Fides Pacta Bos-patroon begint onder de knie te krijgen Bruinsma P/Leiden pech; weg.. Helm a Stigter scoort acht goals voor OASE Stunt hockeyers Forescate tegen HBS Nederlaag bij Amstelveen Zwarte dag voor Leids basketbal Deegenaars stelt record scherper MAANDAG 19 OKTOBER 1981 PAGINA 19 SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN In de promotieklasse C van de veldkorfbalcompetitie behaalde Fides Pacta haar tweede competitieoverwinning. Ondanks dat de Leidse ploeg tot nu toe slechts vier wedstrijden en de overige poule-genoten vijf of meer wedstrijden speelden, bezet Fides Pacta een vierde plaats. Ook De Danaïden kwam voor eigen publiek binnen de lijnen. Tegenstander DOS uit Enschede werd met 10-6 verslagen. Fides Pacta-Achilles 7-4 (5-1). Fi des Pacta is zich langzaam aan het herstellen van haar zwakke seizoenstart. Dat dat herstel tot half oktober heeft moeten duren, komt echter op rekening van de vele afkeuringen. Sinds de aan vang van de competitie werden de wedstrijden van Fides Pacta tot driemaal toe afgelast. Een pe riode die trainer Gerard Bos ech ter wel benutte om Fides tot een betere eenheid te laten groeien. Fides Pacta startte in de eerste helft overweldigend. Dik Onder water en de zich vast in het eer ste team spelende Ronald van der Velde, die de plaats van Aad de Vos heeft ingenomen, scoor den al vrij snel en toen Hennie Piket en Nico Pikaar Fides Pacta halverwege op 4-0 zetten, zag het er naar uit dat Achilles een flinke afstraffing zou krijgen. Wim Steenbeek vergrootte vlak voor tijd zelfs nog de voorsprong tot 5-0, maar Achilles kon toch nog met een eerste tegentreffer de kleedkamers opzoeken. In de tweede helft zag Fides Pacta kans de eerste vijftien minuten Achilles onder druk te houden, waardoor het door Dik Onderwa ter en Hennie Piket 6-1 en 7-2 kon worden. Het zwaar tegenval lende Achilles kon daarna de eindstand toch nog wat dragelij ker maken: 7-4. De Danaiden-DOS 10-6. De wissel die coach Ron Ek in de tweede helft na 25 minuten toepaste, waardoor Cees Christiaanse de kleedcabines kon opzoeken om plaats te maken voor Jo Koren hof, haalde De Danaïden uit het slop. Na een prima eerste helft, waarin Hennie Devilee met twee doelpunten excelleerde, zag de Leidse ploeg bij een stand van 7- 5 geen mogelijkheden om tot een redelijke aanvalsopbouw te ko men. "Ik was van plan om een andere wissel toe te passen, maar toen ik bemerkte dat een aantal spelers zich aan het spel van Christiaanse begonnen te erge ren, aarzelde ik geen moment meer", aldus coach Ron Ek. Alhoewel de wissel in aanvallend opzicht niet het gewenste resul taat opleverde (DOS kwam toch via 8-5 op 8-6) verdwenen de irri taties. Een in uitstekende vorm verkerende Hennie Devil ee bracht De Danaïden in veilige haven, terwijl Ingrid van Haren de kroon op het werk zette door het krachtsverschil in duidelijkè cijfers uit te drukken. Doelpun ten: Pieter Koornneef 2x, Hennie Devilee 3x, Bea Schrama, Eric Peters, Annemarie van Dijk, Yvonne Peters en Ingrid van Ha ren. VEO-Pernix 8-4 (2-1). Pernix is door deze nederlaag wel erg in de problemen geraakt. De ploeg van trainer Nico Steelink' staat nu op de zevende plaats met reeds drie punten achterstand op Tjoba. Het verlies van Pernix in deze wedstrijd wijt Steelink aan de dames van de Leidse ploeg. Niet dat deze zich niet voldoende in spannen of zich te gemakkelijk laten passeren, nee, Steelink's probleem is de lengte van zijn dameszestal. In aanvallend op zicht komt Pernix onder de korf te kort, waardoor elke aanval ge makkelijk door VEO werd on derbroken. Ondanks deze handi cap zag de Leidse ploeg lange tijd kans VEO bij te benen. Tot aan het rustsignaal had Pernix slechts een 2-1 achterstand. In de tweede helft bleek Pernix geen antwoord te kunnen geven op het lengteverschil onder de korf. De ploeg volhardde in het aan- valsconcept en verloor daardoor te veel de bal. VEO zag in de tweede helft echter zelf wel kans tot scoren te komen. Via 5-2 hep het weg naar 7-3. In de slotfase kwam Pernix niet verder dan een doelpunt van Frits Kolf. De overige drie treffers werden ge scoorde door Kees Brokaar, Jan- ko Breedveld en Eelco Koolhaas. TOP-Rozenburg 7-6 (3-3). Bijna was het harde treffen tussen TOP en Rozenburg waar een eer ste plaats in het geding was ont aard in een ordinaire vechtpartij. Trainers, spelers en scheidsrech ter zagen echter kans een begin nend vuurtje na 90 minuten speeltijd tijdig te doven. Rozen burg speelde tegen TOP met een vertragend concept. De Sassen- heimers hadden daar de grootste moeite mee en kwamen zelfs met 0-2 achter. Karin Baak herstelde echter TOP's zelfvertrouwen. In de tweede helft slaagde TOP er in Rozenburg via 5-3 en 6-4 op af stand te houden, maar in de 21ste minuut waren beide partijen weer op gelijke voet. Ruim voor tijd bracht Wim van Kerkum de stand op 7-6. Voor TOP scoorden verder: Gerko Westerbeek, Aan- ke van Kerkum, Filip Trap en Anne v.d. Zaag. Kwiek-Zuiderkwartier 6-7 (4-4). Zuiderkwartier kan de titel van herfst-kampioen nauwelijks meer ontlopen. Na vijf wedstrij den bezitten de geelblauwen nog steeds het ongeslagen record. Kwiek kon daar, al wist de ploeg tot 5-4 steeds de leiding te ne men, niets aan veranderen. Bij 5- 5 bracht Joep van Dam Zuiderkwartier aan de leiding 5- 7. Pas in de laatste minuten wist Kwiek nog op 6-7 te komen, maar een op balbezit spelend Zuiderkwartier stond de zege niet meer af. De doelpunten wer den gescoord door Toos van Dam, Dirk Jan de Kreek, Ineke de Hertogh, Rens Henze en Joep van Dam 3x. In de tweede klasse speelden De Algemene en Fiks tegen elkaar gelijk. Fiks kwam voortvarend uit de startblokken en had snel een 3-0 voorsprong opgebouwd. Een meer op de man spelend De Algemene wist echter het getij te keren. Wim van Vliet, Aad Rus man en Ton Beij brachten de stand weer in evenwicht. In de tweede helft was er van krachts verschil nauwelijks sprake, zo dat na afloop beide partyen toch wel met het behaalde punt tevre den waren. Voor Fiks scoorden Dirk Jan Elzenga, Jacqueline Anholts, Filip Steemers, Ab Knetsch en Eddy Nanholy. Voor De Algemene waren dat na rust: Inke Zwaak en Hennie Waas dorp. Crescendo boekte een keurige 9-8 overwinning op Terheijden. Met nog drie minuten te spelen was de stand nog in evenwicht: 7-7. Via 8-8 scoorde Peter Baak in de allerlaatste seconde de winnende treffer. GERT GRESSIE AMSTELVEEN - Sinds zaterdag heeft het basketbalfirmament er een nieuwe ster bij. Ron Richel is de naam. een vrij tengere Neder landse twee meter-man, die te midden van vooral en sterke Amerikanen de topper tussen BV Amstelveen en Parker Lei den in het voordeel van de Kins- bergen-formatie besliste: 79-75. Richel had het lef, toen deze uit stekende partij in de spannende 6lotfase escaleerde, de bal steeds op de belangrijkste momenten op te eisen en die ijskoud met een Akerboom-achtige perfectie door het net te smijten. Waar uit blinkers als Wilson Washington en Steve Puidokas aarzelden en aartsrivalen als Randy Wiel en Mitch Plaat elkaar aankeken sloeg de anders zo anonieme Ri chel keihard toe. Opmerkelijk, want in eerste instantie leek uit gerekend deze later zo gewichti ge Richel, en met hem Amstel veen, volledig uit de wedstrijd gespeeld te worden. Door Sid Bruinsma. Inderdaad, opnieuw hij. Zes minuten oud namelijk was de ze topper en de uit een diep dal opgeklauterde Bruinsma, die vo rige week ook al de regenboog beklom, had tegen een percenta ge van honderd de volledige Leidse score van 14 punten voor zijn rekening genomen. Zyn vas- LEIDEN - Op de eerste speel dag van de zaalhandbalcom petitie leverden de dames van OASE in de landelijke tweede divisie een uitsteken de prestatie door het sterke De Treffers uit Krimpen aan de IJssel een gevoelige 15-12 nederlaag toe te brengen. Vrijwel de gehele wedstrijd heeft de Alkemadese forma- Dit buitenkansje laat Hennie Piket niet onbenut. De Fides-speler scoort tie het spel bepaald. Vooral direkt na de veld wisseling® (de rust ging in met een 9-6 voorsprong voor OASE) wa ren Helma Stigter c.s. opper machtig. Met snel en attrak- tief spel werd De Treffers binnen de kortste keren naar een geenszins geflatteerde 12-6 achterstand gespeeld. Vanaf dat moment nam OA SE wat gas terug, waardoor De Treffers uiteindelijk nog redelijk wegkwam, 15-12. Voor de doelpunten van OA SE zorgden: Helma Stigter 8x, Marian van der Geest 3x, Lydia van de Poel. Corrie Strijk, Gerrie Hoogenboom en Jannie Jansen. Bij de heren in de tweede divi sie won debutant Olga/Satur- nus na een boeiend duel met 17-14 van het Rotterdamse Actief. Tot tien minuten voor het einde hielden beide ploe gen elkaar goed in even wicht, getuige de verschillen de tussenstanden: 2-2, 5-5, 7-7 (tevens ruststand), 11-11 en 14-14. In de spannende slotfa se trok Saturnus het spel tot enthousiasme van de Leidse supporters "gedurfd" naar zich toe en duidelijk met suc ces. Actief kon niet verhinde ren dat Saturnus nu wegliep (via snelle break-outs, Hans Blansjaar was daarbij een klasse apart) naar een toch wel pijnlijke 17-14 eindstand. Na afloop van de wedstrijd dienden de Rotterdammers overigens een protest m te gen het meespelen van Hans Zwaan, terwijl deze niet op het wedstrijdformulier ver meld stond. De score van Sa turnus werd verzorgd door: Hans Blansjaar 5x, Anton Klok 3x, Hans Zwaan 2x, Hans Wolvers 2x, Wim van Leeuwen 2x, Menno Bom. Ad Dieben en Jan Wolter IJs sel de Schepper. Ook de Leidse dames kwamen tot winst. Tegen het Haagse HMSH werd het een eclatan te 11-3 zege voor de ploeg van trainer/coach Hans van Heke zen. Doelverdedigster Paula van der Hulst scoorde de fraaiste treffer van de wed strijd, door vanaf zo'n veertig de Haagse doelvrouwe met een zuivere lob te verrassen. De dames van MMO boekten een 8-10 zege op de reserves van Quintus. Bij rust hadden de pupilen van trainer/coach Karei Caron een 3-5 voor sprong. Elly van Leeuwen was met drie treffers topsco rer bij de Hoogmadese for matie. De heren van MMO konden het in het streekduel tegen Fore- holte niet olwerken. Na een 5- 10 stand bij rust werd het een 17-23 nederlaag voor Gerard Elsgeest en z'n mannen. De heren van HW'70 kwamen tegen het tweede team van Wings zowel in verdedigend (doelverdediger Paul Adema speelde weer een prima par tij) als aanvallend opzicht goed uit de verf en wonnen dan ook verdiend met 17-14 De dames van MSV zegevier den met 3-2 (ruststand 1-0) over het Katwijkse Rijnsoe ver. Lia Blaas 2x en Lies Roe- leveld tekenden voor de Noordwijkse treffers. Ook de Noordwijkse heren kwamen tot winst. Tegen het tweede team van Hermes werd het na een 15-8 ruststand een fraaie 23-17 overwinning. De heren van Northa verloren in de afdelings derde klasse met 12-16 van de veteranen van Saturnus. Bij rust had den de Leidenaren. die dui delijk het beste van het spel hadden, een 7-11 voorsprong. Hans van Hekezen was met negen treffers topscorer bij Saturnus. De heren van Olympia tenslot te trokken in het duel tegen de reserves van EDH met 13- 16 aan het langste eind. Bij rust had EDH overigens nog een 7-4 voorsprong. LEIDEN - Opvallende prestaties in het re gio-hockey waren van Forescate dat in de eerste klasse B gisteren van koploper HBS won en van de hockeysters van Noord wijk die de koppositie in de tweede klasse B pakten. LMHC - HIC 1-1 De Leiden-hockeyers wisselden een ster ke eerste helft af met een matige tweede helft en zijn tegen de Amstelveners, die in de middenmoot vertoeven, niet verder gekomen dan een puntendeling. Hans- Willem Croll was de scorer voor LMHC, die dat deed uit een strafcorner in de eer ste helft. LMHC ging in de tweede helft bijna traditioneel zwakker spelen. Eerst kon Rinus Henstra het tegendoelpunt nog voorkomen door een strafpush te stoppen. Later in de tweede helft werd de gelijkmaker gescoord uit een rommelige situatie voor het Leiden-doel die het rol- lertje teweegbracht waar de LMHC-doel- man geen kyk op had. HBS - Forescate 1-3 De Voorschotenaren leverden een uitste kende prestatie door in Bloemendaal van de koploper te winnen. Met een versterkt middenveld opererend heeft Forescate driekwart van de wedstrijd gedomineerd. HBS kwam aan de leiding na te lang aar zelen van de Forescate-verdediging. Tien minuten voor rust maakt Jelmer Sierse- ma gelijk uit een strafcorner. Al snel na de doelwisseling maakte Peter-Jan Ru- bing 1-2, direct gescoord uit een strafcor ner. Vervolgens lieten zowel Forescate als HBS de kans liggen op een doelpunt uit een strafpush. Acht minuten voor het einde werd Mark van 't Noordende ge vloerd in een riante positie om te scoren en kreeg de geijkte strafpush. Jelmer Siersema faalde niet: 1-3. Rood Wit - Noordwijk 2-1 Noordwijk kwam weliswaar op voorsprong door een strafpush genomen door Paul Brouwer, maar moest vlak voor rust in de gelijkopgaandc wedstrijd een velddoel- punt van Rood Wit toestaan. Ook na de pauze gaven de ploegen elkaar in kracht niets toe. De Heemstedenaren waren ech ter de gelukkigste door nog eens te sco ren via een velddoelpunt. Door de over winning kwam Rood Wfit in de 2e klasse B van de laatste plaats, die nu door Noordwijk wordt bezet. Reigers - Alecto 0-1 De Leiderdorpse hockeyers moesten hun wedstrijd in Hoofddorp een half uur later beginnen doordat er nog lijnen getrokken en doelen verwisseld moesten worden. Op het slecht bespeelbare veld was het Boudewijn de Looy die voor Alecto na tien minuten een solo bekroonde met een doelpunt. De wedstrijd gaf een overwicht voor Alecto te zien dat echter niet verder kon uitlopen door een niet goed werkende strafcorner. Dames LMHC - Waalwijk 3-0 Coach Ruud Hartman Kok werd op zijn verjaardag door zijn speelsters getrac- teerd op drie doelpunten. LMHC was technisch en tactisch sterker dan het op de laatste plaats vertoevende Waalwijk. Marielle Bresser maakte na tien minuten een aanval op rechts af: 1—0. Waalwijk dat niet onder de constante druk van LMHC vandaan kon komen moest zeven minuten na de hervatting toestaan dat Jeanne Misteli met een fraaie backhand 2-0 scoorde. Uit een strafcorner maakte Alexander Rooyaards de uiteindelijke 3-0. Het laatste kwartier bracht Waalwijk door onoplettendheid van de Leiden-da- mes nog wat kansjes die niet benut wer den te bewaker. Richel dus, had to taal geen kijk op de weer super snelle bewegingen van Bruins ma die echter zo enthousiast over het veld heen en weer sprong dat hij in datzelfde tijds bestek drie persoonlijke fouten contra Owen Wells maakte De derde, uitgedeeld door arbiter Kleersnijdcr, was aanvechtbaar, de vierde, die Bruinsma vijf mi nuten voor rust by de stand 32-34 door diezelfde referee, by wie Leiden nog nimmer iets goeds heeft kunnen doen. ontving was een regelrechte lacher Ton Boot, die vanwege zijn smalle selectie zeer behoedzaam met zijn spe lers moet omspnngen, zat er flink mee in zyn maag. Zijn beste man op de bank houden was na tuurlijk een slechte zaak. Hetgeen bleek in die paar resteren de minuten. Het machtseven wicht was door de absentie van Bruinsma meteen verbroken en Amstelveen sloeg, onder leiding van de niet te stoppen Washing ton, nog even snel een gaatje van' vijf punten. In diezelfde fase trouwens ging de tegenvallende Downey in de fout door na een fabuleuze dunk aan de ring te blijven hangen en daarmee tegen een onnodige technische fout aan te lopen. Het kwam hem te staan op een scheldkannonade van zyn coach die de twee pun ten die daarmee teloor gingen als uitermate belangrijk beschouw de. Hoe important zou later nog blyken. De hoogstaande strijd, belangrijk genoeg om aansluiting by de top te behouden, leek vlak na de rust (45-40) vry snel beslist. Nog steeds zonder Bruinsma, maar met ook inmiddels Puidokas en later Downey op 4 P's, liep Am stelveen naar 51-41 omdat Randy Wiel even aan de permanente aandacht van Mitch Plaat wist te ontsnappen. De Leidse captain, in deze fraaie tweestrijd opbok- LEIDEN Puidokas 19 (7). Plaat 16. Bruinsma 14. Downey 10 iRi. Harens 10. Krartwijk 6 (8). Berendsen -. Seholpercrnlaf t 50 AMSTELVEEN Washinffton 27 (10). Richel 16, Wiel 14. Wells 12. Runia 4. Van Noort en Boots 2. Schotpercentafe 51. send tegen de veel langere Wiel. sloeg evenwel meteen terug en by 57-53 was er weer aansluiting De te slappe zone bood Wells de kans om zyn uitnemende schut- terskwallteiten te bewyzen (67- 59), maar met Bruinsma terug in het veld en door loepzuivere bal len van Kragtwyk en Puidokas steeg de spanning opnieuw. By 71-69 (en Boot in gedachten nog foeterend op Downey's dunk) volgde evenwel een nieuwe en mogelyk beslissende tegenslag Na een reboundduel met super- bordenveger Washington bleef Bruinsma gekwetst op de grond achter. Dikke enkel, wedstryd voor hem definitief over. Wie weet hoe het anders nog gelopen zou zijn?" De realiteit was evenwel dat Ron Richel onmiddellyk de situatie aangreep om zich te bewyzen. Terwijl nu ook de vedetten van deze fraaie party tot stilstand kwamen omdat elke misser de nederlaag zou kunnen beteke nen veerde het klasse-springertje als een kouwe kikker tweemaal heel hoog op Boem. boom en de derde nederlaag van Leiden was onomstotelijk een feit Overge lukkig mocht hij de schou derklopjes van Theo Kinsbergen in ontvangst nemen. Een kleed kamer verder zat Sid Bruinsma met zyn enkel in het ijs en zijn gezicht op onweer. Winst en ver lies, tegenslag en geluk, het lag weer eens heel dicht byelkaar AD VAN KAAM LEIDEN - Malaise het afgelopen weekeinde in het Leidse basket bal. Alle Leidse clubs (inclusief de heren van Parker) verloren. Parker Leiden-Jolly Jumpers 40-63. De Leidse dames speel den tegen het zwakke Jolly Jum pers een bedroevend slechte wedstrijd. Voor de pauze werd het gebrek aan schotvaardigheid nog gecompenseerd door goed verdedigen (23-28), maar toen in de tweede helft ook de defensie niet meer klopte was de strijd be slist. Door gebrek aan afstand- schutters moest Marijke Klos te veel aanvallend werk verrichten waardoor de ploeg gemakkelyk te verdedigen is. Verder speelde ook een te smalle basis coach Rob de Vries parten. Ymir-Trotters 81-69. De Leidse eerste divisionist verloor het 'de gradatie—treffen' in Leeuwarden reeds in de eerste kwartier (31—18). Daarna ging de ploeg ge concentreerder verdedigen. Rou tinier Will Moerer praatte zich echter uit de wedstryd, terwyl zes Leidse punten door de arbi ter niet werden geaccepteerd. Ondanks het goede schot (6CFc) en de eindsprint (69-62) het de Friese formatie zich niet meer verrassen. AMVJ-Leiderdorp 81-74. Door een zwakke opening en een schotloze periode in de tweede helft verspeelde het aangeslagen Leiderdorp zyn winstkansen. Te geforceerd spel en slecht schie ten brak de ploeg van trainer Hans van Rooyen op. Lichtpun tje was de goed spelende Jaques Westrate. Roel Klazinga moet na december Trotters van de dreigende de gradatie afhouden. De lange center met ere divisie-ervaring (RZ) komt waarschijnlijk in de tweede helft van de competitie de eerste divisie-vereniging versterken. MSV-Green Eagles 91-104. Door een gebrek aan lengte leed MSV in de tweede klasse rayon een kansloze nederlaag. Green Eagles scoorde te veel en te mak- kelyk onder de Noordwykse bas ket BVO-Bliti 101-96. Bhtz bleef de hele wedstryd gelyk met de thuisploeg opgaan. By de stand 85—85 bleek een verlenging noodzakelijk De Voorschotense lange mannen waren toen al uit de wedstryd. BVO pakte toen vry simpel de zege. Rabo Hank-Luba Leiden 75-52. In de tweede klasse rayon kon Lu ba Leiden weer niet tot winst komen. Gebrek aan inzet in de eerste helft zorgde voor een ach terstand die door de Leidse ploeg zonder coach niet meer goedgemaakt kon worden. Cangeroes-MSV 62- 58. Een mat spelend en slecht schietend MSV heeft de nederlaag in de eerste divisie voor een groot deel aan zichzelf te wyten. Toen de Noordwykse meisjes wel gingen werken en een press speelden bleek het wel te kunnen. De ach terstand was toen al te groot Roomburg - Alecto 1-1 Op het drassige veld van Roomburg werd door de Leidse hockeysters na een kwar tier een voorsprong genomen door een feilloos genomen strafcorner, gescoord door Joke van der Drift. Het doelpunt gaf de verhouding goed aan van de in de eer ste helft sterker Roomburg. Alecto kwam al enkele minuten na rust op 1-1 door een doelpunt van Marjolyn van Alderwe- reld. De Leiderdorpsen kwamen in de tweede helft sterk voor de dag maar kon den de Roomburg-verdediging in het sportieve treffen niet passeren. Noordwijk - HDS 3-2 Jet van Driel scoorde halverwege de eerste helft 1—0 voor Noordwijk in een wed stryd die voor beide ploegen aanvanke lijk gelyke kansen bood. Na rust werd Noordwijk sterker en scoorde nogmaals, nu via een strafcorner ingeslagen door Jet Van Driel HDS maakte uit een re bound van een strafcorner het tegendoel punt. Marsya van Raalten gaf Alexandra van Kan de voorzet waaruit Noordwyk 3-1 kon scoren. De Haagsen maakten nog eenmaal een doelpunt. LEIDEN - De gewichthefploeg van de Leidse krachtsportvereni ging De Spartaan heeft in het tweede competitieduel tegen SSS uit Alkmaar bewezen nog altijd de stijgende lijn te pakken te hebben Dio Deegenaars bracht dat zelfs heel nadrukke lijk tot uiting )p h«-t mdi-rd» I trekken verbeterde de Lcidenaar het Nederlands record met 2V^ kilogram en bracht dit op 107Vi kg. De resultaten die goed waren voor de overwinning op SSS op een rytje (achtereenvolgens aan tal kg trekken en stoten) H. van Putten 90. 120. H Filippo 125. 150, R Hassink 77, 87, L Zwaan 90. 120; D. Degenaars 107,5 en 120 De dit jaar voor het eerste opere rende power liftgroep kwam te gen Atlas Dordrecht routine en kracht tekort De resultaten te gen Atlas zijn (achtereenvolgens aantal kg knu buigen. bankdruk ken en deathlift) M Csorba 105, 80 145. R Heemskerk 125. 85. 175. J de Graaf 130 97'/,. 182'*; J Hoekstra 145. 105. 225 en W van Putten 175. 105. 230

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19