"Men beschouwt mij soms als een indringster" tLe/cfee agenda PPR: wel kampje aan Veurseweg Wassenaarse bejaardenwerkster: Zonnewijzer Hofwijek gestolen Turkse middag in Muzenhof Ernstig gewonde bij aanrijding Herenweg PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 19 OKTOBER 1981 Gevaarlijke spelletjes bij spoorlijn WARMOND - Kinderen hebben in het weekeinde een elektriciteits kabel gespannen over de spoor lijn bij Warmond. De meldkamer van de NS meldde dat bij de rijkspolitie in Warmond. De rijkspolitie heeft de laatste tijd erg veel last van kinderen die al lerlei "spelletjes" spelen bij de spoorlijn. Zij vraagt of omwo nenden die kinderen bij de spoorlijn zien onmiddellijk wil len bellen, want dat soort spel letjes zijn "levensgevaarlijk", al dus een politiewoordvoerder. Geboren: Esther C. dv: K.J. van Muij- den en C. Hulsbos, (Leiderdorp), E. Ro gier zv: P. Joosten en E.E. Augustijn, (Leiderdorp), Suzanne dv: P.H.C. de Goede en C.H.H.M. Mom, (Leiderdorp), Mandy dv: T. Rasser en M. Onderwater, (Leiderdorp), Karin dv: M.J.P. van Oij- en en W.A.Q. Smeele, (Leiden), Joey zv: T.J.M. Slingerland en: C. Pet (Leider dorp), Marjolein E.C. dv: D.P. Piket en M.H.C. Vollebregt, (Leiden). Marcel zv: P.J. Borreman en A.Bavelaar, (Leider dorp), Cornelis H. zv: C.H. Stouten en B. van Voorst, (Leiderdorp), Bob zv: L.A. Struijk en C. van Berkel, (Leiden), Ton zv: A.A. de Groot en A. van der Bol, (Leiden). Getrouwd: F. Vermeulen en B.J. Fre- driksz., (Leiderdorp), H.W. Sanders en R.C. KJeiss, (Leiderdorp), A.G.M. Kel der en M. Leeninga, (Zoeterwoude), C.A.M. Rotteveel en P.W.M.B. van Veen, (Zoeterwoude). Overleden: G.A. Bax (1916) ev: F.L.N. Volwater, (Zoeterwoude), A. Hannaart (1902) geh. gew. met: P. Chaudron, (Lei den), M.C. Strootman, (1901), ev: F.N. Gnms, (Leiderdorp), M. Chaudron Burgerlijke stand (1902) geh. gew. met: H. Hoppenbrou wer, (Leiderdorp), H. Roozendaal (1900) ev: M.M. Kop, (Oegstgeest), W. Kanbier, (1910), geh. gew. met: J. Jansen, (Lei den), G.A. Volwater geb. Bax, (1916) (Zoeterwoude). Geboren: Rutger zv. E.H. Schotmeijer en C.M. Bousie, Linda Vanessa dv. J.S. Metten en H G. van Drunick, Christiaan zv. J van Duijn en L.A. Koekebakker, Mat- thijs Abraham zv. L.H.C. Koelewijn en G.R.M. Niekel, Anica dv. D.R. Tessers en H.J. Knijff, Petronella Adriana dv. R. Kipp en W A. Helmus, Jacquelien Kari- na dv. J.C.P. Schlagwein en T.A. Chau dron, Martina Albertha Wilhelmina dv. M. Korbee en C C. van Dalen, Pieter Bastiaan zv. J.P. Beun en C.R.I. Spue- sens, Roselinde Margaretha Catharina Annette dv. R.P. Kolder en M.S.M. Co- zijn, Casper zv. C. van der Vijver en LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var> 16.00-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitendgiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo, LEIDERDORP - De activiteiten m het nieuwe multifunctionele centrum de Muzenhof slaan goed aan. Zelfs vorige week woensdagavond, toen Nederland-Belg ié op televisie was, zat het vestzaktheater vol. Ook gisteren tijdens de Turkse middag was de zaal weer afgeladen. Maar ook veel niet-Turken waren aanwezig om te kijken naar onder andere een Turkse buikdanseres zie foto). Verder was er een tentoonstelling te bezichti gen en kon men zich te goed doen aan Turkse versnaperingen. MAANDAG De Waag: informatiemarkt voor gehan dicapten en niet-gehandicapten, 20.00 uur (dinsdag 12.00-17.00 en vanaf 19.30 Stadhuis: deelcommissie personeelsza ken, 20.00 uur. K&O-gebouw, Hazewindsteeg: lezing A. Adang over chimpansees, 20.00 uur. Rijksmuseum geologie en mineralogie, Hooglandsekerkgracht: excursie K O, 20.00 uur. Leidse Studenten Ekklesia, Rapenburg 100/102: film "Op zoek naar Sandra", 20.00 uur. Voorschoten. Gemeentehuis cie wel zijn, 20.00 uur. Wassenaar. Gemeentehuis raadsverga dering. 20.00 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio lei den wordt waargenomen van 16 tot 23 oktober door: Apotheek "Reyst", Steen straat 35. tel 120136. Voorschoten - apotheek Noord-Hof land, Thorbeckeweg 3, tel o71, 762877. WIJKVERPLEGING Leiden- Interkruis, Middelweg 38, ten noorden van Rijn tel 134604, ten zuiden van Run tel 121753. Leiderdorp, Zoetwroude Rd, gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel 410131, spreek ma t/m vrijdag 14 -15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel 4641. Benzinedief aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag rond het middernachtelijk uur op het parkeerterrein van de Valkenhorst (Merenwijk) een 20-jarige Leidenaar aangehou den die bezig was met het stelen van benzine. Toen hij werd ge- rarresteerd had de 20-jarige on geveer twintig liter overgeheveld in een jerrycan. Inbraak: buit van ƒ22.000 WARMOND - Een woning aan de Warmondse Herenweg is in het afgelopen weekeinde bezocht door inbrekers. Gestolen werden twee antieke klokken en ver schillende zilveren voorwerpen. De klokken vertegenwoordigen samen een waarden van 22.000 gulden. De bewoners waren vai> vrijdag tot en met zondagmiddag weg. Van de daders ontbreekt ie der spoor. A.A.A. Zwaan, Arend zv. L.A. van der Oever en N.J. Kuijt, Mijke Karlijn dv. J. Eilers en E.G.J. Meeles, Alexandra Eli sabeth Geertruida dv. P.W. Dreef en I.B.M. Stein, Barbara Maria dv. J.A.G. Verwater en C.C.J. van der Helm, Mar cellus Cornelis Hendricus zv. P.W.M. Beugelsdjjk en I.C.M. Heemskerk, Ger- brand Dirk zv. L. Marbus en I.M. Ro denburg, Ronald Wouter Jeroen zv. A. Versteegt en D Varkevisser, David zv. J. Kuijt en P.M. Kuijpens, Maria Hen- drika dv. O. Huiberts en G.P.I. Nijen- huis, Délina dv J.J.H. Keijzer en W.J. van Haarlem, Nicolaas Pieter zv. A.N. de Roo en M.L. Slot, Joost Maurits zv. J. van Kempen en J.A. de Wolff, Michelle Maria Cornelia dv. L.J. van Noort en A.M.C. Zuidhoek, Petrus Jozef zv. J.S.P.M. Suiker en A.M.A.A. Zwetsloot, Lars Jacobus zv. R. Hansen en E.M. van Egmond, Barbera Kirsten dv. L. Noord uin en B. Korteland, Petrus Gijsbertus Johannes zv. P.C.M. van Dam en D. Duindam, Harold zv. R.C.R. Siekmann en W.A. Kuipéri, Dennis Petrus Hendri- kus zv. P. van der Weijden en W. Blik- man, Edwin Jochum zv. P. van Beelen en J.P. Koetse. Drie inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST - Er zijn in Oegst geest in het afgelopen weekeinde drie inbraken gepleegd. Op het Lange Voortplein werd bij twee winkels (Etos en Danny Shoes) zaterdagnacht ingebroken. Bij Etos werd niets vermist, maar bij Danny Shoes werd vijfhonderd gulden uit de kassa ontvreemd. Gestolen werden ook een aantal herenlaarzen. Het Rijnlands Lyceum kreeg ook bezoek. Er werd een geldwissel- automaat opengebroken en de admistratie en de directeurska mer werden grondig doorzocht Wat er precies werd gestolen if nog niet bekend. De zonnewijzer, voor de diefstal OEGSTGEEST - Het bejaardente huis Hofwijek nabij de Oegst- geester Hazenboslaan wordt ge teisterd door baldadige jeugd. Zaterdagnacht bereikte dat een hoogtepunt toen een koperen zonnewijzer werd gestolen. De zonnewijzer, achttien jaar gele den door de bewoners aan het bestuur van Hofwijek geschon ken, werd van de sokkel gehaald en meegenomen. De waarde van de zonnewijzer is niet precies be kend. Achttien jaar geleden kost te hij twaalfhonderd gulden. Eerder heeft Hofwijek al last gehad van jongelui gewapend met spuitbussen. Anderhalve week geleden werd het tehuis bespo ten en afgelopen donderdag nacht was het weer raak. In to taal zijn elf deuren onder handen genomen. De verf is zo goed dat het niet van de deuren af te halen is. Zelfs als ze worden overge- verfd blijven de namen van de spuiters (Hero, Dusty en Hasa) zichtbaar. Alle deuren moeten daarom opnieuw worden ge schuurd. In Oegstgeest krijgt de rijkspolitie de laatste tijd veel meer meldin gen binnen over dergelijke spuitacties. Vernielingen schoolgebouw OEGSTGEEST - De rijkspolitie van Oegstgeest had het afgelo pen weekeinde haar handen vol aan het oude schoolgebouw van de Springplank aan de Lange Voort. Verscheidene malen werd de rijkspolitie gebeld door om wonenden nadat er ruiten waren ingegooid. Ook werd er nog brand gesticht. De daders waren "allemaal klein grut van een jaar of elf', aldus een politiewoord voerder. Er werden geen aanhou dingen verricht. Mevrouw Putman Cramer: "Ogenschijnlijk nomale situaties worden door bejaarden vaak als zeer bedreigend ervaren". WASSENAAR - De stichting Samenwerking Bejaardenwerk Wassenaar heeft sinds au gustus een beroepskracht in dienst, mevrouw M. Putman Cramer. Zij moet het stich tingsbestuur adviseren over de behoeften en voorzieningen, die nodig zijn voor de Wassenaarse bejaarden (zo'n vierduizend in getal). kampjes zo spoedig mogelijk zouden realiseren en daarbij niet zouden wijken voor oneigenlijke argumenten en druk vanuit de bevolking. 'Het aannemen van het voorstel van het college van B en W zou het aanzien van Voorschoten schaden en het idee zou bevesti gen dat men in welgestelde dor pen als het onze niet veel ver draagzaamheid en solidariteit hoeft te verwachten. De PPR- Voorschoten vraagt u daarom de politieke rug recht te houden en de woonwagenbewoners te ge ven waar ze recht op hebben", al dus de brief van de PPR aan de gemeenteraad. VOORSCHOTEN - "Wy vragen u dringend de betrokken bezwa ren ongegrond te verklaren en het bestemmingsplan "Woonwa genkampje Veurseweg" alsnog vast te stellen. De argumenten die het college van burgemeester en wethouders geven om de be zwaren ongegrond te verklaren zijn ten enenmale niet overtui gend en maken een 'gezochte' in druk". Dit schrijft de PPR-afdeling Voor schoten in een brief aan B en W en de gemeenteraad in Voor schoten. De politieke partij rea geert hiermee op de ontwikkelin gen rond de realisatie van woon wagenkampjes in Voorschoten. Onlangs maakten B en W bekend dat zij afzien van het kampje aan de Veurseweg. De ingediende bezwaarschriften van omwonen den werden door B en W ge grond verklaard. De PPR stelt in haar brief dat in de afgelopen periode geen nieuwe argumenten op tafel zijn ge bracht om nu van realisatie van het kampje aan de Veurseweg af te zien. Het feit dat in 1974 beslo ten werd aan de Veurseweg geen drie villa's te bouwen is volgens de PPR geen reden om nu ook af te zien van het plaatsen van drie woonwagens. Het verschil ligt volgens de partij in de grootte van de benodigde grond: Voor de drie villa's heb je veel meer grond dan voor het plaatsen van drie woonwagens. "Daarnaast konden en kunnen vil la's op vele plaatsen in de ge meente worden gebouwd, terwijl het woonwagenkampje veel meer een uniek karakter heeft en zeer moeilijk op andere plaatsen binnen de te stellen randvoor waarden is te realiseren", aldus de PPR. Verder vindt de PPR dat als de ge meente nu afziet van de lokatie Veurseweg dit in strijd is met een eerder gemaakte afspraak, die inhield dat de politieke par tijen in de Voorschotense ge meenteraad de woonwagen Haar komst is niet door alle Was senaarse instellingen en organi saties toegejuicht. Velen vrezen dat de stichting en Putman Cra mer de onafhankelijkheid van de bestaande organisaties zal willen aantasten. Volgens de be jaardenorganisaties liep het al lemaal wel redelijk in Wasse- Daarom is de stichting Samenwer king Bejaardenwerk Wassenaar pas na jarenlang moeizaam over leg tot stand gekomen. Volgens Putman Cramer zelfs zo laat dat een bepaalde rijksregeling niet meer op Wassenaar van toepas sing kon zijn. De oprichting is min of meer afgedwongen door het rijk dat voorwaarden schept voor het verlenen van subsidie in deze sector. Er moet op plaatse lijk niveau enige samenhang ko men en daarvoor moet een op bouwwerker worden ingescha keld. Veel gemeenten hebben al een dergelijke werker. Of het stichtingsbestuur wel goed kan functioneren valt is nu nog niet te voorspellen. Welgeteld zijn er vijfentwintig instellingen in het bestuur vertegenwoor digd, waaronder artsen, kerken, bouwverenigingen en ook de stichting Belangenbehartiging Minder Validen. De laatste van wege de gemeenschappelijke be hoeften op het gebied van bij- OEGSTGEEST - Een 16-jarige bromfiester uit Oegstgeest is gis termiddag om vijf uur gewond geraakt na een aanrijding op de kruising Abtspoelweg/Kwaak- laan. De bromfietser wilde recht door over het fietspad, maar werd aangerden door een auto bestuurd door een Leidenaar. De Oegstgeester jongen werd met een gebroken been naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd, zijn brommer kan naar de schroothoop. voorbeeld vervoer en toeganke lijkheid van gebouwen. Putman Cramer werkte vele jaren als directrice van een verpleeg opleiding in Apeldoorn. Ze be schouwt haar huidige werk voor lopig als niet meer dan een tus senstation naar een andere baan in de gezondheidszorg. Haar werksituatie duidt daar ook op: ze werkt thuis zonder assistente voor het bureauwerk, die een aantal collega's in andere ge meenten wel hebben. Veel dingen zijn nog vaag voor haar. Ze is nu hard bezig met een inventarisatie. Ze stuit daarbij op vreemde zaken. "Ik vond het merkwaardig dat alleen al het aantal bejaarden in Wassenaar niet vast bleek te staan. De pro vincie zat enkele honderden ho ger dan de gemeente en beide overheden menen het juiste aan tal te verstrekken. Hoe dan ook, het gaat bij benadering om een kleine vierduizend mensen, dus een niet te verwaarlozen catego rie in Wassenaar. Omdat ik hier volslagen onbekend ben ging ik allereerst op bezoek by alle leden van het bestuur en een paar be jaardeninstellingen. Ook ben ik op een enkel verzoek van afzon derlijke bejaarden ingegaan, maar dat bleek nogal riskant. Zij verwachten dan direct gehoor te vinden voor hun eigen klachten en wensen, maar een andere wo ning heb ik dan echt niet by me", aldus Putman Cramer. Ze is het eens met het grondbe- gingsel van de stichting, waar wordt gesproken van "de ver sterking van het zelfstandig han delen van de bejaarde". Veel meer dan een aantal jaren gele den blijken bejaarden zelf met gerichte wensen en klachten naar buiten te treden. Zy heeft dan ook positieve verwachtingen van een onderzoek naar een aan tal aspecten van het bejaard zijn. Er gaat binnenkort een brief uit naar het Sociologisch Instituut van de Leidse universiteit met het verzoek om ondersteuning bij de opzet van het onderzoek. Er zijn al drie werkgroepen ge vormd met ieder een eigen op dracht. De nieuwe beroepskracht doet al les om zich in de leefsituatie en de gevoelswereld van de bejaar den te verplaatsen en stuit daar bij op evenzovele grotere en klei nere zorgen van de oudere mens. "Men gaat er vaak gemakkelijk aan voorbij, maar ogenschijnlijk normale situaties worden door bejaarden vaak als zeer bedrei gend ervaren. Een van de bejaar denoorden is bijvoorbeeld omge ven met bossages met als gevolg dat de bewoners na het invallen van de avond geen stap meer buiten durven zetten. Anderen zijn weer als de dood voor kra kers in hun straat. Die overheer sende angst en onzekerheid komt soms op agressieve wijze naar voren bij mijn bezoekjes aan bejaarden sociëteiten. Men bekijkt mij daar een enkele maal als een indringster. Al zijn er ook altijd anderen die daartegen in het geweer komen". Wat het bestuur betreft heeft ze een vermoeden dat sommige le den geen idee hebben van het ve le denkwerk dat aan de produk- tie van beleidsstukken vooraf gaat. In combinatie met de tallo ze bezoeken heeft ze haar han den vol, zegt ze met een nauwe lijks onderdrukte zucht. "Ik ben nu zover dat ik een eerste spreek uur ga inrichten. Op 4 november zit ik in het buurtcentrum Kerke- hout van half drie tot half vier. En ik kom daar elke eerste en derde woensdag van de maand terug. Verder kunnen de mensen mij tot ongeveer tien uur 's och tends thuis bereiken (12226)". WIM OLYSLAGERS Ook ambulance in botsing.. WARMOND - Een 26-jarige man uit Rijpwetering is zondagmor gen om half twee ernstig gewond geraakt na een aanrijding op de Herenweg in Warmond. De man komende vanuit Sassenheim raakte een tegenligger. Na de - lichte - botsing verloor hij de macht over het stuur en reed vol op een boom. De man raakte bekneld. De ram penwagen van de regionale brandweer moest er aan te pas komen om hem uit de auto te ha len. Verder kwam uit het Acade misch Ziekenhuis in Leiden een speciaal artsenteam dat hem ter plaatse eerste hulp bood. De man werd later naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. Hij had ernstige verwondingen (di verse grote open wonden en een slagaderlijke bloeding) aan het onderlichaam. De ambulance die op weg was naar het ongeluk in Warmond was ook niet erg fortuinlijk. Hij bot ste om ongeveer tien over twee op het Leidse Stationsplein te gen een personenwagen. De voorzijde van de ziekenwagen was kapot; de personenauto was geheel total-loss. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van de auto niet uit keek toen hij de parkeerplaats af reed. Ontwijken kon de bestuur der van de ziekenwagen niet meer: de personenwagen werd in de flank aangereden, knalde ver volgens tegen een verkeerspaal en ramde enkele fietsrekken. De totaal vernielde auto na de botsing in Warmond.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2