Scyüa 2: bijna overwinning met een "geurtje' Uittenhout behoedt De Zijl voor puntverlies Extra training voor Donar werpt vruchten af: 3-0 winst Benauwde zege op DZV: 9—8 DIOK loopt als geoliede machine Wereldtijd Beurskens MAANDAG 19 OKTOBER 1981 SPORT LEIDEN - De eerste competitie* ronde voor de beide Leidse wa- terpolohoofdklassers is succes vol verlopen. LZ'86 ontving in het Vijf Meibad debutant Het Ravijn. De Leidenaars waren de gehele wedstrijd beter en won nen dan ook verdiend met 14-10. De Zijl/LGB speelde voor de tweede keer binnen vier dagen tegen DZV. Na eerst don derdag de Delftenaren uit het bekertoernooi gekegeld te heb ben (8-1) werd ook dit competi- tietreffen in een overwinning omgezet. De 8-9 kwam echter moeizaam tot stand. LZ'86 speelde en redelijke wed strijd tegen het in de hoofdklasse debuterende Ravijn. Vooral aan vallend waren de Leidenaars goed op dreef. Met Aad van Mil en Jan de Graaf als gangmakers creëerde de LZ aanval een groot aantal kansen, die uiteindelijk resulteerde in 14 treffers. De pro blemen voor de Leidenaars lig gen in de verdediging. 10 Tref fers te moeten incasseren tegen de betrekkelijk lichte Ravijn- aanval lijkt wat veel. Mede hier door kon het Ravijn redelijk bij blijven. Beide ploegen speelden in de beginfase een full press. Hierdoor ontstond een snel op en neer golvende wedstrijd met de beste kansen voor LZ. De 3-1 voorsprong die de Leidenaars na de eerste periode hadden opge bouwd was dan ook verdiend. In de tweede periode zakte LZ iets terug. Ravijn profiteerde onmid dellijk en kwam terug tot 4-3. Eén seconde voor het verstrijken van deze periode echter rondde Jan Pieter Heek op voortreffelij ke wijze een LZ-aanval af, waar door toch met een wat veiliger marge kon worden gerust (5-3). In de derde periode liep het bij LZ weer een stuk beter. Vooral op de midvoorplaats (Aad van Mil, Fried Elzenga) waren de Lei denaars sterk. De voorsprong liep in deze periode dan ook op tot 9-5. In de vierde en laatste periode had Ravijn-coach Jan Bultman zijn ploeg opdracht ge geven over te gaan op een zone- verdediging. om zo de sterke Leidse mid voor af te schermen. Maar al na 30 seconden schoot Ruud Muusse de Nijverdaalse zone met een snoeiharde worp aan flarden (10-5). De LZ over- winnning is hierna niet meer in gevaar geweest. LZ doelpunten: Aad van Mil (4), Jan de Graaf (3), Ruud Muusse (2), Wilco v.d. Zeeuw (2, Joop Siera, Jan Pieter Heck en Fried Elzenga. De Zijl/LGB heeft een benauwde 8-9 overwinning behaald op het Delflse DZV. De Ziil/LGB dat donderdag nog ruim van DZV had gewonnen (8-1) ontsnapte nu ternauwernood aan een ge lijkspel. Met nog 4 seconden te spelen bij 8-9 werd Martin Vree burg uit het water gestuurd. Theo Uittenhout behoedde zijn ploeg echter voor het eerste puntverlies door de snel inge schoten bal uit zijn doel te ranse len. De Zijl/LGB had helemaal niet in moeilijkheden behoeven te komen. In de derde periode hadden de tot dan toe sterkere Leidenaars een 3-6 voorsprong opgebouwd. Hierna ging er ech ter van alles mis. DZ rook zijn kans en via Erik te Kulve (2x) en Michael Klaver- stein kwamen de Delftenaren nog in de derde periode langszij. De laatste periode verliep buiten gewoon spannend. DZV, ge steund door een groot aantal supporters, kon tot 7-7 bijblij ven. Toen kwam toch het surplus aan routine van de Leidenaars boven drijven. Tweemaal achter een moest de DZV verdediging aan de noodrem trekken. Dit re sulteerde in een strafschop, be nut door Stan van Belkum, en een man meer situatie afgerond door Henk Harteveld. Toch kwam DZV nog terug. Met nog 37 seconden te spelen scoorde Guilonard 8-9. Theo Uittenhout behoedde vlak voor tiid zijn ploeg voor een gelukspel. Doel punten: Stan v. Belkum (3), Mar tin Vreeburg (2), Jan Jaap Kore- vaar (2) en Henk Harteveld (2). Katwijk kende geen problemen met het Rotterdamse SVH. Hoe wel de ploeg in de beginfase een 2-0 achterstand opliep was toen al duidelijk dat de Katwijkers de sterksten waren. Nog voor het einde van de eerste periode bo gen de Katwijkers de achter stand om in een 4-2 voorsprong. Geleidelijk bouwde men de voorsprong uit. Via 6-2 en 9-2 eindigde de wedstrijd in 12-5. Doelpunten: Paul v.d. Putten, Arthur Jonker (2), Dirk van Leeuwen (2), Hans v. Veen, Piet de Vries en Albert v.d. Plas. In de derde klasse werd de streek- derby tussen Vivax en DKD af gewerkt. De wedstrijd toonde duidelijk het verschil tussen bei de ploegen aan. Vivax is een kan didaat voor het kampioenschap en DKD zal grote moeite hebben om het hoofd boven water te houden. Vooral aanvallend bakte DKD er weinig van. Het benut ten van een numerieke meerder heid kostte de Leiderdorpers veel moeite. Vivax daarentegen scoort gemakkelijk. Direct in de eerste periode namen de Oegst- geestenaren al een 3-0 voor sprong. De tweede periode kon het duel met hoofdklasse-debutant Het Ravijn. Hoek (9) verdedigt. LZ'86 DKD de schade nog enigszins beperkt houden (4—1), maar hier na was het Vivax dat duidelijk de toon aangaf. Via 8-1 werd het tenslotte 11=. Doelpunten Vi vax: Frits Welling (3), Jeroen Piasmeier (2), Dick v.d. Bosch (2), Jack Frauenfelder (2), Ruud Wormgoor en Marcel Rompes. De dames van de Zijl/LGB speel den 5-5 gelijk tegen MZPC uit Maastricht. De dmes speelden een goede wedstrijd. Grootste probleem voor de Leidse dames was het benutten van de vele kansen. De 5-5 eindstand was al na drie perioden bereikt. In de laatste periode waren er voor de Zijl/LGB nog genoeg mogelijk heden om alsnog de volle winst te grijpen. Zij werden echter niet benut: Goals: Nel v.d. Sar (2), Marion Vreeburg, Kitty Grimm en Coby van Haastrecht. De LZ'86 dames verloren in Am stelveen met 5-4 van de Futen. Halverwege had LZ nog een 1-2 voorsprong, maar deze moest in de derde periode worden prijsge geven (4-4). De Futen was in de laatste periode het gelukkigst en bepaalde de eindstand op 5—4. Doelpunten: Ellen Hoogeboom, Monique van Leeuwen, Jolanda Dorlas en Corina Hoogeboom. DELFT - De vurige hoop van het Delftse studenten rugby team DSRC om zijn faam als koplo perbreker tegen DIOK te conti nueren werd volledig de bodem ingedrukt. De Leidenaars won nen verdiend met maar liefst 6-38 in een zeer aantrekkelijk ogende wedstrijd. Op de helft van de competitie staan de geelblauwen met twee punten voorsprong op Hilversum nog steeds aan de kop. Trainer Peter de Bruin is dan ook tevreden met deze situa tie halverwege de rit. "Natuurlijk had ik, na het inpassen van een aantal jeugdige spelers, geen al te hoge verwachtingen dit sei zoen. Maar elke wedstrijd wor den deze knapen sterker en we ten zij zich beter aan het verlang de spelpeil aan te passen". De Bruin had gelijk. De gehele DIOK-ploeg zette een sterk of fensief in. Direct vanaf het begin- signaal: want binnen een minuut wist Richard Huisman reeds de score voor de landskampioenen te openen (0-4). Terwijl Gideon van der Born en Ab Huisman met open driekwartspel de rust stand op 0-10 brachten. In de beginfase van de tweede helft probeerde DSRC met keihard maar fair spel iets van de geleden schade teniet te doen. Tever geefs. want vooral het Leidse voorwaartsen-pack gaf de Delft- se studenten geen meter ruimte. Hierdoor kon nu ook de drie- kwartlijn van de Leidenaars tot volle ontwikkeling komen. In de zestigste speelminuut verraste Ab Huisman op sublieme wijze de complete Delftse defensie en drukte de try: 0-14, terwijl hij te vens de conversie verzilverde (0- 16). Hoe fanatiek DSRC zich ook ver zette, DIOK bleef komen. Twee minuten later kreeg de snel op komende Kees Koemans de door Dick AJtink vrij gespeelde bal aangereikt en was weer raak (0- 20). Huisman maakte de goal na de try (0-22). Bij de Kikkerpolderbrigade lukte nu bijna alles. En eer de talrijke Delftse fans het op hun netvlies hadden verwerkt, hadden de voorwaartsen Killes, Koemans en Rijsdam DIOK reeds naar een KIJKDUIN (GPD) - Sinds zater dag telt de Nederlandse atletiek een tweede marathonloopster van internationale klasse. Nadat vorig jaar de Noordhollandse Marja Wokke met een tijd van 2.32,28 doordrong tot de wereld top. zette zaterdag in Kijkduin de Limburgse Carla Beurskens de eerste veelbelovende stap op het marathonpad via een knappe tijd van 2.42,56. En passant verover de ze via dit eerste officiële Ne derlandse marathonkampioen schap haar zevende nationale ti tel in één seizoen. Een KNAU-re- cord. LEIDEN - Regina v. Duyn(AV Hol land) heeft gistere tijdens de Li- do-cross in Waalwijk de strijd bij de meisjes B gewonnen. Zij was de snelste over twee kilometer. Haar clubgenoot Jan Jansen werd tweede bij de jongens B. die ruim 3600 meter moesten af leggen. 0-34 voorsprong gebracht. Delft kreeg via Otto van 't Hoff en Bas Kasteel ook nog een tegengoal (6-36) na een misverstand in de Leidse verdediging. Het mocht allemaal niet baten, de Leidse club bleef zijn opponent dol- draaien. In de slotfase bracht Jan-Louk Vrijenhoekide defini tieve uitslag op 6-38. Het Leidse Studenten Rugby Ge zelschap versloeg in een romme lige partij de collega's van de Delftse T.H. met 23-0. Tachtig minuten lang zagen de vele kij kers een zeker niet op hoog peil staande wedstrijd. Begrijpelijk want Thor heeft nog niet één wedstrijd van de inmiddels ne- gen gespeelde kunnen winnen. En met zo'n tegenstander kon den ook de momenteel bepaald niet hoog op de ranglijst staande Leidenaars hun ritme niet geheel vinden. Het werd dan ook een echte studentenpot waar in Lei den zonder meer de sterkste was. De zeer jeugdige fly-half Fred Gerritsen zorgde voor maar liefst 3 tries, voordat hij geblesseerd het veld moest ruimen. Renardel en Siemens zorgden voor de an dere goals. Van Schie experimenteert met knoflook Frits Kantebeen zorgde tegen streekgenoot De Wit i van Scylla tegen Avanti. de enige punt LEIDEN - De streekderby Scylla-Avanti beloofde van te voren al niets derby-achtigs te krijgen. Geen spanning en weinig mooie partijen voor nog minder publiek. Scylla had met het duo Swier/ Meyer, aangevuld met een team- draagkrachtige topspelers (Van der Helm bijv.) de handschoen best met Hazerswoude op kun nen nemen. De club kon dat niet regelen, dus Patrick Swier zater- LEIDEN - Verschillende Leid se volleybalteams kregen een onaangename surprise voor geschoteld Bij de heren ver loren LUSV, Leython en Ge- mini onverwacht, terwijl bij de dames NOVO en DAC ver lies boekten. De heren van LUSV slikten te gen koploper OVRA een re gelmatige nederlaag. Tot 7-7 gingen de eerste twee sets ge lijk op. Daarna maakte LUSV te veel persoonliik fouten. Ondanks het goede spel van Waldo Broeksma (aanvallend sterk) en Frans Klumper (spelverdeling) wist OVRA ruim te zegevieren: 1-3 (8-15, 9-15, 15-8, 5-15). Gemini had zonder twijfel US 2 de punten afhandig moeten maken. Maar het draaide niet bij de Voorschotense ploeg waardoor de Amsterdamse opponent een 3—2 zege pak te. In de vijfde set wist men nog wel een 13-10 achter stand ongedaan te maken (IS IS), maar enige domme fou ten in de aanval kostte de Voorschotense ploeg de zege (15-6, 6-15, 9-15, 15-6, 15-13). De damesformatie van Gemi ni boekte wel winst. Tegen het zwakke Allides werd het in eigen huis 3-0 (17-15. 15-8, 15-13). De tegenstandsters kwamen nauwelijks aan een zinnige opbouw toe. Enige verdienste van Gemini was dat men zich niet liet meesle pen NOVO speelde tegen Odin ui terst chaotisch en mocht zich achteraf gelukkig prijzen dat het nog één punt kon be machtigen. Het team, zonder enig zelfvertrouwen, faalde op alle fronten. Odin won met 2-3 (17-15, 11*15, 15-10 en 11-15). Gemini kwam tegen AV'40 tot een 3—0 zege. De in lengte overheersende AV'40-ploeg Ook RW verloor. De Delftse studentenploeg Punch bleek te sterk. RW startte met een 9-15 setwinst, maar zag Punch systematisch afstand 15-5, 15-10, 15-10. bleek wanneer het tempo werd opgevoerd technisch behoorlijk zwak, hetgeen veel punten kostte. Boven dien maakte hun coach een wisselfout waardoor Gemini de winst heel eenvoudig bin nensleepte: 15-8, 15-8, 15-13. Leython toonde zich het sterkste in de aantrekke lijke derby met DAC. Aan vankelijk gaf het lengte-over- wicht der DAC-dames wat moeilijkheden, totdat de op slag en de aanval sterker gin gen draaien. Vooral Clema Zoetemelk en Anneke Ver- hart speelden een goede par tij en stonden aan de basis van de uiteindelijke 3-0 Ley- thon-zege: 13-15, 12-15, 3-15. Vruchten In de promotieklasse (heren) heerste diepe droevenis bij de Leidse vertegenwoordi gers. NOVO en Donar vorm den de enige uitzondering daarop. Bij Donar traint men sinds jaren weer tweemaal in de week. Kennelijk werpt die arbeid nu zijn vruchten af. In Waddinxveen bracht men Be Fair een 3-0 nederlaag toe. Zonder Rolf Groen (vakan tie), maar met Rob Groen kwam men in de eerste set met 9-2 achter. Daarna draaide het als een trein: 12- 15. Met nog tweemaal 8-15 stelde men de winst veilig. Vooral Jaap de Vries was productief. NOVO won zijn uitwedstrijd eveneens. WW was het slachtoffer. NOVO was oppermachtig en met volleybal van hoog gehalte le verde dat een 15-5 setwinst op. Daarna verflauwde de concentratie (11-5 achter stand) maar snel was het weer allemaal NOVO wat de klok sloeg: 13-15. In de laat ste set kwam NOVO geen moment meer in gevaar: 12- 15 (3-0). De wanorde bij Leython was groot toen met de absentie van Roelof KonterZan men het tegen Jupiter ook nog lange tijd zonder Wim Hen- drikse moest doen. Na een ternauwernood gewonnen eerste set (13-15) strotte Ley thon in. Vooral de pass en de set-up waren slecht verzorgd. Alleen Henny van der Hulst en Ruud Lutjenhuis bleven op de been. Zij konden niet verhinderen dat Jupiter rechtstreeks op een 3-1 over winning afstormde: 15-12, 15- 7, 15-9. Gemini 2 liet zich met twee sets op zak (13-15, 4-15) door VW in slaap sussen. Door onge- concentrerd spel ging de der de set verloren (15-11) waarna men niet meer in het ritme kon komen. VW profiteer de: 15-4 en 15-8. Energie Bij de dames in de promo tieklasse boekte LUSV de eerste winst. In een goede wedstrijd van met name Ine ke Havinga werd het tegen Jupiter 3-0. Men putte veel energie uit de terugkeer van Laurier Kehrer en Marijke de Beer. Met 15-7, 15-8 en 15-13 werd de weg naar de hogere regionen ingeslagen. Gemini 3 wist in een twee uur durend gevecht met Tornado net niet tot winst te komen. De opponent legde in de vijf slopende sets juist wat meer aanvalskracht aan de dag: 13- 15, 15-4, 9-15, 15-9 en 10-15. Nog net leverde dat 3-2 winst op. In een hoog tempo gre pen de RW-sters de eerste set, waarna men even het hoofd verloor. Eenmaal tot bezinning gekomen, speelde men weer het eigen ver trouwde spelletje. Weer rea geerde men te laconiek maar in de beslissende vijfde set drukte men rigoreus door. Leuk en snel aanvallend spel resulteerden in een mum van tijd in een 15-2 zege. GER RENES dag in het Avanti-groen. Boen- dien vertoefde Sjoerd Meyer door zijn school in het heilige Rome dus de thuisclub stond za terdag met een team achter de ta fel dat normaal gesproken, wan neer de transferperiode voor Scylla niet zo desastreus verlo pen was, het reserveteam zou zijn. Hét pleit voor het trio Kantebeen, Regeer en invaller Wibo van Gennip, dat men toch zijn prima best deed de schade zo beperkt mogelijk te houden. Wie zou de hatelijke 0-6 kunnen voorko men? Wibo van Gennip zette krachtig aan in de openingspartij tegen Patric Swier maar sneuvel de voor de deur 19-21 20-22. In de tweede partij was het wel raak. Robert de Groot is tech nisch compleet maar mist het voor een topspeler nodige killer- sinstinct. De Avanti-debutant moet ruim afstand kunnen ne men want na spannende 19-19 standen loopt de game meestal slecht voor hem af. Kantebeen onderstreepte deze stelling in beide games 21-19 21-19. De klas se van Vi^iesekoop en Swier maakte daarna het scoreverloop zeer eentonig. Het bordje "gas ten" liep op tot 6, waarna de arbi ter affloot. Tijd voor blessures werd er niet bijgetrokken. Blessures zijn er amper bij het ta feltennis maar Scylla 2 speler Pe ter van Schie worstelt ermee. Een op 3 oktober opgelopen blaar aan de rechter kleine teen deed zijn voetenwerk de laatste weken ineenschrompelen tot een statisch stilstaan. Het draaien in de heupen bleef even soepel maar dat voldoet hedentendage niet meer. Tijdens de trainng zocht Van Schie zijn heil in een teentje knoflook "Pure doping, ik voel me jonger, ik ruik de bal weer". "Ik jou ook" voegde teamgenoot Van der Zeeuw hem toe. Zaterdag in Schiedam tegen Noad kon Van Schie, omdat doping controle het tafeltennis vreemd is, zijn experiment uittesten. Van der Zeeuw speelde als een jonge hond (alleen Van der Broek met 19-21 in de derde game voorla tend) maar Van Schie's optreden bleef wat bejaard (een keer winst kon het 6-4 verlies niet voorko men). "De dosis was te gering. Volgende week een hele voet knoflook, dan zal je wat zien." Alleen zit er dan een luchtje aan de zege. Heel serieus kruisten Sjaardema en Scyla 4 de degens. De "oude rotten" uit Leiden (Van Veen, Chrispijn en Bakker) sputterden verwoed tegen, meer als wat per soonlijke genoegdoening en een 7-3 eindtand leverde dat niet op. Vreemde entourage in Oegst- geest. Het publiek, dat er niet was, volgt achter glas vanuit de kantine de als in een etalage zich uitslovende spelers. Zij zien de handen bewegen maar horen, als in een stomme film, het klappen niet. Veel leed zullen de heren- pingpongers, egotrippers als het zijn, daar niet van ondervinden. Docos-man Joost Mentink ging voor de competitie een wedden schap aan met oud-clubgenoot Van der Berg minimaal 70% te spelen in de tweede divisie. Iets te goedgelovig in eigen kunnen was Mentink daarmee want de eerste weken speelde hij heidens slecht. Een extra "schietgebed je" deed bij Trias wonderen. Mentink vijzelde driemaal zijn percentage op maar van zyn teamgenoten deed alleen Den El zen dat éénmaal zodat Docos als nog de ballenbak inging 6-4. Dames Het Avanti-bezoekende Swift beleefde zaterdag een goe de avond. Er werd nu eens niet met 6-0 verloren maar met 6-1. José Bakker kon van "die gekke Timmerman met die gekke back hand" niet winnen. Dat is het enige vermeldenswaardige over dit flutduel. De Scylla-dames gingen twee we ken terug onderuit bij Aloysius. Een vergissing, onnodig, een zwakke dag, kon je toen nog den ken De 4-6 nederlaag thuis tegen debutant Torenstad bevestigt echter dat de formatie tot nu toe aan een zwakke competitie bezig is. De afgelopen jaren trainden de Scylla dames harder dan, uit gezonderd Avanti, de rest van Nederland. Nu stond er bij Torenstad ene Mi riam Kloppenburg achter de ta fel die "Wekelijks zo'n 15-20 uur maakt tegen Van Gennip 7-8 en Van Vliet 5-6 uur. Dus bleven de ze Scylla-dames steken op twee keer winst. Op zich niet slecht als de derde dame Sophia Vaalburg een duit in het zakje wil doen. Maar Vaalburg nodigt met haar optreden uit haar naam om te do pen in Faalburg. In een week drie uur tranen en op zaterdag ook nog geen vuist willen ma ken, doet het verlangen naar het winnende vuistje van ene De Kruyff wel erg toenemen. Overige uitslagen: Avanti 2 - Luto 7-3; Blue Star - ScyUa 3 8-2; Scyl la 5 - Westerzicht 6-4; Nikon 2 - Sjaardema 2 5-5; Sjaardema 3 - Victory 55 9-1; Onkyo 2 - Treffers 1 3-7; Treffers 2 - Phoenix 2 2-8; Wibats 1 - Docos 2 8-2; Avanti 3 - het Zand 1-9; Dames: Scylla 2 - Vice Versa 0-6; Avanti 2 - Tempo Team 1-6.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 18