De eerlijke smerigheid in Nieuwe Revu De langzame wurgpartij van hoofdredacteur Fons Burger (28) ZATERDAG 24 OKTOBER 1981 PAGINA 17 Door Sjak Jansen In de luttele maanden dat Fons Burger (28) nu de redactie van het publiekstijd schrift Nieuwe Revu leidt, heeft hij het weten te brengen tot meest besproken hoofdredacteur van Nederland. Spraakmakend zijn vooral Burgers hoofdarti kelen en de grove taal, waarin hij ze dikwijls schrijft. Tot ongenoegen van sommigen schroomt Burger daarin niet woorden als „klote" en „schijt" te gebruiken en sommige mensen uit te maken voor „oetlul." Voor zover bekend is Burger Neerlands eerste hoofdredacteur, die het vertikt omslachtige zinnen te schrijven als: „De mening van deze heren mag dan misschien een grond van waarheid hebben, maar de formulering van hun kritiek is inadequaat en niet ter zake doende", als hij die zin ook kan samen vatten in het ene woord: „Zeikerds." Opzienbarend, om niet te zeggen taboe doorbrekend was al evenzeer Burgers ontboezeming in Nieuwe Revu dat hij niet vies is van een potje masturberen. Motief voor zijn recht voor z'n raap-schrijverij is slechts eerlijkheid, zegt-ie. En vanuit die instelling wil Fons Burger, een jongen van linkse signatuur, de vloer aanvegen met al het hypocriete en onrechtvaardige, dat hem voor de voeten komt. Bijgaand een vraaggesprek met Burger, dat louter vanwege de essentie van het verhaal ongekuist is weergegeven. AMSTERDAM - Pas nog stond Fons Burger, bij zijn wekelijkse hoofdredactionele stukje in Nieuwe Revu, met zijn voeten op tafel afgebeeld. In dat stukje had hij het toen vrij moedig over „schijte- rij", hetgeen prompt een lezeres uit Hoorn in de pen deed klimmen. Verontwaardigd schreef ze Burger of „dan niets meer heilig was?" En Burger ant woordde, uiteraard zonder omhaal: „Niets is meer heilig! Zeker een hoofdredacteur niet. Ik schrijf zoals ik praat, anders zou ik hy pocriet zijn. Dat zijn de nieuwe waarden. Als eerlijkheid smerigheid wordt genoemd, noem ik dat verval." De haren ietwat in de war, maar redelijk ont spannen (hij is zojuist teruggekeerd van vakantie in het diep in Afrika gelegen Zambia) zit Fons Burger (28) die dinsdagmiddag in een hoofdstedelijke bodega tegenover ons om op één en ander wat diep er in te gaan. Hij rookt shagjes en heeft zich die ochtend niet ge schoren. „Ik scheer mij alleen als ik naar boere- lullen toe moet", zal hij later zeggen. „Want mensen die je op dat soort dingen beoorde len, vind ik dom. Daar heb ik geen respect voor. Ik heb geen res pect voor mensen, die mij een goorling vin den omdat ik een keer het woordje „lui" ge bruik." „Ik vind het trouwens nogal overdreven, al die drukte om mijn zogenaamde gore taal gebruik. Kanker, godverge ten en oetlul zijn woorden, die jij en ik dagelijks in de mond nemen. En dan mag er onderscheid zijn tussen spreek- en schrijftaal, maar ik vind dat ik in mijn stukjes zoveel mogelijk die spreek taal moet benaderen. Uitein delijk ben ik daarin bezig de andere kant van de journalis tiek te laten zien; het hypo criete van de journalistiek. Een verhaal komt immers nooit zo in de krant als dat het werkelijk is gebeurd. Al tijd wordt er wel een woord verkeerd opgeschreven, ge kuist of veranderd. Maar als je dat hypocriete wilt door- breken, is het onvermijdelijk tegen heilige huisjes aan te trappen. Tja, dat sommige mensen zich dan gaan erge ren Pornoblad „Op zich is dat overigens best goed. Maar zoveel mensen zijn het niet hoor, die zich aan mijn stukjes ergeren. Onze le zers zijn namelijk niet zoveel anders dan wij. Het zijn ge wone mensen en wij zijn oök maar gewone boerelullen. Kijk, heel wat anders is, wan neer er echt klachten gaan komen van lezers, die zeg gen: dit pruimen we niet. Dan houden we daar uiter aard rekening mee. Per slot zijn we er voor die lezers. En ook zo'n meneer Sanders van de NOLU, die nemen we heus wel serieus." P. Sanders, voorzitter van de Nederlandse Organisatie van Leesportefeuille Uitgevers (NOLU), gooide ruim een week geleden de knuppel in het hoenderhok door in di verse kranten te pleiten voor verwijdering („ook al is dat fi nancieel niet haalbaar") van de 65.000 Nieuwe Revu-ex- emplaren, die wekelijks in de diverse leesmappen verdwij nen. Daarbij schuwde hij niet het familieblad, dat een opla ge van 225.000 exemplaren kent, te bestempelen als „een pornoblad." Sanders bedoelde daarmee niet zozeer Burgers plompe taal gebruik, als wel de tamelijk gedurfde serie 'Sex in Neder land', waarin, aan de hand van wetenschappelijke on derzoeken, uit de doeken wordt gedaan hoe en in wel ke mate in Nederland sex wordt bedreven. Nieuwe Re vu wil daarbij een zo volledig mogelijk beeld schetsen en heeft zodoende tot nog toe ook de als taboe geldende vormen van sex belicht als zelfbevrediging, kindersex en bejaardensex. Op stang Volgens de redactie van Nieu we Revu moeten we San ders' woorden van afkeuring in een heel ander licht zien. Ofschoon de leesmappen houders liever elk blad afzon derlijk houden willen afne men, zijn zij aan de uitgever van Nieuwe Revu (VNU) con tractueel verplicht een geheel bladenpakket te betrekken, waarin ook minder goed ver kopende VNU-bladen zijn opgenomen. Fons Burger: ..Al drie jaar probeert de NOLU van dat contract af te komen, maar vanwege aller lei ingewikkelde clausules lukt dat niet. Sanders' kritiek is dan ook niets meer dan een poging om een voet tussen de deur te krijgen." Zo laconiek als de Nieuwe Re vu-redactie de kritiek van Sanders opvat, zo serieus nam zij vorig jaar de uitingen van ongenoegen ter redactie op. Die onvrede liep zelfs zo hoog op, dat de volledige staf het voor gezien hield. Fons Burger stelde toen voor de redactie anders te structure ren, hetgeen in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de oplossing van de problemen, en werd op verzoek van de redactie enkele maanden ge leden zelf hoofdredacteur. Sedertdien heeft Burger het ge presteerd twee keer de haren van zijn superieuren ten ber ge te doen rijzen. De eerste keer joeg hij de royaal adver terende tabaksfirma's op stang, door aangrijpende fo to's te publiceren, waarop je kunt zien datje door roken je benen kunt kwijt raken. Het gevolg was dat de firma's hun advertenties voor dat num mer terugtrokken. De tweede keer betrof het collega Jah Heemskerk, over wiens ont slag bij concurrent Panorama Burger nogal insinuerend schreef. Blote meid Sinds Burger hoofdredacteur is, is eveneens de blote meid. dragen. Vijfjaar geleden ont hulden wij de Lockheed-af faire, waarin Bernhard voor schut ging. Vooral aan re search heeft ons dat heel veel werk gekost, maar wat is het uiteindelijke resultaat daar van geweest? Dat Bernhard zijn uniform moest uittrek ken en dat zijn populariteit niet is gedaald, maar zelfs iets is gestegen. Dan denk je: waar doe ik het voor?" Fons Burger beschouwt zijn werk als „een langzame wurgpartij.'1 Zijn reportages over El Salvador hebben dat gevoel nog eens versterkt. Fons: „Twee keer ben ik er geweest en beide keren heb ik er heel eerlijk verslag van gedaan Maar wat blijkt dan? Dan blijkt dat het de mensen niet interesseert wat er 10.000 kilometer verderop gebeurt. Dan blijkt dat ze zich druk ker maken om de vogelpoep op hun auto, dan om die tien tallen mensen die in El Salva dor dagelijks worden neerge knald. Als je dan schrijft waar de Amerikanen in gods naam het lef vandaan halen en je ziet een week later de visboer in datzelfde artikel z'n vis verpakken, dan denk je: wat is dit voor een vak." „Sindsdien schrijf ik niet meer de praatjes op, die van mij verwacht worden, maar schrijf ik wat ik voel. Eigen lijk heeft dat niks meer met journalistiek te maken. Som migen vinden het new-jour- nalism, maar ik noem het no—journalism." Burger moet zodoende ook niks heb ben van het overdreven élan, dat rond het vak van journa list hangt. „Als ze mij in de kroeg vragen wat ik doe. zeg ik altyd maar dat ik bij de Cemsto werk." Volksverlakkerij Sedert Fons Burger voor zich zelf vaststelde dat ware ob jectiviteit niet bestaat, maar je reinste volksvcrlakkenj is (.je moet schrijven zoals je linkse of rechtse baas van je verwacht"), is hij op zijn vak afgeknapt. „Daarom vind ik het zo gek dat uitgerekend ik hoofdredacteur ben gewor den. Ik moet zeggen dat het me best bevalt, maar ik denk dat. als ik het eenmaal onder de knie heb, ik er dan toch mee uitscheid. Ik ben ook he lemaal niet bang om eruit ge trapt te worden Dan ga ik ge woon, dat ligt in mijn karak ter." l die garant stond voor een aanvaardbare losse verkoop, van de cover van Nieuwe Re vu verdwenen. Burger noemt die traditionele blote meiden cover „een cadeauverpak king, die niet meer bij ons paste." Nieuwe Revu heeft nog wel twee pagina's vol naakte meiden achterin zijn blad, maar volgens Burger heeft dat bloot niks te maken met de verdere inhoud ervan. „Dat 'blote billenblad' zijn wij allang niet meer." Even later zal hij Nieuwe Revu „een opinieblad voor de ge wone man" noemen. Over zijn onbehouden taalge bruik („Als iedereen op een gegeven moment zo lult, waarom zou ik dan niet zo schrijven!") zegt Burger, dat we dat niet los moeten zien van een bepaalde context. „Je kunt wel zeggen datje als hoofdredacteur juist het voorbeeld moet geven, maar als je toch, zoals wij, zo'n stin kende koppelbazenaffaire blootlegt en je legt dat de po litie voor, en die zegt dan doodleuk: „Ja meneer, wat u nu onthult, dat wisten wij al lang..."; en jij dan vervolgens vraagt wanneer de arrestaties te verwachten zyn en de re chercheur dan antwoordt dat hij niet genoeg kantoorruim te heeft om een speciaal frau deteam te kunnen huisves ten; en als je dan nagaat dat daarover in de Kamer hele maal geen vragen worden ge steld. dan denk jij toch ook: 'Wat zitten die oetlullen in Den Haag nou eigenlijk te doen'. Dan kun je wel zeggen dat je als hoofdredacteur dat woord „oetlullen" niet mag gebruiken, maar dat vind ik dan lulkoek." Geen moer Met stemverheffing en zich bij na verslikkend in zijn uit smijter (voor wie er belang in stelt: met kaas): „Jongen, als je toch, zoals wij, aantoont dat een onroerend goedbe- drijf de gemeenschap even tjes ijskoud voor tien miljoen tilt en de politie en die lui in Den Haag doen er vervolgens geen moer aan. dan wind jij je toch ook op? Dat machteloze gevoel dat je krijgt, als je ziet dat die koppelbazen rustig hun gang kunnen blijven gaan. Dat is heel frustrerend en wat dat betreft is de jour nalistiek ook een kutvak. En dat schrijf ik dan ook. want zo ben ik nou eenmaal." Burgers afkeer van kapitalisme is groot. Waarom hij dan toch voor een zuiver op winst ge richt blad werkt: „Mijn be lang is om als journalist zo veel mogelijk mensen te be reiken. Dat belang loopt synchroon met het winstbe jag van myn uitgever. Als je, omdat je in een kapitalistisch systeem werkt, dan toch compromissen moet sluiten, dan vind ik dat je mee moet helpen aan meningsvorming. En dan moet je niet. zoals de meeste opiniebladen, opinie bevestigend schrijven, maar juist de andere kant laten zien van het nieuws. Als je je zelf een progressief journalist wilt noemen, moet je niet voor eigen parochie willen preken." Voor schut Toen Fons Burger acht jaar ge leden zijn loopbaan als jour nalist bij de soldatenvakbond WDM begon, dacht hy van achter zijn schrijfmachine de wereld te kunnen verbeteren. „Dat ideaal heb ik allang op gegeven. Ik kan de wereld niet veranderen en er in de verste verte zelfs niet toe by- Nieuioe Revu hoofdredac teur Burger - Als ze mij in de kroeg vragen xvat ik doe, zeg ik altijd maar dal ik bij de Cemsto werk" - Vooralsnog is daar echter geen aanleiding toe. De redactie staat als één man achter haar hoofdredacteur en de ver koopresultaten van Nieuwe Revu geven volgens Burger „een lichte stijging te zien, terwijl die by de meeste an dere bladen dalen of zich sta biliseren." Fons Burger gaat er prat op dat zijn blad „aan de grenzen van de journalis tiek werkt en voortdurend bezig is die grenzen te verleg gen." Zoals met de serie 'Sex m Ne derland', die overigens nog niet is afgesloten Op dat ter rein heeft Nieuwe Revu nog niet alle taboes doorbroken, maar binnenkort, voorspelt Burger, sneuvelt er weer één de liefde tussen jong en oud. „Daar kun je moeilijk over doen, maar wij vinden dat liefde gewoon moet kunnen tussen mensen van 80 en zeg maar 13 jaar. Maar maak van dat 13 jaar asjeblieft maar 16 jaar", haast hy zich eraan toe. te voegen, „anders gaan er weer een hoop mensen onno dig over hun nek." Billen bloot Braakneigingen zullen bij som migen ongetwijfeld zyn op geborreld by het lezen van net nummer over zelfbevre diging. Zelden ging een num mer van Nieuwe Revu zo snel over de toonbank In dat nummer verhaalden een groot aantal medewerkers van Nieuwe Revu. inclusief de hoofdredacteur, zonder schroom over hun ervaringen met masturbatie Fons Burger „Zo opzienba rend was het in wezen niet, want dertien jaar geleden pu bliceerde Margriet hetzelfde Op een bepaalde manier wil den wy het onderwerp zelf bevrediging meer diepte ge ven Ik vond tften dat we niet willekeurige mensen moes ten interviewen, maar einde lijk zelf eens met de billen bloot moesten." „Daarmee wilden we tevens het hypocriete rond zclfbe vrediging aan de kaak stel len. Want. hoewel byna ieder een het regelmatig doet. is het nog steeds een onder werp. waar je niet over praat Sommigen hebben er nota bene schuldgevoelens over Ja zelfs in dc sexuele voor lichting wordt over zelfbevre diging niet al te duidelyk ge daan. Een van de Nieuwe Revu om slagen die nogal wat opschud ding teweeg brachten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17