Aanvalslust van RCL beloond: 1-0 "RBB heeft getracht er wat van te maken.." Janse: "Quick Boys op karakter geklopt" FC Lisse op valreep naar 1-1 Katwijk geeft voorsprong onnodig weg Leiderdorpers maken toppositie waar Katwijkers onderuit bij Zwart Wit'28 Slechte derby tegen Noordwijk eindigt doelpuntloos SPORT SPORT MAANDAG 19 OKTOBER 1981 LEIDERDORP RCL en IJsselmeervogels hebben zaterdag aangetoond dat hun toppo sities niet op toeval berusten. Integendeel. De Spakenburgse eersteklasser lijkt on danks het 1 -0 verlies één van de voornaamste kandidaten voor de titel, terwijl ook RCL in aanmerking komt voor een hoge klassering. Oefenmeester Theo de Waard wilde evenwel nog niet al te veel weten van pen favorieten- rol. „Of we daar rijp voor zijn hangt af van hoe we eventuele tegenslagen opvangen. Ook RCL krijgt ongetwijfeld een mindere periode en het is dan de vraag hoeveel punten je dat kost en hoe snel je herstelt". Het spel wat RCL de ongeveer 1500 toeschouwers voorschotelde was in elk geval een bijna negentig minuten durend propagandafilmpje voor het zaterdagvoetbal. Het enige smetje op het duel was de uitslag. IJsselmeervogels speelde ook een hoofdrol, maar ontving daarvoor niet dezelfde gage. bob van Bohemen haalt hard uit. Usselmeervogéls-doélman De Harder is kansloos op de inzet van de RCL-middenvelder. Het was ook de oud—jeugdspeler van Telstar die na de pauze de 'Vogels' de nekslag toediende. Nadat hij in de 14de minuut mid dels een versnelling de Spaken burgse verdediging had ontra feld en Eric van Doeselaar voor De Harder manoeuvreerde, scoorde Van Bohemen even later zelf. Pierre van Gemerden speel de op tijd af naar de in het straf schopgebied insnijdende Van Bohemen. De middenvelder scoorde vervolgens zelf be heerst: 1-0. Omdat IJsselmeervogels van dat moment af va banque ging spe len was de kans op 2-0 groter dan op 1—1. Want als RCL een maal de ruimte heeft dan is de ploeg met snelle spelers als Van Doeselaar, Van Gemerden en het loopwonder Siera (hij fungeerde geregeld als extra-aanvaller) erg gevaarlijk. Met een grove over treding hield Van de Groep Van Doeselaar (vlak daarna schoot hij nog tegen de deklat) in die perio de van een bezoekje bij De Har der af. Een boeking bleef uit. Ar biter Roegiest trad alleen admi nistratief op toen IJsselmeervo- gels-trainer Lankreijer aanmer kingen had op zijn leiding. Het was ook de enige negatieve aan merking op Roegiest die zich voor de rest uitstekend aanpaste aan het spelniveau van de wed strijd. HERMAN POOS De acteurs van Lankreijer hadden minimaal één punt aan het tref fen moeten overhouden. Met na me in het eerste part traden voor al de Spakenburgers voor het voetlicht van de camera's van de NCRV-ploeg. Voor RCL was in die fase alleen enkele korte flit sen weggelegd. Het meeste ge vaar stichtte de ploeg van De Waard toen in de counter. Niettemin trachtte ook RCL indien dat mogelijk was de aanval te kiezen. Vandaar dat de amuse mentswaarde van het duel ver boven het gemiddelde kijkgenot van een ontmoeting in de eerste klasse uitstak. Als het aan de coaches van beide teams ligt, ge beurt dat wekelijks. De Waard: „De kracht van mijn elftal is nu eenmaal aanvallen. Zelfs mijn verdedigers René Kamminga en Peter Siera zijn offensief inge steld". Bij IJsselmeervogels is aanvallend voetbal zelfs een pré. De Spakenburger Lankreijer is een trainer die de taal van de 'Vo gels' verstaat volgens doelman Maarten de Harder. „Dat wy dit jaar veel beter presteren dan vo rig jaar komt omdat we nu een coach hebben die bij ons past. Hij laat ons aanvallen en dat is het karakter van de Spakenburg- se voetballer". Omdat IJsselmeervogels in spelers als Piet Slechtenhorst, Wim Muys, Henk, Peter en Jaan de Graaf niet alleen offensieve, maar tevens technisch begaafde spelers bezit, dwong de ploeg aanvankelijk een speloverwicht af. Een bekroning daarvan bleef uit omdat doelman Peter van der Heijden niet te vermurwen bleek. Zowel Jan Muys als Jaan de Graaf zag een keer het leder in kansrijke positie van hun voeten worden weggegritst door de Zoe- tewoudenaar. En ook een goed schot van de beweeglijke Slech tenhorst was een prooi voor Van der Heyden. Maar, zoals al eerder gezegd, ook RCL speelde aanvallend. Na ne gen minuten leidde dat tot de fraaiste scoringsmogelijkheid. Na een prima pass van aanvoer der Dick van der Bijl op Thijs Bruna, de onzichtbare uitblinker (hij deed veel vuil werk voor zijn ploeggenoten), belandde de bal bij Bob van Bohemen. Zijn fraaie lob caramboleerde via de lat weer terug in het veld. ROTTERDAM - De juiste mentali teit, een eigenschap waarin de ploeg vroeger uitblonk, is mo menteel ver te zoeken bij Quick Boys. In het treffen met Zwart Wit '28 werd de equipe van Berry Janse op inzet afgetroefd. Tot de rust, die met een 1-1 stand aan brak, hadden de Katwijkers de zaken nog aardig onder controle. Toen de Rotterdamse opponent tijdens de tweede helft feller van leer trok, bleef een passend ant woord echter uit. Zwart Wit hield daardoor ,de punten met een 4-2 zege in eigen huis. Tydens de eerste tien minuten van de wedstrijd wisten de Rotter dammers elkaar gemakkelijk in de combinatie te vinden. Spel maker Cees Bouman was dicht bij een treffer, terwijl een spetter van Leo Boer het scorebord in de achtste minuut van de nul leek te gaan verlossen. Buiten bereik van Theo Guyt caramboleerde de bal echter via de beide doelpa len weer het veld in. Quick Boys kon opgelucht adem halen. Het offensief van de thuisclub ebde weg, waarna de Nieuw-Zuid be woners aan een ücht initiatief konden sleutelen. Prompt was dat goed voor een 0-1 voorsprong. Noest storen van Arie Haasnoot leverde in de 15de minuut balbezit op voor Teun van der Plas, die met zijn voorzet de vrijstaande Martin van der Plas op maat wist te vinden. De kans leek teloor te gaan omdat de blonde spits teveel moeite had om het leder onder controle te krijgen. Bij gebrek aan beter legde Van der Plas de bal toen terug op Jaap van Duyn. Van Duyn, die in de plaats van de met een vormcrisis kampende Cees Zuyderduin op mocht draven, liet de bal precies goed in de on gedekte hoek van het Zwart Wit- doel belanden: 0-1. Deze opsteker bleek zich in eerste instantie een prima medicijn voor de lauwe aanpak van de Katwijkers. De Janse-discipelen wonnen plots bijna alle persoon lijke duels en sneden met hun combinaties ongekend gemak kelijk door de Rotterdamse de fensie heen. Cees van Rooyen vervulde daarbij een belangrijke rol op het middenveld. Echte kansen bleven vooralsnog uit, maar dat leek een kwestie van tijd. De werking van het medi cijn was echter maar van korte duur. Zwart Wit herstelde zich van de morele dreun en nam het heft langzaam maar zeker weer in handen. Zeven minuten voor de rust accentueerde Cees Bou man deze kentering. Van afstand mocht hij tweemaal aanleggen. In de rebound liet de laag inge schoten bal goalie Guyt kans loos: 1-1. Gretig zette de thuisclub het offen-' sief na de thee voort. Wat voor de rust Quick Boys een kwartier lang gelukt was, lukte nu Zwart Wit: de ploeg troefde de oppo nent op inzet volledig af. In eer ste instantie stonden Guyt en het fortuin een Rotterdamse goal nog in de weg. Van Duyn kon on dertussen met een snelle uitval nog eenmaal gevaarlijk zijn, maar hij vond in de uitgelopen doelman Van der Ent een te groot obstakel. In de 62ste mi nuut was het weer Cees Bouman die zijn team verder op weg hielp. Bouman kon ongestoord het Katwijkse doelgebied binnen soleren en knalde de bal vervol gens onhoudbaar in de linker hoek van het doel: 2-1. Omdat de Quick Boys-voorhoede, ondanks het Zwart Wit over wicht, de nodige ruimte kreeg bleef het duel een levendig. Een ongelukkig moment van Lem- mens bracht bovendien de span ning in de 70ste minuut terug. Na een mislukte voorzet van Mart van der Plas geraakte Lemmens dusdanig in paniek dat hij de bal met een fraaie curve in het eigen doel deponeerde: 2-2. Overtuigd van de eigen kwaliteit trokken de Rotterdammers zich niets van deze tegenvaller aan. Vijf minu ten later leverde die opportunis tische instelling rendement op. Spits Cees Wander klom na een corner van Bouman hoger in de lucht dan bewaker Arie Haas noot en tekende met een lepe kopbal de 3-2 aan. Zonder over tuiging trachtte Quick Boys nog wat terug te doen. Zoals zo vaak viel het doelpunt aan de andere kant. Oud ACV-man Hooyer werd in de diepte op maat door Wander bediend, waarna hij via de handen van Guyt de eind stand op 4-2 bepaalde. Een nuch tere Berry Jansse na afloop: "We zijn op karakter geklopt. Door te weinig inzet verloren we teveel persoonlijke duels. Er zal meer geknokt moeten worden, anders zie ik geen nog verbetering in on ze positie op de ranglijst ko- mCn RUUD DOBBELAAR RIJNSBURG - Aan de schrijftafel laat voetbal zich menigmaal lichter be redeneren dan langs de lijn. Belicht door de ge duldige bureaulamp en geschraagd door vele uren denkwerk ogen sommige strijdplannen zo hecht doortimmerd. Maar een maal op het veld uitge stald, blijken die tot afgrij zen van menig ambitieus trainer het daglicht vaak niet kunnen te verdragen. Domweg, omdat zo'n oe fenmeester te hoog gegre pen heeft met zijn tactiek, maar ook, omdat de spe lers toevallig te weinig vormvast blijken om de ongetwijfeld goede trai nersbedoelingen op het speelterrein te vertalen. De mislukking van de re gionale samenkomst Rijnsburgse Boys-Noord- wijk lag mede ten grond slag aan kennelijk niet voorziene spelontwikke- lingen. Waar op papier RBB-Noordwijk borg stond voor een boeiend streekspektakel met alle weder zijdse emoties van dien, werden de 2500 toeschouwers opgeza deld met een verloren middag. Weliswaar hielden de ploegen een punt over aan de 0-0, maar ook RBB-trainer Arie Lagendijk en zijn Noordwijkse collega Piet Buter voelden zich verlegen met "deze slechte wedstrijd". Tot zover overeenstemming in de visies van de heren, daarna lie pen de denkbeelden van Lagen dijk en Buter ver uiteen. "In een derby zie je zelden goed voet bal", wist bijvoorbeeld de laat ste. "Ook nu ging er weer veel mis". "Wat wil je", vroeg Arie La gendijk op zijn beurt begrip voor 'zijn' Rijnsburgse Boys, "ik zit met mijn elftal in een fase van het seizoen, waarin we niet de re sultaten boeken die we op grond van de goede oefenperiode mochten verwachten". Wat nu leverde anderhalf uur Rijnsburgse Boys-Noordwijk op? Beknopt samengevat specu leerde Noordwijk met een wij kende, op counters gerichte speeltrant op een al te grote aan valsdrift aan Rijnsburgse zijde. In dat kader paste de gretigheid, waarmee de Noordwijkers de thuisclub een optisch veldover- wicht gunden. Maar de stringen te mandekking klonk zich dit maal aard- en nagelvast aan een wrakke spelopbouw. Maar al te vaak werden spelers in de dek king aangespeeld, belandde de LISSE - Op de valreep sleepte FC Lisse zaterdag in de strijd met SDVB nog een puntendeling uit het vuur. Drie minuten voor tijd mocht Wim Diels vanaf elf meter de bal achter de Barneveldse doelman werken, nadat invaller Bart de Bruin in het strafschop gebiedlij nen ten val was ge bracht. In de eerste helft gaven de beide tweedeklassers elkaar weinig toe. SDVB kon bogen op wat be ter veldspel, maar de thuisclub had ontegenzegliik de beste kan bal ook veelvuldig over de zijlijn, hetgeen wel tot een mager uitge voerde aanvalsopzet móést lei den. Bij Noordwijk hield Ruud Bröring zich voor rust voorna melijk op het middenveld op met het doel koppelgenoot Freek Rienks uit het centrum te lok ken, terwijl in het kamp van de bezoekers tevens in stilte werd gehoopt op een frivole offensieve verkenningstocht van RBB-libe- ro Ruud van der Voort "Nóg houd ik staande dat de tac tiek goed was", klampte Piet Bu ter zich ook naderhand vast aan het door hem opgelegde 4-4-2 concept. "De tegenstander speel de precies zoals ik had voorzien. Die laatste man kwam er ook nu weer veel uit. Via balverovering op het middenveld wilden we de aanvallers in één-tegen-één si tuaties manoeuvreren. Maar dat kwam er niet uit; de opbouw by ons was een ramp". IJver Aangezien ijver en raffinement bij de zeker voor rust ongebreideld ploeterende brigade van Ane La gendijk niet hand en hand gin gen, ontaardde de vooraf met veel belangstelling tegemoetge- sen. Zo knalde de hard werkende Frans van der Laan in riante po sitie over en zag Ben Barten een inzet van zijn voet door de uitste kende doelman Rein Kuyt in een reflex gekeerd worden In aan vallend opzicht moest het by FC Lisse de gehele wedstrijd komen van Peter Slobbe, die echter van Wim Diels en vooral Rob Suttorp onvoldoende steun kreeg. Op het Lisscr middenveld viel Ben Barten uit de toon door opbou wend erg zwak voor de dag te ko men. Verdedigend zat het bij de ziene confrontatie al gauw in een weinig onderhoudend gebeuren. "Wy hebben althans nog ge tracht er iets van te maken", sprak Ane Lagendijk niet zonder reden knbbig. "By Noordwijk heb ik de bereidheid daartoe ge mist". "Wat voor kansen heeft Rijnsburgse Boys nu helemaal gecreëerd?" bracht Piet Buter daar tegenin. "Eén hoogstens, wij minstens twee". De platenhandelaar keek met een wat gekleurde optiek terug naar de eerste helft, waarin twee 'ge zond' uitziende counters faalden op onzorgvuldige eindpasses van eerst John Manuputty en later Jos Smits, die ook in positieve zin de aandacht trok met een fraai door Wynand Sloos gestopt ftankschot. Buter ging er in zijn analyse evenwel voor het gemak aan voorbij dat de tegenparty, hoewel meestal niet echt gevaar lijk, zijn doelman Dortmundt méér werk had bezorgd. Voor rust werd het Rijnsburgse 've nijn' aangedragen door Rob Gil lissen (vallende kopbal) en Mar tin Toet (afstandschot) en waar Noordwijk na de doel wisse ling amper nog aan aanvallende da den toekwam, mocht Dortmundt tol zyn opluchting constateren fusieclub redelyk in elkaar, al kon niet voorkomen worden dat SDVB halverwege de tweede helft de leiding nam Dick Morre nam toen even buiten het straf schopgebied de bal ineens op de schoen en passeerde Nico Groe- neweg kansloos. Met Jan van Slooten en Bart de Bruin in de ploeg voor Arie Schalk en Jaap Lmgbeek viel Lisse in de slotfase met de moed der wanhoop aan Dat er nog een gelijkmaker uit de bus kwam dankten de Lissena- ren echter aan de overigens uit KATWIJK - Derdeklasser Katwyk had zaterdag tegen Excelsior Maassluis lange tyd uitzicht op een overwinning. Een kwartier voor het einde immers stond de Huguenin-formatic nog op een 2- 0 voorsprong Toen Excelsior dankzij een buitenspeldoelpunt op 2-1 kwam. raakte de thuis ploeg echter de kluts kwyt en kreeg in de slotfase zelfs nog de gelijkmaker om de oren 2 2 En dat terwijl de zeekanters zich gedurende het grootste deel van de stryd oppermachtig hadden getoond Met goed aanvalsspel drong Katwyk het angstige Ex celsior terug op eigen helft. In de 20ste minuut was het al raak. Uit een voorzet van Wim Guyt 2 kop te Jan van der Plas 1-0 in. Na de rust was er hetzelfde spelbeeld te zien met ook nu weer goede mo gelijkheden (Jan van Dyk, Van Duivenvoorde). Toen Wim Guyt 2 op aangeven van Jan van Dyk 2-0 scoorde leek Katwijk binnen. Leek, want na de aansluitings treffers raakte de ploeg geheel de kluts kwijt, waar Excelsior van profiteerde: 2-2. dat een inzet van Gillissen by toeval tegen zyn uitgestoken been belandde Toet had op dat moment al een scoringsmoge lijkheid gemist door na een pass van Cas Zwaan een beweging te veel te maken. 'We hadden meer verdiend dan een gelijkspel", vond Ane La- gendyk, die na rust Nico Kuyt had ingebracht voor Jack Manu putty en Ton Arroyo voor Piet Haasnoot. De wedstrijd kreeg door die wissels geen ander ge zicht, ook niet trouwens door de komst aan Noordwyk -kant VU Sjoerd Boot voor de zaterdag zéér matige rechtsback Gerard Tio. Hoewel aan het slot van het nooit tot een happening groeien de treffen wat al te strak fluitend, kon arbiter Floor Baas. die Sjaak Sluys na een overtreding tegen Rynsburger Jack Manuputty op de bon slingerde, met voor sprong uitgroeien tot de beste man van het terrein. "Voor een goede wedstrijd heb je twee posi tief ingestelde elftallen nodig", monkelde Ane Lagendyk nog maar eens. "Maar Buter wilde met het risico nemen op zyn smoel te vallen. Het pubhek is daar de dupe van geworden". GERARD VAN PUTTEN stekend leidende arbiter Kor- bijn, die een vrij onschuldige overtreding ten opzichte van in valler De Bruin met een penalty tn-: trafta Aanvoerder Frans van der Laan "Opnieuw is duidclyk geworden dat we er met Lisse nog lang niet zyn We moeten nog aan elkaar wennen, maar dat vergt tyd. Ik ben echter een geboren optimist en heb er alle vertrouwen in dat het lukt Nee, een kampioen schap zie ik voor ons niet zitten, daarin moet je reëel zyn". Een goede scoringskans voor Rijnsburgse Boys-middenvelder Martin Toet in de teleurstellende derby tegen Noordwijk, maar tot genoegen van doelman Dxck Dortmundt maakt hij een een beweging te veel. De doorgebroken Martin Toet wordt onderuit gehaald door Noordwijker Simon van Beteren (op de grond). Op de voorgrond Jos Smits (14).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17