"Betaalbaar plan was ons streven jttszrtK Rammelend samenspel Venezuelaans orkest [Le/cfee agenda Bewoners Kerkehout volgden voorbereiding opknapbeurt nauwlettend Voorstelling over dichter Paaltjens goede documentaire STAD EN RAND ZATERDAG 24 OKTOBER 198! WASSENAAR - "Wij hebben leergeld betaald bij de eerste fase van de renovatie in Kerkehout, die een paar jaar geleden al plaatsvond aan het Mariaplein. Ditmaal zijn we voor de Wassenaarse bouwvereniging nog lastiger. Wij hebben ons nu al weer een hele tijd volledig ingezet om een betaalbaar plan op tafel te krijgen vóór de bewoners, met zoveel mogelijk inspraak van de bewoners. Wanneer alles eenmaal achter de rug zal zijn, hopen we dat iedereen tevreden is. Dan is het moment gekomen om de aandacht te verleggen naar de woonomgeving, waaraan ook nog veel moet worden gedaan. Het was wel pijnlijk om te zien, dat een aantal wisselwoningen zo lang heeft leeggestaan, een steen des aanstoots voor onze oudere jeugd." Aan het woord zijn mevrouw Kleinveld en de heer Groenewe- gen, die beide zitting hebben in de bewonerscommissie van de Wassenaarse wijk Kerkehout. Beiden hebben de voorbereidin gen van de renovatie meege maakt. "Een renovatieplan eist voortdurend waakzaamheid, want voor je het weet wordt je als bewoners overspeeld door de bouwvereniging of de architect. Maar dankzij de voortreffelijke steun van het Landelijk Om- budsteam Stadsvernieuwing (LOS) hebben we toch een paar successen geboekt. Zo is de sloop van een aantal woningen tegengehouden. Wat niet wil zeg gen dat we geen steekjes hebben laten vallen." Schoppen Met de stukken bij de hand komen ze tot een globale trerugblik waarin de belangrijkste momen ten zijn opgenomen. "Het is niet onze bedoeling om eens lekker tegen de Wassenaarse Bouwver eniging (WBV) aan te schoppen, maar anderzijds hebben we ook geen behoefte om die op kramp achtige wijze te ontzien. Per slot van rekening trachtte men voor al in het begin herhaaldelijk van Bej aardentehuis "Willibrord" bestaat vijftig jaar WASSENAAR - Het Wassenaarse bejaardentehuis 'Willibrord' be staat 50 jaar. In de week van dinsdag 3 november tot en met zaterdag 7 november wordt dit jubileum uitgebreid gevierd. De hele week zal in 'Huize Willi brord' een expositie te zien zijn over de geschiedenis van dit be jaardentehuis onder de titel 'Van 1931 tot heden'. Er zijn ook vi deo-uitzendingen over het dage lijkse gebeuren en de resultaten van een fotowedstrijd in de hal van het gebouw. Dinsdag 3 november wordt de feestweek 's ochtends om tien uur officieel geopend. De bewo ners en het personeel krijgen dan een gedenktegel en het bestuur krijgt een gedenkboek. Verder zijn de hele week demon straties van oude ambachten, zo als kantklossen, pottenbakken, spinnen en koper slaan. Donder dagavond 5 november is iedere Wassenaarder welkom op het feest. Professor Faber zal dan spreken over 'Onze samenleving en haar bejaarden'. Muzikaal wordt het geheel opgeluisterd door de 'Kamermuziekspelers' onder leiding van Dima Polak. Zaterdagochtend 7 november draagt, monseigneur Simonis een mis voor. Om half twaalf volgt een receptie. onze onervarenheid gebruik te maken", aldus de beide leden van de commissie. De WBV bezit een groot aantal kleine woningen in Kerkehout, die omstreeks de Eerste Wereld oorlog zijn gebouwd op kilome ters afstand van de dorpskern van Wassenaar. Volgens de twee bewoners is het geven van tegen spel slechts dan zinvol, wanneer alle huurders eendrachtig hande len. "Je moet voorkomen dat een paar straten uit het geheel wor den gelicht en apart worden af gedaan. En verder moet er een harde kern zijn, die onnoemelijk veel tijd investeert met geen an dere beloning dan waardering van de buurt." Beiden stellen ze voorop, dat de WBV ook zelf belang heeft bij re novatie. Door achterstallig on derhoud is de kwaliteit van de woningen er niet beter op gewor den. Er is dus geen reden om voor de bouwvereniging op de knieën te gaan liggen, vinden ze. Het heeft hen verbaasd dat de ge meente noch de hogere overheid een renovatiebrochure voor be woners gereed had liggen. Daar in hadden ze al in een vroeg sta dium hun rechten en verplichtin gen kunnen vinden. Nu hebben ze min of meer bij toeval het LOS in het vizier gekregen. Die instel ling zag problemen aankomen rond dit project en dook er volle dig in. Meermalen kwamen me dewerkers naar Kerkehout met al hun juridische en bouwkundi ge kennis. De door hen samenge stelde gids wordt in Kerkehout al de "Bijbel van de renovatie" genoemd. Hekelen Met een tiental eisen gewapend voerden bewoners overleg en ze namen zich voor om geen over haaste beslissingen te nemen tij dens dergelijke bijeenkomsten. "Er was altijd wel een die riep: We moeten alles mee naar huis nemen en dan eerst in eigen kring een oordeel vormen." Ze hadden liever gezien dat de ge meente als betrekkelijke buiten staander de rol van gesprekslei der en procesbewaker had aan vaard. Per slot van rekening, aldus de twee bewoners, heeft het college van burgemeester en wethou ders al veel eerdei gezegd dat het meer bij renovatie betrokken wilde zijn. Ze hekelen ook het ontbreken van een woningmaat- schappelijk werker voor bejaar- - - JT- - Een groot deel van de huizen in de Wassenaarse buurt Kerkehout worden opgeknapt. De affiches ("Verbeter mee") zitten al op de woningen (foto Jan Holvast). de huurders en de afwezigheid van een informatiehoekje met al le benodigde stukken van de ge meente en de bouwvereniging. Wat het contact met de achterban in de buurt betreft leek er even een kink in de kabel te komen. De architect meende te moeten eisen, dat de bewonerscommis sie alleen na overleg met hem verslag deed aan de bevolking. "Een dergelijk extreme inbreuk op onze vertrouwensrelatie met de buurt hebben we niet aan vaard. Wel hebben we ons be hoedzaam opgesteld ten opzich te van de pers en de plaatselijke politieke partijen, teneinde geen extra voedsel te geven aan irrita tie bij de bouwvereniging." Opgeofferd trekking op de Adrianastraat, de Louisestraat, de Mariastraat en de Jacobastraat. De WBV dacht oorspronkelijk aan een "repeti tieplan" overeenkomstig het eer ste aan het Mariaplein. Een om streden rapport over grondon derzoek moest leiden tot sloop van een aantal woningen, waar voor in de plaats een winkelgale rij met bovenwoningen zou ver rijzen. Het geheel was voor de Kerkehou- ters niet aanvaardbaar, onder meer omdat er onnodig goedko pe woningen zouden worden op geofferd. Ze waren zelf voorstan der van een sobere renovatie, die volgens het architectenbureau ACE uit Delft niet mogelijk was. "Maar toen we met het LOS in Rotterdam iets dergelijks met ei gen ogen konden zien, ging de architect overstag." Inmiddels bleek een aantal Kerke- houters niet zo enthousiast, om dat ze al veel eigen geld in de wo ningverbetering hadden gesto ken. En de bewoners van de straat Kerkehout, die eerst ook in het project zat, kozen uiteinde lijk voor grootscheeps onder houd in plaats van renovatie, om dat ze er qua leefruimte op achteruit zouden gaan. De overblijvenden hopen dat de zaak nu snel kan worden afge wikkeld en accepteren een huur verhoging van 150 tot ongeveer 300 gulden alsa gevolg van de op knapbeurt. "Veel zal ook afhangen van de ma te waarin de WBV zich aan ge maakte afspraken houdt, want daaraan ontbrak in het verleden nog al eens wat." WIM OLYSLAGERS Het is opmerkelijk dat 'De Worgen gel', die zo'n belangrijke rol speelde in het leven van de op 14 februari 1835 in Leeuwarden ge boren Francois HaverSchmidt, pas na half tien, vrijwel aan het einde van de theatervoorstelling, door Theatercollectief "Ha verSchmidt' ter sprake werd ge bracht. Dit is tegelijkertijd de enige kri tiek, die we hebben op 'Dominee fluit en als hij dat doet is hij zielsbedroefd', gisteravond ge speeld in het LAK-theater. Fran cois HaverSchmidt werd gestalte gegeven door Wigbolt Kruyver, Bert Bunschoten speelde de rol van 'Piet Paaltjens' en Luc van de Lgemaat voerde de regie. Hier is sprake van een goede en te vens goed gedocumenteerde voorstelling, die vanaf de eerste tot de laatste minuut ongemeen boeit. Wellicht wordt dit ondub belzinnig succes bereikt doordat men in staat is gebleken de latent *LEIDEN - De Groenoordhal- len in Leiden waren gister avond bijna te klein voor de aanwezige Haarlemmermeer - ders, toen al snel bleek dat het daar voor de tv opgenomen Ste- denspel (NCRV) een overwin ning voor hun plaatsgenoten zou gaan opleveren. De streekgenoten hebben dit po pulaire spel gewonnen van de gemeente Rhenen, en wel met bijna twee maal zoveel punten. De Haarlemmermeerders wa ren overigens slechts 'invallers': zij traden op omdat de ploeg van Den Helder verstek had moeten laten gaan. ZATERDAG Leiden - Augustinus, Rapenburg, film Macbeth van Polanski, 21 uur daarna disco. Wijkgebouw Staal wijk - Herenstraat, bingo-avond, 20 uur. LVC - Breestraat, optreden de groep Mekanik Kommando, 21 uur. Jazzzolder Hot House - optreden de groep J.C. Tans His Rockets, 22 uur. Nieuwe Mare hoek Oude Singel - an-l tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, disco, vanaf 22 uur. j Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café-I avond, 21-1 uur Leiderdorp - Muzenhof, Toverlei speelt 'Bruid in de morgen' van Hugo Claus, 20.15 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden j popgroep Tecnoville, 22.30 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Grote zaal Leidse Volkshuis - 31-ste ver- jaardag van werkgemeenschap De Ra- tel, vanaf 11.30 o.a. optreden van het zangkoor, een diaquiz over Leiden en Leiderdorp - Muzenhof, Toverlei speelt 'Bruid in de morgen' van Hugo Claus, 14 MAANDAG Pop In de 'Lindehoeve' in Voorschoten treedt vanavond de groep 'Tec noville' op. Deze Amsterdamse groep doet robotachtig en me chanisch aan. Aanvang van het optreden is om half elf. Textiel In het 'Oude raadhuis' in War mond exposeert Kea Tan textie le figuren, kralen en sieraden. De werken vallen tot en met 11 november te bezichtigen in het gebouw aan de Dorpsstraat. De openingstijden zijn dinsdag van zeven tot negen uur, woensdag en donnderdag van twee tot vier uur, zaterdag van elf tot vier uur en zondag van twee tot r ailCy tair vier uur. Zondag is de kunstena res zelf in de tentoonstellings ruimte aanwezig. den daarvoor kunnen zich nog aanmelden via telefoonnummer 071-172448. Verder wil één van de leden van de vereniging een kamerkoor oprichten (071- 210526). Het volgende concert in deze afde ling is trouwens zondagmiddag al. In samenwerking met K en O is vanaf twee uur in het Groene Kerkje in Oegstgeest een mu ziekprogramma georganiseerd. Als solisten treden op Thea Ek- ker-Van der Pas als sopraan, Jo ke Willing-Brethouwer (harp) en Pieter Odé (fluit). Zij bren gen liederen van onder andere Luljy, Krumpholz, Debussy en Britten. Lied De vereniging 'Vrienden van het Lied' afdeling Leiden/Oegst- geest wil volgende week een le denavond organiseren. De be doeling is dat de leden zelf een concert geven. Belangstellen- Dit weekeinde houdt de Zoeter- woudse drumband een fancy fair in 't Centrum aan de Schen- kelweg. Zaterdag wordt er van 19.00 uur tot 23.00 uur een bonte prijzenavond gehouden. Zon dag vindt de fancy fair plaats van 11.00 uur tot 19.00 uur 's avonds. De opbrengst is voor de aankoop van nieuwe uniformen en instrumenten bestemd. K&O Stadsgehoorzaal 23 oktober 1981. In een tot de laatste rijen bezette Stadsgehoorzaal vond gister avond het concert van het Sym fonie Orkest van Venezuela plaats. Dit orkest maakt voor het eerst in zijn 50-jarig bestaan een Europese tournee onder leiding van zijn vaste dirigent Georg Schmöhe. De uit eigen land meegebrachte Suite Caraqeuna die als intro ductie diende, werd met verve gespeeld. Het enthousiasme dreigt de diverse secties echter nogal eens mee te slepen, waar door de samenhang verbroken wordt. Vooral in de le Symfonie van Brahms had de homogeni teit te lijden onder de individua listisch spelende blazers, waar door het samenspel rammelde. Deels werd dit nog in de hand ge werkt door de ongemotiveerde temposchommelingen van Georg Schmöhe, wiens inzetten volstrekt afweken van wat erop volgde. In diens opvatting gaat iedere cli max met een enorme versnelling gepaard. De voor Brahms zo ken merkende breed uitgesponnen melodie wordt vertraagd. Vooral het Allegretto had onder deze grillige tempowisselingen te lij den. Positief te waarderen is de gloed en inzet waarmee gemusi ceerd wordt. Het dramatische as pect van deze symfonie kwam in deze temperamentvolle uitvoe ring dan ook volledig tot zijn recht. De grote belangstelling voor dit concert was waarschijnlijk te danken aan het optreden van de 16-jarige Karin Lechner in het pianoconcert van Grieg. Op groeiende wonderkinderen heb ben het in zekere zin moeilijker dan de gewone talenten, want hun rijpingsproces voltrekt zich in de openbaarheid. Karin Lech ner bevindt zich in die over gangsfase van wonderkind naar volwassen soliste. Een pianis tisch talent is ze ongetwijfeld, maar het zou onrechtvaardig zijn haar te beoordelen naar de nor men die aan gerijpte kunstenaars aangelegd worden. Haar kordate techniek, die niet van een zekere bravoure gespeend is, staat nog onvoldoende in dienst van de muzikela inhoud. Haar forte is nog hard zonder klank en de overgangen en de passages zijn nog niet vloeiend. De lyrische bewogenheid die een enkele maal doorbrak rechtvaar digt de verwachting dat haar spel aan diepte zal winnen, mits men haar de tijd gunt zich zonder for ceren te ontwikkelen. MIES ALBARD aanwezige dreiging van de zelf moord van dominee Francois HaverSchmidt goed te enscene- Een ander voordeel was het toch wel zeer bescheiden decor, waar van het Theatercollectief Ha verSchmidt zich bediende. Op vallend was bovendien de zeer alert aandoende samenspraak tussen enerzijds Francois Ha verSchmidt en anderzijds Piet Paaltjens. Het is algemeen be kend, dat dominee Francois Ha verSchmidt na dertig werkzame jaren als vrijzinnig predikant in Schiedam, op 19 januari 1894 be sloot de hand aan zichzelf te slaan. Meteen gordijnkoord hing hij zich op aan zijn bedstede. Naast een zeer duidelijke articula tie, was het beide spelers aan te zien, dat ze minstens adepten van HaverSchmidt's werk moe ten zijn. Ook de zwaarmoedig heid, die zich langzaam 'als een worgengel' van HaverSchmidt meester maakte, werd zeer pro fessioneel gestalte gegeven. Men kon het beide acteurs aanzien, dat ze met zeer veel plezier hun respectievelijke rollen speelden. Vermoedelijk heeft al in het Frie se Foudgum en het Noordhol landse Den Helder de 'wolk van het naderend onheil' boven de kansel gehangen. BERT KOEKEBAKKER leiden - in de stadsgehoorzaal treden zondagavond twee ama teur-dansgroepen op. Achalay uit Leiden en Paloina uit Am sterdam brengen gezamenlijk een dansprogramma. Het optre den begint om 20.15. Voor beide groepen geldt, dat zij optreden op basis van een ruime dosis ervaring, plezier en artis tiek kunnen. De tientallen dans- kostuums komen uit het land van herkomst of zijn zorgvuldig met de hand naar authentiek voorbeeld nagemaakt. Leiden - De Regenboog, Merenwijk- 1 groep van Amnesty Leiden houdt een schrijfavond, 20 uur. Leidse Volkshuis - dinsdagochtend in formatie over vrouwen in de overgang, 9.30 uur, inl. 149180. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozên Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Wassenaar - gemeentehuis, commissie onderwijs, 19.30 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. Muzenhof -modeshow, 20 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752; zo, S. Kooijman, Noordeindeplein 2a, tel. 122268. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, J. de- Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225; zo, J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, E.H. Nieuwenhuis-Smalbraakf Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; zo, W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, V. Tol, Zwijnenburg, Verhage: H. Meijer, Sto kroos 1, tel. 215510, spreekuur van 11- 11.30 uur aan huis. Leiderdorp - J. van der Leden, J. van Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539, za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan het zelfde adres. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - za, W. v. Dam, Palestrina- laan 29, tel. 3960; zo, B. Schotanus, Leid- seweg 305, tel. 766462. Wassenaar - noord: M.F. v.d. Feen, Van Polanenpark 128, tel. 18309; zuid: Mevr. I.C. Spelt, Van Groeneveltlaan 17, tel. 11844. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 23 okt tot 30 okt door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Boekmer, Florijn 19, LeiderdorpfWin- kelhof), tel. 894400. Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden.van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. LEIDEN Het Grand Ballet de Tahiti, dat gisteravond in de Leidse Stadsschouwburg op trad, heeft ongeveer evenveel met Tahiti en ballet te maken als een sulfietwijn met druiven. Het ziet er allemaal even lekker uit, de verpakking is zo mogelijk nog fraaier dan die van het origineel, maar als je op de inhoud let, krijg je toch een zure smaak in de mond. Letterlijk en figuurlijk heeft het niet veel om het lijf, dat Grand Ballet de Tahiti. In feite is het een soort soft-porno, veront schuldigd door een flinterdun laagje cultureel vernis. Grand Ballet de Tahiti oppervlakkig Toch is de schouwburg nooit beter gevuld dan als er dit soort quasi- folkloristische dansgroepen op treden. Talloze van dergelijke ge zelschappen van de andere kant van de evenaar doen geregeld de Nederlandse schouwburgen aan Hun succes wordt niet alleen veroorzaakt door de blote bor sten van de danseressen, maar ook door het vakmanschap en de inzet waarmee de zogenaamd primitieve dansen worden uitge voerd. In het geval van het Grand Ballet de Tahiti was er van dat laatste geen sprake. Alle dansen werden zonder enig enthousiasme zeer plichtmatig afgedraaid. In de verbeelding van handelingen ontbrak het aan alle oorspronke lijkheid. Het geheel maakte de indruk slechts ternauwernood aan een Parijse nachtclub te zijn ontsnapt. ARIEJAN KORTEWEG v.d. Waalslaan, tel. 4641. Alphens meisje (12) overleden ALPHEN/LEIDEN - De 12-jarige Wendy Verwey uit Alphen is gis teravond in het Academisch Zie kenhuis Leiden overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat zij eerder deze week had. Wendy stak donderdagavond vlak bij haar ouderlijke woning aan de Steekterweg van het fietspad plotseling de weg op. Zij werd gegrepen door een auto. Met zware verwondingen werd zij naar het ziekenhuis gebracht. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.00-18.00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitendigiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 Per post f 75,00 Jaarabonnement 1 202,30 per post f 291,70 Losse nummers 1 0,75. Directie: G. Koopman Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2