'Turkije weer democratie' De uitverkoop van Thatcher Nut Awacs omstreden Amsterdamse advocaat ontkent oliezwendel m Tegenstelling blijft na Noord-Zuid-dialoog Gadhaffi: in Italië regeren de fascisten Zweedse stad voor 20 miljoen benadeeld Groot-Brittanië: Staatshoofd bij grondwetgevende vergadering Jlf »'U "Mankementen aan radarsysteem België arresteert extremisten ZATERDAG 24 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 STOCKHOLM (GPD) - De Amster damse advocaat mr. F. wordt er door de Zweedse justitie van ver dacht betrokken te zijn bij een miljoenenzwendel in een olietransactie. De Zweedse stad Vaexjoe zou hierbij zijn bena deeld voor een bedrag van rond 20 miljoen gulden. De Zweedse openbare aanklager Dangaar- den. die bijna een jaar lang aan de zaak heeft gewerkt, verklaar de gisteren dat mr. F ..over veel informatie beschikt betreffende de affaire". Dangaarden zou F. graag aan de tand willen voelen, maar deze verschuilt zich achter zijn beroepsgeheim als advocaat F. zelf ontkent overigens zich aan strafbare handelingen schul dig te hebben gemaakt. Een in Panama geregistreerde han delsonderneming Stratton Tra ding Corporation zou. zo schrij ven Zweedse dagbladen, bij de transactie zijn betrokken. Vol gens een vroeger bestuurslid van Stratton zou F. in september 1980 alle Stratton-aandelen heb ben opgekocht. Op 11 september 1980 werd bovendien de firma Bij de installatie van de 160 leden tellende grondwetgevende ver gadering haalde hij uit naar poli tici die van deze vergadering zijn uitgesloten, en naar "ideolo- gisch-bevooroordeelde kringen" in het buitenland die kritiek le verden op zijn plan voor terug keer naar democratie in Turkije. De grondwetgevende vergadering kwam bijeen een dag nadat de militaire autoriteiten besloten de links-liberale leider Bulent Ece- vit te vervolgen vanwege zijn uit gesproken kritiek op de ontbin ding van alle politieke partijen. Ecevits republikeinse volkspar tij en alle andere partijen werden ontbonden en hun bezittingen in beslag genomen. Evren zei gisteren dat hij dit had gedaan om te garanderen dat de politici de assemblee niet zouden beïnvloeden. 'Ik ben ervan overtuigd da', u in staat zult zijn de meest geschikte grondwet voor de turkse natie op te stellen, waarbij u voordeel zult trekken uit de constituties van andere landen, zonder deze te kopiëren en rekeninghoudend met onze droevige ervaringen in het verleden". Hij zei dat hij de zonder bloedver gieten verlopen coup van 12 sep tember vorig jaar had geleid ten einde "een mogelijke burgeroor log te voorkomen". "Nu is de tijd gekomen een gezonde staats structuur te vestigen. Wij hebben niet het recht de staat in een machteloze en onactieve positie te plaatsen". "Het president schap kan niet een protocollaire autoriteit blijven die alleen maar decreten ondertekent". Hij zei dat Turkije zijn banden met Europa wil handhaven. "Wij ho pen dat de bevriende naties onze inspanningen voorhandhaving van onze betrekkingen zullen beoordelen als teken van onze oprechte vastbeslotenheid de de mocratie te herstellen. Zolang Turkije zich niet geplaatst ziet tegenover druk. ongefun deerde beweringen en standpun ten die kunnen worden be schouwd als inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden, zal het land deze banden handha ven en versterken". Ruim een jaar na de derde militaire machtsovername in Turkije ziet het ernaar uit dat de vijfkoppige militaire junta onder leiding van generaal Evren het bestaande staatsbestel grondiger en duur zamer wil hervormen dan bij de vorige interventies van 1960 en 1971. Dat zou moeten gebeuren door het bestel tot en met de grondvesten af te breken om daarna een "ware democratie" te bouwen naar zo wordt gezegd Frans model, met nog meer macht voor de president. En ge neraal Evren wil dat, "als de na tie dat verlangt", wel worden. De Turkse partijen zijn, nadat zij enkele weken tevoren samen met de vakbonden een verbod op politieke activiteit hadden ge- Petroch Ltd. in het Zwitserse Ba zel opgericht. Petroch en Strat ton BV werden daarna gebruikt om van de Zweedse gemeente Vaexjoe bijna 40.000 ton olie te kopen, deze snel verder te verko pen en het verdiende geld niet aan Vaejyoe te betalen maar on der te brengen in Panama. Deze transactie zou via Zwitserland verlopen. Niet betrokken Geconfroneerd met de feiten uit kregen, bij decreet van 16 okto ber ontbonden, evenals alle jeugd- en vrouwenorganisaties die ervan verdacht werden poli tiek actief te zijn. "De "republi keinse volkspartij", die door de stichter van het moderne Tur kije. Kemal Ataturk, in het leven werd geroepen en het grootste kiezerspubliek had, bestaat offi cieel niet meer. Er werden 25.000 aanhoudingen verricht in het jaar na de staats greep. Het aantal slachtoffers van geweld bedroeg 500 tegen 3.000 in het jaar voor de staats greep. De algehele uitroeiing van het geweld was samen met de be strijding van de inflatie een van de oorspronkelijke doeleinden van de militaire "nationale vei ligheidsraad" WASHINGTON (Reuter) - De Awacs-vliegtuigen die president Reagan aan Saoedi-Arabië wil verkopen zijn ofwel wonderen van elektronisch spieden of wei nig meer dan sukkelige, oude ra darvliegtuigen Het ligt er maar aan van welke kant de zaak wordt bekeken. Voorstanders van de verkoop zeg gen dat de Saoedis met de radar van het Airborne Warning and Control System (Awacs) tijd krij gen om straaljagers af te sturen op vliegtuigen die een aanval op hun olievelden willen doen. Cri tici daarentegen zeggen dat de vliegtuigen gebruikt kunnen worden voor een aanval op Is raël. Maar sommige militaire functiona rissen beweren dat de Awacs zelfs geen verschil ziet tussen laag vliegende vliegtuigen en snelle auto's. Pools leger moet volk beteugelen WARSCHAU (AP) - De Poolse re gering heeft gisteren laten weten dat door het hele land speciale le gereenheden zullen worden in gezet om rellen tegen te gaan. "De spanning groeit", aldus rege ringswoordvoerder Jerzy Urban voor de televisie. "De staat staat een ineenstorting te wachten en er moet alle noodzakelijke actie worden ondernomen om de staat te redden." De Poolse onafhankelijke vakcen trale "Solidariteit" heeft haar le den opgeroepen volgende week woensdag het werk in heel Polen een uur lang stil te leggen. Daar naast heeft het hoofdbestuur van Solidariteit de meer dan 200.000 arbeiders in 28 van de 49 Poolse voivoda (provincies) die op het ogenblik nog in staking zijn. op gedragen weer aan het werk te gaan. Zweden zei mr. F. vrijdag: ..Ik heb na juli niets meer te maken gehad met Petroch. Ik ben niet betrokken geweest bij de affai re". De Amsterdamse politie be vestigt dat de Zweedse politie mr. F. in Amsterdam heeft be zocht in verband met het olie schandaal. ..De Zweedse politie heeft ons laten weten opnieuw een bezoek aan Amsterdam te zullen brengen", aldus een woordvoerder van de Amster damse politie. F.: „Mijn rol in deze zaak heeft zich De verkoop, die volgens Reagan de veiligheid in het hele Midden- Oosten, Israël inbegrepen, zal verhogen, gaat echter niet door wanneer de senaat zich achter het huis van afgevaardigden stelt, dat de verkoop vorige week met drie tegen een verwierp. De senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen heeft ver werping van de verkoop aanbe volen. De voltallige senaat zal er later in de maand over stemmen. De Awacs, in de taal van de luchtmacht de E-3a, is een Boeing 707 met vier turbofan GENT (AFP/DPA) - De Belgische politie heeft, naar nu bekend is geworden, donderdagavond vier Westduitsers gearresteerd die er van worden verdacht lid te zijn van een rechtsextremistische groepering. De vier die in Gent en het kunste naarsdorp Sint Martens-Latem werden aangehouden worden in West-Duitsland gezocht wegens "terroristische activiteit" Tij dens hun arrestatie hadden de vier geen wapens bij zich. maar later vond de poliüe in hun baga- uitsluitend beperkt tot het optre den als raadsman voor een der partijen. In deze hoedanigheid heb ik de uiteindelijk getroffen regeling geïnitieerd en bevor derd. Begin juli 1981 heb ik mijn bemoeienis in deze zaak gestaakt en is de zaak in Zweden overge nomen door een Zweedse colle ga". Na de koop van Stratton kocht Pe troch de olie in Vaexjoe door be middeling van de in Zweden woonachtige Noorse oliemake laar Finn Malmberg. Deze tracht- straalmotoren en een paddes- toelvormige radarschotel van ne gen meter doorsnee op zijn rug. De vijf Awacs kosten de Saoedi- sche regering ongeveer 1,1 mil jard dollar per stuk, waarbij in begrepen de bouw van hangars en onderhoudswerkplaatsen, en de opleiding van bemanningen en technici. Elk vliegtuig is een elektronische commandopost die op een hoog te van 9100 meter een radar-ge zichtsveld heeft van ongeveer 300 km. ge twee geweren en een dolk. De vier zouden tot de groepering behoren van de twee extremis ten die enige dagen geleden in Munchen bij een schietpartij met de politie werden gedood. De Westduitse justitie rekent erop dat de arrestanten woren uitgele verd. Drie van de vier arrestanten wer den in West-Duitsland gezocht wegens lidmaatschap van een terroristische organisatie, zo heeft het bureau van de procu reur-generaal in Karlsruhe mee- te na het bekend worden van de transactie te ontvluchten maar werd in Costa Rica drie maanden in het gevang gezet. Hij is nu in Stockholm na te zijn uitgeleverd. Doorgestuurd Nadat in Zwitserland het bankge heim werd opgeheven, kon aan klager Dangaarden alle mede werking krijgen die tot de arres tatie van Malmberg in Costa Rica leiden F blijft er volgens de heer Dangaarden bij dat hij alleen alle miljoenen heeft doorgestuurd aan de uiteindelijke ontvangers, maar weigert te zeggen wie dat zijn en in welk land. Hij weigert verder zich in Zweden te laten verhoren. In een poging de hele zaak af te sluiten heeft oliemakelaar Malm berg de gemeente Vaexjoe 7.5 miljoen gulden teruggegeven op voorwaarde dat daarmee de hele kwestie uit de wereld zou zijn. Deze betaling werd afgelopen woensdag gedaan, waarbij niet duidelijk is van wie dit geld af komstig is. Een Awac die boven het oosten van Saoedi-Arabie rondvliegt kan een vijandelijk vliegtuig dat over de Golf naar de olievelden van het land vliegt op tijd zien voor het in beweging zetten van onderscheppingsvliegtuigen. Omdat de Awac aangesloten kan worden op de Amerikaanse com municatiesystemen zouden de Saoedis ok de Amerikaanse vliegdekschepen die in de Golf en de Indische oceaan patrouille ren kunnen waarschuwen. Maar het vliegtuig kan geen laag vliegende doelen identificeren en het is eens gebeurd dat het snelle auto's op de autoweg bij Frankrijk aanzag voor laag vliegende vliegtuigen, aldus functionarissen. Ze zeiden er echter bij dat die moeilijkheid gemakkelijk kan worden opge heven door de radar van het vliegtuig bewegingen onder de 200 km per uur niet te laten regi streren. (Van onze verslaggever Henk Kolb) CANCUN. MEXICO - Opgetogen Franse uitspraken over ,.de geest van Cancun". ja zelfs omtrent het mirakel van deze door barre ar moe omgeven luxe badplaats, en een indrukwekkende stapel re devoeringen kunnen niet veroer- gen dat er ook na afloop van deze gedeeld Zij zouden in septem ber hebben meegedaan aan een gewapende overval op een bank filiaal in de deelstaat Rijnland- Palts. Op hetzelfde filiaal had begin deze week weer een overval moeten worden gepleegd, maar een uit vijf man bestaand commando werd maandag in München on derschept. De twee personen die bij een vuurgevecht met de poli tie omkwamen, zouden ook aan de overval in september hebben deelgenomen De regering van mevrouw Thatcher heeft op een prak tisch moment een principe uit de kast gehaald, hetgeen immer de indruk wekt van oppertunisme, trouwens een alledaags verschijnsel in de politiek. De minister van energie. Nigel Lawson, net een maand in functie, kon digde in het Lagerhuis aan dat de Britse staatsbelangen in de oliewinning op de Noordzee zullen worden af gestoten Het praktische van het moment is dat de schatkist van het Verenigd Koninkrijk even zeer de bodem vertoont als de onze. De minister van fi nancien moet evenals zijn Nederlandse collega voortdu rend zien geld te lenen en dat wordt voor hem in het vol gend begrotingsjaar nog moeilijker als gevolg van de voorschriften van zijn eigen departement. Als de voorgenomen transac ties dan hun beslag krijgen kunnen ze tussen de 6 en 9.5 miljard gulden opleveren Daar kun je het financie ringstekort aardig mee terug dringen. Helaas natuurlek maar eën keer. Uitverkocht is uitverkocht Het opnieuw extra afromen van de winsten van de olie maatschappijen die de natio nale aardgasschat exploite ren. zoals in Nederland een gedachte is in dit geval ten behoeve van een werkgele genheidsplan, is heel wat slimmer, hetgeen iets anders is dan netter. Dat kun je her halen. (Het toppunt van slim heid, niet van netheid, is dus het eerst verkopen van een staatsonderneming aan parti culieren en vervolgens haar uitbenen). Het principe is het terugdrin gen van de invloed van de staat, waarvoor naar het woord van minister Lawson de conservatieve regering in mei 1979 juist gekozen is liet terugdringen kan geschieden door het denationaliseren van staatsbedrijven. Het voorstel om de aandelen in de British National Oil Cor poration in meerderheid te verkopen aan private onder nemingen - oliemaatschap pijen liggen het meest voor de hand - en-of aan particulie ren. is meteen het grootste programma van denationali- satie dat ooit aan het Britse parlement is voorgelegd Het omvat ook de verplichting voor de British Gas Corpora tion, een ander staatsbedrijf, haar oliebelangen in de Noordzee te verkopen De overheid houdt wel een ste vige vinger in de pap. Ze blijft minderhcidsdeelneem- sters in de BNOC en houdt bovendien het recht 51 pro cent van de Noordzee-olie te kopen Voor de distributie ér- van blijft de handelssector van de BNOC in stand. Op hetzelfde moment dat de al thans gedeeltelijke denatio- nalisatie van de BNOC werd aangekondigd, gaf de rege ring ook het groene licht voor het overnemen door de direc tie en de medewerkers van de staatsonderneming National Freight Company, de groot ste wegtransportgroep in En geland. Deze overneming van een bedrijf door directie en staf is de grootste in haar soort tot dusver in Engeland Noord-Zuid-conferentie nog diepe kloven liggen tussen de standpunten van de Verenigde Staten en het merendeel der an dere deelnemers. De plotselinge opleving van de vooruitzichten op mondiale onderhandelingen binnen het raam van de VN is vermoedelijk het voorna.m, te resultaat, aan de overtuiging dat de wereld zoals wij die kennen, economisch zieltogend naar een tragiM h einde null aii i nie snel en dringend iets wordt ge daan, ontbreekt het ook niet En het feit dat de Noord-Zuid-dia- loog voor het eerst succesvol is ontdaan van Oost-West-tegcn stellingen, is van belang, maar bedrieglijk President Ronald Reagan heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat de VS zich allereerst willen richten op bijstand aan landen die voor een economische en po litieke structuur zorgen welke de VS niet vijandig is. een structuur die zodoende privé-kapitaal in ruime mate kan aantrekken Hu heeft herhaald hoe fier de Ver enigde Staten zelf naar welvaart zijn opgestegen - maar door allo indrukwekkende cijfers die hu opsomde. vergat hij wel erbij te zeggen dat daartoe enorme aan tallen plaatselijke bewoners, m- en de eerste wat betreft een staatsbedruf- Het is sinds de conservatieven de regering onvernamen ook de eerste volledige afstoting van een staatsonderneming Eerder dit jaar werd de helft van de aandelen in British Aerospa ce verkocht. De Britse regering maakt nu dus ernst met de uitverkoop van staatsbedrijven, waartoe ze naar haar aard verplicht is. De vraag rust wel waarom er 2.5 jaar mee werd gewacht Het verband met de financië le zorgen dringt zich opnieuw op Er pleit overigens tegen dat de maatregel geen onmid dellijk effect heeft Het parle ment moet de voorstellen be handelen. Er moeten bOver> dien kopers worden gevon den die het risico aandurven van hernationalisatie onder een volgend kabinet van an dere signatuur. De Labour- partij heeft al gedreigd dat te zullen doen zonder schade loosstelling Al met al gaat er zeker een jaar minstens mee heen voordat het tot een uitvoenng van het voorstel komt. Maar, dan na dert langzamerhand de uiter ste datum in 't zicht, waarop de zittende regering verkie zingen moet uitschrijven voorjaar 1984 Margareth Thatcher c.s. kunnen zich dan beroemen op twee suc cessen het financieringste kort teruggebracht en de in vloed van de overheid be perkt' Stemt op ons Opportunisme dus van het zui verste water Maar, zo merkt de Financial Times in een commentaar wel terecht op. toch wordt het voorstel door meer gerechtvaardigd. Het brengt mededinging mee op een terrein waarop er geen aanleiding is voor een staats monopolie. Het is nooit dui- delijk geworden waarom de staat zo nodig een aandeel moet hebben in een olie-pro ducerende maatschappu De staat kan zijn invloed uitoefe nen via de belastingheffing en met behulp van het afge ven onder voorwaarden van exploratie- en exploitatiever gunningen Voor het overige zorgt het zakenleven dat er concurrentie is. Voor het aardgas ligt het an ders. De distributie ervan is. evenzeer als de elektriciteits voorziening en de telefoon dienst. een taak van open baar nut. De British Gas Cor poration bluft dat als staats bedrijf dan ook doen, maar Bt raakt wel het monopolie van de gasleveranties aan bedru ven kwijt, aangenomen dat alles gaat zoals werd aange kondigd BOTE DE BOER dianen, destijds moesten worden uitgemoord en van eigendom verjaagd, en hij zei evenmin dat veel van die welvaart is verdiend door zwarte slaven Dat heeft geen indruk gemaakt op de lan den waar die slaven vandaan werden gehaald en die in Cancun nu mede beleefd luisterend aan tafel zaten Maar de Chinezen, de Duiters. de Fransen en nog een reeks ande ren hebben heel duidelijk ge maakt dat ontwikkelingshulp niet afhankelijk mag zijn van de mogelijkheid ten ontvangend land een politieke structuur op te dringen die de weg voor privé- kapitaal moet openen. Pnve ka pitaal heeft de neiging te ver dwijnen als de winstvooruitzich- ten niet deugen Van diverse zij de is ook onderstreept dat veel van dit kapitaal en een enorm stuk van de wereldhandel berust bu monopolistische internatio nale concerns. De manier waarop Ronald Reagan zijn inzichten heeft voorgedra gen. wekte bij sommige delega ticleden de indruk, dat die uit- eindehjk tot nieuwe afhankeluk- heid zouden leiden En daarom is het nu juist niet begonnen hier in Mexico ADVERTENTIE Is Uw CV-ketel ouder dan 5 jaar? En heeft U ook van die hoge energierekeningen? Kijk dan vanavond naar de STER-reclame Nederland 2 na het journaal van 20.00 uur. Zie hoe U honderden guldens op Uw stookkosten kunt besparen. Voor meer informatie: mampaey haarlem bv Antwoordnummer 430, 2000 WC HAARLEM. Tel. 023-319454. ANKARA (UPI) - Het Turkse staatshoofd, generaal Kenan Evren, heeft gisteren gezegd dat zijn militaire regering vastbesloten is het "democratische bewind met zijn noodzakelijke instellingen op een gezonde manier" te herstellen. (Van onze correspondent hein ter Kortenaar) ROME - „Italië wordt geregeerd door fascistische partijen, onderdanen van de Amerikanen". Dit strenge oordeel werd gisteravond in een inter view voor de Italiaanse televisie geuit door het Libische staatshoofd kolonel Gadhaffi. Over de moord op de Egyptische president Sadat zei Gadhaffi: „Hij was al door een rechtbank van het Arabische volk ter dood veroordeeld. Degenen die hem gedood hebben, hebben niets an ders gedaan dan het ten uitvoer brengen van een gerechtelijk vonnis' De Libische regering was naar zijn zeggen niet direct bij de executie betrokken, maar „het hele Arabische volk heeft zich terecht verheugd over het gebeurde". Over Israël zei Gadhaffi, dat het een kolonialistische staat is. die op bevel van de Amerikaanse imperialisten na de Tweede Wereldoorlog werd gesticht. „De vrede in het Midden-Oosten kan slechts worden hersteld door de vernietiging van Israël. De joden die voor die tijd in Palestina woonden, mogen er blijven, alle anderen dienen teruggestuurd te wor den naar hun landen van afkomst", aldus de Libische leider. In antwoord op een Vraag over de huidige betrekkingen tussen Italië en Libië zei Gadhaffi: „De oorzaak van de wrijvingen die van tijd tot tijd optreden, is duidelijk. Allereerst zijn er in Italië talrijke partijen, en waar veel partijen bestaan, kunnen de zaken alleen maar slecht gaan. Bovendien zijn de Italiaanse regeringspartijen allemaal fascistische partijen die de Amerikanen naar de ogen kijken Het spreekt dus van zelf dat dc betrekkingen tussen onze landen niet goed kunnen zijn, want aan het fascisme hebben wij een heel precieze herinnering. Maar met het Italiaanse volk zijn wij bevriend en zijn wij tot samenwerking bereid".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9