De Polen behoudenrT J hun trots, maar vrezen het ergste Leidse delegatie bezoekt Torun (1) POLEN/TORUN - Negen uur in de morgen. Overal op straat staan rijen men sen. Alsof ze wachten voor een theater. Het stuk dat er speelt: schaarste. Dit beeld beheerst op het mo ment het openbare leven in Polen. Honger mag je het nog net niet noemen, maar als straks de winter komt houden de Polen hun hart vast. Slechts 1300 kilometer van Leiden is het - ons uit de tweede wereldoorlog wel bekend - voedselbonnen- systeem weer ingevoerd. Er is een enorm tekort aan vlees, boter, groenten, tex tiel, schoenen, medica menten, zeep en - het lijkt een zure grap van het lot - een overschot aan augur ken. In navolging van een groot aantal andere Nederland se steden (Utrecht, Til burg, Amsterdam, Rotter dam, Veendam) heeft Lei den nu ook een comité op gericht. Onder de naam "Stichting Regio Leiden helpt Polen" zal dit comi té ervoor gaan zorgen dat er een einde komt aan het knagende gevoel in de magen van de Polen. In het Leidse gemeentebe stuur is enkele jaren gele den al het idee geopperd om contact te gaan onder houden met de Poolse stad Torun. Deze zuster stad, hoewel zij zich ont zettend schaamt dat de uitwisseling op deze ma nier tot stand moet ko men, heeft onze hulp nu hard nodig. Torun ligt in Noord-Polen aan de rivier de Vistula (Weichsel). Het is een ze venhonderdjaar oude uni versiteitsstad met 170.000 inwoners. De universiteit telt tienduizend inge schreven studenten en is genoemd naar de, in To run geboren geleerde, Co pernicus. De stad Torun en omgeving vormt een gewest vergelijkbaar met de omvang van de regio Leiden. In het Leidse hulpcomité zitten personen uit bestu ren van regiogemeenten, politieke partijen, be drijfsleven, universiteit, kerken en instellingen. Met voorzitter en raadslid mevrouw M.A. Koning (PvdA), gemeentesecreta ris Mr. H. Lodder, dc raadsleden Glaubit. (D'66) en Van Zjjp (CDA en de studenten Aal Tiems en Hans Hooge- veen reisde verslaggever Saskia Stoelinga enkele dagen naar Torun om te kijken op welke manier kan worden geholpen. Vandaag het eerste deel. Volgende week zal de rol van de kerk en de vrije vakcentrale Solidariteit aan de orde komen. Tekst en foto's Saskia Stoelinga POLEN/TORUN - Vlak voor de Poolse grens in Oost-Duitsland de tank van de auto volgegooid met benzine. De douane vraagt nog of we een reserve-tank bij ons hebben. We moeten ontken nend antwoorden. "Zó erg is het toch niet?". Bij het zien van de eerste rij geparkeerde auto's langs de weg naar Torun wordt er geopperd dat er in buurt vast een voetbalwedstrijd aan de gang is. Twee kilometer verder op worden we uit de droom ge holpen. De rij staat voor een ben zinestation. Om de paar uur ko men de bestuurders terug om hun auto enkele meters te ver plaatsen. We maken een gedwongen stop bij de pastorie in Poznan. Onze ben zine raakt op. Torun is nog twee honderd kilometer verder. We worden onthaald op Hollands krentenbrood. Wij schamen ons een beetje. Veendam en omge ving heeft hier al twintig grote vrachtwagens met goederen ge bracht. De actie loopt volgens pastoor Stanislaw Szymkowiak voortreffelijk. Om zeker te zijn van een eerlijke verdeling van de geschonken goederen moet er in het plaatse lijk comité een nauwe samen werking zijn tussen vertegen woordigers van de kerk, gemeen tebestuur en de vrije vakcentrale Solidariteit. In Torun en omge ving levert dat geen problemen op. De strijd is onderling voorlo pig gestaakt. Eensluidend wordt er door alle partijen gezegd: "We moeten de crisis zo vlug moge lijk te boven komen". Op weg naar het stadhuis in Torun staan in de hoofdstraat honder den lusteloze mensen in ordeloze rijen, te wachten met lege man den. Enkele vrouwen maken ru zie, beschuldigen elkaar van voordringen. Etalages gapen ons leeg aan. Over alles hangt een grijssluier als in een oude, veel- gedraaide, film. De schappen De burgemeester van Torun Ro man Skrcwacki: "Ik denk over twee jaar het licht in deze donkere tunnel te zien". zijn goed gevuld met grote pot ten augurken. De binnenstad biedt ongeveer dezelfde aanblik als bij ons in het Westen. Alleen zie je weinig auto's. Trams puilen uit van het volk. De rook van steenkool prikkelt tot niezen. In de roetaanslag op de gevels kun je je naam schrijven of, "Solidar- nosc". Het gemeentebestuur doet er alles aan om het oude stadsgedeelte via restauratie te behouden. Winter Burgemeester Roman Skrowacki maakt een gespannen indruk tij dens het gesprek met de Neder landse delegatie. Het gedwongen vertrek van Kania, afgelopen zondag, en het benoemen van Ja- ruzelski tot eerste man van de Poolse communistische partij betekenen dat hij de nieuwe voorschriften secuur moet gaan naleven. Ze vergaderen dag en nacht teneinde iedereen van de nieuwe situatie op de hoogte te brengen. Hij schaamt zich voor de schamele situatie waarin zijn stad zich nu bevindt. Zoals alle Polen die we zijn tegengekomen heeft hij zijn trots behouden. Pas na lang aan dringen geeft hij toe dat er be hoefte is aan goederen. "De win ter die voor de deur staat, boe zemt mij veel angst in. In de ge zinnen is de nood het hoogst. Ou deren en kinderen moeten voor rang hebben bij de verdeling. Het gaat voornamelijk om eiwit- en vitaminerijk voedsel", zegt hij zachtjes. "Ik denk over twee jaar het licht in deze donkere tunnel te zien. En dan hopen we het een en ander terug te geven". Gracjan Leczyk, die zich bezig houdt met buitenlandse betrek kingen, is door de burgemeester aangewezen namens de gemeen te zitting te nemen in het plaatse lijk comité. Op de vraag, of hij wat foldermateriaal en dat soort zaken over de stad Torun heeft om de Leidenaars het een en an der te laten zien moet hij het ant woord schuldig blijven. De bur gervader springt in. "Er is nau welijks papier, dus ook geen fol ders". De kinderen op school schrijven met potlood op grauw papier. Als het vol is wordt het geschrevene weer uitgestuft en het schrift opnieuw gebruikt. Zwarte markt Een gemiddeld Pools gezin leeft van 4000 tot 7000 zlotych. Op de normale wisselmarkt kun je voor acht Nederlandse centen één zlo tych krijgen. Voor een fles sham poo moet momenteel 1200 tot 1800 zlotych worden neergeteld En daarvoor moet je dan wel uren voor de winkel hangen en het geluk hebben dat er nog zo'n fles voorradig is als je aan de beurt bent. De voorraad is steeds zeer beperkt. Het geld is eigenlijk niets waard. Een meneer in de rij laat een por temonnee vol geld zien. In ge brekkig Duits verklaart hij: "Mijn vrouw en ik werken alle bei. We hebben nog geen kinde ren. Maar we hebben niets aan die 10.000 zlotych die we verdie nen. We kunnen niks kopen. Dol lars bezitten we immers niet. Er is geen structuur in dit land". Hoe het wel moet weet hij ook niet. Er is op de zwarte markt een leven dige handel in dollèrs. De Polen willen daar graag vier tot acht keer meer dan de officiële koers aangeeft in zlotych voor neertel len. De buitenlanders, onmiddel lijk te herkennen aan luxueuze fototoestellen nonchalant over de schouder geslingerd, worden daarvoor aangeklampt. Met dol lars kun je naar de Pewex-shops, om westerse spullen te kopen. Voor anderhalve dollar heb je daar al een halve liter wodka. Op de bon zijn sigaretten, vlees, suiker, boter, zeep en melk. Maar ook deze voedselbonnen geven geen garantie dat men ook werkelijk het maand rantsoen van drie kilo vlees, 250 gram zeep, een halve kilo boter en een halve liter wodka krijgt. Prak tisch iedereen houdt bonnen over. De levensmiddelen zijn er dan gewoon niet, ook al heeft de regering het nog zo beloofd. Tandarts Kazamier Bryndal toont zijn bonnen van de maand sep tember. Als weduwnaar met twee kinderen is het leven voor hem er niet gemakkelijker op ge worden. Met zijn twee zonen - de oudste studeert rechten op de universiteit en de jongste zit nog op de middelbare school - heeft hij afgesproken om om de beurt in de rij te staan. Hij is controle rend tandarts van het gewest en neemt zitting in het plaatselijke comité om de medicijnen-be hoefte te inventariseren en de pakketten uit Leiden straks te verdelen. Dit doet hij samen met de kinderarts Barbara Igiclska en de inspecteur van Volksge zondheid van het gewest Marek Buczkowskie. Verdeling Marek Buczkowskie is ook voorzit ter van het comité. Hij wil graag dat de overige leden van het co mité de verdeling van medicij nen aan de drie medici overlaten. "Wij weten precies waar de nood het hoogst is". Volgens hem zijn de spontane hulpacties van Zwe den en Frankrijk in Torun te hap snap geweest. "Het ene zie kenhuis kreeg heel veel en het andere niets. Ik weet wel dat ik niet al te veel kritiek mag heb ben. Alles wat we krijgen is ten slotte meegenomen, maar ik denk dat we op onze manier wel meer patiënten bereiken. Alle magazijnen van ziekenhuizen. kindertehuizen zijn tenslotte leeg". De vertegenwoordiger van Solida riteit, die zich veel met de ge zondheidszorg bemoeit, evenals het Rode Kruis en een bond voor oudere mensen ondersteunen de plannen. Bij het eerste gesprek komen ze met een heel klein lijst je met noodzakelijke spullen. Weer die schaamte en trots. De volgende dag wordt het lijstje iets langer en bij het laatste ge sprek is er een complete lijst. Torun en omgeving tellen acht zie kenhuizen. twee kindertehuizen, twee huizen voor bejaarden en twee huizen voor psychisch ge handicapte kinderen. Barbara Igielska vertelt dat de kinderen geen honger lijden. "Wat dat be treft is de nood in de families veel hoger. De tehuizen krijgen wel voedsel toebedeeld. Wij zit ten te springen om luiers, baby voeding, zeeppoeder, lakens en kleren. De vuile was moet nu met water en zand weer 'helder wit' worden". De ziekenhuizen zitten te springen om transfusiemateriaal, antibio tica, narcosevloeistoffen, cathe ters, zeep, hechtgarens, verband, pijnstillende middelen, injectie naalden, vitaminepreparaten. ■ZZ De kolen voor de winter worden binnengehaald. Niemand weet hoe groot de voorraad nog is. vulmateriaal en boren. Ook de computers in de ziekenhuizen kunnen niet meer gebruikt wor den want het papier is op. Bucz- kowski was dit probleem even vergeten. Zijn collega die de hulpactie steeds meer gaat toe juichen attendeert hem erop. "In nood leert men zijn vrienden kennen", vergoeilijkt hij zijn 'in haligheid'. "De ziekenhuizen kunnen nauwe lijks iets vernieuwen of vervan gen. De spullen van het westen zijn veel te duur. We zullen het met onze oude apparatuur moe ten doen en hopen dat er niets essentieel kapot gaat. Op dit mo ment was dat nog niet het geval". Disco De boulevard langs de rivier Vistu la loopt parallel aan de stadswal len. Op bankjes zitten mensen gulzig te likken aan ijsco's. 's Zo mers moet zoiets een leuke aan blik zijn. Nu zo tegen de winter heeft het iets wrangs. Met dikke wanten houden ze het hoorntje vast. Sommigen hebben een verfomfraaidc muts op. Het wordt immers al guur hier in Po len. Ook daar staan ze voor in de rg. Er is genoeg. Hoewel de kwali teit volgens de vaste klanten wel achteruit is gegaan Tegen de avond lopen de kroegen vol. De mensen staan niet aan een bar, maar zitten aan tafeltjes te babbelen. Iedereen krijgt er een kaart waarop vele soorten dranken staan Op elke bestel ling moet de dienster 'me' verko pen Thee en mandanjnenlimo- nade zijn de enige k< me Dc jeugd is in de disco te vinden. "We moeten ons geld toch ergens aan kwijt", is de veelgehoorde klacht. Vooralsnog laten ze alles Ujdzaam over zich heenkomen. Links de inspecteur van Volksgezondheid Marek Buczkowskie Rechts Barbara Igielska. kinderarts. Eerste giften zijn binnen LEIDEN - Al enkele duizenden gmkkm /i.in rr .ï.in p.irtiru- liere giften binnen gekomen op de rekening van de "Stichting Hegio Leiden Helpt Polen". Volgende weck wordt het bedrijfsle ven benaderd. Alle etalage ruiten van winkels in Lei den en omgeving zullen de komende dagen worden voorzien van affiches. En in dc week van 2 -7 november zal er door de studenten huis aan huis worden gecollec teerd. Voor diegenen geld willen storten zijn er twee rekenin- K'i geopi 'id 1 Postgiro m r 1981100; 2. ABN bank Leiden nr 56 61 19.307 ten name van "Stichting Regio Leiden Helpt Polen". Het ligt in de bedoeling dat er volgende week ook een kan toortje wordt geopend waar mensen informatie kunnen krijgen over goederen die nodig zijn voor bevolking van Torun en omgeving. Ook kunnen mensen hier hun giften kwijt. ZATERDAG 24 OKTOBER 1981 In de rij voor het vullen van butagastankjes voor het koken l rij voor de winkel in de hoofdstraat van Torun.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3