'Mensen slapen beter dan ze denken' Fredal BV, Opera van Puccini als filmepos: soms wat mat Slaapexpert prof. Visser uit Amsterdam: administratief medewerkster BEKENDMAKING ML-ANTIR0EST GASPRIJS OMHOOG ROCKWOOL r, AMSTERDAM - Heel veel mensen hebben moeite om de slaap te vatten. Tijdens een slaapcongres vorig jaar in Amsterdam kwamen wetenschappers zelfs met het opzienba rende aantal van twee miljoen slechte slapers in Nederland aandragen. Of dat cijfer, gebaseerd op het voorschrijven van al lerlei middelen, inder daad klopt is de vraag. Feit is wel dat cursussen, bedoeld om mensen te le ren slapen, gretig aftrek vinden. Naast die cursussen, meestal ge richt op het leren hanteren van len als een glaasje warme melk. alcohol of een blokje om voor het naar bed gaan toegepast. En wie kent niet de (radio)praatjes en (grammofoon)plaatjes van de Baarnse arts Rama Polderman die de mensen met ondoorgron delijke stem naar het land der dromen probeert te helpen? Professor P.Visser. als psycho-fy- sioloog verbonden aan de Uni versiteit van Amsterdam en er kend slaapexpert in Nederland, heeft het volste begrip voor de bochten waarin mensen zich soms letterlijk wringen om maar even 'buiten westen' te geraken. Vooral cursussen, waarbij de geestelijke ontspanning voorop staat, beschouwt hij als zinvol. Visser:"Ik heb cursussen gezien en meegemaakt waar ik toch wel van onder de indruk was: oefe ningen voor een geleidelijke ont spanning en het in groepsver band leren slapen. Ik heb ook van mensen gehoord dat ze er baat bij hebben. Nou. dan moet je zoiets zeker positief benade- Suffigheid Positief staat Visser in principe ook tegenover slaapmiddelen als het gebruik van die middelen maar niet chronisch wordt. Nog afgezien van het feit dat veel slaapmiddelen na enkele weken zijn uitgewerkt gaan die midde len zich na langdurig gebruik in het lichaam ophopen. Het li chaam heeft namelijk betrekke lijk lange tijd nodig om slaap middelen af te breken. Als men na 24 uur een nieuwe 'slaapta blet' inneemt dan bevindt zich Prof. Visser: "Iedereen heeft zijn eigen slaapritmiek Als oorzaken van de eerste stoornis ziet hij onder meer spanningen, het verlies van een partner, con flicten en chronisch alcoholisme Bij de tweede groep worden angst, depressies en het niet aan kunnen van de levensproblema tiek (dit laatste in combinatie bij voorbeeld met het gebruik van alcohol en geneesmiddelen) als voornaamste oorzaken aange duid Verre vliegreizen en het werken in ploegendiensten zijn bekende veroorzakers van de stoornissen, genoemd in groep drie Onder groep vier vallen bijvoorbeeld slaapwandelen, nachtelijke angstaanvallen met beklemmen de dromen, bedwateren en nachtelijke epileptische aanval len Visser beschouwt zogenaamde kortslapers. mensen die per et maal met vier uur slaap of min der toekunnen zonder een slaap tekort te erv aren, heel nadrukke lijk niet als lijders aan slapeloos heid. Visser "Er zijn types die van nature weinig slaap nodig hebben, mensen die genoeg heb ben aan vier uur waarin ze de diepe slaap pakken. Ik ken een huisvrouw die heel weinig slaap nodig had. om twee uur 's nachts stond ze op. dan ging ze de was doen omdat ze WftS uitgeslapen In het gezin gaf dat overigens wel problemen want haar man was juist een langslaper en werd boos als ze zo vroeg opstond. Maar de vrouw kon er niets aan doen. Ze was goed gezond en luisterde gewoon naar haar eigen biologische klok Slaapritmiek meestal nog een hoeveelheid van de vorige dosis in het lichaam. Het praktische gevolg is dat overdag 'suffigheid' gaat optre den wat uiteraard nadelige con sequenties heeft voor het dage lijkse werk. Visser pleit dan ook voor een slaapmiddelen-gebruik met ma te, ook al om te voorkomen dat na stopzetting van de 'pillenslik- kerij' allerlei afschuwelijke dro men gaan optreden. Om dit laatste te kunnen begrijpen is enige kennis van het slaappro- ces noodzakelijk. Visser:"We zijn de laatste jaren heel wat over dat proces aan de weet gekomen, on der meer met behulp van elektri sche hersenimpulsen. Slaapon- derzoek is in. De slaap begint met een periode van diepe slaap, de zogenaamde lange golven slaap waarin weinig hersenacti- viteit valt te registreren. Daarna volgt een periode van lichte slaap waarin een verhoogde her- senactiviteit plaatsvindt. Die pe riode wordt REM-slaap genoemd omdat de slaper dan snelle bewe gingen met zijn dichte ogen maakt. REM betekent Rapid Eye Movements. De REM-periode kan variëren van tien minuten tot een half uur. De periodes zijn langer naarmate de slaap langer duurt. Gemiddeld heeft een mens ongeveer vier REM-perio- des per nacht. Reporters In de droom kun je van alles zien gebeuren, sommige mensen zien ook kleuren. De REM-fase wordt ook gekenmerkt door een onre gelmatige ademhaling, soms hoor je een tijdje geen ademha ling. In de drooml'ase is men vaak helemaal slap, bijna ver lamd. In de laatste REM-periode wordt de mens wakker. Je herinnert je lang niet altijd je dromen. Ongeveer tachtig pro cent van de mensen kunnen zich stukken van dromen herinneren. Zij worden de reporters ge noemd in tegenstelling tot de non-reporters die zich niets kun nen herinneren. Dromen zijn meestal visueel maar er zijn ook mensen die in hun dromen gelui den horen. Er treden bijna nooit pijn-belevingen op. dat wil zeg gen. mensen dromen wel dat ze bijvoorbeeld worden gestoken maar ze worden dan niet gillend wakker van de pijn. Veel dagelijkse ervaringen worden waarschijnlijk in de droomslaap, in de REM-periode dus, ver werkt. Vandaar misschien dat kinderen veel meer slapen dan ouderen. Voor hen is alles nog nieuw. Die ervaringen verwer ken ze in hun droomslaap. In de andere fase, de lange golven slaap, rust de mens echt uit. Slaapmiddelen hebben een effect op de REM-periode. zij onder drukken een stuk van de droom slaap. Na het stoppen met slaap middelen treedt er een inhaalef fect op. De praktijk heeft geleerd dat dat inhaaleffect gepaard gaat met de meest walgelijke dromen Vandaar dat men ook weer niet al te abrupt moet stoppen met slaapmiddelen. Beter is het om middelen met een lange termijn werking te gebruiken-' Stoornissen Slaapstoornissen hebben velerlei verschijningsvormen. Visser on derscheidt vier groepen, te we ten: 1 - een stoornis bij het inslapen en doorslapen: 2 - overmatig slaperig zijn over dag. 3 - stoornissen in het slaap-waak tijdschema; 4 - stoornissen samengaand met slaap en slaapstad ia. Ieder mens heeft nu eenmaal een eigen klok, een eigen slaaprit miek Daar moet je naar luiste ren. Het is een fabeltje te denken dat een mens per se acht uur slaap nodig heeft terwijl er ook mensen zijn die aan acht uur slaap gewoon te kort hebben Sommige mensen slapen goed maar vinden het zelf te weinig. Dan gaan ze in de weekeinden langer slapen, althans dat probe ren ze. maar daar wordt de slaap alleen maar slechter van. Mensen slapen beter dan ze denken. Bij het ouder worden heeft men minder slaap nodig en gaat men ook ondieper slapen. Dat is nor maal maar als men dat niet weet gaat men al gauw naar de dokter met een klacht over slecht sla pen. Je moet eigenlijk gewoo.i gaan slapen als je daartoe de aan drang voelt en opstaan als je wakker bent geworden, hoe kort je misschien ook geslapen hebt". SCHEVENINGEN- De invloed van de opkomende filmindustrie op "La fanciulla del West" (1910) is onmiskenbaar. Puccini heeft ijn zijn opera elementen verwe ven die voor hem als Europeaan typerend waren voor het leven in het Wilde Westen en David Be- lasco maakte bij de uitvoeringen van zijn toneelstuk "The Girl of the Golden West" (1905) zelfs ge bruik van projecties. Het idee van regisseur David Pountney en decorontwerper Günther Schneider-Siemssen om de voor stellingen bij de Nederlandse Operastichting te situeren in een filmstudio is dus niet zo onlo-' gisch. Wel bleek donderdag avond bij de première in het Cir custheater dat ze hun basiscon ceptie net iets te consequent hebben willen uitwerken. De aan- en afkondigingen aan begin en slot zijn wel overbodig, maar storen in ieder geval nog niet. De vele projecties tussendoor op het achterdoek en op een enorm scherm dat voor het toneel wordt neergelaten, leiden de aandacht echter onnodig af en werken op een verkeerde manier op de lach spieren. De hiervoor gebruikte filmbeelden (uit de periode van de stomme film) komen op zich al komisch over en harmoniëren bovendien slecht met het grauwe toneelbeeld, dat inventiviteit paart aan een naturalistische be nadering. De personages, in een sobere kostumering van Lewis Brown, bewegen zich over het al gemeen eveneens naturalistisch zonder af te glijden in de richting van een melodrama. Pogingen van Pountney om het goudzoe kersensemble in de eerste akte enkele gestileerde momenten te geven komen echter vreemd over en vergroten juist de reeds gesignaleerde stijlbreuk. Indien in de regie de parallel met de stomme film minder nadrukke lijk was doorgetrokken, zou de hele voorstelling een homogener karakter dragen en hadden ook oneffenheden in de belichting makkelijker vermeden kunnen worden. De benadering van dirigent Bohu- mil Gregor uitte zich vooral in krachtig orkestspel dat wel ruim te liet voor lyrische momenten, maar dat tijdens de grote ensem bles in het eerste en derde bedrijf hoge eisen stelde aan de vocale kracht en het overtuigingsver mogen van de solisten. Verschil lende scènes die toch al niet sterk van structuur waren en door de regieopvatting al aan ge loofwaardigheid hadden inge boet, kwamen nu nog eens extra onder de druk te staan, zodat een aantal bijrolvertolkers er niet in slaagde over de orkestbak heen te komen. Het toneelgebeuren maakte hierdoor soms een matte indruk die in het begin nog ver sterkt werd door een gebrek aan coördinatie met de orkestbak. De tweede akte, voornamelijk een aangelegenheid van de drie hoofdrolsolisten, bleek echter muziektheater zoals alleen Puc cini dat kon schrijven. De situa tie van een sopraan-heldin en een bariton-schurk die touwtrek ken om het leven van de tenor vertoont overeenkomsten met de tweede akte uit "Tosca", maar het getuigt van lef om dat op het operatoneel om te zetten in een spelletje poker op leven en dood. De hoofdrolspelers Benito Maresca scène van 'La fanciulla del West'. Karan Armstrong tijdens Op zo'n moment wordt de aan wezigheid van acteertalent es sentieel, maar met de Ameri kaanse Karan Armstrong in de ti telrol bleef op dit punt geen wens onvervuld. Hoewel Puccini er niet in geslaagd is Minnie tot een geloofwaardige figuur uit te werken, wist Armstrong de rol aanvaardbaar te maken door een mengeling van vrouwelijke in tuïtie en grilligheid. Vocaal had zij even nodig om op dreef te ko men, maar de zware tweede akte, waarin hartstocht, tederheid en koele berekening elkaar afwisse len, doorstond zij triomfantelijk. Ondanks enkele problemen met de hoogte bleek Henk Smit als sheriff Jack Rance een gelijk waardige en markante tegenspe ler. De Braziliaanse tenor Benito Maresca moest het vooral heb ben van zijn benijdenswaardige stemmateriaal. Zijn vertolking werd echter ontsierd door into natieproblemen, larmoyante trekjes en een neiging om vóór de maat te zingen. In Scheveningen wordt "La fan ciulla del West" vanavond weer opgevoerd. Daarna zijn de voor stellingen op 27 en 29 oktober en op 2, 4, 8, 23 en 25 november in Amsterdam. PAUL KORENHOF De Stichting Katholiek Onderwijs Voor schoten, vraagt per 16 november 1981 een KLEUTERLEIDSTER voor 1 van de onder haar bestuur staande kleuterscholen. Sollicitaties kunnen worden gericht aan het bestuur, per adres: Brahmslaan 38. 2252 CK Voorschoten. iedereen leest de krant altijd en overal WEBER KOELTECHNIEK 2351 AN LEIDERDORP Hoofdstraat 110 - Tel 071-895418 zoekt een: voor 30 uur per week Gevraagd: MAVO ot MEAO diploma. Leeftijd 17 tot en met 20 zaamheden Geboden: een zelfstandige werkkring. (Jood salaris en vakantie regeling volgens CAO Dp Dierenbescherming afd. Leiden en omstreken deelt hierbij mee dat het gedurende de gehele maand novem ber 1981 mogelijk is uw poezen tegen het sterk geredu ceerde tarief a f 30,- per dier te laten steriliseren Hierdoor helpt ook u mee het zwerfkatten-probleem op te lossen. Dr. F. Muurllng, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Drs. G. Roest, Haaghulshof 5, Leiderdorp, tel. WACHT NIET TOT HET WINTER IS Laat nu uw auto (NA) BEHANDELEN met Waxoyl Kom langs voor gratis inspectie en prijsopgave Tevens Tidy Car Lakbescherming Onderhoudsspecialist Valkenburgse weg 40 Katwijk Tel. 01718-71888 IK BETAAL HETHIET. Dc gasprijs blijft de eerste tijd nog volop stijgen. Nu weer met 8,3 cent. Maar u laat her natuurlijk niet op u zitten, u neemt het niet. Want als u nu uw spouwmuur door Rockwool laat isoleren, bespaart u deze winter al zo'n f500,-. Dus laat ons nu meteen, vrijblijvend, een scherpe offerte maken. Want Rockwool steenwol is het superieure isolatiemateriaal, 't beste kou- en warmte-isolerend en volkomen onbrandbaar. Daarom krijgt uerdan ook 15 jaar garantie op. Laat ons direkt offerte maken. Want met Rockwool steenwol gaat uwgasnota nu dus een fors stuk omlaag. experts in natuurlijke isolatie En laat meteen de Rockwool dealer komen. Belt u maar meteen voor een afspra. voor een scherpe rekensom. Ik wil eerst meer informatie. Naam: Straat: Postkode: Telefoon: Coupon sturen aan onderstaand adres of hel mcreen "~1 k I Jan Evertsenlaan 4, Postbus 509, 2224 SV KATWIJK 2220 AM KATWIJK. Telefoon: 01718-1 29 38

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27