Onbegonnen Werk "Doezastraat moet als winkelstraat blijven" Driessen in cafésector op Olympische hoogte Bestemmingsplan Levendaal-west: Johanna (TArmagnac deels impulsief en deels professioneel PAGINA 4 VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 Leidse kroniek door Ruud Paauw Ja, hoor, daar stonden ze, al die erkende kroegtijgers: Driessen, de burgemester en nog tal van anderen. Nee, ik noem verder geen namen; sommige raadsleden hebben het zo al moeilijk genoeg thuis. Langzaam ontstond bij de zij bank een soort Parijs-bij nacht stemming. Mr. Chris de Jong stond er in overhemd peinzend bij te kijken. De dames van de raad hielden zich er ook discreet buiten. Als u het mij vraagt zijn dat ook geen inneemsters. Toen Waal zijn verhaal hervat te, noemde hij een ander aan paar weken geleden uit een hoogwerker werd gemaakt tijdens de beruchte, veelbe sproken verkeersproef. Het was een werkstukje datje met een lach en een traan bekijkt. Op het kruispunt met de Bree- straat gebeurden de vreemd ste. én de gevaarlijkste din gen. Wat verder sterk opviel was dat een bus uit de lucht een nog aanzienlijk groter bakbeest is dan je uil een la gere positie al kunt vaststel ten. Als ik de sfeer voor en achter de tafel goed heb opgesnoven dan zal dat grachtje er niet komen. Terecht. drijf die zeurde dat hij er zo lang over deed alvorens hij zijn eigen parkeerplaatsje be reikte. "Ik heb maar de helft van de tijd nodig om Leidsen- hage te bereiken". Applaus. Al wordt het in Leiden ideaal, wat nimmer zal gebeuren, dan nog krijg je geen situatie d la Leidsenhage. Leiden zal op een heel andere manier moeten concurreren, zoals Den Haag (even beroerd be reikbaar) dat ook moet. Het oud-raadslid Amptmeijer heeft dat al eens haarscherp Werk. En géén werk. in deze krant uit de doeken gedaan. Dat moet nu maar eens als een gegeven worden aanvaard. En dan die man die emotioneel uitriep: niks grachtje, eerst de sierbestrating van de Haarlemmerstraat repare ren. Zeker, dat behoort te worden gedaan, maar dddr hadden we het nu even niet over. Nogmaals, de middenstand heeft het zwaar, de gemeente die naar méér dan zakelijke belangen moet kijken, zit evenmin in een benijdens waardige positie. De discus sie zal toch heus breder, zin voller en constructiever moe ten worden (dok van de kant van de gemeenteraad) anders komen we er nóóit uit. Schoonheid en thee De invitatie van het Museum van Volkenkunde zag er zo aantrekkelijk uit. "Een tradi tionele Japanse theeceremo nie o.l.v. de theemeester Yos- hinori Kawasaki". "Doel van de theeceremonie is de deelnemer tegelijk los te maken van de dagelijkse be slommeringen en hem binnen te leiden in een sfeer van rust en schoonheid". Rust en schoonheid, al jaren ontbeer ik die in het zenuwlij dersvak dat journalistiek heet. Nu zouden ze me "an derhalf uur" ten deel vallen. Opgeruimd er heen. Er blij ken er meer te zijn die zo den ken, want de aula van Vol kenkunde is tot de laatste vrouw bezet. Eerst komt een Nederlandse heer op die uitgebreid de sa crale, religieus-culturele ach tergrond van de Japanse theeschenkerij schildert - ter verklaring van een in het En gels gesproken film over de theeceremonie, waarin har monie, respect, rein- en zui verheid en fijne gebaren de boventoon voeren. In tegenstelling tot het Neder landse potje thee wordt er bij het Japanse nauwelijks ge sproken. Dan eindelijk is de beurt aan Kawasaki en zijn vrouwelij ke partner om het allemaal in het echt te laten zien. De Ja panner, met zijn stijlvolle as- cetenkop, toont zich een ware grootmeester. Al is het alleen maar door de wijze waarop hij 150 haastige Nederlan ders doodstil en reikhalzend laat kijken of het water al kookt. Als de seance voorbij is en ik weer buiten sta, overvalt me een gevoel van teleurstelling. Anderhalf uur praatjes en plaatjes over Japanse thee en niet één bakje in alle kalmte zélf genuttigd. Op de Sta tionsweg stuiven bovendien lawaai en uitlaatgassen op me af. Rust en schoonheid - je zult er wel ver voor van huis moeten. Nog één opmerking. De prijs voor de deelnemers aan de theeceremonie bedroeg, aldus de aankondiging, f 2.50. Niet vermeld was dat daar nog de toegang tot het museum (f2.50) bijkwam. Twee meis jes die daar niet op hadden gerekend, moesten de beurs bijna uitwringen om er nog in te kunnen. Formeel zal het wel kloppen wat Volkenkunde deed, maar "rein en zuiver" om met de theemeester te spreken, kan ik het niet noemen. Wethouder Waal (PvdA) heeft het overleg met het Acade misch Ziekenhuis opgeschort uit verbolgenheid over het feit dat de personeelsraad van het AZL zijn partijgenote mevr. Kerling niet als be stuurslid wil hebben. Ze is, volgens dat orgaan, te partij gebonden. Wat ik ddórvan vond, heb ik vorige week al afgescheiden Het gaat nu even om de stap van Waal. Die acht ik mis plaatst. De wethouder moet zijn persoonlijke gevoelens losmaken van de functie die hij uitoefent. De personeels raad mdg besluiten zoals hij besloot, hoe treurig je er ook van wordt. Nog daargelaten dat het be stuur van het AZL over mevr. Kerling een andere mening huldigde dan de personeels raad: het is geen zaak waar mee de gemeente wat te ma ken heeft. Zoals het andersom het AZL ook niets aangaat welke wethouder het overleg met het gemeentebestuur in zijn portefeuille krijgt. Of dat nu een bekwame, politiek- aangename figuur is of niet, men heeft hem/haar maar te accepteren. Een beetje wild vind ik het van de anders zo ingetogen Waal. Hij staat, zoals iedereen bekend zal zijn, op de nominatie om voorzitter te worden van de Gooi- en Vechtstreek. Gooien en vechten dus. Zou Ceesje al vast aan het warmlopen zijn? Kroegtijgers Het was maandagavond bij de gemeenteraadsvergadering even heel vermakelijk. In de discussie over het bestem mingsplan d'Oude Morsch (de buurt "achter" de Steen straat) deed zich de vraag voor hoeveel cafés daar nu ei genlijk zijn. Wethouder Waal noemde een aantal, maar Driessen (CDA) trok de juistheid ervan in twijfel. En Driessen mag dan een omstreden man zijn, op het gebied van de horeca staat hij op Olympische hoog te. Vandaar dat het debat meteen werd geschorst. Gek dat al die raadsleden niet zélf waren gaan constateren hoeveel ca fés er zijn. Heerlijk toch, een avondje stappen, deuren van etablissementen opengooien en dan ook nog kunnen zeg gen dat je aan het wérk bent. Tijdens de schorsing van het de bat ontstond een oploopje van raadsleden bij de zijbank waar de ambtenaren zitten. tal cafés. Driessens gezicht straalde goedkeuring uit. Waal: "Ik zie dat de heer Driessen knikt, dat versterkt mijn zelfvertrouwen". Aan het slot bleek dat de raad vindt dat het aantal kroegen in d'Oude Morsch van tien naar zeven dient te worden gebracht. Weer biggelt er een traan over Carmiggelts wang. "Steeds kleiner wordt het rijk van d'ouwe jongens". Grachtje Woensdagavond teas in de kof fiekamer van de Stadsge hoorzaal de lang verbeide hoorzitting over de vraag: wel of geen grachtje op het Kort Rapenburg. De gemeen te liet het filmpje zien dat een De hoorzitting zelf leverde wei nig op. Eens te meer bleek dat wij geen volk van vragenstel lers zijn. Wij zijn constateer- ders, bepleiters, betogers, ge tuigenis-afleggers. Maar ja, we weten dan ook al heel lang dat we leven in het land van de voldongen feiten. In de Stadsgehoorzaal hokte voornamelijk de neringdrij- vende middenstand bitter bijeen. Ik heb alle begrip voor de grote, om niet te zeggen pijnlijke moeilijkheden waarmee hij te kampen heeft. Maar ik kan het niet helpen: de heren en dames iiritéren me als ze wéér gaan uitwei den over Leidsenhage. Het ge beurde een paar keer. Daar was bijv. de vertegenwoordi ger van het grootwinkelbe- Gasavond De bijeenkomst die het actieco mité Gasprijsverhoging Nee vanavond samen met het buurtcomité Transvaal in het Mierennest zou houden, is uit gesteld tot donderdag 22 okto ber. Gasdemonstratie Bij molen De Valk vertrekt mor gen om één uur een demon stratieve optocht tegen de gasprijsverhoging. Via Lan- gegracht. Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Kort Ra penburg en Breestraat lopen de deelnemers naar het Stad- Muntenbeurs De Stichting Numismatica 1977 houdt zondag in Holiday Inn een munten- en penningen- beurs. Aan de beurs is een tentoonstelling verbonden on der het motto "motieven op munten". Op de beurs is een inlichtingenstand waar men gratis zijn munten kan laten taxeren. De beurs is geopend van tien tot vijf uur. Herfstvakantie (1) Het Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat heeft voor de herfstvakantie, volgende week, diverse activiteiten op het programma staan. Maan- dagmiddsg wordt de film Sammy's super T-shirt ge draaid, dinsdagmiddag gaan de kinderen borduur- kaarten borduren, woensdag ochtend gaan ze naar het bos om herfstmateriaal te verza melen waar ze 's middag al lerlei dingen uan kunnen ma ken, donderdag worden er 's ochtends door de kinderen zelf toneelstukjes gespeeld en 's middag komt er een toneel groep in het buurthuis, ter wijl er vrijdag circusnum mers kunnen worden geoe fend. LEIDEN - De bewoners van de Koningstraat zien met stij gend ongenoegen zwaar vrachtverkeer door de straat denderen. De oude (niet on- derhcide) woningen staan ge woon te schudden. Dat zei een bewoner van de straat in Leiden-Noord gisteren in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening cn verkeer. Volgens de buurtbewoner is de Koningstraat een sluiproute voor het vrachtverkeer naar de Merenwijk en de Grocnoordhallen. Ook de wa gens van de gemeente-reini ging zouden hiervan gebruik maken. "Bovendien is het De Doezastraat (hier op archieffoto) moet een sterke winkelstraat blijven, terwijl in de zijstraten winkels moeten worden geweerd. Aldus het bestemmingsplan. LEIDEN De Doezastraat moet een (sterke) winkel straat blijven. Om dit win kelbestand in leven te houden moeten er geen winkels worden toege staan in de zijstraten. Dat is een van de kernpunten uit het bestemmingsplan voor de wijk Levendaal- west. Het plan kreeg gisteravond de goedkeuring van de raadscom missie voor de ruimtelijke orde ning. Wel verklaarde de commis sie een aantal bezwaren die tegen een racebaan voor personen auto's, waarbij snelheden van meer dan tachtig kilometer per uur zijn gemeten", aldus de spreker. Ook bij het opnieuw openstel len van de Marnixstraat ver wachtte hij geen verbetering, omdat de Koningstraat het voordeel heeft dat de stop lichten worden omzeild. De buurtbewoners bepleitten daarom rigoreuze maatrege len om het zware vrachtver keer tegen te gaan. De raads commissie was van oordeel dat dergelijke maatregelen inderdaad genomen moeten worden. net plan waren ingediend ge grond. Het ging dan met name om de ves tiging van een instrumentmake rij, het toestaan aan de firma La- ban om het binnenterrein te overkappen en het opnemen van de mogelijkheid om bij een sme derij een winkelgedeelte te heb ben. Een bezwaar tegen het plan is het ontbreken van voldoende par keerruimte. Volgens wethouder Waal moet de toekomstige par keergarage op het Sanders-com plex hiervoor uitkomst bieden. WD-raadslid Zonnevylle zei dat er geen parkeerplaatsen opgehe ven mogen worden, totdat deze garage gerealiseerd is. Problemen zijn er ook rond de uit breidingsplannen voor het mu seum voor natuurlijke historie. Met name de hoogte van de nieuwbouw, die overigens niet voor 1986 te verwachten is, zou het zonlicht uit het Van der Wcrf- park wegnemen. Dancing Onduidelijkheid bleef er bestaan rond het horeca-bedrijl' aan de Korevaarstraat. Eigenaar Reijne- veld verklaarde niet te begrijpen waarom er geen dancing zou worden toegestaan. Volgens hem zijn er nauwelijks omwonenden die last van zijn bedrijf kunnen hebben. Hij staafde die bewering met het politie-rapport, op basis waarvan zijn cate kon proef met den. Bovendien zou er al een ver gunning zijn afgegeven voor de verbouwing van zijn pand. Dit laatste werd van gemeentewe ge betwijfeld. Volgens ambtena ren was er wel toestemming ge geven voor een verbouwing, maar niet met de bedoeling dat er een dancing gevestigd zou worden. Wethouder Waal noem de nog eens het faciliteitenge bouw van de universiteit op het Doelenterrein als een gewenste plek voor een dancing. De kwes tie wordt nog nader onderzocht en besproken, zo besloot de com- LEIDEN De Leidse politie heeft in samenwerking met de rijkspolitie Voorschoten aan het begin van de week drie mannen aangehouden die ervan worden verdacht vijftien inbraken in Leiden en Voorschoten te hebben gepleegd. Daarmee is vol gens de politie een bedrag ge moeid dat in elk geval hoger is dan 100.000 gulden. Op maandag werden een 21-ja- rige Voorschotenaar en een 22-jarige inwoner van Hoofddorp aangehouden. Drie mannen pleegden tal van inbraken in Voorschoten en in Leiden Een dag later arresteerde de politie nog een verdachte, een 22-jarige Voorschote naar. Op het bureau beken den zij o.a. ingebroken te hebben in verschillende hui zen, supermarkten, een siga renwinkel en een kleding zaak. Het drietal, van wie er twee ver slaafd zijn aan de heroine, verkocht de goederen in Den Haag en op de Amsterdamse Zeedijk. Het onderzoek is nog niet afgesloten. Hoogst waarschijnlijk zullen er nog meer aanhoudingen worden verricht. huisplein, waar om twee uur een manifestatie begint. Dick Wortel (FNV). Bert Donia (di recteur Konsumenten Kon- takt en Jurjen Jacobs (actie comité "Gasprijsverhoging Nee") zullen de sprekers zijn, er wordt een loterij gehouden, het aardgasspel wordt ge speeld en er wordt touwge trokken om de hoogte van de aardgasprijs. Excursie K&O houdt maandagavond een excursie naar het rijks museum voor geologie en mi neralogie, onder leiding van mevrouw W.M. van der Meu- len-Ritzema, functionaris van het museum aan de Hooglandsekerkgracht. De excursie begint om acht uur. Chimpansees Drs. O. Adang, werkzaam bij Burger's Dierenpark in Arn hem houdt maandagavond een lezing met dia's over chimpansees. Dat doet hij in de kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Hazewind- steeg. Muziek In de Muziekkamer van café Aniba aan de Herenstraat treedt zondagmiddag om half drie het "Trio Vandaag" op, een muzikale formatie waar van de leden een totaal ver schillende muzikale achter grond hebben: rock, blues en klassiek. Het drietal speelt muziek van o.a. Little Walter en Chuck Berry. Bingo Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert morgen avond om acht uur bingo in de kantine van VTL aan de Voorschoterweg. Zuid-Afrika In het gebouw van de Leidse Studenten Ekklesia, Rapen burg 100/102 laat de werk groep t.v.-issue maandag avond de film "Op zoek naar Sandra" zien in het kader van de landelijke actiedag over Zuid-Afrika. Verslagge- ver Thoams filmde in Zuid- Afrika een elfjarige dochter van blanke Afrikanen, die echter enkele kenmerken van kleurlingen bezit. Dat bleef voor haar niet zonder gevol gen. De film begint om acht Huizen in Koningstraat staan te schudden als vrachtverkeer voorbij rijdt LEIDEN - Een concert in Amster dam blijkt ontspannender dan een concert 'in de provincie'. Jo hanna d'Armagnac deed die er varing gisteravond op in een vriendelijk bezet LAK-theater. Ze werd, evenals in het Amster damse Shaffy, terzijde gestaan door Max Beinema, die eerder Leiden aandeed als eenonder deel van de bewegingsgroep van Bart Stuyf. Haar muziek werd tijdens de con certen in Amsterdam ook zeer gewaardeerd en sommigen meenden autobiografische ele menten in haar muziekcomposi ties te kunnen herkennen. In Leiden bleek ze gisteravond abo- luut niet gevoelig voor het 'aan tal' toeschouwers, dat naar haar muzikale expressie kwam kij ken. Ze gelooft meer in 'kwaliteit' dan in 'kwantiteit' en hetzelfde geldt voor haar muziek en haar inter- pretaie van dat fenomeen. Ze weet zich zonder enige ballast, daar waar het eventuele invloe den van derden betreft. Als een soort 'tabula rasa' verblijft ze, zonder dat daarbij om een muzi kaal alibi wordt gevraagd, tussen de klanken van de door haar be speelde instrumenten. Vooral haar beheersing van de synthesi zer maakt grote indruk. Daar er tijdens het optreden van Johan na d'Armagnac sprake is van een quadrofonisch effect, is het zaak, als toeschouwer, tijdens het op treden de invalshoek incidenteel te wijzigen. Er kon gisteravond dan ook geen twijfel over bestaan, dat geluids registratie vanuit de 'regiekamer' een geheel andere auditieve in terpretatie oplevert, dan wan- Bekeuringen op IJsselmeerlaan LEIDEN - De politie heeft van ochtend in één uur tijd twintig automobilisten bekeurd die op de IJsselmeerlaan een verkeers overtreding begingen. In de meeste gevallen ging het om door rood licht rijden of het niet in acht nemen van de rijstroken. De politie controleerde op de IJs selmeerlaan, omdat het verkeer tot maandag niet over de Gooi meerlaan mag rijden. Op deze laan begaf namelijk eerder deze week een duiker het, zodat er een flink gat in de straat ontstond. neer men in één van de hoeken van de zaal zit. Juist /omdat het optreden van Johanna d'Armag nac zo wars is van elke prollerige pretentie en artistieke arrogantie kan een zeer oorspronkelijke en tegelijkertijd boeiende muziek manifestatie ontstaan. Hoewel we de vocale inbreng van Max Beinema beslist niet onvermeld mogen laten, is het toch steeds weer johanna d'Armagnac, die, deels impulsief en deels profes sioneel, de meeste aandacht naar zich toetrekt. In een nazit blijkt ze dan ook nog eens in staat om elke onwillekeu rig opgeroepen emotie haarzui- ver te neutraliseren. Zo kan er een onverwacht-eerlijke kunstui ting ontstaan, die echter per stad weer een andere uitstraling blijkt te hebben. Ook Johanna d'Ar magnac had in Amsterdam het gevoel, dat het publiek minder kritisch toekeek. In het LAK- theater kon gisteravond evenwel een voor de meesten zeer boeien de muzikale manoeuvre ge pleegd worden door de getalen teerde Johanna d'Armagnac. BERT KOEKEBAKKER Politieke cursus voor vrouwen LEIDEN - De Leidse Vrouwen raad houdt volgende maand een politieke scholingscursus voor vrouwen, die vier ochtenden zal duren. De problematiek van de etnische minderheden in Neder land staat centraal in de cursus. In de eerste bijeenkomst praat mevrouw A.C. Adriaanse, werk zaam bij het Nederlands Cen trum Buitenlanders in Utrecht, met de cursisten over sociologi sche achtergronden van de cul turele minderheden, speciaal van de Turken en Marokkanen. De tweede bijeenkomst wordt besteed aan de film Vrouwen van Marakesh. Op de derde bij eenkomst vertellen twee maat- schaoppelijke werksters over de moeilijkheden die ze in Neder land hebben en op de vierde bij eenkomst wordt een politiek fo rum gehouden. De cursus wordt gehouden op de woensdagen 4, 11, 18 en 25 november in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg. Voor meer informa tie: tel. 890812, 892633 en 131335.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4