Vrij-uit Feyenoord: alles blijft bij het oude Trainers zetten KNAU onder druk Een hoge én vaste spaarrente. Karpov's dodelijke glimlach. NMB DINSDAG 27 OKTOBER 1981 SPORT door Ruud Paauw Teruggekeerd van een kort ver blijf buitenslands viel ik vori ge week pardoes in het tv-pro- gramma "Ot en hoe zit het nou met Sien", een frequent terugkerende periodiek over de achterstellingverwaarlo zing en kneveling van de vrouw in het huidige tijd perk. Dit keer ging het om de vero nachtzaming van de vrouw in de sport. Een onderwerp waarvoor men mij uit de slaap mag halen, zozeer boeit het me. Ik bedoelde vrouw in de sport, de veronachtzaming is uiteraard afkeurenswaar- dig. Ik kan niet zeggen dat ik onder de indruk van het program ma ben geraakt. Het liep me te snel en te glad over de din gen heen; het was te weinig kritisch ten opzichte van wat vrouwen riepen en beweer den. Met die aanpak van: zie je wel, die kerels dóen maar, schiet je niet zo veel op. Er moeten lijnen worden aange geven naar (snellere) oplos singen. Alleen geweeklaag reikt niet ver. Een voorbeeld. In de uitzending kwam een aantal dames voor dat jarenlang vergeefs bij de Rugbybond had gepleit voor vrouwenrugby. Na drie jaar Soebatten was er dan einde lijk wat op gang gekomen. Smartelijk miste ik de vraag waarom die meiden dan niet zélf een bond hadden ooae- richt. Dat steeds maar weer aankloppen bij die rotkerels, ik had het i>ertikt, hoor Als meid had ik gezegd: heren, u kunt wat ons betreft de dampkring in. we doen het zelf wel. (Ik geef toe: ik ben geen meid). De suffragettes uit de jaren twintig waren in dat opzicht handiger. Ooit wendden vrouwen zich lot het Interna tionaal Olympisch Comité om damesatletiek in het pro gramma van de Spelen opge nomen te krijgen. De fameuze De Coubertin moest er niets van hebben en de hoogmogen- den rondom hem al evenmin. De dames pikten dat niet. Er kwam een liga die wereldspe- len voor vrouwen ging orga niseren. Dat nu vond het IOC maar niets, want dat zou op den duur een concurrent kun nen worden. Het eind van het lied was dat in 1928 damesat letiek op het Olympisch pro gramma prijkte. Bij tennis hebben vrouwen hun prijzengeld pas op goed ni veau gekregen toen ze braken met de kerels en hun zaken zelf gingen regelen. Zoiets spreekt aan, niet dat gezeur. De pakkendste opmerking van het programma kwam uit de mond van een man: Cor Bij ster, de coach van de dames wielrenners. "Ik zeg altijd: meisjes, let er op dat je er steeds goed uit ziet, verzorg je, want dat wielrennen is maar tijdelijk en vrouw-zijn moet je je leven lang". De meiden van de redactie van "Ot en Sien" kon je tot achter de Oeral horen knarsetanden bij Bijsters woorden. Maar ze waren er op een bepaalde manier weer erg gelukkig mee: ze brachten de uit spraak nog twee keer terug. Die Bijster. Toch, ik kan het niet helpen, ie mand met een dergelijke in slag hoor ik liever dan het so- ciologentype dat onbewogen beweert achter de vrouw "in heel haar streven" te staan. Het zal wel heel erg zijn, maar dat soort kerels bekijk ik altijd met toegeknepen ogen en brandend maagzuur. Wrijven helpt niet, rennies ook niet, een schop tegen hun schenen vermoedelijk wel. (Maar ik ben juist zo légen de verruwing). Wat zou dat toch zijn? Er is niet aan te ontkomen: diep in me zal wel iets zeer vrouw onvriendelijks zitten dat er niet uit te bikken valt. Ik zeg dat maar even zelf. anders voelen horden vrouwen zich weer geroepen mijn hoofdre dacteur er attent op te ma ken. Cruijff Uit paar berichtjes kon je opmaken dat er even sprake is geweest van een terugkeer van Johan Cruijff bij Ajax. Er zou al een sponsor met 3'/2 ton hebben' klaargestaan. Maar het bestuur van Ajax voelde er niets voor. Met Cruijff haal je nu eenmaal huis dan alleen uitzonderlijke voetballer. Veel rimpels in de vijver heeft het bericht niet teweegge bracht. Frappant toch hoe in een jaar tijd. zeg maar sinds Cruijff Rijvers en Oranje op zon treurige manier het vallen, de sfeer rond deze "interna tionale voetbalhuurling" is veranderd. De magie lijkt vervluchtigd. Ik had het heel mooi gevonden als Cruijff, zonder heel die ei sen tuin kei voor zijn laatste voetbaljaren was terugge keerd op het oude nest in de Meer, zoals Stanley Matthews begon en eindigde bij Stoke City. Ik zie het al voor me: Cruijff die zelf vorm gaf aan het nieuwe Ajcur van de jaren zeventig, zou de schatkamer van zijn talent ten dienste stellen van het Ajax van de jaren tach- tiff Ja, het zou mooi zijn. Maar het is natuurlijk pure dagdrome rij. Ach, nou ja, in ieder mens zit een deeltje van de Bouquet- reeks. Strijdigheid. De taak van een journalist is te openbaren, niet te verheime- leken; de plicht van een be stuurder kan het soms zijn om zaken juist niet te openbaren maar te verheimelijken. Als Hans Kraay. oua-trainer en tegenwoordig werkzaam bij Studio Sport en Voetbal International, dat simpele zinnetje tot zich had laten doordringen dan zou er om hem niet zo veel heisa zijn ontstaan. Kraay is. zoals men weet, aangezocht bestuur van de sectie betaald voetbal de zetel te gaan bezet ten die voor de Vereniging van Oefenmeesters is gereser veerd. Ik ben het niet gauw eens met iemand als Vilé, maar dit keer heeft hij volko men gelijk als hij zegt dat Kraay niet acceptabel is. Je kunt niet tegelijk journalist zijn én bestuurder, althans niet op dit niveau. Kraay heeft zich tn allerlei bochten gewrongen om die strijdigheid van belangen maar niet te hoeven zien. Hij heeft van zichzelf gezegd dat hij eigenlijk geen journalist is. Dat klopt in zoverre dat hij van het wezen van de journa listiek evenveel begrijpt, als een kat van driehoeksmeet kunde. Maar hij verricht nu eenmaal wél journalistiek werk, dat valt niet te ontken- In een ander interview zei hij dat hij zich als bestuurslid be perkingen zou opleggen en zich bijv. niet met het Oranje team zou bemoeien. Maar dat is toch te gek. Hij zou dus enerzijds zijn journalis tieke taak verzaken want over sommige dingen zwij gen) en anderzijds zijn be stuursfunctie maar voor een deel uitoefenen. Kraay heeft zich ten slotte te ruggetrokken, maar het is droevig genoeg dat hij niet al direct het onhoudbare van de situatie heeft ingezien Adel Vorige week overleed David George Bronlow Cecil Burgh- ley. de zesde markies van Lord Burghley, toen hij nog jong, mooi en Olympisch kam pioen was. Exeter, op 76-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Londen. Kort tevoren was hij nog in het nieuws geweest met de mededeling dat hij uit het In ternationaal Olympisch Co mité trad - hij was er 48 jaar lid van geweest! Burghley behoorde tot de weini ge sportbestuurders die zelf als atleet hadden geschitterd. Hij nam deel aan drie Olym pische Spelen 11924-28-32 In Amsterdam-1928 werd hij Olympisch kampioen op de 400 m horden in de tijd van 53.4 sec., zonder twijfel het hoogtepunt van zijn carrière. Vier jaar later bereikte hij in Los Angeles de finale in zowel de 110 als de 400 m horden - een "dubbel" die nooit meer is geevenaard. Hij won tn 1932 op de persoonlijke nummers geen medaille, ofschoon hij wederom tot de favorieten be hoorde. maar oogstte faam door een gebaar dat in deze tijd met zijn resultaat-voet bal en ongevoeligheid voor welke vorm van sportiviteit dan ook tn de categorie "bela chelijkheden" zou worden on dergebracht. Burghley had in Los Angeles- 1932 aanvankelijk besloten niet mee te lopen in de ope ningsceremonie t>an de Spe len omdat dat door het lange wachten een nogal ver moeiende aangelegenheid is. En zijn beste nummer, de 400 m horden, stond een dag er na op het programma Toen hem echter werd verteld dat zijn grote rivaal t>an de Spelen van 1924 en 1928, de Amen- kaan Taylor, was utWerko- ren tijdens de openingscere monie de vlag van zijn land te dragen, ktvam hij dtrecf op zijn besluit terug. Burghley wilde niet onder gunstiger omstandigheden aan de start komen dan zijn tegenstander Daarom nam ook hij aan de openingsplechtigheid deel In de finale 400 m horden stre den Burghley en Taylor een heftig duel uit om de bronzen medaille. De Brit verloor het met klein verschil. Een goede daad blijft nooit ongestraft Dat Burghley van adel was zegt mij persoonlijk zeer weinig Als je de stamboom van de meeste baronnen en markie zen uitpluist, kom je vrijwel steeds uit bij struikrovers of goocheme ezeldrijvers Dat Burghley tn de sportarena een edelman was. zegt wel ROTTERDAM - Het liep alle maal met een sisser af: bij Feye noord blijft voorlopig alles bij het oude. Het aftredende be stuurslid Cock Dijk werd herko zen als secretaris en het Stich tingsbestuur van de profafde ling kan tenminste voor een jaar op de oude voet verder gaan. Dat was het enige resultaat van de algemene ledenvergadering van de machtige amateurafdeling van de Kuipvereniging, de Sportclub Feyenoord (met 51 procent van de Stadionaandelen in handen zeer invloedrijk) die gisteravond werd gehouden. Achteraf gezien leverde het dus weinig op, tevoren had het er alle schijn van gehad dat tijdens die bijeenkomst spijkers met kop pen zouden worden geslagen. Schriftelijk had de voormalige secretaris van het amateurbe- stuur De Jong de kat de bel aan gebonden. In een brief had het ex-bestuurslid een aantal zwaar wegende grieven gespuid ten op zichte van de profsectie. De Jong wilde tijdens de algemene ledenvergadering van de ama teurs de malaise bij Feyenoord aan de kaak stellen. Is er nog geld, kunnen we de spelers nog wel betalen en werken de be stuursleden, het management en de trainers niet langs elkaar heen, vroeg hij zich af. Logische vragen gezien de resultaten van de Rotterdammers tot nu toe en veel redenen voor de "liefheb bers" om de alarmklok te luiden en tot daden over te gaan. De mogelijkheden daartoe waren aanwezig. Het bestuur van de amateurafdeling immers heeft de huidige drie Stadioncommis sarissen aangewezen die tevens als Stichtingsbestuurder (in dit geval voorzitter Couwenberg, Van Walsum en Dijk) optreden en had die personen, die statutair tot hun 72ste kunnen aanblijven, in het uiterste geval terug kun nen roepen. Door ze het lidmaatschap van de Sportclub te ontnemen, waar door ze "automatisch" geen com missaris meer hadden mogen zijn. Wilde het amateurbestuur dat niet, maar de leden wel, dan hadden die leden (er waren er 130 gisteravond) eerst een nieuw amateurbestuur kunnen kiezen, i de bovengenoemde pro cedure alsnog had kunnen wor den uitgevoerd. Het waren kunstgrepen, maar de weg om iets te doen lag open. Zover kwam het echter niet. De le den spraken wel hun bezorgheid uit over de slechte voetbal- en fi nanciële resultaten en De Jong kwam uitvoerig aan het woord, maar er werd niet tot de uiterste actie overgegaan. Vanuit de ver gadering was wel een tegenkan didaat voor Dijk naar voren ge schoven in de persoon van mr. Ultee, maar die kandidatuur bleek onder deze niet extreme omstandigheden niet houdbaar omdat de statuten van het Sta dion, de Stichting en de amateur afdeling wat dat betreft niet op elkaar afgestemd zijn. "Maar of we daar vrede mee heb ben is een ander verhaal", aldus amateur-voorzitter Van Rijswijk. "Met Dijk hebben we geen moei te, hij heeft zich in de korte tyd dat hij er is als een echte Feye- noorder laten kennen. Maar we gaan er toch over stoeien dat we, zonder tot het uiterste te gaan, Wel tegenkandidaten kunnen op voeren. Dat moet volgend jaar statutair rond zijn". Westphal stapt op als KNAU zijn eis handhaaft ADVERTENTIE NMB VasteTermijn Spaarrekening Ukunt nü profiteren van de hoge spaar rente bij de NMB. Van die hoge rente kunt u naar keuze 2, 3, 4, 5 of 6 jaar lang verzekerd zijn. Met een Vaste Ter mijn Spaarrekening van de NMB weet u tevoren precies waar u aan toe bent. Nu ontvangt u de hoogste rente al op een Vaste Termijn Spaarreke ning met een looptijd van 2 jaar. Langer mag, maar het hoeft niet. En let u eens op het percentage: nu is het voor u bijzonder gun stig om zo'n rekening te openen. De minimale storting bedraagt f 1.000,- en u kunt niet tussentijds over uw tegoed beschikken. Viditel pagina 484. De NMB denkt met u mee. Coupon ^7'graap Stuurt u n Dc hccr/mevri l'crmijn Spaarrekening. r de NMB LD/27-10 MERANO (ANP) - Viktor Kortsj- noi, de uitdager bij de match om het wereldkampioenschap scha ken in Merano, heeft de negende partij niet verloren door slecht spel, maar doordat hij door het glimlachen van Karpov geïrri teerd raakte. Deze verklaring is afkomstig van Kortsjnoi's dele gatieleidster Petra Leeuwerik, die van schaken minder verstand heeft dan van innerlijke beroer- selen. Karpov waagde het zaterdag bij het begin van de negende partij op de zevende zet tegen zijn aartsrivaal te glimlachen. Het provocerende ervan prikte dwars door de donkere brillegla- zen van de uitdager heen en leid de tot een korte woordenwisse ling tussen de rivalen, die elkaar gewoonlijk nauwelijks een blik waardig keuren. Uitdager Victor Kortsjnoi heeft gisteren van de gelegenheid ge bruik gemaakt om de tiende partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken uit te stel len. I)e match tussen Kortsjnoi en titelhouder Karpov wordt nu donderdag voortgezet. Het is de tweede keer dat Kortsjnoi om uitstel verzcoht. Beide schakers hebben het recht zich drie keer "ziek" te melden. Zaterdag won Karpov in Merano de negende partij. Daarmee ver grootte de wereldkampioen uit de Sowjet-Unie zijn voorsprong tot 4-1. Wie zes overwinningen boekt, brengt de tweekamp op zijn naam. De nederlaag zou overigens niet de oorzaak zijn geweest, dat Kortsj noi gisteren in zijn tweede 'time out' vluchtte. "Zijn bio-curve ging door een dal Daarom had Kortsjnoi dringend behoefte aan een rustdag'. aldus mevrouw Leeuwerik. In het kamp van de uitdager hoopt men op een ommekeer, zoals de ze zich in 1978 in Baguio City voordeed, toen Kortsjnoi met 1 —4 en 2—5 achter kwam en daar na drie partijen won. De in Merano aanwezige groot meesters hebben een andere me ning. Zij wijzen erop dat Kortsj noi met wit steeds dezelfde ope ning speelde en daarmee de we reldkampioen in het geheel niet voor problemen kon plaatsen. Men gelooft dan ook niet. dat hij ditmaal de achterstand nog zal inhalen. ARNHEM (GPD) - Het blijven functioneren van Wil Westphal, Toine van den Goolberg, Peter van Wijk en Jef Swinkels staat vanavond in Utrecht, waar het KNAU-bestuur vergadert, op het spel. Komt het hoofdbestuur van de Atletiekunie niet terug op zijn eis aan Swinkels om te kiezen tussen de beleidsgroep training en de commissie oplei dingen, dan zullen in het nog steeds niet voltallige trainers- korps van de KNAU vier gaten vallen. Zevenkamptrainer Westphal, sprinttrainer Van den Goolberg en hinkstapsprongtrainer Peter van Wijk, die met Jef Swinkels de body vormen van de beleids groep training, weigeren de KNAU-eis aan Swinkels te ac cepteren en zullen hieruit hun consequenties trekken. Binnen de toch al driftig in conflic ten grossierende Atletiekunie is hierdoor een explosieve situatie ontstaan Van dc zyde van het KNAU-bestuur beroept men zich op het structuurrapport waarin zou staan dat vermeden moet worden dat kaderleden te veel petten dragen. „Dat willen wc in de praktijk door voeren". aldus KNAU-voorzitter Wim de Beer ,,Wat betreft Swin kels hebben we van de commis sie-opleidingen het seintje gehad dat hij zou moeten kiezen Nu men Swinkels als vakgroeptrai- ner technische nummers wil la ten aanstellen zeggen wij dat hy die keuze nu dan moet maken En daarbij laten we ons niet door portefeuillekwesties afschrik ken". Swinkels, die met name op het ter rein van de opleidingen veel ver diensten heeft vindt de KNAU- eis ..eigenlijk te gek om over te praten". „Ze zijn weer moeilyk aan het doen Net nu we echt aan de slag gaan met de in mei in het leven geroepen beleidsgroep training krijgen we dit Ik wü nog zover met het KNAU be stuur meegaan dat ook ik vind dat dubbele functies vermeden moeten worden als deze in strijd zijn met elkaar. Mijn functies lig gen echter in eikaars verlengde. De commissie opleidingen en de beleidsgroep training dus" „Wat betreft mijn eventueel func tioneren als bijvoorbeeld trainer discuswerpen is er ook geen en kele sprake van te verwachten problemen Elk lid van de be leidsgroep training geeft ook zelf training. Ik vind dat het KNAU- bestuur op persoon speelt en wellicht ook bang is voor de in- vlood dit wij als beleidsgroep training dreigen te krijgen Maar sla nu voor de gein eens het adn m nboak van da KNAU op en dan zie je dat het barst van de dubbelfuncties", zegt Jef Swin- kes. Voor sprinttrainer Toine van den Goolberg staat het vast dat hy met Westphal en Van Wyk zal opstappen als de KNAU zijn eis handhaaft. ..We stellen dit niet als een portefeuillekwestie. We geven gewoon onze mening. In ons contract staat wel dat we ons moeten hoeden voor uitspraken die de KNAU zouden kunnen schaden, maar als je ziet wie er allmaal van het KNAU-bestuur hun mondje roeren terwijl De Beer de officiële spreekbuis is, moet ik om die clausule lachen" „Kijk, je hebt schadelijke maar ook zinnige dubbelfuncties en dat laatste geldt voor Swinkels. Ik vind het ook een klap in het ge zicht van trainingscoordinator Herman Buuts. Met hem vormen we een hechte beleidsgroep trai ning die hard gewerkt heeft en dat het komende seizoen ook wil doen. Ik snap werkelijk niet waarom men over dit punt tot een zo scherpe discussie is geko men. Een volkomen overbodige zaak die uitgegroeid is tot dit sta dium waann een factor als ge zichtsverlies een rol gaat spe len", aldus Toine van den Gool berg Supporters kwaad: man doodgeschopt SAARBRÜCKEN (ANP) - Uit ergernis over de nederlaag (1-2) van hun club FC Hom burg by FC Saarbrücken. hebben vier voetbalsuppor ters zaterdagnacht een voor bijganger in het centrum van Saarbrücken dusdanig mis handeld. dat de man maan dag in een ziekenhuis aan zyn verwondingen overleed Kort voor middernacht ont moetten ze in dronken toe stand hun slachtofTer. Het kwartet viel dc 32 jarige man zonder enige reden aan en sloegen en trapten hern in el kaar. Met zware verwondin gen werd de man naar een ziekenhuis gebracht De poli tie heeft tegen de daders, die tussen de achttien en 25 jaar oud zyn, een arrestatiebevel uitgevaardigd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13