"Burenhulp is in De Kooi nooit verdwenen" Kruistocht Reinwasser tegen vervuiling water Gezondheidscentrum: nog geld nodig Komst naar de Mors hangt af van subsidies Vijf jongeren maken amok in stoptrein Dienstencentrum tien jaar Belangrijke opdracht voor HCG uit Japan Betrapt bij knippen van bivakmuts Bussen worden van fietsstrook geweerd op Blauwpoortsbrug Boot meert vrijdag in Galgewater aan PAGINA 4 DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 Langerak - financieel offer moet mogelijk zijn LEIDEN - De komst van een wijk gezondheidscentrum in de Mors is nog voor een groot deel afhan kelijk van de hoogte van de sub sidie die zo'n centrum van ver schillende instanties zal krijgen. Dat bleek gisteravond tijdens de commissie voor volksgezond heid waar gediscussieerd werd over het rapport van de werk groep wijkgezondheidscentrum. Om te weten hoeveel geld de ge meente bij moet leggen om het centrum te laten draaien, moet ook eerst bekend zijn hoeveel geld er van andere instanties te verwachten is. Van het rijk is wel het een en ander te verwachten maar het is met name nog de vraag hoeveel subsidie de zie kenfondsraad wil geven aan de Stichting Interkruis. Deze stich ting, die naar het eventuele cen trum zal verhuizen, moet daar een hogere huur gaan betalen dan nu het geval is. Het wordt zeer betwijfeld of de zieken fondsraad dit voor haar rekening wil nemen. De tekorten van een eventueel cen trum, die op zo'n 80.000 gulden per jaar wordt geschat, komen dus voor rekening van de ge meente voorzover het tekort niet door subsidies wordt gedekt. De bereidheid van de politieke par tijen om de tekorten op te van gen bleek gisteravond zeer ver deeld. Zo toonde Maat (PvdA) zich zeer optimistisch over de haalbaarheid van een gezond heidscentrum zoals dat door de werkgroep is voorgesteld. Het CDA daarentegen was zeer som ber. Met name Tuinier zei er een hard hoofd in te hebben dat er geld voor een gezondheidscen trum overschiet. De andere partijen zweefden zo'n beetje tussen deze twee uitersten in: Langerak (WD) stelde gister- avond dat zijn partij bereid zou bij een tekort van 25 mille nog mee te gaan. ook D'66, PPR en CPN vonden dat het streven naar een gezondheidscentrum zoals door de werkgroep geschetst door moet gaan, al zal een finan cieel offer van de gemeente dan zeker nodig zijn. Alle partijen waren het echter wel over eens dat er meer duidelijkheid moet komen over de subsidiemoge lijkheden zodat zij de financiële gevolgen van een wijkgezond heidscentrum kunnen laten mee wegen in hun beslissing. Daarna kan dan bekeken worden hoe het gezondheidscentrum in de ge- meentebegrting kan worden ge past. Gunstig is het, zo vonden gister avond ook de commissieleden, dat de arts van het wijkgezond heidscentrum door de universi teit kan worden geleverd. Het gaat dan om een arts die jonge artsen opleidt en intussen ook praktijk houdt in het wijkge zondheidscentrum. Voordeel hiervan is dat de arts in dienst blijft van de universiteit en het centrum dus weinig geld kost. Een andere aanbeveling van de werkgroep, om een centrum in een tijdelijk noodgebouw te huisvesten, stuitte op enige weerstand van sommige com missieleden. Met name Van Oos ten (PPR) betoogde dat een tijde lijke huisvesting in de praktijk vaak heel lang blijft staan en op de lange duur ook niet veel goed koper is. Ten Cate, voorzitter van de werkgroep, zei voor een nood voorziening gekozen te hebben omdat die zeer snel gerealiseerd kan worden. Zo'n snelle realisa tie zullen de Morsbewoners ze ker op prijs stellen, gezien het aantal jaren dat zij al op een wijk gezondheidscentrum wachten. De discussie is nu tijdelijk uitge steld tot eind november, wan neer de gemeente meer duide lijkheid hoopt te hebben over de financiële gevolgen van een wijkgezondheidscentrum. Ook het standpunt van het college is dan bekend, een element in de discussie van gisteravond nog ontbrak. Wethouder Schoute zei echter wel dat het college posi tief tegenover het rapport van de werkgroep gezondheidscentrum Mors staat. Van Oosten - geen tijdelijke huis vesting. Ruilbeurs Verzamelaars van postzegels, munten, lucifermerken, siga renbandjes en dergelijke zijn morgenavond weer welkom in de school aan de Willem de Zwijgerlaan. Van 19 30 uur af is er voor leden en belangstellenden weer gele genheid op deze beurs van ruil- club "Koningskerk" zaken te doen. De school is gelegen aan de Willem de Zwugerlaan 44. RopmuzieK In het gebouw van LWJ Au- gustinus (Rapenburg 24) speelt de groep Qrang. Een band die van Augustinuszijde wordt aangemerkt als een swingende rockband met een symfonische en funkinvloeden. Die avond kan dus niet meer stuk. Zeker niet omdat er daarna een disco is. Aanvang van het Qrang-op- treden 21.00 uur. Jazzmuziek Liefhebbers van jazz kunnen zondag om tfric uur terecht in het bowling-restaurant Men ken, alwaar kwintet Frits Kaat- tee zijn opwachting maakt. Vol gens de organisatoren (Jazz on sunday) zullen Frits Kaattee en de zijnen ons vergasten op "swingende stukken en blues thema's". U bent gewaar schuwd. Ruilbeurs Sigarenbandjes, postzegels, an sichtkaarten en wat dies meer zij zijn zaterdag lijdend voor werp van een ruilbeurs in club huis Matilo. Begonnen wordt om half elf en geëindigd om vier uur en nadere informatie kan worden verkregen bij P. van Dijk (tel. 412285). Hengelsport Visvereniging Hengelsport vis te afgelopen zondag in de Apo- thekersdijk en Oude Rijn (de vissen spreken er nog van). Uit slag: F. van Eijgen 26 stuks- 2.800 gram; 2. A Levahrt 35- 2.380; 3. Ph. Verstraten sr. 32- 2.210; 4. W. den Edel 22-2.080; 5. D. Boon 20-1.690; 6. T Blans- jaar 22-1.580; 7. E. van Houten 16-1.160; 8. P. Devilce 16-960; 9 Ph. Verstraten jr. 16-930; 10. I. Jansen 9-680. Kunst en Genoegen De junioren van de chr. mu ziekvereniging Kunst en Ge noegen reizen zaterdag af naar Ahoy om deel te nemen aan de Taptoe Rotterdam Ahoy. Vol gens de mensen van Kunst en Genoegen zullen de junioren veel respect afdwingen tussen tal van prominente orkesten met hun Zeemansshow LEIDEN Op haar reis langs de Rijn doet het schip de Reinwasser vrijdag Leiden aan. De Reinwas ser is het schip van de Stichting Reinwater die het water van de Rijn op verschillende plaatsen onderzoekt op vervuilende stof fen. Ze probeert dat zo te doen dat niet alleen de vervuiling van het water wordt aangetoond, maar ook de schuldige daaraan kan worden aangewezen. De "Reinwasser" wordt vrijdag om half vijf verwacht in het Kort Galgewater, 's avonds is er in het Leids Volkshuis een grote mani festatie waar sprekers van de Vereniging Milieu Defensie, de Stichting Reinwater en wethou der Bordewijk zullen optreden. Verder is er informatie te verkrij gen ovef de vervuiling van de Rijn en treden een folkband, WW de Steunzolen en disc-jockey Nico Bill op. De manifestatie is, naast het geven van informatie, ook als inzame lingsactie bedoeld voor het schip. Het is namelijk de bedoe ling het laboratorium aan boord uit te breiden zodat het water van de Rijn nauwkeuriger kan worden onderzocht. Het streven van de bemanning, bestaande uit drie vrijwilligers, is vooral om de schuldigen van de Rijnvervui ling aan te wijzen. Aan het eind van de Kruistocht van de Rein wasser, eind deze maand, zullen de resultaten van het onderzoek, openbaar worden gemaakt. Volgens Flip van Keulen en Michel Dams van de Leidse kerngroep van de Vereniging Milieu Defen sie is dit een goede zaak. Er wor den door het rijk natuurlijk ook wel onderzoeken gedaan naar de watervervuiling, maar volgens hen worden de schuldigen on voldoende aangepakt. Er wordt vaak maar op een plaats gecon troleerd en bovendien blijven de waarnemingen geheim. De be doeling van de Reinwasser is juist de gegevens openbaar te maken. Het is bekend dat er per jaar meer dan tien miljoen ton aan gifstof fen en ander afval de Rijn komt afzakken. Zo bracht het Rijnwa ter vorig jaar 16 ton kwik, 322 ton arseen, 1200 ton lood en 8900 ton olie Nederland binnen. De helft van de Nederlanders is van dit water afhankelijk als drinkwater. Vast staat ook dat de zuiverings installaties, zij geven dat zelf toe, niet in staat zijn om al die stoffen volledig uit het water te verwij deren. De Vereniging Milieu De fensie concludeert dan ook dat tie vergiftiging van de Rijn niet alleen een bedreiging is voor de natuur en het milieu, maar ook voor de mensen zelf. LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen om half negen in samenwerking met de spoorweg politie vijf jongeren - 15 tot 17 jaar oud aangehouden die uit de cabine van de conducteur ge reedschap hadden gestolen. Een dag daarvoor had het vijftal op het traject Alphen - Leiden ook al een postzak naar buiten ge gooid. Een uurtje later werd de assistentie van de Leidse politie weer inge- roepen. Ditmaal ging het om een 25-jarige man uit Amstelveen, die zonder kaartje reisde en de conducteur een paar klappen had gegeven toen deze infor meerde naar het plaatsbewijs. LEIDEN Het dienstencentrum De Kooi viert morgen het tienjarig bestaan. Dit tweede lustrum is voor de bejaar den, vrijwilligers en natuurlijk het centrum zelf reden een feestavond te organiseren in het centrum aan de Driftstraat. Het feest betekent de afsluiting van tien jaren waarin het project de Kooi uitgroeide van een kantoortje naast de gereformeerde kerk waar bejaarden met hun problemen terecht konden, tot een goed draaiend en vooral actief centrum aan de Driftstraat. RIJSWIJK - De Hollandse Con structie Groep (HCG) in Leiden, een werkmaatschappij van de Hollandsche Beton Groep uit Rijswijk, heeft van Sumitomo Heavy Industries in Tokio een ketelopdrcht van 60 min ver kregen. De opdracht houdt de levering in van vier afgassenketels, zes wa terpijpketels en de bijbehorende voedingwaterontgassers. De wa terpijpketels zijn een eigen ont werp van HCG. De ketels zijn, aldus HCG, be stemd voor de uitbreiding van de zeewaterontziltingsinstallatie te Ras Abu Fontas in Qatar, waar HCG al eerder dergelijke ketels heeft geleverd. De ketels zullen worden gefabri ceerd in de werkplaatsen van HCG in Scheemda in Leiden en leveren ca. 150 manjaren werk. De definitieve inbedrijfstelling zal begin 1984 plaatsvinden. Bouw van LEIDEN De Leidse politie heeft is- termorgen even na negen uur twee Leidenaars, 23 en 24 jaar oud, aangehouden die bekenden dat ze van plan waren in de buurt van de Johanne Poststraat een overval te plegen. Voorbijgangers alarmeerden de politie. Ze hadden gezien dat twee mannen, die in een rode mi ni zaten, een revolver in hun be zit hadden. Bovendien waren ze - zo meldden de buurtbewoners - bezig iets kapot te knippen Toen de politie arriveerde bleek dat de heren een bivakmuts wil den maken. Ze bekenden een overval te hebben willen plegen. Waar, dat wilden ze niet zeggen. Kostbare buit in radio-zaak LEIDEN Uit een radio— en televi siezaak aan de Hogewoerd is in de nacht van dinsdag op woens dag voor 10.000 gulden aan spul len gestolen. De daders, van wie tot nu toe elk spoor óntbreekt, kwamen binnen door een ruit aan de achterzijde van het pand kapot te maken. Meegenomen werden o.a.: een kleuerentelevisie, scheerappara- ten, een cassette-recorder en video-installaties. kunnen we ervoor zorgen dat ze bijvoorbeeld langer in hun eigen huis kunnen blijven wonen. Ook zorgden we voor gezellige bijeen komsten zodat oudere mensen elkaar in hun eigen wijk konden ontmoeten". De hulpverlening kwam in het be gin echter niet zo goed op gang. Het fenomeen dienstencentrum was natuurlijk nog erg onbekend en met je problemen stap je niet zo snel naar een onbekende toe. Het sociaal-cultureel werk flo reerde echter; in de Kooi kwa men in een mum van tijd clubs van de grond voor gymnastiek, kaartavondjes of koffieochten den. Mevrouw Brakxhoofden: "Doordat de clubs zo goed draai den leek het voor de buitenwe reld wel eens dat ons beleid voor al daarop was gericht. De hulp verlening heeft echter altijd voorop gestaan. Maar de clubs hielpen ook wel de drempel naar de hulpverlening lager te maken. Als je toch op het dienstencen trum bent voor gymnastiek, schiet je ook weer evenmakkelij- ker de projectleider aan over een probleem waar je mee zit"» LEIDEN De afdeling verkeersza ken denkt een goede oplossing te hebben gevonden waardoor in de toekomst bussen op de Blauwpoortsbrug in de bocht niet meer op het fietspad hoeven te ryden. Ambtenaar Verwoerd verklaarde gistermiddag tijdens een verga dering van de raadscommissie voor verkeerszaken dat de goed koopste variant (kosten: 25.000 gulden) uit de nota, die de ge meente aan het probleem wijd de, de beste is. Deze variant, houdt in dat op het traject Steenstraat-Blauw- poortsbrug-Prinsesskade apar te stroken voor auto's en fietsen worden aangelegd en een aparte busstrook op het stuk Steen- straat-Blauwpoortsbrug. De stoplichten moeten volgens dit voorstel terug worden geplaatst tot net na de Blauwpoortsbrug CDAaadslid Van Zijp sprak de vrees uit dat deze variant op den duur weinig zou helpen en stelde daarom voor te kiezen voor een verbreding van de brug. Waal antwoordde hierop dat volgens hem vooral om financiële rede nen toch de voorkeur moet wor den gegeven aan B. "Verbreding kost 95.000 gulden en kan daarom niet zo snel worden uitgevoerd. En het is natuurlijk belangrijk dat er op korte ter mijn iets verandert". Het project De Kooi. waarvan de heer A. Thoma de leider is, maakt deel uit van de Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk Leiden. Deze stichting werd in 1970 eigenlijk uit het niets opge richt; een opbouwwerkster werd aan het werk gezet om in Leiden iets aan bejaardenwerk te gaan doen. Wat, dat was nog niet zo vast omlijnd. De opbouwwerk- ster begon eigenlijk meteen met het opzetten van wijkcentra; het eerste in de Mors, in de Kooi het tweede. Het buurtcentrum aan de Driftst De doelstelling stond al wel van het begin af aan vast en is ook steeds dezelfde gebleven: bejaar den zolang mogelijk zelfstandig laten zijn in hun eigen omgeving of in een tehuis. Mevrouw Brakxhoofden van het stedelijk bureau van het dienstencen trum: "Door hand- en spandien sten voor de bejaarden te doen t: niet de zoveelste hulpverlener. Coördinatie Een zoveelste hulpverlener wil het dienstencentrum echter ook weer niet zijn. Op landelijk ni veau zijn er richtlijnen opgesteld die het bejaardenwerk vooral een coördinerende functie opleg gen. "We leggen de laatste tijd vooral de nadruk op die coördi natie. We proberen tot samen- werkingte komen met organisa ties als Interkruis, gezinsverzor ging, en sociale dienst, die zich met bejaardenproblemen bezig houden. Wij kunnen bekijken waar de leemten in de hulpverle ning liggen en met alle organisa ties om de tafel bekijken wat er aan te doen valt." Belangrijk vindt mevrouw Brakx hoofden het dat ook directies van bejaardenhuizen aan de sa menwerking deelnemen. De be jaardenhuizen kunnen in de toe komst misschien een wijkfunctie gaan vervullen zodat de tehuizen wat uit het isolement worden ge haald. Probleem hierbij is voor lopig nog wel dat de meeste be jaardenhuizen juist aan de rand van de stad. zoals in Zuid-West, staan. In Noord zijn er plannen voor een bejaardenhuis die ech ter nog niet zo willen vlotten. "Problemen met eenzaamheid ko men in Zuid-West dan ook veel meer voor dan in de Kooi", zo stelt mevrouw Brakxhoofden. "Daar komt ook bij dat de zoge naamde burenhulp in een wijk als de Kooi eigenlijk nooit weg is geweest. De grote inzet van de vrijwilligers in het dienstencen trum is daar een van de voorbeel den van. En ook in het nieuwe buurthuis, waarin het diensten centrum is gehuisvest, is er een uitstekend contact tussen de ou deren en bijvoorbeeld de jonge- renclubs". Voor alle vrijwilligers en andere personen en instanties die bij het bejaardenwerk m de kooi zijnbe- trokken, wordt er morgenmid dag een receptie gehouden van vier tot vijf in het centrum aan de Drifstraat. Vanaf half acht is er voor de ouderen een feestavond met onder meer optredens van het zangkoor, volksdansen, gymnastiek, engelse les en een modeshow. tehuizen en dagverblijf gehandicapten LEIDEN Aan de Boshuizerlaan en aan de Ketelmeerlaan/Milanen- horst komen gezinsvervangende tehuizen voor zwakzinnigen, ter wijl er op de hoek Kennedylaan/ Gounodpad een dagverblijf voor gehandicapten komt. De com missie voor maatschappelijke aangelegenheden ging er giste ren mee akkoord dat de gemeen te de benodigde grond hiervoor in erfpacht g^eft. De tehuizen en het dagverblijf wor den gebouwd in opdracht van de Stichting Voorzieningen Gehan dicapten Noordelijk Zuid-Hol land. Een stichting die zich ten doel heeft gesteld gehandicapten zoveel mogelijk bij het maat schappelijk gebeuren te betrek ken. De behoefte aan gezinsvervangen de tehuizen voor zwakzinnigen is volgens de stichting ontstaan toen de zwakzinnigenafdeling Voorgeest van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest werd op geheven.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4