PvdA blijft bij regeerakkoord Ontwückeling en ontwapening niet koppelen" Jodium in zout moet "krop" terugdringen Congres steunt leiders Optreden Van Mierlo wordt geaccepteerd Luchtvaartgeschil Israël opgelost MAANDAG 26 OKTOBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Minister Van Dijk oneens met voorganger Pronk: Croes: snel werken aan onafhankelijk heid Aruba SCHIPHOL (ANP) - De voorzitter van de raadscommissie onafhan kelijkheid Aruba en leider van de Arubaanse MEP-partij Betico Croes is van mening dat er in overleg met Nederland zo snel en efficient mogelijk gewerkt moet worden aan de onafhankelijk heid van Aruba. Croes heeft dit zaterdag gezegd bij aankomst op de luchthaven Schiphol. In Nederland zal hij met een dele gatie deelnemen aan het topover- leg van de Koninkrijksregering, dat vandaag .en morgen in Den Haag wordt gehouden. Belang rijkste punt daarbij is het streven van Aruba naar onafhankelijk heid. In tegenstelling tot wat de premier van de Nederlandse Antillen, Don Martina, vrijdag zei, ver wacht Croes concrete afspraken om tot de onafhankelijkheid van Aruba hoog gespannen en die nen er nu commissies gevormd te worden om de onafhankelijk heid voor te bereiden. "Een studie over de gevolgen van de Arubaanse onafhankelijkheid is niet meer nodig. Wij hebben al tijd constructief deelgenomen aan dergelijke studies en zijn het praten moe. Wij zijn naar Neder land gekomen om de knoop door te hakken", aldus de MEP-leider, die verder zei te streven naar een gemenebestrelatie met Neder land. Dat er vandaag en morgen nog heel wat te praten valt bleek uit de reactie van het delegatielid uit Curacao Frank Rozendal. Deze vindt dat er tijdens het topover- leg geen beslissingen mogen val len omdat de Arubaanse onaf hankelijkheid te veel consequen ties heeft voor de andere eilan den, met name Curacao. Kuikens komen bij duizenden om door brand DOEZUM (ANP) - In het Gronin- ger dorp Doezum, gemeente Grootegast, zijn gisterochtend door brand in een kuikenmeste- rij dertienduizend kuikens om het leven gekomen. De een week oude dieren zaten in een loods, waar als gevolg van de te laag hangende verlichting stro in brand raakte. Bij een brand in een kippenschuur in Tuitjenhorn (gemeente Lange- dijk) kwamen zaterdagmiddag eveneens rond 13.000 kuikens door rookverstikking om het le ven. De vermoedelijke oorzaak van de brand ligt in het niet goed functioneren van een gasbrander die werd gebruikt om de 45 bij 12 meter grote schuur te verwar men. De schade beloopt circa 15.000 gulden. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg licht bew. 11 onbew. half bew. regen Mallorca München Nice Oslo Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tunis half bew. onbew. regen onbew. geheel bew. half bew. half bew licht bew. half bew UTRECHT (ANP) - Minis ter Van Dijk (ontwikke lingssamenwerking) voelt er niets voor een speciaal verband aan te brengen tussen het ontwikkelings beleid en het beleid ten aanzien van vrede, veilig heid en ontwapening. Dat bleek zaterdag op een sympo sium in Utrecht dat de Nationale Commissie Voorlichting en Be wustwording Ontwikkelingssa menwerking (NCO) ter gelegen heid van haar tienjarig bestaan had georganiseerd. Van Dijk reageerde hiermee op de stelling van een van zun voor gangers, drs Jan Pronk, nu plaatsvervangend secretaris-ge neraal van de Unctad, dat er een sterke relatie is tussen de proble men rond de kernbewapening en die van de verhouding tussen de arme en rijke landen in de we reld, de noord-zuid-verhouding. Pronk raadde de basisbeweging, die zich met ontwikkelingspro blemen bezighoudt, aan de han den ineen te slaan met de steeds sterker wordende anti-kernbe weging. Ontwikkelingssamenwerking heeft met vrjwel alle terreinen van kabinetsbeleid te maken, zei Van Dijk. Vrede en veiligheid is er daarvan maar één. Bovendien bestaan er over het vraagstuk van vrede en veiligheid binnen de Nederlandse bevolking grote meningsverschillen. Daarom zou hij dc NCO. die haar geld van de minister krijgt, schade toebren gen als hij via de commissie sub sidies zou toekennen aan dc anti- kernbevveging. zo merkte de be windsman op Pessimistisch Oud-minister Pronk toonde zich erg pessimistisch over de per spectieven voor een rechtvaardi ger noord-zuid-verhouding. De trend gaat voortdurend naar be neden en daarom zei hij te weige ren mee te doen aan de mode om het doemdenken te veroordelen, zoals Van Dijk dat op de bijeen komst deed. Hij pleitte ervoor dat Europa zich om politieke redenen losser van de Verenigde Staten gaat op stellen. Zoals de vredesbeweging de VS nu laat weten dat het zo niet meer kan, zo zou dat ook op het terrein van de noord-zuid- verhouding moeten, meent Pronk. Van Dijk waarschuwde ervoor dat het geen goede zaak zou zijn als dc VS zouden worden geïso leerd Zijn voorganger drs. Jan de Koning, evenals de andere oud-ministers voor ontwikke lingssamenwerking Udmk en Boertien op het symposium aan wezig. merkte op dat bij geen van de bondgenoten thans de be reidheid aanwezig is de band met dc VS losser te maken. Daar naast is er op wereldniveau wei nig zonder de Amerikanen te doen. omdat zij op alle economi sche knooppunten een beslissen de rol spelen, ze hij. Niet meer geld Minister Van Dijk zei tot de NCO dat de commissie de komende ja ren niet moet rekenen op meer geld dan de huidige tien miljoen gulden. Nieuwe activiteiten zul len mogelijk moeten worden door een grotere efficiëntie cn door prioriteiten te stellen. De NCO zal zich in de ogen van de bewindsman vooral moeten rich ten op groepen in onze samenle ving die nog niet bereikt zyn. Een groot aantal organisaties, waaronder enige landencomités, toonde zich minder gelukkig met de opzet van een symposium In een open brief zeiden zij dat het op de voorgrond plaatsen van vijf (ex-)ministers opnieuw het beeld bevestigt dat ontwikke lingssamenwerking iets is wat al leen "hoge heren" aangaat en ook door hen kan worden opge lost. Het geld en de energie die aan het symposium zijn besteed had de NCO beter kunnen ge bruiken om druk op de regering uit te oefenen het subsidiebe drag te verhogen, aldus de open brief. UTRECHT (ANP) - De Krop, een vergroting van de schildklier als gevolg van jodiumgebrek, waar door onder meer benauwdheid, hoofdpijn en moeilijk praten en slikken kunnen optreden, steekt in Nederland weer de kop op. Daarom zal er weer jodium wor den toegevoegd aan keukenzout, terwijl het jodiumgehalte in brood iets zal worden verhoogd. De staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne komt binnenkort met voorstellen om via de Warenwet de jodiumvoor- ziening te verbeteren, zo heeft het ministerie meegedeeld. Een commissie van de Gezond heidsraad heeft onlangs vastge steld dat er te weinig jodium zit in het gebied waar in het verle den veel krop voorkomt. Een van de oorzaken is het dalende heerlen )anp) Gedreven door jaloezie heeft een 31-jarige man uit Heerlen in de nacht van za terdag op zondag zijn dertien jaar jongere vriendin in haar woning in Heerlen ernstig ver wond door messteken. Hij heeft dit bekend tegenover de politie. Het meisje is in een ziekenhuis op genomen. De verwondingen zij» niet levensgevaarlijk. broodverbruik: in broodzout zit het voor. het lichaam onmisbare jodium verwerkt. De toevoeging van jodium aan keukenzout werd in 1974 ge staakt. Het steeds verder dalende broodgebruik in de laatste jaren heeft de portie jodium, die men dagelijks binnenkrijgt, verder verminderd, waardoor de krop weer nieuwe kansen heeft kun nen krijgen, zo is de Gezond heidsraad gebleken. Krop werd vlak voor de Tweede Wereldoorlog bijna geheel uit Nederland verdreven door het toevoegen van jodium aan keu kenzout (Jozo) en het toevoegen van jodium aan drinkwater in een aantal duidelijke kropgebie- den. Jodium is een onmisbare stof bij de produktie van schildklierhor monen, die nodig zijn voor een goede stofwisseling. Als iemand langdurig jodium te kort komt, kan een vergroting van de schildklier optreden, die struma of krop wordt genoemd. Een schildkliervergroting kan leiden tot druk op en vernau wing van de luchtpijp en allerlei schildklierziekten, tot schildklierkanker toe. OUDERKERK (ANP) - In de box van een Amstelveense flat heeft de politie een grote hoe veelheid wapentuig gevonden. De ruimte was als een soort wa penfabriek ingericht, waar gasalarmpistolen werden om gebouwd tot heuse wapens. Be halve de wapens werd ook een hoeveelheid munitie aangetrof fen en in beslag genomen. De "fabrikant", een man uit Dui- vendrecht, werd aangehouden. Het bleek dat hij zijn materiaal in het buitenland kocht, hier ombouwde en vervolgens ver spreidde in Amsterdam. Foto: een rijkspolitieman toont de in beslag genomen wapens. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Lijmen van de breuk binnen het kabinet is alleen mogelijk binnen de bepalingen van het regeerakkoord. Dat betekent, behalve terugdringing van het financieringstekort, de garantie dat mensen met een minumum-inkomen niet meer dan één procent in koopkracht achteruit gaan en de uitvoering van een werkgelegenheids plan. Met deze uitspraak schaarde het PvdA-congres zich zaterdag bijna unaniem ach ter de politieke leiders. Baggeraars tegen verlofregeling SLIEDRECHT (ANP) - Dc onge- veer 1500 Nederlandse bagge raars die in het buitenland werken, hebben het principe-ak koord over een nieuwe verlofre geling vrijwel unaniem verwor pen. Op een ledenvergadering die de Federatie Bouw- en Houtbonden FNV zaterdag in Sliedrecht be legde. hielden de baggeraars vast aan hun eis dat iedereen die bui ten Europa werkt een verlofrege ling moet krijgen van zestig da gen werken en 24 dagen verlof. In het principe-akkoord was een regeling van 70-28 overeengeko men, hetgeen voor sommigen een verslechtering en voor ande ren een verbetering inhield. Voorstellen om hardere voorwaar den te verbinden aan de bereid heid om met CDA en D'66 verder te gaan, stuitten op verzet van een overgrote meerderheid. Zo werden moties verworpen die pleitten voor absolute voorrang voor Den Uyls werkgelegen heidsplan boven de terugdrin ging van het financieringstekort. Ook wilde het congres niet uit spreken dat aan de ziektegelduit- kering niet mag worden getornd. Een voorstel om samenwerking met de WD niet langer uit te sluiten, werd verworpen als een op dit moment ongewenst poli tiek signaal. Ovatie Met een staande ovatie maakte het PvdA-congres duidelijk dat de partij er niet over piekert politiek leider Joop den Uyl (minister van sociale zaken en werkgele genheid) te laten vallen. „Ook Den Uyl heeft niet het eeuwige politieke leven. Maar wanneer dat eindigt, maakt u uit. En daar kan rechts Nederland beter met z'n vingers van afblijven", zei Den Uyl naar aanleiding van sug gesties dat alleen zijn terugtre den de breuk in de coalitie zou kunnen herstellen. Den Uyl, fractieleider Wim Meijer en partijvoorzitter Max van den Berg legden op het congres ster ke nadruk op het „twee-sporen- beleid" in het regeerakkoord. Het ene spoor behelst bezuini gingen, beperking van het finan cieringstekort en bevriezing van de lastendruk, het andere spoor is dat van een nieuw en actief werkgelegenheidsbeleid. Oor zaak van de kabinetscrisis is, dat CDA en D'66 te veel op spoor 1 zitten, terwijl dat nergens toe leidt zonder ook op spoor 2 de trein te laten starten, zo werd in alerlei toonaarden gezegd. Als tegenvallers in de economische situatie uitvoering van het re geerakkoord in de weg staan, moet op beide sporen vaart wor den verminderd en niet alleen op dat van de werkgelegenheid, al dus de PvdA. Meijer: „De PvdA is niet toegetreden tot de rege ring om alleen maar aan te schui ven aan de Bestek-tafel. On der geen beding doen wij afstand van een concreet plan voor de werkgelegenheid in 1982 en late re jaren. Zonder dat gaat het niet. Daar ligt precies onze onder grens". „Het financieringstekort moet te rug, zeker, maar dat kan nooit een argument zijn om de werk loosheid op z'n beloop te laten. Een samenleving die zich neer legt bij een half miljoen werklo zen graaf! politiek en moreel zijn eigen graf', zei Den Uyl. ..De to tale werkloosheid is nu 9.7 pro cent. Onder jeugdigen is dit 20,5 procent. Eén op elke vyf jonge ren vraagt om werk. Socialisten kunnen en willen alleen regeren als ze op die vraag een antwoord weten te geven". Verschillen Een kabinet van CDA, PvdA en D'66 blijft nog steeds de enig juiste vertaling van de verkie zingsuitslag. zei Den Uyl. Hij sig naleerde naast verschillen be langrijke raakpunten met het CDA. „D'66 lijkt zich met de ster ke nadruk die het legt op indus triebeleid op lange termyn, soms te zeer neer te leggen bij een on aanvaardbaar hoog niveau van werkloosheid in de eerstkomen de jaren", zei hij. „Maar de ge zindheid waarmee D'66 de pro blemen benadert wens ik niet in twijfel te trekken". Kritiek op NAVO-communiqué DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- congres heef! zaterdag minister van defensie Van Mierlo (D'66) ontzien. Het kwam niet tot een afkeuring van diens optreden op de bijeenkomst van de nucleaire plangroep van de NAVO Wel sprak het congres uit dat dc PvdA krachtig afstand neemt van die gedeelten uit het NAVO- commumqué waarin de nood zaak van modernisering van kernwapens wordt onderstreept. De motie die het congres i was gekuist ten opzichte oorspronkelijke tekst, v optreden van Van Mierlo werd betreurd. Defensiedeskundigen uit de PvdA zeiden in de wandel gangen dat Van Mierlo juist goed werk heef! verricht, door de toon van het NAVO-communiqué aanzienlijk te matigen ten op zichte van het ontwerp. Meer had SCHIPHOL (ANP) - Delegaties van de Nederlandse en Israëli sche Rijksluchtvaartdiensten zijn erin geslaagd, na twee dagen intensief te hebben onderhan deld, een oplossing te vinden voor de luchtvaart-politieke ge schillen die er tussen de beide landen bestonden. Zaterdagmor gen vroeg kon een nieuwe over eenkomst tussen de beide lan den worden ondertekend. Dit hebben woordvoerders van de Rijksluchtvaartdienst cn dc KLM zaterdag meegedeeld Dc KLM blijf! het recht behouden lijnvluchtcn uit te voeren op Tel Aviv en de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al mag het programma dat dq maatschappij met ingang van de nieuwe win- terdienst. die op 1 november in gaat, voor ogen had op Amster dam, uitvoeren. De nieuwe overeenkomst heef! een looptijd tot 1 april 1984 De KLM behoudt de rechten om. de ko mende winter vier retourvluch ten Amsterdam-Tel Aviv uit te voeren. Voor de zomerdienst 1982 kan dit aantal worden opge voerd tot vijf. El Al zal de komen de winter ook vier retourvluch ten Tel Aviv-Amsterdam per week gaan vliegen, alsmede drie vrachtvluchten tussen de beide steden. Dc capaciteit die beide maatschap pijen op de route mogen inzetten is niet uitgedrukt in vliegtuigty pen maar in aantallen stoelen. Geen van de woordvoerders wil de nadere gegevens over de nieu we regeling kwtyl "De delegaties hebben een voor beide partijen bevredigende formule gevonden voor de stoelcapaciteit", zei de KLM-woordvoerder. Volgens hem voorziet deze formu le in capaciteit voor zowel de lo kale markten (Nederland en Is rael) als voor de markten in der de landen. De KLM vervoerde zoals bekend in de ogen van dc Israëlische autoriteiten veel te veel passagiers vanuit de Ver enigde Staten via Amsterdam naar Israël Op korte termijn zullen KLM en El Al in Israél gaan praten over een nieuwe pool overeenkomst, de nieuwe commerciële verking op de route Am sterdam-Tel Aviv zal worden vastgelegd Volgens een woord voerster van El Al zal daarbij ook aandacht worden besteed aan het activeren van het toerisme vanuit Nederland naar Israël. De onderhandelingen zijn in Den Haag op het ministerie van ver keer en waterstaat gevoerd. hij niet kunnen oereiKen, j^. omdat er in het kabinet geen eensgezindheid over de atoom wapens bestaat. In een motie sprak het PvdA-con gres uit, „dat het kabinet op ba sis van het regeerakkoord geen verantwoordelijkheid kan ne men voor de onderdelen van het NAVO-communiqué die de noodzaak van modernisering en plaatsing behelzen Een kabinet waarin de PvdA vertegenwoor digd is, kan onder geen enkele voorwaarde tot herbevestiging van het modernisenngsbesluit overgaan" Van een herbevesti ging in letterlijke zin was in het NAVO-document overigens geen sprake. Het congres heef! dc Tweede-Ka merfractie en de PvdA-ministers opgedragen om toetreding van Spanje tot de NAVO te belem meren Uitbreiding van het bondgenootschap is voor de so cialisten uit den boze. De PvdA wil allereerst proberen uitstel te bereiken van een verzoek om toetreding van Spanje. Als dat niet lukt, zal Nederland in de NAVO een veto moeten uitspre ken tegen het lidmaatschap, vindt de PvdA. In bedekte termen hekelde het congres uitspraken van PvdA- minister André van der Louw over het inschakelen van werklo ze jongeren in de sociale dienst verlening Geen sociale dienst plicht. maar echte banen voor de jongeren, zo luidde een congre- suitspraak. Verder sprak het congres zich uit vóór geüniformeerd demonstre ren tegen kernwapens door sol daten, vóór verlegging van het spoorwegtracé langs de Oost- vaardersplassen. cn tegen de voorgestelde versoepeling van de pornograficwetgeving zonder diepgaande studie vooraf naar het discriminerend karakter van porno. ROTTERDAM Dc cao-onder- handclingcn bg het chemiecon cern Akzo in de Botlek zijn vast gelopen. Volgens districtsbe stuurder P van Emmencs van de Industriebond FNV wil het be drijf voor de invoering van een vijfploegendienst slechts 80.6 uur werktijdverkorting per jaar aanbieden Op een leden verga dering die een maand geleden werd gehouden, werd een motie aangenomen waarin de onder handelaars opdracht kregen niet lager te gaan dan 120 uur

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7