Dieptepunt luchtvaart Elk bedrijf z'n eigen computer "Personeel is de sluitpost" Deeltijdbaan kost rijk geld Beurs Amsterdam Directeur lata hekelt concurrentieslag Nieuwste Toshiba in Leiden gelanceerd Beursoverzicht ECONOMIE [c Donnel Douglas )e nettowinst van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant McDonnel is gestegen van 11,7 miljoen dollar het derde kwartaal van 1980 tot 51.7 miljoen dollar (ongeveer 130 miljoen gulden) in dezelfde periode van dit jaar. zo heeft de onderneming bekendgemaakt. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat het winst cijfer nadelig is beïnvloed door afschrijvingen in verband met het DC 9-programma. I Shell (pe op zeven na grootste oliemaat schappij van de VS, Shell Oil, heeft het derde kwartaal dit jaar i winst behaald van 471 mil joen dollar. Dat is 33,4 procent er dan in het derde kwartaal vorig jaar, toen er een winst werd geboekt van 353 miljoen dolar. De omzet steeg van 1.13 niljard tot 1,24 miljard dollar Shell Oil behaalde vooral meer winst uit haar raffinaderijen. Corporation, 's wereld grootste oliemaatschappij, heeft i het derde kwartaal een winst geboekt van 1,07 miljard dollar. 20,7 procent minder dan de 1,35 miljard dollar in het derde kwar taal van vorig jaar. De omzet nam met drie proeent toe van 26,7 mil jard tot 27,6 miljard dollar. Nordmende Bij de fabrieken van de Westduitse fabrikant van elektronische ap paratuur Nordmende in Bremer haven en Bremen zullen in totaal 650 arbeidsplaatsen verdwijnen. De fabriek in Bremerhaven, waar 500 mensen werken, gaat in juli 1982 dicht, zo heeft de centra le ondernemingsraad van het be drijf meegedeeld. Nordmende is eigendom van het Franse elek tronicaconcern Thomsom- Brandt, dat op de nominatie staat voor nationalisering. I Pierson-penning Het bestuur van de Stichting Mr. N.G. Pierson Fonds heeft de mr. N.G. Pierson-penning toegekend aan dr. M.W. Holtrop te Bloe- mendaal, oud-president van de Nederlandse Bank. De toeken ning is volgens het bestuur ge schied op grond van de uitzon derlijke kwaliteit van dr. Hol- trops geschriften, in hét bijzon der "Money in an open econo my". UTRECHT (GPD) - „Al jaren hoort men van inkomensdalingen bij de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, maar nooit wat over het zwarte geld. Daar heb ben de werknemers in het klein bedrijf wel degelijk mee te ma ken. immers, op grote schaal worden koopavonden en extra uren zo uit de kassa betaald. Bij WW of Ziektewet horen we veel al dat er meer werd verdiend, maar dan is het te laat". Dit zei onderhandelaar Ben van Zweden van de Dienstenbonden FNV gisteren op de zogenaamde Detailhandelsdag van deze vak organisatie. Volgens hem is de koopkrachtdaling goed voelbaar in de detailhandel en worden de omzetdalingen op de werkne mers afgewenteld. „De druk op de verkoopvloer is zo groot dat velen, vooral ouderen, het niet meer aankunnen". FNV-kritiek op middenstand bestaan al leen nog maar uren", aldus deze bestuurder. „Alles wordt uitge drukt in uren. Er ontstaan nieu we werkwoorden, van de be drijfsleider wordt geëist nog minder te „veruren". Werkne mers onder elkaar worden ver plicht te sjoemelen, 's Avonds komt de „zwarte" vulploeg. Part timers die jarenlang 20 uur per week hebben gewerkt, worden ineens op 13 uur gezet". „Protesleieu neipi mei, wam ue deur staat open. Voor jou een an der, er staan er bosjes op de stoep", aldus Van Zweden. Hij vond dat de werkgevers in de de tailhandel onverantwoord bezig zijn. Albert Heijn en Edah ma ken grotere omzetten en minder winst. De vakbondsbestuurders merken in eerste instantie de ge volgen van dat beleid. Vrijwillige filiaalbedrijven als Centra en Spar bouwen af. Het aantal sluitingen is groot, de verwachtingen zeer somber, stel de de Dienstenbondenonderhan delaar. In sectoren als textiel, ta pijt, mode, speelgoed en radio-tv gebeuren nog rampzaliger din gen als in de levensmiddelen. Er verdwijnen of reorganiseren veel zaken. De omzet is gekoppeld aan de werkgelegenheid, het voorzieningenpeil. sociaal beleid en arbeidsvoorwaarden. De werknemer en de dienstverle ning zijn de sluitposten Al deze ontwikkelingen hollen wel de sociale functie van de detail handel uit. Voor de ondernemers is de kassa belangrijker dan de klant en zij proberen, aldus Van Zweden, op steeds grotere ver koopoppervlakten steeds min der mensen te laten werken. Ook kleinere speciaalzaken proberen de kosten te drukken door syste men van grootwinkelbedrijven over te nemen en „ze beseffen helaas niet dat juist dit de dood steek is" CANNES (UPI/Reuter) Dit jaar zal voor de luchtvaart maatschappijen zeker niet beter en mogelijk zelfs slechter worden dan 1980, het slechtste jaar in de ge schiedenis van de internationale luchtvaart. Dit zegt de algemeen directeur van de International Air Transport Association (IATA), Knut Hammarskjold, in een rapport ter gelegenheid van de 37ste jaarvergade ring van de IATA, die gisteren is begonnen. LEIDEN - Op de Leidse Veemarkt wer den vanmorgen 3498 dieren aange voerd: 150 slachtrunderen, 376 ge- bruiksvee, 75 graskalveren, 1283 nuch tere kalveren, 10 pony's, 917 varkens, 69 biggen, 529 schapen en lammeren en 89 bokken en geiten. In totaal werden gis teren en vandaag 5043 dieren aange- De prijzen voor slachtrunderen waren vandaag hetzelfde als gisteren. De nuch tere slachtkalveren deden vanmorgen 1 25 tot 2.00 gulden per kilo levend ge wicht; de slachtzeugen 3.60 tot 3.70. De prijzen per stuk van het gebruiksvee waren vanmorgen: melk- en kalfkoeien 1800 tot 3000; varekoeien 1200 tot 2500, pinken 900 tot 1500; graskalveren 600 tot 800; nuchtere kalveren rood 360 tot 585; nuchtere kalveren zwart 285 tot 485; biggen 110 tot 120; schapen 190 tot 250; pony's 200 tot 800 en geiten 20 tot 100 gulden per stuk. De Veemarkt noemt de aanvoer, handel en prijzen van slachtrunderen respectie velijk "matig, rustig en stabiel". Dezelf de toelichting geeft de Veemarkt bij de kalfs- en melkkoeien, varekoeien, pin- ken en graskalveren. De aanvoer van nuchtere kalveren was redelijk, de han del rustig en de prijzen stabiel; van de pony's matig, matig en stabiel; de var kens redelijk, goed met iets hogere pry- zen; de biggen matig, matig en stabiel; de schapen en lammeren redelijk, matig en stabiel en de aanvoer en handel bij de geiten wordt redelijk genoemd en de prijzen ervan stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- veiling: Datum 26-10-1981. Andijvie per kg. 0,52, Boerekool per kg. 31-49, Rode Kool 0,34, Groene Kool 0,39, Bospeen II 0,79-0,97, Waspeen AI per kist 3,80-6,90, Waspeen BI per kg 7,- - 9,50, Waspeen Cl per kg. 4,10-5,40, Aan voer: 74000, Schorseneren A 2,--. Uien per kg. 0,30, Peterselie (krul) 0,22-0,30, Bloemkool 6 per bak I 1,13-1,23, Bloem kool 6 II per bak I 0,36-0,39, Bloemkool 8 I per bak I 90-1,10, Bloemkool 8 II per bak I 0,21, Bloemkool 101 per bak 10,77, Bloemkool 12 I per bak I 0,44. De vertegenwoordigers van de 113 bij de IATA aangesloten maat schappijen zullen in Cannes drie dagen praten over de mogelijk heden om de moeilijkheden te boven te komen. De maatschap- Boekhandels vragen AH opheldering HAARLEM (ANP) De vereni ging ter behartiging van de be langen van boekhandels wil van het grootwinkelbedrijf Albert Heijn opheldering over de ma nier waarop supermarkt-filialen aan boeken komen, die beneden de vastgestelde prijs worden ver kocht. Dat bleek gisteren tijdens een kort geding dat diende voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. H.F. van den Haak. Albert Heijn zou door middel van import uit België prijsbepaling omzeilen, waardoor de boekhan delaren in ons land zich bedreigt voelen. Directe aanleiding tot het kort geding is de verkoop van be kroonde kinderboeken, die in de supermarkt vijfentwintig pro cent goedkoper zijn dan in de boekhandel. pijen verwachten voor dit jaar een gezamenlijk exploitatie-ver lies van 1,1 miljard dollar (onge veer 2,75 miljard gulden). Voor de komende jaren ziet het er nog slechter uit. Hammarskjold zegt in zijn rapport dat de kosten blijven stijgen en dat de inkomsten die daar tegen over staan nog steeds onvoldoen de zijn. De jongste voorspelling van een groei van het luchtver keer met 4,5 procent dit jaar lijkt volgens hem nu aan de optimisti sche kant. De beladingsgraad be droeg het afgelopen jaar 60,8 pro cent. Dat zal dit jaar volgens het rapport 67 procent moeten zijn om de maatschappijen uit de ro de cijfers te houden. Daarvan zal hoogstwaarschijnlijk echter geen sprake zijn, want in de eer ste helft van dit jaar was gemid deld slechts 63,8 procent van de stoelen bezet. Er zal in 1982 al leen een verbetering kunnen op treden als de maatschappijen er in slagen de kosten te verminde ren en de inkomsten te verho gen. Hammarskjold keert zich in zijn rapport fel tegen een "ieder voor zich" in de internationale lucht vaart, dat wil zeggen het laten vallen van alle regels en afspra ken. Aan de andere kant moet volgens hem worden gezocht in aanpassing van het internationa le stelsel van regels en niet in af schaffing daarvan. Demonstreren voor uitkering AMSTERDAM (ANP) - In een Amsterdams vergaderzaaltje is gisteren een demonstratieve bij eenkomst gehouden met als doel verlenging van de aanvraagter- mijn voor de eenmalige uitke ring, die door het rijk is toege kend aan de laagstbetaalden. De bijeenkomst was georganiseerd door de Initiatiefgroep Veront ruste Uitkeringsgerechtigden en trok een twintigtal belangstellen den. (Foto) AMSTERDAM (ANP) Deeltijdarbeid ifc bij de rijks overheid 6,5 procent duurder dan een volledige dag taak, zo heeft het instituut voor sociaal-wetenschap pelijk onderzoek in Tilburg berekend. Deze extra kosten zullen in de particuliere sector lager uitval len, omdat hier de aow-premies door de werkne mers zelf worden betaald. Bij de berekeningen gaan de onderzoekers uit van het vervullen van één ar beidsplaats door twee personen. Uit de studie blijkt overigens dat de invoering van deeltijdarbeid nergens tot grote problemen heeft ge leid. Deeltijdwerkers zijn over het algemeen zeer ge motiveerd. Volgens hun collega's met een volledige dagtaak en hun superieuren vertonen zij een grote inzet. De deeltijdwerkers zelf zeggen dat ze frisser en meer ontspannen hun werk verrichten. De erva ring leert dat de deeltijdwerker zich zeer flexibel opstelt ten opzichte van vergaderingen die buiten de werktijd vallen. De vakgroep Arbeids- en organisatiepsychologie van de Amsterdamse universiteit gaat in enkele bedrij ven proeven nemen met nieuwe dienstroosters voor ploegendienst. Deze experimentele roosters worden zoveel mogelijk door de betrokken werknemers zelf opgesteld. In januari zal het eerste bedrijf volgens het nieuwe systeem gaan werken. De onderzoekers willen nagaan wat er aan de ploegen diensten veranderd kan worden om de onaangena me gevolgen ervan voor de werknemers te verklei nen. In veel bedrijven eindigt de avonddienst en be gint de nachtdienst 's avonds om tien uur. Voor bei de groepen werknemers betekent dit een verloren avond. Het tijdstip wordt vaak louter door traditie bepaald. De vakgroep vraagt zich daarom af of niet een ande re indeling van de ploegendiensten gevonden kan worden die de werknemers beter uitkomt. Daarom willen de onderzoekers dat iedere groep werkne mers met dezelfde diensten zijn eigen rooster sa menstelt. In overleg met de ploegenwerkers, de on dernemingsraden en hoger personeel van verschil lende ondernemingen wordt nu aan een dergelijk systeem gewerkt. Op het ogenblik heefl tien procent van de Nederlandse werknemers met ploegendien sten te maken. Het werken in dergelijke diensten geeft dikwijls problemen met de gezondheid, moei lijkheden in het gezin en narigheid met de vrijetijds besteding. Zelf-klusser krijgt vaak slechte raad DEN HAAG (GPD) In zoge naamde bouwmarkten wordt de consument vaak bedroe vend slecht geadviseerd, zo heefl de Consumentenbond bij een onderzoek geconsta teerd. Bovendien komen zeer grote prijsverschillen voor. De bond bezocht een veertigtal doe-het-zelfwinkels en bouw markten en probeerde daar te weten te komen bij perso neelsleden hoe bepaalde sim pele klusjes zouden moeten worden aangepakt. In de gro te bouwmarkten bleek het vaak moeilijk het personeel te vinden. Vervolgens bleek de informatie die werd gegeven vaak uiterst gering en soms tegenstrijdig In de kleinere zaken waren ser vice en adviezen wel goed. kwamen verkopers soms zelf met oplossingen aandragen. Wat de prijzen betreft, de CB meent dat onmogelijk is aan te geven wie het goedkoopst is. De grote bouwmarkten verkopen inderdaad produk- ten erg goedkoop, maar zijn niet over de hele linie het laagst in prijs. Op deze markt is de concurrentie groot en het overzicht moeilijk geworden, de echte speciaalzaak bestaat nauwelijks meer. "Gebruikersvriendelijk" In het onvermijdelijke vakjar gon wordt dat de belangrijk ste karaktertrek genoemd van een nieuwtje op de markt voor mini-computers, de Tos hiba T-200. Een staaltje van (berucht) Japans vernuft, dat drie maanden geleden m Ne derland arriveerde en dezer dagen het middelpunt vormt van een "microcomputer show" die door Telecompto Nederland aan de Leidse Zoeterwoudscweg wordt georganiseerd. Met de komst van deze mini- computer lijkt het automati sch ngsUjd perk definitief zyn beslag te hebben gekregen: elektronische handelswaar kan nu daadwerkelijk als een broodje halfom over de toon bank. Dat geldt zowel voorde prijs 13.500) als voor de be diening: iedereen kan er zijn voordeel meedoen, beheer sing van mes- en vorktech niek is niet vereist. De nieuwe computer is een "drempelverlager" bij uit stek. Bedoeld voor bedrijven op de wip Lang niet overal rechtvaardigt de omvang van bijvoorbeeld de financiële administratie immers de aan schaf van een eigen compu ter Bedrijven die dat werk toch kwijt willen, kunnen het uitbesteden bij zg. "compu- terservicebednjven". Deze bedrijven hebben de be schikking over alle vereiste apparatuur en ook over de kennis om voor iedere op dracht een programma te ontwikkelen en uit te voeren. De komst van aantrekkelijk ge prijsde mini-computers bete kent op enige termijn een be langrijke bedreiging voor de ze bedrijven. Telecompto. on derdeel van de de onder meer in Arnhem en Ede gevestigde Van de Velden Groep zag die bui hangen en koos als ant woord het dealerschap voor West-Nederland van Toshiba. Deze Japanner had in Neder land al een dealernet opge bouwd voor de verkoop van kopieermachines. Dat komt nu van pas bij het slijten van dit nieuwe computersys teem, dat een jaar geleden met succes op de Amerikaan se markt is gelanceerd. De Toshiba T-200 is in wezen niet meer dan een fraai vorm gegeven beeldscherm met daaraangekoppeld een "prin ter" die naar believen een ge drukt overzicht geeft van on derdelen van het in het ge heugen opgeslagen mate riaal. Het scherm zelf bevat twee 'stations", waarin pro grammaschijven kunnen worden ingebracht. Die schij ven kunnen door andere wor den verwisseld en dat maakt dat een complete adminstra- tie in dit systeem kan worden opgenomen. Op het ogenblik zijn dne stan daardprogramma's beschik baar: voorraad, fakturenng en financieele admmstratie. Met behulp van de printer is er de mogelijkheid om op af roep gedrukte versies van on der meer grootboek, debiteu ren, fakturen, etiketten, aan maningen, voorraadlysten prijslijsten en uiteenlopende statistieken te producuren. De Leidse dealer van deze mi ni-computer brengt al die programma's zelf uit. Afhan kelijk van de behoefte van de gebruiker bedragen de daar aan verbonden kosten 4.500. Voor het technisch onderhoud moet jaarlijks nog op een bedrag van zo'n der tienhonderd gulden worden gerekend. Systeemadviseur Van Doorn over zijn nieuwe aanwinst: "We proberen op de show niet alleen een beeld te geven van de mogelijkheden van deze computer, maar tonen ook een stukje evolutie. We hebben een onderdeel van een oude IBM-computer om mensen een indruk te geven van de ontwikkeling naar meer mogelijkheden in min der ruimte en tegen een lage re prijs. Wat nu voor die 13.500 wordt geleverd, kost te nog niet zo gek lang gele den een halve ton". "Waar wij op mikken is de industrie, groothandel en tussenhan del. Daar leefi een duidelijke behoefte en voor het werk dat daar gedaan moet worden is deze computer uitermate geschikt. We leveren de voor- en nazorg erbu- Dat wil zeg gen we helpen bij het invoe ren van de bestaande admini stratie. Dat kan met een dag gebeuren. Daarna een in structie aan de gebruiker Ook dat vraagt niet veel tyd. want, het is een rare kreet, maar het apparaat is inder daad "gebruikersvriende lijk". Heel eenvoudig te be dienen. Als later door de groei van een bedrijf aanpas singen nodig zijn, dan gaan we die ook leveren. Er is nu een basisprogramma waar de bedrijven die wy op het oog hebben goed mee uit de voe ten kunnen". Japan blykt met de produktie van deze T-200 concurreren de landen op het gebied van de mini-computer wederom een slag voor. Van Doorn "Amerika richt zich toch meer op de groten. Veel on derdelen van hun apparatuur komen overigens wel uit lan den als Korea. Japanners zijn in hun hele beleid veel meer op de Europese markt ge richt. Ze doen een intensieve marketing, weten dus goed wat de markt wil en dan komt zoiets eruit. Onze in druk is dat ze daar goed mee zitten. Wy hebben er in elk geval hoge verwachtingen TON VAN BRUSSEL Tokyo P Vlh lag 138.00 19 S.00 «7.00 115 00 97 00 134 00 DINSDAG 27 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN 281.00 89,60 51,30 46.70 70i00 107.30 139.50 153,00 62,20 20.60 281.50 89,30 51,30 202.20 197.20 BINNENLANDSE AANDELEN Atn/u A*d Rubber RU«ul« Au SL R'daa Billui Nrdu BAM 215.00b 215.0 15.80 372.00 59.30 43Ï50 255.50 118.00 46.00 53,50 31.50 53,50 173,00 128.50 48.20 NufToe NBM B« Ne<Lap 1000.00 195,00 4050.00 TrlrruT TeiUel T» Tllb Hyp I Wrjrrxr C Wyer. IKA BeleC( Lever «fed 37.80 104.00 BELEGGINGS INSTITUTEN bjnaa Corp BdlMM» F ■ebaolof le F GOUD EN ZILVER Goud fijnmeUa' 34820 - 35320 BUITENLANDS GELD •iï' IM7i Oootror orbJIIlaf 11M 43.23 48.25 AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdams»- effectenbeurs konden vandaag enkele fondsen weerstand bieden in de sinds enige tijd afbrokkelende markt Zo wist Koninklijke Olie, on danks een lagere dollar en een zwakke Amerikaanse beurs, ze ventig cent aan de koers toe te voegen op 1.10 Shell OU be haalde in het derde kwartaal dan ook redelijk gunstige resultaten KLM, met de halfjaarcijfers in het verschiet, klom tachtig cent op 106. Unilever werd 1,50 duur der op t 19.60 en Akzo dertig cent op 1 20,70 Winst was er v. r der weggelegd voor Ahold, die in Simon keten waarschijnlijk gaat opdoeken en met Schuitema in onderhandeling is over de slecht draaiende Famila-vestigingen van Schuitema. Ahold klom 0.40 op 62,40 De beide actieve scheepvaartaan delen Ncdlloyd en Van Omme ren trokken eveneens iets aan Ncdlloyd met 1,40 tot 140.40 en Van Ommeren met tachtig cent tot 29.20. De banksector wist zich op het niveau van gist» ren te handhaven, al moest NMB iets terug.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21