Waal haalt uit naar AZL over cv Klachten worden onderzocht Wethouder Waal stelt groen veilig van Maredijk Herengracht/Zijlsingel "Ziekenhuis sluit zich af voor buitenwereld'9 Gesprek op komst tussen ziekenhuis en gemeente Occasionshow (nog) geen groot succes Verdachten heroïnehandel aangehouden Hoofdwonden na aanrijding Groeneveld hoogleraar in de criminalistiek Leidse stadsrubriek VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 LEIDEN - De groenvoorziening van de buurt Maredijk is groten deels veilig gesteld. Wethouder Waal zegde gisteravond toe het groen in het bestemmingsplan voor de buurt op te nemen. Het plan voor de buurt werd gister avond besproken in de raads commissie voor ruimtelijke or dening. Een vertegenwoordiger van de buurtbewoners verklaar de het ontwerp 'een zeer slecht plan' te vinden. Hun bezwaren richtten zich tegen het ontbre ken van groen in de wijk en te gen de onduidelijkheid rond het terrein nabij de Nederlandse Middenstands Bank. Met de toezegging van Waal om het groen in het plan op te nemen overeenkomstig de schets voor het Schuttersveld (dat enigszins afwijkt van de bestaande situa tie), was aan een van die bezwa ren tegemoet gekomen. Een buurtbewoner had juist tevo ren wethouder Waal een piepklein cactusje aangeboden, dat het groen per inwoner van de wijk moest vorstellen. "U heeft LEIDEN LEIDEN - De gemeente Leiden gaat een onafhankelijk adviesbu reau opdracht geven te onder zoeken hoe slecht de centrale verwarmingen in het gebied He- rengrachtyZijlsingel zijn. Aan de hand van het rapport dat wordt gemaakt kan dan worden beke ken wat er allemaal niet deugt. Wethouder Tesselaar heeft deze toezegging gedaan aan het buurt- comité HerengrachfZijlsingel. Wethouder Waal toont zich gelukkig met de Maredijkcactus. Collega Tesselaar lijkt echter zijn twijfels te Bewoners'jan hebben. zeker een goede kwekerij in de buurt", was de reactie van Waal. De opmerking had betrekking op het hoveniersbedrijf in de AJoëlaan, waarvan het voortbe staan door het bestemmingsplan onzeker wordt. De eigenaar van het hoveniersbe drijf was dan ook een van de in dieners van een bezwaar tegen het plan. Ook was er een bezwaar van de NMB, die de in het plan opgenomen parkeergelegenneia bij het bedrijf te klein vindt. Een vertegenwoordiger van de bank hoopte het nog met de ambtena ren op een akkoordje te kunnen gooien. omgeving hebben in het verle den geregeld geklaagd over de CV—installaties in hun buurt. Koude huizen en hoge stookkos ten, was de algemene klacht. Volgens de buurtbewoners deugden de verwarmingen niet, omdat de Amsterdamse Verwar- LEIDEN Het college van B en W heeft vanmorgen beslo ten om het bestuur van het AZL uit te nodigen voor een gesprek. Het besluit van B en W is een reactie op de brief van directeur Peters van het ziekenhuis. In deze brief werd onder meer gevraagd of het standpunt van wethouder Waal over het opschorten van het overleg door het college wordt gedeeld en welke ge volgen ditopschorten kan hebben. De vergadering van B en W vond plaats onder leiding van loco-burgemeester Waal. Het overleg tussen gemeente en ziekenhuis werd in de afgelo pen jaren van de zijde van de gemeente steeds gevoerd door Waal (bestuursniveau) en ambtenaren. Van de zijde van het AZL was telkens slechts een ambtelijke dele gatie aanwezig. Waal liet gis teren blijken er niet gelukkig mee te zijn, dat het AZL-be- stuur nooit zelf aan het over leg deelnam. LEIDEN - De vijftiende "Bovag- occasionshow" in de Leidse Groendoordhal heeft gister avond geen daverende start ge maakt. Ailes was weer present. Vijfen twintig dealers met bijna twee honderd glimmend glanzende wagens, Hans Versnel met praatjes en cadeautjes en vele bossen bloemen voor toekomsti ge klanten. Maar die wilden niet komen... Er was nog wel wat publiek, al bleef dat ook beneden de ver wachtingen. Maar er waren voor al aanzienlijk minder kopers dan bij voorgaande tentoonstellin gen. Meestal schommelde het aantal verkochte gebruikte wa gens op zo'n eerste avond rond de twintig, gisteravond haalde men amper de helft. Vanmiddag, vanavond en morgen kan men nog aan de Willem de Zwijgerlaan terecht. LEIDEN - "Het weren van mevrouw Kerling (PvdA) uit het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden is een politieke manoeuvre. Dat moet toch voor iedereen duide lijk zijn. Het is een uiting van de weerzin van het ziekenhuis tegen de PvdA. Het ziekenhuis sluit zich al jaren af voor de buitenwereld, voor de gemeente en met name voor de linkse partijen". "Het overleg met het AZL is het meest frustrerende dat ik in mijn loopbaan heb gevoerd. En ik heb toch heel wat overleg ge voerd". Met deze woorden ant woordde wethouder Waal op vragen van CDA, D'66 en PPR over het stopzetten van het overleg met het AZL uit onge noegen over de gang van zaken rond de benoeming van een nieuw bestuurslid van het zie kenhuis. CDA-leider Walenkamp vond dat het niet in het belang van de ge meente is om het overleg stop te zetten. Hij vroeg of het stand punt van Waal door het college werd gedeeld. Toen bleek dat de kwestie niet in het college was besproken vond Walenkamp, dat er dan maar een andere wet houder het overleg moet voe ren. "Partijpolitieke problemen moet u maar op een andere manier zien op te lossen", zei de CDA- voorman tegen de wethouder. "Niet in de functie van wethou der". Waal zei het geen manier te vin den dat het bestuur van het AZL geen afstand genomen heeft van het partijpolitieke standpunt van de personeels- raad. "Het verbaast mij dat Hendriks (voorzitter AZL-be- LEIDEN - De Leidse politie heelt afgelopen maandag in hun woonplaatsen een 32—jarige Voorburgenaar en 31-jarige Ha genaar aangehouden op verden king van heroïnehandel. In hun woningen trof de politie geen verdovende middelen aan. stuur, voormalig CDA-staatsse- cretaris, red.) zulke domme fou ten maakt", aldus Waal. De wet houder vond dat het bestuur zijn eigen verantwoordelijk heid heeft en niet klakkeloos onzindelijke argumenten mag overnemen. "De personeelsraad had ook wel kunnen zeggen dat Kerling on geschikt is, omdat ze een vrouw is. Had het bestuur dat dan ook moeten overnemen?" zo daagde Waal de CDA-fractievoorzitter uit. Wethouder Tesselaar (PvdA) viel zijn collega bij. "Wel brieven naar Duitsland schrijven over Berufsverbote", beet hij Walenkamp toe. Verhitte sfeer Het debat tussen PvdA enerzijds en CDA en D'66 anderzijds (de PPR had inmiddels verklaard begrip te hebben voor het - Hendriks: domme fouten verwe- standpunt van Waal) verliep in een verhitte sfeer. Walenkamp verklaarde dat het AZL-bestuur zich heeft te houden aan de af spraken die er met de perso neelsraad gemaakt zijn, ook als men het niet met de beslissing eens is. Waal bleef op zijn standpunt staan en zei te verwachten dat de minister (Van Kemenade, PvdA) het bestuur tot de orde zal roepen. De wethouder wist niet dat er op dat moment in Den Haag ook verhitte debatten aan de gang waren tussen PvdA en CDA/D'66, waardoor zijn ver wachting op losse schroeven is komen staan. De wethouder weigerde het 'over leg te heropenen en adviseerde het CDA om de kwestie in de ge meenteraad aan de orde te stel len door middel van een inter pellatie. "Met die hele actie be reikt u maar één ding. Het be stuur van het AZL weet zich dan in zijn houding gesteund", aldus Waal. mingsmaatschappij (AVM) in dertijd tijdens de aanleg maar wat aangeklungeld had. Dat ze gelijk hadden, bleek on langs. Directeur Smit van de AVM gaf toe dat er in het verle den fouten waren gemaakt. En hij trok daaruit tegelijk de meest voor de hand liggende conclusie: wat kapot is, dient goed gerepa reerd te worden. Een paar weken geleden ging de buurt echter weer aan de bel hangen. "Het is natuurlijk goed dat de AVM aan het repareren is geslagen", deelden zij het Leidse gemeentebestuur mee, "maar die reparaties moeten dan wel goed worden uitgevoerd. Dat is niet het geval". De oude klacht dat er hoog gestookt moet worden wil het huis een beetje op tempera tuur komen. Inmiddels heeft het buurtcomité een gesprek gehad met wethou der Tesselaar van volkshuisves ting. Tijdens dat onderhoud heeft de wethouder de buurt een aantal toezeggingen gedaan. Zo vindt Tesselaar dat nabetalingen over het stookseizoen '79r80 niet meer geïnd moeten worden. Het gaat om een bedrag van ruim 10.000 gulden. Daarnaast vertelde hij voorstellen te hebben gedaan aan de Leidse Woningstichting met betrekking tot de energierekeningen. Die moeten zo worden gewijzigd dat bewoners van bovenwoningen aan de Orargegracht en Waard- gracht wat minder zullen gaan betalen. Tijdens het gesprek ten stadhuize is er ovengens ook gepraat over de klachten die bewoners in fe bruari van dit jaar tijdens een vergadering op een rijtje hebben gezet. Tocht en lekkages; om er maar eens twee op te sommen. Tesselaar deelde mee dat er aen krediet van twee ton beschik baar zal worden gesteld voor de verbeteringen. Bovendien krij gen de woningen in het woonge deelte dubbele beglazing. En de al jarenlang lopende schade claims van elf bewoners zullen op korte termijn worden afge handeld. Bedenkingen Streefland, directeur van de Leidse Woningstichting, heeft zo z'n be dekingen tegen deze voorstellen Alles best. redeneert hij. maar de kosten moeten niet ten laste ko men van de LWS. "Wij gaan er mee akkoord dat die tienduizend gulden niet worden geïnd, maar dan moet de ge meente dat bedrag vergoeden. Of ze dat willen weet ik niet, want we komen eind oktober pas weer bij elkaar. Maar mocht het zo zijn dat de gemeente vindt dat wij maar in onze beurs moeten tas ten. dan geef ik niet thuis. Wat het bestuur beslist, weet ik niet, maar ik denk wel dat ook zij te gen zullen sputteren". "Voor die twee ton geldt hetzelfde. Wij zijn er natuurlijk ook voor dat die verbeteringen worden aangebracht Maar het moet niet zo dat wg dat bedrag op tafel moeten leggen. Daarvoor heb ben we het geld niet". Streefland vindt het overigens in dit stadium ook nog veel te vroeg om te spreken over het niet in nen van nabetalingen. "Laat ze eerst dat onderzoek maar* eens doen. zodat we eindelijk weten wat er allemaal niet deugt". LEIDEN Een 77-jarige vrouw moest gistermiddag rond twee met ernstige hoofdwonden naar het AZ1 worden vervoerd nadat zij op de Vondellaan was ge schept door een automobilist. Eerder op de dag was de voorruit van de automobilist, afkomstig uit Harmeien, kapot gegaan. Doordat hg bleef rgden met het matglas ontstond volgens de po litie om kwart voor twee het on geluk. Hg reed van de Plesman- laan naar de Vondellaan toen hg de vrouw schepte. De politie ver zoekt getuigen zich te melden. LEIDEN 1^'/ {-[ LEIDEN - Dr. E.R. Groeneveld uit Lisse heeft vanmiddag in het Acade miegebouw aan het Rapenburg het ambt van hoogleraar in de crimina listiek aanvaard. Hij deed dat met het uitspreken van een rede, waarin hij nog eens aandrong op de grootste omzichtigheid als het gaat om het verzamelen van sporen na een ernstig misdrijf. "Elk spoor kan een ander vernietigen". De criminalistiek houdt zich bezig met de toepassing van natuurweten schappelijke methoden bij de opsporing én het bewijs van strafbare feiten. Dit type 'stille getuigen' worden na een misdrijf naar het gerech telijk laboratorium gebracht voor nader onderzoek. Groeneveld, die werkzaam is bij het gerechtelijk laboratorium, pleit voor een snellere behandeling ervan. "Bij ernstige misdrijven zou een klein tweemansteam gereed moeten staan om slagvaardig te kunnen voldoen aan de behoefte aan informatie bij een rechercheteam". Verder vindt Groeneveld dat bij officieren van justitie en politemensen het besef voor "de waarde van vooral kleine sporen moet worden aan gekweekt". Daarom meer aandacht bij de opleiding voor deze zaken. Afwijkend gedrag De Leidse criminoloog Wouter Buikhuisen is weer in het' nieuws. Dus is er een hoog oplopend corfÏÏict. "Dat is mijn noodlot", zegt professor Buikhuisen. "Alles wat hier op het criminologisch insti tuut gebeurt, is onmiddellijk voorpaginanieuws" Buikhuisen poogt al jaren een begin te maken met "bio-so- ciaal" onderzoek naar oorza ken van agressief of crimi neel gedrag. Zo'n onderzoek staat in een kwade reuk. Buikhuisen kan dan nog zo verklaren dat hij het beste voor heeft met delinquenten of agressieve jongeren, zijn tegenstanders vrezen dat zijn onderzoek kan leiden tot ge wroet aan hersens en zenu wen. Of die vrees terecht is, zullen we niet snel te weten komen; door al het protest komt het onderzoek van Buikhuisen al jaren niet van de grond. Nu dus weer een conflict: Buik huisen wil de naam van zijn "criminologisch instituut" dat sinds kort aan de Garen- markt zetelt, veranderen in het "instituut voor forensi sche gedragskunde". Een mooie naam. 'Niemand' weet wat er mee bedoeld wordt; misschien worden niet alle deuren met een harde klap dichtgeslagen als Buikhuisen weer 'iets' bio-sociaals wil doen. Maar zelfs het plan voor een nieuwe naam staat in een kwade reuk. Hoogleraren van de vakgroep 'strafrecht' waar het instituut van Buikhuisen een onderdeel van is, en van het hogere orgaan, de facul teit der rechtsgeleerdheid, moeten niets van de nieuwe naam hebben. Zij voelen zich minstens gepasseerd door Buikhuisen. Vakgroepsvoorzitter Melai zegt tegen journalisten van het universitaire weekblad "Ma re" dat hij de forensische naam uit een nieuwe tele foonlijst had moeten verne men. "Een hoogleraar is ge huisvest in een rijksgebouw en heeft niet de souvereine vrijheid om daar het naam bord op te timmeren dat hij toevallig plezierig vindt", al dus Melai. Hij is Buikhuisen beu, maken we op uit "Ma- door René van der Velden Jaap Visser Buikhuisen: "wij lijken nu op kinderen die in de hoek staan" Melai: "Buikhuisen knikkert met mensen" Voor de gelegenheid laten de hoogleraren het parlementai re taalgebruik vallen. Ze wor den agressief. Melai: "Met de ze man kan ik niet leven. Buikhuisen treedt eigenge reid op en knikkert met men sen". Buikhuisen van zijn kant verwijt Melai op eigen houtje stelling te nemen te gen de naamsverandering. "Wij lijken nu op kinderen die in de hoek staan en daar moeten blijven. Ik begin er persoonlijk meer dan genoeg van te krijgen om voortdu rend in de verdomhoek gezet en gediscrimineerd te wor den". Buikhuisen vertelt op gezag van het hoofd van het juri disch faculteitsbureau ge meend te hebben de naams verandering te mogen door voeren. Het reglement zou niet in naamsveranderingen van afdelingen voorzien. Buikhuisen: "In de vakgroep wordt dan echter gezegd: 'Wat u doet is niet in overeen stemming met het regle ment'. Ik zeg daarop: 'Laat maar eens zien dan'. Melai heeft dit echter ronduit ge weigerd". Buikhuisen zegt de zaak niet op de spits te willen drijveq. Hg heeft de vakgroep om kalm overleg over de naams verandering verzocht. Komt niks van in, wordt afgestemd. "Naar onze argumenten voor de naamsverandering wordt niet eens geluisterd", jam mert Buikhuisen. Zijn argumenten: "Ons insti tuut onderzoekt gedrag van mensen die met het recht in aanraking zijn gekomen. Dat is gedragskunde. En "foren sisch" is een gangbaar woord voor 'wat met 't recht te ma ken heeft'. Forensische ge dragskunde is dus een logi sche naam. Toen wij vong jaar het onderzoek wilden be ginnen naar de oorzaken van agressief gedrag van kinde ren in kinderbeschermings tehuizen. werd ons verweten dat wij de kinderen als mis dadigers zouden brandmer ken. Ons instituut heet im mers 'criminologisch' en cri minologie is de wetenschap van de misdaad". Daarom liet Buikhuisen nieuw briefpapier maken met "fo rensische gedragskunde" er op, vertelt hg. "Het gaat ons immers om afwijkend gedrag van kinderen die met het recht in aanraking zijn geko men, of dat nu het burgerlijk recht is of het familierecht. Dat hoeft helemaal niet het strafrecht te zgn. Volgens de wet kun je voor je twaalfde jaar niet eens een misdrgf plegen". Gezien het conflict heeft Buik huisen besloten zijn nieuwe briefpapier nog eventjes in de la te houden. Het bord met de nieuwe naam hangt voor lopig niet aan het instituut aan de Garenmarkt. De facul teitsraad der rechtsgeleerd heid zal binnenkort onder zoeken of professor Buikhui sen zich afwgkend gedragen heeft. Langs deze weg Een advertentie van de Adler- fabrieken aan de Roosevelt- straat heeft tot opvallende re sultaten geleid. "Bedrijven, instellingen en organisaties in Leiden en omstreken ma ken wij er langs deze weg op attent, dat een grote groep werknemers met uiteenlo pende kennis, kunde en vaar digheden op zoek is naar werk", stond in de adverten tie. op 19 september in deze krant. "Werkgevers die mo menteel vacatures hebben of deze binnenkort verwachten te krijgen, adviseren wg con tact op te nemen met de heer M. Y. J. Flapper, Personeels chef van de Nederlandse Ad- lerfabrieken". Meer dan twintig werkgevers hebben op deze advertentie gereageerd. Vgftien ontsla gen werknemers van Adler hebben inmiddels nieuw werk b|j bedrijven in de re gio; onder andere bg de Haagse verzekeringsmaat schappij Rechtsbgstand, bg de conscrvenfabnek Ruiten Troef in Roelofarendsveen, bg de Optische Industrie m Delft en de gereedschappen fabriek Rohn in Sassenheim. Flapper - inmiddels chef zon der personeel - vertelt dat zelfs werkgevers uit Rotter dam en Amsterdam hem heb ben gebeld. "Die hebben 't via via gehoord". Flapper verwacht dat dank zij de ad vertentie nog meer mensen aan de slag kunnen omdat "er nog tal van sollicitatiege sprekken lopen". De bgna 400 werknemers van Adler Leiden zgn evenals de bijna 300 werknemers van Adler Cuyk in juli ontslagen. Veel van de ontslagen werk nemers zitten nog in hun op zegtermijn. maar kunnen thuis blgven. De produktie is vonge maand stopgezet Op de fabriek rest nog slechts wat o pruim werk en wat ad ministratie. Volgende maand wordt de inboedel geveild.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3