LEIDSCH DAGBLAD Socialisten aan de macht "Wijziging akkoord coalitie denkbaar" 4# A0& m Spoedig reclame via satelliet-tv? J amzelski sterke man in Polen BL-topman dreigt met verkoop aan Japanners BEREIDHEID Informateurs na kabinetscrisis: Regen Levenslang tegen Koos H. geëist MAANDAG 19 OKTOBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Scfiuurmans Adj.-hootdredacteur R.D. Paauw 36605 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wffle S^gei 1 2311 BG Leden Voor tel rw w cototon Nederlandse bedrijven en bank op het vinkentouw AMSTERDAM (GPD) - Een aantal Nederlandse bedrijven en een bank willen nog voor het einde van dit jaar beginnen met com merciële satelliettelevisie. Om dat het ministerie van CRM het kabelexploitanten verboden heeft signalen van communica tiesatellieten aan abonnees door te geven, zal een gerechtelijke uitspraak niet kunnen uitblijven. Dat is het enige dat vijf Nederland se ondernemingen en een bank nog belet het Engelse bedrijf Sa tellite Television Ltd. een begin kapitaal van minimaal 10 miljoen gulden te verschaffen om nog dit jaar een aanvang te kunnen ma ken met commerciële satelliette levisie. De activiteiten van de onderne mingen zijn gebundeld in het enige tijd geleden opgerichte be drijf Compact Video Internatio nal. De Britse ondernemine Satellite Television Ltd. heeft onlangs van Eutalsat, de eigenaar van de OTS-satelliet, toestemming ge kregen om via de Britse PTT een kanaal van deze communicatie satelliet te huren. Vorige week al meldde Brian Hay- nes, directeur van Satellite Tele- vison Ltd., dat de uitzendingen nog voor Kerstmis van dit jaar zullen beginnen en voor het belangrijkste deel op Neder land zullen worden gericht. Dit omdat ons land door de ruime bekabeling een uitstekende in frastructuur heeft voor een satel liet. Hans Jacobs van Kabel Televisie Amsterdam heeft inmiddels te kennen gegeven het verbod van het ministerie van CRM om sig nalen van communicatiesatellie ten aan de abonnees door te ge ven, naast zich neer te leggen. CRM zou KTA dus voor de rech ter moeten dagen. LONDEN(AP) - Topman Edwardes van British Leyland zou overwegen de fabrieken van het sukkelende staatsbedrijf over te doen aan de Japanners, wanneer het huidige loonconflict tot een sluiting van de autogigant leidt. Dit schrijft de Britse krant "Sunday Express". De 58.000 arbeiders van Britsch Leyland dreigen op 1 november in staking te gaan. Wanneer dit gebeurt zullen er diezelfde dag in alle fabrieken aankondigingen van de sluiting worden op gehangen en zal British Leyland 24 uur later officieel te koop worden aangeboden. Volgens de Sunday Express bevindt zich al een "groep hoge functionarissen van een JaDans bedrilf' in Rnreland voor overname-besprekingen. Van British Leyland en van de rege ring was niemand onmiddellijk bereikbaar voor commentaar. Moeders mooiste Papandreou premier in Griekenland t Een trotse hondenbezitter legt de laatste hand aan het kapsel van haar poedel voordat de keurmeesters onverbiddeüijk toeslaan. Een beeld van de hondententoon stelling en keuring die het afge lopen weekeinde in de Haagse Houtrusthaüen werd gehouden. (Van onze correspondent) ATHENE - De Griekse parlementsverkiezingen van giste ren hebben een grote zege opgeleverd voor de Panhel- leense Socialistische Beweging (Pasok) onder Andreas Papandreou (62). De partij behaalde 48 procent van de stemmen, die haar een comforta- bele meerderheid van 174 zetels in het 300-koppige parlement opleve ren. In 1977 kregen zij nog 25 procent en 93 zetels, en dat was toen al een verdubbeling sedert het oprichtingsjaar 1974. DEN HAAG (GPD) - Het informatieduo De Galan en Halberstadt sluit „lich te verschuivingen" in het regeerakkoord tussen CDA, PvdA en D'66 niet uit. Het akkoord is wel uit gangspunt voor hun po ging de breuk in het prille kabinet te lijmen. Tijdens een persconferentie zei- den de twee PvdA-economen vanochtend dat de huidige, ten opzichte van september ver slechterde, financiële positie van ons land kleine bijstellin gen mogelijk zou kunnen ma ken. Te denken valt aan het over langere tijd uitsmeren van de plannen in het akkoord. Wijzigingen in de samenstelling van het kabinet zitten er niet in, ze maakten de informateurs dui delijk. „We hebben geen reden om aan te nemen dat het om per soonlijke problemen gaat", zei den ze. Alleen „natuurlijk ver loop" zou tot wijzigingen in de ministersploeg kunnen leiden. De Galan en Halberstadt hebben alle betrokken politici gevraagd de grootst mogelijke terughou dendheid te betrachten in hun publieke uitlatingen over de ka binetscrisis. Ze durfden vanmor gen niet te voorspellen hoeveel tijd ze nodig zullen hebben voor hun lijmpoging. „Kwaliteit gaat boven tijd", aldus Halberstadt. Vandaag hebben de informateurs gesprekken met de vier hoofd rolspelers in het conflict: pre mier Van Agt, de vice-premiers Den Uyl en Terlouw en minister van financiën Van der Stee. Tus sendoor raadplegen ze topamb tenaren van diverse departemen ten „voor het leveren van stuk ken en inzichten". Voorlopig verkeren de informeren de economen nog in een oriënte rende fase. „We proberen nu uit 'te vinden wat er in het regeerak koord staat", aldus De Galan en Halberstadt. (zie verder pagina 7) De conservatieve Nieuwe Demo cratie zakte van 42 naar 36 pro cent, maar veel ernstiger nog was haar zetelverlies: van 171 naar 113. De Moskou-trouwe communistische partij klom van 9,5 naar 11 procent en van 11 naar 13 zetels. Een van de nieuwe communistische af gevaardigden is de componist Mikis Theodorakis, terwijl in hetzelfde kiesdistrict Pireaus de actrice Melina Mercouri met veel voorkeurstemmen herko zen werd voor de Pasok. De socialistische opmars viel over het hele land te constateren, het verpletterendst op het vroeger li berale eiland Kreta. Van de 56 districten zijn er nu nog slechts 9 waar de Nieuwe democratie ster ker is dan de Pasok. De linkerzij de als geheel (Pasok plus Mos kou-communisten plus Euro- communisten) klom van 37 pro cent in '77 naar bijna 60 nu. Premier Rallis, die vandaag het ontslag van zijn regering zou aanbieden aan president Kara- manlis, verscheen gisteren reeds opvallend vroeg op de avond in het internationale perscentrum om, op grond van de gegevens van de computers (voor het eerst in Griekenland bij verkiezingen gebruikt) zijn nederlaag toe te geven. Hij kondigde aan een loyale oppositie te zullen voeren en verklaarde dat hij zijn tegen stander een sterk land in handen gaf, waarin de democratie goed had gewerkt. Ook de aanstaande premier Pa pandreou, die anderhalf uur later op de televisie verscheen, zei dat Griekenland sterke instellingen had. Hij zei te wachten op een mandaat van president Kara- manlis, maar desnoods reeds vanavond een regering te kun nen beëdigen. De nieuwe rege ring zou er volgens Papandreou een worden van het hele volk. De aangekondigde 'verandering' zou tijd nodig hebben om te worden voltrokken, maar zich wel met een aftekenen. „We zullen ons re geringsprogramma tot op de let ter uitvoeren. We zullen het land niet in avonturen storten. Van daag is het feest, maar de dag daarna begint het zware werk". Dat woord „feest" was niet teveel Duizenden toeterende bevlagde auto's, motorfietsen en tienduizenden voetgangers stortten zich in de straten van het centrum. Twee agenten doodgeschoten MILAAN (Reuter) - Een aanslag heeft in Milaan twee agenten van de anti-terreurbrigade het leven gekost. Drie mannen begonnen vanochtend onmiddellijk te schieten toen zij in het centrum van de stad met hun auto voor een routinecontrole werden staande gehouden. Een derde politieman en een voorbijganger liepen lichte verwondingen op. De daders wisten te ontkomen. Bij bakkerij Hus 150 banen weg RIJSWIJK (ANP) - Bij de bakke rijen van Hus-Lensvelt in Rijs wijk zullen binnenkort honderd vijftig arbeidsplaatsen verdwij nen. Dat moet gedeeltelijk gaan via natuurlijk verloop en gedeel telijk door gedwongen ontsla gen. Hoeveel ontslagen er pre cies zullen vallen is nog niet be kend. Dat heeft de directie van Hus- Lensvelt vanmorgen laten we ten. De ondernemingsraad en de voedingsbonden moeten zich nog over de plannen van de di rectie uitspreken. Volgens een woordvoerder van de Voedingsbond FNV lijdt de bak kerij al jaren miljoenenverliezen. Partij stemt Kania weg Veel bewolking en regen, later op de dag enkele opklaringen. Minimumtem peratuur omstreeks 8 graden. Middag- temperatuur ongeveer 11 graden. Wind uit zuidwest tot west. In het bin nenland vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard, morgen in de loop van de dag afnemend. 20 oktober 1981 (Van onze correspondent) WENEN - De Poolse premier en defensieminister tevens hoofd van de strijdkrachten Wojciech Jaruzelski is gisteren benoemd tot eerste secretaris van de Pool se communistische partij. Hij volgt Stanislaw Kania (54) op, die na het verdwijnen van Edward Gierek dertien maanden de Pool se partij heeft geleid. Kania's houding tegenover het Oostblok- fenomeen van een vrije vakbe weging werd de laatste maanden door de partijtop als te toegeef lijk beschouwd. Ook generaal Jaruzelski is met zijn 58 jaren betrekkelijk jong voor een communistisch leider, maar hij heeft een zeer stabiele politie ke loopbaan achter zich. Hij is een typisch Poolse legerofficier, slank en streng, maar heeft niet het stempel van een dictator. Een van de meest verrassende aspecten van zijn benoeming, be halve dan het feit dat hij bekend staat als een gematigd man en bondgenoot van de afgezette Ka nia was, is de concentratie van zoveel macht in één figuur. Op de derde dag van de opvallend lange zitting van het centrale co mité, waarbij Stanislaw Kania werd weggestemd en Wojciech Jaruzelski zijn plaats in nam, wa ren er talrijke aanwijzingen dat de partij een sterke man en tege lijkertijd een man van de harde lijn wüde zien. Maar het bleek dat de werkelijke voorstanders van een harde koers, zoals de vroegere minister van buiten landse zaken Stefan Olszowski, liever niet de leiding wilde over nemen aan het begin van een winter van honger en kou, die ge makkelijk politieke zelfmoord" zou kunnen betekenen. En ook scheen het dat generaal Jaruzels ki, die door degenen die hem kennen wordt beschreven als een Poolse patriot in hart en ziel, de enige man was met de moed Polen te leiden in de strijd tegen de elementen, die ze deze winter zullen moeten leveren om te overleven. Generaal Jaruzelski werd in fe bruari van dit jaar minister-presi dent en hij heeft sinds die tijd heel wat strategische moed ten toon gespreid bij zijn onderhan delingen met de onafhankelijke vakcentrale 'Solidariteit'. Hij heeft ook persoonlijke gesprek ken gevoerd met vakbondsleider Lech Walesa. Hij weigerde in september legereenheden in te zetten om de stakingen te bre ken. Partijsecretaris Kania heeft de nu afgelopen drie dagen lange zit ting van het centrale comité keer op keer uitgesteld omdat hij wist dat het einde van zijn politieke leven nabij was. Na drie dagen harde en ongezouten kritiek op zijn beleid diende hij zijn ontslag in, waarna het 144 leden tellende centrale comité over het aanbod stemde en het ontslag met meer derheid aanvaardde. 28 PAGINA'S Wim van Til (op de grond) middelpunt van Rotterdams feestje. Mentale opkikker voor Feyenoord Brede actie tegen hogere aardgasprijs Sobere laatste eer voor Mosje Dajan PAGINA 9 RBB-Noordwijk eindigt onbeslist PAGINA 17 Opnieuw ligt de vraag op tafel in hoeverre de drie coalitiepart ners bereid zijn er politiek uit te komen. Bestaat die bereidheid niet dan kunnen de twee informateurs De Galan en Halberstadt doen wat ze willen, dan lukt het misschien even, maar loopt het straks weer fout Het belangrijkste element in de dis cussie in de politieke weltever staan - moet zijn welke kant het nieuwe beleid van het tweede ka binet Van Agt op wenst te gaan op sociaal-economisch gebied En juist daarover bestaat een fundamenteel verschil van in zicht Het CDA wil - als het gaat om het bestrijden van de werkloosheid - maatregelen die pas op langere termijn zullen werken, de PvdA wil via het werkgelegenheidsplan op korle termijn banen scheppen in de collectieve sector. De Galan en Halberstadt willen een oplossing voor de problemen vooral zoeken in de politiek-zake- lijke sfeer. Daarmee geven ze duidelijk aan dat er van hen geen voorstellen te verwachten zijn om personele wijzigingen in het hui dige kabinet aan te brengen. Het zou ook niet reèel zijn geweest dat te verwachten van deze twee top-economen. De twee informa teurs zijn koele cijferaars en geen psychologen. Met welke voorstellen de twee in formateurs ook zullen komen, het gaat om de vraag waarom ze eventueel acceptabel zullen zijn voor met name de PvdA. Als het gaat om het instandhouden van het huidige demissionaire kabinet - omdat het alternatief of de op positie, of nieuwe verkiezingen is - dan is het niet meer dan kor- tebaanwerk. Als een geslaagde informatie het begin is van een werkelijk een drachtig proberen gezamenlijk uit de problemen te komen, dan is er een redelijke kans op slagen. De vraag is alleen of het daar niet allang te laat voor is. DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, rar H.A. Schimmel, heeft vanochtend levenslange gevangenisstraf geéist tegen de 31-jarige Haagse portier Koos H. Mr. Schimmel achtte in zijn bijna drie uur durende requisitoir de moord dan wel doodslag op de meisjes Edith Post uit Wasse naar, Emy den Boer en Thialda Visser wettig en overtuigend bewezen. De officier van justitie baseerde zijn bewijsvoering met name op zes punten. Verdachte heeft zich zonder redelijke verklaring bjj verschillende Wassenaarse scho len opgehouden, gevonden spo ren in zijn auto, van verdachte zelf en op de plaats van het mis drijf vertonen overeenkomsten, Koos H is dichtbO de plaats van het misdrijf in Wassenaar gesig naleerd, zijn verwonde linker- pink is waarschijnlijk het gevolg geweest van een mensenbeet en verdachte toonde - vooral na co caïnegebruik - interesse voor kindersex. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonoer postzegel opsturen neerLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1