LEIDSCH DAGBLAD Grote kuristzwendel Den Haag ontdekt m F amiliedr ama op begraafplaats 'Hulpmiddelen gehandicapten slecht' Werknemers Data Systems bezetten him Haags bedrijf Bonden vrezen sluiting van filialen: "Aliold heft Simon op 99 8Ü9Q&©iu QOOfiJOQ aiNSDAG 27 OKTOBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1060 36612 Orecieuf 6 Koopman Hoofdredacteur AAM. Sdiuurmans Ad) -hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Buuu Are 1 aiiMUMn Voor M m W cototon DEN HAAG (ANP) - De werkne mers van Data Systems in Den Haag, een afdeling van het Phi lips-concern die onderdelen maakt voor computers, hebben vanmorgen vroeg voor onbepaal de tijd hun bedrijf bezet. De ac tie, die de instemming heeft van de industriebonden FNV en CNV. de Unie BLHP en de fede ratie van hoger Philipspersoneel, is gericht tegen gedwongen ont slagen en op het behoud van de werkgelegenheid voor de werk- Het besluit tot bezetting viel, nadat de Philips-directie vorige don derdag tijdens een gesprek met de bonden geen harde garanties wilde geven voor vervangende werkgelegenheid voor 375 van de 450 werknemers bij Data Sys tems. Maandag een week gele den werd bekend dat Data Sys tems vrijwel geheel gesloten zal worden. De directie heeft nog slechts voor 75 werknemers werk in petto in Den Haag. Over het lot van de overige 375 perso neelsleden bestaat onzekerheid. Volgens een woordvoerdster de Industriebond FNV zijn ge dwongen ontslagen door de Phi lips-directie niet uitgesloten. Tijdens een bijeenkomst in de kan tine vanmorgen maakten de bon den duidelijk dat "na het zoveel ste nee" van de directie geen an dere mogelijkheid overbleef dan over te gaan tot actie. Een meer derheid van het personeel be tuigde haar instemming met de bezetting, die omstreeks zes uur vanochtend werd uitgevoerd door zo'n twintig werknemers- .Het is de bedoeling dat he* werk tijdens de bezetting gewoon doorgaat. Het is de bedoeling dal het bedrijf ook 's nachts bezet zal i blijven. Directeur K. Ehrnreich werd vanmorgen buiten de poor ten van Data Systems gehouden. Ook een aantal stafleden werd de toegang geweigerd. Overigens bestaan er volgens In dustriebond-woordvoerder zo wel bij het personeel als de bon den geen hoge verwachtingen over het resultaat van de actie. Desondanks zijn de bezetters niet van plan de bezetting op te geven voordat de Philips-direc tie zich toegeeflijker toont ten de eisen. Taxibewakers in New York NEW YORK (DPA) - Een reeks bloedige en brutale overvallen op taxichauffeurs in New York is aanleiding ge worden tot een discussie over de vraag of op taxi's gepen sioneerde politieagenten moeten meerijden om de chauffeurs te beschermen. De New Yorkse politie heeft al 50 bewapende mannen aan gesteld die meerijden en overvallers moeten afschrik ken. Dertig politieagenten in burger staan op punten in de stad gereed om taxichauf feurs te hulp te komen. Boze Consumentenbond eist maatregelen DEN HAAG (GPD) - Hulpmidde len voor lichamelijk gehandi capten zijn meestal van slechte kwaliteit en in sommige geval len gevaarlijk. Dit zegt een boze Consumentenbond na een on derzoek. De organisatie heeft minister Gardeniers (volksge zondheid) onmiddellijk over haar bevindingen ingelicht en om maatregelen gevraagd. „Als een groep artikelen volkomen veilig moet zijn en van prima kwaliteit, dan toch wel de hulp middelen die gehandicapten no dig hebben om hun dagelijks le ven behoorlijk te leiden. We heb ben nu zo langzamerhand heel wat van die hulpmiddelen onder zocht en wij zijn razend", aldus de bond in de Consumentengids. De razernij van de Consumenten bond is ingegeven door „de vele slordig in elkaar geknutselde en vaak ronduit onveilige produk- ten die de gehandicapte consu ment voor veel geld worden voorgeschoteld. Het is de aller hoogste tijd dat grondig de be zem wordt gehaald door deze he le artikelengroep. Wij hebben daarom alle betrokken instanties dringend gevraagd snel in te grij pen". Onderzocht werden: looprekken, badzitjes, badmatjes, bedgalgen, grijptangen, anti-slipmatjes en dunschillers. Eerder waren er onderzoekingen verricht naar rolstoelen, borstprothesen en hoorapparaten, wat evenmin een juichstemming tot gevolg had. Ditmaal ging het om kleinere hulpmiddelen, die de lichamelijk gehandicapten meestal zelf moe ten kopen. De resultaten zijn ver beneden het peil dat verwacht had mogen worden. Slechts enkele van de onderzochte artikelen bleken te voldoen; sommige waren „ronduit gevaar lijk", aldus de Consumenten bond. Zo braken van een aantal looprekken onder niet extreme omstandigheden de handgrepen of werden deze verbogen De badzitjes waren vaak erg insta biel; veel badmatjes glibberden weg Alle bedgalgen (waarmee bedlegerigen zich kunnen op trekken) waren onveilig; men kan er mee „omkiepen". ZAANSTAD (GPD/ANP) - Volgens de dienstenbonden FNV is Ahold van plan Simon - voorheen Simon de Wit op te heffen. Een deel van de 158 winkels zou worden omgebouwd tot filialen van Albert Heijn, de andere levensmiddelen- poot van Ahold. De overige Simonwinkels worden mo gelijk overgedaan aan levensmiddelenbedrijf Schuite- ma (o.a. Centra-winkels). In Leiden zijn nog drie Si- mon-supermarkten. Bondsbestuurder L. Voormeulen is van mening dat de beslissing al is gevallen en dat de bonden 4 november van een en ander op de hoogte worden gesteld. De raad van bestuur van Ahold heeft dat vanmorgen in een commentaar tegengesproken, maar gelijktijdig wel bevestigd dat er al geruime tijd wordt gestudeerd op de toekomst van Simon in verband met achterblijvende resultaten. „Geen van de plannen die met be trekking tot Simon worden ont wikkeld, zullen tot gedwongen ontslagen leiden. Eén van de al ternatieven kan zelfs een uitbrei ding van het aantal arbeidsplaat sen bij Ahold tot gevolg heb ben", zo wordt gesteld. zou Schuitema klant willen wor den van de produktiebedrijven 24 PAGINA'S Ega eist veiligheid voor taxichauffeur Inkomensgrens aow 7000 gulden hoger Nederland wijst EG-melkplan af Luchtvaart op een dieptepunt beland (Van c r verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - Met de arrestatie gisteren van een 58-jarige kunsthandelaar denkt de Haagse recher che een omvangrijke kunstzwendel te hebben opgerold. Enkele honder den tekeningen, aquarel len, litho's en een aantal olieverfschilderijen zijn in beslag genomen. Volgens de politie gaat het om na gemaakte werken van o.a. Otto Te speelse piloot? DEN HAAG (GPD) - De F-16 die vorige week boven de Wadden zee verloren is gegaan, heeft niet met motorstoring te kampen ge had. Een woordvoerder van de luchtmacht in Den Haag heeft dat hedenochtend bevestigd. Hangende het onderzoek wil de luchtmacht echter geen com mentaar geven op het vermoe den dat de vlieger als gevolg van te speelse omgang met het vlieg tuig voortijdig door zijn brand stof is heengeraakt Muller, Kandinsky, Chagal, De Toulouse-Lautrec, Klee, Ko- koschka, Rodin en Gustav Klimt. Van deze kunstenaars is alleen nog Kokoschka in leven. De kunsthandelaar ontkent de kunstwerken als authentiek te hebben verkocht. Volgens hem is op alle werken een "N" bij de signatuur gezet. Daarmee zou hij hebben willen aangeven dat het werk "naar" de authentieke ver sie is gemaakt. Wie voor deze na maakkunst verantwoordelijk is, is overigens niet bekend. Bij de Haagse politie zijn inmid dels vijf aangiften van oplichting binnengekomen. Vier daarvan komen uit West-Duitsland en één uit Nederland. In die geval len gaat het om een aantal nage maakte tekeningen waarvoor in totaal 350.000 gulden is betaald. Twee jaar geleden is de kunsthan delaar veroordeeld wegens op lichting met valse postzegels Hem werd toen ook schilderijen zwendel ten laste gelegd. Hij werd echter door de rechter vrij gesproken omdat er toen even eens bij elke signatuur een "N' was geschilderd. Bewolking Middagtemperatuur omstreeks 10 gra- 28 OKTOBER 1981 Zon op: 07.27 uur, zon onder: 17.20 uur. Maan op: 07.42 uur, maan onder: 18.05 President Finland treedt af HELSINKI (DPA) - President Ur- ho Kekkoncn van Finland is om gezondheidsredenen afgetre den. Kekkonen, die in september 81 jaar is geworden, is sinds enkele weken bedlegerig. Hij is staats hoofd van Finland geweest sinds 1956. Kekkonen lijdt aan een bloedsom loopstoornis die de werking van de hersenen belemmert en tot geheugenverlies leidt. Op 17 en 18 januari zullen 301, 'presiden- LEIDEN - Toeterend en zingend de monstreerden zestig werknemers van Olga Matrassen vanmorgen dat zij hun bedrijf open willen hou den in Leiden. De directie van het moederconcern Vredestein, de vak bonden en twee werknemers van Olga begonnen vanochtend In Ho liday Inn in Leiden besprekingen over de toekomst van Olga. De di rectie wil de produktie-afdeling van Olga sluiten en verplaatsen naar Vredestein Matrassen in Maastricht. De demonstrerende werknemers trokken vanochtend in zes vracht auto's en een groot aantal perso nenauto's naar Holiday Inn. Vre- destein-directeur H. Zwarts werd onthaald met spandoeken: "Heer Zwarts Weet waar u straks over praat. Bijna 100 mensen staan zo op straat". De vakbonden kregen de waarschuwing: "Bouw- en Houtbonden. Denk aan ons!". Met een oorverdovend getoeter ver trokken de demonstranten (vooral produktiepersoneelnaar het stad huis in de Breestraat De vrachtau to's blokkeerden één rijbaan (zie fo to). "Olga olé. de Leidse matrassen vinden wij oké", zongen de actie voerders in koor Zij scandeerden "Wij willen werken". Volgens Voormeulen is de reorga nisatie van Simon de Wit (in 1972 overgenomen door Albert Heijn) het rechtstreekse gevolg van de begin dit jaar door Albert Heijn ontketende prijzenoorlog. Deze belangrijkste werkmaatschappij van Ahold verlaagde haar prijzen aanzienlijk, om zo het geslonken marktaandeel weer op het ge wenste peil te brengen. Van de toen volgende concurrentieslag is Simon, aldus Voormeulen, het slachtoffer geworden. „Vorig jaar boekte Simon, on danks vermindering van het aan tal filialen, nog een hogere omzet dan het jaar ervoor. De resulta ten verbeterden ook. Maar de laatste maanden schijnt het bij Simon wel erg slecht te gaan Volgens de vakbondsbestuurder zal de ontmanteling van Simon (2000 werknemers en een omzet van 524 miljoen) zonder twijfel de sluiting van een aantal filialen met zich meebrengen. Moord en zelfmoord broers (Van t r verslaggevers) De Aholdplannen zouden inhou den dat enkele gunstig gelegen winkels worden overgenomen door Albert Heijn. De onderhan delingen met Gebr. Schuitema te Amersfoort betreffen een soort ruiltransactie. Schuitema zou een deel van de Simon winkels overnemen, terwijl Ahold over 9 van de elf Famila-warenhuizen gaan beschikken Zeven ervan gaan naar Albert Heijn en twee naar Aholds warenhuisdochter Miro Verder zou Schuitema in de toekomst gebruik gaan ma ken van de distributiecentra van Ahold voor bevoorrading van on der meer de Centra-winkels. Ook LEIDSCHENDAM - Op de begraafplaats Noor- they aan de Tuinenlaan in Leidschendam zijn gistermorgen de stoffe lijk resten gevonden van twee Leidschen- damse broers (17 en 22 jaar). Onderzoek heeft inmiddels aange toond dat de een de ander om het leven heeft gebracht en vervol gens de hand aan zichzelf sloeg. Naast één van de slachtoffers lag een briefje met de tekst "De dood is ons aller verlossing". Volgens de politie is er sprake van een familiedrama. Twee gemeentewerkers troffen de lichamen aan op een grasveld, op vijftig meter afstand van de aula op de begraafplaats. Beiden wa ren door geweerschoten in het hoofd getroffen. Bij de lichamen van de beide man nen werd een zogenaamd gren delgeweer van het tamefijk zwa re kaliber (punt 270) aangetrof fen, alsmede twee legen hulzen en acht patronen Eén van de beide slachtoffers lag in het gras, het andere op een tuinbank met onder het over hemd een pakketje met het op schrift "Voor de vinders" Het met plastic omhulde pakketje bleek een aantal brieven te be vatten, waarvan er enkele be stemd zouden zyn voor kranten en andere media. Andere brieven bevatten een afscheidswoord aan naaste familieleden De politie ontkent dat er sprake zou kunnen zijn van religieuze motieven. tiële kiesmannen' worden geko zen, die op 15 februari Kekko- nens opvolger zullen aanwijzen. Wethouder Fase (economische za ken) werd uit een bijeenkomst ge toeterd om het gezelschap te ont vangen. "Wij hebben deze demon stratie op touw gezet om te laten zien dat wij wilden werken", ver telden werknemers mevrouw Fase in de raadszaal. Wethouder Fase zegde steun toe waar mogelijk "Wij delen utv zorg". Naar vei luidt is er inmiddels een serieuze koper voor zowel Olga Ma trassen in Leiden als Vredestein Matrassen in Maastricht. De Olga- werknemers verwijten de directie de winst van Olga te verslepen naar de Vredestein Matrassen. Ol ga is de grootste matrassenprodu- cent in Nederland maar heeft voor al de afgelopen maanden veren moeten laten tn de verkoopresulta ten. Nieuw polio- vaccin succes DEN HAAG (GPD) - In India met succes een proef is genomen met het nieuwe polio-vaccin dat het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid heeft ontwikkeld Dit middel tegen kinderverlamming blijkt een goede vervanger te zijn van het zogenaamde slikvaccin, waarvan de werking minder ef fectief is en soms in het geheel niet is gebleken. Bij de inentingscampagne werden 153 Indiase zuigelingen van zes tot 45 weken in een kliniek met tussenpozen drie maal behan deld. Binnenkort wordt, met me dewerking van ons land. begon nen met een inentingscampagne in Boven-Volta. LEIDSCH j DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonoer postzegel opsturen naar Leidsch Dogblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1