KK: prijsverlaging nodig Nederlands loon bijna het hoogst Mosselhandel met de handen in het haar Beurs Amsterdam hort zakelijk Uniser-terrein personeel beveiligd Brief aan minister Terlouw over effect revaluatie Opleving staal blijft uit Rente in VS straks weer op recordniveau Graanoogst Sowjet-Unie is mislukt IkL Beursoverzicht DINSDAG 13 OKTOBER 1981 Fruitveilingen Dc directeur-generaal van de ar beid. ir. A.J. de Roos. heeft de Nederlandse fruitveilingen toe stemming gegeven de arbeids tijd van het personeel te verkor ten. Een maand geleden hebben de fruitveilingen (op één na) voor in totaal 120 personeelsleden ar- j beidstijdverkorting aange vraagd. Volgens de veilingen was dat noodzakelijk als gevolg van de slechte oogst. Vorst in dc* nacht van 23 op 24 april had veel schade berokkend. Failliet Het aantal uitgesproken faillisse menten in ons land was in de eer ste acht maanden van dit jaar bij na de helft meer dan in de eerste acht maanden van 1980. Tot en met augustus werden 4240 faillis sementen geregistreerd, tegen 2848 in dezelfde periode van vo rig jaar. een stijging van 48.88 procent. In augustus van dit jaar werden 463 faillissementen uitgesproken tegen 354 in augustus 1980, dat is een stijging van 30.79 procent. In de eerste acht maanden van dit jaar werden de meeste faillisse menten genoteerd in de bouw (54). Als tweede kwam textiel en kleding (28). daarna dienstverele ning en transport- en garagebe drijven (beiden 25). vervolgens öe horeca (20). HCG-prijs The European Convention for Con structional Steelwork heeft Hol landse Constructie Groep bv uit Leiden de jaarlijkse prijs "Award 1981" toegekend voor de door staalconstructie van de hulp warmtecentrale in Nieuwegein. HCG construeerde, fabriceerde en monteerde de staalconstructie voor deze hulpwarmtecentrale waarin een achttal ketels in éen vierkant opgesteld kunnen wor den met hun afvoer naar een cen trale schoorsteen. Al eerder verkreeg HCG hiervoor de driejaarlijkse staalprijs van de Vereniging van Staalconstructie bedrijven onder auspiciën van het Staalcentrum Nederland en het Staalbouwkundig Genoot schap. ECONOMIE 3.40 p r kg. BRUSSEL (ANP) Het gemiddel de uurloon m Nederland, uitge drukt in dollars (van 1980) is by- na het hoogste van alle voor naamste geïndustrialiseerde lan den in de wereld. Het ligt. vol gens een studie van de Ameri kaanse Citibank (een studie die gisteren gepubliceerd werd door de Belgische krant "De Stan daard") op 14.41 dollar. Slechts het gemiddelde uurloon in Zwe den komt daar met 15.27 dollar boven uit. Volgens de studie van de Ameri kaanse bank is het uurloon in ons land tussen 1970 en 1980 met 486 procent toegenomen. De eni ge twee industrielanden ter we reld die nog boven deze groei uit komen zijn Belgié (stijging met 503 procent) en Japan (toename met 488"procent). De Amerikaanse bank heeft bere kend dat in de periode van 1970 tot '80 het loonpeil in de Duitse bondsrepubliek steeg met 462 procent, in Frankrijk met 423 procent, in Zwitserland met 411 procent, in het Verenigd Konink rijk met 388 procent, in Italië met 350 procent, in Denemarken met 345 procent, in Zweden met 321 procent, in Canada met 150 pro cent en in de Verenigde Staten met 133 procent. Na Zweden en Nederland had Bel- gie vorig jaar het hoogste loon peil. namelijk 14.12 dollar per uur. Daarna volgden West-Duits- land (12.71 dollar per uur). Zwit serland 11.66). de Verenigde Sta ten (11.40). Denemarken (11,35), Frankrijk (10,72), Italiè (9.37), Ca nada (9.29). Groot-Bnttannie 8.06 en Japan met 6,25 dollar per uur. De Citibank heefl ook een bereke ning gemaakt van de toename van de produktie per man-uur in al deze landen. Daaruit blijkt dat in die tien jaar deze produktie in Nederland met 77 procent is toe genomen. Ons land komt daar mee op de derde plaats na Japan (toename 102 procent) en België (91 procent). In Denemarken nam de produktie toe met 65 pro cent, in Frankrijk met 61 pro cent, in West-Duitsland met 60 procent, in Italië met 59 procent, in Zweden met 40 procent en in het Verenigd Koninkrijk met 25 procent. Van Zwitserland is het cyfer niet bekend. MOERDIJK (GPD) - Het Uniser- terrein in Moerdijk wordt voorlo pig ..bewaakt" door twaalf perso neelsleden. De beide curatoren hebben hiertoe uit veiligheids overwegingen besloten. Het per soneel zal nog niet worden ont slagen Dat hebben de curatoren gistermiddag meegedeeld aan het personeel en de Industrie- DEN HAAG (GPD) - In een brief aan minister Terlouw van economische zaken dringt Konsumenten Kontakt met klem aan op een aanpassing van de prijsbeschikking goederen en diensten, zodat prijsverlagingen kunnen worden doorgevoerd. LEIDEN Op de Leidse veemarkt wer den deze week in totaal 5123 dieren aangevoerd; vandaag waren dat er 3526. Slachtrunderen 150, gebruiks- vee 298. graskalveren 80. nuchtere kalveren 1397, pony's 17. varkens 1031, biggen 63. schapen/lammeren 396. bokken/geiten 104. Prijsnoteringen: Stieren eerste kwaliteit tot en met worstkoeien hetzelfde als gisteren. Nuchtere slachtka.veren 1,25 - 2,— per kg., slachtzeugen 3,35 - Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 1800 - 3000 gulden per stuk. varekoeien 1200 - 2500. pinken 900 -1500. graskalveren 600 - 800, rode, nuchtere kalveren 360 - 585. de zwarte 285 - 485, biggen 110 - 120, schapen 190 - 250. lammeren 200 - 265, veulens/pony's 200 - 800. geiten 20 - 100. Toelichtingen: slachtrunderen. aan voer: matig, handel: redelijk, prijzen: stabiel, kalf- en melkkoeien, aanvoer: matig, handel: redelijk, prijzen: sta biel. varekoeien. aanvoer: matig, han del: redelijk, prijzen: stabiel, vaarzen, aanvoer: matig, handel: redelijk, prij zen: stabiel, graskalveren, aanvoer: redelijk, handel, redelijk, prijzen: sta biel. nuchtere kalveren, aanvoer: re delijk. handel: redelijk, prijzen: iets hoger, paarden-pony's, aanvoer: ma tig. handel: matig, prijzen: stabiel, varkens, aanvoer: redelijk, handel: re delijk. prijzen: iets lager, lopers/big gen. aanvoer: matig, handel: matig, prijzen: iets lager. schapendamme- ren. aanvoer: matig, handel: vlot. prij zen stabiel, geiten, aanvoer: redelijk, handel, redelijk, prijzen: stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: 12 oktober. Andijvie per kg. 0.35. Boerekool 39-59, Snijbonen 2.90, Rode Kool 32-43. Groe ne kool 0.44, Spitskool 50-53. Bospeen II 98-1.38. Waspeen AI per kist 3,20-4.30, Waspeen All per kist 3.20-4.50, Waspeen BI per kist 3,20-6.30. Waspeen Cl per kist 2,50-2.90. Aanvoer: 106'/> ton. Breekpeen BI per kist 1,60. Breekpeen Cl per kist 2,50-5,60. Schorseneren A 1.25. Spinazie 0.80. Uien per kg. 17-38. Peterselie (krul) 21-26. Selderij 83-1.--. Bloemkool 6 per bak I 1,50-1,63, Bloem kool 6 II per bak I 55-81. Bloemkool 8 I per bak I 1.03-1,23, Bloemkool 8 II per bak I 0,21. Bloemkool 121 per bak I 0,48, Aanvoer: 4900 stuks. KK heeft berekend dat door de op waardering van de gulden en de waardevermindering van de Franse frank en Italiaanse lire een groot aantal artikelen en diensten in prijs omlaag kan. Volgens de berekeningen van de consumentenorganisatie kunnen schoenen uit Italië ruim vier gul den goedkoper worden. Wijn uit Italië en Frankrijk kan 40 tot 50 cent per fles van vijf a zes gulden goedkoper. Auto's uit Frankrijk en Italië (Renault. Citroën. Fiat. Peugeot) in de prijsklasse van 10.000 gulden kunnen 850 gulden TORONTO (ANP) - Dit jaar be hoeft niet meer op een opleving van de vraag naar staal in de Westerse industrielanden te wor den gerekend maar voor het ko mende jaar zijn de vooruitzich ten beter. Dit kan worden opge maakt uit cijfers die Lenhard J. Holschuh, algemeen secretaris van het Internationale IJzer- en Staalinstituut (IISI), gisteren heeft verstrekt in de jaarvergade ring van het instituut in Toronto. De produktie zal dit jaar ongeveer even groot zijn als verleden jaar, circa 465 miljoen ton (ruwstaale- quivalent). Dat is 25 miljoen ton minder dan in 1979. De afgelo pen twaalf maanden heeft de staalindustrie zich volgens Hol schuh in de neerwaartse fase van de marktcyclus bevonden. De af neming van de vraag had te ma ken met de algemene economi sche malaise in de industrielan den die gekenmerkt werd door wisselkoersveranderingen, een hoge dollarkoers (tot voor kort) en stagnatie van de vraag uit de ontwikkelingslanden zonder olie. Holschuh wees erop dat het ver bruik in West-Europa en Japan schijnbaar sterker is afgenomen dan in werkelijkheid doordat verbruikers en handelaren op hun voorraden inteerden. In de Verenigde Staten nam het schijnbare verbruik met 10,6 pro cent toe tot 131 miljoen ton. in de Europese Gemeenschap met 6.3 procent tot 102 miljoen ton en in Japan met 9.3 procent tot 72 mil joen ton. In de ontwikkelingslan den kwam er weinig verandering in de omvang van het verbruik. Uit een enquête onder de leden van het IISI wordt opgemaakt dat men over het algemeen ge looft dat het dieptepunt van de cyclus nu wel zo ongeveer is be reikt. in prijs omlaag, auto's van 15.000 gulden kunnen 1275 gulden goedkoper. Een vakantiereis naar Italië en Frankrijk (twee weken hotel) kan bij een prijs per persoon van f 1500 130 gulden omlaag, bij een prijs van f2000 170 gulden. Ook levensmiddelen kunnen goedko per worden. Koffie kan een dub beltje per pak in prijs omlaag, margarine ongeveer twee cent per pakje en brood 1 2 cent. Door de koersdaling van de dol lar kan tenslotte de benzine met ongeveer twee cent omlaag en de huisbrandolie met ongeveer an derhalve cent. Volgens Konsumenten Kontakt hebben ervaringen in het verle den geleerd dat er geen enkele il- lusie hoeft te beslaan dat het be drijfsleven vrijwillig tot prijsver laging zal overgaan. In contacten met diverse sectoren van het be drijfsleven is al duidelijk gewor den dat vooralsnog alleen de Ne- derlandsche Spoorwegen zijn treintarieven naar Frankrijk met ingang vap 1 december '81 met 5,7 procent zal verlagen. In de brief aan Terlouw wijst het Konsumenten Kontakt erop dat de steeds maar stijgende dollar koers de prijzen in de eerste helft van het jaar fors heeft omhoog- gestuwd. Nu de dollar in koers daalt, lijkt dat echter zonder merkbaar effect voor de consu ment. Minister Terlouw moet er in zijn eerste confrontatie met het bedrijfsleven keihard voor knokken dat de ontstane voorde len worden doorgegeven aan de consument. Volgens voorlopige berekeningen van het Centraal Planbureau kan dat resulteren in een (eenmalig) prijsverlagend effect van 0,2 pro cent op de prijsindex van 1981 en 0,8 procent voor volgend jaar, al dus de visie van Konsumenten Kontakt, neergelegd in een giste ren aan Terlouw verzonden brief. ALMELO (ANP) In Twente is gisteren het scholierenproject "De Twentse boer op" begonnen. Gedurende winter en voorjaar zullen leerlingen van lagere scholen de Twentse landbouw en veeteelt in de praktijk gaan bekijken. Zo bezochten gisteren leerlingen van de Theo Tijssenschool het bedrijf van boer Slagthuis. YERSEKE (GPD) De Zeeuwse mosselhandel is de angst om het hart geslagen. De uitvoer van mosselen naar België heeft een gevoelige klap opgelopen door de berichten van het afgelopen weekeinde dat onze zuiderburen hun grenzen tot medio novem ber zouden sluiten voor het Ne NEW YORK (UPI) - De prime rate, de rente die de Amerikaanse banken berekenen over leningen aan het bedrijfsleven, kan de komende weken twee a drie procent dalen. Na half november is het echter niet uitgeslo ten dat de prime rate weer stijgt tot een recordhoogte. Dit heeft Henry Kaufman, econoom bij de investeringsbank Salomon Brothers, ver klaard. De stijging is een gevolg van de bemoeienis van de Amerikaan se centrale banken de geldomloop te doen toenemen. Wat betreft een aanvankelijke daling van de rentetarieven lijkt Kaufman gelijk te hebben. Gisteren maakte Crocker National Bank. de op elf na grootste bank in de VS, bekend de prime rate te verlagen van negentien tot 18,5 procent. EinaVorige week maakte de op twee na grootste bank. Chase Manhattan, eenzelfde verlaging bekend. Kaufman acht het onvermijdelijk dat het huidige beleid van de regering Reagan leidt tot een record financieringstekort bij de overheid Als de defensie-uitgaven inderdaad zoveel stijgen als in de begroting is voor zien, kan het tekort tachtig tot 85 miljard dollar bedragen in het begro tingsjaar 1982, zo meent Kaufman, die de verhoging van de defensie uitgaven echter wel nodig vindt. derlandse zeebanket. Onjuiste berichten, want partijen mosse len die van een gezondheidscer tificaat zijn voorzien mogen nog steeds zonder problemen de grens over. „Het wordt een klein rampje", ver zuchtte voorzitter C. Sinke van de Yersekse Vereniging van Mosselhandelaren maandagmid dag. „We mogen wel mosselen verzenden, maar de Belgische consument koopt ze niet meer, opgeschrikt door de berichten over het stopzetten van de in- De mosselhandelaren hebben zon dagnacht meteen al 20 tot 30 pro cent minder mosselen verstuurd. Gisteren overdag was de afvoer naar Belgi al tot de helft terugge lopen. Sinke: „Het scheelt van plaats tot plaats. Sommige Belgi sche kranten hebben veel aan dacht besteed aan het stopzetten van de invoer. In de gebieden, waar die kranten verschijnen, is de afzet sterk verminderd" Het Belgische persagentschap Bei- ga heefl zaterdag het bericht ver spreid dat het rijksstation voor dc zeevisserij in Oostende beslo ten heeft in verband met de ver giftigingsverschijnselen in de Nederlandse mossel de import stop te zetten. Een woordvoerder van het rijksstation sprak maan dag van „een heel spijtige vergis- sinc" Hij weo trap dat bet rijks station een onderzoeksinstituut is dat niets te verbieden heeft. „Er is een oryuist bericht de we reld ingestuurd", vertelde hij. Belga heeft inmiddels een nieuw bericht verspreid waarin de ge maakte fout wordt hersteld. De mosselhandelaren verwachten daar niet al te veel van. „Ik vrees dat we hier het hele seizoen de nadelige effecten van ondervin den", aldus Sinke ..Dit soort din gen blyft lange tijd naijlen. We hebben zoiets al vaker bij de hand gehad. De invloed blijft nog lang merkbaar. Veel mensen gaan nu zeggen: zie je wel, van die mosselen kun je van alles krijgen". De voorzitter van de Yersekse mosselhandel betreurt dit des te meer omdat verwacht wordt dat de aanvoer van mosselen uit de Waddenzee naar de verwater plaatsen in het oostelijk deel van de Oosterschelde woensdag weer zal worden vrijgegeven. Hij vestigt er de aandacht op dat, voor zover kon worden nage gaan. alleen mosselen die niet via de gebruikelijke weg bij de con sument op tafel zijn gekomen, ziekteverschijnselen hebben ver oorzaakt. bond FNV. Vandaag is een eerste gesprek tussen de curatoren en de door de vakbond aangedra gen kandidaat-koper. De onzekerheid rond Uniser kan nog even blijven voortduren om dat Uniser-dochterbednjf Dnsol- co nog niet failliet is gegaan. Daardoor dreigde een soort va cuum te ontstaan. Vooral de overheid was daar benauwd voor gezien het gegeven dat er ettelij ke tonnen giftig afval op het be drijf zijn opgeslagen HH va cuum is nu opgevuld door het besluit van de curatoren om in een ploegensysteem twaalf man voor de bednjfsbewaking te la ten zorgen. De rest van het perso neel is naar huis gestuurd maar nog niet onslagen. De Technische Milieudienst Drechtsteden is nu ook op alle mogelijkheden voorbereid Er is een noodplan ontwikkeld dat echter nog niet in werking is ge treden. Dat zal pas gebeuren in geval van een calamiteit. Door het bartuH Md bewaking in te stellen is die echter onwaar schijnlijk geworden. De TMD zat overigens met het probleem dat vrijwel de hele staf inmiddels door justitie is opgepakt waar door ook op het bedrijf zelf on duidelijk was geworden wie nu lijk moest worden gesteld De TMD houdt „de vinger nauwlet tend aan de pols". MOSKOU (Reuter) Volgens de jongste berekeningen van het Amenkaanse ministerie van landbouw zou de graanoogst in de Sowjet-Unie dit jaar hooguit 175 miljoen ton bedragen bij een produktieplan van 236 miljoen ton. maar volgens ambtenaren in Moskou wordt het vermoedelijk nog geen 170 miljoen ton. Deze laatste raming zeggen ze te base ren op officiële voorlopige pro duktiecijfers die ndg niet /ijn ge publiceerd. Volgens de zegslieden kan de oogst als mislukt worden be schouwd. Het resultaat is nog slechter dan dat van de afgelo pen jaren doordat de weersom standigheden dit jaar in alle de len van de Sowjet-Unie ongun stig waren. In voorgaande jaren werd slechts een deel van de graangebieden in de Sowjet- Unie door droogte en andere na tuurrampen getroffen. "We zullen bly zijn als het 170 mil joen ton wordt, maar het zou best nog wat minder kunnen zijnal dus een zegsman die in vonge ja ren ook nauwkeurige produktie- cijfers wist te noemen lang voor dat de officiële cyfers werden ge publiceerd. Ook in 1980 en 1979 is de oogst sterk bij het produktiedoel ach tergebleven In beide jaren streefde de regering naar een oogst van rond de 220 miljoen ton maar verleden jaar werd het nauwelyks maar dan 189 miljoen ton en in 1979 maar ongeveer 179 miljoen ton. Landbouwkundi gen in het Westen verwachten dat de tegenvallende oogst van dit jaar tot slachting van vee op grote schaal zal leiden, maar van ambtenaren in Moskou werd ver nomen dat dat wel zal meevallen. Evenals de twee afgelopen jaren "Zullen we extra slachtingen we ten te voorkomen", zo merkten ze op. DINSDAG 13 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 2SF« S3. IS AMSTERDAM (ANP) - Dc Am sterdamse markt bleef ook van daag lijden aan bloedarmoede, eroorzaakt door de kopersstaking Het regenngs- schept nieuwe onze .*n en niemand weet waar toe is. ergelykc situatie voroor- p zichzelf geen groot aan- verliezen en ook dit was K het geval Weliswaar n veel fondsen slechts leel lager, maar de hele iras duidelijk neerwaarts en direct na opening be- 1 koers dan ook lang- te lopen. Kon Olie en de opening wat moesten de winstjes leveren zodat rond kleine verliezen wa- l twee kwartjes te- was ABN 2 in reactie op i en moest Amro Bank 60 uit tot 54 NMB was gulden in herstel op

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15