Minister schrikt van commentaren Limburg keert zich af van landelijke politiek NAVO wekt grote verwarring Twijfel over NAVO-besliüt Demonstatie tegen fascisme en jodenhaat Advies aan minister: verhoog collegegeld Wat gaat u zaterdag doen? .0emb0// Bloembollen kopen en inde f tuinplanten. DONDERDAG 22 OKTOBER 1981 Raadsverkiezingen voor herindeling winst voor plaatselijke "splinters" HEERLEN (GPD) - Versterking van de bestuurskracht en meer duidelijkheid in het gemeente lijk beleid. Dat zou de gemeente lijke herindeling van Zuid-Lim burg moeten brengen. Gisteren heeft de kiezer zich kunnen uit spreken. Het antwoord op beide stellingen was: nee. De uitslag in bijna alle 20 gemeen ten, waarin de nieuwe gemeente raden werden gekozen, heeft een grotere versnippering gebracht in die gemeenteraden. De door braak van de landelijke politieke partijen, die bij deze verkiezin gen zou moeten komen, is uitge bleven. De kiezers hebben net als voorheen gekozen voor per sonen in plaats van partijen, en voor dorpsgroeperingen in plaats van landelijke partijen. De belangstelling van de kiezers voor deze verkiezingen viel hard tegen. In bijna alle gemeenten was er duidelijk minder opkomst dan in 1978, bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen. De gemeente Heerlen scoorde met een opkomstpelcentage van 58,5 procent het laagste. De gemeente Susteren, waar een bijzonder ste vige verkiezingsstrijd was ge voerd. kwam met 90,9 procent erg hoog uit de bus. Van alle landelijke partijen is voor al de PvdA de grote verliezer ge worden bij deze raadsverkiezin gen. In bijna alle gemeenten daalde het PvdA-aandeel in de raad. In de gemeenten Kerkrade en Heerlen moest de PvdA zelfs drie zetels inleveren. Een deel van deze linkse stemmen kwa men bij kleine linkse partijen te recht, waarbij vooral D'66 hier en daar winst boekte. in gemeenten, waar dij ae njstsa- menstellingen heftig strijd is ge leverd tussen plaatselijke politici en het CDA. zoals in Schinveld en Simpelveld, is het CDA flinke verliezer geworden. Ook hier stelde men meer vertrouwen in de persoon dan in de politiek. De gemeenteraadsverkiezingen in de regio Zuid-Limburg wai^n nodig omdat per 1 januari 1982 het aantal van 56 gemeenten wordt teruggebracht tot 23. Bij deze tot dusver omvangrijkste herindeling was een klein half miljoen inwoners betrokken. In drie van de 23 nieuwe gemeenten zijn geen verkiezingen gehou den, omdat de grenswijzigingen daar slechts correcties betreffen. Bijgedraaid De CDA-leden die met een eigen „persoonslijst" zijn uitgekomen bij de gemeenteraadsverkiezin gen gisteren in Limburg, behoe ven de enkele weken geleden door de partij aangekondigde maatregelen niet te vrezen. Gis teravond waren ook landelijke kopstukken van het CDA volle dig bijgedraaid: zij spraken zelfs van uitstekende mogelijkheden tot samenwerking met deze groe peringen, bijvoorbeeld bij de col- iegevorming. CDA-voorzitter Piet Bukman zei gisteravond, dat hij tevreden was over het CDA in Limburg. Bij prees de activiteit die ontplooid is om op zoveel mogelijk plaat sen met een CDA-lijst uit teko- men. „Je moet niet direct gewel dige resultaten willen zien. Wij zijn daarom met het behaalde re sultaat heel tevreden", zei hij. Maatregelen tegen CDA-leden die met een eigen lijst uitkwa men zag hij niet zittn. „Dat ge beurt toch overal" zei hg. Voorzitter Jan Kamminga van de WD zag in de uitslag een motie van wantrouwen tegen de lande lijke politiek. „De PvdA heeft de grootste klappen gekregen, het CDA op veel plaatsen ook. De WD heeft zich gehandhaafd. Dat wat momenteel in Den Haag gebeurt slecht is voor de politiek, dat is hier vandaag wel bewe zen", meende Kamminga, die daarbij ook wees op de lage op komst. Thijs Wó-ltgens, PvdA-kamerlid uit Kerkrade. zag in de uitslag een teleurstellende opschuiving naar de dorpspartijcn. waarbij hu het CDA ook rekende. „Veel Amsterdammers betrokken bij gijzeling van zes Iraniërs AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse recherche heeft twee Am sterdammers van 38 en 41 jaar aangehouden die betrokken zou den zijn geweest bij de gijzeling van drie Iraniërs in een villa in Ekeren (België). De Iraniërs wer den maandag 19 oktober in vrij heid gesteld. In verband met de zelfde zaak is dinsdag in Ulestra- ten (Ned. Limburg) een 53-jarige Belg aangehouden. De achtergrond van de arrestaties is een poging die een Iraanse de legatie van zes man vorige week ondernam om in Londen en Ant werpen op de illegale markt een partij geleide anti-tankraketten te kopen. Volgens de Amster damse politie zou het financiële deel van de transactie in Londen en de zakelijke kant in Antwer pen worden afgewikkeld. Bij het uitvoeren van hun opdracht kwamen de Iraniërs in Londen in contact met Engelse onderwe reldfiguren, die het met de trans actie gemoeide bedrag van 52 miljoen dollar wilden bemachti gen, aldus de politie. Daarom werden in Ekeren drie Iraniërs vastgehouden en in Londen de andere drie. Een van de Iraniërs, die ter afwik keling van de transactie voor waardelijk was vrijgelaten, waar schuwde de Londense politie, die op 16 oktober de Iraniërs kon bevrijden. Er werden daarbij ne gen Engelsen en een 40-jarige Nederlander aangehouden, al dus de Amsterdamse politie. Politieman verdacht van oplichting VOORBURG (ANP) - Op verden king van een poging tot oplich ting is een 22-jarige wachtmees ter van het korps rijkspolitie door de gemeentepolitie in Schiedam aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Een woordvoerder van de rijks politie heeft dit meegedeeld. Hangende een onderzoek dat door de rijksrecherche wordt inge steld is de wachtmeester, afkom stig uit Amerongen, in zijn func tie geschorst. De politieman werd dinsdagmid dag in Schiedam aangehouden nadat hij had getracht bij een bankinstelling een bedrag van meer dan honderdduizend gul den te incasseren onder valse voorwendsels. WEERRAPPORTEN Amsterdam regenbui De Bilt regenbui Deelen regenbui Eelde geheel bew. Eindhove Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen regenbui regenbui Zd. Limburg licht bew. Aberdeen zwaar bew. Athene licht bew. half bew. 18 9 Bordeaux h Brussel IWI Frankfort zw Genève zwa Helsinki zw; Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen bew. 10 1 1 bew. 11 -1 01 bew. 10 3 4 sneeuw 14 2 19 regen 15 10 1 onbew. regen Lissabon Locarno Londen half bew Luxemburg geheel bew. Madrid onbew Malaga licht bew. Mallorca regen Munchen regen Nice onbew. Oslo geheel bew. Rom geheel Stockholm Zurich geheel bew 23 17 20 (Van onze correspondent Ferry Mingelen) DEN HAAG - Minister Van Mierlo (defensie) is gisteravond na zijn terugkeer uit Schot- land direct politiek overleg begonnen om mogelijke misverstanden en irritatie over zijn optreden op de afgelopen vergadering van de NAVO-Nucleaire Plan Groep in Schot land snel de kop in te drukken. Aan de herdenkingsbijeenkomst bij het standbeeld van de De Dokwerker in Amsterdam werd door ongeveer tweehonderd mensen deelgenomen. Onder hen rabijn Soetendorp (met hoed) en v.l.n.r. de Tweede Kamerleden Gualthèrie van Weezei (CDA) en Van den Berg (PvdA). Nederlandse VN-soldaat gewond bij beschieting DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse VN-soldaat Bart Hogeveen (19) uit Den Ham (Groningen) is gisteren in Li banon door een schot in de buik vrij ernstig gewond ge raakt. Een defensiewoord voerder heeft dit meege deeld. Dat gebeurde nabij de haven plaats Sidon (zo'n veertig ki lometer ten noorden van de Unifilzone) toen Hogeveen als bijrijder op een takelauto in een konvooi op weg was naar Beiroet. De takelwagen werd door een onbekende met een mitrailleur bescho ten. De gewonde dienstplich tig militair is direct naar een nabij gelegen ziekenhuis ge bracht, waar hij is geope reerd. Hij verkeert buiten le vensgevaar. Het incident ontstond toen een Nederlandse kolonne langs twee Libanese vrachtwagens reed, die met elkaar in bot sing waren gekomen. Het konvooi kon aanvankelijk zonder belemmeringen de plaats van de aanrijding pas seren. De achterop rijdende Nederlandse takelwagen kreeg van een omstander een stopteken. De chauffeur ne geerde dit om het contact met de kolonne niet te verlie zen. Daarop werd met enige salvo's uit een automatisch wapen direct over de takelau to geschoten. Vermoedelijk is Hogeveen door een ver dwaalde kogel getroffen. Na aanslag in Antwerpen AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 200 mensen hebben gisteravond bij hel monument van de dok werker op het Jonas Daniël Meij- erplein in Amsterdam deelgeno men aan de jaarlijkse demonstra tie ter gelegenheid van het Jood se "vreugde der wet"feest. De demonstratie was georganiseerd door het soldariteitscomité voor de Russische joden. Dit jaar stond het gebeuren in rui mere zin in het teken van het protest tegen fascisme, racisme en anti-semitisme vanwege de bomaanslag in de Joodse wijk in Antwerpen. Behalve rabbijn Soetendorp spraken verschillen de mensen uit het politieke leven hun afschuw over deze aanslag uit. Harry van den Bergh, Twee de Kamerlid voor de PvdA, vroeg zich af hoe het mogelijk is dat in West-Europa 36 jaar na de Tweede Wereldoorlog 8 aansla gen op joodse gemeenschappen zijn gepleegd binnen anderhalf jaar. "Dit is geen anti-zionisme, maar niet anders dan anti-semi tisme". aldus Van den Berg. Ook het Palestina-comité heeft in een verklaring adhesie betuigd aan de demonstranten. Volgens dit comité vereisen misdaden als de aanslag in Antwerpen een eensgezind protest van alle anti fascisten, ongeacht hoe hun standpunten ook uiteenlopen. Het Amsterdamse initiatief tegen fascisme, racisme en antisemitis me heeft de demissionaire minis ter van binnenlandse zaken Van Thijn en burgemeester Polak van Amsterdam in een brief ge vraagd om een onmiddellijke statische politiebewaking van synagogen en andere joodse in stellingen in Nederland. Het initiatiefcomité wil verder Fi nanciële ondersteuning voor eventueel te nemen interne vei ligheidsmaatregelen. Het stelt dat iedere bevolkingsgroep in Nederland veilig moet kunnen leven. Aan burgemeester Polak schrijft het initiatiefcomité dat 'Amsterdam het zich 36 jaar na de Tweede Wereldoorlog niet kan veroorloven dat iemand ook maar een haar gekrenkt wordt door gewelddadige uitingen van racisme of vooroordelen'. Van Mierlo schrok bij zijn aan komst in Nederland nogal van de publiciteit die zijn uitlatingen in Schotland hadden gekregen. Hij wil door snel contact met onder anderen minister Van der Stoel van buitenlandse zaken en D'66- fractieleider Brinkhorst voorko men. dat de zaak binnenlands politiek uit de hand loopt en zo met name de PvdA, die aan staand weekeinde een partijcon gres houdt, in moeilijkheden zou kunnen brengen Het gevoelige punt in deze discus sie is of Van Mierlo als demissio nair minister niet te ver is gegaan met het uittekenen van de te ver wachten Nederlandse besluit vorming over de omstreden mo dernisering van de NAVO-kern- wapens in Europa. Van Mierlo heeft namelijk in feite in Schot land meegedeeld tot welk com promis het kabinet Van Agt ten aanzien van de kernwapens was gekomen. Omdat het kabinet inmiddels is ge vallen, kon hij dat niet officieel meedelen, maar gebruikte hg daarvoor de dekmantel van wat hij dacht dat een meerderheid in de Tweede Kamer wel zou vin den. Daarmee trapte hg op ge voelige tenen, want Kamerleden houden er doorgaans niet zo van dat hun standpunt, nog voor het is uitgesproken, door een minis ter al geannexeerd wordt. Daarbij komt dat het compromis voor de PvdA-fractie, die een de finitief nee tegen de nieuwe ra ketten nastreeft, weinig aantrek kelijk is. Volgens het kabinets compromis wordt de in decem ber te nemen beslissing over die nieuwe raketten weliswaar voor nog onbepaalde tijd uitgesteld, maar de mogelijkheid van toe komstige modernisering -wordt allerminst definitief uitgesloten. Het moderniseringsbesluit van de NAVO uit 1979 wordt in de visie van het kabinet niet herbeves tigd, maar ook niet aangevoch ten. Het wordt als voldongen feit aanvaard en als basis voor de Amerikaans-Russische onder handelingen over wederzgdse beperking van de nieuwe kern wapens. Hevige discussie In Schotland en Den Haag ont stond gisteren direct hevige dis cussie of de slotverklaring van de vergadering nu wel of niet herbevestiging van het moderni seringsbesluit oplevert Van Mierlo was daarover volstrekt duidelijk. Na een hard gevecht over de tekst was er op nadruk kelijk Nederlands verzoek ten slotte „afgezien van woordelgke herbevestiging". Het woord her bevestiging komt. anders dan in vorige NAVO-verklaringen, ook niet voor in de tekst. Wel bevat die tekst, zo gaf Van Mierlo toe, „formules die in de richting van herbevestiging wgzen". NAVO- secretans Luns zei gisteren dat Nederland de herbevestigign wèl had onderschreven. In Schotland rees de vraag waarom Van Mierlo zich niet gewoon op de vlakte had gehouden in plaats van zo zijn nek uit te steken en zulke politieke problemen te ris keren. Ook daarover was Van Mierlo dui- delgk. „Als ik het buitenland geen indruk had gegeven over wat er van Nederland te ver wachten is, dan had ik het ge vecht om de slotverklaring ook niet kunnen voeren" Van Mierlo was vervuld van dadendrang naar Schotland gekomen, hg wil de dat Nederland eindelgk weer eens invloed zou uitoefenen op de gang van zaken binnen de NAVO en zich niet zou beperken tot de houding van: wg doen voorlopig niet mee De opstelling van de nieuwe defen sieminister houdt ongelwgfeld verband met het geheim gehou den bezoek dat hg vorige week al aan de Westduitse defensiemi nister Apel bracht ter voorberei ding van de Nucleaire Plan Groep. Van Mierlo hecht er groot belang aan, zoveel mogelgk met Bonn samen te werken om een matigende invloed op de Ameri kaanse regering te kunnen uitoe fenen. Volgens Nederlandse di plomatieke kringen heeft met name die Nederlands-Duitse sa menwerking in Schotland ertoe geleid dat de Amerikanen na veel moeite afzagen van een her bevestiging van het modernise ringsbesluit en bereid waren de in Europa zo bepleite nul-optie waardoor de NAVO-modernise- nng overbodig zou worden, als mogelijkheid te erkennen. De Amerikaanse regering luistert nu meer naar Europa, meende Van Mierlo Hij) vindt die ontwik keling. zoals hij een en ander maal zei. in het belang van ons land. Bezwaren van dc PvdA. die zo'n genuanceerde opstelling moeilgk kan verteren, moeten daar in de visie van de nieuwe defensieminister kennelgk maar voor wijken. PvdA en D'66 tevreden over kernwapenstandpiuit Van Mierlo onbew. 28 18 0 DEN HAAG (ANP) - De collegegelden moeten verder omhoog en zou den niet voor elke studierichting hetzelfde moeten zijn. Voor duurdere opleidingen zou meer collegegeld moeten worden betaald dan voor studies die minder kosten. Dat is de belangrijkste aanbeveling die het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven doet in het tweede deel van de studie "Een prijs voor het onderwijs", dat gisteren is verschenen. Het onderzoek is ver richt in opdracht van de vorige minister van onderwijs. Pais. Nu de noodzaak van hogere eigen bijdragen in het onderwijs zich scher per aftekent is een volwaardig stelsel van studiefinanciering in elk ge val noodzakelijk, aldus het instituut. Om te voorkomen dat plotseling veel studenten goedkope studierichtin gen gaan kiezen zou zowel de algemene verhoging van het collegegeld als het aanbrengen van verschillen daarin naar de duurte van de oplei ding geleidelijk moeten worden ingevoerd. Minister Van Kcmenade (onderwijs) heeft meegedeeld dat het rapport nadere bestudering vergt, alvorens hij er een standpunt over zal bepa len. Dat zal gebeuren bij de voorbereiding van het beleid op het gebied van onderwijsbijdragen en studiefinanciering. De minister heeft het rapport ter kennisneming naar het parlement gestuurd. Om het systeem van eigen bijdragen niet te ingewikkeld te maken zou men moeten uitgaan van een beperkt aantal kostengroepen binnen het wetenschappelijk onderwijs en het hoger bcroepsonderwgs, aldus het instituut. Overwogen zou moeten worden studenten rechtstreeks, dus tijdens de studie, met de duurte van hun opleiding te confronteren. Als maatstaf voor de hoogte van de eigen bijdrage moeten de directe kosten van exploitatie van de verschillende opleidingen worden geno men. De studie beveelt verder aan de onderwgspnjzen gelgke tred te laten houden met de kostenstijgingen. DEN HAAG (GPD) - In politiek Den Haag heerst grote verwar ring over de vraag of het slot communiqué van de nucleaire plangroep van de NAVO een her bevestiging van het omstreden moderniseringsbesluit inhoudt. De fracties van PvdA en D'66 zeggen van niet en zijn daarover tevreden. Het CDA bespeurt een herbevestiging in bedekte ter men en dc VVD beschouwt het communiqué als een duidelijke bevestiging van de in 1979 uitge zette koers De PvdA, die de plaatsing van nieuwe raketten afwijst en daar een breekpunt voor het kabinet van heeft gemaakt, stelt vast dat een herbevestiging ontbreekt. Tegelijkertijd stelt ze vast dat de NAVO nog steeds aan dat besluit vasthoudt. Dat standpunt staat onderhandelingen over wapen beperking in Europa echter niet in de weg. aldus de fractie. De fractie van D'66 is tevreden met de slotverklaring van de NAVO- ministers van defensie, onder wie partijgenoot Van Mierlo. Vergeleken met eerdere commu niqués zijn er meer aanzetten te vinden voor een beleid dat ge richt is op wapenbeheersing, al dus de fractie. „Met tevreden heid" stelt D'66 vast, dat voor het eerst de zogenaamde nul-optie erkend wordt. Dat is het streven naar een onderhandelingsresul taat tussen Sowjet-Unie en Ver enigde Staten, waarbij geen en kele nieuwe raket geplaatst hoeft te worden. D'66 acht het „van belang" dat de NAVO-beslissing van december 1979 (produktie van 572 nieuwe raketten en gelijktgdig onder handelen) in de slotverklaring niet is herbevestigd, hoewel Weinberger en Luns het tegen deel beweren. Terecht, aldus D'66. merkt van Mierlo het dub- ADVERTENTIE '1/ ^leu^ belbesluit aan als een feitelijk ge geven. Het besluit was indertijd een overreactie op de Sowjet- dreiging, vindt de fractie nog steeds, maar de Amerikanen ne men het nu eenmaal als basis voor de onderhandelingen, die wèl worden gewenst CDA-defensiespecialist Joep de Boer vindt dat de slotverklaring van de NAVO-ministers meer vragen oproept dan antwoorden geefl. Enerzijds bespeurt hg. net als D'66, enkele gunstige gelui den. maar anderzgds signaleert hg bedenkelijke passages. „La ten we eerlijk zijn. dit ;s geen we zenlijke doorbraak", zegt hg. „We moeten niet het idee hebben dat we ook maar beginnen school te maken". In tegenstelling tot D'66 cn PvdA proeft De Boer wel degelijk een herbevestiging van het besluit van december 1979 in het com muniqué. „Hoewrl (u t tr aodl I staat. Er is geprobeerd de gevoe ligheden te omzeilen" Van Mier lo zal de Kamer opheldering hierover moeten verschaffen, vindt De Boer. De in de slot verklaring genoemde nul optie komt er naar zgn mening be kaaid af. Met de toevoeging „on der ideale omstandigheden" lij ken de NAVO nw:,. fadii doel stelling al te laten vallen, zegt hg Oppositieleider Wiegel VVD noemt het „begrgpclgk en te recht" dat de NAVO-ministers stellen dat ze doorgaan met de uitvoering van het dubbelbe- sluit „Daarmee trekken de NA VO-landen dc indertgd uitgezct- Joep de Boer (CDA) te koers door", aldus Wiegel Hg meent dat Van Mierlo heel wat uit te leggen heeft, omdat hg dc slotverklaring anders ïnterpre- teert d.ui V. .rit-. 'er Lor. „De VVD Wtn I h.r.nen de kort ste keren duidelgkheid" Als die niet wordt gegeven, zal de WD erom vragen PPR-kamerlid Waltmans vraagt zich af hoe minister Van Mierlo het NAVO-moderniseringsbe sluit als een voldongen feit kan aanvaarden, terwgl diens partg D'66 zich heeft geschaard achter de oproep van de grote landelij ke anti-kernwapendemonstratie van 21 november in Amsterdam. In die oproep wordt het dubbel besluit juist aangevochten. Walt mans heeft Van Mierlo in schrif- telgke vragen opheldering ge vraagd PAGINA 7 Als enige gemeente in Limburg were raadsverkiezingen gebruik gemaakt mensen in kleine kernen hebben gemeend dat zij datgene moes ten terugdraaien dat hen door de politiek is opgedrongen In plaats van grootschaliger zijn ze nóg kleinschaliger gaan denken, lijkt het wel". Jan Veldhuizen, kamerlid van I gisteren m Groot Voerendaal bij de van een stem-computer. D'66. was tevreden dat zijn partg op diverse plaatsen een voet tus sen dc deur heeft gekregen. „Wc kunnen nu gaan functioneren. Al blijft het teleurstellend dat men sen die bij de kamerverkiezingen op ons gestemd hebben, zich nu van ons hebben afgekeerd".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7