Knickerbockers beheersen het wintermode beeld Kinderkleding Mannen mode Schoenen mode voor deze winter: eenvoudig EXTRA Knickerbocker, gek woord ei genlijk. Hoe meer je het leest hoe meer je je gaat af vragen waar komt het nu toch vandaan. Knickerboc ker is de verbasterde Neder landse familienaam Knik- kenbakker. Zij waren voor aanstaande afstammelingen van kolonisten in New York. Washington Irving be schreef deze familie in zijn boek "A history of New York onder het pseudoniem Die- drik Knickerbocker. De illu strator van dat boek, Cruikshank tekende de eer ste "Knickerbocker" omdat deze dracht zou lijken op de Nederlandse volksdracht. In de 19de eeuw ging de naam over op de broek. Tegen woordig is de definitie van de kledingstuk: mannen broek, waarvan de pijpen vlak onder de knie zijn sa mengebonden. De knickerbocker is de ze winter, waarin de modethema's folklore en jagerstijl overheer sen, een onmisbaar kle dingstuk, zo blijkt op een tochtje langs de winkels. Als je binnen stapt staat er altijd wel iemand zo'n kuitbroek te passen. Soms nog wat aarzelend, het is wel even wennen. Maar wie eenmaal de stoute schoenen heeft aange trokken komt tot de ontdekking dat het een heel plezierige dracht is. En heus niet alleen voor tieners en die hele kleine maatjes. Ook voor een wat forser ty- ♦Wat voor de groten geldt, gaat ook op voor de kleintjes. Voor hen dus ook folklore, kniebroeken en soms kanten blousjes. Hier een voorbeeld t>an de folklore. Foto's op deze pagina Kreymborg C en A. Falke. Otto en Vroom en Dreesmann. Tekeningen Informatiecentrum lederwaren andere mogelijkheden zoals de pantalon met enkelban den, het golfkostuum en de rijbroek. In deze collectie zijn dan ook de kleuren loden grijs en lodengroen belang rijk en deze worden weer ge combineerd met ruiten. Evenals vorige winter is ge breid goed volop te koop. Niet alleen in prachtige truien waarin gouddraad is verwerkt maar ook pakjes met bijbehorende jassen. De motieven zijn jacquard of folkloristisch en aan de al eerder genoemde verre lan den waar ook nog Midden- en Zuid-Amenka toegevoegd. Bij al deze kleding zijn de goud- en bronskleurige ac cessoires heel belangrijk. Goud is er niet alleen voor 's avonds maar voor ieder uur van de dag Goud is ook de hoofdtoon in de make-up. pe is de knickerboc kers geschikt. Wat for ser gebouwde vrouwen moeten zeker geen wij de knickerbocker ko pen al zullen ze daar in eerste instantie vaak toe zijn geneigd. Nee, juist de strakke broek leent zich heel goed voor de wat grotere ma ten. Voor overdag zijn er broeken in ribcord, leer, flanel en tweed. Gecombineerd met een bla- zeijasjes, sportieve dikke kousen en een paar korte laarsjes een comfortabel ge heel. Voor 's avonds zijn de knickerbockers uitgevoerd in wat mooier materiaal bij voorbeeld fluweel of zijde. Nog steeds in het modebeeld te vinden: gestepte jassen. Daar is rechts op de foto nu een broek bijgekomen. In de country-stijl is zeker de plooirok niet uit de gra tie en ook de man is coun tryten voeten uit. Dan wordt daarop een heel romantische witte blouse (wit is de kleur die als een ro de draad door alle wintercol lecties loopt, of het nu om mantels of blouses gaat) ge dragen. En als er dan ook nog voor deze winter een nieuwe mantel op het programma stond: de cape of mantel met pcllerine en een mooie grote baret of hoed en niemand ge looft meer dat we in de eeuw van de micro-elektronika le- Folklore Folklore blijft voor ontwerpers een onuitputtelijk onder werp. Ook deze winter heb ben ze weer met graagte ge keken naar Rusland en Skan- dinavië. Maar ze zijn ook in Afrika op "ontdekkings tocht" gegaan. En die laatste ontdekkingsreis heeft hen gebracht bij de Noordafri- kaanse Berbers. Daaraan danken we de prachtige witte en bruin-beige kleuren in rokken en jurken met mooie randmotieven. Met die folk lore kun je weer alle kanten op. De laag-over-laag mode met veel kleurige borduur sels zal de jongeren zeker zeer aanspreken. Maar er is ook een klassieke vertaling van het thema. De wijde wol len rok, bijvoorbeeld in een ruit, gedragen met een mooie ruches-blouse en een heel grote omslagdoek in hetzelf de materiaal als de rok. Country Vrouwen die graag stijlvol en sportief combineren kunnen putten uit de collecties die o m. als country-life of jager- stijl want naast de bermuda's en knickerbockers zijn voor al in deze collecties tal van' Ook voor hem heel sportief een knickerbocker, en een trui in Noorse motieven ge breid. Het lijkt een beetje druk maar als je er wat langer naar kijkt went het wel. Het vest is voorzien van een ge watteerde voering. Lekker warm dus. De schoenenmode voor de ko mende winter is in het alge meen eenvoudig en degelijk. In een tijd waarin het op de centen aankomt zal menig een kiezen voor wat duurdere schoeisel dat wel een paar winters meekan, dan voor de "wegwerpspullen", die aan het eind van het seizoen de vuilnisbak in kunnen. Omdat leer (glad leer en suède) toch tamelijk prijzig is heb ben de fabrikanten in de po pulaire prijsklasse gekozen voor een combinatie van leer en textiel of andere kunst stoffen* Bij de sportieve schoenen is de hak meestal aan de lage kant, meer geklede schoenen krij gen weer een wat hogere hak. Een sterke modekleur is poivre (een mixing van grijs/beige en bruin. Onder de invloed van country- en jagersstijl zijn ook de groene kleuren, onder de namen chasse en cactus, populair. Een kleur die altijd blijft is natuurlijk zwart. En daarna bruin, rood bruin, wijnrood en middel- grijs. De accessoires bij schoenen (strikken en gespen) worden steeds belangrijker. Vaak kunnen ze los worden ge kocht zodat u voor weinig geld weer een paar "geheel nieuwe" schoenen kunt ma ken. De elegante schoen voor over dag (stadsschoen) kan in elke gewenste hakhoogte worden gekocht al neigen de makers Korte laarsjes, vooral voor onder de knickerbockers. naar wat dunnere en hogere hakken. De versiering is een voudig. De leest wat slanker en vierkante neuzen mogen nu ook weer. Verder zullen in het stadsbeeld opvallend veel pumps met riempjes te zien ziin. In de groep van half-sportieve schoenen is vooral de Britse invloed merkbaar door de grote hoevele broques en halfbroques typen. De moc casin handhaaft zich in deze groep vrij goed en is nu ook te koop in uitvoeringen met hoge tot zeer hoge hakken. De echte sportieve schoenen zijn niet meer zo grof van uit voering. Ze zijn nog een beetje "slordig" maar hebben geen zware zolen meer Voor draagsters van folklore- kleding zyn er schoenen Laarzen voor bij de folklorekleding. waarin in die styl terugkomt in borduursels, applicaties, vlechtwerk en franjes En omdat veel mode uit het hoge noorden komt ontbreken ook de bont garncrm»;1 II tB VOfl ringen niet Het uitgaansschoentje voor de .winter is uitgevoerd in goud, zilver en brons. De hakken, in alle hoogten, zyn zeer dun By de laarzen overheerst hel la ge en driekwart type Twee stijlen die eruit springen zijn: recht en ruim en meer aange sloten (botinnc) Op laar/c n gebied kan eigcniyk alles worden gedragen: western, jodphur. rijlaars, wcrklaars. motorlaars cn de folklore laars. By de laarzen vinden we veel combinaties met tcx tiel en bont. Ook veters en knoopjes geven de laars een aardig accent De Berbers hebben de ideeën aangedragen vooi deze rokken. Folklore op z'n best. Diver se katoenen rokken over el kaar. Fleurige omslagdoe ken. Wijde mantel met pellerine, gemaakt van lamswol. Er onder een vrij strakke knickerboc ker. Ook zo kan folklore-mode zijn. Deze combinatie be staat uit een ruime rok, vest je en cape. heel romantisch worden ge dragen. Met witte blouse en Een vrij mannelijk gesne- folklore vestje. Daarnaast den broekpak, gecombi- een goed voorbeeld van de neerd met een wat folkloris- jagerslook. tisch aandoende spencer. Stadsschoenen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19