Ziekteverzuim bouwaangepakt Kandidaten voor overname Uniser Or Ford ziet nieuwe kansen Beurs Amsterdam kort zakelijk Ook Amerika kan niet aan recessie ontkomen In twintig jaar verdubbeld CNV wil bouwen met geld van ambtenaren VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 ECONOMIE PAGINA 23 Milj oenenorder Nacap bv in Delft, een werkmaat schappij van Koninklijke Boska lis Westminster, heeft van de Irish Gas Board in Ierland op dracht gekregen voor het leveren en leggen van een 225 kilometer lange gaspijpleiding tussen Cork en Dublin. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van onge veer 115 miljoen gulden. Het werk wordt uitgevoerd in een joint-venture met de Ierse onder neming Irish Enco die voor 30 procent deelneemt. Het werk be gint volgens een mededeling van Boskalis in april '82 en zal duren tot het eind van dat jaar. Diamantvondst In het noordwesten van Australië is een grote diamantvondst ge daan. Volgens een bekendma king van de drie ondernemingen die daar gézamenlijk werken zal nu de discussie oplaaien of de dominerende positie van Zuid- Afrika op de diamantmarkt moet worden aangevochten. De vondst is gedaan in de buurt van een andere diamantlaag, de Ar- gyle-reserve, die een waarde heeft van 15,2 miljard dollar. De ze reserve kan de wereldproduk- tie van diamant met vijftig pro cent vergroten. ROTTERDAM (ANP) - Er hebben zich bij de curator in het faillisse ment van Uniser en twee daarbij behorende ondernemingen al en kele kandidaten voor een moge lijke overname gemeld. Daarbij zijn zowel bedrijven die al eerder belangstelling hebben getoond als nieuwe belangstellenden. Dit is gisteren door de curator mr. R.P.W. Frima in Rotterdam mee gedeeld. Van een op handen zijnde overna me kan volgens mr. Frima echter nog niet worden gesproken. De curatoren streven wel naar een zo spoedig mogelijke overname maar er moet eerst nog een aan tal praktische- en juridische pro blemen worden opgelost. Een praktisch probleem is dat de curatoren een groot deel van de administratie missen. Die is in bezit van het openbaar ministe rie in Breda. De curatoren zullen daarover volgende week een ge- sprek hebben met mr. Koops, de officier van justitie in de Uniser- zaak. Mr Fnma verwacht dat wel een regeling kan worden getrof fen. Een juridisch probleem doet zich voor doordat de failliet verklaar de ondernemingen door een an dere besloten vennootschap be heerd worden. Daar zijn ook de aandelen ondergebracht. Mr. Fri ma wilde verder niet zeggen hoe hij daarmee een oplossing denkt te bereiken. Mr. Frima wilde zich ook niet uitla ten over het precieze aantal kan didaten en hun namen. Bekend is in ieder geval de belangstelling van de Israëlische onderneming Clal en het Moerdijkse bedrijf Hatramo. Naar verluidt zou ook van de kant van het Duitse be drijf GMU. dat al eerder zeer dicht bij een overname zat en zelfs een tijdelijk directeur be noemde, weer belangstelling be staan. Op het terrein van Uniser aan de Moerdijk is uit het personeel een bewakingsploeg van zeventien man geformeerd Er wordt ver der niet gewerkt. Er worden geen stoffen meer aan- of afge voerd. 'De status quo wordt ge handhaafd', aldus mr. Fnma. Volgens een woordvoerder by de gemeente Klundert bestaan er momenteel ook geen acute pro blemen met de tanks. Onlangs lekte één van de tanks. Dergelij ke problemen hebben zich daar na niet voorgedaan Op het ministerie van binnenland se zaken wordt volgende week woensdag overleg gevoerd over de nu ontstane situatie bij het be drijf aan de Moerdijk. Daarbij zullen naast de curatoren verte genwoordigers aanwezig zijn van de gemeente Klundert. het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne, het ministerie van binnenlandse zaken, de pro vincie Noord-Brabant en de technische milieudienst Drecht- steden. WASHINGTON (Reuter) - In te genstelling tot president Rea- gans economische adviseur Mur ray Wcidenbaum zijn veel Ame rikaanse economen van mening dat de huidige economische si tuatie in de Verenigde Staten wel degelijk een recessie mag wor den genoemd. Anderen, die er nu nog mee aarzelen de geringe eco nomische bedrijvigheid met het woord recessie te bestempelen, zijn er vast van overtuigd dat een echte recessie niet lang meer op zich zal laten wachten. "Naar onze mening glijdt de Ame- Winst Honda Honda Motor Company heeft in de periode maart tot en met augus tus van dit jaar, de eerste helft van het Japanse financiële jaar, maar half zoveel winst gemaakt als in de overeenkomstige perio de van het vorige jaar. De gecon solideerde nettowinst kwam uit op 123 miljoen dollar, een achter uitgang van 51 procent. De om zet nam met elf procent toe tot 4,23 miljard dollar. De achteruitgang wordt vooral toe geschreven aan een verminde ring van de vraag in overzeese landen als gevolg van de stijging van de koers van de yen ten op zichte van andere belangrijke va luta's. Beleggen Qnder de naam "maandrente-de- posito" introduceert Postgiro Rijkspostspaarbank per 16 okto ber een nieuwe beleggingsvorm met maandelijkse rente-uitke- ring. Deelneming aan een maandrente-deposito is gebon- ~den aan een minimuminleg van f20.000 met een looptijd van 10 t jaar tegen een vaste rente, pio- - menteel op 11,5 pet gesteld, deze nieuwe beleggingsvorm is be doeld voor mensen die veilig en optimaal willen profiteren van de opbrengst van hun spaargeld. Staal De drie Westduitse staalonderne- f mingen Hoesch, de Westduitse tak van het Nederlands-Duitse concern Estel (Hoesch-Hoogo- vens), Krupp Stahl en Salzgitter (in handen van de staat) zijn in gegaan op een verzoek van de Westduitse regering om de mo gelijkheid van samenwerking te onderzoeken. De gezamenlijke ruwstaalproduktie van de drie ondernemingen bedroeg vorig jaar 15 miljoen ton. In totaal is er in de Bondsrepubliek het afgelo pen jaar 44 miljoen ton ruwstaal geproduceerd. Bij een eventuele samenwerking zou er een groot deel van de produktiecapaciteit worden afgestoten, zo is verno men in kringen van de Westduit se staalindustrie. LEIDEN - GROENTEVEILING 17/10/ '81. Aardappelen 0.26, andijvie 0.33-0.48, pronkbonen 1.15-1.95. snijbonen 4.60- 5.40, stambonen 4.40-5.65, kroten 0.25, boerenkool 0.60-0.80, Chinese kool 0.12- 0.34, rode kool 0.29-0.43, groene kool 0.45. postelein 1.12, prei 0.42-0.72, spina zie 1.29-1.37, stoofsla 0.48, stokbonen 5.30, spruiten A 0.73-0.86, spruiten B 0.83-0.88, spruiten C 0.59-0.63, spruiten D 0.49-1.33, uien 0.28-0.49, winterpeen 0.29, witlof 0.62-1.25, bloemkool 1x6 0.80-1.30, bloemkool 8 st 0.50-0.85, bloemkool 10 st 0.45, sla 0.27-0.61, bleek selderij 0.14-0.43, bospeen 1.07-1.21, pe terselie 0.22-0.40, raapstelen 0.05-0.23, selderij 0.10-0.45, paprika kg 0.50-1.15 st. 0.10-0.57. DEN HAAG - Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) heeft gisteren een grootscheepse actie gelanceerd die het ziekteverzuim in de bouw moet terugdringen. De actie richt zich op de 23.000 werkgevers. Het is de bedoeling dat die met behulp van een werkmap in eigen bedrijf in samenwerking met het personeel proberen uit te zoeken waarom de eigen mensen ziek worden. In de map zitten aanwijzingen hoe daar achter te komen is. Gehoopt wordt dat als de specifieke pro blemen binnen een bedrijf be- Ook Nederland koploper met werkloosheid BRUSSEL (ANP) - Nederland zal volgend jaar tot die vier EG-lid- staten gaan behoren waar men de grootste werkloosheid kent. Dat blijkt uit cijfers die de EG- commissie in Brussel heeft ver strekt in het economisch jaarver slag 1981-82, dat ze vandaag heeft uitgegeven. Het aantal werklozen in ons land, dat nu op ongeveer 7,3 procent van de beroepsbevolking ligt, zal volgend jaar naar de 9,2 procent gaan. Slechts in België (12,3 pet), het Verenigd Koninkrijk (11,3 pet) en Ierland (10,9 pet) zal het werkloosheidspercentage vol gend jaar nog hoger liggen dan in ons land. Nederland staat nu nog, als de werkloosheid in de tien EG-lid- staten wordt vergeleken, op de zevende plaats Volgend jaar schuift het op naar de vierde plaats van bovenaf. In de Euro pese gemeenschap zal volgend jaar 8,5 procent van de beroeps bevolking werkloos zijn, zo voor spelt de EG-commissie. Nu is dat 7,7 procent. Het ziekteverzuim in de bouw is de laatste twintig jaar verdubbeld: van 5,21 procent in 1960 tot 10,4 procent in 1980. Dat betekent dat elke dag één op de tien werkne mers in de houw thuis blijft. Dat is aanzienlijk hoger dan in ande re bedrijfstakken. Het percentage 10,4 is een gemid delde. Het zijn vooral de buiten mensen, niet het kantoorperso neel, waaronder het ziektever zuim hoog is. Bij die 'buiten- 'groep is het ziekteverzuim tegen 13 procent. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid keerde in 1980 1,2 miljard gulden uit aan zieken geld. In deze opzet is de actie volgens het SFB uniek. Er woden geen strikt omschreven aanwijzigin- gen gegeven hoe de veiligheid of arbeidsomstandigheden per be drijf te veranderen. Dat zou niet kunnen, omdat de situtie per bouwbedrijf zeer kan verschil len. Belangrijker is, aldus het SFB, dat ondernemers het hoge ziektever zuim niet als een „natuurwet" gaan beschouwen maar als iets waaraan actief wat gdaan kan worden. Een strikt omschreven doel in de zin van het terugbren gen van de 10 procent naar 8 heeft het SFB zich niet gesteld De actie richt zich vooral op het langdurige verzuim, niet op het bestrijden van „een paar dagen griep". Het SFB is er bij het op zetten van de actie vanuit gegaan dat een groot deel van het ziekte verzuim onvermijdelijk is: 50 procent. Die andere 50 procent zou beinvloedbaar zijn door om standigheden thuis of op het werk te veranderen. Vooral op dat laatste deel richt zich de ac tie. Het SFB zegt niet de hoop te heb ben de omstandigheden op het werk zo te krijgen dat alle ziekte- daardoor verdwijnt. Ge hoopt wordt dat ondernemers zich meer bewust worden van de kwalijke maatschappelijke ge volgen van het hoge aantal zie ken onder bouwvakkers. De kos ten aan ziekengeld zijn, wordt verzekerd, niet het uitgangspunt geweest. AMSTERDAM (ANP) - De ondernemingsraad van Ford Nederland is ervan overtuigd dat het bedrijf in Amsterdam kan worden behouden. In een verklaring wijst de or erop dat Ford Europa nauwelijks aan de vraag naar auto's kan voldoen. Grote vraag naar de modellen Escort en Fiësta leidt tot overwerk in de betreffende fabrieken in Liverpool en Keulen. Verder is de produktie in de fabrieken in Engeland en Belgie onlangs sterk opgevoerd De Or van Ford Nederland acht de beweringen van Ford-directeur Lau rent afgelopen februari, dat Ford in heel Europa een grote overcapaci teit heeft, in het licht van de nieuwe ontwikkelingen niet meer relevant "Nu het steeds duidelijker wordt dat deze bewering onwaar is gebleken wordt dit argument niet meer gebruikt In plaats daarvan dreigt de directie nu met een faillissement van Ford Amsterdam. Maar wij zijn van mening dat ook dit dreigement een schandalige zaak is en teke nend voor de houding van Ford als multinational en de houding van de lokale directie bij het conflict bij Ford Amsterdam", aldus de onderne mingsraad van Ford Nederland. NIJKERK (GPD) Om de werkgelegenheid in de bouw enigszins op te vijzelen wil de Hout- en Bouwbond CNV dat de gemeenten gemiddeld vijf procent op de salarispost van ambtenaren gaan snoeien. Hiermee zou voor enkele miljarden guldens aan bouwwerken kunnen worden aangezwengeld, wat binnen één jaar ongeveer 3500 arbeidsplaatsen in de bouw zou kunnen opleveren. De gemeenten zouden op het ambtenarenbe- stand kunnen bezuinigen door het natuur lijk verloop de eerstkomende jaren niet op te vangen. Vooral op het niveau van de ge meentelijke overheden zou de bouw kunnen worden gestimuleerd omdat gemeenten der- gelijkse bezuinigingsgelden direct kunnen aanwenden in de investeringssector. Binnen het CNV is een werkgroep gevormd om dit idee nader uit te werken, maar voor lopig heeft het CNV-bestuur geen oren naar dit plan omdat men een opstand vreest van de ambtenaren binnen de eigen gelederen. Voorzitter D. van Commenée van de CNV- bouwbond zeiteravond op een bijeenkomst in Nijkerk dat zijn bond dan maar op eigen houtje gaat proberen de gemeenten voor zijn plan te winnen. Met enkele grote gemeenten zijn al contacten gweest. Van Commenée: „Ik weet dat we met dit plan de ambtenaren in opstand brengen, maar op de lange ter mijn zal dit ook weer werkgelegenheid voor hen opleveren" Van Commenée zei te verwachten dat het aan tal werkloze bouwvakkers volgend jaar zal oplopen van ongeveer 75.000 nu naar 100.000. Ook zei hij dat binnen het CNV sterk de gedachte leeft om voor schoolverla ters een systeem van verplichte deeltijdba nen in te voeren. De Consumentenbond heeft een nieuw blad aan de markt gebracht de Consumenten- geldgids. die zich op het brede terrein zal begeven van \>erze- keringen tot beleggingen, van leningen tot alle mogelijke spaarvormen, en van belas tingen tot financieel-juridi- sche zaken. Het blad ver schijnt eens per kwartaal. Een jaarabonnement kost le den van de Consumenten bond twintig gulden. In het eerste nummer van het blad worden particuliere ziektekostenverzekeringen, glasverzekeringen en korte- termijndeposito's vergeleken. Bij het onderzoek van de glas verzekeringen bleek dat de duurste verzekering twee maal zo duur uitvalt als de goedkoopste. Elk kwartaal wil de Consumen- ten-geldgids een rentewijzer publiceren. waarin per spaarvorm de aanbiedingen met gunstige rente, gecombi neerd met gunstige voor waarden. met elkaar worden vergeleken. Het eerste num mer bevat tevens een kritische beschouwing ouer geld-in- ning met gebruikmaking van incasso-machtigingen alsme de het eerste van een twee de len omvattend artikel over de juridisch-financiële conse quenties van huwelijk en an dere samenlevingsvormen. Enkele hoofdpunten uit de Con- sumenten-geldgids worden, samengevat weergegeven in het maandblad van de Con sumentenbond. de Consumen tengids. Er hebben zich intus sen 30 000 leden van de bond geabonneerd op het nieuwe blad. De Consumenten-reis gids. een andere gespeciali seerde kwartaal uitgave van de bond. heeft 65.000 abon nees. Reisgids en geldgids ko- nkaanse economie een i in of wordt zij daarin geduwd aldus Walter Heller, de voorzitter van de raad van economische ad viseurs van wijlen president Kennedy De twijfelaars aan het beleid van Reagan waarvan hy de woordvoerder is wijzen op de toeneming van de werkloosheid, de afneming van de industriële produktie en de slecht lopende verkopen van de kleinhandel. Heller heeft samen met George Perry van de Brookings Institu tion, een Amerikaanse instelling van economisch onderzoek, een rapport gepubliceerd waarin hy zegt namens vele economische deskundigen te spreken als hy de schuld van de economische malaise in de VS by de Federal Board legt. Dit bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS zorgt er met zyn door presi dent Reagan geïnspireerde mo- netaristische beleid voor dat de economie steeds verder in het slop raakt. Het beleid van krap geld is er vol gens het rapport van Heller en Perry verantwoordelyk voor dat de rentetarieven in de Verenigde Staten tot een wurgend peil zyn gestegen. Overigens zien niet alle economen in de VS de situatie zo somber in en zeker de economi sche adviseurs van de Ameri kaanse regering niet. die herhaal delijk te kennen hebben gegeven dat alles wel weer goed zal ko men als de inflatie maar eenmaal bedwongen is. In augustus is de werkloosheid in de Verenigde Staten met een half punt toegenomen tot 7.5 procent, de industnéle produktie met 0.4 procent afgenomen en het index- cyfer voor de economische be drijvigheid voor de derde keer m vier maanden gedaald Volgens Heller en Perry is de daling die de rentetarieven de laatste we ken te zien geven geen hoopvol teken, ook al denkt Murray Wei- denbaum daar anders over. De daling is alleen het gevolg van de vraag naar krediet doordat be drijven en particulieren zich niet verder in de schulden kunnen steken. Oman bestelt vliegtuigen bij Fokker AMSTERDAM (ANP) - Oman Aviation Services Company, de nieuwe binnenlandse luchtvaart maatschappij van het sultanaat Oman, heeft bij Fokker vier F27 mk500 Friendships besteld voor levering tussen apnl en novem ber 1982 De nieuwe toestellen, met een ca paciteit van 56 passagiers, wor den voorzien van een versterkt onderstel, waardoor operaties vanaf ruw terrein in het binnen land mogelijk zijn Volgens Fokker was een van de be langrijkste overwegingen van de maatschappy om Friendships te bestellen de door Fokker toege zegde omvangryke produkton- dersteuning, waaronder begre pen een uitgebreid opleidings programma voor personeel uit Oman. In eerste instantie zullen de nieu we vliegtuigen voornamelijk worden ingezet ten dienste van de oliemaatschappij Petroleum Development Oman Als studies de noodzaak daartoe aantonen, kunnen zij in een later stadium worden gebruikt voor het bin nenlandse luchtverkeer Thans verzorgt Oman Aviation Services alleen een lijndicn. Uu SO Mil cat en Salalah De maatschappij heeft al een vloot van drie Fokker R7'l mkHOO. die zijn overgenomen van Gulf Air uit Bahrein. Bcursovcfzicht VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN ACF 70,60 70,10 ADM B«b«r 176 00 176 20 Amfu 83.50 84,50 Asd Rubber 3 60 3 60 iXSÜuï SSSt iSS* AM.' Verf 200 00c 202 00 Au. st K-du I° Audet 77,00 77,50 Aal Ind Ri 1050.00e 1020,00a Ballast Nedam 75 00 7«,5° Bateoburr 378.00 380.00 Beek van 5980 59 80 Rccd 87,50 89.00 Brrrmann 42.50 43.50 Bclindo 282.50e 283.00 Bereoaa 25.00e 25.10 24,00 250.00b 250.00 109.00 109.00 Seflt \020M 1020.00 Ned Sc bee?) hyp 106 00 jpgoo Ned. Sprtnf)l 4050.00a 405Ó.00a Telegraaf 67.00 68 00 Teitlel T» 3190 Tllb Hyp Bh 31.00 3J.00 Tw. Kabel H. 145 00 jyj.oo Twljnstra eo G 38 50 38 20 l'bblnk 77.50 77 00 l'olkap WW 61.00 ™V.r S:ïï gg Verto 27.20 27.20 YihafMJ Bult 15.10 15.00 VRG Bee^ 31.00 31 50 Motanen 59.00 60^50 Wyer* »6.80 I6 70 Wijken Her 12130 119.50 BELEGGINGS INSTITUTEN 1330,00 1330.00 Alg. Foadaeab. 101 90 Al ren la WS 40 Alvamv 105.00 Blaa Belf. V< ROG F.ur Pr Inv 1 Goldmine* Holland F IKA Be lef g Interbond* Leveraged Madlaoa F - L Techno lof le F 26.30 26 6 Vance Sand 13.00d m'q GOUD EN ZILVER Goud onbew 3455a 35250. von«e 34600-35500 Zilver onbew 685 786. vonge 665 766 BUITENLANDS GELD 4.00 104.00 9,00 500.00 AMSTERDAM - Het Damrak heeft vrijdag een wat vnendely- ker stemming te zien gegeven Met name de internationals la gen redelyk in de markt, waarbij de KLM naast een betere dollar en een hoger Wall Street de op nieuw hogere beladingscyfers over september een rol speelden Het luchtvaarttonds had rond het middaguur de opmars van donderdag voortgezet met 1,60 op 94.30 Het mogeiyke voorty- dige verschelden van het pasge boren kabinet werd met ongun stig ontvangen. De staatsfond- senmarkt veerde op. waarby de winsten opliepen tot tegen een half punt. De handel was opnieuw weer niet erg groot Door het wegvallen van dc radio-uitzendingen be stond er een duidclyk gebrek aan informatie, waardoor ge ruchten in dc financiële markten een goede voedingsbodem von den, zoals dat over een Russische interventie in Polen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23