Leiden wil wel, maar weet nog niet hoé.. Ziekenfonds gebruikte bonussen voor reisjes Werknemers Renault dreigen met staking Nederlanders dupe van Belgische twist DINSDAG 13 OKTOBER 1981 LEIDEN - 'n Leuk idee, maar wat moeten we ermee? Dat is in Leiden, zeer kort samengevat, zo de heer sende opinie over de suggestie waarmee CRM-mi nister André van der Louw afgelopen weekeinde opzien baarde. Jeugdige werklozen die een uitke ring krijgen zouden, zo zei Van der Louw, zich ge lijktijdig beschikbaar moeten stellen voor het doen van allerlei voor de gemeenschap nuttig werk. Vele tienduizenden schoolverlaters die (nog) niet aan de slag kunnen komen zouden daardoor vertrouwd ra ken met het fenomeen arbeid. En het mes snijdt aan twee kanten: allerhande karweien waarvoor de gemeenten geen geld beschikbaar hebben zouden toch verricht kunnen worden. Navraag bij verschillende in stanties voor Leiden, Alphen en regiogemeenten leert dat de uitspraak, twee dagen na dato, al roemrucht is. Ieder een weet precies waar Van der Louw op doelt. Maar op een mogelijke uitwerking van zijn brainstormen wordt niet zo vlot bevestigend geantwoord. Met andere woorden: ook al komt Van der Louw's plannetje er vol gende maand door, dan zou geen enkele 'banenscheppen- de' ambtenaar of gemeente bestuurder een rijtje met va catures hebben klaarliggen. Wat jeugdige werklozen in Leiden en omgeving voor "nuttig werk" zouden kun nen doen? Dat is en blijft vooralsnog onduidelijk. Het meest treffend verwoordt di recteur Schumacher van het Gewestelijk Arbeids Bureau het antwoord op die vraag. "Iederéén kan altijd wel ex tra mensen gebruiken" zegt hij.. "Niemand bij de ge meentelijke diensten zal ex tra mankracht weigeren. Maar ik zou geen lijstje kun nen geven, fk creér namelijk geen werk, ik bemiddel al leen maar." Directielid Kleine van de So ciale Dienst weet vooralsnog ook de duizenden werkloze jongeren in de regio niet aan werk te helpen. Hij rept Het bericht uit deze krant )an afgelopen zaterdag. de VARA-televisie geponeerde plannetje (vaag) over de richting van "een aantal werksoorten waar best prioriteiten zijn te stellen: het maatschappelijk werk, sociaal cultureel werk, onderwijs. Zelfs in de bouw zijn in deze regio arbeids plaatsen te creëren." Voorlo pig echter denkt Kleine dat er concreet moeilijk iets te vinden zal zijn. Zo op het oog denkt wethouder Fase dat er "zó honderden banen te verzinnen zijn. Maar ik zeg niet welke. Niet uit de losse pols, terwijl je helemaal nog niet weet hoe die gedach te precies wordt uitgewerkt." Ook in Alphen is enige verwar ring ontstaan over de uit spraak. De betrokken ambte naren, waaronder Sociale Dienst-man Van Garderen, zijn wat overdonderd. Van Garderen: "Tsja, er is ook in Alphen altijd wel werk om aan te pakken. Maar ik kan die banen zo niet uit m'n mouw schudden." Overigens staat Van Garderen niet hele maal vreemd tegenover het plan: "Het past wel in de lijn van de ideëen over werkloos heid hè." Ambtenaar Bolle van de Direc tie Personeelszaken op het Leidse Stadhuis zegt dat de gemeente "zit te springen om zulk personeel. Waar? Nou, eigenlijk over de hele linie. Zowel in de administratieve sector als in de buiten dienst." Volgens Bolle kampt Leiden met een chronisch personeel stekort als gevolg van de be zuinigingen die ook de ge meente moest invoeren. Met name in de plantsoenen dienst en bij het onderhoud van wegen zijn te weinig mensen ingezet.Toch staat hij niet te juichen bij het ho ren van de filosofie van de CRM-minister. "Eerlijk ge zegd moet ik een beetje slik ken bij het horen van het be grip 'sociale dienstplicht'. Ik geef toe, je moet wét, werklo ze jongeren die helemaal niets doen worden alleen meer meer gedemotiveerd. Maar om ze verplicht tewerk te stellen? Ik denk dat je het midden moet zien te vinden tussen het plan van VNO- voorzitter Van Veen, die deel tijdarbeid voor jongeren wil invoeren, en dat van Van öer Louw." Echt lovend zijn Schumacher en Kleine ook niet. En, als wilde hij eventueel enthou- siasmeme van werkloze jon geren alvast temperen zegt Schumacher: "Van der Louw heeft alleen een discussie wil len losweken Die uitspraak is niet op hele korte termyn in te vullen." Iets minder neutraal tegenover de Van-der-Louw-uitspraak staat Kleine van de Sociale Dienst. "Het is 'n makkelijke uitspraak, maar een uit spraak waarvan ik vind dat je die niet kunt doen voordat je alle arbeidsomstandigheden in ogenschouw neemt. Ik vind de gedachte van Van der Louw daarom te politiek en te oppervlakkig" oordeelt Kleine "Want beleidsmatig is 'ie te weinig onderbouwd." Daarentegen is Kleine er voor honderd procent van over tuigd dat er 'iets' moet gebeu ren voor de werkloze jonge ren in de Leidse regio. "Want het totale bestand aan werk lozen bestaat voor bijna de helft uit jongeren. En de meesten van hen raken alleen maar gefrustreerd Bijvoor beeld omdat ze niet aan het werk komen doordat hun op leiding niet aansluit op de praktijk. Dus voor die men sen moetje iets doen". Kleine zegt dat er in Leiden wordt gedacht aan het toestaan van (onbetaald) werk dat door werkloze jongeren, op eigen initiatief, wordt gedaan in bij voorbeeld club^ en buurthui zen. Als voorwaarden voor dit vrijwilligerswerk gelden twee hoofdregels: de jongere mag geen vaste arbeidsplaats innemen en mag er boven dien naast de uitkering niet extra voor worden betaald Wethouder Fase (economische zaken) is ook niet onderste boven van de woorden van de minister. Ze vindt zijn idee niet echt nieuw. Daar naast vindt ze het een pro bleem om een onderscheid te moeten maken tussen echt vrijwilligers (dus onbetaald) werk en werk dat werkloze jongeren eventueel moeten verrichten. "Maar als Van der Louw concreter vprm geeft aan zijn woorden zullen we gaan bekijken hoe Leiden kan profiteren van zo'n rege ling. Nee, ik sta er niet by voorbaat afwijzend tegen over" aldus de wethouder. Vrijzinnigen willen stem in opleiding Vrijzinnigen. Het is niet waar, dat er geen vrijzinnige theologen zijn die voldoende kwaliteit heb ben om kerkelijk hoogleraar te worden. Dat gezaghebbende mensen in de Hervormde Kerk dit tóch zeggen, is - zacht ge zegd - betreurenswaardig. Drs. W. H. Stenfert Kroese, secreta ris van de Vereniging van Vrij zinnige Hervormden, zei dit op de jaarvergadering van deze ver eniging in Arnhem. Het bestuur heeft het moderamen (bestuur) van de hervormde synode dan ook gevraagd, ook vrijzinnige theologen bij de opleiding van predikanten in te schakelen. De commissie 'Theologisch Weten schappelijk Onderwijs' van de Hervormde Kerk kreeg inmid dels van vrijzinnige kant namen van theologen die voor een be noeming in aanmerking zouden komen. Volgens Stenfert Kroese waren er vrijzinnigen beschikbaar voor hoogleraarsplaatsen in Gronin gen en Leiden, met name voor dogmatiek en ethiek. Prof. dr. H. G. van Eijk had, als vrijzinnige, voor de commissie 'Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs' be dankt, mede uit verontwaardi ging over de manier waarop be noemingen zijn gebeurd. Dr. Meijers. De vereniging van gereformeerde studenten in de theologie in de Hervormde Kerk, 'Ph. J. Hoedemaker', heeft de Leidse predikant dr. S. Meijers voorgedragen voor een kerkelijk hoogleraarschap in de ethiek te Leiden. Meijers is lid van de sy node en behoort tot de Gerefor meerde Bond. "De elk jaar groter wordende groep confessionele en gerefor- meerde-bondsstudenten in Lei den verdient een kerkelijk hoog leraar die geheel of nagenoeg ge heel hun theologisch vertrouwen heeft, zoals studenten in het mid den van de kerk en de kleine groep vrijzinnigen in Leiden dat ook hebben", schrijft 'Hoedema ker' in een brief aan de commis sie 'Theologisch Wetenschappe lijk Onderwijs' van de Hervorm de Kerk. Bij een eventuele benoeming van de omstreden kandidaat dr. G. H. ter Schegget voorspellen de ge reformeerde studenten 'polarisa tie' en zelfs 'seminarievorming' Andere kandidaten van 'Hoede- maker' ziin dr. C. A. Tukker en drs. A. Noordegraaf. De laatste promoveert binnenkort. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Apeldoorn H. van Itterzon Gou da; aangenomen naar Amerfoort J. de Vreugd Bodegraven, naar Oostwold (Oldambt) G. J. van Beusekom Jaarsveld; bedankt voor Wierden G. Voordijk Olde- broek, voor Ba<^hoevedorp 6 Germans Houtrijk en Polanen (Halfweg), voor Ooltgenspkaat en voor Woerden L. Wullschleger Tholen. Gereformeerde Kerken: bedankt voor Garijp (Fr.) M. Boot Bovensmilde, voor Putters- hoek A. Koeman Boekhout (Bel gië). Christelijke Gereformeer de Kerken: beroepen te Bussum H. Klomp Zwaagwesteinde; aan genomen naar Harderwijk J Oosterbroek Opperdoes. Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Vlaardingen J. van der Wal Surhuisterveen. Gere formeerde Gemeenten: beroe pen te Sint Catharines (Ontario, Canada) D. Hakkenberg Lisse, die bedankte voor Woerden; be dankt voor Genemuiden A. Moerkerken Nieuw-Beijerland, voor Scheveningen en voor Rot terdam-W. J. van Haaren Amers foort, voor Geldermalsen T. van Stuijvenberg Meliskerke. Oud- Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Sint Philips- land A. van der Meer Ryssen. Baptistengemeenten: bedankt voor Sneek P. Brongers Drach ten. Overleden: ds. Joh. van der Poel, 72 jaar, predikant van de Oud- Gereformeerde Gemeente in Ede. De rouwdienst is morgen om 12 uur in drie kerken in Ede (door een ringleiding verbonden) en de begrafenis om half 3 aan de Asakkerweg aldaar. Studieverlof. Een commissie in de 'Gereformeerde Kerken in Nederland' gaat onderzoeken, of er richtlijnen voor studieverlof van predikanten kunnen komen. Dan hebben kerkeraden wat houvast. Vredesvraagstukken. Het 'Her vormd Beraad Vredesvraagstuk ken' hoeft er niet op te rekenen, dat het nog eens de officiële spreekbuis in de Hervormde Kerk wordt van al die mensen die de doelstellingen van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) afwijzen. Het beraad heeft een onderhoud gehad met het mode- ramen (bestuur) van de hervorm de synode.» Na afloop gaf het een verklaring uit waarin wordt gezegd, dat de lei ding van de kerk alleen het IKV accepteert als instrument voor het streven naar zowel eenzydige als tweezijdige ontwapening. Het 'Hervormd Beraad Vredesvraag stukken', dat een paar duizend leden telt, pleit alleen voor machtsevenwicht en tweezijdige ontwapening. De 'eenzijdige' en 'politieke' weg van de synode noopte het beraad begin dit jaar tot een protest. Volgens de verklaring had dit protest duizenden adhesiebetui gingen tot gevolg. Onbeweeglijk. "De paus van Ro- HM reist maar zijn stand punten zyn onbeweeglyk" (uit document van de Italiaanse Wal denzen- en Methodistenkerk over de betrekkingen met 'Ro- Ex-bestuurders: DEN HAAG (ANP) - Het Haagse ziekenfonds Azivo heeft in de ja ren 1972 tot en met 1975 een be drag van ongeveer 350.000 gul den, dat buiten de boekhouding werd gelaten, gebruikt voor rei zen van personeels- en bestuurs leden en presentjes. Dit hebben twee ex-bestuursleden en een oud-directiesecretaresse van het Azivo meegedeeld aan de Zie kenfondsraad. Naar het verdwijnen van de 350.000 gulden is al een onder zoek gaande. De officier van jus titie in Den Haag en een onafhan kelijk accountantsbureau zijn hiermee belast. Het ziekenfonds Boswachter op cross-motor als proef UTRECHT (ANP) - Staatsbosbe heer gaat op korte termijn één of twee boswachters op de Veluwe uitrusten met een cross-motor om zo de strijd aan te binden te gen de toenemende baldadig heid in de natuurgebieden. SBB heeft tot de proef besloten omdat de boswachters vernielzuchtigen als jongelui op cross-motoren en stropers letterlijk niet meer bij kunnen benen. ontving het verdwenen bedrag als omzetbonussen, die leveran ciers van genees- en verband middelen hebben gegeven bij grote bestellingen van de eigen Azivo-apotheken. In een brief van de oud-medewer kers aan de Ziekenfondsraad staat onder meer dat in 1973 een deel van de kosten van een per- soneelsreis naar Londen met de omzetbonussen is betaald. Ver der zouden bestuursleden van dit geld in 1974 "met aanhang" een dagje naar Antwerpen zijn geweest en een keer een reische- que van 250 gulden hebben ont vangen. Voor personeelsleden van het Azi vo werd in 1974 een extra presen tje toegevoegd aan de kerstpa- ketten en enkele maanden daar na werd aan verzekerden bij de loketten en de tandarts een bloemtje uitgereikt. Dit laatste was ter gelegenheid van het be reiken van het aantal van 75.000 verzekerden, zo staat in de brief aan de ziekenfondsraad. Het huidige Azivo-bestuur het vorige trad eerder dit jaar af na een conflict met de ledenraad eri de directeur - wilde nog geen commentaar geven op de uitla tingen van de ex-medewerkers. Een woordvoerderdeelde mee dat de resultaten van het onder zoek van de officier van justitie en het accountantsbureau wor den afgewacht. Had de natuur loop gevolgd, dan genmens heerser o geweest inplaats daagse homo sapiens. Dat is al thans de mening van de Canadese geleerde Dale Russell, curator van het Nationale museum voor gewer velde dieren in Ottawa. Hij stelt dat de mensheid net zo gemakkelijk van dinosaurussen als van apen had kunnen afstammen. Zijn schepping, Dinosauroid genaamd, zou een huurloze reptiel met groene huid en oplichtende, katachtige, ogen zijn geweest. PARIJS (DPA/UPI) - Het eerste grote arbeidsconflict sedert de regering van president Francois Mitterrand in Frankrijk het roer overnam dreigt deze week bij het belangrijke automobielconcern Renault, dat een staatsbedrijf is. De vakbonden hebben de onge veer dertienduizend werkne mers van de fabriek in Boulogne- Billancourt opgeroepen zich de ze week gereed te houden voor een totale staking. De directie is bereid de onderhandelingen voort te zetten, mits iedereen aan het werk blijft. Volgens de bonden heeft het be drijf in het afgelopen weekeinde vierduizend werknemers uitge sloten. De directie bestrijdt dit en zegt dat er voor hen geen werk was doordat een gedeelte van de produktie al enkele we ken stil ligt. Sinds 22 september komt er geen enkele R4 meer van de band als gevolg van werkwei- genngen op strategische punten in het fabrikageproces. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft gister avond het stoffelijk overschot gevonden van een 34-jarige man, die vermoedelijk met een schroe- vedraaier werd doodgestoken. De man werd gevonden in zijn woning aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat. In verband met deze zaak is. eveneens gisteren een 21-jarige Amsterdammer aangehouden. Waarnemers schrijven aan het con flict meer dan de normale bete kenis van een arbeidsconflict toe. Het komt voor de regering- Mitterrand namelijk op een wel erg ongelegen moment. Zij voert het staatsbedrijf Renault her haaldelijk ten tonele als een suc cesrijk voorbeeld voor het goed functioneren van genationali seerde bedrijven. Dat voorbeeld is toch niet zo steek houdend, want de loononder handelingen by Ranault verke ren al vele maanden in een im passe. De oorzaak hiervan is niet zozeer gelegen in loon- en ar- beidstijdeisen alleen. Naar de mening van het financiële blad 'Les Echos' zijn de arbeiders er ook over teleurgesteld dat er vijf maanden na het aan de macht komen van een linkse regering "nog niets veranderd is". Men verdenkt ook de communisti sche vakbondsleiders ervan de stakingen aan te wakkeren als een manoeuvre in het kader van politieke meningsverschillen met de socialisten. Het conflict bij Ranault komt aan de vooravond van een debat in de nationale vergadering over het regeringsvoorstel vyf belang rijke industriële groeperingen en praktisch de gehele banksector te nationaliseren. De vakbonden zullen vandaag be slissen over de lengte van de sta king. Naar verwachting zal die enkele uren duren. BRUSSEL (ANP) - Nederland dreigt op een wat merkwaardige manier betrokken te worden by de Belgische Vlaams-Waalse te genstellingen die, met de Belgi sche verkiezingen op 8 novem ber in het veschiet, steeds scher per worden. Gisteren namelijk heeft de Belgi sche volksvertegenwoordiger Paul-Henn Gendebien de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Charles-Ferdinand No- thomb, verzocht stappen te on dernemen bij de Nederlandse re gering om de twee Frans spre kende inwoners van de Voer streek, die zondag op Neder lands gebied werden gearres teerd, zo snel mogelijk vry te la ten. Dat tweetal, een inwoner uit Re- mersdael en één uit Teuven, werd door de Nederlandse rijks politie gearresteerd nadat het be trokken was geweest bij het be schadigen van autobussen waar mee Vlaamse betogers, via Ne derlands grondgebied, naar de Voerstreek waren gekomen De woede van de Franssprekenden in de Voerstreek ncht zich tegen de Nederlandse autoriteiten die zy verwijten al te gemakkelyk doorgang U: tUflHUII MO Vul mingen die via Nederland naar de Voerstreek trekken om daar te betogen. Maar die woede wordt nu ook gericht tegen indi viduele Nederlanders, die de Voerstreek of de wyde omgeving daarvan bezoeken. Dat laatste hebben zondag drie Ne derlanders ondervonden toen ze een bezoek brachten aan het Park der Drie Grenzen in het Belgische Sippenaeken. Fransta lige militanten uit de Ve r tr< k staken er twee auto's met Neder landse nummerplaten in brand en trie «li een derde auti bestelwagen) te vernielen. Eenmaal winst DTS-boksers DEN HAAG Leden van de Leidse boksclub DTS hebben gisteren met wisselend succes gebokst in Amicitia in Den Haag In het voorpro gramma van een prof-gevecht van Henk van der Tak (hy won op pun ten) kwamen de Lcidenaars in actie. Ger Gorré boekte daarby in het bantamgewicht winst op de Amsterdammer Kalkwcrs. Zyn clubgeno ten waren minder succesvol. Wibo van Rossum leed by de nieuwelin gen een discutabele puntennederlaag, zwaargewicht Hans de Kiewit verloor van de Amsterdammer Kunst. Als gevolg van gebrek aan condi tie van De Kiewit (hy was net hersteld van een griep) moes dc arbiter het duel acht tellen voor tyd stopzetten. Zwaarweltcr Bert v.d. Heiden moet in IJzerdoorn (Te Pas, Den Haag) zyn meerdere erkennen De DTS 'er kreeg twee keer acht tellen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11