Met diabetes kun je oud worden ZATERDAG 24 OKTOBER 1981 EXTRA PAGINA 23 Als ik onwel word «angctrotlen. verwerd reageer of bewusteloos geraak, kan het zijn dat tk een ineultnereektie heb. Ata )k nog kan aiikken, geel mij dan wat auiker, snoepgoed ol een zoete drank. Er behoort aulker in mi,n taa ot leazak aanwezig te zijn Ata tk mij ntet vrijwel direkt herstel ol als ik niet meer kan slikken, haal dan een arts ot breng mij naar een ziekenhuis. Hartelijk dank voor uw bijstand! Elke ochtend geven bijna 100.000 Nederlanders zichzelf een insuli- ne-injectie. Het spuitje garandeert hun een dag vrijwel normaal leven, zonder het spuitje zouden ze problemen krijgen. We praten over de diabeten in ontland. De term suikerziekte gebruiken die mensen nauwelijks meer, diabetes klinkt wat vriendelijker. Per jaar wordt bij ongeveer 18.000 Nederlanders die in het zieken huis worden opgenomen diabetes als hoofddiagnose gesteld. De symptomen zijn vaak: verschrikkelijke dorst en heel erg veel plas sen. Bij oudere mensen zijn extreme vermoeidheid en onverklaar bare snelle sterke vermagering bekende symptomen. Veel diabeten hebben in de vorm van een penning of een kaartje een duidelijk kenmerk bij zich dat ze dia betes hebben. Belangrijk is dat valse schaamte wordt Diabetes is een kwaal die te maken heeft met de stofwisse ling. Het voedsel dat wij eten wordt opgenomen in ons lichaam. Suiker kan snel en makkelijk worden opgeno men. Suiker wordt in het bloed langs de cellen in ons lichaam gevoerd. De celdeurtjes worden geopend door een hormoon dat insuline heet. Om dat hormoon draait de hele diabetes-problematiek. Als er te weinig insuline in het bloed zit, kan het celdeurtje niet worden opengemaakt. Het sui kergehalte in het bloed blijft dan stijgen. Het lichaam wil die over tollige suiker dan afvoeren via de urine. Een gevolg van een te ho ge bloedsuiker is dan ook een grote urineproduktie. Om dit vochtverlies te compenseren gaat het lichaam vragen om extra vocht: we krijgen dorst, ver schrikkelijk veel dorst. Als er niets gebeurt kan deze toe stand snel tot grote problemen leiden. Het dorstgevoel wordt steeds erger, de patiënt blijft naar het toilet lopen en hij ver magert zienderogen. Het verma geren is een gevólg van het feit dat het lichaam de reserves gaat aanspreken: de suiker uit het voedsel wordt immers niet opge nomen in de lichaamscellen, dus wordt de reservevoorraad ener gie aangesproken. Er zijn geval len bekend van mensen die in enkele dagen tijd 10 kilogram ge wicht kwijtraakten. Er volgt op name in een ziekenhuis en de diagnose is: diabetes. Het hoge suikergehalte in het bloed kan naar beneden worden gehaald door extra insuline toe te dienen. Helaas is het niet mo gelijk om die insuline in de vorm van een tabletje via de mond in te nemen. De insuline moet met behulp van een spuitje onder de huid worden gebracht, daarom moet de diabeet dagelijks spui ten. Bij niet-diabeten produceert het lichaam, in de pancreas of al vleesklier, wel precies genoeg in suline. Op ieder moment wordt er gekeken naar de suikerspiegel in het bloed en dit niveau wordt mooi constant gehoudenop een waarde tussen 4,5 en 8,0 (uitge drukt in mmol-1). Seintje Als er wordt gegeten krijgt de pan creas meteen een seintje dat er extra insuline nodig is. Bij diabe ten werkt de pancreas niet hele maal goed. Ar zijn vele soorten diabetes, daarom kan een ver haal over diabetes nooit voor ie dereen helemaal van toepassing zijn. We kunnen in grote lijnen drie groepen onderscheiden. De eerste groep zijn de insuline-af- hankelijke diabeten. Deze men sen moeten elke dag één (en in sommige gevallen meerdere) in jecties met de insulinespuit heb ben. Van persoon tot persoon verschilt de hoeveelheid insuline die ingespoten moet worden in gespoten. In ons land zijn er ongeveer 100.000 mensen die dagelijks insuline moeten hebben. De tweede groep diabetes spuit niet, maar kan volstaan met het innemen van tabletten. Bij de derde groep is een dieet afdoende voor de be handeling. De suikerspiegel in het bloed wordt te hoog als er veel wordt gegeten cn in verhouding te wei nig insuline wordt geprodu ceerd. Een diabeet zal zijn dieet afstemmen op zijn kwaal. Dat wil zeggen dat hij probeert te vermij den om opeens een heel hoge bloedsuiker te krijgen. Om dat te bereiken zal hij zoveel mogelijk echte suiker weglaten uit het voedsel. Suiker wordt namelijk heel snel opgenomen in het bloed. Een diabeet zal ook niet in een maaltijd heel veel eten. maar lie ver meer kleine maaltijden ne men. Door heel vaak kleine beetjes te eten, regelt hij zelf dat de suikertoevoer naar zijn eigen bloed geleidelijk verloopt. Het klinkt heel eenvoudig om te zeg gen dat je vaak een beetje eet, maar in de praktijk valt dit niet mee. U wist mogelijk, of u had het uit de voorgaande tekst be grepen: ik ben diabeet. Dieet Het dieet is voor iedere diabeet be langrijk. Behalve veel kleine maaltijden moet een diabeet zich precies houden aan een bepaalde samenstelling van de maaltijd. Hij zal in restaurants vaak spe ciale wensen hebben, opnieuw daarvoor de smeekbede: die wensen zijn geen grillen. Heb er begrip voor. De insuline-afhan- kelijke diabeten moeten op hun voedsel letten, de andere twee groepen diabeten moeten dat ook. De tweede groep wordt met tablet ten, die meestal de insulinepro- duktie in de alvleesklier stimule ren, behandeld. De grootte van die groep wordt geschat op 45.000 Nederlanders. De derde groep diabeten, ook 45.000 man groot, kan met een streng dieet, zonder tabletten en zonder insu line, worden behandeld. De drie groepen samen, zo'n 190.000 per sonen, vormen de bekende dia beten in Nederland. Het is echter waarschijnlijk dat on geveer 2 procent van de bevol king, dus 280.000 personen, aan diabetes lijden. Dit betekent dat er in ons land nog bijna 100.000 mensen rondlopen die diabetes hebben zonder dat ze het zelf we ten. Al deze mensen lopen onno dig risico, want tegenwoordig kun je met diabetes oud worden, als je de kwaal maar controleert. Diabetes zal soms bij toeval wor den ontdekt: bijvoorbeeld bij een routinekeuring kan een hoog suikergehalte in het bloed aanlei ding geven tot nader onderzoek. In vele gevallen zal diabetes pas worden ontdekt als de suiker echt te hoog is: bij het vele plas sen en de verschrikkelijke dorst. Noodsituaties Iedere Nederlander kan een keer met een noodsituatie te maken krijgen. Bij diabeten kan de bloedsuikerspiegel te hoog en te laag worden. De meeste diabeten zijn zo „geregeld" met hun injec ties, dat ze meestal op een bloed suiker van ongeveer 10,0 zitten. Een uurtje na de maaltijd is die bloedsuiker echter hoger en het is mogelijk dat de waarde onge merkt blijft stijgen. De diabeet kan ontregeld worden, de bloed suiker blijft dan constant te hoog. De diabeet krijgt weer veel dorst, moet veel plassen en in het erg ste geval, raakt in een coma. Dit diabctische coma heet de „hy per". Een arts zal meestal de dia beet naar het ziekenhuis sturen, waar hij opnieuw wordt inge steld. De hypersituaties komen niet erg vaak voor, wel de te lage bloedsuikers (waarden van 1.0 tot 3,0). De lage bloedsuikers he ten „hypo". Iedere diabeet heeft er wel eens last van. Meestal voelt hij de si tuatie aankomen, hij voelt zich beverig en rillerig, hij gapt trans pireren, vaak is er een hongerge voel en in het ergste geval valt hij bewusteloos neer. Een diabeet die de hypo voelt aankomen zal snel suiker pakken: een glas fris drank of een suikerklontje. De meeste diabeten hebben sui kerklontjes voor noodgevallen op zak. Heel veel diabeten heb ben om de pols of de hals een Diabeten kunnen met al hun vragen terecht bij de Diabetes Vereniging Nederland (DVN, Faust- dreef 185 in Utrecht, tel. 030-620822). De DVN pu bliceert een maandblad Diabc, maar ook bro chures met tips voor rei zen, voeding, enzo voorts. De Stichting Teleac brengt in samenwer king met de DVN in de cember een cursus Dia betesvoorlichting. De cursus bestaat uit vier televisielessen en vier radiolessen, een cursus boek en documentatie materiaal. Het complete schriftelijke pakket is te bestellen bij de Stich ting Teleac, door over schrijving van f 15 op postrekening 54 42 32 ten name van Teleac in Utrecht. Een noviteit in de behandeling van diabetes is een minipompje. dat 24 uur per dag de insulineloevoer regelt. penning met medische gegevens en een telefoonnummer waar in formatie over die persoon ver kregen kan worden. Zelfregulatie Een van de moderne ontwikkelin gen in de diabetes is de zelfregu latie. De hoeveelheid insuline die ingespoten moet worden kan va rieren. Een ontsteking, extra li chamelijke inspanning, spannin gen, afwijkend voedsel, enz. beïnvloeden de vraag naar insuli ne. Steeds meer diabeten leren om zelf te meten of ze meer of minder insuline nodig hebben. Een algemene controle van hoog of laag zitten is al mogelijk met teststrookjes in de unne. Een preciese meting is mogelijk met een druppeltje bloed, dat de dia beet zelf prikt en doormeet op bloedsuikers. Zelf ben ik, sedert mijn zieken huisopname driejaar geleden, de bloedsuikers gaan meten Ik prik een druppel bloed uit de vinger, laat die op een teststrookje val len en lees twee minuten later af wat mijn bloedsuiker is. Als ik het heel precies wil doen gebruik ik een apparaat om het strookje door te meten, maar met het oog zie ik al aan de kleur van het strookje wat dc waarde oni;- vei I De dosis die ik inspuit verander ik af en toe een beetje, nooit teveel ineens Ik overleg regelmatig met mijn spcialist over mijn me- ttngan en mijn gcvolgtrckkm gen Deze zelfregulatie is voor veel meer diabeten haalbaar Ze stelt my in staat over de hele we reld te reizen, onbekend voedsel te gebruiken en tijdverschillen te overwinnen Pompje Als de pancreas niet goed werkt, komt tegenwoordig al snel de ge dachte aan transplantatie op Het is al enige keren geprobeerd om de alvleesklier te transplanteren Op zich zyn die operaties ook wel gelukt, maar de getransplan teerde pancreas wordt in de praktijk nog spoedig afgestoten Een alternatief is een kunstpan- enm aanbren n-n Die kunitpan creas hoeft mot alle functies van de alvleesklier (die veel meer doet dan insuline produceren) over te nemen. De diabeet ver wacht van de kunstpancreas dat ze insuline toevoert als het bloed daarom vraagt. Een eenvoudiger uitvoering is het pompje dat insuline volgens een voorgeprogrammeerd schema afgeeft Dat pompje is in wezen een simpele kunstpancreas De moderne micro-elektronica maakt het mogelijk kleine pompjes te ontwikkelen die dit inderdaad kunnen doen. Over de hele wereld wordt er aan de ont wikkeling van de echte kunst pancreas en de pompjes ge werkt, ook in Nederland Er lopen nu al honderden diabeten rond die op deze manier worden geregeld. Vooral voor de heel moeilijk te regelen diabeten is dit pompje een uitkomst. Ook in dit opzicht kunnen wc BOg VMl verwachten aan nieuwe ontwik kelingen in de toekomst. De zelf regulatie, de-transplantatie en de pompjes geven de diabeten dus hoop op een nog eenvoudiger worden van het overwinnen van de problemen die hun kw DMfl zich meebrengt. Insuline De insuline die diabeten nu dage lijks inspuiten is afkomstig van dieren, meestal van de pancreas van varkens. Een nadeel van de ze insuline is dat /e net een klein beetje verschillend is van de menselijke insuline In de prak tijk kan dit problemen opleve ren als men lang die di. r! hl suline gebruikt kan de werk zaamheid teruglopen of er kun nen overgevoeligheidsreacties komen Sedert enkele jaren is het mogelijk om mensclyke insuline te produ ceren en wel met het veel ver guisde DNA-recombinatie-on- derzoek, het sleutelen aan dc erfelijke factoren Juist het feit dat er ook produktcn als mense lijke insuline gemaakt kunnen worden zou moeten betekenen dat het verzet tegen DNA onder zoek minder emotioneel moet zijn Ook in ons land kunnen honderdduizenden mensen pro fijt hebben van deze tak van DN A -onderzoek. Een aantal gro te insuhncproducenten wil bin ncn enkele jaren op grote schaal menselyke insuline gaan produ- Ze komen dan niet alleen met bete re insuline op de markt, maar ze lossen ook het probleem van een dreigend tekort op. Tot op zekere hoogte is diabetes een wclvaarts- ziekte Diabetes komt. mede door overwicht en vet eten, steeds vaker voor De vraag naar insuline groeit cn dan zyn er mo gelijk niet genoeg varkens...

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23