Van Mil: "Subtop haalbaar voor LZ Religieuzen oneens met bisschoppen Zijl zet zinnen op KNZB-beker dnnmmn Kerken bedelaars die elkaar brood vragen Waterpolointernational optimistisch Hutspot- toernooi Merenwiek Zijl/LGB in finaleronde Gert en Hermien op 'kruistocht' in Leiden 'Vormingswerk ontwikkelingssamenwerking verdient steun VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 LEIDEN - Terwijl de KNZB-bestuurders een traantje wegpikten bij het vertrek van Ivo Trumbic, ervaarde Aad van Mil het opkrassen van de waterpolocoach als een bevrijding. Want ondanks de kwalificatie van 'poloprofessor', bleek de Joegoslaaf op het menselijke vlak toch niet geheel volmaakt. "Hij was keihard", herinnert Van Mil zich, "Trumbic hield er een werkwijze op na die eigenlijk niet kon in Nederland. Wel in Oost-Europa, waar bosjes ja knikkers rondlopen. Dóór is het uitstekend werken voor een man als Trumbic. In de westerse lan den, waar de opvoeding en denk wijze toch zo anders zijn, begint die keiharde lijn op den duur te vervelen". Niettemin plukte de waterpolo- commissie de vervanger voor de naar zijn geboorteland vertrok ken Ivo Trumbic achter het ijze ren gordijn vandaan, waardoor het zich aanvankelijk liet aanzien dat de heersende disciplines ge handhaafd zouden blijven. De- LEIDEN - De Leidse badminton club Merenwiek organiseert op 17 en 18 oktober in de sporthal aan het Broekplein voor de vijf de maal het Hutspot-toernooi. Voor» de Open C-badminton- kamp hebben zich inmiddels 107 deelnemers van 26 verenigingen in het land aangemeld. Zij zullen in 163 partijen strijden om de hoogste eer van het dames- en herenenkel, dames- en heren- dubbel en gemengd dubbel. De finales van het Hutspottoer- nooi, dat het 5-jarige Merenwiek ziet als een verlengstuk van het in augustus gevierde lustrum, worden zondagmiddag om streeks 16.15 uur gespeeld. De prijsuitreiking vindt plaats tus sen 18.00 uur en 18.30 uur. nes Poscic was echter uit ander hout gesneden. De Hongaar had het hoofdstuk menselijkheid in het lesrooster opgenomen en al leen die programmawijziging al deed de vertroebelde sfeer in de nationale selectie aanmerkelijk verbeteren. "Ik geloof', spreekt Aad van Mil, "dat iedereen in Orapje het vertrek van Trumbic niet zo erg heeft betreurd. Vooral nu Denes Poscic de sfeer rond om het team aanmerkelijk heeft verbeterd en niet zo ontzettend staat te schreeuwen op de kant. De gemoedelijke entourage tij dens het laatste EK in Split is mij enorm goed bevallen". Dat Nederland bij die Europese kampioenschappen op de aller laatste plaats eindigde, mocht de pret bij Aad van Mil niet druk ken. "Cijfers liegen niet, maar als de wedstrijd tegen Roemenië niet zo lullig verloren was ge gaan, had niemand wat gezegd. Dan hadden we net als het vorige kampioenschap de vijfde plaats behaald, die destijds wél met de routiniers Veer, Landeweerd en Stroboer werd bereikt. Nu had den we een veel te smalle basis naar Joegoslavië meegenomen. Andere landen beschikten over dertien gelijkwaardige spelers terwijl wij er veel minder had den. Na dat toernooi heb ik door alle inspanningen zo'n beetje een week achtereen geslapen. Stan van Belkum was geloof ik acht kilo afgevallen. Maar op langere termijn zullen de prestaties heus wel komen. Zo snel mogelijk zal Poscic verandering in de situatie aanbrengen. In volgende toer nooien zal Nederland met een brede selectie vertegenwoordigd zijn. Er wordt nu gepraat met Gijze Stroboer (AZC) en Johan Aantjes (De Robben). Die jon gens kunnen we goed gebruiken om Oranje weer naar de Europe se top te brengen". Naar de top wil de 24-jarige Van Mil ook met zijn huidige vereni ging LZ'86, die hij na een vierja rige onderbreking weer van zijn diensten kwam voorzien. Hoofd oorzaak van die verhuizing was een studie ergo-therapie (het be handelen van mensen met zenu- wenuitval) maar diverse akke fietjes bij zijn oude club Zian hebben zeker tot de beslissing bijgedragen. "Maar met een goed gesprek", legt Van Mil uit, "wa ren de problemen zo uit de we reld geholpen. Nee, ik wilde meer tijd vrijmaken voor mijn studie". Die er nu niet is. Hoopvol had de Leidenaar zich bij de Amster damse universiteit aangemeld om vervolgens uitgeloot te wor den. "Dat was dus een tegenval ler maar daarom heb ik nog geen spijt van mijn overschrijving naar LZ. Bij Zian was ik één van de zeven terwijl ik bij LZ iemand ben. Dat is ook weer 'ns leuk om mee te maken. Nu ben ik nu dé man van de ploeg. Mijn aanwe zigheid stimuleert de anderen want nu wordt er al driemaal in de week getraind terwijl vorig seizoen de jongens met moeite tweemaal bijeen kwamen. Ik voorspel dan ook dat LZ dit sei zoen in de subtop zal eindigen. Dat moet haalbaar zijn omdat het team voldoende talent heeft en een goede trainer (Hans van der Moolen) achter zich heeft staan". Daarom ook, denkt Aad van Mil, zullen de derbies tussen de Zijl LGB en LZ'86 met ingang van heden niet meer by voorbaat be slist zijn. Waar vroeger de Kooi- club het bassin voortdurend met een forse zege verliet, zullen zich nu "leuke en interessante partij en" ontrollen. "Tuurlyk is de Zijl een goede ploeg maar het moet teveel van Stan van Belkum ko men. Als hij goed wordt verde digd, heeft de rest van het team weinig stootkracht. De verschil len onderling zijn ook veel te groot. De Spijkers bijvoorbeeld hebben niet het vermogen om snel van aanval naar verdediging over te schakelen. Dat maakt de ploeg kwetsbaar". De vereniging die dat zeker met is, heet AZC/Alphen. "Ontegenzeg gelijk de beste ploeg van Neder land", weet Aad van Mil, "met kop en schouders steken ze er boven uit. Ik kan my voorstellen dat de nationale competitie niet meer interessant voor die jon gens is, nu ze telkens met een straatlengte voor kampioen wor den. Daarom ook kijken wij al leen naar de subtop, die nu wordt gevormd voor Zijl/LGB, VZC/Ritmeester, HZC/De Rob ben en Zian. LZ zal zich daar tus- senwringen, let maar op". Vier jaar geleden verliet hij de fu sieclub om zich via het gerenom meerde Zian in het nationale wa- terpolozevental te spelen. Anno 1981 kan Aad van Mil terugkij ken op een carrière, die is 'gelar deerd' met veel hoogtepunten. "Ik wilde per sé naar de top en ik heb het gehaald op karakter. Want als je dat niet hebt, kom je nergens. Daarnaast moet je ge noegen nemen met een zeer een voudig leven. Ik leef van een Dat is ook 'ns leuk om mee te NSF-beursje en dat is bepaald geen vetpot. In feite ben ik nog afhankelijk van m'n ouders, die mij in staat stellen goedkoop te leven. Daartegenover staan uiter aard de leuke dingen. Eén daar van was de aanwezigheid op de Olympische Spelen in Moskou. Dat was uniek en zo'n gebeurte nis geeft mij zoveel voldoening, dat de vele dingen die ik mij voor m'n sport moet ontzeggen in één klap vergeet. M'n aanvankelijke studie fysio-therapie is door het waterpolo bijvoorbeeld in het water gevallen omdat ik er te weinig tijd ik kon steken. Maar ik wilde de sport niet missen en zal er later misschien de tol voor moeten betalen. Straks zeg ik wellicht: 'je bent stom geweest' maar voorlopig wil ik doorgaan met Oranje tot na de Olympische Spelen in Los Angeles in '84. Zorgen om m'n plaats maak ik my door de verhuizing naar LZ helemaal niet, want ik heb mij in Split wel bewezen voor de ogen van Poscic. Omdat er ook geen concurrentie is, ben ik nog wel een tijdje zeker van m'n plaats". ROB ONDERWATER LEIDEN - Ook voorde hoofdklas se heren start komend weekein de de watcrpolocompetitie Deze competitie, die enige weken later begint dan in de lagere afdeling het geval was omdat de interna tionals na de Europese kam pioenschappen in Split enige we ken rust werden gegund, kan van extra belang worden. Op de najaarsvergadering van de KNZB wordt namelyk over het plan gestemd om de huidige hoofd- en eerste klasse (te samen 24 teams) te verdelen over drie nieuwe klassen van ieder acht teams. De topploegen komen dan onderling vaker tegen elkaar uit. Dit zou meer interessante wedstrijden garanderen en de spelers zouden vaker op topni veau moeten presteren. Dat laat ste zou dan weer moeten resulte ren in betere uitslagen van het nationale team. Mocht dit plan worden aangenomen zal het voor de Zijl/LGB zeker niet moeilyk zyn een plaats by de eerste acht te verwezenlijken. De ploeg, al jaren onder leiding van Rob Schouten, is versterkt uit de "transferperiode" te voorschijn gekomen. Niemand verliet de Leidse formatie en Rob Legrand kwam over van het Zaandamse Nereus. Deze ex-jeugdinternatio- nal, die onder andere op het Eu ropese jeugdkampioenschap in Sittard uitkwam, studeert in Lei den en is zonder meer een ver sterking voor de Zijl/LGB. Ook Ron Koster is de Leidse gelede ren komen versterken. Deze ge routineerde ex-international is afkomstig van het Amsterdamse de Meeuwen. Omdat de Meeu wen enige seizoenen terug lands kampioen werd en daardoor ge rechtigd was in het Europa Cup 1 toernooi uit te komen, is hij de enige Zijl/LGB'er met ervaring in het Europa Cup-gebeuren. Ron Koster is als psycholoog werkzaam in Leidschendam en woont in Leiden. Voor het overi ge is er bij de rood witten weinig veranderd. De nieuwe selectie van Rob Schouten bestaat dus uit 11 man. Met dit aantal spelers verwacht men de van 4x5 min. naar 4x7 mm. uitgebreidde speeltijd zohder problemen aan te kunnen. De ploeg kent dit sei zoen twee hoofddoelen. Ten eer ste de beker. Vorig jaar presteer de de Leidse formatie in de fina leronde erg slecht en men hoopt zich dit jaar (31 okt. en 1 nov.) in Maastricht duidelijk te revanche ren. Albert Spijker zegt: "Kijk naar Zian/Vitesse, vorig jaar in Kampen. Zij speelden toen erg goed en komen nu wel uit in het Europa Cup 2 toernooi. Erg leuk natuurlijk". Als tweede hoofd doel heeft de ploeg zich gesteld het bereiken van de eerste dne in de aankomende competitie. Al- bert Spyker weer "elk jaar ko men we dichter bij die top drie (AZC, HZC de Robben en Zian/ Vitesse). Vorig jaar kwamen we nog drie punten tekort op num mer dne Zian/Vitesse Dat zal nu dus minder moeten worden. On ze ongeslagen status in de thuis wedstrijden zullen we dus moe ten handhaven. Ook tegen AZC". De Zyl start de competitie zon dag tegen DZV. DIRK KLOOS LEIDEN - De Zijl/LGB is er gis teravond in geslaagd zich ten koste van DZV uit Delft te kwali ficeren voor de finaleronde (laat ste vier) van het toernooi om de waterpolobeker. DZV debuteert dit jaar in de hoofdklasse en staat onder leiding van de bekende waterpolotrainer Harry Vriend. Ondanks enkele versterkingen in d? vorm van Bart Lichtenberg en Piet Reedyk kwamen de Delf tenaren maar matig uit de verf. Verdedigend stak het allemaal nog wel aardig in elkaar maar in offensief opzicht was het armoe troef. De Zyl/LGB stak echter ook met in zyn beste vorm waar door zich een onaantrekkelyke wedstrijd ontspon met veel slor digheden en gemiste kansen. Al leen n de tweede periode wist De Zyl/LGB het publiek aan zich te verplichten. In deze periode werd de stand van 0-0 naar 4-0 opgevoerd. Fraaie treffers van Stan van Belkum en zyn broer Alex braken definitief het verzet van de stugge Delftenaren. In de derde periode vervielen de Lei- denaars weer in bet oude spel letje van de eerste periode, waar in de uit de verdediging opgezet te aanvallen niet doeltreffend werden afgerond. Scoreverloop: eerste periode 0-0, tweede periode: 1-0 Stan van Belkum. 2-0 Martin Vreeburg. 3- 0 Stan van Belkum en 4-0 Alex van Belkum, derde periode: 5-0 Stan van Belkum, vierde perio de: 6-0 Henk Harteveld, 7-0 Stan van Belkum, 8-0 Jan Jaap Kore- vaar en 8-1 Erik te Kulve. Hervormden en gereformeerden over him verhouding tot rooms-katholieken "In de huidige maatschappelij ke en geestelijke crisis staan de kerken als bedelaars, die elkaar om brood vragen. Al leen sómen zullen zij een weg vinden naar de toekomst". Dat moeten de hervormde en gereformeerde synodes wel overwegen, als zij op 5 no vember samen spreken over de verhouding van hun ker ken tot de Rooms-Katholieke Kerk in ons land. Dr. C. P. van Andel (Driebergen) ziet de kerken duidelijk voor een gemeenschappelijke op dracht staan. Van Andel is Rome-Reforma- tie-specialist in de Hervorm de Kerk en tweede voorzitter van de gereformeerd-her vormde raad voor 'Samen op weg', het orgaan dat een toe komstige eenwording van de twee grote reformatorische kerken in ons land naderbij moet brengen. Hij zit ook in de werkgroep die nu een boekje heeft uitgegeven on der de titel 'Onze gezamenlij ke verantwoordelijkheid in de jaren 80'. Het gaat daarin over de relatie met de rooms- katholieken en is bedoeld als gespreksstof voor de gecom bineerde vergadering van de twee synodes. Splinter De werkgroep haalt in dit ge schrift veel overhoop, zowel theologisch als sociaal- ethisch, maar, zo schrijft dr. Van Andel in het gerefor meerde blad 'Kerkinforma tie', er is niét geprobeerd, in kaart te brengen wat ons scheidt. "Nog minder hadden wij er behoefte aan, de splin ter in het oog van anderen aan te wijzen, waar óns ge zicht in hoge mate door de balk in eigen ogen wordt be lemmerd". Voordat het boekje werd ge schreven, zijn landelijk en re gionaal enige raadplegingen gehouden, waaraan ook rooms-katholieke theologen deelnamen. Daaruit resul teerde een stuk waarvan de vierde lezing - en voor som mige onderdelen zelfs de vijf de - nu aan de synodes is voorgelegd. Dr. Van Andel: "Het bevat geen standpunten en doet geen uitspraken, maar wil de weg banen voor gesprek en samenwerking. Het heeft heel duidelijk het karakter van een oproep". Lang genoeg en maatschappelijke ontwik kelingen in ons land. Het tweede levert in zes paragra fen een bijdrage aan het ge sprek Rome-Reformatie op plaatselijk vlak. Die zes the ma's zijn: Israel en de ge meente, de kerk ('Gods volk onderweg' en 'teken van heil'), openbaring-bybel-er- varing, doop en avondmaal, gemeente en ambt en de uit daging van de islam. Het der de hoofdstuk bevat aanwij zingen voor samenwerking in gemeente en parochie: over gemengd gehuwden, toerus ting van ambtsdragers en ge meenteleden en maatschap pelijke betrokkenheid. De hervormde Rome-Reforma- tie-specialist zegt nadrukke lijk, dat de taakgroep geen 'theologie van tegenstellin gen' wilde bedrijven. "Dat is al lang genoeg gebeurd". Uit lachen In de kerf tLen grootse zang- en evangeli satie-avond', noemt de Stich ting Gospelmanagement-Im- presariaat 'te Nieuwegein de samenkomst met Gert en Her mien Timmerman die op woensdag 28 oktober om 8 uur in de Bevrijdingskerk in Leiden-Zuidwest wordt ge houden. Naast het bekende zangduo - "dat zingend op kruistocht door Nederland en België trekt om het evangelie te ver kondigen" werken deze avond mee de baptistenpre dikant Joop Malgo uit Hen gelo (oud-Leidenaar) en het muziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van kapelmeester Piet de la Rie. Producer Ton Broekhuizen van het impresariaat stelt in zijn mededeling aan de krant met genoegen vast, dat Gert en Hermien nog altijd 'grote trekpleisters' zijn, ondanks het feit dat ze nauwelijks meer belangstelling krygen van kranten, radio en tv. Van de eerste van een serie van zeven platen met geestelijke liederen zijn er al meer dan 100.000 verkocht. "Dat is nagenoeg de enige bron van inkomsten voor het echt paar Timmerman", laat Broekhuizen meelevend we ten. Er wordt nog geregeld aan hen getrokken om weer op de commerciële toer te gaan, maar ze peinzen daar niet over. "Ze zingen alleen nog het evangelie". "We staan met beide benen in de ze wereld, maar zyn niet vón de wereld", zegt Gert er zelf over. 'Bekering' heeft hun le ven krachtig veranderd. In een brief aan de Neder landse bisschoppen geeft het Centraal Missionair Beraad Religieuzen lucht aan zijn grote verbazing over het feit dat de bis schoppen hun vertrouwen hebben opgezegd in het Interkerkelijk Vormings werk Ontwikkelingssa menwerking (IKVOS); De bisschoppen willen over enige tijd hun financiële steun aan deze organisatie stopzetten. Het Centraal Missionair Beraad Religieuzen is een overlegorgaan van vrouwelijke en mannelijke religieuzen die zich met missie- (zendings)zaken bezighouden. Het beraad betreurt de stap van de bisschoppen temeer, omdat, naar zijn oordeel, is voorbijge gaan aan het advies van de mis sionaire instanties. Het vraagt de bisschoppen dan ook. hun be sluit opnieuw te overwegen. "Uw argumenten voor opzeg ging zyn voor ons niet overtui gend". Een van die argumenten is, dat het geringe aantal IKVOS-werkers het probleem van de bewustwor ding op wereldniveau niet op lost. Volgens de religieuzen snijdt dat geen hout. "Het gerin ge aantal priesters en religieuzen in eigen kring kan alle proble men op het pastorale vlak ook niet oplossen. Toch doen wc wat we kunnen Juist medewerking op deelterreinen van de geza menlijke verantwoordelijkheid kan ertoe bydragen, dat het pas torale werk wordt voortgezet en problemen dichter bij een oplos sing worden gebracht". Het Centraal Missionair Beraad Religieuzen is ervan overtuigd, dat het IKVOS zo'n deeloplos sing biedt Het wü van de bisschoppen graag weten, welke andere taken stop zetting van de medewerking aan het IKVOS rechtvaardigen. Voorzitter dr. A. de Groot wijst er in de brief aan de bisschoppen op, dat het IKVOS zich juut richt op die groepen in de marge van die samenleving die voor pastores en budomirutanties raak onbe reikbaar zijn. De kerk zou het moeten toejuichen, dat IKVOS- werkers proberen, dichter by die groepen mensen te komen. Het beraad zal de religieuzen vra gen, het IKVOS positief-kritisch te blijven volgen en hun steun in de toekomst te blijven geven en zo nodig uit te breiden. Twee Australische kerken gaan een andere bestemming geven aan hun grondbezit, na een kri tisch rapport van een oecumeni sche commissie over de situatie van de 'aborigines' (de oorspron kelijke bewoners). De 'Uniting Church* in de provin cie Nieuw-Zuid-Wales (Melbour ne) heeft al een stuk grond ter waarde van een half miljoen gul den aan de aborigines geschon ken. De synode van dezelfde kerk in Noord-Australië zag af van een hotelplan ter waarde van 20 miljoen gulden voor een stuk land dat haar eigendom is. Er wordt nu een bestemming aan gegeven die aansluit by de be hoeften van de bewoners Ook andere kerkelyke organen in Australië hebben in resoluties of studieprojecten gereageerd op het onderzoek, dat op initiatief van het anti-racismefonds van de Wereldraad van Kerken werd uitgevoerd. Een opiniepeiling wees uit, dat 53 procent van de Australische bevolking het eens is met de conclusie van het on derzoek dat racisme in alle lagen van de Australische maatschap pij voorkomt De evangelische kerken in Oost- Du its land zullen blijven strijden voor gelijke rechten van christe nen, vooral in het onderwijs. Dat verklaarde bisschop Werner Kru- sche, de nieuwe voorzitter van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR, in een gesprek voor de Westduitse tv. Het doel van het onderwys in de DDR is. een 'communistische persoonlijkheid' te vormen, zei Krusche. De problemen die hier door ontstaan met de grondwet telijk gegarandeerde vryheid van geweten en geloof zyn nog niet opgelost. De evangelische bis schop beaamde, dat het evange lie maatschappelyke gevolgen heeft, maar de kerk heeft geen ei gen politieke opdracht en mag dus tegenover de staat geen op positiepartij worden. Hervormde Kerk: beroepen te Berkhout (NH) kandidaat A. Ver beek Bergen op Zoom; aangeno men naar Kamperland (Z kan didaat J. H. Smccts Oegstgeest. Baptistengemeenten: aangeno men naar Wester haar A. H. Agte- reek IJ muiden De speciale jongerenviering in de Meerburgkerk ie Zoeterwou- de-Rijndijk, aangekondigd voor morgenavond 7 uur, is wegens liekte van de dirigent uitge steld tot saterdag 24 oktober.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15