„Dit is een extra stimulans Sparta wordt een echte "topclub Bert Jacobs roept op tot boycot Zege op Ajax versterkt zelfvertrouwen bij PSV MAANDAG 26 OKTOBER 1981 SPORT Zelfs in mindere vorm nog naar 4-0 ROTTERDAM - De riante 4-0 winst van gisteren toonde het andermaal aan Sparta is bezig zich te ontwikkelen tot een echte topclub. Zelfs op een relatief 'mindere dag' stralen de Rotterdammers nog zoveel uit dat een daarvoor gevoelige tegenstander stijf staat van de zenuwen en daarom al bij voorbaat kansloos is. FC Groningen kwam het onge wild onderstrepen op Het Kas teel, waar het zich opmerkelijk willoos liet slachtofferen door een efftal dat bij lange na de topvorm niet benaderde, maar desalniettemin moeiteloos het verschil in grote cijfers typeer de. Nu alles mee zit wat vroeger vaak tegenzat, bulkt Sparta dan ook van het zelfvertrouwen. In het verlengde daarvan ligt een mis schien nog wel belangrijker ge Zeventien arrestaties EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense politie heeft za terdagavond na afloop van de voetbalwedstrijd PSV-Ajax zeventien Ajax-supporters aangehouden die zich balda dig gedroegen. Volgens de politie molesteerden enkele van hen een toeschouwer en een agent, wiens auto het ook moest ontgelden. Van de ze ventien supporters is een aantal na proces-verbaal naar huis gestuurd en worden er enkele nog op het bureau vastgehouden. Vultink net niet de klos WYCHEN - De afgelasting van het WK biljarten 71/2 in Bue nos Aires heeft Hans Vultink behoed voor een fors verlies. Vultink had vier reizen naar Argentinië geboekt bij Ad Latjes. De Tilburgse reisorga nisatie vroeg voor zo'n trip 2750 gulden, de KLM 5100 gulden. Een dag voordat Vul tink de tickets zou ophalen en betalen, werd het toernooi afgelast. Een dag later ver trok Latjes met onbekende bestemming Voetbalfan vermoord NAPELS - Een bezoek aan de wedstrijd tussen Viribus Uni- tis en Juvestabia in Somma Vesuviana bij Napels heeft de 19-jarige Pasquale Ammi- rati het leven gekost. De jon ge supporter werd in een vechtpartij, die na afloop van het duel voor de regionale Italiaanse competitie ont stond in het hoofd geschoten. Hij overleed op weg naar een ziekenhuis aan zijn dingen. geven: de ploeg boezemt weer ontzag in. Niemand durft het Rotterdamse team meer tege moet te treden met het idee dat die klus wel even zal worden op geknapt Integendeel. Na de aansprekende prestaties tegen AZ '67 (de 2-2 waarmee de victorie begon), Feyenoord en Ajax wordt de for matie van Hughes alom ge vreesd. Niet alleen om het oppor tunistische spel en de inzet van de spclersverzameling. een goed uitgebalanceerde mixture van werkers en creatieve voetballers, maar ook en vooral om het ver warring zaaiende, gedurfde sys teem dat de Rotterdammers er dit seizoen op na houden. Sinds het treffen met de nog rege rende landskampioen trekt Spar ta zich van niemand wat aan en speelt het altijd en overal met vier spitsen. Dat concept past de Kasteelheren als een maatkos tuum. het is het harnas waarop vele tegenstanders zich kapot beuken zonder dat de inhoud stuk te krijgen is. De speelwijze mag zo langzamerhand bekend worden geacht, maar achterin via Chris Dekker en middenvel der Tiktak en voorin via de opge bloeide David Loggie (hij bracht zijn seizoentotaal op tien goals) en Louis van Gaal geeft Sparta er telkens weer een andere inhoud aan. zodat het de tegenstander EINDHOVEN Ruud Geels, zaterdagavond in het uitverkochte PSV- stadion weer tweemaal scorend tegen landskampioen Ajax, was er na 90 minuten voetbal zichtbaar mee ingenomen de bevestiging te krijgen dat de Eindhovenaren een prima wedstrijd hadden gespeeld. Geels: "Er staat bij PSV nu eenmaal een erg goed team in het veld, een elftal dat bovendien gelooft aan het einde van de rit het kampioenschap op zak te kunnen steken". ginnen. Bovendien raakte Willy van de Kerkhof al bij de eerste de beste actie geblesseerd, zodat hij al snel vervangen moest worden door Koeman. De jonge Gronin ger was door Libregts builen de basis gehouden omdat de Eind hovense oefenmeester bang had voor de „zware" bezetting van het Ajax-middenveld. Libregts: „We hebben nu een aan tal weken met twee spelopbou- wers op het middenveld ge speeld. Koeman en Huh. Tegen Ajax koos ik liever voor Van Kraay boven Koeman op het middenveld om Schoenaker en Lerby vast te kunnen zetten, zo dat zij hun voorhoede niet vol doende zouden kunnen steu- "Voordat ik hier kwam hoorde ik allerlei verhalen over de mentali teit die niet zo goed zou zijn. Ik heb er niks van gemerkt. PSV blaakt van zelfvertrouwen en wanneer je tussendoor dan ook nog eens een 3-0-winst in een vierpuntenwedstrijd tegen Ajax kunt pakken, kan dat alleen maar extra stimulerend werken". De nieuwe aanpak van oefenmees ter Thijs Libregts lijkt .derhalve nu al fors wat rendement op te leveren. Sinds hij besloot Van der Kuylen buiten het elftal te zetten heeft PSV (de laatste ze ven wedstrijden) geen nederlaag meer geleden en heeft het zich zelf een comfortabele positie op de eredivisieranghjst toegeëi gend. Toch, zo heel veel vertrouwen op een goede afloop van deze topper kon er in het Eindhovense kamp nauwelijks zijn. Niet alleen had PSV enkele dagen tevoren een allesbehalve imponerende wed strijd in het Wiener Prater tegen Rapid Wien gespeeld, maar bo vendien konden Ruud Geels (en kelblessure) en René van de Kerkhof (ribblessure) niet hele maal topfit aan de wedstrijd be- Rolstoel incident LEIDEN - De wedstrijd tussen de regionale jeugd van Roo- denburg en Feyenoord is za terdag op een wel zeer bijzon dere manier aan zijn eind ge komen Scheidsrechter Van Eeuwijk uit Lisserbroek moest het treffen drie minu ten voor tijd bij een 1-3 stand staken, omdat hij bijna om ver werd gereden door een man in een gemotoriseerde invalide-wagen. De Roodenburgsupporter in de rolstoel had zich zodanig op gewonden over de beslissin gen van de spelleider, die eer der al de clubgrensrechter van Roodenburg van het veld had gestuurd, dat hij op dat moment zijn motor startte het veld opreed en op de scheids rechter afging. Die had dat pas op het laatste moment door en kon zich alleen red den met een noodsprong in zijwaartse richting. Van Eeu wijk was daarna zo confuus dat hij de wedstrijd staakte. Ondanks het feit dat Van Kraay al heel erg snel in de positie van laatste man moest gaan spelen, slaagde PSV er ook met Koeman vrij gemakkelijk in het Ajax- middenveld af te stoppen waar door de Ajacieden steeds achter de Eindhovenaren aan moesten. De Amsterdammers hadden welis waar defensief maatregelen ge nomen om de verwachte druk van PSV te kunnen weerstaan door Ziegler en Zwamborn bei den in de rol van voorstopper te zetten, maar toch konden ze vrij wel nooit serieus vanuit die ver sterkte verdediging een aanval opbouwen. Doordat het PSV niet meezat, onder meer een schot op de lat van Koeman, bleef in de eerste speelhelft de openingstreffer uit. Ajax (dat in de eerste helft ook enkele keren dicht bij een doelpunt was, voor al na acties van de toen uitblin kende kleine Deen Jesper Olsen) probeerde daarom ook na rust in een ongewijzigde formatie achterin de 0 vast te houden. Toen evenwel Poortvliet in de 59e minuut voorbereidend werk van Huh en Geels doeltreffend af rondde. moest Ajax zijn oor spronkelijke tactiek wijzigen. Linder haalde de door Van Ette- koven met een derde gele kaart bestrafte Ziegler naar de kant en posteerde Vanenburg naast Kieft in de voorste linie. Het pakte to taal verkeerd uit, waarbij door PSV nog eens werd aangetoond hoe zwak Ajax defensief in feite is wanneer er geen extra veilig heidsmaatregelen worden inge bouwd. In de 71e en de 87e minuut kon Geels daardoor PSV op een 3-0- eindstand zetten, met de aante kening dat Schrijvers in feite de derde treffer zelf inleidde door erg slecht uit te trappen. Ruud Geels „Na dat eerste doelpunt geloofde Ajax er niet meer in. We kregen plotseling veel meer vrij heid en dat is tegen een snelle te genstander als PSV natuurlijk le vensgevaarlijk". En dus kon Geels zijn waarde op zijn eigen typische manier voor PSV extra onderstrepen. De hele eerste helft zie je hem nauwelijks, maar wanneer er maar een heel klein gaatje ontstaat is de Santpoorter toch weer ter plekke om de za ken af te ronden. Geels: „Inderdaad, ik ben in die hele eerste helft maar twee keer aan de bal geweest, maar beide keren maakte ik wel een een tweetje, waaruit gescoord had moeten worden. En dat geeft achteraf ook flink wat voldoe ning". Na de treffer van Poortvliet diri geerde Libregts Geels wat meer terug naar het middenveld om daar Poortvliet bij zijn brekers- werk te assisteren. Geels: „Ik kon echter gewoon lekker in de spits blijven lopen, omdat Ajax geens moment werkelijk iets te rug kon doen. Van Kraay, Ste vens en de hele verdediging trou wens, speelden heel erg goed, zo dat ik me daar doodeenvoudig overbodig voelde. Bovendien zat Ajax conditioneel helemaal stuk en kwamen ze nog nauwelijks over de eigen helft". Kurt Linder deelde de mening van Ruud Geels, maar weet de neder laag bovendien ook aan het vormverlies bij Ajax. Linder: „De jonge jongens zitten er mo menteel wat doorheen. Vanen burg, Kieft. Olsen en Silooy, zij komen niet zo heel erg goed meer mee. Dat heeft ook de weerslag op de rest, de ouderen in het team". Linder was dan ook niet zo bijster gelukkig met de Ajax-trip naar Saoedi-Arabic» •Heel lang was hij zaterdagavond onzichtbaar, in karakteristieke houding na weer een treffer v i volle glorie Ruud Geels blijft verwarren en beangstigen. FC Groningen was er het voor beeld van. De toch zo aardig aan het seizoen begonnen midden moter wist zich totaal geen raad met het concept en bibberde in Het Kasteel alsof het spoken zag Niets kwam er terecht van het plan van trainer Verlangen om Van Gaal over te laten nemen door libero Hiddink bij Gronings balbezit. Henk Veldmate mocht zijn man op die momenten losla ten en in een vrije rol doorschui ven naar het middenveld, om bij absentie van de geschorste Van Dijk en de geblesseerde Koeman de Groningse aanvalsplannen gestalte te geven Op die manier wilde Verlangen eindelijk eens afrekenen met de negatieve tra ditie van zijn team dat in 22 achtereenvolgende uitwedstrij den nog niet tot winst kon ko- Ook na de 23ste uitbeurt kon de winstpremie in de knip blijven, want het systeem faalde op alle fronten. Aanvallend stelde Gro ningen niets voor, verdedigend werd het na de eerste goal van Loggie (in de voorbereiding had de Brit overigens hands ge maakt) een orgeorganiseerd zooitje, waarin vooral Van Gaal een ongekende vrijheid kreeg "Ik heb dit nog niet meegemaakt dit seizoen", verbaasde Verlan gen zich dan ook. "Iedereen zat zo vast als een huis". Zwak Een Sparta in topvorm had er veel meer gebruik van gemaakt. Nu de echte scherpte ontbrak (Meij er en Van der Gijp stonden wel in het veld. maar deden niet echt mee), kwam het toch nog tot vier goals. Het hadden er gemakke lijk acht kunnen zijn als wat zorgvuldiger met de mogelijkhe den was omgesprongen, maar 4-0 zei ook al voldoende De score kwam tot stand via Loggie. mid denvelder Tiktak, ooit was er geen plaats voor hem bij Gronin gen. nu typeerde juist hij het ver schil op het middenveld, weer Loggie en een eigen doelpunt van Waalderbos De voorstopper beleefde een wel zeer zwakke dag en liep ook nog tegen een ge le kaart aan over de rug van Log gie. Het was de enige manier waarop hij zijn gram kon halen en met die door machteloosheid ingege ven actie stond hij model voor zijn hele ploeg Verlangen ver ving daarin Keukens en Dijkstra door Wiebing en Bakker, "maar ik had iedereen wel kunnen wis selen", erkende hij na de negen tig minuten durende kwelling "We zijn op alle front.n |An slacht Op agressie, op wils kracht en op geloof in eigen kun- Hoog Dat laatste heeff Sparta teel in overvloed Het wordt ein delijk beseft in Rotterdam en omgeving De club begint meer aantrekkingskracht uil te oefe nen. Een aantal van achtduizend toeschouwers mag dan niet veel lijken, voor Spartaanse begrip pen is het hoog als het om een wedstrijd tegen Groningen gaat. Het waren er in elk geval driedui zend meer dan was begroot Zo als dit seizoen in totaal al dertig procent meer klanten Spangen aandeden. Nog lang niet vol doende natuurlijk om het struc turele tekort van vijf ton te ver minderen (meer punten kosten meer premies), maar de groei is er tenminste "En als we in de tussentijd zo blijven presteren, verwacht ik over een paar weken een volle bak tegen PSV", aldus Hughes. Het zou de erkenning zijn die Spar ta op dit moment verdient. Al leen de echte toppers immers kunnen onbestraft minder goed spelen PAUL DE TOMBE Van vergadering betaald voetbal op 2 november ALKMAAR - (GPD) Willem II-oc- fenmeester Bert Jacobs wil op 2 november zijn medebestuursle den van de WON - de vakbond van ocfenmecsters - oproepen tot het boycotten van de verga dering betaald voetbal in Zeist. Dit naar aanleiding van de hou ding van het sectiebestuur be taald voetbal, en met name van voorzitter Eric Vilé, wat betreft de aanwijzing van een kandi daat sectiebestuurslid. „Als wij iemand naar voren schui ven dan is dat onze kandidaat", stelt Bert Jacobs vast. „Wij heb ben toch ook geen stampij ge maakt toen liet ging om de kan didatuur van De Stoop. Op deze manier is het eind zoek. omdat het sectiebestuur betaald voet bal op voorhand al kandidaten afwijst die men liever niet in het bestuur wil hebben omdat ze niet naar de pijpen van dat bestuur dansen". Bert Jacobs was een van de zes oe- fenmeesters die Hans Kraay als sectiebcstuurslid naar voren hadden geschoven voor de op volging van Jo Witte veen. Hij is met name ook boos op collega Kees Rijvers, die dreigde op te stappen wanneer Kraav een functie zou krijgen in het sectie bestuur betaald voetbal. houding van de bondscoach valt mij bitter tegen. Ik begrijp ook dat we naar de WK in Span je moeten maar dat is toch geen reden om Kraay te weigeren als sectiebestuurslid". Overigens verwacht de oefen- meester van Willem II dat de weigering door het BM 11be stuur van een kandidaat uit de WON-hoek wellicht conse quenties kan inhouden met be trekking tot 0e overheidsgel den. Immers, een van de voor waarden was dat de KNVB de mocratisch geregeerd diende te w orden eo d.it i lnnm n het be stuur plaats moet zijn voor af gevaardigden van spelers en oe- fenmeesters. „En zoals het er nu neer iltdd ndlca vU fla plaats namens de ocfenmecsters mei meer in\ uilen lldlS H< rt Jacobs. „En daarmee voldoet het sec tirbestuur betaald t bal niet langer aan dr ri« hllij- ncn die door de overheid (BBI) zijn gesteld".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11