Reagan sust beroering Eerste socialistische regering geïnstalleerd Soedan en Libië: sabelgekletter of oorlogsdreiging FS: geen Marshall-hulp Derde Wereld 12,03% Over mogelijkheid Europese kernoorlog Extremisten wilden bankberoven Een lucratieve spaar- of beleggingsvorm NMB DONDERDAG 22 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 ATHENE (Reuter/AFP/UPI/GPD) Griekenlands eerste socialisti sche regering onder leiding van Andreas Papanderou is gisteren in het paleis van president Kara- manlis beëdigd. Zijn Pan-helle- nistische socialistische regering Pasok behaalde bij de verkiezin gen van zondag 174 van de 300 zetels in het parlement. Het kabinet ging na de beëdiging meteen aan het werk. De premier drong er bij zijn ministers op aan zich in te zetten voor sociale her vormingen. Hij zei dat zij niet het recht hebben het Griekse volk teleur te stellen dat aan hen de taak had toevertrouwd een pro gramma van wijzigingen uit te In Griekenland Op de eerste kabinetsvergadering zei de premier dat het Griekse volk iets nieuws verwacht. "Het is onze taak de mensen op de hoogte te brengen van de waar heid hoe bitter deze ook kan zijn. Er moet een frisse wind waaien. De Pasok-regering is een rege ring van alle Grieken. U moet het overheidspersoneel duidelijk maken dat het beoordeeld zal worden naar zijn verdienste, on geacht zijn politieke opvattin gen". Om het belang te onderstrepen dat hij hecht aan zijn sociale pro gramma, drong de premier er bij zijn ministers op aan de kosten zoveel mogelijk te beperken op dat fondsen kunnen worden toe gewezen aan welzijn, gezond heidszorg, onderwijs en verbete ring van het inkomen van de boeren. Mercouri "Griekenland glimlacht!". Zo ein digt een blijde boodschap van de actrice Melina Mercouri, sinds gisteren minister van cultuur en wetenschap in Andreas Papand- reou's nieuwe kabinet, het eerste socialistische uit de Griekse ge schiedenis. Melina Mercouri, nu 56 jaar oud, heeft door de jaren heen Grieken en buitenlanders versteld doen staan over haar onberekenbaar en voor alles theatraal optreden. Maar kun je dat een actrice kwa lijk nemen? Haar verdienste is dat ze zich inzet voor grote poli tieke en sociale zaken en dat ze daarbij haar acteerkwaliteiten ten volle inschakelt moet je op de koop toe nemen. In haar uiterst leesbare en zeer openhartige autobiografie „Ik ben als Griekse geboren" (ook in het Nederlands vertaald) heeft ze geschreven hoe zij vroeger, in haar jonge jaren, totaal anders was als nu, hoe zij zelfs tijdens de Duitse bezetting alleen leefde voor haar plezier; deelnam aan de vele feesten, die overdadiger waren dan daarvoor en daarna. Kleindochter van een gevierd maar conservatief burgemeester van Athene, ging zij geheel op in het lichtzinnige eliteleventje, een soort politieke bewustwording kreeg ze pas, naar zij schrijft, door een incident aan het eind van de oorlog. De grote ommekeer kwam echter in 1967, toen zij in Amerika voor de revue-versie van de film Melina Mercou „Nooit op Zondag" hoorde van de staatsgreep in haar land. Zij begon meteen een campagne te gen de „stupide kolonels", waar in zij het publiek opriep niet meer als toerist naar dit Grieken land te gaan. Het regime ontnam haar het staatsburgerschap, maar zij zei: „Ik ben als Griekse geboren en ik zal als Griekse sterven". ANTWERPEN (ANP) - In de diamantwijk te Antwerpen waar dinsdag twee vrouwen om het leven kwamen ten gevolge van een bomaanslag op de joodse synagoge en vele tientallen argeloze voorbijgangers werden gewond, is de ontreddering groot. Hoewel het leven ogenschijnlijk weer zijn normale loop heeft genomen wijst alles erop dat de angst bij de joodse bevolking in deze "enclave" voorlopig nog niet zal zijn weggenomen. Op een persconferentie die gistermiddag in Antwerpen werd gegeven gaf de inspecteur-generaal van het ministerie yan volksgezondheid dr. De Block, de juiste aantallen gewonden. "Op het ogenblik liggen verspreid in de ziekenhuizen nog zo'n zeventig mensen. Zes van hen zijn zwaar tot zeer zwaar gewond Van dit zestal verkeren er drie in direct levensgevaar". Volgens de Block zijn de meeste slachtoffers aan het hoofd gewond. Op de foto: Koning in Fabiola van België bracht gisteren een bezoek aan het St. Elisabethziekenhuis waar een deel van de slachtoffers is ondergebracht die dinsdag bij de aanslag in de Antwerpse diamantwijk geuxmd raakten. WASHINGTON (Reuter/UPI) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft gisteren elke suggestie dat de Verenigde Staten ook maar het voeren van een kernoor log ten koste van Europa zouden overwegen, "zuivere misleiding" genoemd. BONN - De minister van binnen landse zaken van de Westduitse deelstaat Beieren, Gerold Tand- ler, meent dat de politie met de aanhouding van een groep ex treem-rechtse terroristen een spectaculaire bankoverval heeft kunnen verijdelen. Aan de aan houding ging dinsdagavond in München een vuurgevecht tus sen de politie en vijf rechtse ex tremisten vooraf. Daarbij wer den twee jonge neo-nazi's ge dood; één rechts-extremist en twee agenten werden zwaarge wond. De schietpartij brak uit nadat de politie meerdere pogingen had gedaan om de auto waarin de rechts-extremisten zaten, te la ten stoDpen. Toen dat eindelijk ADVERTENTIE NMB Spaarbrief met beursnotering Efltaicl rendement d.d.20obtoberl981 Een waardepapier dat op de Effecten beurs verhandelbaar is. De NMB Spaarbrief is te verkrijgen in coupures van duizend en vijfdui zend gulden. Gemakkelijk over draagbaar, ook als schenking en cadeau. Fiscaal voordelig voor hen die straks voor pen sionering in een lager belastingtarief vallen: de rente is pas na de datum van uitkering belastbaar. Verkrijgbaar op alle NMB-kantoren. U kunt daar tevens, geheel vrij blijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragen. Viditel pagina 484. De NMB denkt met u mee. doUIlOn J O graag n VAJUpuil spaarbrief met 1 lukte, werd uit de auto een hand granaat gegooid. Daarop ont stond een vuurgevecht, dat ruim tien minuten duurde. De vijf neo-nazi's waren tevoren op bezoek geweest bij de voorzitter van de rechtsradicale 'Volksso- zialistischen Bewegung Deutschlands' (VSBD), Fried- helm Busse (52). Er wordt aange nomen dat de militante rechtsra- dicalen acties wilden voorberei den. Het is mogelijk dat zij af spraken hebben gemaakt voor provocaties tijdens de herden king van de zogenaamde Rijks- kristalnacht in november. In de auto heeft de politie machinepi stolen en handgranaten gevon den. Bij de inmiddels gearres teerde Busse thuis werden tallo ze explosieven aangetroffen. De neo-nazistische volkssocialisti- sche beweging van Duitsland is in 1971 in Krefeld opgericht en heeft zich intussen ontwikkeld tot een verzamelplaats van mili tante neo-nazi's uit geheel Duits land. De Amerikaanse president, die poogde ongerustheid in Europa weg te nemen over zijn opmer king in het weekeinde, zei: "Wg beschouwen elke militaire be dreiging van Europa als een be dreiging van de Verenigde Sta ten zelf'. De verklaring van Reagan, uitgege ven aan boord van het vliegtuig dat hem bracht naar Cancun in Mexico voor de vandaag begin nende Noord-Zuid-conferentie over economische vraagstukken, was de jongste officiële ophelde ring van een reeks die Washing ton heeft uitgegeven over zijn nucleaire politiek. In een gesprek in het weekeinde met geselecteerde Amerikaanse hoofdredacteuren van dagbla den, had Reagan gezegd dat hij niet wist of zich een kernoorlog zou kunnen voordoen die zich tot Europa zou beperken. En hij vervolgde met te zeggen dat in een vastgelopen oorlog "ik mij de situatie kan voorstellen waar in zich een conflict met tactische wapens kan voordoen tussen troepen te velde zonder dat een van de grote mogendheden ertoe gebracht wordt op de knop te drukken". De opmerking veroorzaakte in Eu ropese officiële kringen conster natie en gaf president Brezjnjev van de Sowjet-Unie klaarblijke lijk het nieuwe verzoek aan pre sident Reagan in het denkbeeld van het voeren van een nucleaire oorlog af te wijzen. "De suggestie dat de Verenigde Staten een kernoorlog ten koste van Europa ook maar zouden overwegen, is zuivere mislei ding", aldus Reagans verklaring. "Het wezen van de Amerikaanse nucleaire strategie is dat geen en kele agressor mag geloven dat gebruik van kernwapens in Eu ropa tot Europa beperkt zou blij ven", aldus de Amerikaanse pre sident. Hij beschuldigde de Sowjet-Unie ervan dat zij propagandaverkla- ringen uitgaf om een wig te drij ven tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten, en hij voegde hieraan toe: "Ik ben niet van plan deze groteske verdraaiingen van ons beleid on aangevochten te laten passeren". "De Amerikaanse politiek die erop is gericht oorlog in Europa te vermijden is de laatste twintig jaar niet veranderd", aldus presi dent Reagan. Die politiek is er een van de flexi bele respons: handhaving van een doelmatige militaire afweer ter afschrikking van gebruik van conventionele of nucleaire mili taire macht op het laagst mogelij ke niveau. In Bonn verklaarde regerings woordvoerder Lothar Ruehl gis teren na een ministerraadsverga dering, dat de Westduitse rege ring ervan overtuigd is dat presi dent Reagan met zijn omstreden uitlating geen enkele verande ring heeft aangebracht in de tot nu toe in het westen gevoerde politiek van afschrikking. De uitlating van de Amerikaanse president aan de hand van de En gelse tekst en een officiële West duitse vertaling waren volgens Ruehl hoofdonderwerp van de ministerraadsvergadering. ADVERTENTIE Ze zijn er weer: Die fijne wildschotels. Hazerug, Wildsocp, Hazebout, Wildzwijn; Hcrtcbicfstuk, Vcluwsc Jachtschotel. Wild is nu op z'n fijnst cn staat dan ook centraal op de kaart in Hel Eethuisje van uw AC Restaurant. Uit eigen Wild- slachtcrijen Door de chef-kok zelf met aandacht voor u klaargemaakt. Door de attente bediening gezellig voor u uitgeserveerd met een rijk garnituur Èn wat bovendien zo fijn is: U kunt bij ons al een Wildschotel krijgen vanaf f'14,75 Lekker toch? Gaarne tijdig r AC Leiderdorp E10/A4 Rotterdam-Amsterdam Persant Snocpweg TeL: 071-899302 l'^'l AC RESTAURANTS UITEN JUCH EEK BEET JE THUS. Zijn de in hevigheid toenemen de propagandacampagnes en beschuldigingen over en weer tussen de buurlanden Soedan en Libië slechts sa belgekletter, of maken Nu- meiry en Gadhaffi zich werkelijk op om een oorlog tegen elkaar te beginnen? Vast staat dat voor het laatste in ieder geval alles in gereed heid is gebracht. Libië heeft 12.000 man troepen in Tsjaad ter ondersteuning van het regime daar van pre sident Goukouni Oueddi. Volgens Soedan breiden de Libiers vliegvelden in Tsjaad vlak bij Soedans grens uit en bombarderen zij bijna dage lijks Soedanese dorpen vlak over die grens. Bovendien zouden er duizenden Libi sche 'agenten-provocateurs' zitten tussen zo'n 10.000 „landlopers, vreemdelingen en andere ongewensten" die afgelopen weken in Soedan door de autoriteiten werden gearresteerd, en die slechts op het signaal uit Tripoli za ten te wachten om een alge hele opstand tegen het regi me van Numeiry in Khar toum te beginnen. Soedans vice-president Khalil beschuldigt Gadhaffi - vol gens hem een „instabiele gek" en „een gevaar voor de vrede" - ervan troepen in Tsjaad samen te trekken ter voorbereiding van een aanval op Soedan. Westerse diplo matieke bronnen in Cairo evenwel menen dat er geen bewijzen zijn voor de Soeda nese bedenkingen tegen Li bië op dit punt. Blitzkrieg De Libiërs van hun kant ver wachten dat de Soedanezen een 'Blitzkrieg' tegen Tsjaad zullen beginnen om zodoen de de voormalige Tsjadische minister van defensie, Hissa- ne Habrc. weer in het zadel te helpen. Volgens het Libische staatspersbureau Jana wor den Soedanese troepen per helikopter naar de grens met Tsjaad gevlogen. Kolonel Gadhaffi zegt dat zijn land „klaar is voor de oorlog die Amerika tegen ons wil gaan voeren middels Soedan via, Tsjaad". Gadhaffi sluit overigens de mo gelijkheid dat Amerika's an dere „regionale pion": Egyp te, een oorlog tegen Libië zal ontketenen vooralsnog uit Egypte heeft zijn 60.000 man troepen aan de grens met Li bië in de hoogste staat van paraatheid gebracht. De Egyptische pers is eenstem mig van mening dat de Sow jet-Unie Gadhaffi aanmoe digt om bestaande regimes in Afrika te destabiliseren. Libische regeringsleiders en di plomaten ontkennen dit in al le toonaarden en onderstre pen dat Libië geen agressieve plannen heeft tegen Soedan, Egypte of welk buurland dan ook. Wel is Libië fel gekant tegen „vreemde inmenging in de regio", een verwijzing naar wat de radicale Arabi sche landen en de Sowjet- Unie zien als een „directe Amerikaanse militaire inter ventie" in Egypte en Soedan direct na de moord op Sadat. De huidige Soedanees-Libi- sche confrontatie heeft alles weg van een Amerikaans- Russische regionale kracht meting 'bij volmacht', veroor zaakt door de onzekere situa tie in het Midden-Oosten na het wegvallen van Washing- tons trouwste Arabische bondgenoot: Sadat. Een goe de tweede is Numeiry, die zich als het ware gewurgd ziet door het pro-Russische Libië, Ethiopië en Zuid-Je- men. Ook intern staat Numei ry zwak: hij wordt niet alleen bedreigd door 'landlopers en werklozen' die in Libische dienst zouden staan, maar ook door een goed georgani seerde binnenlandse opposi tie. Werkelijkheid De in Londen in ballingschap levende Soedanese opposi tieleider Al Hindi voorspelt een spoedige val van Numei ry en beschuldigt hem ervan de Amerikanen toe te staan militaire bases op Soedanese bodem te bouwen. Westerse waarnemers in Khartoum denken dat Numeiry de Libi sche dreiging tegen zijn land erger voorstelt dan hg in werkelijkheid is, om zodoen de meer Amerikaanse wa pens los te krijgen. Deze ontwikkeling komt de Amerikanen goed te pas: Washington moedigt Numei ry zelfs aan opdat de geldig heid van Reagans Midden- Oostenpolitiek een zgn. stra tegische concensus tussen gematigde Arabische landen plus Israel tegen de om zich heen grijpende Sowjet-in- vloed. nogmaals wordt bewe zen. Amerika moet met mili taire middelen (Awacs als waakhonden in de lucht, ver snelde wapenleveranties aan Egypte en Soedan, gemeen schappelijke militaire oefe ningen met deze landen) dui delijk maken dat zij haar vrienden in de regio zal steu nen. Als Amerika dat in '78 en '79 in Iran gedaan zou heb ben, zou de sjah niet gevallen zijn, meent president Rea gan. Troebel Moskou voert eveneens een 'imperiale' politiek en vist in troebel water: het moedigt Gadhaffi aan om middels subversie en militaire drei ging datgene in Khartoum te bereiken wat in Cairo niet ge lukt is. Sadat werd niet door Libische agenten, maar door gefrustreerde moslim fanati ci vermoord. Indien Numeiry ten val zou worden gebracht, door een coup al dan niet het gevolg van een 'verloren oor log' tegen Libië, zou dat de Russen uitstekend uitko men: in Khartoum is geen Moebarak voorhanden die garant zou staan voor voort zetting van een pro-Ameri kaanse politiek. Arabische diplomaten in Bei roet wgzen op het gevaar van zowel de Amerikaanse als de Russische Midden-Oosten- strategie, die frustrerend ge noemd wordt voor pogingen om Egypte weer in het Arabi sche kamp te krijgen en de Arabische eenheid te herstel len. Katalysator in dit proces is het befaamde Saoedische vredesplan voor het Midden- Oosten. dat door alle Arabi sche landen, behalve de pro- Moskou gezinde, wordt toe gejuicht inclusief PLO-chef Yasser Arafat RIENKO WILTON Weinig kans voor Oostenrijks plan in Cancun Postcode cn woonplaats (Van onze verslaggever Henk Kolb) CANCUN. MEXICO - Oostenrijk wil de rg- ke wereld een soort Marshall-plan voor ontwikkelingslanden voorleggen, zo werd aan de vooravond van de Noord- Zuidconferentie in de Mexicaanse bad plaats Cancun verklaard. De Amerikaan se president Reagan voelt daarvoor abso luut niets: de VS willen zulke etiketten niet meer plakken op initiatieven die „stammen uit een andere tijd en bedoeld 'waren voor een ander soort bijstand, op een ander niveau van ontwikkeling", al dus een Amerikaanse zegsman. Handel, regionale initiatieven, voedsel en energie - alles gevoed door privé-kapitaal: daar over komen de VS spreken, in de volle zekerheid dat zij naderhand niet aan enig besluit zullen worden vastgenageld. De Russen hebben niet willen komen, Cu ba is niet uitgenodigd, zo min als een nu hoogst verontwaardiede groep Westeuro- pese landen (zoals Nederland en Italië), maar de VS zijn bij voorbaat al innig te vreden. „Het gaat maar om 22 landen en dit is de wereld niet. maar toch, hier ver tegenwoordigen wij driekwart van de economische macht in de wereld en twee derde van de bevolking", aldus een hoog geplaatst Amerikaans woordvoerder. De Mexicaanse president Lopez Portillo beleeft - volgens de Mexicaanse kranten dan - „zijn ogenblik met de historie", maar nog voor de Noord-Zuidconferentie is bcgonmen, met 22 staatshoofden en re geringsleiders (de Oostenrgkse kanselier Kreisky kan wegens ziekte niet komen), is het al duidelijk dat vooral de bilaterale besprekingen in de marge van het gebeu ren van betekenis zgn. De conferentie neemt geen besluiten, er is dan ook geen agenda en dat is de prgs die voor de Ame rikaanse aanwezighed moet worden be taald. Reagan heeft inmiddels direct na aankomst anderhalf uur gesproken met de Chinese leiders ..Een uitwisseling van gedachten over strategie, zowel ten aanzien van het Verre Oosten als globaal" De Chinezen hebben wederom geprotesteerd tegen de verkoop van F-16-gevechtsvliegtuigcn aan Taiwan, maar de Amerikanen vinden dat hun eigen verantwoordelijkheid. Reagan heeft ook gesproken met Indira Gandhi Hij prees tijdens dat gesprek het succes van de Indiase landbouwpolitiek, want. aldus hoge Amenkanen die ano niem wensten te blgven maar wel bg de discussie waren, dit past precies in Rca gans ontwikkelingsbeleid, dat alleen voorziet in pnvé-kapitaal. maar ook in de ontwikkeling van de landbouw als voor naamste bron van voedsel Keagan heeft een serie van deze tweege sprekken op zijn programma in de marge van de conferentie, die inspannend ge noeg is. Vier vergaderingen van drie uur elk. na een reeks van inleidende verkla ringen w.i.irbij ontwikkelingslanden en rijke landen om en om aan de beurt ko men. In de avonduren diners op het zoele strand en nog meer gesprekken. Uiteindelijk moet dat allemaal neerkomen op een compromis de VS zullen met hun filosofie in het Caraibisch gebied en de Middenamerikaanse landen aan het ont wikkelen slaan Als Europa de doorslag gevende invloed van privé kapitaal wil afwgzen. dan krijgt het in Afrika en Zuid- oost-Azu eigen proeftuintjes Globale on derhandelingen binnen het raamwerk van de VN zgn met te vermgden Maar de VS willen van de Cancun-conferentie een instituut maken waar op den duur toch besluiten zullen vallen, die dan binnen de VN-bgecnkomsten als voldongen feiten worden voorgedragen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9