Hardere houdingPvdA bepleit Een veelzeggend NAVO-papier Ook Utrechtse kabel moet tv-piraat weren 'Open Universiteit maakt kloof groter' Uniser ook debet aan olieschandaal Lijmpoging mag niet leiden tot daling van koopkracht Op bezoek bij de informateurs Genezendetandpasta BINNENLAND Verbod op film over Hannie Schaft PAGINA 7 ZATERDAG 24 OKTOBER 1981 UTRECHT (ANP) - De Utrechtse kabelmaatschappij Casema moet de knop omdraaien als een tv-pi- raat vanavond probeert om de speelfilm "Het meisje met het ro de haar" illegaal via het kabelnet in Utrecht uit te zenden. Boven dien moet het kabelnet over drie weken technisch in taat zijn om net als in Amsterdam - elke piratenuitzending uit te schake len. Dit heeft de president van de recht bank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk gistermiddag bepaald in het kort geding dat een Utrechtse bioscoopmaatschappij had aangespannen tegen Case- Donderdag bepaalde de vice-presi dent van de rechtbank in Am sterdam al dat de Amsterdamse kabel alle piratenfilms van het net moet weren. In Utrecht geldt dit volgens de huidige gerechte lijke uitspraak alléén voor de film "Het meisje met het rode haar". In zijn toelichting op de uitspaak liet rechtbankpresident Van Dijk echter wel blijken dat in principe de illegale uitzending fabrikanten in ons land 40 pro cent van de tarwe die zij nodig hebben in de VS betrekken en maar liefst 50 procent in de EG- landen, vooral Frankrijk. Import uit deze landen is juist goedkoper geworden, omdat zo wel de dollar als de Franse frank na de revaluatie van de gulden enkele weken geleden in waarde zijn gedaald. Het Konsumenten Kontakt gelooft nauwelijks meer dat minister Terlouw de waarde vermindering van dollar aan de consument ten goede zal laten komen, zoals hij heeft beloofd. van elke film via het kabelnet een inbreuk op de auteursrech ten is. Problemen Casema voorziet grote problemen als het in Utrecht ook zo ver komt. Zo wordt gesteld dat de kabelmaatschappij onmogelijk kan bijhouden welke films nu wel en welke niet betaald zijn. Ook is niet duidelijk wat er moet gebeuren als alleen fragmenten van films worden vertoond. "Wij zijn van mening dat wij als kabel- RTM, dat de chloorhoudende stookolie kocht van een van de onlangs opgepakte oliehandela ren uit Capelle aan de IJssel. De olie werd doorverkocht aan Westduitse energiecentrales, maar er wordt nog onderzocht of deze olie ook in Nederland is ge bruikt. Volgens de Rotterdamse officier van justitie mr. H. A. van Brum- men wist RTM dat de olie onder meer met 20 procent chloorhou dende bestanddelen ernstig was vervuild Volgens hem onder hielden RTM en de oliezwende- exploitanten niet de taak hebben te bepalen wat er doorgezonden mag worden", aldus de Casema- woordvoerder. Daarbij speelt volgens hem mee dat de kabel door dergelijke ver boden minder aantrekkelijk wordt voor de mensen die er op zgn aangesloten. Zij hebben vaak hun eigen antenne al opge doekt, terwijl andere tv-bezitters zonder kabel met hun eigen an tenne wel piratenfilms kunnen blijven ontvangen, al is de beeld kwaliteit hier minder. Zolang de binnenvaartschepen van de olie- zwendelaars, onder andere het schip de Angestein. dat vier jaar geleden in opdracht van het voormalige Uniscr-onderdeel EMK in het Merwedekanaal che misch afval loosde. De vier van zwendel verdachte oliehandelarcn zouden onder meer voor vijf miljoen gulden aan belasting hebben ontdoken. Hun zaak dient eind november voor de rechtbank in Rotterdam. Gelijktijdig staan in Breda dan de dertien Uniser-verdachten te recht. overheid niet in staat is een effec tief beleid tegen tv-piraten op po ten te zetten, is het onredelijk om de kabelnetten eenzijdig met de gevolgen hiervan op te zadelen, zo wordt gesteld. De Utrechtse rechtbankpresident vindt echter blijkens zijn uit spraak dat de kabel wel verant woordelijk kan worden gesteld voor het feit dat piraten van de kabelantenne gebruik maken. Casema heeft een dwangsom op gelegd gekregen van 25.000 gul den als zij vanavond tussen 23.00 en 07.00 uur de uitzending van "Het meisje met het rode haar" niet verhindert. De Tragiek De cabaretier Freek de Jonge wil met een kort geding tegen Kabel televisie Amsterdam (KTA) voor komen dat een tv-piraat zijn theaterprogramma "De Tragiek" op het kabelnet gaat uitzenden. Volgens de raadsman van de ca baretier, mr. G. Enkelaar, is de piraat "Mokum-tv" waarschijn lijk in het bezit van een kopie van de beeldbandopname van het programma. De VPRO WÜ deze opname, gemaakt in op dracht van Freek de Jonge, eind december uitzenden. Het geding dient maandag 26 okto ber om 14.30 uur voor de presi dent van de rechtbank in Am sterdam. Hem zal worden ge vraagd KTA te verbieden het programma op de kabel door te geven in geval de piraat zou be sluiten de illegale kopie uit te zenden. Als er deze week na de vergade ring van de Nucleaire Plan Groep van de NAVO iets dui delijk is geworden dan is het wel dat er nog steeds grote onduidelijkheid heerst over het vraagstuk van de middel- lange-afstands atoomraket ten die West-Europa op zijn grondgebied zou moeten sta tioneren. 'Herbevestiging" of geen "her bevestiging", "nul-optie" of geen "nul-optie", niemand weet waar de NAVO straks op aankoerst. Wat dat betreft biedt ook het slotcommuni qué van de plangroep-verga- dering in het Schotse Gle- neagles weinig houvast. Het document geeft slechts een opsomming van reeds beken de strategieën en voor zover er sprake is van nieuwe ont wikkelingen zijn deze uiterst vaag geformuleerd. Zonder al teveel moeite zou het communiqué dan ook inder daad kunnen worden uitge legd als een herbevestiging" van het NAVO-besluit van eind 1979. Volgens dit besluit zouden er in West-Europa 572 Pershing-2 en Cruise Missile atoomraketten moeten ko men (waarvan 48 kruisraket ten in Nederland) en zouden de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie onderhandelin gen moeten beginnen over wederzijdse wapenbeper king. Maar er is ook een andere uitleg van het communiqué moge lijk. Dat bleek al kort nadat de defensieministers in Schotland uiteen waren ge gaan en zij ten overstaan van journalisten ieder hun eigen lezing gaven. Bij die gelegen heid ontkende onze minister van dfensie Van Mierlo dat het slotcommuniqué een "herbevestiging" was van het NAVO-besluit van '79, zoals bijv. NAVO-secretaris Luns had beweerd. Een dag later werd zgn interpretatie ge steund door zijn eigen partij, D'66, en door de Partij van de Arbeid Want het woord "herbevestiging" was niet in het slotcommuniqué opgeno- Nu hoeven woorden niet altijd in de tekst te worden opgeno men om later toch grote bete kenis te kunnen krijgen. De kunst van de uitleg is in dat geval doorslaggevend en daar gaat het in de politiek vaak om. Het valt dan ook te vrezen dat de politieke dis cussie die straks in Neder land op het NAVO-communi- qué zal volgen, (opnieuw) een soort woordgekeutel zal wor den waarmee waarschijnlijk alleen politici uit de voeten kunnen. Dat geldt niet alleen de "herbe vestiging" maar ook de "nul optie", een term die met na me de PvdA en D'66 kenne lijk tot hun vreugde in het slotcommuniqué van de Nu cleaire Plan Groep hebben teruggevonden. De "nul-op tie" houdt in dat de NAVO na onderhandelingen met Mos kou geheel zou kunnen afzien van de kernwapenmo dernisering in Europa. Maar wie het slotcommuniqué er op naleest, moet constateren dat deze term wel erg vrijblij vend is geformuleerd. Letterlijk zegt het communi qué: "Op basis van wederke righeid blijft het nul-niveau een mogelijke optie onder ideale omstandigheden". On duidelijk bluft wat er be doeld wordt met "nul-ni veau", "mogelijke optie" en "ideale omstandigheden". En dat is niet onbelangrijk. Een "nul-niveau" hoeft namelijk niet perse in te houden dat al le atoomwapens in Europa aan beide kanten worden op geruimd. Het kan evengoed betrekking hebben op slechts een deel van het Eu ropese kernwapenarsenaal. Bovendien: wie bepaalt wat "ideale omstandigheden" zijn? Amerikanisme Eén ding is in elk geval wel dui delijk de uitleg die de VS aan deze frase geven, zal voor het merendeel van de NAVO- partners straks van doorslag gevende betekenis zijn. De Amerikanen bepalen als van ouds in het bondgenootschap welke lgn er moet worden ge volgd ondanks het feit dat be sluiten - zoals is afgesproken - uitsluitend unaniem kun nen worden genomen. Dat verklaart ook waarom er in het slotcommuniqué van de Nucleaire Plan Groep zoveel Amerikanisme is terug te vin den Wat bgvoorbeeld te den ken van de zinsnede "De mi nisters namen met instem ming kennis van een briefing door de minister van defensie van de Verenigde Staten over de onlangs genomen beslis singen van de Verenigde Sta ten om zijn strategische nu cleaire strijdmachten te mo derniseren, te versterken en de overleefbaarheid ervan te Verbeteren". Dit soort teksten is des te verontrustender sinds de re- gering-Reagan in het zadel zit Want zoals al eerder in de ze kolommen is geschreven heeft de club van de voorma lige cowboy-acteur tot nu toe een verbijsterende onbereid- willigheid aan de dag gelegd als het aankwam op onder handelingen met Moskou om tot een zekere wapenbeheer sing en - beperking te komen. In plaats daarvan liet het Pentagon de anti-sowjet ge richte proagandamachine op volle toeren draaien en werd de psychologische oorlogs voering van wglen John Fos ter Dulles (lees Koude Oor log) volledig nieuw leven in geblazen. Niet alleen bij Europese rege ringsleiders en Amerikaanse democraten heeft dit tot gro te ergernis geleid Ook een van Moskou's bekwaamste topadviseurs, Georgi A Ar- batow, kan er een boos boek je over opendoen. Arbatow is historicus, lid van de Acade mie van Wetenschappen in de Sowjet-Unie en van de Op perste Sowjet. en maakt ook deel uit van het centrale co mité van de communistische partij. Hij is topadviseur van Brezjr\jev. een groot Amen- ka-kenner. "Dubbel-besluit" Deze week verscheen er een boekje over hem waann hg tegenover de journalist Wil lem Oltmans zgn visie geeft op de oost-west verhouding. Het is een hoofdstuk uit een boek dat al eerder dit jaar verscheen en Arbatow heeft dat voorzien van een inlei ding om zgn visie te actuali seren. Nu komt Arbatow uit een niet geheel onverdachte hoek, maar een aantal van zgn op merkingen sngdt wel hout Hg schrgft bgvoorbeeld dat het NAVO-besiuit van '79 niet alleen een "dubbel-be sluit" is (kernwapenmoderni sering en onderhandelen), maar ook een dubbelzinnig besluit nu de modernisering het enige substantiële onder deel blijkt te zijn. Weliswaar heeft de regenng- Reagan zich bereid getoond om met Moskou te gaan on derhandelen (30 november), maar Arbatow twijfelt aan de goede bedoelingen hiervan. "Ik trek de ernst van de Ame rikaanse bedoelingen in twg- fel omdat men niet één enkel systeem (de middellange-af- s landswapens» eruit kan lich ten om over de beperking er van te debatteren, terwgl men tegelgkertgd de wapen wedloop bg haast alle andere systemen opvoert; toch zgn dit precies de plannen van het Pentagon en de NAVO". Volgens Arbatow wordt werkelgke overeenstemming over middellange-afstands- wapens onmogelgk wanneer de SALT-dialoog (besprekin gen ter vermindering van we- derzgdese strategische wa pens) en de inhoud van SALT 1 en SALT-2 van tafel worden geveegd Betrek daarbg dan ook nog de aan maak van de neutronenbom (voor Eurup.ii n de afwijzen de Amenkaanse houding ten opzichte van Sowjet-voor- stellen. zegt Arbatow, en de dubieuze rol van de VS op het gebied van veiligheidsbe leid is aangetoond 'Dergelgke plannen, strate gieën en wapensystemen zegt hg. "dragen niet bg tot de versterking van de stabili teit en de veiligheid van West-Europa; ze ondermij nen deze en maken de Euro peanen tot ggzelaars m han den van de nucleaire strate gen van het Pentagon". WIM WIRTZ DEN HAAG (GPD) - Binnen de Partij van de Arbeid gaan stemmen op voor een aanzienlijk hardere houding in het kabinetsconflict dan fractie en partijbestuur tot nog toe hebben ingenomen. Het PvdA-congres in Den Haag be spreekt vandaag een aantal moties in deze richting. Enkele van die moties stellen met nadruk dat nieuwe compromis- pogingen om de breuk in het ka binet te lijmen, niet mogen lei den tot een daling van de koop kracht van de minima met meer dan 1 procent, tot beknibbeling op het ziekengeld, of tot vertra ging van Den Uyls werkgelegen heidsplan. Als er, als gevolg van de benarde financiële toestand van ons land, iets uit het regeer akkoord op de lange baan moet worden geschoven, dan moet dat het terugdringing van het finan cieringstekort maar zijn, is de te- Congres i spe- Andere moties vragen orr ciaal partijcongres dat een even tueel „lijmakkoord" zou moeten kunnen goedkeuren of verwer pen, net zoals met het regeerak koord het geval was. Ook ligt er een voorstel orn het CDA voor taan maar samen met de WD in het verdomhoekje te zetten. Het partijbestuur heeft het congres een resolutie voorgelegd waarin de kabinetscrisis vrij omzichtig wordt benaderd. De socialisti sche bewindslieden krijgen vol ledige steun voor het feit dat ze de breuk veroorzaakten, omdat het kabinet te weinig over had voor het werkgelegenheidsplan. Tegelijkertijd zegt het partijbe stuur volledig bereid te zijn als nog overeenstemming te berei ken „op basis van het regeerak koord". Dat maakt een compromis met CDA en D'66 mogelijk, waarin de voornemens uit het regeerak koord in een trager tempo wor den uitgevoerd. Dat geldt zowel de bezuinigingen, de beperking van "het financieringstekort, als de uitvoering van het werkgele genheidsplan. Invloed Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid krijgt niet meer greep op de samenstelling van de kan didatenlijsten voor de Tweede- Kamerverkiezingen. Met grote meerderheid heeft het driedaag- Brood duurder Konsumenten Kontakt boos DEN HAAG (GPD) - De consu mentenorganisatie Konsumen ten Kontakt heeft verontwaar digd gereageerd op de aankondi ging van de Nederlandse Bak kersstichting dat de prijs van een brood van 800 gram met ingang van maandag 3 cent omhoog gaat. Gezien de daling van de dollar zou de broodprijs juist met een cent omlaag moeten, aldus KK. In driekwart jaar is een brood nu 16 cent duurder gewor den. Een dergelijke stijging is in jaren niet voorgekomen. De verhoging van de broodprijs is volgens de bakkers noodzakelijk gezien de stijging van de loon kosten en de importprijzen. KK hecht niet al te veel geloof aan se partijcongres in Den Haag voorstellen hiertoe verworpen. Het blijft zoals het is: alleen de lijsttrekker is overal dezelfde, verder verschillen de kandida- tenliisten per kiesdistrict. De poging van het partijbestuur om meer invloed op de kandi daatstelling te krijgen, werd op het congres scherp bekritiseerd. Afgevaardigden spraken van on democratische plannen, een bre vet van onvermogen aan het adres van de gewesten, en be denkelijke centralistische nei gingen van de partijleiding. Men herinnerde eraan, dat de huidige gewestelijke aanpak in de jaren '60 zwaar bevochten was. Het partijbestuur had voorgesteld om voortaan een 'kopgroep' van vijf kandidaten in het hele land op de lijsten te zetten. Daarnaast zou de partijraad bovendien zes kandidaten op de gewestelijke lijsten moeten kunnen inschui- De partijtop achtte dat nodig, om onevenwichtigheid in de toe komstige kamerfractie te voor komen. Contributie Ook op een ander punt haalde het partijbestuur bakzeil op het con gres. Tegen de zin van het be stuur bepaalde het congres dat partijleden die als lid van de PvdA een politieke functie bek leden, verplicht moeten worden 2 procent van hun salaris aan contributie te betalen naast de normale contributie. Wie wei gert, wordt als lid van de partij geschrapt. Over die straf heeft binnen de par tij vier jaar lang onenigheid be staan. Partijraad en congres spraken zich meermalen uit voor verwijdering van wanbetalers uit de socialistische gelederen. Het partijbestuur vond die straf ech ter te fors en heeft zich er steeds tegen verzet. Gisteren is het pleit uiteindelijk beslecht in het voor deel van het congres. Een kleine 4000 PvdA'ers vallen onder de regeling voor een extra bijdrage aan de partij. Gezamen lijk brengen ze een miljoen gul den per jaar in het laatje. Het gaat daarbij om raads-, staten- en kamerleden, commissarissen van de koningin, burgemeesters, ministers en staatssecretarissen. Tot nog toe weigeren ongeveer 400 van hen de bijdrage te beta len. DEN HAAG (GPD) - De inrichting van de Open Universiteit, zoals oud-onderwijsminister Pais die voor ogen had, vergroot de edu catieve kloof tussen de bevol kingsgroepen. Het voorontwerp van de wet gaat voorbij aan de werkelijke onderwijsbehoeften van het ogenblik. De aandacht zou meer gericht moeten worden op het ontwikkelen van voorzie ningen voor lager opgeleiden, zo als de Open School, en op so ciaal-culturele activiteiten voor volwassenen. Met deze kritische kanttekeningen spreekt de Harmonisatieraad Welzijnsbeleid zijn twijfel uit over de in het voorontwerp neer gelegde opzet van de Open Uni versiteit. De Harmonisatieraad is ander andere van mening dat in het nog door oud-minister Pais bij de Tweede Kamer ingediende voorontwerp van wet te weinig zicht is op de ontwikkeling van het geheel van educatieve voor zieningen. Bovendien ontbreekt de doorwerking van de ideeën van de regering over permanente educatie geheel. De Open Universiteit is opgezet om mensen vanaf 18 jaar die de capaciteiten hebben om hoger onderwijs te volgen en om wat voor een reden dan ook dat on derwijs niet hebben gevolgd, de mogelijkheid te bieden toch een diploma te behalen dat gelijk of gelijkwaardig is aan de elders in het hoger onderwijs te behalen diploma's. Het aantrekkelijke van de Open Universiteit is dat de student een grote vrijheid heeft in het bepa len van plaats en tempo van de studie. Er zal dan ook veel ge bruik gemaakt worden van ra dio, televisie en schriftelijke cur sussen. De studie moet begeleid worden vanuit landelijk gesprei de studiecentra. Omdat de oprichting van de Open Universiteit in een vergevorderd stadium is (de start is voorzien in 1983) concentreert de Harmoni satieraad Welzijnsbeleid zich in zijn advies aan de minister voor namelijk op de mogelijkheden om onevenwichtigheden in de opbouw van het educatieve stel sel tegen te gaan. De raad stelt dan ook voor om de Open Uni versiteit te beschouwen als een ontwikkelings- en samenwer- kingsexperiment zowel voor de volwasseneneducatie als voor het hoger onderwijs. Dat experiment zou dan gebonden moeten worden aan een termijn van bijvoorbeeld tien jaar. Daar na moet gekeken worden of een zelfstandige voortzetting zin heeft, of dat reeds bestaande in stellingen deze functie kunnen DEN HAAG - De kabinetsin formateurs De Galan en Hal- berstadt hebben gistermid dag overleg gevoerd met dr. Zijlstra (midden), president van de Nederlandsche Bank, de directeur van het Centraal Planbureau, Van den Beid (links) en met voorzitter De Pous (rechts) van de Sociaal- Economische Raad. De drie heren werden geraadpleegd bij het in kaart brengen van de toestand van de Neder landse economie en de situa tie van de overheidsfinan ciën. De twee informateurs hebben hun huiswerk voor dit week einde verdeeld en zullen el kaar weer zondagmiddag ontmoeten. Verwacht wordt dat De Galan en Halberstadt zich dan zullen zetten aan het opstellen van een formule die een einde kan maken aan de crisis in het kabinet. Daarbij zal ook overleg worden ge pleegd met de betrokken be windslieden. De informa teurs zullen volgende week niet nog meer deskundigen uitnodigen voor het verstrek ken van financiële en sociaal- economische gegevens. ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) - Een doch teronderneming van het failliete chemisch-afval verwerkingsbe drijf Uniser in Moerdijk heeft in 1979 een miljoen liter sterk ver vuilde olie gekocht van fraude rende oliehandelaren. Het gaat hier om het Uniser-onderdeel Rprvrlin<» Tprminal MnprHiik laars goede, zakelijke relaties en moet het niet uitgesloten worden geacht dat er nog veel meer aan het licht zal komen. Zeker is al wel dat de oliezwende laars voor de opslag van hun af valolie gebruik hebben gemaakt van de tanks van Uniser. Uniser gebruikte op haar beurt weer de Van der Stoel bezoekt Haig DEN HAAG (ANP) De demissio naire minister van buitenlandse zaken Van der Stoel vertrekt 3 november naar de Verenigde Staten om daar een dag later zijn Amerikaanse ambtgenoot Ale xander Haig te ontmoeten. Voor naamste gespreksonderwerp is de plaatsing in Europa van Ame rikaanse middellange-afstands- raketten. Dit is gisteren door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Hoe lang het bezoek van Van der Stoel gaat duren is nog niet be kend. maar het zal niet meer zijn dan enkele dagen. De ontmoe ting is het resultaat van een ge sprek dat de beide bewindslie den in Cairo voerden bij de be grafenis van de vermoorde Egyp tische president Sadat DEN HAAG (ANP) - Prodent in Amersfoort heeft een nieuive tandpasta ontwikkeld, die niet alleen preventief maar ook gene zend zou werken. Het produkt zou in staat zijn beginnende gaatjes in tanden en kiezen te herstellen Wetenschappelijk on derzoekers aan de Universiteit van Amsterdam en de Rijksuni versiteit in Groningen onderschrijven de beweringen van de tandpastafabrikant Door toevoeging van fosfaten en calcium aan de reeds bestaande fluorpasta kunnen de kleine witte plekjes op het gebit, die op beginnend tandbederf duiden, verdwijnen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7