Wie beschermt de aandeelhouder? Kabinetscrisis drukt beursomzet ■ÉH Beursweek JL 4 november: Dag van het aandeel Drs. Lakeman (SOBI): desnoods via de rechter Drs. Hogetoorn (VEB): geen harde confrontatie ZATERDAG 24 OKTOBEK 1981 EXTRA PAGINA 25 Citaat uit oen folder van de Ver eniging Effectenbescher ming (VEB): "De Vereniging Effoctenbescherming is de enige vereniging in ons land die uw belang als aandeel houder. als effectenbezitter bundelt, beschermt en behar tigt". Citaat uit een gesprek met drs. Lakeman. directeur van de Stichting Onderzoek Be drijfsinformatie (SOBI): "Eerlijkheid in zaken doen. het recht op informatie voor alle betrokkenen. Geen ver zet tegen de wet. maar zorgen dat wetgeving beter wordt nageleefd". VEB en SOBI. het lijkt als het verschil tussen dag en nacht. De Vereniging voor Effecten bescherming. 57-jaar geleden opgericht, behartigt de belan gen van aandeelhouders door op aandeelhoudersvergade ringen aanvullende informa tie te vragen en door bij be drijven het belang van aande- lenuitgifle en de goede relatie met aandeelhouders te be pleitten. De Stichting onderzoek be drijfsinformatie. vijf jaar ge leden begonnen, dient de openbaarheid en een eerlijke verslaglegging door bedrij ven. Daar kunnen aandeel houders hun voordeel mee doen, maar het kan op den duur ook leiden tot een ver betering van het recentelijk wel zeer bezoedelde aanzien van het Nederlandse bedrijfs leven. Overeenkomst tussen beide he ren: ze werken met uiterst be perkte financiële middelen en beschikken niet of nauwe lijks over vaste medewer kers. Hoe zien zij hun taak? VEB Drs. J.J. Hogetoorn: "Aandeel houders zijn flexibele kapi taalverschaffers. Bedrijven hebben deze mensen dus hard nodig. In tegenstelling tot banken, die hun jaarlijkse rente vragen, nemen aandeel houders genoegen met een slecht jaar. waarin weinig of geen dividend wordt uitge keerd. Het gemiddelde eigen vermogen van bedrijven is de afgelopen jaren teruggelopen van 45 procent tot 25 procent. Ook dit gegeven onder streept het belang van aan deelhouders voor bedrijven". Ouderwets "In de praktijk vailen de activi teiten van de VEB in drie hoofdstukken uiteen. Aller eerst bezoekt de VEB aan deelhoudersvergaderingen Indien noodzakelijk wordt op zo'n vergadering opgetre den voor de cliënten. Ook voorlichting over sociaal- en finacieel economische ont wikkelingen wordt gerekend tot de taak van de VEB. Ten slotte is een belangrijke taak wegggelegd voor de popula risering van effenctenbezit". "Om een voorbeeld te noemen: moet het ouderwetse beeld van 'de aandeelhouder' ver anderen. Men ziet nog steeds een oudere heer in driedelig grijs voor zich. Dat is natuur lijk allang niet meer zo. Er zijn naar schatting zo'n 400.000 aandeelouders in Ne derland. Om te beginnen is iedere werknemer, die aange sloten is bij een pensioen fonds aandeelhouder, hoewel de meeste mensen zich dit niet realiseren. Ik geeft direct toe, dat aandeelhoudersver gaderingen doorgaans een vergrijsd publiek trekken, maar dat komt omdat jonge mensen allemaal hun banen hebben en maar zelden een dag vrij zullen nemen voor een zo'n vergadering. Aan deelhoudersvergaderingen op zaterdag, dat lijkt me een onmogelijkheid". "Desondanks zijn er toch teke nen die wijzen op een popula risering van het effectenbe zit. De intereresse voor beleg gingsclubs bijvoorbeeld, neemt enorm toe. Verder is het ledenbestand van de VEB behoorlijk gegroeid. Waren er bij de oprichting in '76 nog maar duizendleden, nu is dit aantal reeds ge Over anderhalve week wordt in de Rotterdamse Doelen de jaarlijkse "Dag van het aandeel" gehouden. Uiteen lopende betrokkenen voeren daar het woord over het effectenbedrijf anno 1981. Veel rooskleurigs valt daar niet over te melden, want aandelenbezit is verre van populair. De meeste spaarders schrikken terug voor ef fectenaankoop. Het beursbedrijf wordt als ingewik keld ervaren, beleggers worden gezien als speculanten met een dikke portefeuille. Bovendien: de resultaten in de bedrijven vallen tegen, dus de winst op aandelenbe zit is gering. In de twee weken geleden begonnen serie over beursbedrijf, komt vandaag de bescherming van de aandeelhouder aan de orde. Wat wordt de aandeel houder wijzer van de organisaties die over zijn belang pogen te waken? P? anno bank «WIJS VAN vumc CfWONC SAHOHfN TWINTIG GULDEN Door Jan Harren Anneloes Timmerije en Ton van Brussel groeid tot zesduizend. De toe name van belangstelling voor het effectenbezit is ook te merken aan de druk bezochte voorlichtingsavonden van de Optiebeurs. "Spirit" "De Nederlandse bevolking heeft van nature de 'spirit' om te beleggen, te specule ren. Het risico-element spreekt velen aan. Maar er moet wel een kader worden geschapen waarbinnen dit al les mogelijk kan zijn. Ik noem belastingemaatregelen om aandelenbezit attractie ver te, zoals dat onlangs bij voorbeeld in Frankrijk is ge beurd. Wij hebben een rela tief klein ledental, al wordt er nu wel beter naar ons geluis terd dan toen wij nog maar duizend leden hadden. Maar in zijn algemeenheid let de overheid nog te weinig op on- "De aandeelhouder is heel lang in een hoekje gedrukt ge weest. Op vergaderingen moesten ze liever hun mond dicht houden, of in elk geval niet al te kritische vragen stellen. Het probleem bij het investeringsioon een per centage van het loon afstaan als investeringskapitaal voor het bedrijf - red.) is dan ook, dat veel bedrijven niets zien in de medezeggenschap van de werknemer. Ik ben het daar volstrekt niet mee eens. Maar eigenlijk valt dat buiten de taak van de vereniging. Wij zijn natuurijk geen vak bond voor aandeelhouders. Wij proberen effecten te be schermen". OGEM "In de kwestie OGEM is de aandeelhoudersvergadering niet bij machte geweest om veel te doen. Ook de VEB heeft daar weinig kunnen uit richten. Automatisch kom ik dan op het probleem van de onderbezetting van onze ver eniging. Een dergelijke inge wikkelde materie vereist vak kennis en daar hebben wij geen mensen genoeg voor. Ik kan het me niet permitteren onderuit gehaald te worden vanwege te weinig kennis van de zaak. Ik heb nu een maal aan zesduizend leden verantwoording af te leggen. De SOBI heeft een duidelijk andere werkwijze. SOBI is een stichting en Lakeman kan daarom ook meer onaf hankelijk opereren. Wij kie zen duidelijk voor het harmo niemodel. Wij willen niet aan vallen om de aanval zelf. Wc mijden het liefst de harde confontatie". "In de fusie-zaak Volker-Stevin hebben wij krachtig gepro testeerd tegen het onder de voet lopen van de kleinere aandeelhouders. Zij werden voor het blok gezet door de grote aandeelhouders, die al leen aan hun eigen hachje dachten. Ik ben van mening, dat er bij de bedrijven een taak wegge legd is om iets te doen aan de scholing van de aandeelhou der. Zij moeten zich realise ren wat het belang van zo'n aandeelhouder is. Aandeel houders hebben een forum functie. De ondernemers hebben ze altijd loosd. Zonder risicodragend kapitaal kan geen onderne mersschap bestaan. Dat slaat de samenleving dood". De VEB krijgt haar inkomsten uit contributies 50.- per jaar x 6000 300.000 per jaar). Via een aparte vereni ging komen de donaties van bedrijven binnen. SOBI De besnorde. 39-jarige Pieter Lakeman zal weinig suppor ters hebben in de bestuursor gaan van het bedrijfsleven. In de laatste aandeelhouders vergadering van Ogem werd hem door president-commis saris Pluygers het woord ont nomen. Lakeman was in die vergadering de eerste aan deelhouder die met vragen over het jaarverslag kwam. Dat hem toen de mond werd gesnoerd, gebruikt hij nu als een van de gronden om de rechter te vragen de beslui ten van die vergadering on geldig te verklaren Lakeman is met zijn Sobi uniek. Er is geen andere in stantie in Nederland die zich zo op de verslaglegging door de directies van ondernemin gen werpt als hij. De bericht geving in de financiële pers biedt hem materiaal voor een eerste schifting van bedrij ven die het mogelijk waard zijn om op hun jaarverslag te worden aangepakt. Daarna gaat hij, jaarverslag in de hand, zelf verder aan de slag. Door één of een pakketje aan delen te kopen, verwerft hij zich toegang tot de aandeel houdersvergadering Maar waarom eigenlijk? „Om dat jaarverslagen de gang van zaken in een onderneming soms mooier afschilderen dan zij in werkelijkheid is. Dat deugt niet en daarom moet er iets aan worden ge daan. Anderen kunnen er im mers de dupe van worden". Sobi kan dan trouwens te recht bij ook al zo'n uniek in stituut in de wereld: ons land heeft bij hét Amsterdamse gerechtshof een zogenaamde Ondernemingskamer die er speciaal is voor processen over jaarverslagen en be drijfsbeleid. Het paleis van justitie is bij Pieter Lakeman schuin aan de overkant. Lakeman, sprekend over de gang van zaken bij Ogem laat er geen twijfel over bestaan: voor Ogem geeft hij geen cent meer. Dat concern gaat te gronde. „Alleen als de overheid met honderden mil joenen guldens te hulp zou komen, zou het misschien te redden zijn. Maar waarom zou ze? Er wordt al uitver koop van onderdelen van Ogem gehouden. Blijft straks de bouwsector over? Daar zal de overheid ook niet op zitten wachten?" De gigantische bedragen die Ogem aan rente over schulden heeft te beta len. zijn te hoog om door de inkomsten te worden opge vangen, zo heeft Lakeman berekend Daarom ook gelooft Lakeman dat hij na enige tijd te maken zal krijgen met een curator als voor de rechtbank in Rot terdam zijn binnekort te star ten proces tegen Ogem is gaan lopen over de vernieti ging van besluiten die in de laatste vergadering van aan deelhouders zijn genomen. Ze betroffen de goedkeuring van de jaarrekening en het dèchargeren van het bestuur, waarmee in feite het hele be leid werd goedgekeurd, in clusief de twee miljoen gul den grote 'gouden handdruk' aan de voormalige concern- president Udink. Een hand druk die volgens Lakeman volstrekt ten onrechte werd toegekend. Nu zal het Lakeman worst we zen of die 'gouden handdruk' eventueel alsnog teniet wordt gedaan; het is hem er er eer der om begonnen vastgesteld te krijgen dat de besluitvor ming in de vergadering niet juist is geweest De jaarrekening had niet goed gekeurd mogen worden om dat er een hquidatiebalans aan ontbrak. Zonder dat stuk geeft de jaarrekening geen juist inzicht in het vermogen van de onderneming, zo stelt Lakeman. Verder meent hy dat de décharge is verleend en de goedkeuring aan slecht beleid van inmiddels aan de kant geschoven bestuurders is gegeven door mensen te la ten stemmen die niet hadden mogen stemmen. Het woord stromannen is ai eens geval len Zo wordt Ogem bijgeschreven op de lijst van bedrijven die door de Sobi zyn aangepakt De Koninklijke Scholten Ho nig stond er al vroeg op: in 1976. toen Lakeman met het onderzoeken van de jaarver slagen begon In de jaarreke ning van Scholten Honig trof hij een winst aangegeven van 50 000 gulden, maar volgens zun berekening moest er een verlies staan van 16 miljoen. Lakeman stapte naar de rech ter de jaarrekening werd ver nietigd. Het bednjf werd la ter failliet verklaard. De Holland-Amenka lijn stond al op de lijst, toen de stich ting eigenlijk nog niet eens bestond. Lakeman bereken de voor het bedruf een verlies in 1975 van 5 miljoen, terwijl hij in het verslag las over een winst van 5 mihoen. Spraakmakend was ook zijn optreden tegen de n.v. Vul- caansoord. waarvan de direc tie in het jaarverslag een winst verantwoordde van an derhalf mihoen, terwijl vol gens Lakeman geen beter re sultaat was te becijferen dan een verlies van enige hon derdduizenden guldens De rechter beval dat er een nieu we jaarrekening moest ko men. Het lijkt weinig verrassend, ge zien de deplorabele toestand waarin het bedrijf inmiddels is komen te verkeren, dat Van Gelder Papier in 1977 op de lijst verscheen Lakeman bevond toen dat het verslag over 1976 niet deugde Lakeman verwacht van zijn ac tiviteiten een preventieve werking. Ze zullen, zo veron derstelt hij, de neiging beteu gelen om in een jaarverslag een mooiere voorstelling van zaken te geven dan verant woord is Van waar komt trouwens die neiging' „Niet om de eigen portemonnee te spekken. Dat is tenminste een uitzonde ring Het gaat veeleer om de reputatie van de mensen die in de top van een onderne ming zitten, om de reputatie te redden of het aanzien te vergroten. Vermeldt een jaarverslag een goede gang van zaken dan straalt dat af op een directie Maar omge keerd kan dat in negatieve zin ook gebeuren als or slech te cijfers en ontwikkelingen worden gemeld". „Men kan dan de neiging heb ben om de cijfers zodanig op te stellen en te interpreteren dat minder goede of ronduit slechte resultaten op zyn minst enigszins worden ver huld. Het kan zelfs met de beste bedoelingen gebeuren omdat men verwacht dat het bednjf de tegenslag te boven komt. terwijl men vreest dat de weg naar beneden nog steller zou worden wanneer men rond voor de problemen zou uitkomen. Maar hoe goed bedoeld ook, het gebeurt ten onrechte". „Belangrijker is het, dat een dergelijk verhullend jaarver slag ook als dekmantel kan werken voor een manage ment dat niet deugt Een slecht management, een slechte directie, zal door gaans opzij worden gescho ven wanneer uit de resultaten van een onderneming blijkt, dat de leiding niet deugt voor haar werk. Worden de resul taten geflatteerd weergege ven. dan wordt de kans ver kleind om Ujdig het manage ment te verbeteren Ik vind trouwens dat een directie die een bedruf in moeilijkheden heeft gebracht, niet kan beoordelen of de onderne ming het dal door zal kunnen komen". SOBI wordt gefinancierd uit de opbrengsten van onder meer advisering van onderne mingsraden en aandeelhou ders en uit beloning voor di verse publicaties. Vorig jaar leverde dat een bedrag van 110 000 op Het was ditmaal een rustige week. Vooral in Wall Street bleef het koerspeil binnen zeer nauwe grenzen schom melen en stond na vier dagen handel de index vrijwel op het slot van de vorige week. Alleen de handel nam toe. Ook in Amsterdam waar voor bepaalde fondsen flinke be langstelling bestond. Voor de rest bleef het ook hier rustig maar lieten een aantal voor aanstaande aandelen wel flin ke verliezen zien. Opmerkelijk was de stijging van de dollar die voor het eerst sedert weken weer bo ven de f2,50 kwam. De ver scherping van de Poolse si tuatie en het zwakker worden van onze gulden door de sle pende regeringscrisis waren hier debet aan Deze ontwik keling deed in Amsterdam vooral de internationals ople ven, maar in Wall Street de opmars blokkeren. Uit de thans binnenkomende winstcijfers over het derde kwartaal blijkt dat vele Ame rikaanse ondernemingen met grote buitenlandse afzetge bieden flinke valuta-verlie zen hebben opgelopen door de sterke stijging van de dol lar. Vooral de computerin dustrie blijkt nogal geleden te hebben. Veel soelaas bracht dit overigens niet voor de inflatie in de Verenigde Staten, want in het derde kwartaal liep deze op jaarba sis weer op van 6,5 tot 9,5 pro cent. grotendeels door de sterk gestegen voedselprij- Toch legde de Newyorkse ef fectenbeurs ondanks alles een krachtige weerstand aan de dag tegen allerlei minder gunstige factoren. Zo bleek over het derde kwartaal het brutonationale produkt met 0,6 procent te zijn gedaald. In het tweede kwartaal was reeds een daling opgetreden van 1,6 procent. Twee kwar talen achtereen met een da lende nationale produktie geldt in Amerika als een be wijs dat er een recessie gaan de is. Maar de vermindering van de daling in het derde kwartaal wijst erop dat de re cessie slechts mild is hetgeen president Reagan trouwens al beweerde. hoorlyke daling zien die deze week verder werd voortgezet. Deze ontwikkeling is voor de Amerikaanse economie niet gunstig, zo blijkt uit nadere gegevens over de september maand. De industriële pro duktie daalde met bijna een vol procent. De autoindustne met 3 procent tot niveaus die sedert 1971 niet meer zijn voorgekomen. terwijl de werkloosheid dreigt te stij gen tot 8 procent van de werkende bevolking tegen het eind van 1981 Maar, zoals reeds opgemerkt, ondanks al deze minder gun stige factoren liet de aande lenmarkt in Wall Street toch een krachtige weerstand zien en in feite was dat ook het ge val met de Amsterdamse beurs. Alleen de obligatie- markt begon duidelijk te aar zelen en werd later in de week zwakker. Dit hield ver band met het slepende karak ter van de regeringscrisis en de onduidelijkheid rond de begrotingstekorten. Er zijn daarover al zoveel getallen genoemd dat elke buiten staander ervan gaat duizelen. door C. Wagenaar heden totaal geen lust ver toont in Nederlandse obliga ties te beleggen en zich ont hield van zaken doen. Daar om stond de olbigatiehandel deze week ook vrijwel stil. De hypotheekbanken moesten dc afgifteprijzen van hun pandbrieven weer verlagen en de 13-procentstukken ver schenen weer tegen 100 pro cent op de markt Met de aandelenmarkt was het beter gesteld. Deze liet ook positieve kanten zien Op korte termgn kunnen de eer ste winstbcnchten over het derde kwartaal verschijnen en de verwachtingen daarvan zijn niet ongunstig dankzu de hoge dollarwaarde van de af gelopen zomer. In sommige aandelen werd zelfs flink ge handeld. zoals Koninklijke Petroleum. Dit fonds ont moette ook in Wall Street goede vraag nu er tekenen zijn dat het grote olieover schot in de wereld aan het verminderen is. Bovendien is de kans niet uitgesloten dat de olieproducerende landen binnenkort op één olieprijs zullen komen, wat de pnjs in landen waar de Koninklijke Shell de meeste olie koopt kan doen verlagen Per saldo liet de koers een staging zien van zo'n drietal guldens Unilever liep 4 gulden op en de KLM ongeveer 10 Veel be- langstrlling bestond er deze week ook voor Nutncia die opliep van f41 tot ruim f45 Gist Brocades boekte een koersstijging van f3.- maar met een aantal uitgevers was het minder goed gesteld El MVftir NDU en Kluwer moes ten respectievelijk 10 en S gulden terug en opmerkelijk waren ook de verliezen voor Meneba en Wessanen met elk 5 gulden. Ook de ABN en NMB waren 5 guld< n in p-.ic tie. Maar het meest moest toch Slavenburg afstaan Want op mededelingen in de aandeelhoudersvergadering over dividcndpasscnngen in 1981 en mogelijk ook 1982 moest de koers van f 94 terug op f84

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25