„Ik doe geen oog dicht als hij nachtdienst heeft..." Hoge rente! \n\erv\ew Actiedreiging bij Akzo-Botlek Verbod rechtse Turkse krant wekt verbazing Extra aantrekkelijk bij de Amro Bank. Reagan wil meergeld vragen De vrouw van de taxichauffeur Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. DINSDAG 27 OKTOBER 1981 Door Miep de Graaft -oprukkende- groep wanbe talers zou na het automatisch dichtvallen van het slot let terlijk geen kant meer uit kunnen. Ankie Jans heeft geen enkele schroom om de overheid om financiële steun te vragen. Ten eerste omdat "ze de gek ste dingen subsidiëren, dus waarom dit niet?** Boven dien. zo meent ze. behoort de taxi in het rytje van het -zwaar gesubsidieerde- open baar vervoer thuis. En subsi die is volgens haar ook nood zakelijk omdat de chauffeurs zelf zich de kostbare beveili- gingsmiddelen niet kunnen permitteren. "Je moet rekenen dat de finan ciële lasten van een taxi chauffeur al gigantisch zyn. Hier in Den Haag bijvoor beeld zijn het allemaal zelf standigen die een vergun ning plus nummer hebben moeten kopen. Daarvoor ben je al zo'n 30.000 gulden kwyt En dan elke maand de ver goeding aan de telefooncen trale. toch ook gauw vierhon derd gulden. En wat dacht je van al die klanten die 'ge woon' niet betalen? Soms kunnen de chauffeurs met dreigen alsnog hun geld be- machtigen, maar vaak ook zijn ze er niet tegen opgewas sen. Echt. die voorzieningen zijn voor ons niet te betalen. Het is toch normaal dat het rijk bijdraagt in de kosten voor de beveiliging van de wagens? Onze mannen njden toch om het publiek te kun nen vervoeren?" Afweerwapen Het is een publiek geheim dat een grote groep taxichauf feurs. die de dure beveili gingsmaatregelen niet kan of wil betalen, zich allang heeft voorzien van een afweerwa pen. Ankie Jans ontkent dat niet "Maar je begint in je ééntje zo weinig tegen een paar klanten, al heb je een verdedigingswapen. En bo vendien wordt er door de po litie streng gecontroleerd. Vinden ze bijvoorbeeld een gummiknuppel, dan wordt 'ie in beslag genomen ook. Want het mèg nu eenmaal niet." In de paar dagen dat Ankie Jans nu met haar 'vrou wenactie' bezig Is heeft de telefoon niet stilgestaan. Wildvreemden steken haar een hart onder de riem. Een paar vrouwen zijn al met een ondersteunende handte keningenactie bezig. Ze hoopt binnenkort met vrou wen in diverse steden prikacties te kunnen houden "of met z'n allen het Binnen hof te bezetten". Het ziet er dus niet naar uit dat haar één'vrouws'actie lange tijd een zaak van haar alleen zal blijven. voorbeeld, en het Koninklijk Nederlands Verbond van Transport Ondernemers. Subsidie Concreet verlangt ze met haar actie dat de overheid beveili gingsmaatregelen in de taxi subsidieert. Ankie Jans denkt aan het bevestigen van een kogelvrije ruit tussen de voor- en achterbank en het maken van een elektrische vergrendeling van de deuren. Laatstgenoemde maatregel zou ervoor moeten zorgen dat moeilijke klanten lmea recta naar het politiebureau gere den kunnen worden. Ook de Nu ruim een week geleden werd de Amsterdamse taxichauffeur Scholts om het leven gebracht. Triest genoeg is die moord niet uniek. In de afge lopen jaren werden er meer van zijn collega's om het leven gebracht. Bovendien: (dreigen met) ge weld tegen taxichauffeurs is een bijna dagelijks terugkerende misdrijf, dat veelal de kranteko lommen niet eens meer haalt. Maar de recentelijke taximoord bracht in het hele land een soort schokeffect teweeg. Bij de Amster damse taxicentrale stromen de tips van particulie ren over betere beveiligingsmethoden binnen. En de Taxivereniging heeft demissionair minister Zee- valking en B en W van Amsterdam gevraagd om snel te reageren op voorstellen omtrent verbetering van de veiligheid van chauffeurs. Eens temeer heeft de moord duidelijk gemaakt dat de taxichauf feurs als het ware vogelvrij verklaard zijn. Hij heeft in z'n eentje geen schijn van kans tegen de klan- t(en) die kwaad wilden). Wie dat als geen ander beseft, dat is 'de vrouw achter de man'. Zo'n vrouw is de Haag se Ankie Jans. In haar eentje is ze een actie begonnen voor "de veiligheid van de man nen". Directe aanleiding daarvoor is de moord op de Amsterdamse chauffeur, maar al eerder schreef ze -on beantwoorde- brieven naar de Tweede Kamer. Ankie Jans: "Je doet geen oog dicht als je man nachtdienst heeft. Telkens maar weer af wachten of hem niets over komt. Ik heb het geluk dat mijn man nogal fors ge bouwd is. maar dat is natuur lijk lang geen garantie dat er niets kan gebeuren. En in de grote steden is het elk week einde weer réék. Afgelopen weekeinde zijn er weer drie gevallen van mishandeling van taxichauffeurs bekend geworden. Waar blijf je nog?" Somber Ze schetst de sombere situatie voor de chauffeurs in de we tenschap dat geweld in het al gemeen steeds maar toe neemt. Voorbeelden heeft Ankie Jans te over. Zoals dat van een werknemer bij haar man, die op zijn allereerste dienst al het strottehoofd werd afgeknepen. Weken lang kon hij niet meer praten. "Die jongen is er ook meteen mee opgehouden." Na de Amsterdamse taximoord schreef ze direct een (tweede) emotionele brief aan de Tweede Kamer ("Ik laat u weten dat IK het niet langer meer pik. Mijn man is mij te dierbaar, ik wil en kan niet zonder hem en ik tolereer dan ook niet langer dat ik steeds meer het risico moet lopen hem op zo'n manier te verliezen). Nu, alweer een paar dagen later, bekijkt ze de zaak weer wat rustiger en efficiënter. Inmiddels heeft Ankie Jans een groot aantal brieven geschreven aan taxi centrales in den lande. Via die centrales wil ze achter de namen komen van chauf feurs-vrouwen, om samen met hen actie te ondernemen. "Zodat wij massaal kunnen vechten voor de veiligheid van onze mannen. En laat de overheid niet denken dat wij maar domme vrouwen zijn, want een grote groep geëmo tioneerde vrouwen zijn ster ker dan ze denken" aldus An kie Jans. Oproepen om de actie te onder steunen komen, zo heeft ze bewerkstelligd, in de plaatse lijke taxi-bladen. Het is haar bedoeling om in elke plaats één of meer 'actievelingen' te charteren die samen met haar het actiecomité gaan vormen. Daarnaast worden allerhande officiële instanties aange schreven: de ministeries bij- De Haagse Ankie Jans is in haar eentje een actie begonnen voor meer veiligheid voor de ta- xichauffeurs. "Mijn man is mij te dierbaar. Ik wil en kan niet zonder hem. WASHINGTON (AFP) - Presi dent Ronald Reagan zal het Congres volgend jaar aanvul lende kredieten vragen om het Amerikaanse leger mid delen te verschaffen een Sowjet-aanval van grote om vang in het Midden-Oosten af te slaan. Het besluit daartoe is gisteren door de Democra tische afgevaardigde uit Wis consin Henry Reuss bekend gemaakt in zijn hoedanigheid van voorzitter van de ge- meenschapelijke commissie van Huis en Senaat voor eco nomische zaken. De commis sie heeft de antwoorden ont vangen op de vragen die zij over deze zaak aan de minis teries van buitenlandse za ken en defensie had gesteld. 'Degenen die gedacht hadden dat de regering-Reagan al een spectaculaire uitbreiding van onze strijdkrachten had voor gesteld. zouden wel eens zeer verrast kunnen worden", al dus Reuss. "De ernstigst mo gelijke bedreiging van de Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten zou een Sow jet-aanval zijn die op verzoek van een groep staten in het gebied of onder een voor wendsel wordt ontketend teneinde de onstabiele situa tie daar uit te buiten", aldus het document van genoemde ministeries. De studie van de ministeries is met argwaan ontvangen door de commissie die niet de kos ten van het plan heeft becij ferd. Men zal tot de indiening van de defensiebegroting 1983 in januari a.s. moeten wachten om bijzonderheden daarover te vernemen. "Het plan van president Rea gan het leger de middelen te verschaffen om te antwoor den op de ernstigste maar niet de waarschijnlijkste be dreigingen kan militair ge rechtvaardigd lijken. Maar te weten of een en ander poli tiek en economisch te ver werkelijken is, dat is een an dere vraag". ROTTERDAM (GPD/ANP) - Door het afbreken van de cao-onder handelingen voor 1980-'81 tussen de directie van AKZO en de In dustriebond FNV is bij AKZO- chemie in de Botlek bij Rotter dam een gespannen sfeer ont staan. Breekpunt is het aantal uren dat de werknemers als ge volg van de invoering van de vijf ploegendienst jaarlijks korter hoeven te werken. De vak bondsonderhandelaars hebben van hun leden als „uiterste bod" 120 uur per man per jaar meege kregen. De directi^wil niet ver der gaan dan 80,6 uur. De FNV-leden bij AKZO-chemie beraden zich morgen over even tuele acties. De actiebereidheid wordt nu al groot genoemd. Dit komt volgens hen ook door de houding van de directie, die de ondernemingsraad heeft verbo den om op het terrein van AK ZO-chemie te vergaderen. Ook zijn de werknemers verbolgen over de reorganisaties, waarbij zelfs verkoop van enkele delen van de AKZO-vestigingen in de Botlek overwogen wordt. Deze reorganisaties vinden plaats zon der inspraak van de werkne- enig overleg tot produktiever- mindering is besloten, en dat een deel van de chemische fabriek al is stilgelegd. Volgens woord voerder P. van Emmenes van de Industriebond FNV gaat het niet goed bij AKZO. en zijn acties ze ker niet uitgesloten. „De leden beslissen daar morgen over", al dus Van Emmenes Het vervoer van zand en grind naar bedrijven langs de kanalen in de Belgische Kempen is volledig stil komen te liggen als gevolg van een actie van Nederlandse binnenschippers tegen het plan van de Belgische verladers om de vrachtprijzen opnieuw te ver lagen. Volgens een woordvoerder van de onafhankelijke schippersvak- bond ONS in Rotterdam weige ren de schippers een verlaging van de vrachtprijs met tien pro cent te accepteren Eerder dit jaar werden de schippers die zand en grind vanaf de winplaat- sen langs de Maas naar de Belgi sche Kempen varen al gecon fronteerd met een vrachtprys- verlaging en met een belangrijke verhoging van de vaartrechten die zij aan de Belgische overheid moeten betalen. (Van c correspondent Frans van Hasselt) ATHENE - Het rechtse Turkse dagblad Tercuman werd gisteren door de militaire autoriteiten voor on bepaalde tijd verboden omdat het bezwaar had aan getekend tegen het verbod van alle bestaande partij en. De krant was met een oplaag van ongeveer een half miljoen 's lands derde krant. Tercuman was in een doorlopend conflict gewikkeld met de links georiënteerde Cumhuriyet (die ook al eens voor tien dagen is verboden geweest) die haar ervan beschul digde. nauwe relaties met allerlei grote bedrijven te onderhouden. Tercuman was ook betrokken bij een recent opgerich te, zeer conservatieve „stichting voor politiek en so ciaal onderzoek" die er volgens links od uit was Ata- turks hervormingen terug te schroeven, in het bij zonder op het gebied van taal en onderwijs. Deze organisatie trad in mei jl. op bij de besprekingen in de Raad van Europa als verdediger van het huidige militaire regime in Turkije. Het verbod van de Tercuman kan dus enige verbazing wekken. Hoofdredactrice Nazie Ilicak echter had zich sinds de staatsgreep van september 1980 ont wikkeld tot een verre van bange vrouw. Misschien juist gebruik makend van haar rechtse reputatie, te kende zij van tijd tot tijd verzet aan tegen bepaalde facetten van het regime, van het verbod op stoeltjes en tafeltjes langs de Bosporus tot - enkele weken geleden, „een teveel aan Ataturk en aan militair ver toon de op de televisie". Voor militaire macht in Midden-Oosten Ook zit het hen dwars dat er zonder Binnenschippers ADVERTENTIE Wie voor een eigen huis spaart, profiteert van deze hoge rente via het Eigen Huis W—Spaarplan. Direct opvraagbaar spaargeld, dus niet vast zetten! Bij opname voor een ander doel dan de aankoop van een eigen huis betaalt u slechts 2% opnamekosten. Voor deze rente hoeft u uw spaargeld maar voor 2 jaar op een Vaste Looptijd Rekening te storten. Deze hoge rente is gegarandeerd gedurende de hele looptijd. (Deze rente geldt ook voor 3 t/m 6 jaar vaste looptijd).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17