Feyenoord-AZ: les voor beiden "Dom Ajax: Blij met winstpunt tegen slim NAC" Arbiter Mulder "helpt" Sparta Schuld aan Metgod geven is te goedkoop Bij FC Den Haag Rotterdammers „werken" passieve Kessler-f ormatie eruit nil kes Doc h MAANDAG 19 OKTOBER 1981 PAGINA 13 SPORT SPORT DEN HAAG - Scheidsrechter Mulder heeft Sparta zater dagavond een handje geholpen de aangename positie op de ranglijst te behouden. De arbiter uit Slochteren, die met zijn collega's Gans en Van Swieten als grensrechters repeteerde voor zijn Europacup-optreden van woensdag in Moskou, onthield bij de stand 1-2 FC Den Haag in de 60e minuut een strafschop. Harry Melis rukte het zestien-metergebied binnen en werd daar onregle mentair gestuit door Sparta-verdediger Robinson. Met een snoekduik belandde Melis in het natte gras en de danig afgeslankte Haagse sup- portersschare wreef zich al vergenoegd in de handen: strafschop. Groot was de verontwaardiging bij zowel de Haagse spelers als het Haagse publiek, toen Mulder het incident negeerde. Hij zag in de sliding van Robinson zelfs geen overtreding en Sparta ontsnapte aan de gelijkma ker. De blunder van Mulder kostte FC Den Haag het verdiende gelijkspel. Sparta hield in de resterende speeltijd de voorsprong vast, dankzij en kele formidabele reddingen van doelman Formannoy. De Rotterdamse ploeg glipte het Zuiderpark uit met een tamelijk fortuinlijke overwin ning: 2-1. Mulder had er wellicht beter aan gedaan de regels wat minder strak te hanteren en het duel af te gelasten. De regen viel zonder onderbreking met bakken uit de hemel, waardoor slechts 3500 toeschouwers genegen waren de derby bij te wonen. Het Haagse bestuur had op een veelvoud van dat aantal gerekend en liep dan ook mopperend rond. In de rust stonden de gezichten zelfs op onweer. De eerste helft had dan ook zelden spectaculair voetbal opgeleverd. De thuisclub ging zo schuchter te werk, dat Sparta meende met een amateurclubje te doen te hebben. De Rotterdammers namen een arrogante houding aan en speelden met Quasi-nonchalance van een topclub. Desondanks veroverde Sparta een comfortabele voorsprong. Twee kopballen van Loggie uit voorzetten van respectievelijk Meyer en Advocaat waren de Haagse doelman Ha venaar te machtig: 0-2. Na de hervatting wijzigde het spelbeeld zich volledig. Den Haag had de verlegenheid ingeruild voor agressiviteit. Het pinde Sparta vanaf de aftrap vast op eigen helft. Met Rontberg voor de slecht debuterende Prevo won de thuisclub aan aanvalskracht. Na drie minuten al was het raak. Uit een voorzet van Van Vliet, die later de gele kaart werd voorge houden, halveerde Bouma de achterstand: 1-2. Die opkikker had een heilzame uitwerking op de Hagenaars, die het re genwater kennelijk als energiebron voor hun krachtvretende offensief gebruikten. Binnen een kwartier had Den Haag de score drastisch kun nen wijzigen, maar de kansen werden niet benut. Het arbitrale falen van Mulder in de 60e minuut vormde de inleiding voor een lichte ommekeer. Sparta ontworstelde zich aan de enorme pressie, reorganiseerde de tot chaos vervormde defensie en verlegde het accent naar het middenveld. FC Den Haag wilde wel, maar miste op het mid denveld de coördinator die de acties lijn gaf. Sparta kon de zege uitein delijk dan ook simpel over de finish dragen. SPORT SPORT ROTTERDAM - Onbewust hebben Feyenoord en AZ '67 elkaar danig opgekrikt aan de vooravond van de Europe se dubbelspelen in de tweede ronde. De twee ploegen kregen gisteren in de Kuip precies wat ze nodig hadden. Terwijl de regerend kampioen er keihard op werd gewe zen dat het elftal echt nog altijd bestaat uit gewone jon gens die óók moeten werken voor het resultaat, bracht juist het nieuwe arbeidsbesef een broodnodige portie zelfvertrouwen terug bij de Rotterdamse voetballers. Andrej Jeliaskov kopt, na een hoekschop van Van Til, fraai Feyenoords eerste treffer in. Spelbos is te laat. Uit de 4-2 winst die met medewer king van de opponent werd be haald, konden zij afleiden dat het kwaliteitsgebrek nog niet fnui kend hoeft te zijn. Feyenoord weet nu weer dat er nog een weg terug is, als de collectieve inzet er maar is, als er maar gediscipli neerd wordt gespeeld. Meer nog dan het feit dat er twee belangrijke punten aan het totaal konden worden toegevoegd, was dèt de grote winst voor het team van trainer Jezek aan het begin van een week die weieens bepa lend kan zijn voor de rest van het seizoen. De rustbrengende laat ste man Wim van Hanegem (Je zek zou er verstandig aan doen hem blijvend als libero te poste ren) verwoordde het. "Werken, werken, werken. Dat is het enige wat je moet doen als je toch al niet overloopt van kwaliteit. Dan moet je niet gaan zeuren over praatpalen en allerlei andere bij zaken, want dat zijn gewoon la chertjes. Nee, dan moet je alleen doen waar je dik voor wordt be taald. Dat hebben we vandaag wat meer gedaan dan anders, al moeten we nu niet denken dat we weer helemaal terug zijn. Daarvoor ging er nog teveel fout". De Kromme doelde daarbij op de slotfase van de interessante krachtmeting, waarin sommige van zijn collega's weer even ver gaten dat simpelheid voor dit Feyenoord het belangrijkste wa pen is. "Kennelijk verheugd over het feit dat we weer eens voor stonden" (aldus de libero), gin- gèn die spelers in die wedstrijd periode voor zichzelf voetballen. Nu liep dat nog goed af, maar met zijn tweede doelpunt zorgde Kist er wel voor dat ook Feye noord gewaarschuwd werd dat het de volle negentig minuten geconcentreerd en simpel moet blijven spelen. Had het dat gedaan, dan zou de partner echt naar een afgang zijn gevoerd op het moment dat die achterin één op één ging spelen omdat Metgod opschoof naar het middenveld. Nu kon AZ de scha de nog enigszins beperken, al bleef ook voor die ploeg de waar schuwing in extreme vorm over eind. "Wie denken jullie wel dat jullie zijn", moet coach Kessler in de pauze in drift hebben geroepen. Het antwoord had hij in de eerste rondgang al gekregen. Daarin immers had zijn ploeg van een volkomen misplaatst superiori teitsgevoel bUjkgegeven. AZ liep er van het begin af aan bij alsof het alleen aan Liverpool dacht en er op weg naar die confrontatie met minimale krachtsinspan ning even met Feyenoord kon worden afgerekend. Eind vorig seizoen had die klus in de Kuip toch immers ook geen moeite (het werd destijds 1-5) opgele verd? Tussen toen en nu gaapt echter een wereld van verschil. Toen werkte het systeem nog, liep het nog soepel bij AZ. Nu is het automa tisme verstoord, wat de Eagles en Utrecht al eerder bewezen en wat gisteren andermaal nadruk kelijk werd aangetoond. Als AZ, zonder Nygaard en Van der Meer, niet keihard werkt, gaat het echt niet vanzelf en is het een doodgewone middenmoter. Met individueel sterke spelers, daar niet van, maar daar maak je nog geen sterk team mee. Dat was AZ dan ook niet, maar het ge droeg zich er zeer hautain wel naar. De Alkmaarders waren in elk geval met hun hoofd nauwe lijks bij de les. Vooral Johnny Metgod bleek geestelijk afwezig. De laatste man, die vorige week woensdag tegen Belgié als mid denvelder nog furore maakte met zijn schitterende goal, stond nu aan de basis van de Alkmaar- se nederlaag. Hij had indirect schuld aan drie tegentreffers met zijn "onmogelijke" terugspeel ballen en zijn handsbal. Voor de rust profiteerden Jelias kov (fraaie kopbal) en Van Til (verrassend knappe vrije trap) daar indirect van, nadien deed Van Deinsen dat nog eens via een penalty. Peter Arntz maakte de defensieve misère compleet door zijn eigen, onrustige doel man Treytel nog eenmaal te ver slaan. Aanvallend kon AZ te weinig de defensieve kwetsbaarheid com penseren. Dat kwam voorname lijk omdat het "automatisme" niet werkte. Met Hugo Hoven- kamp in de aangeversrol (Reyn- ders had zijn backplaats overge nomen), liep het niet soepel. Jon ker bijvoorbeeld kon nooit bui tenom komen, Oberacher die voor het eerst in de basis stond, bleek alleen maar snel en ook niet meer dan dat. De spitsen Kist en Tol bleven daardoor ver stoken van bruikbare ballen en werden bovendien goed bewaakt door Troost en Stafieu. Want, dat moet zeker gezegd, Feyenoord speelde tactisch uiterst gedisci plineerd. Met twee voorstoppers en de twee backs Wijnstekers en Brard in de positie om de opko mende mannen af te stoppen, had het team het enig juiste mid del gevonden om AZ te bedwin- gen. De Rotterdammers lieten zich bo vendien niet lokken, Van Hane gem schoof als libero zelden op. "Want dat wil AZ graag", wist de Kromme uit ervaring. "Ze laten je denken datje sterk bent, zodat je erin gaat vliegen als ausputzer. Dat straffen ze dan af'. Nu die ruimte er niet was, viel er ROTTERDAM - Vier coaches van Europese topclubs rea geerden gistermiddag na Feyenoord - AZ '67 in de Kuip totaal verschillend op de wed strijd. Georg Kessler, de ver liezende coach vond uiter aard dat het allemaal niet best was, zijn winnende colle ga Vaclav Jezek was zeer te vreden. Bob Paisley van Li verpool, woensdag tegenstan der van AZ in het Europa Cup I-toernooi, zei dat hij zich geen rad voor de ogen had laten draaien door de prestatie van de aanstaande partner, Gerhard Prautszch ook niets af te straffen. Alleen op het moment dat de Rotterdam mers zelf even ongeconcentreerd waren (vlak na de pauze) en met de hulp van arbiter Geurds, die een cadeautje gaf in de vorm van een penalty toen Biard Obera cher had geduwd, kon Kist sco ren. Voor het overige berheerste Feyenoord de strijd. In alle op zichten, want ook het "duel" om de gele kaarten werd, met mede werking van de zwakke Geurds, door de Rotterdammers gewon- van Dxnamo Dresden riep Feyenoord op slag uit tot de favoriet voor de midweekse confrontatie in het UEFA Cup-gebeuren. Kessler weigerde naderhand Johnny Metgod de schuld in de schoenen te schuiven. "Dat zou te goedkoop zijn. Belang rijk in voetbal is doelpunten te verhinderen. Wanneer je dat werkelijk wilt, moet er worden gewerkt. Dat hebben we pas gedaan nadat we een achterstand hadden opgelo pen. En dat kan niet, want juist in verband met de wed strijd tegen Liverpool is ver- nen. Via Bouwens (het was zijn derde). Van Deinsen en Van Ha negem. Bij het ook wat dat be treft gespaarde AZ werden al leen Reynders en Peters van een kaart voorzien. Dat gebeurde in de slotfase, waarin doelman Hiele een paar maal reddend werk moest verrichten, omdat niet iedereen bij Feye noord het kon opbrengen de ge hele wedstrijd in de discipline té spelen. Het was toch al opval lend dat het zolang lukte, met dit dedigen zo belangrijk. Onze instelling zal danig moeten verbeteren", aldus de coach die woensdag weer kan be schikken over Richard van der Meer. Jezek (hij moet woensdag Je liaskov missen, de Bulgaar zit de laatste wedstrijd van zijn schorsing uitj was juist vol bewondering voor de mentaliteit van zijn ploeg, "ledereen heeft er voor ge knokt Er zijn fouten ge maakt. natuurlijk, maar de inzet en de motivatie van het elftal waren zonder meer materiaal. Door de druk van bui tenaf, de ingrepen misschien? "Nee, hoor", ontkende aanvoer der Wijnstekers. "Zoiets heeft geen oorzaak. Dat is er zomaar. Maar goed ook, want nu weet ie dereen weer dat het nog best kan als je wat voor elkaar over hebt. Dan blijkt het ineens weer te kunnen lopen". Verder was het bij Feyenoord na de wedstrijd ongewoon rustig Er zal toch niets aan de hand zijn? PAUL DE TOMBE goed. We moeten er echter voor waken de wedstrijd te gen Dinamo te gemakkelijk op te vatten. Dinamo ii een heel andere ploeg dan AZ en is vooral erg gevaarlijk in de counter". Zijn Oostduitse collega Prautzsch sprak andere taal over zijn eigen ploeg. "Die ts nog jong en onervaren op Eu ropees niveau, omdat ik in vergelijking met vorig sei zoen vijf internationals moet missen Tegen een ploeg als Feyenoord, dat ongetwijfeld groeit in een Europa Cup- Volwaardig Daarmee leek voor Ajax het ogen blik aangebroken orde op zaken te stellen. Het ging zich wat beter manifesteren in de combinaties, met een redelijke spelopbouw vanuit de achterste lijn. NAC bleef echter een volwaardige te genstander, die als gevolg van gegroepeerd verdedigen de Aja- cieden nauwelijks aanspeelbare situaties in het centrum toestond en aanvallend via de gevaarlijke Van der Borgt alle aandacht van de Amsterdammers voor zich op eiste Of zoals trainer Janssen het later zou uitdrukken: „NAC kan dit seizoen de bal goed in de ploeg houden, in tegenstelling tot vroeger, toen wij hier toch keer op keer werden wegge speeld". Het ging er in de tweede helft zelfs op lgken dat niet Ajax, maar NAC de meeste aanspraken op de volle winst zou maken. En ze ker nadat rond de 17e minuut een doorgekopte bal van Van der Borgt resulteerde in een treffer van Smits (1-2). Geluk Alleen aan meer geluk dan wijs heid dankte de thuisploeg het dat de achterstand niet werd ver groot. Om dat dreigende gevaar de kop in te drukken, oordeelde Linder het raadzaam Peter Boe- ve en Gerald Vanenburg gelijk tijdig te vervangen door Cees Zwamborn en Martin Wigge- mansen. Eerstgenoemde moest als tweede centrumspits trach ten de Bredase onverzettelijk heid te breken. Dit lukte nog bin nen het halfuur, doordat Dick Schoenaker met een uitstekende kopstoot een hoekschop van Wiggemansen verzilverde 2-2 "Dom" Daarna liet Ajax diverse kansen onbenut om als nog - maar dan in strijd met het spelbeeld - twee punten rijker te worden. Linder. bedachtzaam: „Een dom spelend Ajax heeft het moeten afleggen tegen een slim verdedi gend NAC. Er was veel te veel balverlies en er werd veel te weinig over de vleugels gespeeld. En dan mag je niet verlangen dat de jongeren opvangen wat de meer ervaren spelers laten liggen". duel kan dat veel problemen opleveren lk vond Feyenoord erg gedisciplineerd. Dat team is voor mij favoriet over twee wedstrijden". Bob Paisley, Liverpools mana ger wilde geen conclusies ver binden aan wat hij had ge zien. "Ik heb genoeg fouten gezien, maar die zag ik zater dag ook bij mijn eigen ploeg tegen Brighton Feyenoord viel me mee. AZ viel me tegen, maar over één wedstrijd kun je je geen oordeel vormen van een ploeg Wanneer je een hoofdstuk hebt gelezen, ken je ook een heel boek nog niet" AMSTERDAM (GPD) - „Blij met het behaalde winst punt". Deze opmerking, afkomstig van Ajax-trainer Kurt Linder, zegt meer dan welke wijdlopige tekst ook over de problemen die de ploeg uit De Meer heeft gekend om een onbevangen, volwassen spelend NAC te beletten met een overwinning naar Breda terug te keren. En, uiteraard, tevredenheid bij de Brabantse formatie, die met uit zondering van de laatste tien mi nuten nauwelijks benarde situa ties heeft moeten doorstaan en kreeg waar het op had gegokt: een gelijk spel (2-2). Voor een deel moeten de tegenval lende verrichtingen van Ajax worden toegeschreven aan het falen van Tscheu la-Ling, die op rechts - tegen beter weten in mag worden aangenomen - zes kwar tier lang hardnekkig pogingen in het werk bleef stellen om via soli de attente NAC-defensie tot capi tulatie te dwingen. Zijn bewaker De Kroon kon zich geheel hierop instellen. En wanneer de egoïsti sche Ajacied met enige, zeker knappe schijnbewegingen, zijn schaduw had uitgespeeld, dan was er al zoveel tijd verstreken, dat anderen in de Bredase verde diging het dreigende gevaar kon den elimineren. Het gevolg hiervan was dat NAC zich defensief vrijwel geheel kon richten op wat Ajax aan de lin kerzijde te berde bracht. En dat betroffen dan pogingen van Jes- per Olsen en Wim Kieft, die al dus met extra attentie tegemoet konden worden getreden. Logisch De Ajacieden troffen het overigens niet dat NAC er al in de eerste minuut in slaagde de score te Cruijff moet zich aanbieden AMSTERDAM - Johan Cruijff zal zy n voetbaldiensten zelf aan Ajax moeten aanbieden. Ajax zal hem niet verzoeken weer te gaan spelen voor de club. waarin hij groot werd. Het bestuur van Ajax gaat er vanuit dat Cruijff goedkoper zal zijn als hij zichzelf aan biedt, dan wanneer hij wordt aangezocht. Er is in Amster dam een sponsor bereid zo'n 350.000 gulden te betalen als Cruijff weer in de hoofd macht van Ajax gaat spelen. openen: een voorzet van De Schepper waaruit Van der Borgt raak schoot, een treffer waarbij Edo Ophof wat onfortuinlijk niet geheel vrijuit ging. Volkomen lo gisch trachtte Ajax binnen de kortste keren van repliek te die nen. En dat lukte. Want nadat in eerste instantie een treffer van Olsen - wegens duwen van Kieft - werd geannuleerd, zorgde laatst genoemde voor de gelijkmaker, zij het met medewerking van doelman Van Eenennaam, die de bal uit een zeker met onhoud baar schot onvoldoende onder controle kreeg: 1-1 Wim Kieft duwt de bal over de lijn: de gelijkmaker van Ajax is een feit, zoals doelman Van Eenennaam en Joore van NAC tot hun ontzetting moeten constateren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13