actief in I vrije tijd I 'Koets maakt twintig vol' PvdA-bestuur zet samenwerking met WD op de tocht Huidig beleid geen inzet verkiezingen PvdA wil meer geld voor sociale dienst Succesvol optreden van Flairck-vijfial Feestweek met Trammps Eigenaar tienjarige discotheek verdenkt Nep-schoorsteenvegers lichten vrouw (79) op buurtcomité van hetze Dronken Leidenaar richt ravage aan Auto rijdt pui kapot BBHHni MAANDAG 26 OKTOBER 1981 LEIDEN - De PvdA zal niet streven naar voortzetting van de samenwerking met de VVD. Het beleid van het huidige PvdA/WD-college wordt niet tot inzet van de ver kiezingen gemaakt. Dat is de strategie van het PvdA-afdelingsbestuur voor de ge meenteraadsverkiezingen van volgend jaar. LEIDEN - Voor de uitbreiding van de Sociale Dienst is - af hankelijk van de ontwikke ling van de werkloosheid - de komende vier jaar tenminste een bedrag van een miljoen gulden nodig. Mensen die op een uitkering zijn aangewe zen moeten beter worden op gevangen en begeleid. Dat is een van de hoofdpunten uit het PvdA-verkiezingspro- gramma voor 1982 tot '86. zo als dat in ontwerp gereed is. Ook het vergroten van de mo gelijkheden van kinderop vang is zo'n hoofdpunt. Hier voor zou jaarlijks honderd duizend gulden extra moeten worden uitgetrokken. Er wordt hierbij eveneens ge dacht aan andere voorzienin gen die het gemakkelijker maken activiteiten binnens huis en buitenshuis te combi neren. Vijftig mille extra wordt uitgetrokken voor het verbeteren van overblijfmo- gelijkheden. Verder wil de PvdA doorgaan met woningverbetering en stadsvernieuwing, deeltijd banen scheppen, de volwas senen-educatie bevorderen, nadruk leggen op faciliteiten voor voetganger, fietser en openbaar vervoer. Hoofdpunten zijn ook het op heffen van het tekort aan wo ningen door te bouwen in de Stevenshof. het Schutters veld en de Leeuwenhoek. Jongeren, bejaarden en grote gezinnen krijgen hierbij spe ciale aandacht. Dit geldt ook voor het bouwen met ge meenschappelijke voorzie ningen. Het behoud van de historische binnenstad, het reserveren van bedrijfsgronden voor be drijven die aansluiten op het Leidse arbeidsaanbod, met speciale aandacht voor jonge ren en vTOuwen en het bij sol licitatie voorrang geven aan vrouwen en personen uit cul turele minderheden krggen in het verkiezingsprogramma ook een voorname plaats. Verder wordt er extra geld be schikbaar gesteld voor het aantrekken van een emanci patiewerkster (honderddui zend gulden), voor het ver scherpen van het aanschrjj- vingsbeleid van huiseigena ren (twee ton), vaste lasten van de nieuwe voorzieningen voor langzaam verkeer (twee ton), hulp aan bejaarden (vijf- tig mille). Het programma gaat er van uit dat de financiële positie van de gemeente zodanig is dat het beschikbaar stellen van extra geld (In vier jaar tyd twee miljoen gulden) ten kos te zal gaan van bestaande uit gaven. De extra lasten die de bebouwing van de Stevens hof met zich mee zullen bren gen. maken volgens het pro gramma een verhoging van de gemeentelijke belastingen wellicht onvermijdelijk. Ge dacht wordt aan de invoering van een rioolbelasting voor eigenaren. Het programma is nog maar een ontwerp. De le denvergadering van de PvdA moet het nog definitief vast stellen. De samenwerking met de WD is volgens het bestuur niet altijd even rooskleurig geweest. Het verwijst hierbij naar de versla gen van de fractie en van de par tij-commissie, die het functione ren van de fractie tegen de ach tergrond van het verkiezingspro gramma onderzoekt, de zogehe ten Program Evaluatie Kornmis- "Belangrijke programmapunten (erfpacht, economisch beleid) zijn niet verwezenlijkt", aldus het PvdA-bestuur. Het bestuur wil vooraf duidelijkheid ver schaffen over eventuele samen werking na de verkiezingen. De keuze voor een oppositie-rol wijst het bestuur af. Het bestuur wil daarom verken nende besprekingen gaan voeren met alle in de gemeenteraad ver tegenwoordigde partijen. In ja nuari '82 kan de ledenvergade ring van de partij op basis van die gesprekken een nader stand punt bepalen, zo stelt het be stuur voor. De PvdA-leden zul len zich vrijdag over deze strate gie kunnen uitspreken. De huidige samenwerking tussen PvdA en WD kwam in 1978 tot stand, nadat vooral D'66 het stre ven naar een links program-col lege had laten varen. De samen werking met de WD werd in so cialistische kring steeds geken schetst als een verstandshuwe lijk. In de periode 1974-1978 vormde de PvdA in samenwer king met PPR. D'66 en aanvan kelijk ook PSP een links meer derheidscollege; de vier jaar daarvoor zat de partij in de oppo sitie. Rond het tienjarig bestaan van de 'Koets-o-theek' wordt een feest week georganiseerd met onder meer biertapwedstrijden. Hoog tepunt van de feestweek is een optreden van de overbekende Amerikaanse disco-groep The Trammps aanstaande zaterdag in de Stadsgehoorzaal. In het voorprogramma van The Trammps staat de Nederlandse Frank Boeycn-groepen. Aan vang van dit concert is 20.00 uur. LEIDEN - Flairck is zo langzamer hand uitgegroeid tot een muziek- formatie, waar over niets meer je verbaast. Tussen het eerste con cert op 30 april 1978 en het con cert in de Leidse Stadsgehoor zaal zaterdagavond j.l. is er bij zonder veel gebeurd. En dan hebben we het niet alleen over de mooie Sylvia Houtzager, die in december van datzelfde jaar Judy Schomper verving; over de charmante en zeer muzi kale Annet Visser, die onlangs met o.a. basfluit, piccolo, pan fluit, hobo en accordeon Peter Weekers opvolgde of over Ted de Jong, die zich zeer recentelijk (met o.a. tabla's en sitér) bij Flairck aansloot. Nee, dan denken we toch in de eer ste plaats aan de respectabele reeks optredens in binnen- en buitenland, waarvan het aandeel in 'Alstublieft Majesteit' één van de hoogtepunten zou worden. Maar onze gedachten dwalen dan ook af haar de L.P.'s 'Varia ties Op Een Dame', 'Gevecht Met De Engel'. 'Flairck-Live in Am sterdam' en de meest recente plaatproduktie van de groep 'Cir cus', waarvan zij ook zaterdag avond vele stukken ten gehore bracht. De kracht van Flairck ligt niet al leen in het kunstig afstemmen van op het oog niets met elkaar te maken hebbende muziekin strumenten, maar vooral in het professioneel omzeilen van elk vocaal aspect. Hoewel Ted de Jong zaterdagavond die illusie even dreigde te doorbrekén. Inmiddels werden een Zilveren Harp, een tv-produktieprijs en twee Edisons op de conduite staat bijgeschreven en Flairck zorgde er tijdens zaaloptredens steevast voor, dat elke stoel bezet bleef tot de allerlaatste toegift. Dat was ook zaterdagavond het geval. Een uitverkocht huis luisterde naar Oost-West-Express met een verrassende solo van de recent toegetreden Annet Visser, het zusje van de getalenteerde Flairck-leden van het 'eerste uur Hans en Erik Visser. Maar het is ook zeer aangenaam om te luiste ren naar soli van Sylvia Houtza ger of van de eerder genoemde Hans en Erik Visser. Juist die re gelmatige, evenwichtige afwisse ling van indringende soli en lan ge stukken 'gemeenschappelijk musiceren' zorgen ervoor, dat het publiek haast met ingehou den adem blijft luisteren. Het tweede en derde gedeelte van 'Gevecht Met De Engel' bracht vlak voor de pauze nog een on verwacht, maar niet minder aan trekkelijk slot. annet Visser en Sylvia Houtzager kwamen van achter uit de zaal naar voren lo pen in lange leren jassen en bij passende mutsen. Bij het in slaande geluid van een V-2 (origi nele opname) lieten beiden de lange leren jassen vallen; het licht ging helemaal uit en naakt vluchtten ze naar de kleedkam- res. Dit betekende meteen de aanvang van de pauze. Naast 'Overtocht' en 'S-5' moeten we dan natuurlijk na de pauze niet onvermeld laten dat de meer dan veertig minuten durende muziekcompositie 'Circus', te vens de naam van de vierde Flairck-elpee. De na lang applau- diseren afgedwongen toegift werd vervolgens het tweede ge deelte van 'Variaties op een Da me' met veel muzikale grapjes. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Een 79-jarige vrouw uit Leiden is zaterdagmiddag opgelicht door twee mannen, die zich uitgaven voor schoorsteenvegers. Nadat zij ruim een uur de schijn hadden gewekt hard te werken, vroegen zij een loon van 2100 gulden. De vrouw besefte te laat dat het allemaal weieens geen zuivere koffie kon zijn. Om drie uur meldde het tweetal zich aan de Rijnkade. Op de vraag van de vrouw of zij soms werknemers waren van de firma Van Dam uit Nieuw koop, antwoordden zij volmondig ja. Zo'n vijf kwartier was het tweetal in de weer met de roetzuiger. Daarna vroegen zij het voornoemde bedrag. Toen de vrouw na hun vertrek de firma Van Dam voor alle zekerheid maar eens opbelde, bleek alras wat haar was overkomen: opgelicht. LEIDEN Tien jaar gele den verklaarde iedereen de 'dissidenten' van Hifi voor gek toen zij in een vleesfabriekje in de Kruis straat een tweede studen ten-dancing begonnen. Vooral de buurtbewoners van d'Oude Morsch riepen uit dat er geen enkel be staansrecht voor de 'Koets-o-theek' bestond. Nu, een decennium later, wil diezelfde buurt de Koets weg hebben. Vol gens het buurtcomité zorgt de stroom swinglus- tigen die dagelijks door d'Oude Morsch trekt voor ondraaglijke overlast. De gemeenteraad heeft zich ook op het standpunt ge steld dat er in de wijk geen plaats is voor een dancing en wil de Koets wegbestemmen. Directeur Leo Kamphues ver wacht dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. Volgens hem is er sprake van een hetze van het buurtcomité tegen zijn bedrijf. Kamphues heeft zich nog lang niet gewonnen gegeven en aan het begin van de feestweek rond het tweede lustrum van de 'Koets-o-theek' roept hij dan ook vol zelfvertrouwen uit; "We maken ook de twintig jaar vol". Geboren en getogen Leidenaar Leo Kamphues (32) heeft snel carrière gemaakt in de plaatselij ke horeca. Hij begon iq een snackbar in de Morsstraat en is nu de trotse bezitter van een vier tal bv's. Behalve van de 'Koets-o- theek' mag Kamphues, in zijn vrije tijd secretaris van de plaat selijke horecabond, zich eige naar noemen van het café TEs- perance' en de restaurants 'Le Forestier', 'De Hooykist' en 'In den gapenden eter'. Samen met 'onderkoning' Frans van Cappel- len regeert hij vanuit een pand aan de Herengracht het Koets imperium. Vleesfabriekje Tien jaar geleden overtuigde rech ten-student George Domme- ringh zijn vader van de bestaans mogelijkheden van een tweede studenten-dancing in Leiden. Dommeringh sr.. die elders in het land een hotel runde, kocht een vleesfabriekje op in de Kruisstraat dat werd omge bouwd tot dans- en taplokaal. Leo Kamphues, die in zijn 'Par- doeza-tijd' de nodige ervaring met het studentenvolk, had op gedaan. werd aangetrokken om de tent aan het draaien te krij gen. "In het begin viel dat niet mee. Hadden we 's avonds twintig man over de vloer en draaiden we een omzet van zestig, zeven tig gulden. In het begin moest er geld bij maar dat veranderde al snel. Na een paar maanden be gon het te draaien en al snel was er geen houden meer aan". De verbouwingen en uitbreidingen volgden elkaar snel op. Inmid dels wordt de Koets wekelijks door enkele duizenden jongeren bezocht. Elke vrijdag- en zater dagavond verdringen zich con stant zo'n zevenhonderd perso nen op de dansvloer en rond de vier bar's. De toegangsdeur wordt streng bewaakt. Alleen be zitters van een speciaal pasje, vergezeld van één introducee, worden binnengelaten. Pasjes worden alleen aan studenten ver strekt zodat werkende jongeren langs allerlei listige wegen (bij voorbeeld met behulp van valse HTS-kaarten) proberen om de discriminatie te ontlopen. Discriminatie Van discriminatie van werkende jongeren wil Kamphues echter niets weten. "Persoonlijk kan ik nu eenmaal met studenten beter praten. Ik ben geen kroegbaas die met harde hand regeert. Ik zou bijvoorbeeld nooit een zaak kunnen runnen als die van myn voorzitter (van de horecabond jv.) Wim Visscher. Andersom ge loof ik dat Willem nooit een zaak als de mijne kan leiden. Dat ik het op mijn manier goed doe dat bewijst de praktijk. De keren dat hier de afgelopen tien jaar de po litie voor de deur heeft gestaan zijn op de vingers van één hand te tellen. Vandaar dat ik vast houd aan dat pasjes-systeem. Ik zal nooit beweren dat studenten Leo Kamphues straalt zelf vertrouwen uit: "Ze kunnen de Koets niet zomaar even wegbestemmen minder aggressief zijn dan ande re jongeren. Alleen kun je met een student makkelijker iets uit praten". De succesformule van de Koets is even simpel als doeltreffend. El ke avond geopend en non-stop swingende muziek zonder hin derlijk gezemel van een disc-joc- key. Kamphues: "De afgelopen tien jaar zijn we precies één avond gesloten geweest. Dat was de avond na het eerste lustrum toen zijn we met het hele perso neel op stap geweest" Bestemmingsplan Als het aan het buurtcomité ligt dan gaat de Koets in plaats van elke geen enkele avond meer open. Het bestemmingsplan d'Oude Morsch, dat twee weken geleden door de gemeenteraad is vastgesteld, voorziet op de plaats van de voormalige vleesfabriek een viertal huizen. Maar Kam phues denkt dat die er nooit zul len komen. "Die huizen zouden onbetaalbaar worden. Ik heb in de Kruisstraat veertienhonderd vierkante me ter bedrijfsruimte. De grond en de opstallen zijn ongeveer 3,3 miljoen gulden waard. Als de ge meente mij weg wil bestemmen moeten ze ook nog eens het in ventaris en de goodwill kopen. Kortom: die huisjes gaan miljoe nen kosten". Kamphues heeft grote twijfels over de tot stand koming van het be stemmingsplan d' Oude Morsch. "Er is een heel klein groepje hier in de wijk dat een enquete heeft gehouden onder de bewoners. Ik verdenk hen ervan dat ze er al leen de uitslagen in hebben ver werkt die overeenkwamen met hun wensen. Volgens die enque te zou de Koets ondraaglijke overlast veroorzaken. Ik durf te stellen dat het buurtcomité niet objectief is en de gemeenteraad vals heeft voorgelicht. In al die jaren dat ik hier zit. heb ik nog nooit iemand van het buurtcomi té gezien, laat staan gesproken". Doorvechten "Zelf heb ik onlangs ook een en quete gehouden en de uitkomst daarvan geef\wel even een ander beeld dan het buurtcomité de ge meenteraad schetste. In de drie straten die direct aan de Koets grenzen, de Kruisstraat, de Narmstraat en de Eerste Binnen vestgracht heb ik 45 bewoners gevraagd of mijn bedrijf voor overlast zorgt Slechts drie men sen beaamden dat Dat zegt toch wel wat. De gemeenteraadsleden moeten hier 's avonds'maar eens komen kijken. Tien minuten na sluitingstijd is de straat helemaal schoon. Bijna iedereen komt na melijk lopend naar de Koets. Daarom wil ik ook koste wat het kost in de binnenstad blyven zit ten. In principe sta ik niet bij voorbaat afwijzend tegenover verplaatsing van mijn zaak Als het maar naar een andere plaats in de binnenstad is Maar voor de hetze van het buurtcomité zal ik niet zwichten. AI moet ik door vechten tot de Kroon maar de Koets gaat nog zeker tien jaar mee". JAAP VISSER LEIDEN - Een 32-jarige Leide naar reed zaterdagnacht over enen met zijn wagen tegen een pui bij de Haven. Zijn vrouw liep o.a. verwondingen op aan haar knie. De auto was total- loss en de pui flink beschadigd. Door te hoge snelheid raakte de Leidenaar, die uit de richting Haarlemmerstraat kwam, op de Havenbrug de macht over het stuur kwijt waardoor hij tot stilstand kwam tegen de wo ning. LEIDEN - In de nacht van vrij dag op zaterdag werd er bij El- mi b.v. aan de Lammenschans- weg ingebroken. De daders, die binnenkwamen door een ruit te vernielen, namen honderd over hemden, tien truien en een Sam- sonite-koffer mee. Borstkanker ln de Stadsgehoorzaal wordt woensdag een voorlichtings ochtend gehouden over borst kanker. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Leidse Vrouwenraad, sectie maatschappelijke dienstver lening. in samenwerking met de Stichting "Op weg naar herstel" en het Academnisch Ziekenhuis Leiden. De voor lichtingsochtend is vooral be doeld voor vrouwen die meer willen weten over borstkan ker en niet bekend zijn mei de problemen die aan deze ziek te verbonden zijn. Om negen uur gaat de Stadsgehoorzaal open. Om kwart over negen wordt er een film over borst kanker gedraaid, waarop een arts van het AZL vervol gens een toelichting zal ge ven. Vervolgens is er ruim ge legenheid vragen te stellen aan de arts, aan verpleeg kundigen en aan de vrouwen van de Stichting "Op weg naar herstel" die uit ervaring kunnen spreken: zij onder gingen driejaar of langer ge- leden zelf een borstoperatie. Kinderfilm "De Leeuw en het Paard" is de titel van de kinderfilm die woensdagmiddag in de ka pelzaal van het K&O-ge- bouw, Oude Vest 45, wordt vertoond. De film gaat over een man die eqn wild paard heeft gekocht, dat lateral aan een rodeo blijkt te zijn afgele- verd. De film begint om half drie en is geschikt voor kinde ren van zeven jaar en ouder. Eilandbewoners De bioloog dr. G.M. Hillenius houdt woensdagavond een le zing over "De vreemde ei landbewoner". De titel slaat op de vaak wonderlijke die ren die op eilanden te vinden zijn; reusachtige schildpad den, zeeleguanen, de Darwin- vinken van de Galapagos-ei- landen, de Hawaii-gans en de Kiwi in Nieuw-Zeeland. De lezing wordt gelardeerd met dia's. Zij wordt gehouden in de propedeuze-collegezaal van de subfaculteit biologie, Schelpenkade 6. Aanvang acht uur. Dit is de tweede le zing in de serie "Eilanden en hun bewoners" die wordt georganiseerd door de tach tigjarige afdeling Leiden van de Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging. Duivensport Generaal kampioen bij post- duivenvereniging Leider dorp is J. Knijnenburg ge worden; tweede werd J. van Alphen en derde P. Sloos. De strijd om de clubtitels had verder de volgende resulta ten. Vitesse J. van Alphen; fond J. van Alphen; jong P. Sloos; midfond J. van Al phen; totaal oud J. van Al phen en natuur J. Knijnen burg. Flora K&O houdt donderdag een ex cursie naar de nieuwe bloe menveiling van Flora in Rijnsburg. Deze veiling, met een oppervlakte van 90.000 vierkante meter is op de vei lingen van Aalsmeer en Hon- selaarsdijk na de grootste van Nederland. De excursie begint 's ochtends om acht uur. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij K&O, Oude Vest 45. tel. 141141 LEIDEN - Een 22-jarige Leide naar heeft gisteravond in een dronken bui drie auto's en een lantaarnpaal geramd. Hij werd meegenomen naar het bureau, maar kon niet worden ver hoord. Tc dronken. De Leidenaar ramde gisteravond, na eerst een aantal cafés be zocht te hebben, op de Medusa straat de eerste wagen. Hij reed door en op de hoek Jan van Houtbrug/Zoeterwoudsesingel was het voor de tweede keer raak. Ditmaal knalde hij tegen twee wagens tegelijk. Het be trof overigens in alle gevallen geparkeerde auto's. Op de Breestraat werd de Leide naar aangehouden door de poli tie. Hij trok de aandacht door dat hij op een nogal klungelach tige wijze zijn auto probeerde te parkeren. Toen hij, tijdens deze manoeuvre tegen een parkeer- meter reed, greep de politie in. De Leidennaar kon vanochtend pas worden verhoord. LEIDEN - Doordat kinderen 's middags een brandend bed lampje onder de lakens hadden gestopt, vloog gisteravond aan de Franchimontlaan een bed in de brand. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuurtje te blussen. Achteraf bleek het allemaal nogal mee te vallen. Het heddegoed was ver brand.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3