J au Timman kaal „geplukt. "Liever koekhandel dan profkruimels.! Belgische kranten: Oranje weer met lef LOTTO Teruggekeerde 'Vogel' Jaan de Graaf KNVB tegen klasse onafhankelij ken Blunders „nekken" Nederlander in slotronde Karpov verspringt zich bijna Sloos: 'RBB blij met punt" VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 BRUSSEL (Belga) - De Belgische kranten waren giste ren unaniem in hun commentaren op de wereldbeke rinterland Nederland-België: Oranje was de beste ploeg. De Belgen waren gehandicapt, zeker na de overi gens nergens betwiste uitsluiting van Meeuws, om enig weerwerk van betekenis te kunnen bieden. De Standaard/het Nieuwsblad, dat "Oranje weer met lef' titelt schrijft: "De Rode Duivels zijn in De Kuip roemloos kopje onder gegaan. Van het leuke team dat Frankrijk terugwees en de kwali ficatie voor Spanje'82 afdwong, bleef zelfs geen schijn over Het was van in de eerste minuten al "vrouwen en kinderen eerst". Een vogel maakt de lente niet en een slechte wedstrijd behoeft geen ramp te betekenen, maar na deze afgang staat de Belgische nationale ploeg weer met beide voeten op de grond". Het Laatste Nieuws sluit zich hier bij aan: "Guy Thijs weet het nu onderhand wel: hij heeft zijn vol ledige kern hard nodig om de kansen van België met succes in Spanje te verdedigen" al meent de schrijver ook wel dat "Neder land in jaren dit voetbal niet meer had geproduceerd". Het Volk titelt "Oranje erop en er over" en meent "Oranje heeft on ze Rode Duivels in De Kuip zwaar gemolesteerd. Onze Rode Duivels werden in alle facetten DEN HAAG (ANP) - In de mid-lotto 40a was er een prijzenbedrag beschik baar van f952.188,80. Ie Prijs: geen winnaar, 2e prijs: 5 win naars, ieder bruto f32.374,40, 3e prijs: 69 winnaars, ieder bruto f3.035,90, 4e prijs: 3.955 winnaars, ieder f65,-, 5e prijs: 13.289 winnaars, ieder f 19,30. van het voetbalspel duidelijk overtroefd". Toch voegt een scri bent eraan toe: "Al zou Neder land toch eens nuchter moeten gaan bekijken tegen wie het ei genlijk gewonnen heeft. Of was dit geen zwarte interland voor ons land zonder zijn giganten uit de aanval en met een noodelftal dat uiteindelijk nog Walter Meeuws verloor". Niet volledig gelijklopend is "De Morgen" waarin wordt gesteld: "De Rode Duivels mogen van zelfsprekend de afwezigheid van 4 basisspelers en de uitsluiting van Meeuws als doekje voor het bloeden inroepen. Maar dat doet weinig terzake. België onderging in De Kuip gewoon de wet van de sterkste". Gelijklopende geluiden in de Franstalige kranten. La Dernière Heure les Sports is wel van oor deel dat het ergste nog is dat Meeuws de eerste wedstrijd in Spanje zeker zal moeten missen. La Cité meent dat Oranje de Leeuw heeft opgepeuzeld. SPAKENBURG - Onder geen beding wenste Jaan de Graaf de aantrekkelijke kruimels in het professionele voetbal meer op te pikken. Aankomend 'kroost' deed de tot dusver vloeiend lopende samenwerking tussen de handel in koek en de sportieve verplichtingen geweld aan, waardoor de 26-jarige Spakenburger tot opheffing van een profcarrière bij de Eagles moest overgaan. Jaan de Graaf: "Ik heb het bij IJsselmeervogels uitstekend r Ouwe jongens krentenbrood" Om het edele balspel niet helemaal vaarwel te zeggen, klopte De Graaf aan bij zaterdageersteklas ser Ijsselmeervogels, de club waar hij van jongs af aan al lid van was geweest. In het palings dorpje ontwikkelde hij zich des tijds dusdanig, dat AZ'67 ruim drie jar geleden de talenten van de grillige spits voldoende achtte voor een moddervet contract. "Dat is allemaal wel best", hield hij het AZ-college voor, "maar deze jongen schopt op zondag pertinent niet tegen een bal". Georg Kessler bezweek uiteinde lijk voor de principes, maar stel- Uitslag lotto 41 le Prijs: geen winnaar, 2e prijs: 6 win naars, ieder bruto f45.115,40, 3e prijs: 103 winnaars, ieder bruto f3.333,10, 4e prijs: 6.251 winnaars, ieder f 66,50, 5e prijs: 15.745 winnaars, ieder f26,40. Uitslag toto-gelijk 41 le Prijs: geen winnaar, 2e prijs: 8 naars, ieder f360,40, 3e prijs: 107 i naars, ieder f70,-, 4e prijs: 2.336 naars, ieder f4,60. ZEIST (GPD) - Het bestuur ama teurvoetbal heeft zijn visie gege ven op het rapport „Onderzoek naar behoefte betaling in het amateurvoetbal", dat op zijn ver zoek door een neutraal bureau is samengesteld. Het bestuur komt tot de slotsom dat er onvoldoen de redenen zijn om de bestaande situatie te veranderen. Verder heeft het zich nadrukkelijk tegen het instellen van een klasse onaf- hankelijken verklaard. Het onderzoek, dat op basis van anonimiteit bij een groot aantal verenigingen werd verricht, be vatte een tweeledige vraagstel ling: de behoefte bij clubs om il legaal te kunnen betalen en het reeds betalen van vergoedingen die hoger zijn dan de amateurbe palingen toelaten. Het onderzoek leverde, wat wordt genoemd, „een verrassend hoge respons op Er blijkt dat vier procent van de deelnemende verenigingen zich voorstander toont om de spelers van het eerste elftal te mogen be talen voor hun voetbalverrichtin gen. Gerelateerd aan cijfers in het rapport betekent dit dat in to taliteit is verzocht om maximaal 1900 spelers te betalen. Het antwoord op de vraag of er daadwerkelijk wordt betaald le vert in wezen, aldus het bestuur, hetzelfde resultaat op. De uitslag geeft tevens aan dat 32 procent van de hoofdklassers zich voor stander van betalen toont, al wij zen de cijfers uit dat het hier slechts om 4 procent van de be naderde besturen gaat. Deze en andere gevolgtrekkingen hebben ertoe geleid dat het be stuur amateurvoetbal heelt be sloten: - de amateurbepalingen, het huidi ge controleapparaat en de over schrijvingsbepalingen te hand haven: - het instellen van één hoofdklasse af te wijzen; - zonodig een herhalingsonderzoek in 1985 te doen plaatsvinden; - voorlichtingsbijeenkomsten over deze materie met de verenigin gen uit de hoogste klassen te be leggen. de Jaan de Graaf na twee redelijk succesvolle seizoenen toch voor een dilemma: 'Spelen op zondag of anders kan je gaan'. Z'n voor keur voor de zondagrust en "tot vervelends toe heen en weer rei zen" deden hem besluiten bij AZ weg te gaan, ondanks dat hij door hoogstaande verrichtingen bij de Alkmaarse stichting haast Oranje haalde. Jaan de Graaf verhuisde naar Go Ahead Eagles omdat die vereni ging gaarne bereid was de door hem gestelde voorwaarden te aanvaarden. "In Deventer werd pas laat in de middag getraind terwijl ik bij AZ zowel 's mor gens als 's middags aanwezig moest zijn. Daarom kon ik mijn verblijf bij de Eagles makkelij ker met m'n werk combineren. Want ik kon het niet meer maken om zoveel van de markt weg te zijn. Trouwens, officieel mag ik mijn standplaats niet eens verla ten omdat er volgens voorschrift altijd iemand met papieren aan wezig moet zijn. Maar als ik naar de training vertrokken was, kon den m'n personeel en m'n vrouw het altijd welrooien". Nu zij echter zwanger raakte en daardoor niet meer als betrouwbare stand-in kon funge ren, liet De Graaf zich van de Eagles-loonlijst afvoeren. Wel stelde een aantal Deventer sup porters nog pogingen in het werk de Spakenburger voor de eredi- TILBURG - Schakers geven niet snel van hun emoties blijk. Onbewogen storten zij zich ook na een verliespartij te zamen met hun opponent in de analyses van de zojuist gespeelde partij. Jan Timman zat er na het debacle tegen Beljawski echter toch wel eventjes beteuterd bij. Een bekroning van een op zich al ijzersterk seizoen was voor hem niet weggelegd. Na zeges bij de Hoogovens, het Nederlands kampioenschap, Las Palmas en het IBM-toernooi bleef de over winning in het Interpolis-toer nooi voor Timman uit. Alexan der Beljawski trok in de beslis sende partij aan het langste eind en eiste daarmee het vijfde Inter polis-toernooi voor zich op. Timman en Beljawski gaven gedu rende een groot deel van het toernooi de toon aan. Tijdens de achtste ronde had dit tweetal zich met een score van 6 uit 8 in een riante positie gemanoeu vreerd. De negende ronde ging echter mis. Timman wist zich geen raad met de confrontatie te gen Sosonko en vrat zich van te voren al op van de zenuwen. De consequenties bleven niet uit. De Nederlandse kampioen speel de als een kip zonder kop en werd zonder mededogen kaal ge plukt. Beljawski faalde echter ook tegen Portisch waardoor de strijd volledig open bleef. Na een stevige baaiavond leek het her stel van Timman zich al direct daarop tegen Portisch in te zet ten: remise. Tijdens de slotronde van gisteren ging het evenwel Petrosian, die op dat moment nog mede-koploper was, had al snel genoegen genomen met een re mise tegen Ljubojevic, waardoor de winnaar van het duel Beljaws- ki-Timman de toernooizege al leen voor zich op kon eisen. De goede wil was bij Timman aan wezig. Hij verkoos een agressie ve variant uit het Siciliaans, ge karakteriseerd door de 7de zet Dd8-b6. Een bekend wapen van Fischer in zijn match tegen Spasski, dat tegenwoordig door de kenners echter niet meer vol ledig wordt vertrouwd. In soepel tempo schudden beiden twintig zetten uit de mouw. Toen was de koek op. Wit speelde op de 21ste zet de dame naar een minder ge bruikelijk veld (e3 in plaats c3). Timman bleef hierna in razend gecompliceerde stelling het juiste antwoord schuldig. Met zijn 27ste zet beging hij ver- Volgens ook nog een fikse blun der. Stukverlies was het gevolg, terwijl de Amsterdammer naar de compensatie kon fluiten. Ook Jan Timman geeft in zo'n situatie op, waarna Beljawski de felicita ties in ontvangst mocht nemen. Timman zat met de kater. Een paar zwakke momenten hadden hem de meest begeerde toernooizege gekost. Waarom toch die black outs? Dat hij uitstekende winst kansen tegen Ljubojevc en Spasski liet glippen is een gege ven waar iedere schaker wel eens mee tobt. De blunders tegen So sonko en Beljawski zijn echter van een ander kaliber. Wil Tim man zich volgend jaar via het In- terzonale-toernooi voor de kan didatenmatches plaatsen en zich daarin het recht verwerven om de wereldkampioen (de winnaar van Karpov-Kortsjnoj) uit te da gen dan zijn dergelijke fouten uit den boze. Speltechnisch hoeft hij voor nie mand meer onder te doen. Tim mans winstpartij op Kasparov was bijvoorbeeld van superieur gehalte. Op momenten dat de psychische druk erg groot wordt zijn de blunders echter (voorlo pig) nog een blok aan zijn been. De Nederlandse kampioen be seft dat zelf ook maar al te goed. Gelaten liet hij na de slotpartij de analyses van Beljawski en de an dere deelnemers over zich heen gaan. De EK voor landenteams, het Hoogoven-toernooi en het topgebeuren in Bugonjo gaan het Interzonale-toernooi nog vooraf. De tijd rest hem om op het mentale vlak het nodige bij te sterken. Ook met Alexander Beljawski heeft het Tilburgse toernooi, dat door ongekende strijdlust geken merkt werd, een uitstekende winnaar. De 27-jarige econoom uit Moskou had zich goed voor bereid en liet zien niet voor niets Russisch kampioen te zijn. Hij verdiende de zege dan ook meer dan zijn landgenoot Petrosian. De oud-wereldkampioen eindig de weliswaar als tweede en bleef ook als enige ongeslagen, maar van een wederopstanding lijkt nog geen sprake. Zijn spel was solide als altijd, maar dat was ook alles. Vrouwe Fortuna was hem bij een paar winstpartijen bovendien niet vreemd. De eindstand is: 1. Beljavski 7,5 punt, 2. Petrosjan 7, 3. Timman en Portisch 6,5, 5. Ljubojevic 6, 6. Andersson, Spasski en Kasparov 5,5, 9. So sonko en Larsen 4,5, 11. Hübner 4, 12. Miles 3. De toekomst ligt bij de jeugd. Zijn Timman en Beljawski potentiële uitdagers van de (nieuwe) we reldkampioen, Gary Kasparov i^ dat stellig ook. De 18-jarige Rus scoorde in dit toernooi niet het totaal dat sommigen van hem verwacht hadden, maar zijn aan vallende spel was een lust voor het oog. Alleen Timman wist hem op overtuigende wijze te verslaan, in verschillende andere partijen glipten zijn tegenstan ders langs de rand van de af grond (Petrosian, Spasski en Larsen). Dat hij desalniettemin 5,5 punt uit de 11 duels verzamel de zegt eigenüjk al genoeg. Het verzoek om in een t-shirt met daarop in Russische letters ge drukt ,,^K 84 Karpov-Kaspa- rov" te spelen wimpelde Kaspa rov lachend af, maar degene die hem dit psychologische strijd middel aanbood zou het wel eens bij het rechte eind kunnen heb ben. Interpolis zelf gaat onverstoord door. Nu het idee om het toer nooi in een vierkampvorm te gie ten niet zo erg aan lijkt te slaan gaat het organisatie-duo Ren- nings-Vael proberen een soort supertienkamp, met daarin de absolute wereldtop, op poten zet ten. Dat streven is tijdens de eer ste vijf edities eigenlijk al dicht genaderd, maar namen als Kortsjnoj en Mecking hebben tot nu toe nog op de deelnemerslijst ontbroken. RUUD DOBBELAAR MERANO (ANP) - Viktor Kortsj- noi lijkt eindelijk de vorm ge vonden te hebben. In de zesde partij, die na 41 zetten werd af gebroken, kreeg Kortsjnoi winstkansen, vooral toen Kar- pov een grote fout maakte op de veertigste zet. Hij plaatste zijn paard op fl in plaats van op e2. De zesde partij wordt vandaag uitgespeeld. Voor het begin kreeg de onder Zwitserse vlag spelende Kortsinoi berichten uit het strafkamp omtrent zijn zoon, die daar wegens dienst weigering werd opgesloten. xe4; 6. d2-d4 - b7-b5; 7 La4-b3 d7 d5. 8 d4xe5 - Lc8-e6, 9. c2-c3 - Lf8-c5. 10 Pbl- d2 - 0-0; 11. Lb3-c2 - Le6-f5, 12 Pd2-b3 - Lf5-g6, 13 Pf3-d4 - Lc5xd4, 14 c3xd4 - 19 Pcl-e2 - Pc6-b4. 20 Lc2-bl - DfB-e7 Een peinzende Karpov l)Zijn opponent Kortsjnoi kreeg gisteren winstkansen. De afgebroken partij wordt vandaag uitgespeeld. 21 Ddl-el T(B-c8. 22 Pe2 f4 Lg6 (7 23 Del-cl - c7-c5. 24 d4xc5 De7 (6. 25 Lblxc-4 Tc8xc4. 26 Pf4 c2 d5 d4. 27 Pe2-g3 Tc4-c8. 28 Dcl-d2 - Pb4-c6, 29 Le3-g5 Df8-e5, 30. Tal-cl - d4-d3. 31 Tfl-dl - Lf7-g6. 32 Lg5-e3 - Te8<*. 33 Le3-f4 - De5 (6, 34 Tdl-cl - Ta8 e8. 35 Telxc6 Te8xe6. 36 Tel bl h7 h5. 37 h2-h3 - h5-h4, 38 Lf4-g5 - Df6d4. 39 Lg4-e3 - Dd4-d5. 40 Pg3-fl - Lg6-e4, 41 Le3-f4 afgebroken De afgebroken stelling is uit K«l. Dd2. Tbl, Lf4, Pfl. a2. b3. c5. f2. g2 en h3 zwart Kg8, Dd5, Te«. Le4. Pc6. a3. b5. <13. gl en h4 visieclub te behouden, maar de acties leverden geen succes op. Jaan de Graaf zocht weer contact' met z'n oude liefde en werd als een reddende engel binnenge haald. Want het eens zo roemruchte Ijs selmeervogels. dat in zijn beste Ujd nog de halve finale van de profbekerstrijd bereikte, kon best een positief werkende injec tie gebruiken Immers, nu het voetbaltalent zich niet meer zo als in het verleden in ruime mate aandiende, werden ook geen suc cessen meer geboekt. Vorig sei zoen nog escaleerde de tegenval lende prestatiecurve van de Vo gels in een ordinaire rel, wat uit eindelijk het ontslag van oefen- meester Evert Mur tot gevolg( had. Uiteindelijk kwamen de' Spakenburgers tot het besef dat niet de oeverloze discussies maar de verrichtingen op de mat bepa lend zyn en in het nieuwe sei zoen zou met een schone lei wor den begonnen. Met de nieuwe trainer Lankreijer en Jaan de Graaf moest het pres tatiepad weer worden bewan deld. Jan Vedder, de gestopte linksbuiten, raakte door de te rugkomst van De Graaf zo gein- spireerd. dat hij besloot z'n dien sten weer beschikbaar te stellen. Een vervelende knieblessure heeft de getructe Vedder echter voorlopig buiten de lijnen ge houden "Maar ook al zou Jantje meedoen", stelt Jaan de Graaf, "dan geloof ik niet dat Ijssel meervogels een topper is in het zaterdagvoetbal. De huidige stand op de ranglijst is gefiat teerd. We hebben zes punten ge haald in thuisduels en dat geeft een vertekend beeld. De enige wedstrijd die we goed hebben gespeeld was tegen Volendam, hoewel die ploeg wel erg slecht draaide Van de oude kern zijn nu nog vier jongens over. Het zal nog wel een tijdje duren voordat IJselmeervogcls weer op het ou de peil is beland. Daarom ver wacht ik morgen een moeilijke wedstrijd tegen RCL. Die jon gens staan natuurlijk niet voor niets zo hoog op de ranglijst. Wél zullen wij proberen met aanval lend voetbal een gunstig resul taat af te dwingen". Geen traan latend om zijn vertrek uit het betaald voetbal, pikt Jaan de Graaf dus weer zijn goaltjes (4. tot nu toe) in het zaterdagama- teurvoetbal mee. dat hem overi gens best wel bevalt Ik heb al les toch meegemaakt Europees voetbal met AZ. Het is mooi ge weest zo Ik heb het nu uitste kend naar m'n zin in Spaken burg. Ouwe jongens krenten brood hier. Het moet toch wel heel gek lopen, wil ik bu de Vo gels weggaan. Altijd kunnen profclubs bij mij aankloppen maar m'n koekhandel zal ik nooit voor het voetbal opgeven. Want zo ben je de grote man in die wereld terwijl ze je even later de straat op kunnen schoppen" ROB ONDERWATER LEIDEN - Dat een goede oefen campagne niet altijd tot een suc cesvol competitievervolg leidt, heeft Rgnsburgse Boys inmid dels ondervonden Tegen de ver wachtingen van de omvangrijke supportersscharc in, werd de for matie van Ane Lagendijk gecon fronteerd met dne nederlagen op nj Daartegenover stond slechts één gewonnen wedstrijd Dan kun je stellen dat we als ploeg duidelijk hebben gefaaldweet doelman Wgnand Sloos. "Op pa pier hebben we uitstekend tearn maar het komt er gewoon niet uit Echt slecht heeft het team niet gedraaid maar het scoren van doelpunten gaat ons mo menteel moeilijk af. Tegen elftal len die zich tegen ons ingraven, hebben we geen afdoende ant woord Voeg daarbij enkele per soonlijke fouten en de nederla gen zijn verklaard Ook het inpassen van een aantal nieuwe spelers heeft het goed funtioneren van de geel zwarte brigade volgens Sloos bemoei lijkt. "De nieuwelingen moeten nog wennen. Tgdcns de oefen wedstrijden leek alles goed te gaan maar 'om het echic' is alles anders" Sloos zal zaterdag blij zijn wanneer Rijnsburgsc Boys één punt aan de streekderby tegen Noordwyk zal overhouden We mogen niet verliezen, want dan verliezen we de aansluiting Ik verwacht wél een leuke wedstrgd omdat beide teams aanvallend zijn ingesteld Maar op een overwinning reken ik tn de situatie waarin wg mo menteel verkeren zeker niet".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13