Senaatscommissie tegen levering Awacs aan Riaad Nieuwe druk FS opEuropa Partij en Solidariteit verliezen controle over Polen Reagan heeft de Derde Wereld weinig te bieden Toestellen al in Egypte Turkse junta zet eerste stap naar democratie Toenemende kritiek vakbonden op Franse regering VS en samen tegen neutralisme Plaatsing raketten "Rijken moeten eisen van armen inwilligen" Argentijnse demonstratie pleit voor terugkeer democratie VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 WENEN (GPD/Reuter) Onver wacht zijn gisteren in Warschau onderhandelingen begonnen tussen de Poolse regering en de onafhankelijke vakcentrale Soli dariteit over de problemen van de voedselvoorziening. Beide partijen lijken de greep op hun eigen achterban te verliezen. Het centrale partijcomité komt van daag bijeen, en zal naar verwach ting partijleider Kania vervan gen door de dogmaticus Ols- zowski. Ondanks oproepen van de vakcen trale de kalmte te bewaren, ko men uit heel Polen berichten van stakingen en werkonderbrekin gen, die bedoeld zgn als protest tegen de voortdurende tekorten aarr voedsel en andere essentiële levensbehoeften. De vakcentrale wil het stakingsmiddel achter de hand houden tot vakbondsvoor zitter Lech Walesa volgende week terugkeert van zijn reis naar Frankrijk. De Poolse communistische partij leiding wofdt hevig gekritiseerd door haar eigen achterban omdat zij gefaald heeft controle over de erbarmelijke voedseltoestand te krijgen. Kort voordat de onderhandelingen tussen de regering en de vakcen trale door Olszowski werden aangekondigd, had de vakcen trale het regeringsvoorstel afge wezen een gezamenlijke com missie te vormen waarin naast de regering en Solidariteit ook de communistische vakbond zou den zgn vertegenwoordigd. Deze commissie zou moeten besluiten hoe het probleem van de distri butie moet worden aangepakt en de hoeveelheden van de rantsoe nen en de prijzen moeten vast stellen. De vakcentrale verwierp niet het principe van de commissie maar verklaarde dat er geen basis van vertrouwen is voor samenwer king met een regering die zich niet aan haar beloften houdt De vakcentrale heeft opnieuw toe gang geëist tot de media die on der controle van de overheid staan voordat zij verder over een vorm van samenwerking tussen regering en vakcentrale wil spre ken. De gisteren begonnen directe on derhandelingen zijn die welke Solidariteit eerder deze maand tijdens haar congres in Gdansk heeft geëist, een eis die de vak centrale vergezeld liet gaan van stakingsdreigingen vóór of op 23 oktober als aan de eis niet zou worden voldaan De voornaamste stakingsdreiging komt nu uit het zuiden van Po len. waar afgelopen dinsdag 10.000 arbeiders voor 24 uur het werk hebben neergelegd. Zij hebben gedreigd volgende week dinsdag voor onbepaalde tijd te gaan staken, en als het zover komt zou de vlam gemakkelijk kunnen overslaan naar de rest van het land De regering schijnt te hopen dat zij door onderhandelingen met Soli dariteit op landelijk niveau de vakcentrale kan overhalen deze staking te voorkomen. De vak centrale heeft echter bij de plaat selijke afdeling van Solidariteit al vergeefs gepleit de staking niet te laten doorgaan. De Poolse communistische partij heeft gisteren Bogdan Lis. een van So li dan te lts meest vooraan staande leden, zgn partglidmaat- schap ontnomen Lis werd uit de partg gezet op last van de controlecommissie die gisteren in Gdansk bgeen was. Lis, die voor de commissie moest verschgnen, zou de partgstatu- ten hebben overtreden en in het openbaar ideeën hebben uitge dragen die ingaan tegen het par tijprogramma. het idee van so ciale overeenstemming inbegre pen. WASHINGTON (GPD/Reuter/UPI) - De invloedrijke commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren met 9 tegen 8 stemmen gekeerd tegen de verkoop van Awacs radar-vliegtuigen aan Saoedi-Arabië. Na een veto van het Huis van Afgevaardigden, dat de presidentiële plannen met een meerderheid van bijna 3 tegen 1 verwierp, is dit de tweede politieke nederlaag die Reagan aan dit front te slikken krijgt. De Senaat heeft de eindstemming een week uitgesteld, omdat Rea gan naar Mexico reist voor de Noord-Zuid-conferentie. De kan sen op verwerping van de vlieg- tuigverkoop, waarmee 8,5 mil jard dollar is gemoeid, zijn groot. In de Senaatscommissie stemde een Republikein mee met de De mocraten, na weken van verbit terd debat, waarin zich ook ex- president Carter tegen de wens van zijn Democratische Partij heeft gemengd. Carter is voor de verkoop. Hij heeft het plan voor zijn opvolger Reagan achtergela ten. De commissie voor de strijdkrach ten van de Senaat steunde de verkoop met 10 tegen 5 stem men, maar die stemming heeft op de uitslag van deze eerste krachtmeting op het gebied van de buitenlandse politiek tussen Witte Huis en volksvertegen woordiging geen invloed van be tekenis. Egypte De twee Amerikaanse Awacs-toe- stellen, voor Egypte zijn daar gis teren aangekomen. Ze landden niet, zoals oorspronkelijk de be doeling was, op het militaire vliegveld bij Cairo, maar gingen direct op patrouillevlucht. Generaal Ahmed Nasr, bevelheb ber van het militaire vliegveld bij Cairo, zei niet te weten waarom de Awacs-toestellen onmiddel lijk op verkenningstocht zijn ge gaan. "Het was een politiek be sluit", zo zei hij. Wie het besluit had genoihen, wilde hij niet ver tellen. De Verenigde Staten maakten gis teren bekend dat er in verband met de toegenomen spanning in ANKARA (Reuter) - De Turkse militaire leiders hebben gisteren een 160 leden tellende raadge vende vergadering benoemd die de eerste stap moet zijn in de te rugkeer naar de democratie. De vergadering, die lijk conservatieve inslag heeft, begint haar werk op 23 oktober. Zij moet een grondwet ontwer pen en nieuwe wetten die de po litieke partijen moeten besturen. Bovendien moet de vergadering verkiezingen voorbereiden voor de goedkeuring van de uit vijf militairen bestaande junta. De Turkse generaals hebben be loofd verkiezingen te houden als dit proces is voltooid en er een referendum is gehouden over de nieuwe grondwet. Diplomatieke waarnemers verwachten de vol ledige terugkeer van de demo cratie in Turkije niet vóór eind 1983. In de grondwetgevende vergade ring zitten 120 vertegenwoordi gers die werden gekozen uit lij sten die de provinciale gouver neurs hebben opgesteld en 40 le den die direct door de regerende nationale veiligheidsraad zijn aangewezen. De generaals heb ben politici die in het ontbonden parlement zaten uitgesloten van de vergadering en hen verboden deel te nemen aan de eerste alge mene verkiezingen. het gebied twee Awacs-toestel len voor onbepaalde tijd aan Egypte geleverd zouden worden. De radarstations blijven onder Amerikaanse controle staan. De Awacs-vliegtuigen hebben tot voornaamste taak het Egypti sche luchtruim en vooral het grensgebied tussen Egypte en Libië te bewaken. Dit in verband met de Libische dreiging jegens Egypte. Niet uitgesloten wordt dat ze ook bovqn Soedan, dat zich eveneens door Libië voelt bedreigd, zullen vliegen. Israël, dat gekant is tegen levering van Awacs-toestellen aan Saoe di-Arabië, heeft gisteren laten weten dat het geen bezwaar heeft tegen het tijdelijk gebruik van de twee vliegende radarstations in (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De socialistische vak bondsleider Edmond Maire heeft harde woorden gesproken aan het adres van eerste minister Mauroy. Het initiatief van Maire komt op een moment waarop het ongenoegen in vakbondskringen toeneemt en stakingen aan de or de van de dag zijn. In Parijs zijn al weer lange optochten door de straten getrokken en premier Mauroy heeft de opmerkingen van Maire zo hoog opgenomen dat hg ze een voor een in het openbaar heeft beantwoord. Maire heeft weinig van onze maatregelen begrepen", aldus Mauroy. „Hij wil in de optocht harder lopen dan de muziek". „Ik slaak een kreet van woede", heeft Maire letterlijk uitgeroepen toen hij vertelde er boos over te zijn dat de grote plannen van de regering niet de resultaten bren gen die in het vooruitzicht waren gesteld, zoals bijvoorbeeld een grotere inspraak van de werkne mers in de bedrijven. De ver gaande nationalisaties die op het programma staan, en waarover de discussie in het parlement al dagen aan de gang is, leveren niets voor de werkers op, aldus Maire: „Ze voeren tot een staats inmenging en niet meer". Vakbondsleider Edmond Maire had ook felle kritiek op het plan van zijn „eigen" regering het kerncentrale-plan van de vorige president Giscard zo goed als in tact te laten. „Dat was niet afge sproken", vond Maire. Ook noemde hij de vergaande decen tralisatieplannen van minister van binnenlandse zaken Deferre „niet meer dan speelgoed voor de kiezers op het platteland". Terwijl de woorden van Maire door de regering knarsetandend wa ren aangehoord, is het duidelijk dat de periode voorbij is waarin de bonden het zelfgekozen socia listische bewind nog langer de gunst van de twijfel schenken. Niet minder dan tienduizend bankemployés paradeerden gis teren door de financiële wijk van Parijs om eveneens te proteste ren tegen de houding van de di recties, die niet op de eisen van betere arbeidsvoorwaarden wil den ingaan. Vorige week hadden de grote banken al een dag ge staakt, waaronder de Banque Nationale de Paris en het Credit Lyonnais, beiden al sinds jaar en dag genationaliseerd. Egypte. Een woordvoerder van de Israëlische regering zei dat er geen bezwaar tegen bestond, om dat ze door een Amerikaanse be manning worden gevlogen, Amerikaans eigendom blijven en ze, naar Israël heeft begrepen, tij delijk in Egypte zgn. Sowjet- leider Leonid Brezjnjev heeft gisteren een telegram met felicitaties aan de nieuwe Egypti sche president, Hosni Moebarak, gezonden waarin hij begrip en steun beloofde bij het zoeken naar vrede in het Midden-Oos ten. Het telegram was bijna vier keer zo lang als de betuiging van deelneming die het Kremlin vo rige week na de moord op presi dent Anwar Sadat aan de Egypti sche regering zond. De bevelhebber van het militaire vliegveld bij Cairo vertelt lachend dat hij ook niet weet, wie bevel heeft gegeven de Amerikaanse Awacs direct op patrouille te sturen. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft de filosofie vastgelegd waarmee hij volgende week naar het Mexi caanse Cancun reist voor d Noord-Zuidconferentie van ont wikkelingslanden en rgkere na ties. Samengevat komt het Ame rikaanse uitgangspunt erop nee dat het geen zin heeft voortdu rend geld te blgven geven, wan neer de ontwikkelingslanden niet zelf voorwaarden scheppen om daarmee meer welvaart te creëren. Geheel volgens zijn eco nomisch denkpatroon vindt Rea gan dat het privé-kapitaal en pri- vé-investeringen in een systeem van vrije, open markten een doorslaggevende rol behoren te spelen. In zgn in Philadelphia uitgespro ken rede ging Reagan de Sowjet- Unie te lijf. die in Cancun niet verschijnt. „De reden waarom zij niet komen, is dat zij niks heb ben te bieden", zei de Ameri kaanse president. „Wg hebben maar één vraag te stellen: wie geeft wie te eten"? Hij verwees daarbij naar de Amerikaanse graanexport naar de Sowjet- Unie en gebruikte die als aan loop naar de opmerking dat het Sowjet-systeem de oorzaak is van de steeds tegenvallende oog sten. een kwestie van vrgheid te genover dwang. PARIJS (AFP/Reuter) Frankrijk en de Verenigde Staten zijn beide van mening dat het neutralisme in Euro pa bestreden dient te wor den. Ook zijn ze het eens over de noodzaak van een vergro te defensie-inspanning. Dit was het resultaat van het be zoek dat de Amerikaanse mi nister van defensie, Caspar Weinberger, bracht aan Pa rijs. Na een onderhoud van zes uur met zijn ambtgenoot Charles Hernu en de Franse minister buitenlandse zaken, Claude Cheysson, toonde Weinberger zich vol lof over de "zeer indrukwekkende in spanning die Frankrijk zich getroost op defensiegebied". Voorts zei de Amerikaanse minister dat Parijs en Was hington beide ter dege besef fen welke gevaren er kleven aan het neutralisme dat zich tegenwoordig manifesteert bij bepaalde groepen in Euro pa. "Deze groepen houden er totaal irreële denkbeelden op na over eenzijdige ontwape ning", aldus Weinberger. Uitleg verschaffen over Was- hingtons plan tot versterking van de Amerikaanse strategi sche defensie, was, naar hij zelf zei, het doel van Weinber gers bezoek. Er is van ge dachten gewisseld over het gevaar dat uitgaat van de strategische macht van de Sowjet-Unie en over de wijze waarop we dit gevaar het hoofd kunnen bieden, zo zei de minister. Deze heeft de Fransen ook gewezen op aan wijzingen dat de stabiliteit in het Midden-Oosten en Afrika wordt bedreigd Wat niet be tekent. aldus Weinberger, dat de Fransen gevraagd is met de VS samen te werken bg het verlenen van militaire hulp aan met name Egypte en Soedan. De recente Amerikaanse beslis sing om af te zien van aan koop van de Franse luchtaf- weerraket "Roland", is ook aan de orde geweest. Wein berger zei over dit besluit, dat in Parijs met ontstemming is ontvangen, dat de bezuini gingen op de Amerikaanse defensiebegroting daartoe noopten. MUNCHEN (ANP) - Europa zal niet alleen middellange af standsraketten moeten plaat sen, maar ook meer geld moeten uitgeven aan defensie, de VS moeten ondersteunen buiten bet verdragsgebied van de NA VO en de discussie over de nu cleaire bewapening in het alge meen moeten stoppen. Dit hield de onderminister van bui tenlandse zaken van de Verenig de Staten, Lawrence S. Eagle- burger, gisteren in München de bondgenoten van zijn land voor. Eagleburger die speciaal belast is met Europese zaken sprak tij dens de open zitting van de par lementaire vergadering van de vijftien NAVO-lidstaten. Europa kan wel aan een ineressan- te discussie bezig zijn, zo vindt de Amerikaanse onderminister, maar het moet niet vergeten dat ook het overleven en het welzijn van over de 200 miljoen Ameri kanen van de uitkomst van die discussie afhangt. Die uitkomst is eenvoudig: "Kan iemand ont kennen dat het nucleaire arse naal van de Verenigde Staten de uiteindelijke garantie voor de Europese veiligheid is? De plaat sing van gemoderniseerde kern- raketten is een antwoord op de bezorgdheid van het Atlantisch bondgenootschap dat de Sowjet- Unie bezig is zich de middelen te verschaffen om Europa te ver nietigen of te intimideren met middellange afstandswapens ter wijl het de Verenigde Staten op een afstand houdt met zijn stra tegische wapens. Plaatsing van de kernraketten zal een einde maken aan de hoop van de Sow jet-Unie een nucleair conflict te regionaliseren door Europa aan te vallen vanuit een veilig Rus land." Strauss De minister-president van de Duit se deelstaat Beieren, Franz Jo seph Strauss, die als gastheer van de bijeenkomst gistermor gen eveneens het woord voerde, had geen enkele twijfel over wat er ten aanzien van de plaatsing van de raketten diende te ge schieden. Het in 1979 in Brussel genomen besluit om de wapens te ontwikkelen en te plaatsen, terwijl tegelijkertijd met de Sow- jet-Unie moet worden onderhan deld over wederzijdse verminde ring van aantallen, moet worden uitgevoerd. De Beierse minister-president stel de dat men ook niet met de han den over elkaar mag afwachten "terwijl door Moskou geleide pa- Raad China: PEKING (Reuter) - De grote industrielanden, vooral de Verenig de Staten, zouden er goed aan doen wat welwillender te staan tegenover de economische eisen van de arme landen in de Der de Wereld. Dit staat volgens het Chinese persbureau Nieuw Chi na in een artikel in het Chinese tijdschrift Journal of Internatio nal Studies. Het artikel geeft aan hoe China zich zal opstellen in de internationale conferentie over de economische betrekkin gen tussen Noord en Zuid die volgende week in het Mexicaanse Cancun wordt gehouden. Het blad merkt op dat er in sommige opzichten verbetering is gekomen in de economische positie van de ontwikkelingslanden. Maar de rijke landen blgven pro beren hun dominerende economische positie uit te buiten en dat zou ze wel eens kunnen opbreken, zowel in economisch als in politiek opzicht, aldus het blad, dat in dit verband vooral wgst naar de harde houding van de Verenigde Staten Elders in het artikel wordt opgemerkt dat de Verenigde Staten meer oog voor de behoeften van de Derde Wereld moeten heb ben dan andere geindustraliseerde landen omdat "import voor ziet in meer dan de helft van het Amerikaanse binnenlandse verbruik van negen van de dertien belangrijkste grondstoffen die de Verenigde Staten nodig hebben". Volgens het blad wordt de geïndustrialiseerde wereld steeds af hankelijker van de arme landen als leveranciers van brandstof fen en grondstoffen en als afnemers van fabrieksprodukten uit de rijke landen. Als de heersende economische orde wordt ge handhaafd zal de positie van de ontwikkelingslanden steeds ver der achteruit gaan en dat zal ook in het nadeel van de industrie landen zijn, aldus het artikel. Reagans recept bleek verder een voudig in opzet staat binnen landse politiek in ontwikkelings landen efficiënte ontwikkelings hulp in de weg, zoals bgvoor- beeld hoge belastingen"* Hebben de ontwikkelingslanden vrije toegang tot de kapitaalmarkt van de rgkere landen"* Als in Cancun dat antwoord is vernomen, wil Reagan vervolgens een hulppro gramma dat is toegesneden niet alleen op de behoefte van de ont vangende landen, maar ook op die van de gever. Dus meer per regio gekanaliseerde hulp. zoals de VS. Canada, Mexico en Vene zuela te zamen een programma opstellen voor het Caraibisch ge bied. Rcagan zei dat op het ogenblik 70 procent van de geldstroom naar de ontwikkehngslnden uit pnvé- bronnen komt Hu wil het kli maat voor dit verschgnsel verbe teren: ..Het zou onpraktisch, om niet te zeggen dwaas, zgn deze toevloed aan te vallen om ideolo gische redenen". De VS stellen zich ferm achter internationale instellingen als het Internatio naal Monetaior Fonds, de We reldbank. de vluchtelingenorga nisatie van de VN en de GATT (die handel en tarieven wereld wijd regelt). Washington propa geert meer activiteit van de ont wikkelingslanden zelf, maar: Reagan gaat naar Cancun om te luisteren en niet om besluiten te cifistische bewegingen" de jeugd verleiden. Strauss ging ervan uit dat het merendeel van de 250.000 demonstranten die verleden week zaterdag in Bonn protes teerden tegen plaatsing van de raketten uit eerlijke overtuiging handelden, maar ze waren beïn vloed door communisten en gin gen te veel van hun gevoel uit. "Gevoelens zijn gevaarlijk. Na tuurlijk is ontspanning aange naam, maar ontspanning is voor de Sowjet-Unie een ander be grip. Zij hebben ontspanning ge bruikt om een overwicht aan middellange afstandswapens in Europa op te bouwen Verschillende leden, zowel West- duitse als Britse, van de militaire commissie zowel als de bijzonde re commissie voor nucleaire wa pens, hebben zich tijdens de ver gadering van de vijftien NAVO- lidstaten verbaasd getoond dat geen Nederlandse afgevaardig den aanwezig waren toen een speciaal rapport over de middel lange afstandsraketten in Euro pa besproken werd De Britten en Duitsers stelden dat zij ver wacht hadden, dat zeker Neder landers deel zouden nemen aan de discussie over het rapport, ge zien het voorbehoud dat ons land nog steeds maakt ter. aanzien van de plaatsing van deze wa pens op Nederlands grondge bied. Niet gesproken Slechts één Nederlander was aan wezig bg de bespreking van het rapport in de politieke commis sie de christen-democtraat Ton Fnnking. Hg vroeg echter niet het woord tgdens de discussie over het rapport Het rapport werd vrgwel zonder discussie in alle drie commissies goedge keurd en dient als aanbeveling tgdens de plenaire discussie over de plaatsing van de 572 middel lange afstandsraketten in Euro pa Frinking verklaarde desgevraagd dat hg geen enkele behoefte had in de politieke commissie (beslo ten) ai zgn kruit te verschieten. Hg wilde zgn verhaal over het rapport bewaren tot de plenaire discussie van vandaag. De Amerikaanse president hield de ontwikkelingslanden voor dat Amerika ooit een ontwikkelings land was. dat zichzelf heeft groot gemaakt. In zijn visie kan zelfs vandaag de dag dit voorbeeld nog tot goed volgen leiden Ame rikaanse regeringswoordvoer ders beklemtoonden gistermid dag dat Cancun de opmaat kan zgn voor een reeks van dergclg- ke ontmoetingen. Dit nieuws zal in Den Haag onge twijfeld slecht worden ontvan gen. Nederland, dat niet alleen veel daadwerkelijke hulp heefl gegeven maar ook veel denk werk ten grondslag heeft gelegd aan de oplossing van de giganti sche problemen die de ontwik kelingswereld belagen, is in Can cun een opvallend afwezige. Ne derlandse functionarissen willen die afwezigheid nog wel voor lief nemen, indien 'Cancun' geen in stituut wordt BUENOS AIRES (UPI) - Onder leiding van vooraanstaande plei ters voor de rechten van de mens hebben gisteren ongeveer 1 000 Argentgnen gedemonstreerd voor terugkeer naar de democra tie en openheid over het lot van duizenden vermiste personen. Zg marcheerden naar het rege- nngspalcis en boden een petitie In de petitie, aangeboden door een van de leiders van mensenrech tenorganisaties. Eduardo Pimen- tel. wordt de regering van presi dent Viola gevraagd om een ge sprek Onder de demonstranten bevond zich Adolf Perez Esqui vel. de winnaar van de Nobel- prgs voor de vrede in 1980 De politie was massaal op de been en omsingelde de "Plaza" waar aan het paleis ligt De demon stranten moesten de politie vol gens Pimentel speciaal verzoe ken om tot dc Plaza te worden toegelaten. Het verzoekschrift vroeg om beëin diging van het militair bestuur en terugkeer naar dc grondwet. Vgf jaar geleden werd president Isabel Peron via een militaire staatsgreep afgezet Voorts word verzocht om informatie over de duizenden die worden vermist sinds het offensief van de veilig heidstroepen in de jaren 1975-1978 tegen linkse guerrilla groepen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9