Jonge belastingambtenaren worden opstandig ,Als we kwaad worden zijn we niet tegen te houden' Slecht gesteld met belastingmoraal aft'imrnt Vrouwen in verzet tegen nucleaire waanzin' Reporta9e Kinderarts Helen Caldicott: DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 PAGINA 15 Door Ton van Brussel "De leiders van de wereld zijn mannen. Ze weten niet wat zo'n permante dreiging betekent. Ze kennen die emotie niet. Als president Reagan en zijn vrouw Nancy staan te glimlachen is het voor mij duidelijk dat ze emotioneel geen benul hebben van wat dit allemaal betekent. Hoeveel grote leiders hebben hun ouders ondersteund als ze het moeilijk hadden? Hoeveel hebben een kind geboren zien worden? Vrouwen kennen die emotie wel. Ze krijgen baby's en kennen het gevoel dat ik ook bij de geboorte van mijn eerste kind had. Dat je bereid bent om te ster ven om een mensenleven te redden. Vrouwen hebben dat instinctief. Maar wij kunnen dat mannen leren. Er bestaan geen communistische of kapitalistische baby's. Een baby is een baby en heeft recht op een toekomst". Waar Helen Caldicott spreekt wordt ademloos ge luisterd en na afloop druk gediscussieerd. Vorig jaar maakte ze grote indruk op de slotbijeen komst van de Vredesweek in Utrecht. Deze week is zij op uitnodiging van het Interkerkelijk Vre desberaad, de Vereniging voor Medische Polemo logie en Vrouwen voor Vrede terug in Nederland en houdt lezingen in alle uithoeken, soms vier per dag. Begin veertig is ze, Australi sche van geboorte, maar de laatste jaren permanent in Amerika woonachtig, waar zij tot voor kort doceerde aan de Harvard School of Medici ne en in het daaraan verbon den academische ziekenhuis een eigen praktijk had. On langs nam ze ontslag, omdat ze "het gevoel had dat door werken onzinnig is als mijn patiènten geen toekomst hebben. De hoofden moeten uit het zand. Alles wat we nu doen is nutteloos als het bin nen tien, twintig jaar tot een kernoorlog komt. Dat dat ge beurt is zeker als we op deze weg doorgaan. Daarom telt elke minuut". Gezien haar slopende daginde ling opmerkelijk monter en ontspannen stapte ze giste ren het koetshuis binnen van vormingscentrum Oud-Poel geest in Oegstgeest. Een afge laden zaal met vrijwel louter vrouwen, jong en oud, over tuigd of nog niet zeker van hun zaak. Camera's van VA- RA's "Kijk haar" registeren een betoog tegen "nucleaire waanzin" dat stoelt op afwis selend emotie en weten schappelijk onderzoek. In eigen land is haar reputatie met name sinds het ongeluk met de kerencentrale in Har- risburg gevestigd. Was des tijds voornamelijk de actrice Jane Fonda een gewild doel wit van de kernenergie-lobby ("kerncentrales zijn beter ge bouwd dan Jane Fonda"), nu staat ook Caldicott in het middelpunt ("kerncentrales Kansen Helen Caldicott kreeg tijdens het eerste jaar van haar stu die medicijnen belangstel ling voor de invloed van radioactieve straling op de genen. Haar docent genetica (erfelijkheidsleer) zette haar op dat spoor. Zij las onder zoeken, die een verhoogde kans op leukemie en andere kankers uitwezen als gevolg van radioactiviteit. Op het moment dat de Amerikanen nieuwe atoombommen test ten op de Bikini-eilanden, verdiepte zij zich in de gevol gen van de zg. "fall-out", de straling die bij een kernex plosie vrij komt en waaraan de wijde omgeving zich niet kan onttrekken. Op de universiteit waar zij zelf studeerde vond ze voor haar bezwaren geen gehoor. Pas aan het begin van de jaren ze ventig doorbrak ze haar stil zwijgen en begon ze een kruistocht tegen wat ze in haar eerste boek "nucleaire waanzin" heeft gedoopt. Zij rekent daar zowel het ge bruik van kernenergie als de produktie van kernwapens toe. Voor beide is uranium nodig en Helen Caldicott ont dekte dat twintig tot vijftig procent van de arbeiders in uraniummijnen aan longkan ker overlijdt, omdat zij het bij ontginning vrijkomende gas radon inademen. Garanties Het afval dat na ontginning LEIDEN - „Aan bouw fraude en in het alge meen belastingfraude wordt nog te weinig of te fragmentarisch aan dacht besteed". Dat zegt Ed van der Oude- raa, bestuurslid van de Vereniging van Ad junct-Belastinginspec teurs. Vorig jaar organiseerde hij in Leiden (hij is net een jaar afgestudeerd fiscaal jurist) een sym posium over het onder werp. Als bestuurslid van de Vereniging van Adjunct-Belastingin specteurs brengt hij achtergronden en ge volgen van fraude op nieuw onder de aan dacht van collega's. Po litici, justitie, juristen en economen zijn uit genodigd. Hans Sleurink, expert op het gebied van bouwfraude, sig naleerde dat vooral jonge ambtenaren opstandig raken omdat de overheid ineffectief reageert op belastingontdui king. Van der Ouderaa zegt zich persoonlijk in dat beeld van de 'opstandige ambte naar' te herkennen „Jonge mensen zijn nog niet gefru streerd", zegt hij. De motiva tie is nog fris. Voor veel jonge ambtenaren op de inspecties geldt nog sterk „elke cent die ik binnenhaal, houdt de ver zorgingsstaat in stand" DEN HAAG - Het is slecht gesteld met de belastingmoraal in Nederland. Er is voor miljarden zwart geld in omloop. Nie mand kijkt nog op van de zoveelste mil joenenfraude in de bouwwereld. Ook op kleine schaal wordt volop gefraudeerd. Een overheidsonderzoek het rapport-Bij- derveld) vorig jaar stelde dat zeven op de tien Nederlanders fraudeert op kleine of grote schaal. De fraude neemt in omvang toe. De interes se voor de gevolgen ervan ook. Er komen de laatste jaren meer wetenschappelijke rapporten over de gevolgen van de fraude los. Officieren van justitie en politiekorp sen zijn zich actief met de 'papieren' frau de bezig gaan houden en vragen hardop meer geld en mankracht voor het onder zoekswerk. Ook in de stille ambtelijke wereld van belas ting-inspecteurs is meer beweging of zelfs protest losgekomen. Het is daar vooral de jongere garde die zich actief teweer stelt tegen de gangbare praktijk. Symptoom van dat 'protest' is de najaarsvergade ring van de vereniging van adjunct-be lastinginspecteurs, die deze week in Den Bosch gaan discussiëren over belasting- Uitgenodigd zijn Hans Sleurink, schrijver van de al tweemaal uitgezonden televisie film De Katvanger (over de werkwijze van koppelbazen), de Rotterdamse offi cier van justitie Den Doelder, prof. Heer tje. (waarschijnlijk) staatssecretaris Kombrink van financiën en het kamerlid Engwirda. Een vertegenwoordiger van FIOD of de Fiscale Recherche zal eveneens aanwezig zijn. Met de organisator van de discussie, Ed van der Ouderaa. hadden we een gesprek. Het mag overigens verbazen dat de interesse ix>or het onderwerp pas nu goed op gang komt. Hans Sleurink heeft berekend da de schade voor de staat door belastinq fraude (en fraude van sociale verzeke ringswetten) op vijftien miljard gescha kan worden. Genoeg om het jaarlijkse be grotingstekort van ruim 6 procent op heffen. Sleurink vindt het dan ook onjuis dat een regering vooral aan loonmati ging denkt om het begrotingstekort te di k ken. Hel zou beter zijn de fraude beter te bestrijden. Dal levert miljarden méér op. Toename Hij is blij met de toenemende aandacht die vooral de laatste twee jaar naar belastingfrau de uitgaat. Maar niet alleen de aandacht neemt toe, ook de omvang van de fraude zelf. Het regeringsrapport- Bijsterveld stelt dat 70 pro cent van de Nederlanders die in principe kan frauderen, het ook in meer of mindere mate doet. Waarom zo weinig mensen aan hun betalings verplichtingen willen vol doen is een open vraag. Van der Ouderaa „Het heeft verschillende oorzaken. Sommigen zeggen dat de uil gaven in de collectieve sector te hoog zijn opgelopen." Hij hoort niet tot de groep men sen die zegt daarom de col lectieve uitgaven maar te ver lagen. Zijn antwoord op de toename van de fraude is: „Het controle-apparaat ver sterken. Meer mensen aan trekken bij de belasting dienst. Doorgaan met de re paratiewetgeving. Sinds staatssecretaris Nooteboom weg is, is dat door zijn opvol ger Van Amelsvoort in veel mindere mate doorgezet." Daarnaast zou volgens hem het aantal aftrekposten bij loon- en inkomstenbelasting moe ten verminderen. „Dat levert voor ons een werkbesparing op. waardoor je aandacht kan besteden aan dingen die die aandacht ook verdienen; het bestrijden van constructies". Kosten-baten Aantrekken van meer ambte naren kost geld. Toch zou de overheid over dat bezwaar heen moeten stappen, vindt Van der Ouderaa. De over heid zou er enkele miljoenen voor over moeten hebben om miljarden binnen te halen. Er zjn schattingen dat alleen de koppelbazenfraude al miljar den guldens per jaar scheelt. „Als je daarnaast ziet hoeveel belasting er elk jaar minder binnenkomt dan aanvanke lijk geraamd was. Hoe groot is dat verlies niet, nog afge zien van fraude", aldus Van der Ouderaa. Belastingambtenaren worden nu. na enkele jaren op een in spectie te hebben gewerkt, weggekocht door het be drijfsleven. Gevolg „Je krijgt mensen terug die oner varen zijn en de ervaring lekt weg naar het bedrijfsleven Hij erkent; bedrijven kopen in feite deskundigen weg die Sancties Wat volgens Van der Ouderaa ook bèlangrijk is, is het in bouwen van meer sancties. „Een voorbeeld: voor de in komstenbelasting moet je je huurwaardeforfait opgeven Stel dat de opgave 1560 gul den zou moeten zijn en men sen vullen maar 390 gulden in. Dat wordt gecorrigeerd door de inspectie Het jaar daarop doen ze het weer en volgende jaren weer. Dat moeten wij steeds corrigeren In die gevallen, als je weet dat mensen het bewust steeds fout invullen, zou je boetemogelgkheden moeten hebben." „En als in de huidige regelin gen al boetes mogelijk zijn. dan zouden die verhoogd moeten worden Strafrechte lijk gezien zijn de sancties ook te laag, bijvoorbeeld op valsheid in geschrifte Niet dat zoiets op sich «Ml BOU helpen. Maar er gaat een pre ventieve werking vanuit, zon der meteen naar een politie staat te willen" De Leidse adjunct-belastingin specteur is dus voorstander van een strengere controle en hogere straffen. Maar als nu blijkt dat een meerderheid van de Nederlanders weieens fraudeert (al was het maar voor een paar tientjes zwart werk laten doen), moet de overheid daar niet aan toege ven door de regels te versim pelen1 „Ik weet niet of je zo de wil van de meerderheid van de bevolking mag uitleg gen," zegt hg. „De wil van de bevolking is toch ook dat de progressie in het belastin grecht er is zoals die nu is. Of u'. nliik zou moeten zijn, want van het beginsel beta len naar draagkracht komt weinig terecht, juist door die fraude of het legaal ontdui ken van belasting De sociaal zwakkeren zijn daarvan de dupe Een betere voorlichting over het nut van belasting betalen ziet hi) ook niet als dé oplos sing. „Dat is een open deur intrappen Dc meeste men sen die frauderen of legaal ontduiken, weten echt wel hoe belangrijk het is Het zgn die mensen toch ook die vra gen om meer kruisrakketten of een schoner milieu Ze wil len er alleen met zelf voor be talen" JOSÉ SMITS De Amerikaanse kinderarts Helen Caldicott; "Na een atoom bom is geen medische hulp meer mogelijk...". overblijft en om redenen van kostenbesparing boven gronds wordt opgeslagen blijft dat gas gedurende tien duizenden jaren afgeven. Toch is het in bijvoorbeeld de staat Colorado op grote schaal gebruikt bij de aanleg van scholen, ziekenhuizen, woningen en straten. "Niet alleen hierom ben ik erg beducht voor het aanbrengen van een scheiding tussen kernwapens en kernenergie, maar ook omdat bij het pro ces in kerncentrales pluto nium vrijkomt dat gebruikt kan worden voor de aanmaak Van kernwapens. Garanties voor een vreedzaam gebruik van kernenergie zijn daarom moeilijk te geven". Caldicott verwijst naar de 200 tot 250 kg plutonium die elke kernreactor jaarlijks voort brengt. "Vijf kilo is voldoen de voor de aanmaak van een atoombom. Plutonium is op de zwarte markt veel geld waard. Nu al verdwijnen vrachtwagens met waarde volle ladingen spoorloos" Na een eerste verblijf in de Ver enigde Staten, schreef ze brieven aan Richard Nixon en Edward Kennedy over de proeven met atoombom mem. Reactie bleef uit. Bij el ke nieuwe proef van Amerika of Frankrijk gaf ze op de Au stralische televisie toelichtin gen over de gevolgen. Verloren Haar geloof in politici verloor ze tijdens een bezoek met een Australische delegatie aan Frankrijk. "De Franse rege ring zei: onze bommen zijn volkomen veilig Wij vroe gen: waarom test u ze dan niet in de Middellandse Zee? En zij antwoordden: "Om Gods wil. bij de Middelland se Zee leven te veel mensen-" Tijdens haar bezoek in Neder land spreekt Helen Caldicott niet alleen voor vrouwen en leden van de vredesbewe ging, maar ook voor studen ten medicijnen, artsen en an dere werkers in de gezond heidszorg. Een mogelijke kernoorlog staat in die beto gen centraal. Caldicott schetst de bewapingswed- loop, die heeft geleid tot een "overkill" aan beide zijden. noemt. "Die denken al'cmaal nog in termen van een con ventionele oorlog. Ze roepen een sfeer op van' na afloop bouwen we gewoon weer nieuwe huizen en komt alles voor elkaar. Na een kernoor log valt er niets meer op te bouwen. De Sowjet-Unie heeft gezegd nooit als eerste een kernbom te zullen ge bruiken. maar het hele poten tieel in te zetten als Amerika er ook maar één gebruikt Binnen een half uur is het ge beurd. Op het Westelijk half rond zal negentig procent van de mensen overlijden. Schuilkelders helpen niets. Dat zijn niet meer dan crema toria. Trouwens, het valt uit te sluiten dat een treffen tus sen de twee grote machten een conventionele oorlog op levert. Het Pentagon (het Amerikaanse ministerie van defensie) heeft onlangs een rapport uitgebracht, waann duidelijk wordt dat de be schikbare voorraad kogels binnen tien tot veertien da gen na het begin van een oor log op zal zijn". "Dat is even waanzinnig als alle maatregelen die ziekenhui zen moeten trefTen voor de opvang van slachtoffers van een kernoorlog. Als een bom valt dan is het gebied in de wgde omtrek volstrekt on toegankelijk voor wie dan ook. De beschikbare zieken huizen. voorzover ze zelf niet getroffen zgn, hebben abso luut geen mogelijkheden om slachtoffers met brandwon den op te vangen Ee patiënt met derdegraads brandwon den heeft op zijn minst zes maanden intensieve behan deling nodig". Geen hulp "De Verenigde Staten heb ben genoeg waterstofbom men om ieder mens op aarde veertig keer te vernietigen, de Sowjet-Unie kan het twin tig keer". Ze wijst er daarbij op dat niet alleen steden, maar ook kernreactoren het doelwit zijn van de nu opge stelde raketten. "Het bezit van kernwapens is voor lan den met kerncentrales eigen lijk overbodig. Een bom op een kerncentrale heeft ook een kernexplosie tot gevolg en leidt in de praktijk tot de zelfde gevolgen als het ge bruik van kernwapens". Niets In haar lezing verzet ze zich fel tegen wat zij "de grote leiders Caldicott zegt in feite hetzelfde als de Vereniging voor Medi sche Polemologie vorig jaar in advertentie in alle grote dagbladen deed: in geval van een kernoorlog kan van de medische stand volstrekt geen heil worden verwacht. Mogelijkheden tot hulp zgn er dan niet In de strijd tegen kernwapens en kernenergie ziet Caldi cott een speciale rol wegge legd voor vrouwen. "Als wij vrouwen kwaad worden, is er geen houden meer aan. Dan zijn we niet te stoppen. Jullie Nederlanders hebben de sleutel in handen. Als jul lie nee zeggen en Belgiè en West-Duitsland zich laten overtuigen, dan moeten de Verenigde Staten hun poli tiek w el herzien. Wij moeten overtuigen: kernwapens be schermen niemand, het zijn zelfmoord wapens".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15