„Als je een gave hébt moet je er iet mee Koning van onroerend goed werkt aan come-back ZATERDAG 24 OKTOBER 1981 EXTRA PAGINA 21 Reinder Zwolsman heeft een roemrucht verleden achter de rug als projectontwikkelaar/onroerend goed-magnaat. Zijn bemoeienissen met onroerend goed overal in den lande zijn (waren) zo veelomvattend dat een chronologische opsomming van Zwolsmans daden ondoenlijk is. Veel van zijn zakelijke aktiviteiten waarmee hij miljoenen verdiende en een aantal daarvan weer verloor - zijn en blijven duister Een markant voorbeeld daarvan is de geschiedenis van de EMS, de Exploitatie Maatschappij Scheveningen. vanaf de tijd dat Zwolsman deze opkocht Een geschiedenis die eind 1961 werd ingeluid, toen de beurs in rep en roer raakte: de EMS-aandelen stegen in een paar maanden tijd van 200 naar 950 punten. Daar zat Zwolsman achter. Hij liet weten het liefst heel Den Haag revolutionair te restaureren en heel Scheveningen te herbouwen. Totdat Zwolsman kwam, zag en overwon was de EMS een gezond, maar bescheiden bedrijf. Het exploiteerde enkele horecabedrijven, had de Pier vernieuwd en kon het monumentale Kurhaus tot zijn bezittingen rekenen. Zwolsman kocht via de EMS belangrijk onroerend goed. Hij deed dat met zijn aloude filosofie als uitgangspunt: koop ondergewaardeerd onroerend goed op, maak er nieuwbouwplannen voor en stoot ze. al dan niet na een aanzet, af met forse winst. Onduidelijk In zijn boekje 'De Zwolsman-connection' schetst Vrij Nederland-redacteur Rudie van Meurs Zwolsmans levensloop. Tevens is dit boekje, ontstaan uit een artikelenreeks in VN. een poging tot reconstructie van allerhande spelletjes waann de naam Zwolsman is gemengd. Spelletjes die lang niet altijd even eerlijk werden gespeeld, concludeert Van Meurs. ook niet door de tientallen 'hoge heren' die daarbij betrokken waren. Onduidelijk is en blijft bijvoorbeeld hoe Zwolsman zijn miljoenen heeft vergaard. In de jaren dertig, na zijn mislukte pogingen om onderwijzer dan wel zanger te worden, begaf hij zich in het zakenleven. In 1936 verwierf hij aandelen van het onroerend goed-maatschappijtje NV Abex. Goed zes jaar later, halverwege de oorlog, had hij middels een andere NV. De Sprietlaeck. al twee miljoen verdiend. Met die 'ondergrond' kon hij in de naoorlogse jaren van start gaan met handel in huizen: ter bestrijding van de woningnood, zoals dat heette. Branden Mistig blijft volgens 'De Zwolsman-connection' ook hoe (om bij het voorbeeld EMS te blijven) er zo opmerkelijk veel branden konden ontstaan in het Scheveningse waarvan de oorzaak nooit werd opgehelderd Branden die voor Zwolsman soms als een geschenk uit de hemel kwamen omdat de zaken niet al te best gingen De EMS met Zwolsman aan het hoofd kocht links en rechts onroerend goed Daar zaten missers bij en die maakten de financiële situatie minder rooskleurig. In 1964 waren de financiële problemen zo groot dat een aantal schuldeisers overging tot het aanvragen van een faillissement. Doordat een aantal oude hotels, waarvan de glorie was afgebladderd, afbrandden, kwam er weer geld in de lade Verzekeringspenningen, dat natuurlijk allereerst Maar door de branden konden de hotels in weerwil van de bebouwingsvoorschriften worden omgebouwd tot kantoorcomplexen of kon de grond duur worden doorverkocht Het gebouw van Kunsten St Wetenschappen bijvoorbeeld was de EMS een blok aan het been. Door de brandweer afgekeurd moest het gebouw een verbouwing van enkele miljoenen ondergaan. Tot de brand die verplichting teniet deed. In 1971, toen de verliezen weer grote vormen aannamen, moest hotel Kurhaus met restaurant worden gesloten. Grand Hotel Scheveningen was eenzelfde lot beschoren. In Noordwijk werden de exploitatie van Huis ter Duin en Rembrandt om die reden beëindigd. Een jaar na sluiting van het Kurhaus brak er brand uit in het pand Ook nu was duidelijk dat er opzet in het spel was. maar ook nu werd er geen brandstichter gevonden. Eenzelfde verhaal geldt voor het Scheveningse Palais de Danse. Alle dossiers over de EMS tenslotte werden ook prooi van de vlammen, tesamen met de auto van Zwolsman. Dat was in 1974, tijdens het ongeluk dat Zwolsman zelf bijna fataal werd en waaraan hy de beruchte hoofdpijn overhield Maar toen was het opgebouwde EMS-ryk al ingestort De serie van Van Meurs weekte destijds geen enkele reactie los van ëën of meer betrokkenen Wel stelden twee PvdA kamerleden. De Vries en Kosto, twee maanden later vragen aan de ministers van justitie (Van Agt). binnenlandse zaken (De Gaay Fortman) en Duisenberg (financiën). Of de heren bereid waren een onderzoek in te stellen naar de feiten in die reeks verhalen - voor zover die strafbaar waren Het antwoord van Van Agt kwam maanden later, toen de stilte rond Zwolsman na het auto-ongeluk al was ingetreden. De minister vond de belastende mededelingen geen aanleiding voor een strafrechtelijk onderzoek. De 'koning van het onroerend goed' -hij zegt tydens zijn carrière ruim 50.000 woningen te hebben neergezet doorbreekt na al die jaren zelf die stilte. Zwolsman maaktzyn come back. WASSENAAR - Keren de gloriedagen van Reinder Zwolsman weerom? Als het alleen aan de Wassenaarse on roerend goed-magnaat ligt wèl. Zwolsman is nu negenenzestig jaar oud dus volgens de normen bejaard. Zijn verleden is even be roemd als omstreden. Geen van beide handi caps vormen voor hem een beletsel om op nieuw te beginnen in "het vak dat ik in mijn vingers heb: het pro- jectontwikkelen". Vooropgesteld: kan er van een werkelijke nieuwe start sprake zijnzelfs met de weten schap dat je jaren uit gerangeerd bent ge weest vanwege erbar melijke hoofdpijnen? Immers: Zwolsmans be faamde zus Pietertje hield in de tijd dat hij zich voor de buitenwe reld afsloot in zijn ka pitale landhuis in park Rust en Vreugd de touwtjes strak in han den. Zwolsman mag dan hebben verdiend én verloren, zijn bezit tingen vertegenwoordi gen altijd nog ettelijke miljoenen. Leuren bij de banken hoeft hij in eerste instantie niet. Daarnaast heeft hij, hoe dubieus die voor ve len mag zijn, naamsbe kendheid. Waarom een man van 69 die zijn begrafenis al heeft gere geld zich in de onroerend goed-markt stort, op een mo ment dat vele collega-concur renten er het bijltje bij neer gooien? Kort en goed: omdat Zwolsman ervan overtuigd is dat die markt zich zal herstel len. Zijn visie over de te ver wachten economische ople ving geeft hij op dicteerwijze: "Het zal nog een tijdje duren. Volgend jaar wordt het nog slechter, zoals ik het tenmin ste zie. Het jaar 1983 zal erom hangen. In 1984 gaat het weer iets beter en pas een jaar later of in 1986 komen we weer op de oude toestand terecht. Ve len zullen er nog aan gaan. Dat moet ook wel. Dan komt er een gigantische vraag naar huizen, want er wordt dus niets meer gebouwd." Een lange adem is dus nood zaak. Voor Zwolsman geen probleem. Binnensmonds pratend benadrukt hij "wel honderd" te willen worden. En totdat de tijd daar is zal hij arbeiden, want rust verlept. "Zolang je gezond bent moet je doorgaan." Telkens op nieuw benadrukt hij die stel ling: "Ik heb het vak in de cri sisjaren geleerd. Als je het dan red red je het altijd." Even zovaak herhaalt hij zijn filosofie dat "het vak" hem in het bloed zit. "Het is een soort gave. En als je zo'n gave bezit dan moet je ër iets mee doen. dat ben je verplicht." Door,, Miep de Graaff Een typerende houding voor de Zwolsman-anno- 1981: voorovergebogen, maar wel staande Pril Zo open als hij i: r het v zijn come-back, zo gesloten is Zwolsman als het over de plannen sec gaat. Huiverig als hij is geworden voor de kritiek en tegenwer king die hij de laatste weken- naar zijn smaak kreeg. Daar naast verkeren zijn plannen nog in een heel pril stadium. Een verklaring van 'geen be zwaar' voor het oprichten van zijn nieuwe bv, de Bouw- en Beheersmaatschappy, heeft hij nog maar net op zak Dui delijk is wel dat Zwolsman zich op het noorden des lands wenst te richten. Volgens hem en burgemeester Smidt van Oude Pekela zijn er "oriënterende besprekingen" gaande over de opzet van een recreatiepark in het Gronin ger dorp. In Nieuweschans moet een project rond de al daar op te zetten Kurortplan- nen komen. Zwolsmans adem moet ook in Friesland voelbaar worden. In Workum zou een museum voor scheepsbouwhistorie verrij zen. Tot dusver heeft Zwols man zo'n anderhalf miljoen gulden in zijn nieuwe bv geïnvesteerd. Het noorden van het land dus. Ten eerste omdat de Wasse naarder daar historische wor tels heeft liggen. Ten tweede omdat Zwolsman er geen gat in ziet om in het westen van het land te beginnen. Zo her en der heeft hij hier nog wat bezittingen waar hij liever gisteren dan vandaag van af wil. "De kans dat er wordt ge kraakt is te groot geworden" mompelt hij. "Als er hier iets leegkomt ben ik doodsbe nauwd. Nee, ik koop hier niks meer. je ziet toch hoe het hier gaat." Zwolsman weet dat zijn handel en wandel door sommigen met argusogen zal worden bekeken Hy gaat er echter prat op door niemand gepakt te kunnen worden. "Ik doe alles in overleg met de Com missaris van de Koningin, overal zijn kopieën van. alle bouwplannen worden schrif telijk vastgelegd. Ik speel open spel Ik ben eerlijk al les wat ik doe is controleer baar." "Je rhoet als projectontwikke laar wel eerlijk zyn. Je doet dingen in overleg met ande- Waarmee hij zijn imperium ooit, in de jaren dertig, begon weet Zwolsman niet meer. Tientallen foto- en plakboe ken worden vanuit een zyka mer aangerukt om op die vraag een antwoord te kun nen geven. Het komt echter niet tevoorschijn Wat wèl komt, dat zijn de honderden foto's van huizen, gebouwen, kantoren, ontvangsten met hoogwaardigheidsbekleders die Zwolsman en echtgenote steevast lachend de hand schudden. Foto's, gelardeerd met - alweer mompelend - commentaar "Heb ik dat ook nog gehad?" "Meer dan 50.000 woningen heb ik laten neerzetten" Het verleden gaat weer leven. Hóe hij in het wereldje terecht kwam staat hem wel duide lijk voor ogen. Voorbestemd om onderwyzer te worden werd hij na een jaar van de kweekschool gestuurd Hy zou de nodige pedagogische kwaliteiten missen. Een car rière als zanger, door hem fel begeerd, stortte als een kaar tenhuis in elkaar: zyn stem was te laag. Toen besloot Zwolsman "maar in zaken" te gaan. Leuker Zwolsman hanteerde vanaf zyn begiryaren de stelregel die voor hem nu nog actueel is: panden kopen en weer door verkopen is aardig, levert - als je de goede panden hebt - de broodnodige contanten op, maar het levikcre werk is toch de projectontwikkeling. "Zelf dennen maken, daar houd ik van. Zoals het eerste winkelcentrum in Neder land, In de Bogaard m Rys- wyk Toen een hele onderne ming" mymert hy "maar het loopt nog altyd. Kijk, plAnnen ontwikkelen kost geld. geld dat je niet meteen terugkrygt. Daarom móet je af en toe wel kopen en gelyk weer doofttoten En ik begon destyds zonder één cent. dus moest ik helemaal." Zwolsman mag met het ver strijken der jaren wat voor overgebogen zijn gaan lopen, zijn methoden om zaken te doen blijft recht overeind staan. Zoals die van de 'sa menwerking' met anderen, het betrekken van (stro)man- nen by zyn plannen Ook nu wil hy er collega's by betrek ken Namen noemen doet hy (nog) niet - alle ideèen zyn nog te vers. Vast staat al wel dat zyn zus er niet by zal zyn. Die houdt er, op 71-jarige leeftyd, mee op nu haar broer z'n zaakjes zelf weer ter hand kan nemen. Privé heeft Zwolsman die zaak jes de afgelopen jaren alles behalve verwaarloosd Zyn vermogen is gespecificeerd voor de nabestaanden (Ove rigens ontkent hij tut het eli tegroepje van de paar rykste Nederlanders te behoren. "Als je eerlyk werkt wórd je niet ryk En aangezien ik eer lyk bén. Ik MIM Mg 11 1 groter vermogen kunnen hebben. Maar ach. als je ryk bent ben je ook met geluk kig") Weliswaar wil hy honderd wor den maar de grafsteen is al besteld. Zelfs de muziek die tydens de plechtigheid zal worden gespeeld staat vast Zwolsman heeft, ironisch ge noeg, zelf een bandje inge zongen Alsof hy ook na zyn dood nog aan de touwtjes wil trekken

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21