SJC buigt HOV^ stopt UVS 'Debutant' Lugdunum moddert maar wat aan bij Papendrecht Roodenburg getracteerd op koek van eigen deeg "Kraay niet aanvaardbaar'" 31 UVS-jeugd te sterk voor Excelsior: 4-2 Ondanks klasseverschil slechts i-i gëÏÏjkspel LFC legt Tonegido bezield wil op MAANDAG 19 OKTOBER 1981 SPORT SPORT SPORT SPORT PAPENDRECHT - Lugdunum kan op een nauwelijks ver heffende nieuwe start van het tweede eersteklasse-jaar bogen. Na het 2-0 verlies bij Papendrecht mocht het zich 'troosten' met de allerminst geruststellende gedachte dat het 'voor hetzelfde geld een gelijk spelletje was ge worden'. De Kikkers leken na de 1-0 achterstand bij rust namelijk de goede weg te zijn ingeslagen. Papen drecht werd rond het doel gebied vastgezet, zoals Lug dunum zich voor de pauze zelf vast had laten klinken. Resultaat leverde het niet op. Men kwam zelfs niet tot een uitgesproken kans. Het aantal competitieloze voetbaldagen is Lugdunum kennelijk niet in de koude kleren gaan zitten. Op een sponzige, moeilijk te bespe len mat miste het gros van de Leidenaars enige contro le over het door vocht danig verzwaarde spelobject. De bal rolde eenvoudigweg niet zo als de manschappen van trainer De Groot zich dat wensten, lange halen bereik ten nimmer hun einddoel. Papendrecht deed het echt niet veel beter, maar pro beerde wel uit alle acties het volle pond te slepen. Lugdu num vatte de zaken zolang de nul gehandhaafd bleef wat luchtiger op. Een onbe nut gelaten mogelijkheid voor open doel voor Sjaak van Giersbergen (na op nieuw onnodig balverlies bij het uitverdedigen en de hoge voorzet van Wens Ru pert) en een schot op de paal van Ron Fernandes sterkten de groenhemden een half uur lang in hun opvatting. Kort daarop kwam toch de openingstreffer. Toen Lug dunum op een van die weini ge momenten het vijande lijk terrein verkende (en ook niet meer dan dat) scheurde laatste verdediger Ton van den Bijl de Leidse achter hoede met een preciese diep tepass open. Nadat Fernan des zich van Robert de Roo had ontdaan en de bal netjes op de 16-meterlijn terug- schoof, knalde Van Giers bergen raak: 1-0. Vanaf dat moment geloofde ook Papendrecht het wel. Lugdunum stelde de plan nen om iets terug te doen uit tot na rust. Toen zag de in de spits geposteerde Daan Kooymans zijn escapades met grotere regelmaat door diverse ploeggenoten onder steund. Op papier had hij al leen Koos Bekooy naast zich staan. Het veldoverwicht le verde welgeteld één kans op. Een lage, hard ingeschoten vrije trap van Wim Oppe- laar werd door Koos Bekooy al even hard richting doel gewerkt, precies op sluit post Jos van Giersbergen af. Papendrecht had nadien niets meer te vrezen van de kan sarme Leidse formatie. Aan beide kanten werd zowel let terlijk als figuurlijk wat aangemodderd. Rob Crama mocht ten faveure van Pracht invallen op het mo ment dat invaller Ron Bos zijn ploeg al naar 2-0 had geschoten. Net een seconde of twintig in het veld, zag Bos in een woud van spelers zijn kans schoon en bracht via de paal en een Leids been Lugdunum de nekslag èn de tweede competitie-ne derlaag toe. GERARD HAVERKAMP Aad de Groot Daan Kooymans LEIDEN - Op dezelfde wijze waarop Roodenburg vorig jaar zege na zege behaalde en uiteindelijk terecht het kam pioenschap in de tweede klasse wegsleepte, werd de Mouter-equipe gisteren afge droogd door mede-promo vendus Nieuwenhoorn. De ploeg .uit Hellevoetsluis speelde in deze uitwedstrijd immers een aanvallend en ge waagd spelletje, dat een dik verdiende 0-4 overwinning opleverde. Een uitslag die nog geflatteerd was ook. Want met een iets grotere schotvaardigheid was Nieu wenhoorn met een 6 of 7-0 overwinning van het veld ge stapt. De blauwzwarten wer den nu zelf het slachtoffer van een tegenstander die de nodige lef in zijn spel legde. Roodenburg kreeg van Nieu wenhoorn derhalve een koekje van eigen deeg voor geschoteld, dat door de voet balliefhebbers werd gevre ten, maar voor Roodenburg slecht was te pruimen. gisteren aan lef ontbrak. In tegendeel, het aanvallende voetbal is bijna spreekwoor delijk voor Roodenburg. Al leen was er gisteren één groot verschil. Nieuwenhoorn viel aan met tact, terwijl Rooden burg alle basisprincipes van het voetbal minzaam aan de kant zette en de bal elke keer met een noodgang richting vijandelijk doel transporteer de. Er ontwikkelde zich der halve een 'Engels' duel. Spec taculair, dat zeker, alleen niet mooi en gisteren ook niet spannend, omdat Nieuwen hoorn vlak na rust de stand naar 3-0 tilde en de ploeg toen weinig meer kon gebeuren. Roodenburg wist in het tweede part niets anders te bedenken dan het ronde object hoog voor de pot te gooien, waar de naar het front gedirigeer de Aad de Groot echter niet kon opboksen tegen de lange keeper Heydra en de uitste kende laatste man Martin KlomD. Na een kwartier in de eerste helft mikte Van Holst de bal uit een vrge schop op het hoofd van V.d. Stelt, die hoog -opspringend met het hoofd scoorde: 0-1. Huib Veldhoen was zeven mmuten later al dicht bij de 0-2 toen hij na een mis trap van De Groot op de lat schoot In de 26ste minuut was het wel raak: van onge veer 25 meter knalde Van Holst het leder keihard ach ter keeper Sjaak Nievaart Na een periode dat Roodenburg werkelijk werd overspeeld, ging de ploeg op zoek na dc 2-1, maar mede doordat John van de Wetering en Ronald Jansen verstoppertje speel den, werd de aansluitings- treffer niet gevonden. De ploeg zette na de pauze alles op alles, maar door de al ge memoreerde weinig intelli gente speelwijze slaagden de Noordbewoners er zelfs niet m een kans te creéeren. Dat was aan de andere kant wel anders. Nu meer op de coun ter mikkend sloeg Nieuwen hoorn eerste via Splunder (47ste minuut) en vgf minu ten voor tijd via opmeuw V.d. Stelt nog tweemaal keihard toe: 0-4. FRED SEGAAR POELDIJK - Het debuut in de zondagtweedeklasse ver loopt voor SJC (nog) niet op rolletjes. Verburch, dat al tijd goed is voor een hoge klassering, versloeg de zeekan- ters op eigen terrein met 2-0. Coach Arie Duijndam maakt zich echter (nog) geen zorgen, want ook in Poel dijk was het SJC-spel hoopvol. Gedurende de eerste 45 minuten was Verburch duidelijk de bete re ploeg. De Poeldijkers dankten dit vooral aan het dominerende optreden van libero George van Holsteijn. Deze voormalige West- landia-speler stond aan de basis van talrijke gevaarlijke acties. Van Holsteijn zorgde zelf ook voor de openingstreffer. In de 20ste minuut bekroonde hij een solo met een effectvol schot, waartegen SJC-goalie Ed Zuid hoek kansloos was. Met de ver dere kansen wist de thuisclub geen raad. Het moeilijk bespeelbare veld, dat normaal gesproken altijd zou worden afgekeurd, had onder tussen zijn tol geëist. Met name de slidings stichtten op het glad de veld gevaar. Zo diende aan SJC-zijde Fokke van der Reyd met ernstige kneuzingen het veld te verlaten, terwijl Verburch zijn uitblinker Van Holsteijn na de rust niet meer in de arena te rug zag keren. Ook de Poeldijkse keeper moest al snel vervangen worden. Verburch had tijdens de tweede helft geen antwoord op dit verlies. SJC had dat wel, met Joop Salm als een goede laatste man. De kansen die eerst Verburch ten deel vielen, waren na de rust juist voor SJC, dat rechtsbuiten Jos Alders aan de kant hield, weggelegd. In eerste instantie kon de thuisclub nog verweer bieden, maar met het naderen van het eindsignaal namen de Noordwijkers hun opponent meer en meer in de houdgreep. Hans Casper en Berry Lumoyn Dong kregen uitstekende moge lijkheden, zij dropten de bal ech ter net naast de verkeerde kant van de doelpaal. Een Noordwijk- se treffer bleef in de lucht han gen, maar toen deze uitbleef was het Verburch dat in de slotmi nuut met een bekeken counter toesloeg: 2-0. Blauw Zwart, leed bij RKDEO de eerste competitienederlaag: 2-1. Het venijn van dit duel zat 'm in de staart, met in de slotminuut nog een afgekeurde treffer van Cees van Leeuwen. De eerste 45 minuten van het op een zwaar veld gespeelde duel hadden wei nig te bieden, al misten beide ploegen een paar kansjes. Beide doelbewakers (Antonides en Jansen) toonden zich daarbij van hun goede kant. In de 22ste mi nuut van de tweede helft leverde de betere techniek van Blauw Zwart rendement op. Ben Conra- die wist de gelanceerde Ruud van de Velde goed te vinden, waarna laatstgenoemde goalie Jansen met een droge knal pas seerde: 0-1. Tot 7 minuten voor het einde wist de Timmer-briga- de stand te houden tegen het RKDEO-offensief. Een door Hans Grundeken slecht wegge- werkte cornerbal stelde De Hol lander vervolgens in staat 1-1 te scoren. Een misser van de com plete Blauw Zwart achterhoede leidde ertoe dat RKDEO even la ter via Olsthoorn zelfs op 2-1 kwam. De bezoekers peurden er nog een slotoffensiefje uit. In de laatste minuut leverde Ruud van de Velde op aangeven van Hans Grundeken een prima afstands schot af. Doelman Jansen wist het leder te keren, maar in de re bound vond de op de juiste plaats staande Cees van Leeu wen het net. Arbiter Van de Heu vel keurde het doelpunt echter af. Eerst dacht men dat dat van wege de tijd was, maar die illusie was snel voorbij toen de scheids rechter het spel met een vrije trap deed hervatten. V.d. Heuvel verklaarde later dat hij de bal uit handen van de RKDEO-goalie had zien trappen. Een Blauw Zwart speler kon dat echter nooit gedaan hebben omdat in de direkte omgeving van de doel man uitsluitend twee RKDEO- spelers geposteerd stonden! De Wassenaarse ploeg keerde dan ook met een fikse kater huis waarts. i Hans Kruit in het strafschopgebied van HÖV. Opnieuw alle hans aan dek voor de Rotterdam- LEIDEN - UVS blijft opmerkelijk goed presteren in de regionale jeugd- competitie. Ditmaal bleken de pupillen van trainer Aad Koren te sterk voor Excelsior (4-2). Ook Quick Boys kwam weer tot een goed resultaat De Katwijkers klopten streekgenoot FC Lisse met liefst 6-1. Rooden burg speelde met 2-2 gelijk tegen HOV. UVS-Excelsior 4-2 Een goed spelend UVS toonde in het eerste part karakter door tweemaal een achterstand weg te werken. Na een fraaie solo van Alfons Groenen dijk scoorde Richard Kooien 1-1, waarna De Vos. op aangeven van Kooien, de thuisclub voor de tweede maal langszij schoot- Dezelfde Richard Kooien schoot UVS vlak voor rust zelfs naar een 3-2 voor sprong. In het tweede part controleerden de blauwwitten het spel en kwamen dankzij een benutte strafschop van keeper Peter Seller (Hans Schreuder was neergelegd) in de 65ste minuut op 4-2. Quick Boys-FC Lisse 6-1 Quick Boys boekt de ene na de andere ruime overwinning. Zaterdag was promovendus FC Lisse het slachtoffer van de Katwijkse dadendrang. Voor de pauze konden de Lissenaren nog wel enigszins stand houden, maar na de rust werd de ploeg overspeeld. In het eerste part schoten Hans van der Plas en Kees Kraaienoord voor Quick Boys raak en in de tweede helft maakten Arie van Duyn, Kees Kraaienoord, Hans van der Plas en Frank van der Kleij het halve dozijn vol. Gert van der Hulst redde voor Lisse de eer. HOV-Roodenburg 2-2 Leo Compeer was in de beginfase direct dicht bij de openingstreffer, maar het houtwerk stond deze in de weg. Via het systeem 'lange ballen gauw thuis' bouwde HOV verrassend een 2-0 voorsprong op. In de tweede helft kwam Roodenburg alsnog langszij dankzij twee treffers ïnvaller-jeugdinternational Ron de Roode: 2-2. LEIDEN - Roodenburg en Lugdu num zijn bij deze gewaar schuwd. In dubbel opzicht, want dit geldt zowel voor HOV als voor UVS, zij het dan om to taal verschillende redenen. Voor beide aanstaande tegen standers, die overeenkomst is er zeker wel, moeten de twee klas genoten bijzonder op hun hoede zijn. Voor UVS, omdat de Leidse buur in het nog prille seizoen al blijk geeft serieus aan een te rugkeer in de hoofdklasse te denken en dit via echt goed voetbal wil bereiken. Voor HOV, omdat de Rotterdamse formatie eigenlijk in deze afde ling niet thuishoort, maar dat via een uitermate negatief spel letje tracht te verdoezelen. Dat dit laatste helaas nog effect sor teert ook ondervond het positief en aanvallend ingestelde UVS gisteren. Het ongelooflijke krachtsverschil ten spijt kwam de, in vergelijking met vorig jaar, qua mentaliteit danig op gekalefaterde Desar-formatie niet verder dan een 1-1 gelijk spel. En moest daarmee, hoe paradoxaal het ook moge klinken, nog blij zijn ook. Pas tien minuten voor tijd namelijk schoof Hans Kruit de bal vanaf elf meter (Frits van der Heiden was binnen de lijnen door Kalt neergelegd) onberispe lijk achter doelman De Jong, daarmee zijn in de vijfde minuut gemaakte fout herstellend. Die misser - hij verkeek zich op de snelheid van spits Leo Bol-Es die prompt 1-0 scoorde - was voor HOV aanleiding om de zaak toen al helemaal op slot te gooien, want men had blijkbaar exact bereikt wat men wilde. Vanaf dat moment moest UVS beuken op een dichtgemetselde veste, een opgedrongen spel dat de blauw witten totaal niet ligt. UVS heeft ruimte nodig voor een individue le actie of een snelle combinatie, maar daar kwam de thuisclub in de resterende 85 minuten nauwe lijks aan toe. Elk aanzetje of op zetje daartoe werd door HOV on middellijk ruw verstoord. Dit gebeurde veelal in de letterlijke zin des woords. Het aantal vrije trappen was niet te tellen, tel kens lag het spel weer stil. Ge volg van deze zeer negatieve spe lopvatting, waartegen arbiter Huydink veel te tolerant optrad (hij noteerde slechts één Rotter dammer én Cock van Weerlee die, het trappen beu, luid zijn be klag deed), was dat HOV telkens weer zijn negenmans-defensie kon organiseren en UVS maar steeds opnieuw moest beginnen. Om, op den duur, moedeloos van te worden, vooral omdat de paar kansjes die UVS dan toch nog uit het langdurige offensief peurde door Aad Neuteboom (overigens de beste man van het veld) en Li za Vogel om zeep werden gehol pen. Maar het positief ingestelde UVS bleek gisteren toch moraal genoeg in huis te hebben om tot het eind toe op de gelijkmaker te blijven jagen, het geschop en het telkens blind wegknallen van de bal door de tegenstander ten spgt De dikverdiende treffer kwam er uiteindelijk toch. Arie Bakker, de enige echt goede voetballer van HOV en dus door zgn trainer maar tot laatste man gebombar deerd (om duidelijk aan te geven wat men van plan was), zag zijn voorstopper Kalt op onbehou wen wijze Fnts van der Heiden neersabelen en de bal werd door Huydink resoluut op de stip ge legd. Hans Kruit trok zich verder niets aan van de Rotterdamse provokaties en voltrok het von nis koelbloedig Hoewel opge lucht verliet UVS mokkend het veld. De eerste klasse, het is wel AD VAN KAAM LEIDEN- In de derde klasse werd het duel UDO-WSB afgelast. LFC speelde wel en won op knappe wijze de uit wedstrijd bij Tonegido: 1-2. Het Leidse LDWS ging in Rijswijk met 2-0 ten onder tegen de plaatselijke club. Tonegido-LFC 1-2. Met uiterst gedisciplineerd voetbal heeft LFC Tonegido bedwongen. Spectaculaire overwinningen van Tonegi do in de oefenperiode maak ten van LFC een gewaar schuwd team. De opdracht was om de thuisploeg niet in zijn spel te laten komen en zelf het tempo te bepalen. De gevaarlijke voorhoede van de Voorburgse ploeg werd op deze manier aan banden gelegd. LFC controleerde de wedstrijd en kwam zelfs op een voorsprong toen Bles Zuma na een schitterende combinatie met Wally Gal- lert de 0-1 inschoot. Aantrekkelijk Daarna ging het duel gelijk op met wat kansjes voor beide partijen. Ook na de pauze konden de toeschouwers van aantrekkelijk voetbal genieten. Tonegido gaf wat meer druk op het Leidse doel, maar LFC bleef be heerst verdedigen. Halver wege de tweede helft ging Nico van As aan de haal. Hij passeerde de halve verdedi- ging en werd toen binnen de lijnen onderuit gehaald. Vanaf elf meter liet Bles Zu ma de keeper voor de twee de maal kansloos: 0-2. Het resterende kwartier was voor Tonegido, maar de Lei denaars bleven als team werken en gaven geen kan sen meer weg. In de laatste seconden scoorde Tonegido toch nog een tegentreffer, maar de zege kwam hier door niet meer in gevaar. Rijswijk-LDWS 2-0. LDWS moest het in Rijswijk opnemen tegen een opval lend hard spelende tegen stander. De Leidse ploeg liet zich hierdoor niet impone ren en bleef in de eerste helft de gelijke van Rijswijk. Toch zou de thuisploeg op een voorsprong komen. Bart vin der Weyden probeerde in het strafschopgebied een speler de bal te ontnemen waardoor die speler onder uit ging. De scheidsrechter zag hier een penalty in. De teruggekeerde Wim Visser had op het schot geen ver weer: 1-0. Rommelig Direct na de aftrap kwam Eric van der Weyden na een solo oog in oog met de keeper en werd toen op dezelfde wijze onderuit gehaald. Nu echter vond de referee het geen strafschop waard. Na de rust werd het spel wat rommeli ger. Rijswijk bleef hard ope reren met als gevolg dat Bart van der Weyden en Dick Maré met blessures uit vielen. Jan Huiper en Wil Akersloot kwamen opdra ven maar konden het getij niet keren. LDWS, met als uitblinker Piet Ouwehand, maakte jacht op de gelijk maker met het gevolg dat Rijswijk vlak voor tijd van de geboden ruimte gebruik maakte en de 2-0 scoorde. Dit doelpunt betekende de nekslag voor de Leidenaars die ondanks het goede werk van keeper Wim Visser met lege handen naar huis gin gen. DEN HAAG (GPD) - Het sectiebe- stuur betaald voetbal heeft, zoals welhaast verwacht mocht wor den, afwijzend gereageerd op de kandidaatstelling van Hans Kraay als afgevaardige van de vereniging van oefenmeesters. De bezwaren van het bestuur be taald voetbal richten zich niet zo zeer op de persoon Hans Kraay als wel op zijn activiteiten als voetbalcommentator bij de NOS- televisie en als redactioneel me dewerker aan het voetbalweek blad Voetbal International. „In beide betaalde functies spreekt en schrijft hij over zaken, die des bestuurs kunnen zijn. Na zijn verkiezing zou Kraay dus tegen strijdige belangen kunnen die nen", aldus een officiële verkla ring van het bestuur betaald voetbal, dat hierover een unanie me mening zegt te zijn toege daan. In een eerste reactie op het stand punt van het bestuur betaald voetbal deelde Hans Kraay mee, dat het sectiebestuur zich in de eerste plaats zou moeten richten tot de WON (vereniging van oe fenmeesters) en de WCS (ver eniging van contractspelers). Hans Kraay: „Alleen daarom al vind ik de handelwijze van het bestuur niet juist, het ingenomen standpunt is een tweede. Want wat betekent nou bijvoorbeeld „des bestuurs" in dit geval. Wie bepaalt wat, vraag ik mg af. De ene keer mag je geen journalist zgn en de volgende keer mag je geen lid zijn van een politieke partg. Ik wacht maar af hoe de situatie zich zal ontwikkelen", al dus Hans Kraay. die door zes oe fenmeesters kandidaat is gesteld voor de vacature van de aftre dende Jo Witteveen. Glad ijs Afwachten doet intussen ook se cretaris-generaal van de WON, Jaap van der Leek Volgens dc oud-oefenmeester begeeft het bestuur betaald voetbal zich op uiterst glad gs door vooraf reeds twgfels uit te roepen over de kandidaatstelling van Hans Kraay. Jaap van der Leek: „Ik dacht dat er in Nederland nog altgd zoiets was als een democratie Het be stuur betaald voetbal slaat met deze verklaring in mijn ogen dan ook een flater van jewelste door vraagtekens te zetten achter de kandidatuur van Hans Kraay "De gaande man, Jo Witteveen, voelt zich intussen danig in zgn wiek geschoten, omdat h\j vooraf niet in kennis zou zgn gesteld van de kandidatuur van Hans Kraay Witteveen „Ik had het wat meer in overeenstemming met de geldende fatsoensnor men gevonden als de WON mg had ingelicht over de kandidaat stelling van Hans Kraay voor mgn functie. Veel meer wü ik er echter niet over zeggen Over het geuite verwgt bgvoorbeeld dat ik als vakbondsman te veel het werkgevers belang zou dienen, kan ik ook kort zijn, want hoe kun je dat belang nou dienen in een zo failliete bedrijfstak als het betaalde voetbal" Volgens Jaap van der Leek, die zegt te kunnen aantonen d.it Wit teveen al maandenlang wist dat de WON naar een andere kandi daat zocht, blijkt met name uit dat laatste antwoord wel hoe Wit teveen intussen is ingepakt door de overige leden van het bestuur betaald voetbal Jaap van der Leek: „En dan praat ik nog niet eens over het feit, dat het sectiebestuur unaniem tegen Hans Kraay is, want daaruit komt toch wel tot uiting, dat hg zo langzamerhand volledig is in gesneeuwd door de andere be stuursleden. Moet dan zo n man de belangen van de oefenmees ters in het sectiebestuur beharti gen?"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15