Ondervoeding nadelig voor wondgenezing Behandeling van begroting weer schimmenspel SUll Wintersport modeshow groot spectakel Radloff: boeiendmaar voor beperkt publiek.. Conclusie uit proefschrift: 99 PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 22 OKTOBER 198lj DEN HAAG/LEIDEN - Ondervoeding, een kwaadaardig gezwel en een dikke darm. Zie daar de drie ingrediënten van het proefschrift waarop Hagenaar Peter de Graaf gisteren aan de Leidse universiteit is gepromoveerd. "The influence of tumorgrowth on wound- healing" luidt de titel waaronder het wereldkundig is gemaakt, die vertaald kan worden met "Hoe een groeiend kwaadaardig gezwel van invloed is op het genezen van won den". Een gegeven waarmee promoven dus De Graaf met de hulp van promotor prof. dr. Zwaveling (hoogleraar in de heelkunde in Leiden) vorig jaar aan het werk is getogen. Vooronderstelling was daarbij de titel van het proef schrift en wat betreft proefdieren viel het oog op ratten. "Bij het onderzoek zijn we uitgegaan van het weghalen van een kwaadaar dig gezwel en een dikke darm. Bekend is namelijk dat het aan tal complicaties na een operatie van de dikke darm na verhou ding vrij groot is". Vervolgens stelde De Graaf zich zelf een vraag: in hoeverre is kan ker zelf oorzaak van dat hoge percentage of is het misschien iets anders? De Graaf: "Eén van de factoren van kanker blijkt te zijn dat patiënten ondervoed zijn. Anders gezegd: de patiënt heeft niet genoeg bouwstoffen om een wond naar behoren te la ten helen". De Graaf wist zich daarbij voor een flink deel gerug- gesteund door literatuur, die hij raadpleegde: bij bepaalde pa tiënten geeft kanker ondervoe ding én ondervoeding vergroot kans op complicaties. Bewijs Vervolgens kwamen de ratten er aan te pas ter levering van het "wettig en overtuigend bewijs". Om te beginnen werden een paar proeven verricht. Uit de eerste bleek er inderdaad een negatieve invloed van een kwaadaardig ge zwel op wondheling te bestaan. Een tweede experiment leverde op dat dat effect bij een langere periode van ondervoeding snel ler de kop opstak. Tenslotte wer den ratten die geopereerd wer den, bijgevoed met eiwitten en calorieën. En wat bleek: bijvoe ding doet de invloed van kwaad aardig gezwel te niet. De Graaf: "Dus als je ratten genoeg geeft, houd je dat proces tegen". Twee andere proefnemingen leerden hem nog iets anders: het wegha len van een tumor en een dikke darm kan beter niet tegelijkertijd gebeuren. "Bij ratten die in één sessie werden geopereerd, bleek de wondgenezing veel slechter dan bij ratten die in twee sessies werden geopereerd". "Je moet oppassen", waarschuwt De Graaf, met het trekken van verregaande conclusies aan de hand van deze proeven. Wat voor ratten geldt, hoeft tenslotte niet per se voor mensen te gelden". Maar zegt hij wel: "De resultaten moeten in principe ook voor an dere operaties gelden. Dus niet Peter de Graaf: "Patiënten moeten eventueel bijgevoed worden". alleen voor operaties aan de dik ke darm en met een kwaadaardig gezwel". Gevraagd naar de ideale toestand bij een operatie, twijfelt hij ook niet lang: "bij patiënten bij wie het risico bestaat dat ze ondervoed zijn, moet er voor een operatie eerst bijvoeding plaats vinden". Overigens heeft zijn proefschrift al het één en ander aangezwengeld. Promotor Zwa veling meet bij patiënten die in het AZL geopereerd moeten worden de voedingstoestand ("overigens vreselijk moeilijk om dat te meten") en geeft in een aantal gevallen extra voeding. Zijn ervaringen kunnen dan mooi naast de resultaten van De Graaf worden gelegd. Maar zegt de laatste: "Laten er alsjeblieft geen misverstanden bestaan. Ie dereen krijgt een optimale be handeling. Je kunt misschien al leen zeggen dat de mensen die bijvoeding krijgen een iets bete re behandeling krijgen". BART JUNGMAN Weinig publiek in Leiden LEIDEN- Een opvallend goed ge kleed maar te klein publiek zag gisteravond HCC-wintersport- show met als voorafje alvast wat tennis-jogging- en golfkleding. Een show die door kledingsport- zaak Match Leiden en Leidsen- hagen naar de Stadsgehoorzaal was gehaald.Een spectakel dat na de presentatie op de vakbeurs in Parijs een wereldreis maakt met Las Vegas, Tokio en Monte Carlo op het programma. Als zón Meisje met bromfiets aangereden LEIDEN - Een achttienjarig meis je uit Leiden is gisteren na een verkeersongeval opgenomen in het Diaconessenziekenhuis. Zij reed met haar bromfiets op de Hoge Rijndijk, toen een auto af sloeg naar de Meerburgerkade. De 42-jarige automobilist uit Zoeterwoude verleende het meisje geen voorrang. Met ge broken kaak, knie en tanden werd ze overgebracht naar het ziekenhuis. Diefstal van gereedschap LEIDEN - Gereedschappen met een totale waarde van achtdui zend gulden zijn dinsdagnacht gestolen uit een bouwkeet aan de Oude Singel. De deur van de keet werd geforceerd. Winkeldief aangehouden LEIDEN - In een groot warenhuis in de binnenstad is gisteren een 28-jarige Rotterdammer aange houden wegens winkeldiefstal. Hij had diverse goederen met een totale waarde van ruim dui zend gulden bij zich. Diefstal uit kluis LEIDEN Drieduizend gulden is gisteren gestolen uit de kluis van een automobielbedrijf aan de Oegstgecsterwcg. De diefstal moet in een onbewaakt ogen blik" hebben plaats gehad. show naar Leiden komt kun je er zeker van zijn dat er ook voor de niet direct in wintersport geïnte resseerde modeliefhebber wel iets te beleven valt. De letters HCC staan voor Charles Henri Colsenet. die er een sport van maakt elk jaar weer de beste show van de beurs te brengen. Zijn wintersportgebeuren was on derverdeeld in vijf segmenten. Bij het thema Siberïe verwerkte hij veel bont op de kragen van vrij lange parkó s. Omdat bont niet bepaald het gemakkelijkste artikel voor wintersport is, wa ren de kragen afritsbaar.In de he le HCC-collectie ook veel leer voor jacks, jassen en body-war mers. Dit leer is speciaal gepre pareerd zodat het zelfs onder de meest barre omstandigheden voldoende bescherming biedt. Een leren jack is echter niet iets dat je even in een achternamid dag koopt. De prijs ligt rond de 1.500 gulden. Dynamic, een wat jongere serie liet o.m. zien dat langlaufkleding ook heel modisch kan zyn. Zo was er bijvoorbeeld een mooie lichtblauwe overall met bijpa send licht en donkerblauw ge streept jack en losse sneeuw- manchetten in hetzelfde dessin. Het geheel was omkeerbaar en Overalls komen in alle wintersportcollectie voor, terwijl ook het wat langere jack met e terrein lijkt te winnen. Deze modellen vormden een onderdeel van de HCC-collectie. dan kwam er iets met een rood streepje te voorschijn.Lichte pasteltinten af en toe gecombi neerd met bordeaux en petrol- blauw in de serie Artic deden het geweldig goed in overalls. Over alls zijn trouwens in elke collec tie of dat nu HCC, Killy, Skimer Elesse of Lothar is, bijzonder be langrijk. Ski-technisch wordt de overall dan ook het beste ge noemd. Ook de oude ski-broek, die gewoon in de schoenen gaat, komt weer helemaal terug in het wintersportmodebeeld. Deze wa ren te zien in de onderdelen New Wave en Californïe. Die laatste naam had wat mij betreft ook Arizona mogen zijn want het was een echt cowboysfeertje met jeans-blauwe overalls, leren bo dywarmers en cowboyhoeden. Belangrijke kleuren in het winter sportgebeuren zijn nog altijd rood, wit en blauw maar daar naast was er veel grijs, cerise- rood, aqua-groen en Chinees blauw te zien. Bij het onderdeel vrijetijdskleding voor de zomer - maar dan zijn we al in 1982 - toch wat meer roman tiek, vooral in de tenniskleding. Met lieve overslag- en plissé-rok- jes hier en daar met pasteltinten afgewerkt. Heel chique was wat onder het hoofdstuk golfkleding op het po dium kwam. Wit gecombineerd met een soort aardkleur in een mooi horizontaal streepdessin in de vesten en truien en daarbij witte rokbroeken, bermudés of kniebroeken. En in dit geheel speelden de heren in lange pan talon of shorts modieus ook dui delijk hun woordje mee. Trou wens zelden zijn in een show de heren zo duidelijk bij het mode- gebeuren betrokken geweest als bij deze wintersport show. Voor alle kleding was een dames- en herenalternatief. Trouwens in de zaal was het deze keer ook beslist geen vrouwen-onderonsje. Een show als deze, vol vaart en mo- denieuws was een feest om naar te kijken. De twijfelaars die thuis bij het voetballen zijn blijven zit ten hebben ongelijk gekregen. Henriëtte van der Hoeven Leiden is een arme stad. Dat is wel algemeen bekend. Ver der is er over de financiële si tuatie van de stad niets alge meen bekend. De manier waarop een stad als Leiden aan zijn geld komt en hoe het weer uitgegeven wordt is een zeer ingewikkelde en ondoor zichtige zaak. Maar daarom niet minder be langrijk. Elke Leidenaar voelt het in zijn of haar porte monnee. In de eerste plaats via de gemeentelijke belas tingen. De onroerend-goed- belasting is hiervan de be langrijkste. Maar ook het op halen van huisvuil, het bezit van een hond, de ligplaats van een woon- of plezierboot en allerlei vergunningen kos ten geld. De gemeenteraad stelt elk jaar vast hoeveel. Verder worden het kaartje voor het zwembad, voor het mu seum en voor de Schouw burg, de contributie van de sportclub en de huur van de volkstuin al dan niet recht streeks door de gemeente ge prijsd. Tevens heeft de ge meente enige invloed op de gas- en lichtrekening. Ook indirect is het merkbaar als een gemeente krap bij kas zit. De kwaliteit van het on derwijs, het sociaal-cultureel werk, kinderopvang, club- en buurthuiswerk, de bejaar denzorg en de gezondheids zorg zijn er voor een deel van afhankelijk. Het aanzien van de stad wordt eveneens grotendeels be paald door de financiële mo gelijkheden. Plannen zijn er genoeg. Het stadsbestuur zou het liefst Leiden in één klap laten restaureren. En ook probleem nummer één, de woningnood, is hoofdzake lijk een financieel probleem. Tegen deze achtergrond is het gemeentelijk geldgebrek voor iedere Leidenaar van belang. De raadsleden wacht de zware taak om met een scherp mes in de begroting te gaan snijden. Dat kan niet an ders dan pijn doen. Het ver delen van de pijn is een poli tieke keuze van de eerste or de. Tekort Het tekort op de begroting be draagt ruim 25 miljoen gul den. Het CDA, al jaren niet in het dagelijks bestuur van de gemeente vertegenwoordigd, roept bij tijd en wijle dat de PvdA de Leidse schatkist in een onverantwoord hoog tempo leeg maakt. Ook het doorgaans loyale D'66 uit de laatste tijd bij monde van raadslid Witteveen kri tiek op het financiële beleid van B en W. CDA en D'66 vre zen dat het college veel te op timistisch is. Het college hoopt op een extra bijdrage van het rijk van 9.1 miljoen gulden. De vraag is of die hoop gerechtvaardigd is. Maar zelfs als die hoge aanvul lende uitkering wordt verkre gen resteert er een groot gat. Als de Leidse schatkist tot op de bodem wordt uitge- schraapt, zoals B en W voor stellen, dan nog is er 9.9 mil joen gulden tekort. Dus moet er voor dat bedrag bezuinigd worden. In de reeks bezuinigingsvoor stellen komen B en W niet verder dan een bedrag van 7.7 miljoen gulden in 1982 (en nog eens 2.8 miljoen in 1983). Ondanks de rijksbijdrage, ondanks het opmaken van de reserves en ondanks forse be zuinigingen lukt het niet om de begroting 'sluitend' te ma ken. In 1982 is een blijvend gat voorzien van 2.2 miljoen gulden. Het enige dat B en W hiertegen nog in stelling kunnen bren gen is de hoop op meevallers en het voorkomen van tegen vallers. Strikte budgetbe heersing is het toverwoord van 2.2 miljoen gulden. "In de praktijk zal het allemaal wel meevallen", zei PvdA- wethouder Bordewijk (finan ciën) bij de presentatie van de begroting. CDA-fractieleider Walenkamp gelooft er niet zo in. "Er wor den om de haverklap kredie ten overschreden. Dat van de Vrouwekerk is er een mooi voorbeeld van. Hoe stelt het college zich dat voor, budget beheersing?", zo vroeg hij zich af. Schimmenspel De wethouder wil niet tornen aan de hoogte van de bezuini gingsoperatie. De partij die meer wil bezuinigen moet volgens hem maar aangeven waarop. Maar de noodzaak van een tweede bezuinigings ronde ziet ook hij al levens groot opdoemen. Een ronde van ten hoogste vijf miljoen gulden, verwacht Bordewijk. "Maar het heeft weinig zin om daarover te speculeren", voegde hij eraan toe. Daar heeft hij groot gelijk in. De fi nanciële situatie van de ge meente is zo ondoorzichtig, dat men nu nog niet weet hoe de stad er vorig jaar finan cieel bijstond. De gemeente is zo afhankelijk van de extra bijdrage van het rijk, dat elke begroting al bij voorbaat op drijfzand is gebouwd. Vooral omdat de vaststelling van die rijksbijdrage jaren achter loopt. De rekening van 1980 is nog altijd niet gepresen teerd. Die situatie degradeert de be handeling van de begroting - in een marathondebat dat een week duurt - tot een schimmenspel, zo constateer den de raadsleden vorig jaar. Daarin is geen verandering gekomen. Terwijl bij het de bat over een begroting de fi nanciën de meeste aandacht zouden moeten krijgen, valt juist daarover slechts groten deels te speculeren. Dat is voor de gemeentelijke demo cratie een slechte zaak. De noodzaak van de bezuinigin gen wordt er onbegrijpelijker en daarom de pijn nog hevi ger door. LEO MAAT Bingo Het buurtcomité Tuinstad-S tadwijk houdt zaterdag een bingo-avond in het wijkge- bouw Staalwijk aan de He renstraat. Aanvang acht uur. Mekanik Kommando In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat treedt za terdagavond de groep Meka nik Kommando op. De groep maakt vervreemdende elek tronische muziek. Zaal open om negen uur. VIDO Voor vrouwen in de overgang (VIDO) is er dinsdagochtend in het Leidse Volkshuis een informatie—ochtend over de VIDO-groep die daar op po ten wordt gezet. De ochtend begint om half tien, inlichtin gen tel. 149180. De Ratel Werkgemeenschap De Ratel viert de 31-ste verjaardag - zondag in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. Het pro gramma. dat 's morgens om half elf begint, biedt onder meer een optreden van het zangkoor, een diaquis over Leiden en een loterij. Visuitslagen Hengelsportvereniging Rijn land viste zijn achtste wed strijd in de Nieuwe Noordse Plassen: 1. C. Teske, 2120 gram -10 stuks; 2. P. vd Plas, 1250-11; 3. P v V elzen, 925-14 4. J. Koolhaas, 925-5; 5. J. Blikman, 625-7; 6. H. Dongelmans, 620-2; 7. J. v Oosten, 575-6; 8. Th. We- stra, 380-3; 9. S. Schoenman. 325-3; 10. P. Braggaar, 290-11. En de negende wedstrijd in de Zijl: 1. W. de Bruin, 1820-8; 2. P. Braggaar. 1630-10; 3. P. v Velzen, 1590-20; 4. P. vd Plas, 1550-7; 5 D. de Wit, 1380-8; 6. J. Connet, 1350-8; 7. Th. Westra, 1210-11; 8. J. Blikman, 850-5; 9. L. Zwaan, 550-5; 10. W. Schild, 210-2. Meditatie De stichting onderwijs in de wetenschap der creatieve in telligentie houdt maandag avond een introductielezing over de Transcendente Medi tatie techniek (TM). Aanvang acht uur aan de Agaatlaan 407. Bazar In bejaardenhuis Robijnzicht wordt zaterdag een bazar ge houden. Aan de man worden onder meer gebracht de hand werken die de bewoners van Robijnzicht maakten. De ba zar begint om tien uur en is geopend tot vijf uur 's mid dags. Jazzzolder De groep J.C. Tans His Roc kets speelt zaterdag op Jazz zolder Hot House (Breestraat 66). Aanvang tien uur. Joke Smit Femke, een vrijwilligsters orga nisatie voor vrouwen, houdt dinsdag weer een ontmoe tingsavond in het Leidse Volkshuis. Aanstaande dins dag wordt de documentaire over Joke Smit gedraaid, waarin zij praat over haar leven als feministe, haar ideeën en levenswijze. Aan vang acht uur. LEIDEN - Hoewel de zanger/ac teur Hans Radloff gisteravond in een zeer mager bezette Leidse Schouwburg optrad onder auspi ciën van het WIKOR uit 's-Gra- venhage, heeft ongetwijfeld ook de sterk op de Oostbloklanden georiënteerde schouwburgdirec teur Hans van Dam, een stem in het kapittel gehad, toen werd be sloten Radloff'naar Leiden te ha len. De eerlijkheid gebiedt me onmiddellijk te vermelden, dat de combinatie van de voor mijn volstrekt onbekende Hans Rad loff en de liederen van Kurt Weill en Bertolt Brecht nu'niet meteen een golf van enthousiasme te weeg bracht. Maar het program ma bleek zonder pauze anderhalf uur te duren en dat is net kort genoeg om de aandacht niet he lemaal te doen verslappen. De weinige aanwezigen stonden na afloop, voor de eerste en tevens laatste, toegift, als één man over eind om aan Radloff die eerder gemelde toegift te ontlokken. Toegegeven: Hans Radloff heeft een respectabele carrière opge bouwd. Hij speelde o.a. 'Laërtes' in William Shakespeare's 'Ham let', 'Simon' in Bertolt Brecht's 'De Kaukasische Krijtkring' en 'de pastoor' in Dürrenmatts 'Be zoek van de oude dame'. Ook zijn vocale carrière duidt op grote ac tiviteit en ambitie. Naast liederen van Kurt Weill en Bertolt Brecht zingt hans Rad loff ook niet onverdienstelijk lie deren van Hanns Eisler, waar voor hy in 1977 onderscheiden werd met het Erediploma van het Ministerie van Cultuur van de D D R. bovendien behaalde hij ook nog eens de eerste prijs in het Nationaal Chanson Concour in Frankfort/Oder en kreeg hij de Kunst- en Cultuurprijs van de stad Weimar. De stad, overigens die o.a. Goethe en Schiller voorl bracht. Het genre spreekt m echter absoluut niet aan. Ik ben niet zo kapot van 'Unzulanglich keit Menschlichen Strebens' en 'Ballade Vom Angenehmen Le ben' van Kurt Weill; van he 'Friedenslied' van Hanns Eisle of van de 'Song von Mandeley van Bertolt Brecht en Kurt Weill De Hans Radloff begeleidende musici Manfred Schmitz (piano] Karl-August Beese (slagwerk) en manfred Haucke (basgitaar) kon den die marginale affiniteit ook niet In enthousiasme vertalen Daardoor werd het optreden van de Oostduitser Hans Radloff to een uitermate boeiende gebeur tenis voor de zeer kleine kring bewonderaars, die hij in Leiden en directe omgeving telt. BERT KOEKEBAKKER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4