'Soberheid is juist góed' Geldgebrek: Noordwijk stelt grote werken uit PvdA: bij minder huurverhoging hogere gasprijs Geen winkels Aardamseweg Toch kwekers weg veiling Alkemade Stedebouwkundige over nieuwe trend in bouwen: Vrouw bekneld in auto DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 STREEK Mevrouw Heyning, voorzitter van de Neder landse bond van Stede bouwkundigen, over bet bouwen in de toekomst: "Niet te somber doen over sobere woonwij ken". NOORDWIJK - De eerste paal voor een nieuw Noordwijks raadhuis zal het volgend jaar nog niet worden geslagen. Pas in 1983 heeft de gemeen te Noordwijk genoeg finan ciële armslag om aan dit mil de conclu sies uit de gisteren versche nen meerjarenbegroting voor de periode 1982-1986 van de badplaats. Noordwijk zal de komende jaren over de gehe le linie het mes moeten zetten in de kapitaalslasten. "De groei is nagenoeg uit het voorzieningenniveau ver dwenen", merken burge meester en wethouders in het begeleidend schrijven op. De groei in de huidige meerja renbegroting is geraamd op ruim 100.000 gulden. Dat is ongeveer de helft van wat in de vorige begroting was ge raamd. Typerend voor de gisteren ver schenen meerjarenbegroting is het verschuiven van be langrijke investeringen naar de toekomst.' Het gaat hierbij om de bouw van het raad huis, de aanleg van hockey velden, de bouw van een bi bliotheek en de tweede fase van de nieuwbouw voor de dienst gemeentewerken aan de Losplaatsweg. In de meerjarenbegroting is bij deze geraamde investeringen volstaan met het bijschrijven van de bouwrente. De lasten worden pas berekend neer de objecten klaar zijn. Ook voelen burgemeester en wethouders ervoor, zo staat in het begeleidend schrijven, om bij het verstrekken van geldleningen aan gemeente bedrijven en gemeentedien sten de rente in rekening te brengen. Elke dienst draagt daardoor zijn eigen lasten. De algemene dienst verkrijgt hierdoor een voordeel van 175.000 gulden. Uitbreiding van het personeel zit er de komende jaren a de gemeerde Noordwijk ook niet in In de vorige meerja renbegroting was hiervoor 800.000 gulden gereserveerd Voor de nieuwe planperiode is dit bedrag teruggebracht tot 375.000 gulden, oftewel 75.000 gulden per jaar Burgemeester en wethouders ramen de totale investerin gen voor de jaren '82-'86 op 30 500.000 gulden. Éénderde hiervan gaat naar de bouw van een nieuw raadhuis. Het gevolg hiervan is dat andere zaken in het gedrang komen, zoals de bouw van «en Blau we brandweergarage. Voor 1982 staan onder andere op het programma het verbe teren van de woonomgeving van de wijk Calorama (650.000 gulden), de bouw van de bibliotheek (1 500 000 gulden). grondaankopen voor aan te leggen hockeyvel den (940 000 gulden) en de nieuwbouw gemeentewer ken (650 000) ALKEMADE - Hoewel veiling- directeur J.C. van Zaal dit heeft ontekend hebben ne gen Alkemadese kwekers op de vrijdagavond gehouden besloten ledenvergadering van de veiling Eendracht Maakt Macht (EMM) hun lid maatschap opgezegd. Van een van hen, kweker G.P,. l'A- mi, staat definitief vast dat hij zich gedurende de opzegter mijn van drie maanden niet zal bedenken en per 1 januari 1982 overstapt naar de Rijns- burgse veiling Flora. Of ook de andere acht kwekers uiteindelijk de overstap naar Rijnsburg zullen wagen wordt van verschillende zij den nog betwijfeld. Van Zaal heeft gezegd erop te vertrou wen dat uiteindelijk vrijwel niemand de EMM zal verla ten en de komende weken nog persoonlijk met de kwe kers zal praten. J. Hoogen- boom, de voorzitter van de Land en Tuinbouwbond (LTB) houdt het erop dat drie of vier kwekers zich de ko mende maanden nog zullen bedenken en bij de Roelofa- rendsveense veiling blijven. "Maar dat kan ik niet met ze kerheid zeggen. Misschien valt het allemaal wel erg mee", aldus Hoogenboom. Op de vergadering heeft het EMM bestuur bij de twee aanwezige leden van de over koepelende veilingorganisa tie, de Verenigde Bloemen veilingen Nederland (VBN), een officiële klacht ingediend tegen het Flora-bestuur we gens het vermeende weglok ken door de Rijnsburgers van Alkemadese kwekers. Dit zou gebeuren door de verte genwoordigers van het bij de Flora behorende verkoopbu reau van plantgoed en bloem bollen. Het veilingbestuur van de Flora ontkent deze be schuldigingen echter. Vol gens Hoogenboom wordt de verplichting om op de eigen veiling te veilen wel degelijk door EMM-leden ontdoken met medewerking van de Rijnsburgse veiling. De-zeer grote terughoudendheid van het Flora-bestuur bij het la ten inzien van de lijsten van veilende kwekers is daarvoor een aanwijzing, vindt hij. De veilingen zijn namelijk on derling verplicht deze te la ten inzien en met andere vei lingen heeft de EMM geen problemen, zegt hij. De VBN gaat de klachten van het be stuur onderzoeken. Over de kwestie van de hogere prijzen die in Rijnsburg zou den worden betaald, wat de hoofdreden voor het aange kondigde vertrek van de ne gen kwekers is, is geen over eenstemming bereikt. Van Zaal zei eergisteren in deze krant de kwekers ervan te hebben overtuigd dat de ge middelde prijzen in Roelofsa- rehdsveen niet onder die van Flora liggen. Dat gaat in ieder geval niet op voor de firma L'Ami. Voor orchideeën, waarin de firma zich speciali seert, worden in Rijnsburg wel degelijk hogere prijzen betaald, zegt mevrouw L'A mi, erl daarom worden straks alle produkten daar geveild. "Het is ondoenlijk om op twee veilingen tegelijk te vei len", zegt ze. Hoe de stem ming bij de andere acht kwe kers is kan ze niet zeggen. Daar bemoeit L'Ami, die vrij dagavond als woordvoerder voor de "dissidente" kwekers optrad, zich nadrukkelijk niet meer mee. AMSTERDAM/KUST- EN BOLLENSTREEK - "Het versoberen van de woningbouw in de ja ren '80 hoeft niet ten koste te gaan van de woon omgeving. Mooi met minder geld kan ook. Bij het maken van sobere plannen moet wel de mo gelijkheid worden opengehouden in beter eco nomische tijden luxe toe te voegen". Zo luidt de mening van mevrouw H. Ch. M. Heyning, voorzitter van de Bond van Nederlandse Stedebouwkundigen (BNS), over de huidige ontwikkelingen De vraag is of soberheid die tectonische hoogstandjes plus van de duurdere type woningen en het kaler inrichten van de woonomgeving. op het gebied van de woning bouw. De versobering van nog te bouwen projecten als gevolg van de inge zakte bouwmarkt is de laatste tijd weer actueel geworden door het verschijnen van de gemeen tebegrotingen voor 1982. Veel ge meenten gaan in de paragraaf woningbouw vanide begeleiden de nota's in op gedwongen verso bering van nog te bouwen woon wijken. In de ruimste zin hogdt die verso bering in het vergroten van het aantal woningen per hectare, het kaler uitvoeren van woningen, het weglaten van allerlei archi- moet worden betracht geen gevolgen heeft. Bijvoorbeeld het ontstaan van opeengepakte wij ken met weinig groen en recrea tieruimte, die in betere economi sche tijden zullen worden be woond door de minder draag krachtigen. Het gevaar van getto vorming in de toekomst lijkt hierdoor aanwezig. Mooi "Ik ben daar niet bang voor", zegt mevrouw Heyning. "De malaise in de bouwwereld zal niet snel leiden tot de bouw van kwalita tief slechte woningen en woon wijken. Eerder ben ik er bang voor dat er helemaal niet meer wordt gebouwd. En stedebouw kundig hoeft soberheid geen slecht uitgangspunt te zijn. Met, weinig middelen kan je ook iets moois realiseren". Dit was ook het uigangspunt een eind vorig jaar gehouden congres van de Federatie 'O', een overkoepelend orgaan van ont werpers op het gebied van on dermeer woningbouw. Onlangs werden de resultaten daarvan nogmaals onder de aandacht van de stedebouwkundigen gebracht in het vakblad van de BNS. Eén van de uitgangspunten congres was dat de richting waarin de stedebouw en volks huisvesting zich bewegen zozeer wordt bepaald door eco nomische of technische ontwik kelingen, maar door politieke keuzen. Ondere andere werd ge sproken over het uitgebreide voorschriftenstelsel dat vorige decennium tot stanc kwam. Naast kwaliteitsverbete ring heeft dit ook geleid tot hoge re bouwkosten. Overigens is mevrouw Heyning niet onverdeeld gelukkig met de bouw zoals die in de jaren '70 tot stand is gekomen: "Na de bouw van de jaren '60 is de balans hele maal doorgeslagen. De reactie op eenvormigheid was die van het bouwen van zeer verschillende woningen binnen een wijk. Hier door ontstond soms een beetje een chaotisch beeld en een on duidelijke stedebouwkundige opzet. Misschien heeft men toen- dertijd er een beetje teveel werk van gemaakt. Ik vraag me dan ook af of het geld niet beter had kunnen worden besteed". "Ook is het gevaar ontstaan dat de bewoners worden opgezadeld met de kosten die het onderhoud van deze luxe wijken met zich meebrengt. Misschien hadden we in d' jaren '70 beter wat geld kunne i reserveren". Rust Maar, zoals gezegd, ziet mevrouw Heyning de toekomst niet som ber tegemoet. "Ik hoop nu weer op een beetje rust en eenvoud in de woonomgeving. Wat dat be treft ben ik niet rouwig over de huidige ontwikkelingen. Ver dichting (meer woningen per hectare, red.) is niet mijn groot ste vrees. Alhoewel ik moet toe geven dat het weieens proble men oplevert. Dat merk ik ook in de praktijk. Zelfben ik bezig met het herzien van enkele plannen. Dan kom je voor situaties te staan waarbij je hebt gerekend op lage dichtheid, bijvoorbeeld bij de overgang naar het land schap. maar waarbij dat niet meer mogelijk is", verklaart zij. Zelf werkt mevrouw Heyning al enkele jaren met een soort 'ïnvul- plannen' Dit houdt in dat een wijk wordt ontworpen met het idee om later nog wat bij te kun nen bouwen of juist weg te laten. Hoewel dit niet direct een oplos sing biedt voor het noodgedwon gen bouwen van meer woningen per hectare, kan door deze werk wijze wel later de wijk wat wor den aangekleed. Mevrouw Heyning ziet daarom nu ook kans op een algemene door braak van haar werkwijze: "Het zal problemen opleveren bij het ontwerpen van wijken, maar het inbouwen van marges om later te kunnen verbeteren is de moeite waard. Dat kan zowel bij de wo ningen zelf als bij de gehele wijk. Wat het eerste betreft denk ik aan het later toevoegen van een dakkapel of het verfraaien van een gevel en voor het tweede gaat mijn gedachte uit naar het openlaten van plekken waar la ter wat mee kan worden ge daan". Ook is zij een voorstander van het meegroeien van de wijk met de bevolking. Heyning: "In nieuw bouwwijken is vaak een concen tratie van jonge kinderen. Voor hen moeten speelmogelijkheden aanwezig zijn. Als echter de kin deren ouder worden vervalt die behoefte. Dan moet er de moge lijkheid zijn om die speelplaat sen een ander gezicht te geven". Aantrekkelijk Als stedebouwkundige ziet me vrouw Heyning dus soberheid als een basis om op z'n minst tot acceptabele woonwijken te ko men en in sommige gevallen zelf tot door eenvoud aantrekkelijke wijken. Volgens haar moet de bouwwereld eens te meer over gaan tot een soort procesdenken; werken met de middelen die er zijn. waarbij in het achterhoofd wordt gehouden dat later mis schien de tijden beter worden. Een voordeel van versoberde wij ken is volgens haar dat de be heerskosten aanmerkelijk lager liggen dat die van in de jaren '70 gebouwde wijken. De moraal van haar verhaal stede bouwkundig hoeft een sobere kijk zeker geen sombere kijk te zijn. OLAF HOENSON \>-,4:.* r woningwetwoningen gebouwd. Onenigheid bonden over politiewet UTRECHT/DEN HAAG (GPD, ANP) De plannen van minister Van Thijn om de nieuwe poliie- wet - ingediend door het vorige kabinet - in te trekken heet ge leid tot verdeeldheid bij. de poli tiebonden. De wet regelt de vor ming van provinciale politie. De Algemene Christelijke Politie bond (ACP) en de Vereniging van Hogere Politieambtenaren (VHP) zijn het niet met de opvat tingen van Van Thijn eens. Zijn vinden dat een provinciale struc tuur zeker voordelen inhoudt. Daarentegen wordt Van Thijn ge steund door de Nederlandse Po litiebond (NPB), waarvan d le den zich steeds hartgrondig te gen de vorming van provinciale korpsen hebben uitgesproken. De Haagse hoofdcommissaris Peijster stelde zich vanochtend tijdens een rede voor de Maat schappij voor Nijverheid en Han del in Den Haag op tegenover Van Thijn. "Intrekken van de wet leidt tot een onaanvaardbaar uitstel van de broodnodige struc tuurwijziging bij de politie", al dus de hoofdcommissaris, die vond dat het ontwerp op enkele punten aangepast zou kunnen worden. DEN HAAG (GPD) - Minister Den Uyl (sociale zaken) heeft dins dag in het overleg met de minis ters Terlouw (economische za ken) en Van der Stee (financiën) voorgesteld de huren volgend jaar slechts met 3 procent te la ten stijgen. Daartegenover moet dan een extra verhoging van de aardgasprijs staan van drie cent. De burgers zouden van de ze verschuiving niets merken. De wettelijke huurverhoging be draagt nu 6 procent en zou moe ten ingaan per 1 juli 1982. Deze huurverhoging wordt voorname lijk vastgesteld aan de hand van De automobiliste moest na het ongeluk met een hydraulische schaar door de brandweer worden bevrijd. TER AAR - De 19-jarige M. J.D. uit Ter Aar is gistermorgen bij een botsing op de Oostkanaalwcg gewond geraakt. Om ongeveer kwart over elf reed de vrouw door nog onbekende oorzaak van de weg af en botste met hoge snelheid frontaal tegen een boom. De wagen werd bij de botsing zodanig verwrongen dat de vrouw in de wagen bekneld raakte. De hydraulische schaar van de brandweer moest eraan te pas komen om de vrouw te bevrijden. Ze werd met verwondingen aan haar gelaat overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden de gestegen bouwkosten. Deze echter zo veel minder gestegen kosten zijn in het afgelopen jaar dan werd verwacht, dat 3 pro- Middenstand Ter Aar krijgt gelijk van provincie TER AAR - De mogelijkheid dat er winkels worden gebouwd op de grond van het garagecom plex van P.M. Langhout aan de Aardamseweg in Ter Aar is door de provincie van de hand gewezen. De provincie heeft na melijk de bezwaren van de Ter Aarse middenstandsvereniging tegen deze mogelijkheid in het bestemmingsplan "Aardam- Noord" gegrond verklaard. De middenstanders zien de uit breiding van het aantal winkels in het centrum van Ter Aar niet zitten omdat volgens hen de ge meente onvoldoende onderzoek heeft verricht naar de behoefte aan nieuwe winkels. De ge meente heeft de bezwaren van de middenstanders tegen haar eigen plannen overigens bij.de provincie onderstreept. De gemeente heeft vorig jaar juli in alle haast het bestemmings plan eew iizied. min of meer als noodmaatregel. Het terrein van het garagecomplex w erd toen te koop aangeboden. De gemeente vond de grond te duur om zelf te Den Uyl heeft voorgesteld het in derdaad bg deze verhoging te la ten, maar dan wel de aardgas- prijs te verhogen. Dat zou voor de burgers geen verdere aantas ting van hot hui hnurlg. ld kenen. Het brengt echter wel een aanzienlgke extra-opbrengst in de staatskas. In het eerste jaar zou het 120 miljoen opleveren en dit loopt op tot een half miljard in de volgende jaren, Den Uyl wil hiermee zijn banenplan betalen. (Zie verder pagina 7) kopen maar zij wilde echter wel voorkomen dat het terrein zou worden gebruikt voor r. n and-carry bedrijf. De gemeente ziet liever geen be drijven op de grond van Lang hout komen die veel verkeer aantrekken. Het terrein ligt na melijk vlak bij de brug over het Aarkanaal en extra verkeer is hier ongewenst. Ook de midden standers zagen een dergelijk be drijf liever niet in het centrum. Ter Aar wijzigde het bestem mingsplan zo dat het g. In. .In een zeer ruime beslemming kreeg. Zo is er woningbouw toe gestaan. alsook de vestiging van winkels echter geen cash- and-carry of horecabedrijven, en geen verkcers.i.uiin kk. mi.- bedrijven. Het terrein heeft een ruime bestemming gekregen omdat de gemeente de verkoop plannen van de eigenaar van de grond, P.M. Langhout niet wil dwarsbomen. De middenstandsvereniging ont dekte dat er strikt genomen de mogelijkheid bestaat om een winkelcentrum te bouwen op de grond. Met steun van dc ge meente tekenden de midden standers bezwaar aan tegen de herziening van het h. st. m mingsplan. Ter Aar heeft nu een jaar de tijd om met een nicuu pl.m 10M bi I gebiedie te komen. Lukt het de gemeente nvt ..m hum. m M tijdsduur een nieuw plan op ta fel te leggen, dan treedt het ou de bestemmingsplan (met de mogelijkheid van de vestiging van een cash-and-carry bedrijf) weer in werking. De gemeente Ter Aar kan nog niet zeggen wat de nieuwe plannen zijn voor het terrein. De Hoek in Rijnsburg wordt ook versoberd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11