'Leren kan leuk zijn' "Bezoekers best te lokken besprek over Jenaplanschool Lisse Directeur Katwijks zwembad na kritiek op activiteitenplan Streekcoinmissie op kritische toer Vandalisme verontrust politici in Noordwijk Vicon: prijs voor goed sociaal MNSDAG 27 OKTOBER 1981 kSSE - Onder het motto "leren kan óók leuk zijn" pro- beert een aantal inwoners van Lisse in het bloembollen- iiorp een Jenaplanschool van de grond te krijgen. NOORDWIJK - De raadsfractie van de PPR in de Noordwijk- se gemeenteraad vindt dat de inschrijving van woningzoe kenden in Noord wijk discri minerend is omdat vrouwen niet op de wachtlijst komen. De PPR vraagt het college van burgemeester en wethouders of het misschien daaraan is te danken dat er in Noordwijk vorig jaar een daling van het 'Noordwijk discrimineert vrouwen"" aantal woningzoekenden heeft plaatsgehad B en W antwoorden de radicale politieke partij dat indien zo wel kostwinners als niet- koctwinneri ala woninno*' kende zouden worden inge schreven dit aantal met 30 tot 40 procent zal stijgen. Hier door zou de leeftijd waarop nu in Noordwijk woningen worden toegewezen. 25 jaar. aanzienlijk hoger komen te liggen, aldus burgemeester en wethouders in hun ant woord. ^t idee om tot een dergelijke on- [derwijsvorm in Lisse te komen (ontstond in het voorjaar, toen bij een discussiegroep het onder werp onderwijs aan de orde kwam. Vooral wat men tijdens deze bijeenkomsten te zien kreeg over het Jenaplanonderwijs kwam bij de groep bijzonder po- Isitief over. Ie Jenaplanschool is opgezet vol gens de gedachten van professor 'Peter Petersen. Deze was in het begin van de jaren twintig hoog leraar in Jena in Duitsland (nu Oost-Duitsland) en hij begon in 1926 met een experiment aan de lagere school, die aan de univer siteit van Jena was verbonden, as de laatste twintig jaar heeft de ze vorm van onderwijs in Neder land vaste voet aan de grond ge kregen en zijn er nu een kleine 200 scholen die zich in ons land met het Jenaplanonderwijs be zighouden. p een Jenaplanschool is er een bovenbouw en een onderbouw, de klassen 1. 2 en 3 en de klassen 4. 5 en 6. Binnen de onderbouw (speelgericht onderwijs) en de bovenbouw (veel zelf bepalen en uitpluizen) worden weer 3 groe pen gevormd Dat zijn "klassen" waarin wat de onderbouw be treft de 6-, 7- en 8-jarige zitten. ielpen !en kind blijft dus drie jaar in de onderbouw en drie jaar in de bo venbouw, en is daar dan een jaar de jongste, dan een middenmo ter en dan een jaar één van de oudsten. Dat is al een belangrijk verschil met het normale klas- siklale onderwijs, waarin de leer ling zes jaar lang tot de allerjong ste of de oudste van de klas kan behoren. In die groepen worden de kinderen zoveel mogelijk individueel be geleid en helpen de kinderen el kaar. Dit in tegenstelling bij het gewone onderwijs waar de wat minder uitspringende leerling wel eens in de problemen dreigt te raken. Dit alles was voor een aantal ou ders aanleiding om eens om de tafel te gaan zitten en eens te kij ken wat er in Lisse op dit gebied mogelijk zou zijn. Er werd een werkgroep van 10 vrouw/man ge vormd. die na een aantal maan den hard werken met een idee naar buiten kwam en waarover de Lisser bevolking vanavond in "De Beurs" meer kan horen. Niet schoppen "Het is echt niet zo", zegt Frans Vreeburg, één van de werk groepleden, "dat we tegen het klassikale onderwijs gaan aan schoppen. We weten echt wel dat er in de loop der jaren al aardig wat is veranderd. Maar we zijn van mening dat het leren veel prettiger kan". "Het is nu nog wel eens het geval, dat een jongen of meisje van een jaar of vijftien op die leeftijd al op het leren is uitgekeken. En dat is voor ons een teken dat er iets mis is en daar willen wij voor onze kinderen wat aan doen". Het is vooral de toekomst van de kinderen die de werkgroep be zighoudt. Werkgroeplid Carina van Berkel: "Vooral dat de kin deren bij het uitstippelen van wat er per week wordt geleerd een stem in het kapittel hebben vinden wij erg plezierig". De werkgroep bijeen voor de laatste bijeenkomst voor de mjormatieavona. "Dan worden de kinderen er bij be trokken en kunnen ze zelf. uiter aard tot op zekere hoogte, want aan het eind van het jaar moet er ook bij het Jenaplanonderwijs een bepaald niveau worden ge haald, bepalen wat ze in een be paalde leerperiode gaan doen". "Bovendien heeft bij het Jenaplan onderwijs". vervolgt Frans Vree burg, "de klasse-onderwijzer plaats gemaakt voor een groepsleider. Het leidinggeven aan de leerlingen wordt van gro ter belang geacht dan het geven van groepsgericht onderwijs. De groepsleider heeft nu veel meer gelegenheid zich met de indivi duele leerling bezig te houden en dat werkt uitstekend". "En ook Jenaplanleerlingen heb ben aan het eind van de boven bouw dezelfde kennis als bij het klassikale onderwijs, zodat er wat dat betreft voor de kinderen geen enkele moeilijkheid zal zijn om ook hogerop de draad weer aan te pakken. Wel komt men dan weer in een schooltype te recht waar het klassikale onder wijs voorop staat", aldus Frans Vreeburg. Handtekeningen Om tot stichting van een dergelijke school in Lisse te komen heeft de werkgroep voor de kleuterschool 30 handtekeningen nodig en voor de lagere school 60. Wat dat aantal handtekeningen betreft zijn Van Berkel en Vreeburg op timistisch. "En als we binnen korte tijd vol doende handtekeningen hebben hoop ik dat de school bij het be gin van het schooljaar 1983 kan beginnen", besluit Frans Vree burg. KATWIJK Directeur Timmermans van het Katwijkse zwembad De Miereweide is er "absoluut" zeker van dat een opknapbeurt van het bad vruchten zal afwerpen. Omgerekend in bezoekersaantallen denkt hij daarbij aan stijging van 30.000 'gasten' per jaar. Timmermans baseert deze voor spelling op ervaringen opgedaan door andere baden in ons land en met name ook in West-Duits- land. "De praktijk wijst uit dat veel meer mensen naar een zwembad komen als er meer mo gelijkheden tot vermaak zijn. Ze komen tegenwoordig niet alleen Vraagtekens te Ze het bad als recreatie-voorziening. Ze willen ook een kopje koffie kunnen drinken of even de sau na in. Het toenemende aantal be zoekers aan baden in Amster- dam en Schevingen. waar die mogelijkheden nu aanwezig zijn, wijst dat wel uit". ;De opknapbeurt van het zwembad is al enige tijd punt van discussie in Katwijk. Men is het er inmid dels over eens dat het aantrekke lijker maken van het bad de eni- j ge oplossing is om het jaarlijkse verlies draaglijker te maken. Of, zoals Timmermans aangeeft, te doen omslaan in winst. i In een lijvig rapport samengesteld I door Timmermans in samen- spraak met de raad van beheer van het zwembad worden enkele voorzieningen aangegeven. Ge noemd worden de aanleg van een hotwhirlpool. ook wel bub- beltjesbad genoemd, een restau rant, een sauna, een extra ver warmd bad en zo mogelijk een i solarium. Dit alles gegoten in een "gezellig uiterlijk". Ook is reke ning gehoudenn met de bouww van een clubruimte voor de plaatselijke zwem- en poloclub. De kosten van een derlijke verbou wing worden geraamd om onge veer 1,5 miljoen gulden. In die kosten zijn eveneens een ver nieuwing van het dak en nog en kele andere kleine noodzakelijke voorzieningen opgenomen. Voorlopig is het plan door zowel burgemeester en wethouders van Katwijk als door enkele ge meentelijke commissies redelij ke positief ontvangen. Ook al werden in de afgelopen periode vraagtekens gezet bij het voor spelde aantal extra bezoekers en stijging van de tarieven. Timmer mans meent niettemin dat een tariefsverhoging van ongeveer 25 cent alleszins redelijk is. zeker in vergelijking met andere gemeen ten. Burgemeester en wethouders van Katwijk vragen nu de gemeente raadsleden donderdag tijdens de gemeenteraadsvergadering 40.000 gulden uit te trekken voor het op papier zetten en verder uitwerken van de voorlopige plannen. De achterliggende ge dachte die daarbij een rol speelt werd al eerder door wethouder Van Dijk kernachtig uitgespro ken: "Als we niets doen kunnen we het zaakje beter afbreken. We hebben geen keus", zo zei hij tij dens de presentatie van de be groting voor 1982. Als de gemeenteraad binnenkort ook akkoord gaat met de totale vernieuwbouw van de Mierewei de dan wil Timmermans de uit werking in de zomermaanden van volgend jaar doen plaatsvin den. "Zodat we het volgend win terseizoen met een nieuwe ac commodatie kunnen beginnen". Timmermans denkt daarbij niet aan de bij Van Dijk sluimerende gedachten de vernieuwing bij stukjes en beetjes te verwezenlij ken. Hij verkiest in één keer alles neer te zetten. "Wil je het zwem bad verkopen aan je publiek dan ben je daartoe verplicht", vindt de zwembad-directeur Zwembad-directeur Timrr "Het zwembad moet gezelliger worden Katwijkers Timmermans vestigt er de aan dacht op dat 'zijn' bad ook na de verbouwing geheel is gericht op de Katwijkers. "Natuurlijk", zegt hij. "er zullen ook wel mensen van buitenaf komen. En ook toe risten zul je hier aantreffen. Maar daar wil ik niet op gokken. Dit bad is er in eerste instantie puur voor de Katwijkers". Inspelen op bepaalde ontwikkelin gen hebben volgens Timmer mans een grote rol gespeeld bij de plannenmakerij. Hij: Kinde ren komen toch wel zwemmen. Waar wij op willen mikken is de groep van 16 jaar en ouder. Die moet je proberen te binden. De ideeën die wij hebben spelen, denk ik. prima in op hun wen sen. Ze willen zich vermaken. Je ziet het", zo vervolgt Timmer mans". aan de recreatieparken. Die zijn tegenwoordig gelwei ge bouwd rond een goed verzorgd zwembad. Daar draait alles om. Aan een dergelijk stuk recreatie, voor weinig geld. denken wij nu ook". Om er financieel positief uit te Over plannen met bollenstreek NOORDWIJK VOORHOUT - De structuurschets Holland West moet, samen met het NS-rapport "Nieuwe stations aan de oude lijn" meer uitgebreid door de be volking van de bollenstreek wor den besproken. Dat besloot de Streekcommissie BöOeiUtlCCk gisteravond In de vergadering van de streek- commissie werd veel kritiek ge leverd op de structuurschets. Die schets is door drie particuliere stedebouwkundige bureaus op gesteld en wil een indruk geven van de planologische mogelijk heden in de kust- en bollen streek. "De presentatie van de structuur schets deed meer verwachten dan er uiteindelijk in Ucdt te v ten", merkte één van de commis sieleden op. De streekcommissie is van mening dat de opstellers wel erg gemakkelijk over een aantal problemen zijn heengelo pen. De voorstellen in de structuur schets zijn volgens de streek commissie soms niet realistisch. Zo stellen de plannenmakers voor de bloembollencultuur te verplaatsen naar de Haarlem mermeer. waar geen hyacinten- bol wil groeien. Ook spreekt men in het plan van een bebouwings dichtheid van 11.57 woningen per hectare, wat volgens de streekcommissie een onbetaal bare zaak is. Eén van de streekcommissie-leden merkte op dat de opstellers van de schets de ontwikkelingen in het gebied niet hebben gevolgd en vroeg zich af of de commissie wel met een dergelijke schets bij de bevolking moest komen. Voorzitter Grimme erkende dat de structuurschets Zuid-Holland West tegenstand had gewekt, maar vond dit een reden te meer om er aandacht aan te besteden Hij vond dat de opstellers ervan de kans moesten krijgen om ten overstaan van de bevolking hun bedoelingen duidelijk te maken Bovendien zou de provinciale planologische dienst er eventu eel ideeen uit kunnen opdoen. Chinezen Ook het NS rapport "Nieuwe sta tions aan de oude lijn", over de lijn Leiden-Amsterdam CS, vond bij de streekcommissie geen gunstig onthaal "In dit rapport staat nog minder dan in Zuid- Holland West", nokte één van de commissieleden op De streekcommissie meende dat de NS onvoldoende rekening heeft gehouden met de toene mende bevolkingsgroei in de Bollenstreek "Straks kunnen we over de daken van Den Haag naar Haarlem lopen Zelfs de Chinezen zien met verbazing toe hoe wij het hier uithouden", oor deelde een commissielid. De NS springt naar zijn mening onvol doende op deze ontwikkelingen Burgemeester Winkel van Noord- wijkerhout, die als gast de verga dering bijwoonde, had in het NS- rapport gemist dat Noordwgker hout volgens het vakblad van de Horeca de derde congresge meente van Nederland is Bezoe kers van Congrescentrum Leeu wenhorst moeten nu met bussen van het station in Leiden worden gehaald. De spoorwegen houden in dit rapport alleen rekening met woningen, niet met werkge legenheid, stelde de burgemees ter van Noordwijkerhout. De Streekcommissie Bollenstreek wil de informatie- en discussie avond voor de bevolking ovei beide rapporten in januari hou den in Voorhout. NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk geeft jaarlijks 75 procent van het bedrag dat nodig is om speelterreinen en openbare voorzieningen te onderhouden uit aan het her stellen van opzettelijk aange brachte schade. Deze vernie lingen kosten de gemeente 20.000 gulden per jaar. Dit schrijven B en W in ant woord op verontruste vragen van de Pvd A-raad s fractie over deze schadegevallen. De kosten van het vervangen van de in totaal 300 in 1980 vernielde bomen bedroeg daarbij 40.000 gulden. Voor het herstel van de overige groenvoorzieningen werd nog eens 20.000 gulden door de gemeente betaald Het schadeherstel aan bloem bakken kost zo'n 8.500 gul den per jaar en voor verniel de verkeersborden, schnk- hekken, papierbakken, en kolkdcksels moet jaarlijks 35.000 gulden worden uitge geven. Automobilisten hebben in 1980 233 zogenoemde bermplan ken en 25 kilomcterpaaltjes in Noordwgk stukgereden en onbekenden hebben 64 re flectorpaaltjes uit de berm gestolen. De kosten van ver vanging en herstel hiervan bedroegen 12.000 gulden De vernielingen die op het ge meentelijke opslagtcrrcin aan de Losplaatsweg werden aangericht, eisten 15 000 gul den voor schadeherstel en de kapotgegooide ruiten in de wachthokjes voor de bus kostten ruim 5.000 gulden In deze opsomming van bedra gen die als gevolg van vernie lingen door de gemeente moeten worden uitgetrokken zijn dan nog niet begrepen de schade als gevolg van vanda lisme aan scholen, gjiliiw tiekzalen. sportvelden en bc stratingen B en W houden ei echter rekening mee dat die aanzienlek is. springen verwacht Timmermans dat naast een groot bezoekers aantal ook de omzet van het res taurant kan bijdragen tot een gunstig begrotings-resultaat. Bo vendien denkt de directeur, on danks de vele geplande extra voorzieningen, met hetzelfde personeel de zaak draaiende te houden. "Er moeten duidelijke alhpnken vordi n fimaikl Wat de mensen willen is een garantie voor veilig zwemmen en de aan wezigheid van zogenaamde gast heren Daarvoor hebben we nu geen uitbreiding van personeel nodig", aldus Timmermans. Aardgas voor Weteringbrug WETERINGBRUG/LEIMUIDER- BRUG De ruim tachtig huisei genaren van Weteringbrug kun nen worden aangesloten op het Haarlemmermeerse aardgasnet Wethouder S.T. Cnossen heeft dit onlangs in een raadscommis sievergadering toegezegd. Deze woonkern is nog steeds niet aangesloten vanwege de afgele- gen ligging en de geringe om vang, waardoor de gemeente geld moet toeleggen op een aan sluiting De bewoners hebben herhaaldelijk geprotesteerd te- NIEUW VENNEP - Landbouw werktuigen en machinefabriek Vicon in Nieuw Vennep heeft uit handen van professor H. ter Hei de de prijs ontvangen voor goed sociaal beleid 1981. De prijs is een oorkonde, een geld bedrag en een kunstwerk en werd uitgereikt tijdens een sym posium over herindustrialisatie en groei in Nederland. Vicon kreeg de prijs voor al het werk dat het bedrijf doet voor de 1*1 emancipatie. In 1977 begon het Kp I pi r| Nieuw Vennepse bedrijf hier- mee. Het bleek in die tijd erg moeilijk om aan mannelijk per soneel te komen STa een televisie-uitzending van de NCRV over "Maak er werk van", waaraan Vicon meewerkte, kreeg het een paar honderd reac ties van vrouwen. Met dertien vrouwen ging het bedrijf in zee en gaf hun een opleiding. Acht van hen zijn nu volledig in het produktieproces opgei Met het geldbedrag gaat het bedrijf verder in het emancipatieproject en het kunstwerk komt in het be drijf in Nieuw Vennep te staan. NOORDWIJKERHOUT - De politie is nog steeds op zoek naar het vuurwapen waar mee zondagavond een 19-jari- ge inwoner van Warmond werd verwond voor de deur van een Noordwijkerhouts café. De vermoedelijke da ders zijn wel aangehouden De Noordwijkerhoutse politie onderzoekt nog de toedracht van de schietpartij. Inmid dels is vast komen te staan dat de ruzie is ontstaan in een cafe in Noordwijkerhout. De vechtpartij werd voortgezet op straat waarbij ofwel een 40-jarige Sassenheimer ofwel Kogel komt terecht onder hoofdhuid een 26-jarige inwoner van Den Haag een pistool trok De Warmonder kreeg de kogel onder de hoofdhuid, maar raakte slechts licht gewond. Na behandeling in het zie kenhuis kon hij naar huis te rugkeren. Volgens de politie zijn de verwondingen van de Warmonder beperkt geble ven omdat het waarschijnlijk om een ondeugdelijk wapen faal Wat de oorzaak van de ruzie in het cafe is geweest is even eens nog onbekend De ruzie ontstond tussen vijf mannen, onder wie de gewonde War monder. en een 40-jarige Sas- senheimcr en een 26-jarigc Hagenaar Waarschijnlijk omdat de laatste twee het on derspit dreigden te delven heeft éen van hen het vuur wapen getrokken. gen het feit dat zij zich met olie en butagas moeten behelpen Hierdoor zouden hun energie kosten een veelvoud zgn van die van andere inwoners van de ge meente. Het voorstel om Weteringbrug aan te sluien wordt behandeld in de commissievergadering op 10 no vember. waarna de gemeente raad het waarschijnlijk in de cember bespreekt Als de raad dan akkoord gaat staat niets de aanleg meer in de weg. Volgens een woordvoerster van de gemeente Haarlemmermeer zgn er nog geen plannen om het na bijgelegen Ixnmuiderbrug ook op het aardgisnet aan te sluiten. NIEUWKOOP - Burgemeester en wethouders van Nieuwkoop zgn van plan 2 000 gulden uit te trek ken voor het werk van het plaat selijke comité Derde Wereld Het geld is bedoeld voor de uitvoe ring door het comité van het scholenproject 1981'1982 B en W van Nieuwkoop zijn van mening dat h«»t geld noodzake lijk is voor de activiteiten van het comité die tot doel hebben de Nicuwkopcrs op de hoogte te brengen van de problemen in de zogenaamde Derde Wereld

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19