"Oud zeer" was oorzaak crisis Actie tegen duurder gas Informateurs beginnen direct te lijmen /jaardema Politici over financiële gaten: Taxichauffeur gedood om driehonderd gulden Verhoging van 12 procent wekt breed verzet Reisbureau zou klanten hebben benadeeld BINNENLAND PAGINA 7 Het vertrouwde beeld van de kabinetsformatie doemt weer op. Twee informateurs - dit keer de heren Halberstadt (links) en De Galan - verla ten het gebouw van de Eerste Kamer met in de handen tassen vol paperas sen, waarin ze de komende tijd een uitweg zullen moeten zoeken. Positieve reacties op benoeming PvdA-economen De Galan en Halberstadt DEN HAAG (GPD) - De PvdA- economen prof. dr. Cees de Ga lan en prof. drs. Victor Halber stadt moeten proberen de breuk in het kabinet-Van Agt II te lij men. Zij zullen eerst de actuele financiële situatie in ons land in kaart brengen en vervolgens be kijken hoe op basis daarvan een beleid voor 1982 geformuleerd kan worden. De Galan en Halberstadt werden zaterdagmorgen door koningin Beatrix tot informateurs be noemd. Die benoeming komt overeen met de adviezen van de fractieleiders van CDA. PvdA en D'66, die hadden aangedrongen op de benoeming van een PvdA- informateur. Overigens had nie mand de benoeming van een duo voorgesteld. De informateurs begonnen zater dag direct met hun werk. Eerst ontvingen zij dr. Willem Duisen berg, directeur en aanstaand pre sident van De Nederlandsche Bank, die aanvankelijk ook door de koningin als informateur was aangezocht. Duisenberg bedankte voor de eer omdat hij een informateursrol niet vindt stroken met zijn func tie bij De Nederlandsche Bank. Duisenberg wil als toekomstig Bank-president onafhankelijk blijven van het kabinet. Na hem spraken de informateurs met de fractieleiders Lubbers (CDA). Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) en met Tweede-Kamer voorzitter Dolman. Zaterdag ontvingen de beide infor mateurs lal van stukken van de departementen van financiën, sociale zaken en economische za ken. Daarover hebben zij zich in het weekeinde gebogen. Boedelbeschrijving De nieuwe informateurs moeten volgens de opdracht werken op basis van het bestaande regeer akkoord en van de feitelijke si tuatie op sociaal-financieel-eco- nomisch gebied. Dat laatste bete kent dat zij eerst een „boedelbe schrijving" van 's lands finan ciën moeten opstellen. De exacte gegevens moeten nu door De Galan en Halberstadt boven tófel worden gebracht. Daarna kan worden bekeken in hoeverre en in welke volgorde de beleidsvoornemens uit het re geerakkoord kunnen worden uit gevoerd. Centraal daarbij zal na tuurlijk het werkgelegenheids plan van minister Den Uyl (so ciale zaken) staan, waarvoor on geveer 3 miljard gulden nodig zou zyn. Positief De reacties op de benoeming van De Galan en Halberstadt waren over het algemeen positief. Aan hun deskundigheid wordt door niemand getwijfeld. Volgens de CDA-Twcede-Kamerfractie zul len zij de oplossing voor de crisis vooral binnen de PvdA moeten zoeken, omdat de socialisten de breuk in het kabinet hebben ver oorzaakt. WdA-fractieleider Wim Meijer sprak van een verstandige keus. Van deze informateurs mag vol gens hem verwacht worden „dat zij op basis van een solide finan cieel beleid een concrete visie op de aanpak van het werkgelegen heidsvraagstuk aan de partijen kunnen voorleggen", aldus Meij- Minister Van der Stee (financiën) zei dat de opvattingen van De Galan en Halberstadt „niet ver van de myne staan". Alleen WD-leider Wiegel noemde de lijmpoging zinloos en verkeerd. Hy verwacht van die poging slechts een wankel compromis, ondanks de ook door hem niet bestreden bekwaamheid van de informateurs. Wiegel hekelde dat wederom de WD buitengeslo ten wordt De top De Galan en Halberstadt behoren tot de top van het „economen- dom" in de PvdA. Beiden zijn al jaren vaste economische advi seurs van de PvdA en staan ook bulten hnn eigen partij in hoog aanzien. De Galan (49) is sinds 1970 hoogleraar in de economie in Groningen en Halberstadt (42) doceert sinds 1974 hetzelfde aan de Leidse universiteit. Prof. dr. Cees de Galan komt uit Zaandam, is lid van dr SF.R. voorzitter van de Commissie ar beid van de PvdA. mede-opstel ler van het PvdA-beginselpro- gramma en was van 1964 tot 1970 directeur van de Wiardi Beckmann-stichling. het weten schappelijk bureau van de PvdA, waar hij Den Uyl opvolg de. Prof. drs. Victor Halberstadt is evenals De Galan (Kroon)lid van de SER, en was achtereen volgens wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Am sterdamse universiteit en advi seur van het directoraat-gene raal van de rijksbegroting up het ministerie van financiën. Beide hoogleraren hebben tal van publicaties op hun naam staan. DEN HAAG (GPD) De grote gaten in 's rijks financiën die het kabinet-Van Agt-Wiegel heeft achtergelaten, zijn de hoofdoorzaak voor de problemen die tot de kabinetscrisis hebben geleid. Dat betoogden het afgelopen weekeinde diverse politici van PvdA en D'66. PvdA-rninister Van Thijn (binnen landse zaken) sprak over „twee tot drie miljard gulden die er niet waren toen dit kabinet de rege ring overnam". De situatie was volgens hem miljarden erger dan voor mogelijk werd gehouden. „Wiegel zegt wel dat het nieuwe kabinet er een potje van gemaakt heeft, maar de potjes die Wiegel heeft achtergelaten, zijn of leeg of aan gruzelementen", aldus Van Thijn. De bewindsman kritiseerde ook zijn CDA-collega Van der Stee (financiën), die met steeds wisse lende financiële gegevens zou zijn gekomen. Hij had het in dit verband over een „rommelzol der". Van Thijn noemde het on aanvaardbaar dat elke dag de fei ten veranderen. Minister Van der Stee verweerde zich tegen deze kritiek met de bewering dat er wel risico's in de ramingen van zijn departement zitten, maar geen onjuistheden. Hij zei nooit verkeerde cijfers aan zijn collega-ministers te heb ben verstrekt. Man bekent moord vrouw ÖREUKELEN - Een 25-jarige man O. uit Lunteren heeft gisteren be kend de 40-jarige mevrouw B. Korver vorige week woensdag in Breukelen te hebben vermoord. Over het waarom kon de politie nog geen inlichtingen geven. Wel staat vast, dat de man op geen enkele wijze een relatie onder hield met de vrouw of haar fami lie. Vermoed wordt dat het om een roofmoord gaat. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Eelde geheel bew. Eindhoven misl Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Zd. Limburg mist 8 1 02 Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg half bew. Mallorca München Nice Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Tel-Aviv Tunis bew. 17 9 0 geheel bew 14 9 02 mist 21 7 8 zwaar bew. 19 10 2 waar bew. 20 7 0 waar bew. 10 5 04 licht bew. 23 17 12 licht bew. 18 8 0 regen 13 5 01 onbew. 13 4 2 on bew. 23 9 0 geheel bew. 25 18 0 mist 28 17 0 zwaar bew. 22 8 5 zwaar bew. 23 16 0 regen 7 0 01 half bew. 24 16 0 half bew. 25 12 0 Onopgelost Ook PvdA-minister van CRM, André van der Louw, D'66-mi- nister Jan Terlóuw (economi sche zaken) en fractieleider Brinkhorst van D'66 weten zater dag de crisis mede aan de enor me financiële tegenvallers van de laatste weken. Terlouw zei niet geweten te hebben dat er zo veel onopgeloste problematiek was. „Het zal wel bekend ge weest zijn bij de minister van fi nanciën, maar ik denk dat het de anderen niet duidelijk genoeg voor ogen heeft gestaan" Van der Louw zei zaterdag in VA- RA's In de Rooie Haan dat de PvdA er „geen genoegen mee kan nemen dat het regeerak koord alleen wordt uitgevoerd als het om bezuinigingen gaat" De PvdA blijft daarom vasthou den aan het werkgelegenheids plan, dat in het regeerakkoord wordt toegezegd. Houding Den Uyl Jan Terlouw uitte zaterdag en zon dag in diverse radio- en tv-ge- sprekken scherpe kritiek op mi nister Den Uyl. Terlouw zei dat de houding van Den Uyl hem heeft geirriteerd. Hij doelde daarmee vooral op het vroegtij dig naar buiten brengen van de tails over het werkgelegenheids plan, terwijl was afgesproken dat nog niet te doen. Ook was Terlouw boos dat Den Uyl publiekelijk had gezegd dat het staatsaandeel in de aardgas winsten moet worden verhoogd, zonder daar met Terlouw (als mi nister van economische zaken eerstverantwoordelijke) over te spreken. „Ik ga zeker met de oliemaatschappijen spreken", al dus Terlouw, „maar je moet niet blind gaan roepen dat er voor een miljard ruimte is. Dat is geen behoorlijk bestuur". Terlouw zei bovendien niet achter de economische filosofie van Den Uyl te staan. Zo vindt hij dat het financieringstekort niet ho ger dan 6,5 procent mag uitval len. Ook wil Terlouw meer na druk leggen op het investeren in kansrijke bedrijven. Campagne Ondanks alle kritiek op het optre den van Den Uyl vindt CDA- voorzitter Bukman niet dat deze het veld moet ruimen. De huidi ge ploeg dient volgens hem ge handhaafd te blijven. „Er is al leen een politiek conflict. Het gaat niet om personen" Ook Van der Louw verzette zich zaterdag fel tegen suggesties dat Den Uyl het veld zou moeten rui men. Volgens hem is in de publi citeit een campagne tegen Den Uyl aan de gang. De geruchten dat Den Uyl ook binnen de groep van PvdA-ministers geisoleerd staat, zijn oryuist. „Naarmate de buitenwereld meer op Den Uyl gaat zitten inhakken, gaan wij partijgenoten meer om hem heen staan", aldus Van der Louw. Hij bestreed dat Den Uyl in het kabinetsberaad dramme righeid te verwijten valt. „Den Uyl heeft juist een aantal ombui gingen, echt zure dingen, op zijn nek genomen die er niet om lie gen. Alleen om ruimte te maken voor een werkgelegenheids plan". De Gaay Mr. W.F. de Gaay Fortman, die als laatste informateur de basis leg de voor het tweede kabinet Van Agt, liet zich zaterdag kritisch uit over de PvdA die al na vijf we ken het kabinet zou hebben springen en vervolgens toch zegt de samenwerking te willen voortzetten. Hij noemde dat „po litiek ontoelaatbaar" De Gaay bestreed de opvatting van premier Van Agt dat het regeer akkoord „voor velerlei uitleg vat baar was". Dat gold misschien nog wel voor het eerste akkoord van de informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn, maar zeker niet voor het laatste (financieel- economische) deel, zei hij zater- Demonstratie van collega's slachtoffer AMSTERDAM (ANP) - Onge veer vierhonderd geëmotio neerde taxichauffeurs hebben zaterdagmiddag tijdens een bijeenkomst op het Museum plein in Amsterdam hun vrij dagnacht vermoorde collega Jan Scholts herdacht. De chauffeurs, die hun wagens in lange rijen op de weg had den geparkeerd (zie foto), werden toegesproken door de voorzitter van de Amster damse Taxicentrale (ATC), P. van de Dungen. Deze zei dat de chauffeurs bij een waren gekomen om ui ting te geven aan hun woede en verdriet over de moord. Het is met de veiligheid op straat droevig gesteld en er is een stadium bereikt waarin het voor taxichauffeurs prak tijk onmogelijk is geworden nog alleen hun werk te doen, zei hij. Van de Dungen waar schuwde dat men in het taxi bedrijf de provocatie om ei gen rechter te spelen niet lan ger zal kunnen weerstaan. Bij oprit Roelofarendsveen (Van c r verslaggevers) "Bakkie" redt sportvissers WESTERSCHOUWEN (ANP) - De reddingsboot van de hengel sportvereniging Zuidwest-Ne derland heeft zaterdag drie sportvissers uit de Oosterschelde opgepikt. Het zeven meter lange polyester scheepje van de vissers was rond half twaalf door de har de wind omgeslagen. De drie hebben hun leven te danken aan hun zogenaamde "bakkie" waar mee zij noodseinen konden uit zenden die werden opgevangen door de vuurtoren van Wester- schouwen. ROELOFARENDSVEEN - De da ders van de roofmoord op de Amsterdamse taxichauffeur Jan Scholts (54) hebben van te voren precies met elkaar afgesproken wie wat zou doen Ze ontkennen echter de bedoeling te hebben gehad de taxichauffeur te doden. Ze hadden driehonderd gulden nodig als eerste aanbetaling voor het huren van een woning in Am sterdam. Dat bedrag wilde het drietal de taxichauffeur ontfutse len. De daders zijn de 24-jarige Luxem burger M.S., de 18-jarige Belg B.J. en de 15-jarige Marokkaan J.B. De Luxemburger wordt als het brein achter het plan en hoofddader van de moord be schouwd. Het drietal stapte vrijdagnacht op het Rembrandtplein in Amster dam in de taxi. Ze reden via rijksweg 4 richting Den Haag. Bij de oprit Roelofarendsveen werd de taxichauffeur gevraagd op de vluchtstrook te stoppen voor een "sanitaire noodstop" van een van de passagiers. Hoe zich het drama daarna voltrok ken heeft is nog niet duidelijk. De politie weet niet of de taxi chauffeur zich wellicht heeft ver zet toen hij onder bedreiging van het mes geld moest geven De chauffeur werd achter het stuur doodgestoken. De daders trok ken de man de auto uit en gooi den het lyk in de sloot langs de weg. De hoezen van de voor bank. die met bloed waren be smeurd, werden verwijderd en langs de rijksweg gegooid. Daar- na vertrok het drietal met het geld van de taxichauffeur met de gele taxi naar Amsterdam. Op de Stationskade in Amsterdam lieten zy de taxi achter en gingen lopend op zoek naar een andere taxi om zich naar huis te laten rij den. Een vrouw zag de dne man nen de taxi verlaten en vond dit vreemd omdat zij geen chauffeur zag. Zij waarschuwde de taxicen trale die direct de politie alar meerde. De drie mannen hadden inmiddels een taxi gevonden. De chauffeur was echter via de mobilofoon van een en ander op de hoogte en reed terug naar de Stationskade waar hij bij de lege taxi politie mensen hoopte te treffen. Dank zij deze koelbloedigheid konden de drie mannen inderdaad op de Stationskade door politiemen sen worden aangehouden. Op de kleding van de daders zaten bloedvlekken. De Luxemburger had het mes nog bij zich en de politie trof ook het geroofde geld aan. Met de Belg reed de politie naar de plaats van het misdryf. waar de vermoorde taxichauf feur in de sloot werd gevonden. Het drietal heeft bekend EINDHOVEN (ANP) - Door een verkeersongeval op de Oirschot- sedijk in Eindhoven zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee mensen om het leven geko men en twee anderen zwaar ge wond geraakt. De slachtoffers za ten in een personenauto die door nog onbekende oorzaak tegen een boom reed. De 17-jarige J. van Dooremalen en de 31-jarige J. van Zutphen. bei den uit Oirschot. kwamen om het leven. TILBURG (ANP) - De Tilburgse politie stelt een onderzoek in naar het reisbureau Ad Latjes, dat in die plaats zijn hoofdkan toor heefi Aanleiding zyn tien telefonische klachten by de poli tie dit weekeinde, van reizigers die op de luchthaven Schiphol en Zaventhem by Brussel geen tickets kregen uitgereikt, die ze by het reisbureau hadden be steld en betaald De Tilburgse politie meent dat voorlopig sprake kan zijn van een civielrechtelijke zaak tussen deze reizigers en het reisbureau, dat bekend staat om zyn goedko pe aanbiedingen van vliegnezen "maar we sluiten niet uit dat uit het onderzoek strafrechtelyke zaken aan het licht komen", al dus een woordvoerder van de Tilburgse politie gisteravond Het reisbureau Ad Latjes, dat di verse vestigingen door heel Ne derland heeft, is géén lid van de ANVR, de Algemene Nederland se Vereniging van Reisbureaus. Alleen reisbureaus die lid zyn van de ANVR. kunnen aan spraak maken op het waarborg fonds van de ANVR. dat cliënten van reisbureaus schadeloos stelt indien deze reisbureaus niet meer aan hun verplichting» n kunnen voldoen. Het reisbureau Ad Latjes was gis teravond niet voor commentaar bereikbaar. Tv-piraten ook via antenne te ontvangen AMSTERDAM (ANP) - De by de Vereniging Alternatieve TV (VAT) aangesloten Amsterdamse tv-piraten gaan zo spoedig moge- lyk "rondstralend" uitzenden. Behalve op het kabelnet kunnen hun uitzendingen dan ook met gewone antennes worden ont vangen. Volgens een VAT-woord voerder is hiertoe zaterdagmiddag besloten gezien "de onwil van de Bio scoopbond om met de tv-piraten te onderhandelen over de beta ling van auteursrechten" Door met rondstraalzenders te werken kunnen de piraten ook al om acht uur 's avonds in de lucht ko men. aldus de woordvoerder De VAT meent dat hiermee het ge rechtelijk vonnis wordt ont kracht waarbij het de Kabel TV Amsterdam (KTA) is verboden nog langer films van de elf Ame rikaanse filmmaatschappyen door te geven De KTA zou nu verplicht worden die films door te geven, omdat de signalen ook <>p Ik.' normale antenne in de re gio Amsterdam zullen zyn te ont vangen. ADVERTENTIE r bew. 11 9 0 r bew 19 10 4 UTRECHT (GPD) - De rege ring kan op breed verzet uit de bevolking rekenen tegen haar voornemen de consumentenprijzen voor aardgas opnieuw te verho gen. Per regio zal worden bekeken hoe actie kan worden gevoerd om de voorgestelde verhoging per 1 januari met 8,3 cent en per 1 juli met nog eens 3,5 cent te voorkomen. Dat hebben de organisatoren van een dag van landelyk beraad over de verhoging van de aard- gasprijzen en het stijgen van de woonlasten in het algemeen, die zaterdag in Utrecht werd gehou den, meegedeeld. Ruim 300 ver tegenwoordigers van comités uit meer dan 30 verschillende plaat sen in ons land kwamen daar bij een om te overleggen op welke wyze er verzet tegen de stijgende kosten kan worden geboden. Tijdens de actiedag werd een begin gemaakt met een landelijke handtekeningenactie om te ko men tot een nationale petitie te gen verhoging van de gasprijs. De comités besloten verder tot acties als het niet-betalen van de verhogingen op de energiereke ning en het gespreid betalen. Het is verder de bedoeling, dat de co mités afhankelijk van de plaatse lijke situaties, prikacties organi- Verlaging Sprekers van verschillende actie groepen pleitten onder meer voor een verlaging van de gas prijs door het terugbrengen van het BTW-tarief op gas en elektra van 18 naar 4 procent. Verder wilden ze volledige doorbereke ning van de energiekosten in de prijscompensatie en het isoleren van woningen, zonder dat de kosten daarvoor in de huur wor den doorberekend. Uit een onderzoek van Konsuraen- ten Kontakt is gebleken, zo deel de Ulverd Bruseker van deze or ganisatie mee, dat in Nederland dit jaar 6 procent van het natio nale inkomen wordt besteed aan de gasrekening. In 1974 was dit nog slechts 2.5 procent, aldus Bruseker. „Toen kostte een ku bieke meter gas de mensen elf cent, nu betalen ze 47 cent" Hij voegde daaraan toe. dat de kostprys om een kubieke meter gas in Slochteren uit de grond te halen op het ogenblik ligt op 0,3 cent. Volgens Bruseker kunnen steeds meer Nederlanders de stijgende gasprijzen en andere woonlasten nauwelyks nog beta len. „Vandaar dat overal in het land het verzet begint te groeien", aldus de woordvoerder van Konsumenten Kontakt. Comités uit een tiental plaatsen, die zich daar al bezighouden met acties tegen het duurder worden van het wonen, hadden in Utrecht elk een informaUestand, waardoor de bezoekers een in druk konden krygen van de ver schillende actiemoge lykheden NO-CLAIMKORTING TOT 60%. Sjaardema is een van de grootste specialisten in autoverzekeringen. Zijn premies behoren tot de allerlaagste van Nederland. En: - No-Claim korting tot 60"o - Snelle en soepele afwikkeling (3 specialisten doen de hele dag niet anders). Bel (071) 171121 (4 lijnen), dan weet u binnen 1 minuut hoe goedkoop üw auto in de verzekering kan w Rynsburgerweg 135, Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7