'Een handige club krijgt meer geld' Weidse agenda Kooplieden tegen hoger marktgeld Onduidelijkheid over subsidiëring sportvereniging Leiderdorp Ouders en gemeente oneens over gebruik van schoollokaal PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 L?JDERDORP regering heeft vorig jaar de gemeenten in Nederland verplichtprecies aan te geven aan welke zaken nu subsidies gegeven worden Daartoe werd in Leiderdorp een werkgroep voor de sociaal-culturele activiteiten ingesteld. Deze socu-werkgroep heeft het afgelopen jaar bekeken hoe de pot met gemeentegeld nou het beste besteed kan worden. Het college van burgemeester en wethouders meende echter dat de verdeling voor sportverenigingen eveneens moest worden bekeken. De socu-werkgroep kreeg dan ook opdracht om ook voor de sport strakke richtlijnen op te stellen. Richtlijnen die moesten gelden als leidraad voor het geven van subsidies. De samenstelling van de adviesgroep sociaal-culturele planning was zeer gevarieerd: afgevaardigden uit het welzijnswerk, het maatschappelijk werk, van de politie, kerken (dominee) en een tje uit de sportwereld. Volgens wethouder Gehner gaat het niet om echte vertegenwoordigers maar om mensen die verstand hebben van zaken. Na enkele maanden van vergaderen begon een ding duidelijk te worden: voor sportzaken en sociaal-culturele zaken kan je niet dezelfde regeltjes opstellen om subsidie te vragen. Eén van de leden uit de advesgroep is Theo Koorn. Hij werd er volgens zijn eigen zeggen bijgehaald omdat hij niet alleen interesse heeft in de actieve sport, maar ook verstand heeft van de regels voor het verkrijgen van subsidiegeld. Hij heeft zijn medewerking echter opgezegd. Vanaf mei is de adviesgroep zonder hem bezig met verdere planning. Nu is gebleken dat de komende ijd alleen het sociaal-culturele werk aan de uitgewerkte subsidierichtlijnen onderworpen zal worden. De sportverenigingen kunnen de komende tijd nog aanvragen voor subsidie indienen. Er is voor de sport nog geen duidelijk overzicht met richtlijnen. Het voordeel van de twijfel blijft daarom voor deze voorziening nog gelden. Het sociaal-cul turele werk zal al heel wat voorzichtiger moeten zijn met het aanvragen van subsidie. LEIDERDORP - "Welke overwegingen de gemeente Lei derdorp heeft om een bepaalde subsidie toe te kennen voor de sport blijft nog steeds onduidelijk. Ik heb in de adviesraad sociaal-culturele planning gezeten als enige sportman. Juist in die eenzame positie heb ik nooit de kans gehad goed te functioneren. Men is in de gemeente nog steeds van mening dat voor de sport dezelfde subsi dieregels te maken zijn, die ook van toepassing zijn op de welzijnssector. Dat kan gewoon niet", aldus Theo Koorn, lid van de raadscommissie voor cultuur en sport die af gevaardigde was in de sociaal-culturele werkgroep. Was, omdat ij deze socu-groep in middels gedag heeft gezegd. Het is alweer zo'n vier maanden gele den gebeurd, maar nog steeds heeft Leiderdorp geen opvolger benoemd. Ook weten de Leider- dorpse sportverenigingen offi cieel eigenlijk nog van niets. "Het is gewoon zonde dat er nu niemand is die echt iets weet te vertellen over de sport. De men sen die zitting hebben in de ad viesraad hebben heel andere in teressen dan de sport. En toch moeten zij regels opstellen waar in staat wat een sportvereniging wel en niet nodig heeft of waarin een bepaalde vereniging ge steund moet worden." "Theoretisch kan je daarvoor wel mooie regeltjes opstellen. In de praktijk werkt dat niet. Nu al is duidelijk dat de adviesgroep de grootste moeite heeft om alleen voor de welzijnssector een goed plan te maken voor de komende jaren. Dat moet eigenlijk tijdens de komende begrotingsbehande ling klaar zijn. Het rijk heeft een uiterste datum genoemd van 1 ja nuari. Dan moeten alle welzijns- activiteiten voor wat betreft de sociale en culturele sector keurig op een rijtje gezet zijn. Vanuit dat gegeven gaat er dan gesubsi dieerd worden." Moeilijkheden "De sport zal echter nog meer moeilijkheden krijgen. Voor ie dereen een gelijke subsidie is moeilijk te doen als je niet weet welke verenigingen al wat heb ben gehad. De sportverenigin gen worden indirect ook al ge subsidieerd. De gemeente onder houdt bijvoorbeeld de velden en legt de toegangswegen aan. On duidelijk blijft nu wie wat moet betalen. Een vereniging die han dig is in het verantwoorden van bepaalde posten krijgt gewoon meer geld te pakken", aldus Theo Koorn, die zich heel goed een voorbeeld hiervan kan herin- "Een vereniging zette in haar on schuld op een van haar onkos tenposten 'feestavond' die voor onder andere de jeugd was geor ganiseerd. Daar krijg je geen subsidie voor. Na uitleg werd het veranderd in 'jeugdactiviteiten' en toen kraaide er geen haan nog wel doorgaan met het geven van indirecte subsidies voor de sport. "Daardoor kunnen bij voorbeeld sportactiviteiten veel duurder zijn dan uit de direct ge geven subsidie blijkt. Het ligt echter in de bedoeling dat het prijskaartje van elke vereniging duidelijk gemaakt gaat worden. Daaruit moet blijken hoeveel een bepaalde sportclub nou echt meer krijgt dan op het eerste ge zicht lijkt. Dan zijn we tenminste af van het ongenuanceerde ge roep van 'we willen meer geld'." Volgens Gehner heeft zij met nog een ambtenaar genoeg inzicht in de sportzaken. "Daarom is er nog geen opvolger voor Koorn geko men. We kunnen het zelf wel af. Natuurlijk, de sportsubsidies ko men later aan bod. Maar dat is eerder een voordeel voor de sportverenigingen, die de ko mende tijd alleen iets zullen mer ken van de bezuinigingen van twee procent", meent wethouder Gehner. ROEL ZAADNOORDIJK DONDERDAG Leiden - dependance school Regen boogpad 3, bestuurscommissie De Duk dalf en de Loopplank, 20 uur. Stadhuis - werkgroep emancipatie, vr 13 Leidsch Dagblad - Witte Singel 1, infor matieavond voor winkeliers en bedrij ven uit de wijk Vreewijk, 20 uur. Stadsgehoorzaal - hoorzitting ontwerp plan en programma sociaal-cultureel werk. 19 uur. Groenoordhallen- Bovag-show, 19 uur. Gebouw speeltuinvereniging Morsch- kwartier - Lage Morsweg, creatieve och tend. 10-12 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a. Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidde Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Leiderdorp - Muzenhof, optreden con servatoriumleerlingen, 20.15 uur. Voorschoten - gemeentehuis, gecombi neerde c APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van: vr 9 okt ot 16 okt door: Doeza Apotheek, Doeza- straat31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 890000. "Strontrace" volgende week WARMOND - De boten die deelne men aan de traditionele 'stron trace' doen volgende week weer Warmond aan. Deze tocht van zeilende schepen op de binnen wateren tussen Workum en War mond komt dinsdag of woens dag in deze laatste gemeente aan. Daar is tegelijk het keerpunt voor de oude vrachtzeilschepen en gaat het weer richting Wor kum, Eerst wordt echter aan de gemeen tehaven de lading gedroogde koemest die in Workum aan boord gekomen is gelost. Na dat lossen moet zo snel mogelijk te rug gevaren worden. Het gaat er om wie de kortste zeiltijd heeft op deze route heen en terug. De schepen leggen de weg zeilende, voortbomende en jagende (ge trokken vanaf de kant) af. Met de 'strontrace' herleeft elk jaar weer het vroegere vervoer van koemest en terpaarde naar de bollenvelden tussen Haarlem en Leiden. Nu wordt in de bollen streek alleen nog maar gedroog de koemest gebruikt, die boven dien wordt aangevoerd via de weg. Gestart wordt maandagmiddag om vier uur in Workum 's Nachts zeilt men over het IJsselmeer naar Amsterdam. Dinsdagmid dag wordt dan het eerste van de twintig schepen in Warmond verwacht. In de loop van de avond, nacht en volgende dag zal ook de rest binnenlopen. Het gaat om schepen in twee klassen: boven en onder de 30 ton. Hier onder zün enkel originele sküts- jes. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Johannes Abra ham Martijn zv. J.A. van Vliet en A.M. van den Berg, Marieke Christine Suzan ne dv'. J.J.L. Coonen en M.J. van der Mark, Eric Nicolas zv. F.C. Vandenbus- sche en E.H. Parméus, Michael zv. R. van Delft en E.M.H.L.M. Vester. Daniel zv. C.A.J. Deckers en M. Lek, petrus Maria Johannes zv. C.P.M. van der. Krogt en M.J. van der Maat, Stijn Dirk Renaat Lode zv. D.V.A.E. Temmerman en R.L. van de Vijver, Danielle Michelle Simone dv. G.M. van Aanholt en J.C.M. van der Veer, Astrid dv. W. Griekspoor en C.J.M. Meeuwissen, Annet dv. J. van der Meij en R.G. Kugler, Marcus Petrus Johannes zv. H.P. Caspers en A.P. Roef stra, Quintus Carolus Gerardus zv. C.H.M. l'Ami en M. Ouwerkerk, Daisy Esmeralda dv. W. van den Oever en S. Plezier, Petra dv. J. Hellenberg en J.G. Kralt, Daphne dv. M.G. Seegers en T.J. Visser, Rosalie Louisa dv. H. Brinks en C.W.M. van der Meer, Martinus Leonar- dus zv. L.P. de Jong en Th.C.J.M. Koot, Jacob Barteld zv. N. van Wermeskerken en M.G. Middelbosch, Josien dv. H.J.A. Dessens en P.C.M. Ursem, Sjoerd zv. D. Barnhoorn en H.J. Wiersema, Sandra dv. M Gortzak en J.P. van Heek. Tho mas Daniël zv. M.P.L. Bergers c-n J.J. van Rooijen, Anthony Lachlan zv. R.M. Scott en J.M. Bright, Mirjam Alice dv. A. Holwerda en J.E. van der Niet, Rory zv. R E. Wullur en G. Mooij. Leuntje Pe tra dv. P.W de Mooij en C.M. van der Plas, Cornelia Catharina Helena dv. A A. Mieremet en B. Burgerjon, Marco zv. L. Aandewiel en H.J. van den Eijkel, Beyhan dv. R. Karaca en A. Aytac, Eva dv. R.G. Kooij en I. Slavenburg, Cindy dv. C de Best en J. Plug. jonkvrouw LEIDEN - Ondertrouwd: A.J. Marijt en T van der Kreek, G.W.A. Bakema en A C Schutte. J.W van Est en M.A. Verhorik, W.M. van Wingerden en J.A. Plezier, P C Tukker en M.H.A. van Noort, A.Th.H.J Schrader en H. van 't Veer, J. van der Pluijm en B.Y.M. Tuurenhout, B W. van Steenbergen en M. Montagne, G.J. van Bellen en M.E. van Caldenborgh, L. Kuipers en E.W. van Rossen, E.M. de Vogel en E. van de Wijngaard, C.P.J. van der Werf en J B M. Alberts. D.H. de Witte en T. Ren- kema, A.W.J. Beer en Y.W.J. Hoogduin, C A van Schie en M. Bakker, J.C. van Riel en G. van der Maas. H. Vermond en M. Groen. Bezwaren in Voorschoten OEGSTGEEST - Er was gister avond in de vergadering van de raadscommissie voor onderwijs en maatschappelijke voorzienin gen in Oegstgecst nogal wat on enigheid over het wel of niet be talen van een vergoeding voor een schoollokaal waarin na schooltijd Franse les wordt gege ven. De zaak kwam aan de orde naar aanleiding van een brief van de oudercommissie van de Flora- school over het gebruik van een lokaal voor het geven van Franse les. Onder officiële verantwoordelijk heid van de oudercommissie van de school werd daar les gegeven in het zogenaamde vakantiege- richte Frans. De wethouder van onderwijs mevrouw Blom had gevraagd om d't voortaan buiten verantwoordelijkheid van de ou dercommissie te laten gebeuren. "In het verleden is er namelijk door de hoofden van de lagere scholen in Oegstgeest en de rec toren van de scholen voor voort gezet onderwijs in Leiden het be sluit genomen om geen Frans meer te geven op de lagere scho len, voornamelijk omdat dat geen aansluiting zou geven op de VOORSCHOTEN - De marktkoop lieden van de vrijdagse week markt vinden een verhoging van de weekmarktgelden met 8 pro cent een onaanvaardbare verho-. ging. Zij menen dat de week markt als post wordt gebruikt om financiële tekorten op te van gen. Volgens een berekening verricht door de dienst openbare werken bedragen de weckmarktkosten per jaar 94.562 gulden. De centra le vereniging voor de ambulante handel neemt het op voor de Voorschotense marktkooplieden en becijfert jaarlijkse kosten voor de gemeente van 41.801,76 gulden. De raadscommissie voor economi sche zaken meent dat de waar heid van de cijfers ergens in het midden ligt. Een precieze kos tenberekening voor de markt blijft een moeilijke aangelegen heid. Omdat ook de commissie financiën aangedrongen heeft op een nauwkeurige kostenbereke ning, zullen alle cijfers nogmaals kritisch worden bekeken. De marktkooplieden maken ook bezwaar tegen twee marktmees ters. De markt is dermate klein dat de tweede marktmeester vol gens hun overkompleet is en al leen kostenverzwarend werkt. Wethouder Van Dalen werd tij dens de vergadering ook gecon fronteerd met de onvrede van de marktkooplieden ten aanzien van de andere opstelling van de kramen en verkoopwagens. Nu staan nog alle verkoopwagens bij elkaar gegroepeerd, maar in de praktijk blijkt dat marktbezoe- kers deze verkoop moeilijk kun nen vinden. Om tot een betere samenwerking middelbare scholen", aldus me vrouw Blom. "Als de lessen ech ter gegeven worden door ouders, dan zijn deze belemmeringen er niet Ik verwacht dan echter wel dat men een redelijke vergoe ding betaalt als men voor deze lessen een schoollokaal wil ge bruiken", zo voegde zij hieraan toe. Dit standpunt had echter een hefti ge reactie van de oudercommis sie tot gevolg. De oudercommis sie ziet dit als meten met twee maten, omdat voor andere bui tenschoolse activiteiten zoals schaken en volksdansen, geen vergoeding hoeft te worden be taald. In de woordenwisseling die daarop plaatsvond bleek ook nog een verschil van mening ovêr de be tekenis van het begrip buiten schools. De wethouder was van mening dat dit een tijdstip na vieren zou betreffen, maar de ou dercommissie vond dat ook de pauze tussen de ochtend en de middag tot buitenschools moet worden gerekend. Besloten werd om op korte termijn een vergade ring te beleggen om tot overeen stemming te komen. Unieke vorm van keuring koelwagens ZOETERWOUDE - In Zoeter- woude zal staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat J.C. van der Doef dinsdag 20 oktober een nieuw modern keuringsstation voor koelwa gens openen. Dit keurings station aan de Energieweg maakt onderdeel uit van de rijksdienst voor het wegver keer en werd speciaal ont worpen voor het beproeven van koelwagens Wat de uit voering en de inrichting be treft is het station uniek in Europa. De bouw van zo'n beproevings station was nodig, nadat Ne derland in 1978 een interna tionale overeenkomst had ondertekend, die het trans port van aan bederf onderhe vige waar regelt. De overeen komst geeft onder meer aan op welke manier het isoleren de vermogen van de laadbak en de capaciteit van de koel apparatuur m de koelwagen moet worden onderzocht en getest. en overlegmogelijkheid te ko men, stelde de wethouder voor tot benoeming van een aparte marktcommissie, die direct bur gemeester en wethouders advi seren. Alleen de grote zaken ko men dan nog in de commissie economische zaken. "Niemand misgunt een minder-va lide een eigen parkeerplaats, maar deze plaatsen voldoen niet aan het doel waarvoor zij zijn in gericht", aldus de vertegenwoor diger van de middenstand Schooneveldt, die pleitte voor een totale parkeerontheffing voor minder-validen. Veelal is de afstand van de parkeerplaats naar de winkel nog veel te groot. De wethouder deed de toezegging deze aangelegenheid te laten be spreken onder andere met de po litie, maar hij verwachtte geen gunstig resultaat. Het raadslid Aikens (D'66) wees op het gege ven dat een minder-valide ook natuurlijk gewoon kan parkeren op een normale parkeerplaats voor een winkel. Ook kwam nog de parkeerregeling in de Voorstraat ter sprake. De middenstand merkte op dat men "van een mooi bord niet kan eten", terwijl de overige commis sieleden de nieuwe regeling be ter vinden dan de oude. Een maquette van het terrein van "Huize Willibrord". Links ligt het huidige tehuis. Op de voorgrond de nieuwbouw. Verder is de Willibrordkerk te zien en helemaal rechts boven het Jeroenhuis. WASSENAAR - Uitgedost als lid van een heiploeg dreef de 94-jari- ge heer Brederode de eerste paal in de grond voor de aanbouw van 'Huize Willibrord'. De oudste be woner van het grote bejaarden huis doorstond ook het afschie ten van een partij vuurwerk die aan de installatie was bevestigd. Ondanks aanhoudende protesten van omwonenden is ten behoeve van dit project een einde geko men aan de voorheen prachtige en zeer uitgestrekte tuin. De nieuwe eenheden verrijzen pal achter de gelijknamige grote kerk Het huidige centrum aan de Rid derlaan is volgens voorzitter Ei sen afgekeurd op grond van voorzieningenniveau en veilig heid. Het gebouw is nu 50 jaar oud en zal opgeknapt kunnen 'WLÜibrord' breidt uit ondanks protesten worden, nadat de bewoners hun intrek in de nieuwbouw hebben genomen. De voorzitter ver wacht dat een en ander in 1983 zijn beslag zal krijgen. Hij kon digde tevens feestelijke activitei ten aan ter gelegenheid van het jubileum. Ook de oudste van de 140 bewo ners van het tehuis, Brederode kwam nog aan het woord. De hoogbejaarde bleek niet veel moeite te hebben met het toe spreken van een geheel met be jaarden en genodigden gevulde zaal. "Als voormalige bouwman volg ik de ontwikkelingen op de voet en zeer kritisch. Ze werken gelukkig hard, zodat ik de ver huizing nog kan meemaken. Ik ga nu maar gauw de paal slaan, anders moeten wij nog langer wachten", aldus Brederode. De nieuwbouw van drie verdiepin gen zal 125 wooneenheden tel len, die alle zijn uitgerust met sa nitair en een rookbrandmelder. Verder is elke eenheid via een ul tramodern communicatiesys teem direct verbonden met de nachtzuster, waar deze zich ook bevindt. Er is ruimte voor 12 in wonende verzorgers. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. "Winkelhof" Leiderdorp viert feest LEIDERDORP - Het Leiderdorpse winkelcentrum 'Winkelhof, dat één jaar bestaat, heeft vanaf za terdag een hele week allerlei acti viteiten op het programma staan. Zaterdag begint het feest bij het winkelcentrum met een straatpa rade vanaf tien uur. Rond twaalf uur zal bij het gemeentehuis een serenade worden opgevoerd. Van half twaalf tot half vier speelt er ook een huisorkest. Maandag is er van twee tot zes uur draaiorgelmuziek bij het winkel centrum en een dag later, dins dag volgt een kinderprogramma gepresenteerd door 'Appie en Flappie', bekend van de televisie ('Ren je rot' en 'Ti Ta Tovenaar'). Aan dit gebeuren is voor de kin deren een wedstrijd verbonden. Het gaat erom wie de leukste feestmuts maakt. De winnaars worden na afloop van het pro gramma door 'Appie en Flappie' in de bloemetjes gezet. Woensdag volgt voor de jeugd tot en mét 14 jaar een straatteken wedstrijd. Aanmelding vanaf half twee. In de jury zit onder an dere striptekenaar Dik Bruyne- stein. Sportschool Van Houdt geeft donderdag een judodemon stratie vanaf twee uur. Rond twaalf uur krijgt de gemeente door onder andere 'Winkelhof een cadeau aangeboden. Na het officiële gedeelte achter het ge meentehuis zal de Leiderdorpse jeugd ballonnen kunnen oplaten. Volgende week vrijdag is er naast de draai-orgelmuziek vanaf ze ven uur ook een optreden van de Winkelhof Bigband. Het huisorkest van het winkelcen trum treedt zaterdag 24 oktober tussen elf uur en half vier op. Vanaf elf uur wordt die dag een vliegerdemonstratie gegeven. Ook hier weer een wedstrijd voor de jeugd. Nu gaat het erom wie de mooiste vlieger maakt. Van twee uur tot drie uur treedt in en rond het winkelcentrum het uit 25 personen bestaande doe delzakkorps 'The PiDers' oo. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16 00-18 00 uur Abonnementsgelden pij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschnjving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden urtslultendgiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement I 53,45 Per post f 75,00 Jaarabonnement 1202,30 per post f 291,70 Losse nummers f 0,75. Directie: G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o Plv. Alg. redactiechef: J. P M. van der Meer ide dat er nu niemand echt iets weet te vertellen Theo Koorn "Hf ver de sport"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2