Grote vertraging door gracht Geen knik in Wassenaarseweg Leidse stadsrubriek Kleine Havenbrug naar Stadshidpwerf Verkeersproef op Kort Rapenburg wijst uit Uitslaande brand legt woning volledig in as Commissie voor Ruimtelijke Ordening, Openbare Werken en Verkeer WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser I LEIDEN Provincie tot gemeente: Het draaigedeelte wordt opgelicht en op de dekschuit gelegd LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gaan niet ak koord met de knik die de ge meente in de Wassenaarseweg wil aanbrengen. GS geven van hun ongenoegen blijk in een reactie op bezwaren die de uni versiteit tegen het bestemmings plan Vogelwijk (waarin de bocht is opgenomen) had ingediend. Bezwaren die de provincie trou wens wel naast zich neerlegt. Het universiteitsbestuur is daarmee te laat gekomen, zo stelt de pro vincie vast. De termijn waarin bezwaren konden worden inge diend. verliep op 27 oktober 1979 en de universiteit maakte pas op 17 juni 1980 zijn tegenwerpingen schriftelijk kenbaar. LEIDEN - Drie uur had aannemer Van Marwijk gisteren nodig om het draaigedeelte van de Kleine Havenbrug (de verbinding tus sen het Havenplein en de Kalvermarkt) te lichten en heel lang zaam op een dekschuit te leggen. Het gevaarte bleek ongeveer 35 ton zwaar te zijn, terwijl de aanne mer op 27 ton gerekend had. Dat was een tegenvaller. Veel re kenwerk was nodig om de juiste balans te vinden zodat de twee kranen aan beide zijden van de brug het gevaarte zonder onge- lukken op de schuit konden leggen. Om half een kon de Kleine Havenbrug afgevoerd worden naar de Stadshulpwerf. Daar zal de monumentale brug die uit 1870 da teert. uitgebreid bekeken en opgemeten worden. Alle gegevens over de brug zijn bij de stadhuisbrand van 1929 verloren gegaan. Een 'nieuwe' Kleine Havenbrug wordt vermoedelijk pas in 1985 gebouwd. Aannemer Granneman uit Stompwijk is gisteren be gonnen met de aanleg van een noodbrug. In tegenstelling tot de oude. in slechte staat verkerende Kleine Havenbrug die verbo den was voor auto's, wordt de noodbrug toegankelijk voor alle verkeer. Binnenkort wordt namelijk begonnen met het herstel van de Kerkpleinbrug (over de Herengracht bij "De Door braak") die daarom geruime tijd afgesloten zal zijn. De noodbrug tussen Havenplein en Kalvermarkt die volgens aan nemer Granneman over acht weken klaar zal zijn. wordt weer vervangen door de 'echte' Kleine Havenbrug als de walkanten en de riolering in het gebied tussen de Haven en de Zuidsingel aangepakt zijn. En dat zou in '85 het geval moeten zijn. Frans praten hielp niet.. LEIDEN Door vloeiend Frans te spreken trachtte een 15-jarige jongen uit Noord- wil k gisteren betaling te voorkomen, toen hij zich zon der treinkaartje in dc trein bevond. Op het Leidse sta tion aangekomen waar schuwde de conducteur ech ter de politie, waarna al snel bleek dat de jongen minstens net zo vloeiend Nederlands sprak. den van het FNV of hun huis genoten (werkend, werkloos of arbeidsongeschikt) kun nen weer net als vong jaar een "basiscursus" volgen over zaken als arbeidersbe langen. de samenstelling van het loon. waardering van het werk. het doel van de vakbe weging. zeggenschap op het bedrijf en de woon en leefsi tuatie in Leiden. Daarnaast wordt er getraind in discus sieren en het maken van een verslag Dertien mensen maakten vorig jaar de cursus af van wie er tien dit jaar verder gaan met een vervolgcursus In deze cursus worden zaken als so ciale zekerheid diep uitge spit. Het klinkt allemaal erg schools maar de vakbondsschool is het niet. Een vooropleiding of ervaring in de bond is niet nodig om aan de cursus mee te mogen doen. De ervaring van de cursisten op of buiten het werk staat centraal, en er varingen heeft iedereen "Ambtenaren, mensen uit de fabriek, bouwvakkers, een onderwijzeres en een zieken- verzorgster volgden vorig jaar de basiscursus Als dat allemaal samenkomt dan leer je een boel van eikaars erva ringen", zegt Yvo van Marle die de basiscursus dit jaar be geleidt li.. van Lgmond en Jan Laurier begeleiden de vervolgcursus De cursisten werken met materiaal van de afdeling ledenscholing van het FNV maar voortdurend wordt op de actualiteit inge speeld Het doel van de vakbonds school is eraan bg te dragen dat de cursisten op hun werk of daarbuiten niet op hun mondje gevallen zijn De school kan ogen openen De twee cursussen beslaan 25 avonden, behalve in de schoolvakanties elke week vanaf eind oktober tot en met apnl. De cursussen beginnen op dinsdagavond 27 oktober vanaf acht uur in het vor mingscentrum aan het Lam- menschanspark De basiscur sus kost 67 50 en de vervolg cursus kost iets minder. Be langstellenden kunnen voor meer informatie terecht by Yvo van Marle, Vondcllaan 11. tel: 310140 Niettemin hebben Gedeputeerde Staten toch een uitspraak over de zaak willen doen Daarbij wordt niet op de inhoudelijke kant van dc zaak in gegaan (de gemeente wilde met de geplande bocht het autoverkeer op de Wassenaarseweg afremmen). GS stellen zich op het standpunt dat de wyziging niet direct thuis hoort in het bestemmingsplan Vogelwijk. "Een eventuele bocht valt alleen te beoordelen in het kader van het bestemmingsplan Leeuwenhoek", meent men van provinciezijde en dat bestem mingsplan is nog in dc maak. De bocht zou ook m de Leeuwen hoek 'snyden' en niet in de Vo gelwijk. Daarop ook baseerde de universiteit zijn he/waren De Gorlaeus en Sylvius laboratoria zouden er mee in de problemen worden gebracht. In het kader van hetzelfde bestem mingsplan voor de Vogelwijk komt de provincie tevens tand arts Krul aan de Rynsburgerweg te hulp. Hij wilde aan de achter kant van zijn tuin zyn praktijk ruimte uitbreiden, waarbij de in gang aan de Nachtegaallaan zou komen. De gemeente had daar bezwaar tegen en vond dat hy in zyn huis maar extra-ruimte moest vinden. De ingang zou dan gewoon aan de voorkant van zyn tuin kunnen komen. De "fraaie houtwal" (aldus B en W) aan de Nachtegaallaan bleef dan onaan getast. De provincie heeft daar minder moeite mee en vindt het aantasten van dc houtwal (hoe mooi ook) te verkiezen boven re novatie-werkzaamheden aan het huis van Krul. LEIDEN - De aanleg van een grachtje op het Kort Rapenburg zal leiden tot aanzienlijke vertragingen voor alle verkeer en vooral voor het openbaar vervoer in de Leidse binnenstad. Op de drukke uren zullen files optreden waarbij de wachttijden kunnen oplopen tot twintig minuten. Dit is van de conclusies van een verkeersproef die vorige maand is gehouden en waarvan de resul taten gisteravond bekend wer den gemaakt tijdens een in spraakavond van de gemeente over de toekomst van het Kort Rapenburg. Zoals bekend moet de huidige, uit 1910 daterende, overkluizing van het Kort Ra penburg vernieuwd worden of vervangen door een smal gracht je. De hoofdafdeling verkeersza ken van de gemeente heeft on derzocht wat de gevolgen zou den zijn voor de verkeersafwik keling als er een grachtje zou worden aangelegd. Op het Kort Rapenburg passeren dagelijks 15.000 auto's en 1000 autobussen. De aanleg van een grachtje is ver keerstechnisch haalbaar. zo blijkt uit de proef. Maar de uit voering van het plan zou van in vloed zijn op de verkeerssituatie in de gehele stad en daarom ge koppeld moeten zijn aan ver gaande verkeersmaatregelen voor de Breestraat (eenrichting verkeer). De bereikbaarheid van de binnenstad zou door de uit voering van dit plan in belangrij- kemate bemoeilijkt worden. Afkeuring Winkeliers en ondernemers hekel den gisteravond de plannen van de gemeente. Volgens Van Eg- mond, voorzitter van het Leids City Centrum (LCC) zijn mid denstanders en grootwinkelbe drijf eensgezind in hun afkeu ring van het plan om op het Kort Rapenburg een grachtje aan te leggen. "Dit mag niet gebeuren", zei Van Egmond op de door de gemeente georganiseerde in spraakavond. Volgens de heer Van Velzen van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) is 75 procent van de bedrijven te gen de aanleg van een grachtje. Hij pleitte voor eenrichtingver keer op de Breestraat (stad in) en op de Marktenroute (stad uit). Ook zou het opengraven van het Kort Rapenburg gekoppeld moe ten worden aan het instellen van eenrichtingverkeer op het Noordeinde en het Galgewater. In combinatie met een dergelijke verkeerscirculatie zou een dis cussie over het opengraven van het Kort Rapenburg pas zinvol zijn, aldus Van Velzen. Een woordvoerder van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf zei de plannen voor de aanleg van een grachtje niet direct te willen verwerpen, maar meende dat een behoorlijke verkeersafwikkeling eerst de aandacht moet krijgen. De heer Teekens, raadsman van de firma De Nie, noemde de plan nen in strijd met het bestem mingsplan voor de Academie- wijk. De Nie meent dat de be reikbaarheid van zijn bedrijf, aan de westzijde van het Kort Rapen burg, door de plannen niet ge waarborgd wordt. Teekens stel de de gemeente een gerechtelij ke procedure in het vooruitzicht als één en ander niet tijdig wordt geregeld. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) zei dat de bereikbaarheid van winkels en bedrijven grote aandacht moet krijgen, maar dat dit pas aan de orde komt bij de eventuele verdere uitwerking LEIDEN - Een uitslaande brand heeft vannacht een flatwoning aan de Willem de Zwijgerlaan volledig in as gelegd. Aangrenzende flats liepen flinke rook- en waterschade op. De toedracht van de brand is door de recherche in onderzoek. Omstreeks half negen 's avonds rukte de brandweer uit voor het blussen van een binnenbrand in de woning. Het vermoeden bestond dat de brand door de bewoner was aangestoken. De bewoner, die eerder bedreigd zou zijn door buurtbewoners, werd meegenomen naar het politiebureau en vervolgens aangehouden op verdenking van brandstichting. Omstreeks half drie 's nachts - de bewoner verbleef toen nog op het bureau - ontstond de felle uitslaande brand. De oorzaak van deze twee de brand heeft de politie nog in onderzoek. Een van de aangrenzende flats liep zoveel rook- en waterschade op, dat de bewoners elders ondergebracht moesten worden. Op verzoek van enkele leden is het aanvangstijdstip van de vergadering van donderdag 15 oktober a s. verplaatst van 16.00 uur naar 19.00 uur. Dit betekent dat enkele aangekondigde agendapunten vervallen en de volgorde van de overige alsvolgt gewijzigd wordt: 1. Vaststelling bestemmingsplan Levendaal-West (gemeenschappe lijk met de commissies Volkshuisvesting en Economische Aange legenheden) 2. Voorbereidingsbesluit voor het Diamantplein e.o. en voor een ter rein aan de Turkooislaan 3. Varianten verkeersoplossing Plantagelaan in het kader van het bus banenplan 4. Inspraaknotitie m.b.t. het opengraven van het Kort Rapenburg 5. Vaststelling van het bestemmingsplan Maredijk (Plm. om 21.00 uur, gemeenschappelijk met de commissies Volkshuisvesting en Eco nomische Aangelegenheden) 6. Toelichting op de tekeningen van het stadskantoor Welzijn aan de Langebrug door architect Van Oerle 7. Verkeersafwikkeling Koningstraat. Marnixstraat en Knoilaan 8. B. en W.-besluit d.d 11-9-1981 inzake aankoop Morsweg 55a t/m g, ged. 10. B. en W.-besluit d.d. 29-9-1981 inzake vaststelling aanleghoogte wegen van het voormalig L.A F.-terrein 11. Wijziging A P V. (winkelkarretjes) 12. Bespreking over de thans circulerende informatiebladen 13. Mededelingen. van het plan. Volgens de wethou der staat een leefbare stad. waar de mensen blijven komen, in de plannen voorop. Herstel van de huidige overklui zing wordt geraamd op 1,3 mil joen gulden terwijl met de aanleg van een grachtje een bedrag van ruim 1.6 miljoen gemoeit zal zijn. Éen van de plannen zal in ieder geval spoedig moeten worden uitgevoerd omdat de huidige overkluizing er slecht aan toe is. Op 3 december zullen de plan nen van de gemeente in de raads commissies worden behandeld. Daarna zal de gemeenteraad een beslissing nemen. Vooral het openbaar vervoer zou lijden onder het opengraven van het Kort Rapenburg. Wachttijden van twintig minuten in de file zijn niet uitgesloten. Alles geweldig Hoeveel mensen 'wonen' er nu eigenlijk op woonboot "De Frilandijn" aan de Heren gracht? In de advertentiepagina's van deze krant ontdekken we in de loop der tijd tenminste vijf bewoonsters: Monica ("vindt alles geweldig, Grieks en Frans tot het einde"), Anne- lies ("jong, blond en vurig"), de "lieve en sexy" Purdy die samen met Patricia eveneens "alles geweldig vindt" (bij voorkeur "een trio-Russisch- Frans") en niet te vergeten Janny die de ene week in doorkijkkleding werkt, dan weer "pikant in babydoll" en de andere keer in "super Se xy Looki Look Bikini". Volgens een buurtbewoner ("naam liever niet in de krant") woont er helemaal niemand op de woonboot: "Het is een wèrkboot... De ei genaar woont niet op de boot. Hij exploiteert de boot als bordeel voor drie dames. Bu reau Huisvesting heeft gepro beerd na te gaan waar de ei genaar woont. Dan kan hem onttrekking van woonruimte ten laste gelegd worden. Dit is helaas nog zonder resultaat gebleven". De buurt wil de werkboot kwijt en heeft hiertoe de gemeente raad ingeschakeld: "Wat be gon met een onopvallende lamp en met kleine adverten ties in de krant, is uitgegroeid tot een bedrijf met een grote rode lamp en toenemende overlast. Een bordeel hoort niet in een woonwijk thuis". Annelies die aandachtige lezers van de advertentiepagina's kennen als "een sexy stoei- poes die alles geweldig vindt", werkt naar eigen zeg gen slechts samen met Jan ny. Monica bijvoorbeeld, is al lang weg, vertelt zij. Annelies is zeer verbaasd over de klachten uit de buurt: "Opho ping van vuil? Dat kan niet. Ik zet elke week één vuilnis zak buiten". De buurt klaagt dat de vrou wen en hun bezoekers veel lawaai 's avonds laat maken. "Kom kom", zegt Annelies. Woonboot "De Frilandijn" aan de Herengracht alles geweldig behalve voor de buurt "Zó hard gaan we niet te keer". Haar werktijden lopen van twee uur 's middags tot elf uur 's avonds. Ze zegt za terdags van twaalf tot tien ex pres niet te werken om de ru moerige dronkelui uit de boot te houden. "Ik kom uit een grote stad. Den Haag. en het is hier zo rustig als wat aan de Herengracht. Waarom vertelt de buurt die klachten eigenlijk niet aan ons'' Dat is toch de normale weg; niet dan'' Ik vind 't maar achter baks". De buurt durft de stap naar de woonboot niet te wagen, zo simpel ligt dat. De omwonen den hebben 't niet op de da mes en hun metgezellen zon der er overigens ooit mee ge sproken te hebben. Anders zouden zij zeker hebben ge wezen op een aantal witte vuilniszakken die al geruime tijd bij de woonboot liggen. "Die zakken trekken onge dierte aan" weet een buurtbe woner. Hij spreekt er verder schande van dat "Truus haar gasten open en bloot in de deuropening ontvangt". "Ja, kom", reageert Annelies. "Dan zou ik net zo goed bui ten kunnen gaan werken". Zij kan er niet over uit dat de buurt een toenemende ver keersoverlast aan "De Fnlan dijn" wijt "Degene die mij brengt, die zit in de auto. ja. Maar verder Ik krijg men sen die goed in positie zijn, die zijn bang gezien te wor den Ze komen lopend naar de boot en gaan schichtig weer weg". De buurt ver klaart echter door de werk boot last te hebben van een regelmatige versperring van de straat, "zelfs zo dat er met een fiets niet meer uit de deur te komen is". Annelies zegt ook wel eens last van versperringen te hebben: "We schelden wel eens op vrachtauto's van bedrijven hier in dc straat die vlakty de boot gaan staan Dan durven m'n klanten niet binnen te komen. Die vrachtauto's ne men me 't brood uit dc mond". Een buurtbewoner merkt schamper op dat hij om dezelfde reden door "de dames" uitgescholden wordt als hg zgn huisaan het schil deren is. 'Wij doen geen ander werk dan u bg uw baas", stelt Annelies vast. "Niet dan". Een buurt bewoner gelooft dat "die mensen" best wel nodig zgn, maar dan liever niet in zgn buurt Dat vergalt het woon plezier"Wy zorgen niet voor overlastweet Annelies heel zeker "Ik wil ook nie mand overlast aandoen, an ders ga ik weg". Eigen ervaring De Leidse vakbondsschool gaat haar tweede ïaar in Le-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3