Delft rammelt aan alle kanten Danaïden bestijgt troon Dames Leiden: beter op schot Mims: reddende engel Trotters? Jos Bongers: niet de beste, toch kampioen Gemakkelijke prooi voor Leiden Den Bosch klopt ook Amstelveen Belgen langs Oranje Laa: NDAG 26 OKTOBER 1981 SPORT SPORT LEIDEN - Stond het 'pact' van de grote vier in de basketbaleredivisie vorig seizoen op losse schroeven - Amstelveen viel buiten de play-offs, Donar plaatste zich maar net - dit jaar lijkt er geen twijfel over te bestaan dat de zaak wat die teams betreft weer in het reine is gekomen. Amsterdam, dat zich zo verrassend kwalificeerde is geen schim meer van wat het geweest is, Dordrecht verliest week in week uit en van Haarlem heeft niemand meer wat te duchten. jlijti de vraag over: hoe zit het met Delft, de ploeg die zich danig versterkte en op papier althans voor elke tegenstander een ge vaar leek te zijn Welaan, de con frontatie zaterdag met Parker Leiden, momenteel de minste van de top-vier, maakte duidelijk dat Delft er aan het eind van de rit, als de prijzen worden ver deeld, zeer waarschijnlijk weer niet bij zal zijn. De nederlaag van 94-71 tegen de directe concurrent spreekt voor zich. 'at is er loos met de formatie van Kintor Ouwens Los zand, dat is het. Op het scoreformulier staat dan weliswaar een rijtje aanspra kelijke namen, in het veld is de samenwerking tussen de heren verre van optimaal. "Het was dit keer", verduidelijkte routinier Toon van Helfteren, "weer hele maal niks. Dat is ons probleem. De ene wedstrijd gaat het erg goed. de andere pot wordt er waardeloos gespeeld. Door ie dereen. mijzelf incluis. Hoe het komt Ach, die bergen en dalen, zo is bet bij ons al jaren. En ik denk daarbij, dat we dit duel wat te licht hebben opgevat". Een idee dat voortsproot uit het feit dat de Delftenaren voor de competitie met duidelijke cijfers een oefenpartij tegen de Leide- naars in hun voordeel beslisten. Geen rekening houdend met het feit dat Ton Boot in de tussentijd ook niet stil heeft gezeten was men min of meer. daarin nog ge sterkt door de nederlagen die Leiden tjegen andere toppers leed. van de veronderstelling uit gegaan dat de pennenploeg op nieuw een gemakkelijke prooi zou zijn. Een schromelijke mis vatting, want hoewel Leiden door zijn zeer smalle basis een kwetsbaar geheel is, heeft de ploeg, als er niet teveel tegenzit, nog kwaliteit genoeg in huis om clubs als Delft een draai om de oren te geven. En dat was waarom Delft zaterdag vroeg en kreeg De Delfse verde diging rammelde aan alle kanten waardoor met name de als altijd direct profiterende Mitch Plaat kansen te over kreeg om zijn loepzuivere jumper te demon streren, terwijl aan de andere kant schot (4 op de tien raak) en rebound van de bezoekers zo slecht was verzorgd dat Leiden eigenlijk van meet af aan op een gemakkelijke overwinning kon afstevenen. De enige mensen die nog redelijk tegenspel boden wa ren Rick Lewis en Lace Strong. De rest, Taylor, Van Helfteren, Geelhoed, Sikking, Zeilstra en Kop. acteerde ronduit slecht. Tot 16-12 ging het aanvankelijk re delijk gelijk op, maar een time out van Ouwens sorteerde een compleet averechts effect. Gaten zo groot als in de Emmenthaler kazen vielen er plotseling en van achter de hoge Leidse muur - Puidokas. Kragtwijk, Downey - vuurde Plaat er prompt een aan tal voltreffers doorheen. Dow ney, onbaatzuchtig strooiend met fraaie assist, bood Bruinsma een paar niet te missen kansen en bij rust was de wedstrijd al weer voorbij: 46-31. Strong en Lewis zorgden voor driekwart van de Delftse punten. Omdat Boot, als dat zou kunnen, de tegenstander het liefst op nul punten zou houden, verordon neerde hij na de hervatting een nog hogere versnelling met als gevolg dat het toch al aangesla gen Delft gedurende een vijftal minuten geen bal door de ring kreeg. Na zes minuten derhalve een 58-35 score waarna Leiden een adempauze inlaste. Bij 60-48 pikte Boot het niet meer, eiste in- Scores Leiden - Plaat 23, Puidokas 17 (12), Downey 16 (14), Bruinsma 15, Kragtwijk 14 (10), Hagens 9, Be- rendsen -. Schotpercentage 58. Delft - Lewis 24, Strong 14, Taylor 10, Zeilstra 8, Sikking 6, Van Helfteren 5, Kop en Van Goos- zet en vond gehoor. Een korte tussensprint was daarop afdoen de om Delft weer op zijn plaats te zetten. Op de vijfde, aldus de ranglijst. AD VAN KAAM Leiden-center Marijke Klos toont haar superioriteit onder de borden. De BOB-speelsters Hanse len Postema (r) komen er niet aan. LEIDEN - Ondanks de 67-85 ne derlaag tegen ex-landskam- pioen BOB concludeerde Rob de Vries, de coach van de dames van Parker Leiden „Er is een duidelijke verbetering in ons spel waarneembaar. In totaliteit gaat alles beter. We schoten nu 35 procent. Dat was voorgaande keren 25 procent". Desondanks lijkt de Leidse eredivisionist voorlopig met de laatste plaats opgezadeld Nadat zaterdag avond de derde nederlaag in suc cessie werd geleden, staat vpl- gende week BV Amstelveen de voornaamste favoriet voor de ti tel. op het programma. Het duel met BOB, dat de interna tionals Anita Blangé (BV Am stelveen) en de Noordwijkse Ria van der Meys (gestopt) kwij traakte. werd tussen de vierde en tiende minuut verloren. In die fa se scoorden de Leidse basketbal- sters niet. De pupillen van Wim Benschop schoten in die periode het beslissende gat: van 6-8 naar 6-22. Met name Irene Maarschalker- weerd (vorig jaar kwam zij niet in actie door een blessure) was on stuitbaar De international uit Oud-Beijerland liet in de eerste helft 24 punten afdrukken. Na de basketwisseling voegde zij nog elf punten aan dat totaal toe. „Zij was ouderwets op dreef. Met die uitschuifbare armpjes van haar LEIDEN - De Amerikaan Ike Mims kan wellicht als de red dende engel gaan fungeren voor de Trotters. De Leidse basketballers verloren zater dagavond weer. Waardoor het puntentotaal van de eer ste divisionist op twee bleef. Morgenavond neemt de lei ding van de Trotters een be slissing over Mims, die bij Avanti Brugge overbodig werd door de komst van Schulz en Parker. Het is de bedoeling dat de 26-jarige Amerikaan (2.02 m), indien een aanwinst, ook onder lei ding van Ton Boot gaat mee- trainen bij Parker. Door tal van blessures kan Boöt op de training niet over tien man beschikken. Zaterdagavond was het bij Trotters weer het oude liedje: de ploeg mist lengte om op eerste divisie mee te kunnen. Desondanks stond de ploeg van Van der Meer lange tijd op voorsprong (20-10). Landslake Lions schakelde toen van man to man over op een zone. Het betekende de ommekeer. Bij rust stond Trotters met twaalf punten achter. Die achterstand werd in de tweede helft door de ploeg uit Zandvoort vergroot tot 62-89. DAS-Leiderdorp 91-59. Lei derdorp kan zich na deze for se nederlaag nagenoeg kans loos noemen voor de titel in de rayon eerste klasse. Lange tijd leken de spelers van Van Rooyen op een stunt aan te sturen bij de koploper. De 24—30 voorsprong werd ech ter vergooid, zodat DAS by de rust al voor stond: 36-35. Na de pauze liet Leiderdorp zich wegspelen en wegstu ren. Hans Pley (in korte tijd vijf fouten) en Rein Paulides (diskwalificerende fout) ver lieten vroegtijdig het strijd perk. Maar liefst 21 punten scoorde de Delftse ploeg in die fase vanaf de vrije wor- plijn. MSV-OSG 77-80 (n.v.). Door twintig seconden voor tijd bu 67-67 niet te scoren verbleef de Noordwijkse rayon eer steklasser onnodig lang in Utrecht. OSG lange man Moulan (2.12 m) werd niette min goed verdedigd door Bert van der Plas en Jan-Pe ter Wiersma (19). In de ver lenging werd de zege veilig gesteld. Alexandria-Blitz 87-113. In de tweede klasse rayon toon den de spelers van Blitz „weer eens inzet" en dat werd in Rotterdam direct fors beloond. Peter de Weys was topscorer met 24 punten. zorgde Maarschalkerweerd voor de nodige balwinst in die agres sieve 2-3 zone van BOB", vond De Vries. Onder aanvoering van Mar\jke Klos krabbelde Leiden na de 30-53 ruststand enigszins terug. Het tweede bedrijf werd zelfs winnend afgesloten: 37-32. Klos die volgens haar coach „een be- re-pot" speelde werd topscoor- ster met 31 punten. Voorts pakte zij ook nog tien rebounds. Ook haar ploeggenoot Rosalien van der Laan schoot zich in de dub bele cijfers: 10. In prestatief opzicht gaat het met de dames van MSV aanmerkelijk beter De promovendus van de eerste divisie maakte thuis de tweede plaats volledig waar te gen JRC Boxtel: 72-67 De Noordwijkse dames verzekerden zich in de eerste twintig minuten al van winst (40-25). Die voor sprong werd zelfs uitgebreid (60-33). waarna de concentratie verslapte. Ex-jeugdinternatio- nal Maaike van der Horst profi teerde daarvan. In de slotfase scoorde zij twintig punten, waar mee zij haar score op 40 be paalde LEIDEN - Den Bosch is onbe twist de sterkste. In de eigen Vinkenkamp werd het afgelopen weekeinde Amstelveen ruim ge klopt: 95-85. Amstelveen wist dus niet voor een huzarenstukje te zorgen. Dat deed wel Noord- kop. In Haaksbergen werd de plaatselijke eredivisieclub ge klopt: 86-97. De ploeg uit Den Helder verdubbelde daarmee zijn puntentotaal. Rowic/Dor- drecht slaagde daar bijna in Am sterdam won bij de club van Si- dens met minimaal verschil: 92-93 Een kostbaar verlies De Dordtenaren lijken één van de voornaamste kandidaten voor degradatie, want twee weken ge leden werd ook van mede—dt- gradatiekanidaat Noordkop ver loren. Ten slotte liet Donar zich niet verrassen door Stars. De Groningers wonnen in de Bey- neshal royaal met 68—97. I VINKENVEEN (ANP) - De Ne derlandse korfbalploeg heeft gis teren in Vinkeveen de 86ste vel- dinterlandwedstrijd tegen België met 8-9 verloren. Het was de eerste nederlaag sinds 1976. toen het Belgische team met 5-4 won en het achtste verlies in totaal. De laatste ontmoeting, vorig jaar in Merksum, eindigde nog injeen Nederlands succes: 6-4. Vóór deze 86ste confrontatie tus sen de twee korfbalnaties bij uit stek heerste in beide kampen de mening dat dit duel dé kans voor de Belgen was weer eens te win nen. Nederland immers trad aan met zes debutanten. De gerouti neerde dameskern wa£ er niet bij. Daarbij liep sterspeler Loek van der Boog een blessure op. In middels is hij aan de banden van de linkerknie geopereerd en zal hij zeker zes weken niet in actie kunnen komen. Joost Leonard (Blauw Wit) was de speler met de meeste ervaring, opgedaan in veertien zaal- en veldinterland- wedbtrijden. Hel veld was door de regen zwaar. Uitglijden en moeilijkheden met de gladde bal waren de oorzaken van een weinig aantrekkelijk be gin. Pas na tien minuten werd er gescooord. De Belg'Van Leuven schoot van afstand raak: 0-1. Op slag werd de wedstrijd veel aan trekkelijker met zes treffers in zes minuten. Koos Snel hield Ne derland tot aan de rust in de wed strijd door het benutten van twee strafworpen bij een achterstand van 1-3. Nederland en België deden sinds lang weer eens aan klantenbin ding door goed spel. Al was dat in de tweede helft voornamelijk de verdienste van Belgie, dat het tempo aangaf. Opnieuw was het van Leuven die voor de Belgen scoorde: 6-7. Vanaf dat moment speelde de Bcgen met meer over tuiging en zeker met meer durf dan de Nederlanders. Door de voortdurende achterstand ging Nederland in de aanval te gefor ceerd te werk. Pech en onzuiver heid bij de afstandschoten kos- tee de ploeg van Crum de zege. Een strafworp van de 27-jarige aanvoerder Leonard (8-8) een kwartier voor tijd bracht nog even hoop. Prank Hardies schoot echter zes minuten voor tijd van verre raak. België won verdiend met 9-8. waarmee zij de hege monie van de Nederlanders in de afgelopen vier jaar doorbraken. Optimisme bij Zuiderkwartier LEIDEN - Op het korfbalcomplex aan de Montgomerystraat lijkt de eerste stap gezet te worden op het pad dat leidt naar het algehe le eerherstel van het Leidse korf bal. In de Promotieklasse B heeft De Danaïden na de overwinning op Naas 10-6 de leidersplaats in genomen, terwijl Zuiderkwartier in de Eerste klasse B eveneens een indrukwekkende koppositie inneemt. De geel-blauwen won nen met 11-6 van Quick en heb ben 6 punten voorsprong op nummer twee OSCR. Fides Pac ta heeft zich door de overwin ning op Keizer Karei op de twee de plaats genesteld in de Promo tieklasse C maar heeft voorlopig nog geen uitzicht op een eerste plaats. De Danaiden-Naas 10-6 (6-2). Na zes competitiewedstrijden is De Danaïden onbetwist leider ge worden in de Promotieklasse B. De Leidse ploeg bereikte dit re sultaat door een 10-6 overwin ning op het bijna puntloze Naas uit Enschede. De Leidse ploeg die in de eerste twintig minuten alle kracht moest aanwenden om zich tegen Naas en scheidsrech ter De Knijff, die de Leidse ploeg door vroegere "gebeurtenissen" geen warm hart toedraagt, staan de te houden, slaagde volledig in haar opzet. Een uiterst gedisci plineerd spelende Cees Chris- tiaanse, die naarmate de wed strijd vorderde door deze menta le instelling tot één van de betere spelers uitgroeide, zette De Da naïden na 21 minuten op het goe de spoor: 1-1. Een doorloopbal en een afstandsschot van Bea Schrama die op het zware veld toch sterk te voorschijn kwam, betekende nadat Naas eerst nog op 2-2 was gekomen voor de En- schedeërs de genadeklap. In de allerlaatste minuten van de eer ste helft bracht Cees Christiaan- se De Danaïden in een uitste kend uitgangspunt voor de twee de helft 6-2. Die tweede helft startte ook zeer goed. Binnen 15 minuten was het krachtsverschil in voldoende doelpunten uitgedrukt: 9-2. Maar drie strafworpen op ry bracht Naas tegen de verhouding weer dichterbij 9-5. In het laatste kwartier veranderde er niet vee) meer. Beide ploegen bleken door het zeer zware veld te veel van hun krachten te hebben moeten vergen. Alleen Hennie Devilee zag een afstandsschot nog in de korf belanden, vlak nadat Hans v.d. Leek een fraaie doorloop net naast zag gaan. Overige doelpun ten: Hans v.d. Leek, Yvonne Pe ters en Trudy Nap Zuiderkwartier-Quick 11-6 (4-2). Nog nooit zal Zuiderkwartier zo riant aan kop gegaan zijn als nu. Alhoewel het competitieschema volledig uit z'n verband is ge trokken door de vele afkeurin gen kan gesteld worden dat bij een 6 punten voorsprong op nummer twee kampioensaspira ties tot leven mogen komen. Zuiderkwartier-trainer Hen Zie- rikzee, alhoewel zich nog voor zichtig uitdrukkend, gelooft nu ook dat dit team best eens zo ver zou kunnen komen. "Ook omdat onze conditie met de week beter wordt, zie ik steeds meer per spectief voor een goede klasse ring". De eerste helft vielen er op het zware veld nog betrekkelijk wei nig doelpunten. Wel hadden de geelblauwen door doelpunten van Ineke de Hertog en Toos van Dam binnen tien minuten een 2- 0 voorsprong genomen, maar Zuiderkwartiers tweede aanvals- vak met de uit vorm zijnde Dirk Jan de Kreek kon pas in de 30ste minuut tot scoren komen: 3-1 Na de rust die met 4-2 was be reikt, drukte Zuiderkwartier haar krachtsverschil in doelpun ten uit Via 6-2 en 8-3 liep de Leidse ploeg gemakkelijk weg van het steeds trager opererende Quick. In de slotfase van de wed strijd scoorden beide ploegen nog ieder drie keer, waardoor een eindstand van 11-6 werd be reikt. De overige treffers kwa men uit handen van: Car la Akse, Rob de Hertog, Dik Derksen, Toos van Dam, Kitty v.d. Mark, Joep van Dam 2x, Wil de Wit en Rens Henzen. Fides Pacta-Keizer Karei 7-3 (4-1). Fides Pacta en Gerard Bos heb ben elkaar gevonden. Dat is de conclusie die getrokken kan worden na de derde achtereen volgende overwinning. Fides Pacta stoomde daardoor op naar de tweede plaats van de Promo tieklasse C en zal op die plek rus tig moeten afwachten op de eer ste misstap van koploper Ready. De start van Fides Pacta tegen Kei zer Karei was al imponerend. Dik Onderwater had niet veel tijd nodig om de goede richting aan te geven 2-0 De Leidse ploeg ontwikkelde daarnaast te vens een sterk middenvakspel waardoor de aanval legio moge lijkheden kreeg om de verdedi ging van de Nijmeegse ploeg te testen. Janneke Verlind had daar het minste moeite mee 4-0 In de tweede helft waarin Fides bleef domineren slaagde Jacqueline Velthuyzen erin om de stand te wijzigen, waardoor de zege Fides Pacta niet meer kon ontgaan Dik Onderwater en Hennie Piket deden Fides finishen bu 7-3. GERT GRESSIE WYCHEN (ANP) - Beduusd wim pelde Jos Bongers de compli menten af Hij besefte drommels goed. dat hij van het kwartet top- spclers het minst recht had op de nationale titel in het Anker-ka der 47/2. Door een curieuze spe ling van het lot belandde die gis teren in Wychen voor de tweede keer bij Bongers. Daarmee liet hij de gedoodverfde favorieten Piet Vet en Jan Arnouts met lege handen achter. Met het kampioenschap hield Bon gers in het 47/2 de traditie in eer, dat de beste speler niet de win naar werd. Maar de 25-jarige Nij- megenaar maakte het in Wychen wel helemaal te bont. Op een steenworp afstand van zijn woonplaats acteerde hij vijf ron den ver onder zijn normale kun nen. Alleen in de laatste twee seances leverde hij, bevrijd van enige spanning omdat de titel hem nauwelijks meer ten deel kon vallen, topprestaties. Die twee verrichtingen bleken gister middag na het opmaken van de eindafrekening voldoende voor de titel. Daarvoor had Bongers naast de ei gen vormstijging de hulp van Vultink nodig, en een onbehoor lijk grote dosis geluk. De vorm keerde zaterdagavond in de par tij tegen Vultink terug. Dat was -niet onverwacht. In de middagu ren was hij door de nederlaag in negen beurten (400-249) tegen vriend Arnouts vrijwel kansloos geworden. De druk viel weg en Bongers was tegen Vultink terug op zijn normale niveau. Met een slotseric van 394 in de tweede beurt bezorgde hij Vultink diens tweede nederlaag. Door dat verlies werd Vultink op slag kansloos. In de middaguren had hj een schlemielige neder laag teven Vet geleden. In de na- beurt moest Vultink voor remise 169 caramboles produceren. Tot de laatste carambole ging het ge makkelijk. Daarna zette Vultink echter te vroeg in en de keu ket ste af. Voor een speler van zyn kaliber een ongelooflijke blun der, hetgeen hij na afloop direct lakoniek beaamde. Vet kwam helemaal terug in de race door de daaropvolgende overwinning op Arnouts Met een serie van 344 schiep Vet een onoverbrugbare kloof: 346 na vier beurten. Ar nouts weigerde zich over te ge ven vocht sterk terug maar strandde in de vijfde beurt op de 251ste carambole. Door die ontwikkelingen resteer den er voor de finale drie kans hebbers met een gelijk aantal matchpunten: Vet, Arnouts en Bongers De ontknoping nam Thrillerachtige vormen aan Vet had tegen Bongers na drie beur ten 356 caramboles voorsprong: 356-0. In de vierde beurt volgde echter een krachtsexplosie van Bongers. Hij produceerde zyn enigeen na la ter bleek voor het kampioen schap beslissende reeks van 400 caramboles. Vet was zo verbou wereerd dat hy in de nabeurt slechts twee caramboles bijeen tikte. Op het moment dat Bongers zyn magnifieke serie beëindigde, had Arnouts in drie beurten de 400 tegen Vultink volgemaakt. Vul tink moest 236 caramboles ma ken om remise te bewerkstelli gen. Vanaf dat moment volgden de feiten snel op elkaar. Indien Vultink zou verliezen zou Ar nouts de titel opstrijken op basis van zijn betere moyenne Vul tink voldeed aan zijn sportieve plicht en maakte remise, waar door "goudvink" Bongers zoals Arnouts zijn vriend naderhand bestempelde zijn tweede titel in het kader 47/2 behaalde. Half de cember in Spanje mag Bongers een gooi doen naar de laatste Eu ropese titel m deze spelsoort. Arnouts Vet VulUnk Adnchem Van Deventer Schmitt 12 400 58.86 n M| VIM 10 380 79 38 9 400 101 19 4 220 33 81 4 219 3001 4 215 25 67 2 148 22.27

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17