Zaak-Van Leeuwen: op spits gedreven Bekervvinnaar weer op de goede weg in zaal Bodemvervuiler kan niet worden vervolgd herschi Weer schaatszege van Joop Wolvers S v jR>- mL. y- Partijen zoeken uitweg in conflict kraakpand Tien jaar geëist voor moord op taxichauffeur 5INSDAG 27 OKTOBER 1981 Leidse voetballer moet boeten 5ASSENHEIM - Desnoods kruipend op blote knieën zou afdelingsvoorzitter Dusée naar het pand Rijnsburgerweg 94 willen gaan, om met ex-admini strateur Van Leeuwen de huisvestingsproblemen te bespreken. Maar de prea- ses beseft al te goed "dat de zaak op de spits is ge dreven en onderhandelen in prettige sfeer niet meer mogelijk is". Sinds twee jaar is geen mondeling overleg meer geweest tus sen de betrokkenen om de verkoop van het oude bondsbureau te bewerk stelligen. Corresponden tie geschiedt momenteel tussen de advocaten van Van Leeuwen en de KNVB. Ook de 'geleerde heren' kunnen zelf niet tot een aanvaardbare oplos sing van het slepende pro bleem komen. En Van Leeuwen blijft zitten waar-ie zit en verroert zich niet.... De Leidse voetballer moet voor de ze kwestie financieel boeten, wat Noordwijk-voorzitter Korbee el ke bondsvergadering tot de vraag noopt: "wanneer worden er eindelijk eens maatregelen ge nomen". Dusée wil zelf niets an ders dan verkoop van het huis maar stuit elke keer op proble men, die potentiele kopers ervan weerhouden tot aankoop van het ex-kantoor over te gaan. Nog een krap jaar heeft de voorzitter nog met deze zaak te maken. Dan moet hij de hamer overdragen aan een opvolger, die zich verder met de zaak mag bezighouden. Kandidaten voor de functie van Dusée hebben zich overigens nog niet gemeld. Aanvankelijk had ex-UVS en ex-RCL voetbal ler Jan van Duyn zich beschik baar gesteld maar volgens Dusée vermoedde Van Duyn dat hij te weinig steun zou krijgen en trok daardoor zijn kandidaatstelling Het voorstel van Noordwijk om de vergoedingen voor een naar een profclub vertrekkende voetbal ler tot 15.000 gulden te verhogen, heeft volgens KNVB-bestuurslid Feringa geen kans in de in de cember te houden bondvergade- ring. "Zowel het amateur als het betaalde voetbal heeft dertig af gevaardigden in die vergadering. Aangezien twee derde van de meerderheid nodig is om een voorstel erdoor te krijgen, lijkt de kans op succes onwaarschijn lijk". Een onrechtvaardige gang van zaken, vond Dusée, dat het betaalde voetbal met z'n 1000 le den net zoveel te vertellen heeft als de amateurtak met z'n 1,1 mil joen aanhangers. Lugdunum-voorzitter Phil Ver- straaten zorgde gisteravond in Motel Sassenheim (door het con cert van Fats Domino was Holi day Inn overbezet) op de valreep nog voor een opleving van de saaie vergadering door namens de CCLV (de belangenvereni ging van Leidse clubs) het be stuur van de afdeling Leiden als "een log lichaam" te betitelen. "Ik vind", stelde Verstraaten na afloop van de vergadering (Du sée liet de tijdens de rondvraag gestelde opmerking links lig gen), "dat er momenteel teveel mensen in het het bestuur zitten. Dat maakt het beslissen moeilij ker. Ook de wijze waarop men sen in het bestuur komen, moet aan de kaak worden gesteld. De CCLV wil met de andere belan genverenigingen gaan overleg gen hoe we dat kunnen verande ren. Volgens mij komt dat alleen de kwaliteit van het bestuur ten goede. We moeten ervoor zorgen dat gekwalificeerde mensen ach ter de tafel komen, want momen teel wordt er veel te ouderwets gewerkt". Vice-voorzitter Dick van der Neut zette evenals Wim de Koning een punt achter het dienstverband als bestuurslid. Van der Neut blijft wel beschikbaar als af gevaardigde van de afdeling naar de KNVB, terwijl De Koning de functie van voorzitter van de tuchtcommissie gaat uitoefenen. Vervanger voor Van der Neut is K.W. Werkhoven. Voor de vaca ture van De Koning worden nog kandidaten gezocht. Katwijker Bert de Vries nam de zetel van de afgetreden Houwaart over. Bij man en Van der Meer werden herkozen. Op het terrein van Vlaardingen wordt vanavond een wedstrijd gespeeld tussen twee elftallen die zijn samengesteld uit een selectie van Jong West 11 spelers onder 23 jaar). De technische commissie van dat district nodigde daarvoor ook enkele voetballers uit de Leidse regio uit. Zo mogen Timo Gerlof (Noordwijk). Theo Guyt en Mart vd Plas (Quick Boys) (zie foto), Richard Klein (Roodenburg) en UVS'ers Hans van Leeuwen en Nic Oos- terlee hun kunsten vanavond uoor de bondscoaches vertonen. LEIDEN - Het team van de Tegelhandel heeft zich gisteravond in Waddinxveen gerevancheerd van de nederlaag tegen Ceverbo. De lastige uitwed strijd tegen FC Torna werd in een 4-3 overwin ning omgezet. De Engel moest, ondanks dat de ploeg goed op schot was, de winst in Dordrecht laten. Fc Toma - De Tegelhandel 3-4 Zonder André Pracht en John Jansen, maar met Koos Bekooy, heeft het team van de Tegelhandel met 4-3 aan het langste eind getrokken in een spannend duel met FC Toma. De ploeg uit Moor drecht had een goede start. Chris Matitahtiwen profiteerde van een onoplettend moment in de Leidse verdediging en tekende in de zesde mi nuut voor 1-0. De Leidse ploeg was wakker ge schud en nam het spel in handen. In de zestiende minuut had de ploeg van Hennie van Putten suc ces. Een goede uitworp van Frans Sjardijn be landde precies op de schoen van Bennie de Roo, die hard uithaalde: 1 1. Twee minuten voor de rust ging Jan van der Rey- den op de solotoer. Koos Bekooy maakte zijn werk fraai af: 1-2. Na rust was er een golf van Leidse aanvallen. Maar helaas voor de Oranje- broeken" stond het vizier nog niet scherp. Even later kwam daar verandering in. In de elfde mi nuut verslikte een Toma-speler zich in de grilli ge Jan van der Reyden. Met een knappe schijn beweging verschalkte hij de Toma-doelman: 1-3. Toen in de zestiende minuut een Toma spe ler naar de strafbank moest, leek de strijd beslist. Bennie de Roo buitte de numerieke meerderheid uit en schoot hoog en strak in (1-4). Een minuut later was het 2-4. Bob Matitahtiwen was de maker. Toen drie minuten later dezelfde speler nogmaals doelman Wim van As passeerde ging het talrijke publiek op de banken. De Ne derlandse bekerwinnaar hield het hoofd koel en vooral door de bal goed in de ploeg te houden gingen de punten verdiend naar Leiden. Ceverbo - De Engel 8-6 In een voor het publiek aantrekkelijk gespeelde wedstrijd ging de ploeg van De Engel tenonder bij koploper Ceverbo. Zes doelpunten waren niet genoeg om de punten mee naar Lisse te nemen. Tot 5-5 ging de strijd goed gelijk op, maar drie doelpunten in twee minuten tijd waren teveel voor de ploeg van coach Van der Zwet. Alleen Johan Elfering kon toen nog scoren. Hij bracht de eindstand op 8-6. De eerste helft werd afge sloten met een 3-2 stand in het voordeel van Ce verbo. Ad Stam, Frans Bouwman en Peter Jeup scoorden voor de Dordtse ploeg terwijl Jan van Slooten en Frans van der Laan dit voor de ploeg uit Lisse deden. In de tweede helft doelpunten van Arie Riedijk, Johan van der Hoek. Peter Jeup, Frans Bouwman en Ad Stam voor de kop lopers. Frans van der Laan en Jan van Slooten zorgden dat de stand wat draagelijker werd. In Rozenburg won De Rozet met 4-1 van VI. WIM VAN DUIVENBODE LEIDEN - Met een viertal overwin ningen was de Indoor Hardry Club Leiden zeer succesvol by individuele short-trackwedstry- den in Dordrecht. Joop Wolvers, veertien dagen gele den al winnaar in Eindhoven, was ook ditmaal de snelste by de heren. De snelle man uil de Ryn- streek zegevierde met een tijd van 51 seconden rond op de 500 meter. Clubgenoot Charles Veld- "Dodgers'* hebben bijna honkbaltitel LOS ANGELES (ANP) - De Los Angeles Dodgers zyn één over winning verwijderd van het offi cieuze wereldkampioenschap voor honkbalclubs. Zondag won nen de Dodgers in eigen stadion de vijfde wedstrijd in de World Series tegen New York Yankees met 2-1. De stand in de wedstry- denreeks van maximaal zeven duels is nu 3-2 in het voordeel van de Dodgers. Het was de der de achtereenvolgende overwin ning voor de kampioen van de national league, nadat de New- yorkers in de Bronx een voor sprong (2-0) hadden genomen. Het treffen werd in de zevende in ning beslist door homeruns van Pedro Guerrero en Steve Yeager De Yankees profiteerden op het werpen van Jerry Reuss en niet van de veldfouten die tweede honkman Davey Lopes in de vierde innings tot twee keer toe maakte. Verder dan een run van Reggie Jackson op een honklag van Lou Piniella kwam de mil joenenploeg uit de American lea gue niet. Ron Reuss Schake, die de volle negen innings op de heuvel stond, incasseerde vijf honkslagen. Verliezende werper werd Ron Guidry. Guyt(70) overleden KATWIJK - Eerst nu is bekend geworden dat Willem Guyt, lid van verdienste van Quick Boys, afgelopen vrijdag op 70-jange leeftijd is overleden. Guyt, in le ven aannemer, heeft zich voor Quick Boys vooral verdienstelijk gemaakt als coördinator van tal van bouwactiviteiten. Onder zijn leiding werd bijvoorbeeld het huidige clubhuis gebouwd. Guyt wordt morgen ter aarde besteld op de Katwijkse begraafplaats Duinrust aan de Parklaan. hoven eindigde tweede voor Her man Homma (Lisse) en Aad v.d. Marei (Delft). Derek Webber (Leiden) werd zesde en Kees Borst (Hoogmade) achtste. By de dames was het een compleet Leiden-festival Ingnd Marcus- se. Astrid Borst. Paulicn Heems kerk en Anja Borst eindigde op de 800 meter dames in die volg orde in de finale. De tijd van Ingnd Marcusse was 1 33 6 De 500 meter by de dames was eveneens een Leidse aangelegen heid. Jolanda Gnmbergcn (59.4) was de snelste voor Petra v.d. Voorn Ingnd Marcusse en Pau- lien Heemskerk werden in deze finalerit gediskwalificeerd By de junioren ging de winst op de 800 meter jongens naar Richard Suyten (1.29.1). Zyn clubgenno- ten Walter Koeken. Marcel Koe ken en Gert Hoogeveen werden 3 t/m 4. Esmeralda Ossendryver (Delft) won bij de meisjes junio ren in de tyd van 1.41.7 de 800 WCS wü maatregelen nemen tegen seetiebestuur DEN HAAG (GPD) - De mogelijk heid dat ook de WCS (spelers vakbond) het samenwerkings verband met het bestuur betaald voetbal van de KNVB opschort is na de bestuursvergadering van gisteravond nog steeds aanwe zig. Voordat de spelers vak bond zich echter op één lyn zou scha ren met de WON - de trainers vakbond die schortte deze sa menwerking reeds voorlopig op schortte naar aanleiding van de gang van zaken rond de kandi daatstelling van Hans Kraay als trainersafgevaardigde in het be stuur betaald voetbal - zal men binnen afzienbare tijd nog over leg voeren met de WON en de FBO (clubs-werkgevers). Het bestuur van de WCS was gis teravond overigens wel unaniem van mening dat het door het see tiebestuur gehanteerde wra kingsartikel - wanneer twee der de van de algemene vergadering tegen Kraay zou stemmen dan zou zyn kandidatuur, ondanks de regel dat een kandidatuur in principe onaantastbaar is. toch niet zijn doorgegaan - net als voor de WON niet aanvaard baar is. Overtredingen in Wier den verjaard WIERDEN (ANP) - In de zaak van de ernstige bodemverontreini ging in Wierden blijkt geen straf rechtelijke vervolging mogelijk. De overtredingen - waarbij broomverbindingen in de grond terechtkwamen zijn verjaard. Bovendien is van een misdrijf, waarvoor een langere verjarings termijn geldt, geen sprake omdat het drinkwater niet is aangetast. Officier van justitie jhr.mr. Van Riemsdijk bij de rechtbank in Almelo heeft dit gisteren desge vraagd meegedeeld. Een mogelijkheid om bij dit soort affaires wel tot vervolging te ko men zou naar de mening van Van Riemsdijk een aanvulling van de wet zijn. Hij denkt hierbij vooral aan het verlengen van de verja ringstermijn, toegespitst op mi lieu-overtredingen. Van Riems dijk. "Het blijkt in de praktijk dat die overtredingen pas na ge ruime tijd aan het licht komen. Dan is een verjaringsperiode van twee jaar, zoals nu het geval is, te kort. Ik denk dat je die termijn wel op vijf tot zes jaar moet stel len". Justitie heeft de bodemverontrei niging in Wierden van begin af aan hoog opgenomen. Bij het uit gebreide onderzoek was onder meer de milieu-afdeling van de Rijkspolitie in Overijssel betrok ken. De civiele procedure tegen Broom- chemie - het bedrijf dat als de vervuiler wordt gezien in Wier den - gaat overigens wel door. Het betreft een proces dat de ge meenten Almelo en Wierden hebben aangespannen om de schade vergoed te krijgen die zij als gevolg van de vervuiling lij den. Almelo heeft al zo'n half miljoen gulden uitgegeven om de omvang en de aard van de verontreiniging te achterhalen. Ook betaalt de gemeente voor het wegpompen van besmet grond water om te voorkomen dat haar waterwingebied wordt aange tast. Wierden zal vier ton uitge ven voor het vervangen van de door broomverbindingen aange taste rioleringen. Moeten beide gemeenten ook nog mee betalen aan de opruiming van de 18.000 kubieke meter verontreinigde grond, dan zal de schadeclaim neg hoger uitvallen. De rechter zal op 25 november uit spraak doen, maar de rechtbank sluit niet uit dat het nog langer duurt gezien de ingewikkeldheid van de materie. Anders rellen gevreesd in A'dam DEN HAAG (GPD) - De president van de rechtbank in Den Haag spreekt voorlopig geen oordeel uit in het tweede kort geding om het kraakpand de 'Lucky Luyk' in Amsterdam. Hij heeft de eiser, de huidige huurder van het pand in de Jan Luykenstraat, de heer Prins, gevraagd met de gemeen te en justitie nog deze week te gaan zoeken naar een oplossing. De uitspraak in het eerste ge ding, aanvankelijk bepaald op 2 november, zal de president ver werken in het eventueel uit te spreken oordeel in tweede ge ding. De president heeft hiertoe besloten (na een pleidooi van de zijde van de gemeente Amsterdam) in de hoop dat hij geen gewelddadige ontruiming van het pand hoeft te bevelen De raadsman van de huurder van het pand gaf aan dat de heer Prins bereid is zijn rech ten op het pand op te geven mits de gemeente hem een vergelijk- ADVERTENTIE Herschi/Drinks Hoensbroek. tel (045) 21 17 77 baar pand aan kan bieden. Volgens de gemeente Amsterdam zou voor een snelle gedwongen ontruiming een politiemacht zo'n 2000 agenten nodig zijn en grootscheepse rellen uitlokken. De raadsman van de gemeente, mr. J. Werner, pleitte er sterk voor de rust in de stad te helpen bewaren. Hij wees de president erop dat ontruiming de rust weer ernstig zou verstoren en vroeg voorlopig af te zien van en oor deel wie nou het sterkste woon- recht kan doen gelden: de kra kers die al sinds april het pand bewonen of de nieuwe huurder die er slechts enkele dagen in heeft gewoond. Het kort geding dat gisteren voor de Haagse rechtbankpresident diende, was het tweede dat deze maand namens de huurder Prins is aangespannen tegen de Am sterdamse hoofdofficier van jus titie. Geéist werd gisteren dat justitie het pand zou laten ontrui- De heer Prins werd halverwege de ze maand de nieuwe huurder. HJij werd echter op 20 oktober uit het pand gezet door de 'knok ploeg' van krakers. Het eerste geding werd aangespan nen door Prins omdat justitie in die korte periode tussen 12 en 20 oktober zou overwegen de huur der eruit te zetten ten behoeve van de krakers. Dat geding werd in feite doorkruist door de actie op 20 oktober. Justitie zegt ook nu niets te kunnen ondernemen tegen de krakers, omdat de rech ter eerst zou moeten uitmaken wie nu woonrecht heeft, krakers of huurder. ROTTERDAM (ANP) - Aan het dek van de "Hoorn", een schip van de Nedlloyd. ts gisteren in de haven van Rotterdam een bootje verwijderd van Vietnamese vluchtelingen, die enige tijd geleden door het schip in de Zuidchinese zee werden opgepikt. In het scheepje zaten zestien volwasse nen en vier kinderen. Het bootje is ter beschikking gesteld van de Rotter damse stichting "Schepen uit verre landen". MAASTRICHT (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Maas tricht heeft gisteren tien jaar gevangenisstraf geëist tegen zowel een 22-jarige man uit Heerlen als een 19-jarige man uit Nuth. Zij stonden terecht, verdacht van de moord op de 23-jange taxichauffeur Ger Meeuwssen uit Heerlen, op 17 mei van dit jaar Ze maakten by hun overval 295 gulden buit. Vyf dagen later werden zy aangehouden. Een van hen gaf voor de rechtbank toe de taxichauffeur te hebben be roofd maar ontkende gestoken te hebben De ander bekende de taxi chauffeur met een mes te hebben gedreigd en één keer per ongeluk te hebben gestoken. Groeiend verzet tegen kernwapens Kernbewapening. De ledenver gadering van de Sint Willibrord- vereniging - rooms-katholiek adviesorgaan en servicecentrum voor oecumene - is met overgro te meerderheid akkoord gegaan met het bestuursvoorstel inzake de kernbewapening. De vereni ging ziet 'Pax Christi' en het In terkerkelijk Vredesbesraad (IKV) als aan haar verwante in stellingen. Ze is ervan overtuigd, dat het standpunt 'Help de kern wapens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland' een wel overwogen standpunt is en daar om vertrouwen verdient. "Het bezit van kernwapens lijkt ons in strijd met het evangelie", schrijft het bestuur van 'Sint Wil- librord' in zijn voorstel. "De drei ging met vernietiging miskent de bedoelingen van Gods schep ping en komt voort uit een onge rechtvaardigd vyandsbeeld Bo vendien wil men vrijheid en ge rechtigheid verdedigen met mid delen die zelf grotendeels on recht veroorzaken". De vereniging onderschryft ook de politieke argumenten van 'Pax Christi' en het IKV. "De tussen weg van de vredesbeweging zal, militair gezien, weinig in de krachtsverhoudingen verande ren, maar kan politiek veel in be weging brengen" - Het pastorale beraad van de rooms-katholiekc bisdommen in Vlaams België heeft zich uitge sproken tegen plaatsing van middellange afstandsraketten in dit land In een resolutie, met 1 stem tegen en 2 onthoudingen aangenomen, wordt een weige ring van België een stap ge noemd die het vastgelopen pro ces van ontspanning in Europa weer op gang kan brengen "Het zal de kans op echte onderhande lingen en op tweezijdige ontwa pening waarschynlyk vergro ten". Het beraad, waarin alle rooms-ka- tholieke organisaties in Vlaande ren zyn vertegenwoordigd, is er van overtuigd, dat de grenzen van een verantwoorde militaire verdediging met de bestaande kernwapens allang zyn over schreden. - De algemene synode van de Lu therse Kerk in West-DuiIsland ziet de strijd tegen de kernwa pens als een belangrijke taak van de christenen. In een resolutie zaterdag in Wolfenbüttel aange nomen - wordt gezegd, dat de voortgaande kernbewapening de grootste dreiging in de menselij ke geschiedenis vormt. "Met de mogelijkheid om de mensheid te vernietigen zyn de grenzen die God ons heeft gesteld ver onver- schreden. Een christen staat der halve maar één weg open: met al zijn krachten strijden tegen de atoomwapens". In de Verenigde Staten komen steeds meer rooms-katholieke bisschoppen in verzet tegen de atoompolitiek van de president Bisschop Frank J. Rodimer van Paterson zei voor een New York- se tv, dat het idee van de moge lijkheid van een beperkte nu cleaire oorlog het verzet tegen gebruik van a toom wapentuig vermindert en de dag van een to tale atoomoorlog alleen maar dichterby brengt. Hy beschouw de de beslissing van Reagan in zake de neutronenbom met al leen als een politieke maar ook als een zedelyke aangelegenheid Zijn eigen verzet tegen deze be slissing noemde de bisschop een 'morele beslissing, ingegeven door het evangelie'. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bennebroek en te Soest J J. C. Dee Welsryp (Fr.), aangenomen naar Ryssen J. Jongerden Zeist, bedankt voor Oud Beyerland P Molenaar Groot-Ammers. Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Bodegraven-Woer den C. J. Mewe Marknesse; be dankt voor Enschede G Zomer Rijnsburg. Christelijke Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Oud-Beyerland kandidaat B. Loonstra Eemdyk Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Zoe term eer R. Boogaard Leiden, voor Arnhem T Stuy ven berg Meliskerke Gerefor meerde Gemeenten in Neder land: beroepen te Barnevcld F Mallan Rhenen. Doopsgezinde Gemeenten: aangenomen naar Rotterdam W. H. Kuipers Lei den, naar Hilversum B. K. Ho- man Harlingen. Leger des Hells. De hoge raad van het L«ger des Heils (Londen) heeft de 63-jange Jarl Wahl- stroem uit Finland tot nieuwe ge neraal gekozen. Hy volgt gene raal Arnold Brown op, die 68 jaar wordt en daarom deze functie moet neerleggen. Polen. De actie van de Wereld raad van Kerken voor hulp aan Polen beloopt nu ongeveer f. 5 mihoen. Met de komende kerst actie (13.500 gezmspakketten cn 40.000 pakketjes voor zondags schoolkinderen) zal dat oplopen tot f. 12,5 miljoen Een tweede fa se van deze actie loopt tot vol gend jaar voorjaar De 'Europa commissie in Nederland', waarin de hulpverleningsorganisaties van de protestantse kerken zyn verenigd, zorgt voor het Neder landse aandeel. Dat bedraagt en kele tonnen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15