Bollenstreek krijgt museum Squashbanen dicht Strijd om ligplaatsen Kromme Does ontbrand "Stunt" soldaat niet bestraft Lisse stelt gebouw van oud timmerbedrijf beschikbaar Zeehospitium Katwij k straks wooneenheden voor gehandicapten VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 STREEK PAGINA 21 Bootjes moeten weg van provincie HOOGMADE - Tachtig ei- genaren en gebruikers van bootjes die liggen in het water de Kromme Does moeten binnenkort vertrekken. Dat is te lezen in een brief van het pro vinciaal bestuur van Zuid- Holland. De provincie heeft laten weten dat de bootjes uiterlijk half no vember weg moeten. Eén van de motieven die de pro vincie aanvoert is, dat het water schap De Oude Veenen onlangs begonnen is met herstelwrk- zaamheden ter verbetering van de kade van de Kromme Does. Om die werkzaamheden goed te kunnen uitvoeren zijn een deel van de aldaar aanwezige vaartui gen en aanlegplaatsen verwij derd en zal een ander deel vol gen. Nadat de werkzaamheden zijn voltooid zal het waterschap alleen dan toestaan dat aan deze oevers met een vaartuig ligplaats wordt ingenomen, indien een aanlegvoorziening, uitgevoerd naar de door het waterschap te stellen eisen, wordt aangebracht vóór de kade. Voor het hebben van zo'n voorziening is een ont heffing op grond van de Piassen- verordening vereist. Het provinciaal bestuur tekent daar direct bij aan dat men niet van plan is gul met dergelijke ontheffingen rond te strooien, want de ontsiering van deze lig plaatsen en de hinder voor het gebruik van het watergebied is al jaren een doom in het oog van de provincie. Bijeenkomst Velen van de bootbezitters verga derden deze week in Hoogmade. Deze bijeenkomst had vanaf het begin al een stormachtig ver loop. Daarbij zag het er zelfs even naar uit dat twee vertegen woordigers van het provinciaal bestuur alsmede van de provin ciale waterstaat buiten de deur zouden worden gezet. De gemoe deren liepen af en toe hoog op. De booteigenaren zijn vast beslo ten om het er niet bij te laten zit ten. Want hoewel velen van hen al jarenlang (sommigen zo'n vijf tien jaar) illegaal in de Kromme Does liggen, wil men toch alles doen om na de herstelwerkzaam heden het oude stekje weer in te Woordvoerder Nijssen: "De pro vincie wil ons naar een in de buurt gelegen jachthaven sturen. Maar daar ga ik van mijn leven niet naar toe. Ik ben helemaal niet van plan om tussen een stel papegaaien te gaan liggen, want dat zijn het daar. Bovendien ben je je privacy kwijt en het kost nog een hoop geld ook". De verbolgen eigenaren voeren aan dat jachthavens erg duur zijn en in de buurt zijn er naar hun mening ook geen jachthavens waar in een keer tachtig boten een plaats kunnen vinden. Ver der uit de buurt komen er ook weer veel reiskosten bij. Boven dien stellen zij dat, wanneer men spreekt van het weigeren van een vergunning in verband met het ontsieren van het landschap, dat fraaie landschap er dan ook wel moet zijn. Een voetbalveld en een tennisbaan ziet men niet tot het natuurschoon bijdragen. "Bovendien wandelt er nooit ie mand en passerende boten heb ben er ook geen oog voor. Als wij er niet meer liggen, ligt de dijk elk weekend en tijdens de vakan ties wekenlang vol met toeristen- .De ervaring leert, dat er gasten zijn die hun vuil achter laten, in de doelpalen en netten op het De booteigenaren hebben de provincie de "oorlog" verklaard. Zij halen hun bootjes beslist niet u>eg uit de Kromme Does. voetbalveld klimmen en andere moeilijkheden veroorzaken. Als de dijk dan toch vol ligt kunnen wij er net zo goed blijven liggen. De dijk wordt, als er geen stijgers zijn, kapot gevaren en de riet kraag wordt dan beschadigd". Gewoonterecht De verenigde booteigenaren willen nu in bezwaarschriften aantonen dat men reeds lang een ligplaats heeft en dat daaruit gewoonte rechten zijn ontstaan. Men be taalt jaarlijks aan Domeinen en aan het Hoogheemraadschap van Rijnland. Omdat èn de pro vinciale waterstaat èn de Domei nen nooit zouden hebben gezegd dat de boten er illegaal liggen verkeerden de recreanten in de veronderstelling dat men volko men legaal een ligplaats innam. Booteigenaren en het provin ciaal bestuur zullen het er met by laten zitten. Wanneer de boten weg zijn, zullen we scherper gaan toezien op de naleving van de bepalingen. Zo als de zaak er nu bijligt kan het niet langer. Het is geen gezicht, daar langs de Kromme Does", al dus de provincie. Overigens zyn er ook wel een paar Hoogmadenaren die omwille van hun bednjven enig belang heb ben bij de bootjes. De midden stand heeft er klandizie en bo vendien ziet de scheepswerf "Hoogmade" van de gebroede!*» Colijn ook een deel van de werk zaamheden verdwijnen. Sturen vervanger bleef onopgemerkt LISSE - "We krijgen veel reacties in de trant van: dat had er al lang moeten zijn, of onbegrijpelijk dat daar niet eer der iemand op is gekomen. Zelf hebben we de indruk dat de mensen in de bollenstreek erg warm lopen voor ons idee". De heren Zwetsloot, Kasbergen en Ragas voor wat over enkele jaren de ingang van het Streekmuseum voor de Bloembollenstreek moet worden. Het gebouw staat achter de apotheek aan het Vierkant in Lisse. Drie Lissese heren, J. Zwetsloot, H. Kasbergen en B. Ragas, heb ben het plan opgevat een streek museum voor de bllenstreek op te zetten. De eerste stap in die richting is onlans gezet. De Lis sese raad heeft een pand achter de apotheek aan Het Vierkant te leen gegeven aan de "Stichting Museum Bloembollenstreek" om daarin een museum in te richten. "Voor ons is dat een prachtig be gin", vindt Ragas. "Het gebouw tje dat wij van de gemeente heb ben gekregen staat in het oudste deel van Lisse. Vroeger is het een timmerbedrijf geweest van de gebroeders Van der Zaal. Later is het als bollenschuur gebruikt. Zowel wat betreft geschiedenis als grootte is het voor ons mu seum zeer geschikt". Nageslacht De drie initiatiefnemers vertellen dat meer redenen hebben mee gespeeld bij het plan om een mu seum op te zetten. "We willen de goede dingen in de bollenstreek behouden voor het nageslacht", verklaart Kasbergen plechtig. Snel gepakt 11 11 na gratis benzinetanken HAARLEMMERMEER - Een 19- jarige Amsterdammer die gister middag rond vijf uur bij een ben zinestation op de rijksweg Den Haag-Amsterdam voor 1000 gul den tankte en wegreed zonder te betalen had, naar later zou blij ken, weinig plezier van zijn ui terst voordelige brandstof. Personeel van het tankstation in Rijssenhout had bij het wegrij den van de man het kenteken- nummer genoteerd en dit door gegeven aan de Haarlemmer- meerse politie, die het op haar beurt doorgaf aan de rijkspolitie Die rekende de Amsterdammer in de buurt van het olympisch stadion in Amsterdam in. ALPHEN AAN DEN RIJN - Kop- pes Recrcaticbedrijven bv is be reid de squashbanen aan de Kalkovenweg te sluiten. Het be drijf is begonnen met het zoe ken naar andere huurders voor de ruimte. Koppes komt daar mee tegemoet aan de wens van het Alphens gemeentebestuur om een einde te maken aan de in het industriegebied niet toege stane sportactiviteiten. In de krant van dinsdag deelde burgemeester M. Paats mee, dat de gemeente nog steeds nog geen reactie van Koppes Recrea- tiebedrijven bv heeft ontvangen op de eis, dat de squashbanen "De streek is door de bollenteelt over de hele wereld bekend. Iets dat meer bijzonder is dan het öoliengebeuren in ons land kun je je nauwelijks voorstellen. Het is toch te gek dat een bezoeker van dit gebied alleen naar De Keukenhof kan"? 'De Keukenhof is er bovendien niet voor de geschiedenis", vult Zwetsloot aan. "Generaties heb ben hier aan de bollen hun boter ham verdiend, maar de geschie denis daarvan blijft tot op heden nergens bewaard. Kinderen in de nieuwe wijken van Lisse en Sas- senheim kunnen misschien geen hyacint van een tulpenbol onder scheiden en weten maar heel weinig van het bollenvak af. Ook voor hen is ons museum be doeld". Sorteerkast De drie heren haasten zich te ver klaren dat hun streekmuseum niet enkel een bollenmuseum wordt. "De bollenteelt is al eeu wenlang zeer bepalend voor dit gebied, maar daarnaast willen we ook de andere aspecten aan bod laten komen. De heel oude geschiedenis, uit de tijd dat Lisse nog een moeras was, willen we belichten, maar ook de rijke bui tens die Amsterdamse kooplie den hier in de gouden eeuw had den en de agrarische geschiede nis van niet-boilenbedrijven". Ook is het zeker met de bedoeling van de heren om het museum al leen op Lisse te richten. "We hebben onze aandacht in het be gin vooral op Lisse gericht, om dat wij daar alledrie wonen. Maar we beschouwen de bollenstreek als een geheel en willen er dan ook een echt streekmuseum van maken". De amateur-geschiedvorsers heb ben in de afgelopen twee jaar al vast materiaal voor het museum verzameld. Zwetsloot somt wat van de verworven schatten op om alvast een indruk te geven van wat het museum te bieden kan hebben. Ziften, een sorteer- worden opgeheven. Maar mr. W.G. van der Ziel zegt: "Ik heb uit de krant moeten lezen, dat de gemeente overweegt politie- dwang toe te passen als wij de squashbanqti niet sluiten. Wij kast, een plantrol, een hyacinten- sorteerder, aardewerk van De- ver, ploegen, kaaspersen zijn in middels bijeen gegaard. Bij sommige van de genoemde ge reedschappen heeft men inmid dels ook oude filmpjes gevon den, waarop je kan zien hoe de apparaten vroeger werden be diend. Verder hoopt men wat te kunnen doen met een groot aan tal foto's die de gemeente Lisse bij het opruimen van het bollen- laboratorium heeft gevonden en waarop oud-Lisse in beeld wordt gebracht. "Welterusten" Ragas voelt er wel wat voor om ook de mondelinge geschiedenis van de streek op een of andere ma nier tentoon te stellen. "Er zijn zoveel eigenaardigheden hier in de streek", vertelt hij. "Zo had den mensen in de bollenteelt als ze van hun werk naar huis gin- hebben echter helemaal nog geen brief ontvangen van de ge meente. Er schijnt daar op de ty pekamer een grote achterstand te bestaan." Brief of geen brief, Koppes is in- gen de gewoonte elkaar "welte rusten" te wensen. Die gewoonte is er nooit meer uitgegaan. Zo doende kun ie de oude bollente- lers in Lisse elkaar nu 's middags om vijf uur "trusten..." horen wensen". Een ander echt bollenstreek-ver haal dat de drie heren vertellen is over de oude Seghers, in vroeger jaren tuinman bij de eigenaresse van de Keukenhof, de baronesse Van Pallandt. Deze man raakte ontevreden over de lichte opvat tingen die er in de Lissese kerk op werden nagehouden. Hij hoorde een stem uit de hemel en richtte een eigen kerk op. Die kerk staat er nog steeds, in de Tulpenstraat in Lisse. De Seg- hersen zijn tot een niet onaan zienlijk bollengeslacht uitge groeid. Lawine "We merken zelf dat er in de streek middels begonnen een andere bestemming voor het pand aan de Kalkovenweg te zoeken. Zo lang er geen geïnteresseerde is gevonden kunnen de Alphena- ren er blijven squashen Van der veel naar boven te halen is. Als je een steentje loswrikt ontstaat een lawine van aardige dingen over de streek. Je moet alleen een begin met wroeten maken". De oprichters van de stichting Museum Bloembollenstreek ver wachten geen enkele moeite te hebben hun museum vol te krij gen. "We hebben er natuurlijk wel veel hulp bij nodig. Geschiedkundige hulp krijgen we al van de heer Hulkenberg, die goed op de hoogte is met de geschiedenis van de bloembollenstreek. Maar er zijn veel mensen nodig om te helpen het pand. waarin het mu seum komt, op te knappen en in te richten". De stichting is daarnaast op zoek naar mensen die oude gereed schappen en dergelijke kunnen opknappen. Ook oude spullen die betrekking hebben op de bol lenstreek en geldelijke giften zijn van harte welkom. Ziel: "Wij denken aan een perio de van vijf tot zes maanden. Als we dan nog geen nieuwe gega digde voor de ruimte hebben ge vonden. zullen we de squashba nen toch maar sluiten De ten- nishal aan de Steekterweg van Koppes Recreatiebedrijven blijft gewoon doordraaien. (Dinsdag vermelden wij abusievelijk, dat de gemeente de tennishal met politiedwang wil sluiten Be doeld was echter de squashhal. Red.) Er is vergunning om tot ok tober l'J82 de hal voor tennis te gebruiken Volgend jaar zal Kop pes verlenging van die vergun ning aanvragen. ARNHEM (GPD) - De militaire krijgsraad in Arnhem heeft geen straf opgelegd aan de 22-jange René Potma uit Haarlem, die bij wijze van grap een ander in zyn plaats op herhalingsoefening het gaan. Potma had in mei van dit jaar op herhaling gemoeten, maar in zijn plaats meldde zijn vriend Bert Piers zich in Ossen- drecht De auditeur militair had aan Potma uitlokking ten laste gelegd, maar de krijgsraad heeft zich gisteren niet bevoegd ver klaard in dit deel van de straf zaak. De krijgsraad is van oordeel dat Potma op het moment van de uitlokking geen militair was. De kans bestaat dat Potma alsnog voor een burgerlijke rechter zal moeten verschijnen. Wel werd de Haarlemmer wegens het niet vol doen aan een oproep voor een herhalingsoefening veroordeeld tot een boete van 500 gulden. Piers, die helemaal niet op Potma lijkt, deed zonder problemen aan de hele oefening mee. Niemand merkte iets. Pas maanden later kreeg de Marechaussee lucht van de zaak. Op hot strand hoorde een marechaussee de Haarlem mers tegen elkaar praten over de stunt en maakte er meteen werk van. KATWIJK - Met het storten van een lading beton heeft burge meester Bos van Katwijk gister middag het officiële startsein ge geven voor de nieuwbouw van het Zeehospitium. Daaraan voor af 'stortte^Bos eerst vele tiental len gekleurde ballonnen, die in tegenstelling tot het beton in op waartse richting verdwenen. In 1978 werden de eerste schets- plannen voor nieuwbouw op het terrein van het huidige Zeehos pitium goedgekeurd door het mi nisterie van volksgezondheid. Behandeling klacht tegen Flora: maandag ALKEMADE/RIJNSBURG - De officiële klacht die de Alkemade- se veiling EMM by de overkoe pelende veilingorganisatie VBN tegen de Rijnsburgse veiling Flo ra heeft ingediend zal maandag tydens een vergadering van het dagelijks bestuur van de VBN worden behandeld. EMM be schuldigt de veiling Flora in Rijnsburg van het weglokken van kwekers by EMM. Het conflict tussen de veilingen sleept al een tijdje. Aanleiding van de moeilijkheden is de me dedeling van 9 Alkemadese kwe kers op te zullen stappen by de EMM. De kwekers zouden zich willen aansluiten bij de veiling Flora. Van de zijde van de veiling Flora wordt ontkend dat er officieel contact is geweest tussen het vei- lingbestuur en de kwekers Een woordvoerder zei wel dat het ie dere kweker vrystaat eens te ko men kyken bij Flora Deze eerste plannen omvatten de bouw van zogenaamde woonu- nits voor ruim 100 gehandicap ten. Voorts ging men uit van het neerzetten van een pand ten be hoeve van de dienstverlenende afdclingenen. Gezien de economische teruggang werd de eigenlijke goedkeuring enige tijd uitgesteld. Tevens wer den enkele kleine wyzingen aan gebracht in de bouw. In juli van dit jaar ontving het Zeehospi tium uiteindelijk een brief van het ministerie van volkshuisves ting waarin staat dat het sein voor de bouw van een nieuw on derkomen op groen is gezet Burgemeester Bos zei in zyn toe spraak bly te zijn dat in Katwyk nieuwbouw voor het Zeehospi tiuim wordt gepleegd. "De bur gery, gemeente en het Zeehospi tium zyn nauw met elkaar ver bonden. Het Zeehospitium hoort in ons midden en nergens an ders", sprak de eerste burger van de badplaats Als herinnering ontving Bos uit handen van de directie van het Zeehospitium een oude prent van de inrichting De directie hoopt dal in april 1983 het nieu we complex, kosten ruim SS mil joen, kan worden opgeleverd. "De inrichting is dan nog slechts een kwestie van enkele weken WOUBRUGGE - De 16-jange bromfietsster B. van der A uit Leimuiden reed gistt r- omstreeks half vier onvoorzich tig van de vent weg langs de pro vinciale weg (Herenweg) de krui sing met de Kruisweg op Het meisje werd aangereden door een auto. bestuurd door een 48- jange inwoner van Waddinx veen. Met een gekneusde enkel werd de Leimuidensc naar het Rynoordziekenhuis gebracht. Na behandeling mocht ze naar huis. Koppes geeft gevolg aan eis gemeente

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21