waarna hij zich in 1769 in Leiden vestigde. Van hieruit werden door hem orgels gebouwd in onder andere Hoorn, Voorschoten. Oudewater en Rot terdam. Het orgel werd enkele jaren gele den gerestaureerd. In juni van dit jaar werd al aandacht aan de verjaardag geschonken met een concert door de vaste organist Gijs Zaalberg, samen met de toen nog in Leiderdorp aanwezi ge ds Jan Geursen Ook traden toen op van het Leiderdorps ka merkoor en het kerkkoor 'Hart en Stem'. Hiervan werd toen ook een langspeelplaat gemaakt. Bazaar Het verpleegtehuis 'Leythenrode' in Leiderdorp organiseert mor gen een bazaar. Een van de at tracties zal een rommelmarkt zijn. Het verpleegtehuis ligt aan de Hoogmadeseweg 55. De schrijfster Ankie Peijpers ver telt morgenochtend vanaf tien uur over haar werk in 'De Mu- zenhof aan de Engelendaal in Leiderdorp. Verkiezingen De afdeling Leiderdorp van D'66 houdt morgenavond een leden vergadering in een van de zaal tjes van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Centraal op de agenda staan de komende gemeenteraadsverkiezingen. Het bestuur en de verkiezings commissie zullen de stand van zaken rond hun activiteiten tot nu toe toelichten. Aanvang kwart over acht. Inbraak aan Langestraat LEIDEN - Een personenauto, kleurentelevisie, stereo-in stallatie, vier boxen, een film camera en tientallen cassette bandjes. Dat is de buit van in brekers die het afgelopen weekeinde een woning aan de Langestraat bezochten. Door het forceren van een deur kwamen de dieven de woning en garage binnen. De schade loopt in de duizenden guldens. Geld gestolen uit bioscoop LEIDEN - Bij bioscoop Came ra aan de Hogewoerd is giste ren voor bijna 3000 gulden aan zakjes geld en een geld kistje weggenomen. De in brekers kwamen het pand via de achterdeur binnen. Op het moment van de inbraak was er niemand in de bioscoop aanwezig. WASSENAAR - In Wassenaar is momenteel druk overleg gaande om te komen tot een betere be reikbaarheid van plaatselijke Voor 10.000 gulden zilver gestolen LEIDEN Bewoners van een huis aan de Rijnsburgerweg wachtte gisteren een onprettige verras sing toen ze terugkeerden van vakantie. Door de politie waren ze inmiddels al ingelicht over de inbraak die eind vorige maand in hun huis werd gepleegd. Giste- ren kon echter de balans worden opgemaakt: voor maar liefst 10.000 gulden aan zilver werd ge stolen. apotheken en huisartsen, met na me in de weekeinden. Gepoogd wordt om voor werkelijk drin gende ziektegevallen te zorgen voor een efficiëntere behande ling en wellicht iets ruimere openstelling van apotheken. Ook aan de voorlichting rond de ope ningstijden zal aandacht worden geschonken. Naar aanleiding van vragen van ge meenteraadsleden is nu door de gemeente gesproken met apo thekers en huisartsen over ver strekking van geneesmiddelen op zaterdagen en zondagen. In dit overleg worden ook overkoe pelende instanties waarin beide beroepen zijn vertegenwoordigd geraadpleegd, om tot een zo goed mogelijke afstemming van el- kaars dienstverlening aan de be volking te komen. Nog voor 1 januari hoopt men overeenstemming te bereiken, die moet uitmonden in een nieu we regeling. DINSDAG Leiden - Aula BTS, Vondellaan 35. bijl eenkomst Leidsche Ver. v Postz. Verz. Stadsgehoorzaal - voorlichting c borstkanker, woe-ochtend 9 uur Kapelzaal K&O-gebouw - kinderfilm leeuw en het paard', woe 14.30 uu jaar en ouder. t Parlement - Nieuwe Rijn 52. openbare! lezing Rozekruisers Genootschap. on-| derwerp: 'De realiteit der bevrijding'. 20| 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraal 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH-bibliotheek Rapenburg 48 NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins, van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui- tend soos. muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum(JAL) - Caeci- liastraat 67, ma XJm vr van 16-22 uur tel 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik- baar op werkdagen van 9-17 uur; voor/" hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen i conflict zijn of dreigen te komen met politie en of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café- avond. 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe-ochtend van 10-12 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, info-avond over sport en recreatie, 20 uur. Voorschoten - Dè Lindehoeve, flipper- kampioenschappen, 21 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie technische diensten, 19.30 uur. Leiderdorp - Muzenhof, Engelendaal, filmavond met films Bert Haanstra, 20 Muzenhof - optredcen percussiegroep Naque, 21 uur. Leythenrode - Hoogmadeseweg 55, ba- WOENSDAG Leiden - Collegezaal van de subfaculteit biologie - Schelpenkade 6, lezing over 'De vreemde eilandbewoner' door bio loog dr. G.M. Hillenius, 20 uur. Stadhuis - raadscommissies maatschap pelijke aangelegenheden, volksgezond heid, cultuur, onderwijs en samenle-|r vingsopbouw, 20 uur. Bevrijdingskerk - Aerent Bruunstraat 1, Gospelavond, met Gert en Hermien Timmerman, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do. soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum(JAL) - Caeci- liastraat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. voer Baha'i geloof, tel. 213490. Leiderdorp - gemeentehuis, onderwys, 19.30 i Gemeentehuis - commisie beroep en en bezwaarschriften, 20.30 uur. Gemeentehuis - ledenvergadering D'66, 20.15 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie maatsch. voorz., 19.30 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie welzijn, 20 uur. DONDERDAG invaliden, 19-20 i Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. i Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren. voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond. 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505 Zoeterwoude - gemeentehuis, raadsver gadering, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, raadsverga dering, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehu dering, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, bestuurszaken, 20 uur. Muzenhof - Engelendaal, Marionetten theater, opera 'Don Giovanni', 20.15 uur Wassenaar - gemeentehuis, financiën, 19.30 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie openbare werken, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 23 okt tot 30 okt door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Boekmer. Florijn 19, LeiderdorpCWin- kelhof), tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 OC-18 00 uur Abonnementsgelden oij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschnjving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitalurtendglro 3203571 tv.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 153.45 Per post f 75,00 Jaarabonnement f 202.30 per post f 291,70 Losse nummers f 0.75. Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o i. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2