Waken over besluiten synode Kerk diensten Stichting beducht voor verzwakking "confessioneel belijden" ZATERDAG 24 OKTOBER 1981 Bsnmsm (Van een medewerker) ERMELO - In februari 1973 werd de Stichting Confessio neel Gereformeerd Beraad in het leven geroepen. In een binnenkort te verschijnen brochure wordt het waarom daarvan als volgt omschreven: „Iedereen, die zijn antennes niet heeft ingetrokken kan constateren, dat in onze tijd allerlei modieuze opvattingen, die in strijd zijn met de heilige schrift, ons en onze kinderen overspoelen. Allerlei niet-christelijke wijsgerige stro mingen beïnvloeden het theologische denken. Maar wij willen ons niet met de stroom laten meevperen. Leven de vissen zwemmen immers tegen de stroom in". ..We zijn nu meer nodig dan toen", zegt de 52-jarige drs. R. van den Berg. sinds 1969 gereformeerd predikant in Ermelo en sinds de oprichting voorzitter van de stichting. „Het aantal publicaties tegen de belijdende kerk neemt hand over hand toe Daarbij mo gen we niet vergeten, dat een aantal van deze publicisten hoogleraar is en dat zij de docen ten zijn van de jonge mensen, die straks onze predikanten zijn en dat theologen ervoor hebben ge tekend geen dingen te doen. die ingaan tegen het gereformeerde karakter van de kerken. Ik vraag me wel eens af hoe het kan dat mensen, die dit soort publicaties plegen, predikant kunnen blpve- Verzwakking Drs. Van den Berg stoort zich met name aan publicaties, die ingaan tegen de koers van die uitspra ken van de synode van de Gere formeerde Kerken in Nederland, waarin het belijdend karakter van de kerken duidelijk wordt vastgelegd. „Daardoor ontstaat versluiering en verdraaiing. Wij willen de toene mende verzwakking van het con fessioneel belijden tegengaan. Wij belijden Jezus zoals Hij in de bijbel wordt getekend en her kend. Wij bestrijden de opvat ting van hen. die Jezus alleen maar zien als een goed en edel mens. Wij hebben ernstige be zwaren tegen vrijzinnige opvat tingen. die Jezus plaatsen in een ideologisch kader of Hem be schouwen als een revolutionair. Wij achten het onjuist de figuur van Jezus politiek in te vullen en Hem te vereenzelvigen met een groep. Jezus is er voor alle men sen. Wat wij willen is een belij dende kerk en de dialoog in de kerk, maar geen dialoog-kerk,< waarbinnen opvattingen die el kaar tegenspreken legitiem wor den geacht. Op basis van een po sitieve benadering wijzen wij dingen af. die daarmee in strijd zijn". Dat de stichting haar oorsprong vond op de Veluwe, waar over het algemeen streng rechtzinni ge confessionelen wonen, is vol gens drs. Van den Berg louter toeval. „De oprichting van de stichting is geentameerd door een predikant, die na zijn emeri taat op de Veluwe kwam wonen en door een predikant, die van buiten deze regio kwam. maar hier was beroepen. Het was geen toeval, dat we er een stichting en niet een vereniging van hebben gemaakt. Een stichting is welis waar ondemocratisch en kent geen leden die contributie beta len. Maar zou het een vereniging zijn geworden, dan hadden we kans gehad op plaatselijke afde lingen die het onderling niet met elkaar eens hadden kunnen zijn en op leden, die tegenstellingen toespitsen en onheilig voor stich ten". In de stichting spelen of speelden nogal wat bekende (theologi sche) „grootheden" een rol: dr. B. van Oeveren, prof. dr. A. P. Bos, prof. dr. K. Runia, ds. J. G. Meynen, ds. J. Overduin en dr. J. Vlaardingerbroek, maar ook de in november 1979 overleden ARP-politicus B. Roolvink, die Tweede-Kamerlid, staatssecreta ris en minister is geweest. Diens bemoeienis met de stichting geeft aan. waar deze politiek staat „Wij noemen ons confes sioneel omdat het ons is te doen om de confessie, om het belijden van de kerk. Wij staatn van harte achter het CDA. omdat dat een confessionele organisatie is. Par tijen als de RPF en het GPV zul len wij niet bestrijden, maar hun politieke uitgangspunten zijn be paald niet de onze. De WD met het liberalisme en de PvdA met het socialisme zyn voor ons lood om oud ijzer. Wij wijzen hun ma terialistische levensbeschou wing onvoorwaardelijk af' LEIDEN: Herv Gem Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek (HA); 11.45 oec. studie Marekerk 10 dr. Meijers (HA); 5 ds. De Jong. Maranathak. (L Morswcg) 10 ds. Kra- Bethlehemk.(Driflstr) 10 ds. Sternnga. Bevrijdingsk.(Montgomerystr.)9 dr. Jongened; io 30ds. Rietveld; 4 ds. ster nnga (bevrijdingsdienst) Vredesk.(Burggraven!.) 10 dr Lamping. Waalse kerk (Breestr i 10 30 ps Ribs. Acad. Ziekenhuis 10 ds Bovenberg Diakonessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof. Kapel Endegeest (Oegstgeest) 9.30 ds. Friederich (gezam dienst! Jeugdkapel Vredeskerk 10 dienst. Petrak. (Surinamestr 10 30 dienst voor doven Geref. Kerk Zuiderk (Lammen- schansw.) 10 drs. Helderman. Badhoe- Petrakerk (Sunnamestraat) 10 ds. Schaafsma. Utrecht. Oude Vest geen diensten Maranathak.(L. Morsw.) 10 ds. Kramer; 5 ds. v. d. Berg Bevrijdingsk.(Montgomerysti 9 en 10.30 di. Jongeneel en Rietveld; 4 ds. Jongeneel. Bejaardenhuis Groenhoven 10 drs. Flin- 9.45 bijbelstudie. 11 predik- Den Hi Petra kerk (Suri voor doven Voor ziekenhuizen en Merenwyk hervormde Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk 8.30 en 5 hr. Katerberg Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Van Nieuwkoop. Chr. Geref. K (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem (N Ryn) 10 leesdienst; 7 ds. De Gier. Geref. Gem in Ned (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30 dienst Remonstr.-Doopsge/ Gem. (Lok horstk 10.30 ds Koek en ds. Friede rich (gez. dienst) Baptistcngem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang Christengem. (Middelstegr. 3): 10 hr Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- ttm tingel ::igeen dienst Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 hr. Zijlstra: dinsdag 8 hr. Zijlstra; vrij dag 8 jeugdsamenkcmst Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Elker- Volle-Evangeliegemeentc Bethel (school De Twee Sleutels, hoek Ryns- burgersingel) 5 tot 6 nam Leger des Heils (Hooigr 10 en 7 30 Nieuw-Apost Kerk (H. Rynd 24) zond. Drs. R. van den Berg: "We zijn r Doelstelling De stichting heeft een vijfledige doelstelling: het besef verster ken dat de gereformeerde ker ken belijdende kerken zijn; de gemeenten stimuleren de vreug de van het geloof te beleven; jon geren helpen een weg te zoeken in de doolhof van vele vragen en visies; met de studenten mee denken over de vraag naar de zin van het leven en de betekenis van het evangelie voor onze cul tuur; in gesprek blijven met an dersdenkenden. Deze doelstel ling tracht de stichting te verwe zenlijken door het uitgeven van publicaties, het houden van ap- példagen en het beleggen van conferenties voor jongeren en predikanten. De belangnjkste uitgave van de stichting is de periodiek Credo, een maandblad voor evangelie en cultuur. Dit latijnse woord be tekent „ik geloof', terwijl het ook een ander woord is voor de zogeheten „apostoligsche ge loofsbelijdenis". Hetteerste nummer kwam uit in januari sinds die tfjd is het aantal abon nees voortdurend gestegen en heeft het blad in kerkelijk Neder land een eigen plaats veroverd. Elk nummer heeft een bepaald thema en bevat bovendien een meer nodig dan toen kroniek, een bijbelschets en een jeugdrubriek. Regelmatig wor den schrijvers uitgenodigd om hun visie op een onderwerp te geven. De eerste jaarlijkse appéldag van de stichting werd in november 1976 gehouden en werd bezocht door duizend mensen. Op de ap peldag van vorig jaar waren drie duizend mensen aanwezig. De conferenties voor jongeren heb ben altijd een bepaald thema, dat door henzelf wordt aangedragen en duren twee dagen. De confe renties voor predikanten (waar voor vaak ook oudere-jaars studnten in de theologie worden uitgenodigd) duren een dag en dienen - soms in de vorm van een symposium - ter bespreking van een heet theologisch hangijze- Kritiek De stichting heeft in de loop van de jaren heel wat kritiek van tegen standers over zich hen moeten laten gaan. Zo zou zij de klok vier eeuwen willen terugzetten; een geestelijke dictatuur willen uit oefenen over mede-gelovigen; de kerk weer willen opsluiten in de muffe, donkere kelders van de belijdenisgeschriften en deze als middeleeuwse burchten willen verdedigen, achter de schietga ten op de loer liggen om te schie ten op mensen, die anders den ken; ehoren tot de dissidenten in de Gereformeerde Kerken; geen rekening houden met de pluri formiteit binnen de kerk; een kerkje binnen de kerk zijn, zo staat in de folder, waarmee de stichting zich presenteert. Drs. Van den Berg: „Wij blijven al tijd even vriendelijk om een boekje over ons zelf open te doen. Wij maken geen vuist. On ze stichting staat achter de syno de en wil een stille bemoediging zijn tot een positieve menta- liteitsbeinvloeding tot belijdend denken. Dat betekent de rijkdom van de bijbel ervaren, zoals die is vertolkt in de belijdenisgeschrif ten van de kerken. Wij beogen een ontmoetingscentrum te zijn voor allen, die het gereformeerd belijden een warm hart toedra gen. Op een eigentijdse wijze wil len wij laten zien, dat gerefor meerd belijden ook vandaag ac tueel is. Wat is de betekenis en de kracht van ons beladen juist voor deze tijd over de persoon en het werk van Jezus Christus, het gezag van de heilige schrift, de weg van onze verlossing, de vrij heid van onze opdracht en de grond van onze toekomstver wachting? Met die vragen willen wij ons bezighouden. Wij vor men geen actiegroep, maar beo gen een platform te zyn voor be zinning, bemoediging en appé- Veel aandacht Er zijn drie zaken waaraan de stichting de laatste tijd erg veel aandacht besteedt en waartegen zij bij herhaling ageert. „Wij ne men zeer nadrukkelijk stelling tegen die theologische hooglera ren, die als standpunt huldigen, dat Jezus dóór ons aan het kruis van Golgotha is gekomen. Ons belijden leert ons, dat Jezus juist vóór ons aan het kruis heeft gele den. Ten tweede: wij zijn nogal geschrokken van het gemak, waarmee door de synode de ho mofiel voor honderd procent is aanvaard. Dat standpunt op zich is ook het onze: de homofiel is hartelijk welkom, ook in de kerk. In ons bezwaarschrift aan de sy node hebben wij zelfs niet met zoveel woorden uitgesproken, dat wy elke homofiele praxis verwerpen. Maar we hebben er wel bezwaar tegen gemaakt, dat in de oproep van de synode aan de kerkeraden de schriftgege- vens in het geheel niet ter sprake zijn gekomen. Als dat wel zou zijn gebeurd, dan was ons stand punt voor de synode gemakkelij ker aanvaardbaar geweest. In de derde plaats distancieren wij ons openlijk van het Interkerkelijk Vredesberaad. Wij verwijten dat orgaan een te optimistische mens- en maatschappijbeschou wing en een eenzijdige, te ideolo gische opstelling. Vanuit ons be lijdend karakter kunnen wij dat alleen maar afwijzen" Internationale gebedsweek voor christelijke eenheid Volgend jaar van 18 tot 25 januari wordt de jaarlijkse internationa le week van gebed voor de een heid van de christenen gehou den. Dit maal met het thema "Op weg naar huis". De week wordt in Nederland georganiseerd door de raad van kerken. De brochure voor deze week is samengesteld op basis van materiaal afkomstig uit Kenya en bewerkt door de Wereldraad van Kerken en het secretariaat voor de christelijke eenheid in Rome. Een en ander in samenwerking met het inter kerkelijk comité' van Brussel, de Raad van Kerken van Antwer pen en andere interkerkelijke in stanties van België. In zijn voorwoord op deze brochu re typeert kardinaal Suenens, emeritus-aartsbisschop van Me- chelen-Brussel, de eerste tien eeuwen als het tijdperk der on verdeelde kerk ondanks allerlei crises en moeilijkheden. De tweede tien eeuwen worden ge kenmerkt door de grote scheu ringen. die in de elfde eeuw de orthodoxe kerken opleverden en in de zestiende eeuw de reforma torische kerken. De derde dui zend jaar ziet volgens kardinaal Suenens aan de horizon tekens verschijnen, dat het herstel van de zichtbare eenheid nadert. De Fransman Fabriel mare (48) volgt mw dr Marga Klompé op als president van de Europese commissie "Justitia et Pax". Marc is directeur van het natio naal instituut voor statistiek en economische studiën te Parijs. Hij is voorzitter van de katholike actie in Frankrijk en lid van de Franse commissie "Justitia et pax". Tevens publiceert hij in talrijke kranten. Mw. Klompé heeft een termijn van drie jaar gediend als president van de Europese commissie. Zij blijft voorzitter van de Neder landse commissie "Justitia et pax. De Spaanse dagbladen ABC en YA en het Italiaanse dagblad La Repubblica melden onafhanke lijk van elkaar, dat de paus een vicaris zou hebben benoemd naast de zieke generaal overste van de jezuiëten, pater pedro Ar- rupe. Pater Arrupe werd enkele maanden geleden door een her senbloeding getroffen en blijkt slechts gedeeltelijk daarvan te herstellen. De nieuw benoemde vicaris zou de bijna 80-jarige Spaanse pater Pa olo Dezza zijn. Deze was rector van de gregoriaanse universiteit in Rome en de biechtvader van Pius 12 en Paulus 6. de communisten in de Sovjet- Unie maken zich volgens de Pravda ongerust over de gods dienstige gevoelens in hun land. Zij willen dat de atheïstische propaganda efficiënter te werk gaat. Het blad wijst erop, dat "de gods dienstige gevoelens niet automa tisch verdwijnen dank zij de ver betering van het levenspeil". Het dringt erop aan. dat de bestrij ding van de godsdienst in de Sovjet-Unie op serieuze voet wordt voortgezet, dit is des te noodzakelijker, omdat - zo ver klaart de Pravda - talrijke arbei ders nog onder de invloed staan van godsdienstige overtuigin gen. Gezien deze situatie mogen de communisten niet werkloos blij ven toezien. De zaak op zijn be loop laten moedigt de ontwikke ling aan van "bepaalde modever schijnselen", zoals jongeren, die een kruisje op hun borst dragen of anderen, die ikonen verzame len. "Dat is het bewijs dat een ons vreemde ideologie voort gang maakt", aldus de Pravda. Het blad feliciteert zich met de uit slag van een onderzoek, dat zou hebben aangetoond, dat 92 tot 94 procent van de jongeren in de Sovjet-Unie atheïstisch zijn. Het blad publiceert niet de cijfers over de Russen ouder dan dertig jaar. De bisschop van Roermond, mgr.dr. J. Gijsen. heeft ernstig bezwaar gemaakt tegen het voor nemen van het bestuur van de parochie "Onze Lieve Vrouw van altijd durende bijstand" in Roer mond tegen de verhuur van een stuk grond voor de bouw van een moskee. Hij beroept zich op een bepaling in het kerkelijk wetboek canon 1541 die transacties met andere kergenootschappen zou verbie den zonder toestemming van Ro me. De grond is intussen voor dertig jaar toch verhuurd aan de stich ting 'El Nour' (het licht) die ten behoeve van Marokkaanse mos lims daar een moskee wil bou- Pastoor J. in den Kleef liet weten dat de bezwaren van de bisschop zijn omzeild omdat het kerkbe stuur niet rechtstreeks de om streden grond aan de Mohamme daanse stichting heeft verhuurd. In de Bevrijdingskerk wordt morgen een gemeentezondag ge houden rond het thema "Leren leven in een wereld zonder gren zen". Behalve de gewone dien sten om negen uur en om half elf door de predikanten ds. Jonge neel en ds. Rietveld is er tyd voor koffie, een praatje, een broodje, spel en muziek. Om twee uur wordt de film "Het gezin is geen torpedojager" vertoond over de problemen van de opgroeiende jeugd. Daarna discussie en zang. De zangbrigade van het Leger des Heils uit Den Helder brengt mor gen een bezoek aan het Leidse korps. Het korps van Leiden zal ook muzikaal medewerking ver lenen. Er is een samenkomst om 10.00 uur en een slotfestival om 19.30 uur. Dit alles in de zaal van het Leger des Heils aan de leidse Hooigracht 30. Om half vier wordt een zang- en muziekuit voering verzorgd in bejaarden centrum Rijn en Vliet. Jelten-de Groot Oud-Kath K. (Zoeterw.singel): zond. 10. Rooms-Kath. K Haagweg zat. 19; zond. 9 en 10.45. Herensingel zat. 19, zond. 8.30; 9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 19; zond 9 30 en 11.30. Steenschuur zat. 19; zond. 8.30.10,11.30, 18 en 19 Boshuizerkade zat. 19; zond. 9.30 en 11. Lammenschansweg zat. 19; zond. 9, 10 30 en 12 Haarl.straat zat 19. zond. 9.30, 10.45 en 12.15 ABBENES Hen. Gem. 9 30 ds Goverts, 7 ds. Kolkman, De Kaag (jeugddienst). AARLANDERVEEN Herv. Gem. 10 ds Schalk. Leimuiden; 7 ds. Lefeber, Alphen a d. Rijn. Geref. K 10 ds. Damsma, Rynsburg; 6 30 ds. Eeltink. Uithoorn. Chr. Geref. K 9.30 ds. Witzier, Den Haag; 7 ds. Boiten, Schiedam. Rk Kerk: zat. 19; zond. 10.30. Remonstr Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Cramer. Oegstgeest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 19; zond. 9.45 en 11.30. Piusk. zat. 19; zond. 9 en 10.30. De Bron zat. 19; zond. 9.30 en 1L ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers; 5 ds. Van Langenvelden. Kruiskerk 10 ds Blenk, 10.30 dienst Oudewater. Opstandingskerk 10 ds. v d. Heiden; 6 30 ds. Bogers. Nabij 10 jeugdkapel. Goede Herderkerk 9 ds. Mulder. 6 30 ds. Hemmes, Oegstgeest. De Bron (Troubadourw.) 9. 10.30 en 6.30 ds Oosthoek. Ashramcollege 10.30 10 30 hi Taselaar; Driehoorne (Ura- nusstr.) 7 ds. Moll (interk. dienst); Al- banianae (Diamantstr.) 10 ds. Moll; Oudshoornsekerk gebouw Onderweg 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendyk Geref K Maranathakerk 10 ds Vree. t; 30 ds Stuik (HA); Salvatorikerk 10 ds. Stolk. 6 30 ds. Vree (HA); zie verder her vormde kerk. Geref K. Vryg.(Rijnstroom): 9.30 dienst. 6 30 ds. Rougoor. Ned. Geref K. (school Willemstr.): 9.30 en 4.30 ds. Waagmeester. Lisse Chr Geref. K. 9.30 dienst; 2.15 ds. Beekhuis. Bapt gem (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds Koekkoek (in chr. lyceum). Bapt.gem. Noord (Sportlaan) 10 ds. Vork. Volle-evang.gem (school Westprelu- dew 10 hr. Van Putten. Pinkstergemeente "De Wegwijzer". Ba- teni tin 16) 10 hr Van der Laan la ger des H (Corn de Vlamingstr 10 en 6 30 Pinkstergemeente Bethel (Rode-Kruis- gebouw) 6 nam Pinkstergemeente Alphen (Rode-Kruis- gebouw), 10 voorm. BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto; 6 ds. Van Eyk. Gouda Geref. Gem 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv Gem. Dorps kerk 10 hr. Van Vliet; Alphen a.d. Rijn; 6.30 ds. Looijen, Kinderdijk. Saiv.kerk 10 ds Vermaas. Huizen; 6.30 ds. Wieman Bethl.kerk 10 ds. Wieman; 6.30 ds. Haakman. Zwammerdam. Geref K.: ds. Gesink. Noordwijk; 6.30 ds. Schoep. Gouda (jeugddienst) Geref. K. Vryg 9.30 leesdienst. 4.30 ds. Teunis. BOSKOOP: Herv Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen. 6.30 ds. Vlasblom. De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. K 9.30 en 5 ds. Omta Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. Van Lange- Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuw- straat) 9.30 en 5. Rk Kerk: zat. 17.30 (De Stek); 19; zond. 9.30 en 11. AZERSWOUDE Herv Gem. 9.30 ds. De Graaf; 6.30 hr. Christ. Leiden. Geref. K.: 9.30 ds. Van 't Hoff, Boskoop. 5 ds Damsma. Rijnsburg (jeugddienst). Rk Kerk dorp zat. 19. 9 30 en 11.30. Rijndijk (Bernardus) zond. 10 Anker zat. 19; zond. 8.45 en 11.15 Geref. K.; zie herv. gemeente. Chr Geref. K 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 19; zond. 8.30, 10 en 11.30 Jozeflc. zat. 19; zond. 10 en 11.30. HOOGMADE Herv Gem 10 ds. Her mans. Alphen a.d. Rijn Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 8 en 10. Ichthusk. 10 ds. Driebergen; 5 ds. Al- blas, Bameveld Pniëlk. 9.30 ds. De Jong; 6 ds. Weegink, Beerzerveld. Gr. v. Pr.school 10 ds. Schuurman. Ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Wijkgebouw Hoeksteen 10 ds. v.d. Bos (dovendienst). Geref. K.: Vr.kerk 10 kand. Dijkhuizen, Amstelveen; 5 ds. v.d. Horst. Triumfatork. 10 ds. Koster; 5 ds. Ra- vensbergen. Wijnjewoude. Geref K. Vrijg. 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K 8.45 ds. Brink. Haarlem mermeer; 7 ds. Goossens. Doorn. Chr. Geref K 10 en 5 ds Slagboom. Vr(je Chr Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 dienst des. W. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Sijbrandij, Den Haag; 7 ds. Oort, Alphen a d. Rijn Van Netten. Zetten. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Doesburg (HA). Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Hoekstra, Oegstgeest. ST.Elis.ziekenhuis 10.30 hr. Van Hou- welingen. Bapt.gem. (wijkgeb.Zijlkw.): 10 br. De LEIMUIDEN Herv. Gem. 9.30 drs. Los (gez. dienst in geref. kerk); 5 ds. Schalk (ger. dienst). Geref. K 9.30 drs. Los (gez. dienst); 5 ds. Schalk (in herv. Dorpskerk). Rk Kerk: parochie: zat. 19; zond. 8.30. 9 30 en 11.15 LISSE Herv Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder. Pauluskerk 10 ds. 't Hooft; 7 ds. De Gel der Geref K.: 10 en 7 ds. Boswijk. Geref K. Vrijg.: 10.30 ds. De Putter; 5 leesdienst. Ned. Geref. K. (Salvatori): 10.45 ds. Schuurman; 5 leesdienst. Chr. Geref. K.: 10 ds. Drechsler, 7 ds. Van Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk parochies: Agathakerk zat. 19; KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk 10 ds. Gebraad; 6 qs. Ver meulen. Valkenburg (jeugddienst) Ontm.kerk 10 ds. Van Hoegee. Alphen i d. Rijn; 6.30 ds. Gebraad Geref. K: 9.30 ds. v.d. Horst; 5 ds. Kas- 5 45 Rk Kerk parochie zat 10; zond. 9.30 en 11 15 KATWIJK AAN ZEE Herv Gem N Kerk 10 ds Visser; 6 ds Vink O. Kerk 10 ds. Van Roon (appeldienst), 6 ds. De Jong. Mariakerk zat. 19; zond. 8; 9.30; 11 5.45. Engelbew. zat. 19; zond. 8; 9.30; 11 NIEUWVEEN: Herv. Gem: 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref. K.: 9.30 ds. Wijngaarden, Nieuw- Vennep; 7 kand. Van Leeuwen. Rk Kerk parochie: zat. 19; zond. 9 en 11. Geref. K.: 9.30 en 4.30 ds. Den Heeten. Chr. Geref. K.: 9.30 ds. Van Dijken; Lis- se: 3 ds. Drechsler. Haarlem. Rk Kerk parochie: zat. 19; zond. 10. NOORDEN: Herv. Gem: 9.30 ds. Zou tendijk; 7 kand. Van Rijsbergen. Wou denberg. Geref. K.(W Verlaat): 10 en 7 ds. Ver doorn. Waddinxveen. Rk Kerk parochie: zat. 19.30; zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK. Herv. Gem. Voorstr- (Binnen) 10 kand. v.d. Waal, Leiden. 5 ds Westland, Huizen; 7 ds. Rothfush, Hillegom. Kerk. Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Meyering, Voorschoten. 5 ds. Elgersma. ge- meensch. dienst. De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Jong, Lei den. Geref. K.: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Leijsen, Hattem. Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma; 5 ds. Leijesen, Hattem. Sole Mio 9 kand Van der Waal, Leiden. V. d. Berghstichtingskerk II ds. Bouma Ned. Prot Bond (aula O.Zeew.): geen dienst. Rk Kerk parochies: Zee zat. 19; zond. 9.30 en 11. Binnen zat. 19, zond. 8; 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk.10 ds. Kalkman De Zilk 10 ds. Streefland. Nijkerk Rk Kerk Victork. zat. 19; zond. 9.30; 11 Jozefk. zat. 19; zond. 8.30 en 10 OEGSTGEEST. Herv.Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Kooman Pauluskerk 9 30 ds. Kooman Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven. 7 ds. Vegter Geref. K.: 10. ds. Heemskerk Geref K. Vrijg.: 8.45 ds. De Putter; 4.20 ds. Zomer Ned. Geref. K. (Gem.centrum): 8.45 dr. Moleveld; 4 ds. De Lange Van Wijckerslooth: 4 ds. Enklaar Endegeest: 9.30 ds. Friederich Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 19; zond. 9 en 11 30 Bonaventurakapel zat. 18.30; zond. 9 en Geref. K.: 9.30 en 6.30 ds. Jaspers Focks (HA) Remonstr. Gem. geen dienst Rk Kerk: zat. 19; zond. 8; 9.30 en 11.30 Petrus-B. zat. 19; zond. 9.30 en 11.30 RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruyf, Rotterdam; 7 ds. Zouten dijk, Noorden Chr. Geref. K.: 9.30 dienst; 2.15 ds. Bouw. Scheveningen RIJNSBURG: Herv. Gem. Voorhof 9.30 ds. Romein (HA); 5 ds. Van Niel (HA) Bethelkerk 9.30 ds. Weegink. Beerzer veld Geref. K.: Petrak. 9.30 ds. Baayen; 5 dr. van Oeveren Imm.kerk 9 en 10.30 dr. Van Oeveren; 5 ds. Snel Mar.kerk 9.30 ds. Snel; 5 ds. Baayen Geref. K. Vryg.: 10 ds. Zomer; 5.15 ds. De Putter Chr. Geref. K.: Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. De Kieviet, Antwerpen Rk Kerk: zat. 19; zond. 10.30 SASSENHEIM: Herv. Gem 9 en 10.30 ds. Juckema, Scheveningen; 7 ds. Baas (gemeensch. dienst) Geref. K.: 10 ds. Ferwerda; 7 ds. Baas Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Velema, Gro ningen Ned. Prot. Bond (Ju).laan 17): geen TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. Haeck. Hoevelaken; 6.30 ds. Klein Kra nenburg Geref. K.10 hr. De Vries, Leusden; 7 dhr Doddema. Bodegrav i 11.30 VALKENBURG Herv. Gem. 10 ds Vermeulen. 6 30 ds. Jonkman, Berkel en Rodenrijs (jeugddienst mmv Cam ping Singers. Rijnsburg) Geref K. 9.30 ds. De Raadt (jeugd- VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Boker- Rk Kerk i; zond. 9; 10.30 en 11.45 Geref K 9.30 en 6.30 ds Nooteboom Chr Geref K 9 30 en 6.30 dienst des woords. Remoastr. Gem.: 10 ds. Bosman. .mffe. VOORSCHOTEN Herv Gem Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; 5 (in geref. kerk) 5 ds. Verheule (jeugddienst) aula Noord-Hofl. 9 30 mevr. Verdonk, Leiden. 7 ds. Verheulen, Schakenbosch (jeugddienst) kapel Ründiik Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver heule (HA) Geref. K.: dorp 10 ds Reedijk; 5 ds. Ver heule (jeugddienst) Geref. K. Vryg.: 10.15 en 15.30 ds. Box man, Ede Rk Kerk: Laur.kerk zat. 19; zond. 10 en 11.30 aula Noord-Hofl. zond. 11 M. Godskerk WADDINXVEEN: Herv.Gem. Brugk. 9.30 ds. Verboom; 5 ds. Maasland Hoeksteen 9.30 en 3 ds. Maasland; 6.30 ds. Roetman Bethelk. 9.30 ds. Roetman; 5 ds. Ver boom Imm.kerk 10 ds. v.d. Steen; 5 ouderling Schouten Geref. Kerk; Kruisk. 10 ds. De Moor; 5 ds. v.d. Berg Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg Remonstr. Gem. Rk Kerk: Victork. 10 Ontm.kerk 8.30 en 11.45 Jehova's Getuigen (Burg. Trooststr. 4) 10 toespraak; 11 dienst Rk Kerk: zat. 19; zond. 8.30; 10 en 11.30 WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Van Bruggen; 4.30 ds. Wolters; 7 zangdienst cantorijen Dorpskerk/V oor schoten Kievietk. 10 ds. Steenstra Messiask. 10 ds. Van Waasbergen Dorpscentrum 9.30 ds. Vergunst, Slik kerveer Geref K Zyllaan 10 ds. Van Oudheus- den, Moordrecht; 5 ds. V.d. Meulen Zuid 10 ds. v.d. Kamp Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 mevr. ds. Westerouen. Meeteren Rk Kerk: Will. zat. 19; zond. 10 en 11.30; Jozefk. zat. 19; zond. 9.320 en 11 G. Herderk. zat. 17; zond. 9 en 11.30 WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn. 6.30 ds. Schalk. Leimuiden Geref. K 9 30 en 6.30 ds v.d. Zwaan Ned Prot. Bond (De Wyk): geen dienst Rk Kerk: zat. 19; zond. 10 ZEVENHOVEN: Herv Gem. 9.30 ds. Kielder; 7 ds. Kielder (gez. dienst n herv. kerk) Geref. K.: 9.30 kand. Van Leeuwen; 7 ds. Kielder (gez. dienst in herv. kerk) Rk Kerk: zat. 19; zond. 9 en 10.45 ZOETERWOUDE: Herv.Gem. 10 mevT. Brokerhof Rk Kerk: St. Jan zond. 9.30 en 11 Geref K 10 en 6.30 ds. Verwey, Drie bergen Remonstr. Gem.: 10 dr. Cramer

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4